'Echtheid van Vermanings vondsten is te bewijzen' dichtbij Commentaar Advocaat van beschuldigd amateur-archeoloog Afkoop (1) Afkoop (2) Advies (2) Afkoop (3) Advies (1) Onstandvastig land om er te blijven wonen punt droom apenaktie bont werkgeversjaar kloof ZATERDAG 4 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 In de zeventiende eeuw heeft het tijk talloze kerkelijke goederen geconfis- keerd en daarvoor schuldbrieven aan de kerken ter hand. gesteld- In 180S bleek de waarde, van de obligaties 5,5 miljoen gulden te-' zijn. In ruil .daar voor kregen de toen bestaande kerken van het rijk tractementen en pensioe nen; Op dé- begroting van 1809 had koning Willem I ruim 800.000 gulden vopr dat doel geplaatst. Tót f900 was er in veel mindere mate sprake van geldontwaarding jn ,ons land. De kerken hadden gedurende die periode belangrijke steun aan de rijks pensioenen en -tractementen. Maar nadien werden de bedragen ondanks incidentele verhogingen, als gevolg van de inflatie naar verhouding steeds geringer. De Doopsgezinde gemeente van Alkmaar ontvangt bijvoorbeeld elk jaar vierhonderd gulden rijkstrac- tement, 840 gulden rijks-emeritaatspen sioen en 140 gulden rijks-weduwen- pensioen. Dat zijn bedragen die veel weg hebben van fooien. In 1920 stelde het kabinet Ruys de Beerenbrouck na overleg met de ker ken voor de jaarlijkse rijksuitkeringen af te kopen met een bedrag ineens. Maar er waren zodanige bezwaren dat de plannen pas in 1946 door de toenmalige- minister van financiën, prof. P. Lieftinck, weer uit de ijskast tevoorschijn werden gehaald. Hij in stalleerde de commissie-Van Walsum die na een langdurige studie voorstel de, dat het rijk zijn verplichtingen niet zou afkopen, maar, vervangen door een aan de inflatie aangepast toela- gensysteeni voor alle kerken. Dit voorstel .viel naderhand bij minister Wittevecn 'niet in goede aarde. Hij wilde een "afkoopregeling. Dit denk beeld is thans door minister Duisen- berg van financiën overgenomen. Hij heeft een commissie onder leiding van prof. Verdam opgedragen een wets ontwerp op te stellen dat in afkoop voorziet. Er is veel te zeggen vóór de financiële onafhankelijkheid van kerk en staat. Het is niet goed in te zien, waarom de staat zou meebetalen aan geestelij ke activiteiten. Maar de kerk is meer dan een orgaan van eredienst. De kerk is nog altijd ten centrale factor jn het geheel van maatschappelijke dienstverlening. Zij vormt duizenden kleine gemeenschap pen en is daardoor een sociaal bind middel van de eerste orde. De meeste grote kerken kunnen deze dienst aan de maatschappij nog steeds op kracht van eigen financiering ver richten. Wanneer dat kan, is dat uit-, stekend. Maar er zijn ook kerken vooral de kleinere) die evenredig ho- jere kosten maken voor eenzelfde essentiële dienstverlening. Een klein kerkgenootschap als het evangelisch- uthersc ontvangt thans hulp uit het luitenland om de zaak aan de gang te jouden. loezeer zou in zulke gevallen over- seidssubsidie op haar plaats zijn. Juist n deze tijd, waarin opnieuw de waar- Ie van het gedecentraliseerde particu- iere initiatief bij het maatschappelijk verk hoog wordt aangeslagen, is het :sluit van minister Duisenberg op z?n ninst opmerkelijk. Nog vreemder is iat in dit stadium de kerken zelf niet lij de kwestie betrokken zijn. Minister )uisenberg kan in dezen nog iets eren van de autoritaire heer Ruys de leerenbrocuk. door Jan Sloothaak ASSEN Op 18 maart van dit jaar verzamelden zich geleer den, leden van justitie en politie en provinciale bestuurderen in het provinciehuis van Drente. Tegenover een omvangrijk fo rum van Nederlandse journalis ten staken zij een beschuldigen de vinger uit naar Tjerk Verma ning. De opzienbarende vond sten van deze aipateur-archeo- loog zouden vervalsingen zijn. Het is nu zeven maanden later, maar nog steeds liggen er geen bewijzen op tafel. Of het ooit zo ver komt, is inmiddels een le vensgrote vraag geworden. 'Maar er moet in ieder geval een leven van een mens de volwassenheid en meerderjarigheid een feit is dat in één ogenblik haar beslag krijgt (name lijk op de 21e verjaardag), net zomin krijgt de onafhankelijkheid van een land haar beslag op één enkel ogen blik (als namelijk de ene vlag wordt gestreken en de andere wordt gehesen). Erkend moet worden dat de verhou ding tussen Nederland en Suriname op het ogenblik al evenzeer bepaald wordt door volkenrechtelijke als door staatsrechtelijke verbindingen. Met an dere woorden: het is realistisch nu reeds ons hele denken en handelen te laten bepalen door de gedachten van een onafhankelijk Suriname. Dat doet misschien pijn in de oren van mensen, die juist nu hun hoop en verwachting op Nederland hebben gevestigd, .maar anders handelen zou illusies wekken, die straks na de 25e november alleen maar een stevige kater kunnen veroorzaken. Dat alles wil niet zeggen, dat niet de Nederlandse regering en met name dan de ministers Den Uyl en De Gaay Fortman niét op het laatste ogenblik al hun (vooral psychologisch) gezag moeten aanwenden om de krachten in Suriname, die gericht zijn op verzoening en harmonie, te verster ken. Een paar weken geleden riep de Suri naamse .premier Arron nog heel pa thetisch voor de Nederlandse televisie uit, dat de 25e november als datum van onafhankelijkheid moest worden aangehouden, 'want zo heb ik het mijn broeder Den Uyl beloofd en zo heeft hij het mij beloofd', als gold het een in de hemel gesloten verbond. Ons dunkt: het krediet dat Den Uyl blijkens deze woorden heeft, mag hij best gebruiken en als hij na de minis terraad voorzichtig laat doorscheme ren niet afkerig te zijn van een per soonlijke ontmoeting met premier Ar ron van Suriname, dan lijkt ons slechts één advies op zijn plaats: 'doe dat vooral en liefst zo gauw mogelijk.' openbare rechtszaak komen', meent mr. G. M. Doornbosch te Assen, advocaat van Vermaning. 'Hij heeft er recht op dat de smet op hem weer wordt weggenomen en ook moeten zijn vondsten niet ten on rechte als vervalsingen de geschie denis ingaan'. Openbare afhandeling van de zaak is volgens mr. Doornbosch een eis van rechtvaardigheid omdat 'de zaak door de betrokken aanklagers en de justitie in de openbaarheid is gebracht op een manier die er niet om loog'. Vermaning heeft intussen al maat regelen getroffen om de openbare rechtzitting In ieder geval veilig te stellen. Meteen al nadat de hp- schuldigende vinger naar hem was uitgestoken, heeft hij een klacht wegens 'valse aanklacht' ingediend tegen met name prof. dr. H. Tj. Waterbolk van het Biologisch Ar cheologisch Instituut in Groningen, ons van mr. Doornbosch dat hij de en de man die de vervalsingen zegt te hebben ontdekt), alsmede prof. dr. J. D. v.d. Waals, directeur van het rijksinstituut voor- oudheidkun dig onderzoek Belangrijk is de mededeling aan ons van mr Doornbosch dat hij (ie ten op het geologische aspect. Dit onschuld van Vermaning denkt te kunnen bewijzen. 'Dat hoef ik we ewaar niet te doen de bewijs- is aan de officier van justitie .naar het is toch wel belangrijk. heb redelijke bewijzen dat de vondsten echt zijn.' J"ot nu toe heeft de justitie geen been om .op te staan. Op de dag van de aanklacht werd een inval gedaan bij Vermaning. Grote ,delen van zijn collectie 'Neanderthaler- stenen' werden in beslag genomen, egelijk met collecties die hij had verkocht. In een tussehrapport dat inmiddels door het gerechtelijk la boratorium is uitgebracht, staat dat .r (nog) geen enkel bewijs is dat er valse stukken bij zijn. De rech tercommissaris. mr. W. C. van Oordt en mr. Doornbosch zijn thans in overleg over een afsluiting van het gerechtelijke vooronder zoek. Mr. Van Oordt wil echter eerst nog wat meer informatie en het is niet bekend hoe lang dat nog kan duren. Het tweede deel van het onderzoek (na het onlangs verschenen inte rim-rapport) zal zich vooral richt- kan nog nieuwe gegevens opleveren en het is interessant omdat de we tenschappelijke achtergrond van drs. Stapert ook geologisch is. Het gaat er nu om één of meer geolo gen te vinden die de resultaten van Staperts onderzoek kunnen bevesti gen dan wel bestrijden, aldus mr. Van Oordt. Deze zegt dat het voor onderzoek zo lang moet duren, om dat het om een ingewikkelde zaak Als de aanklacht tegen Vermaning al geseponeerd wordt en het kómt tot een proces tegen de aanklagers zelf, dan kan dat juridisch nog wel wat problemen geven. De betrokken 'geleerden' hebben 'slechts' gecon stateerd dat de stenen vervalst zou den zijn. Formeel blijven ze moge lijk buiten schot omdat het daad werkelijke indienen van een klacht tegen Vermaning is gedaan door het provinciaal bestuur van Drente en het Fries museum, twee van de kopers van de prehistorische vond sten. De SS? Intussen hebben al de wildste theo rieën de ronde geaaan. Eén daar- Prof. dr. H. Tj. Waterbolk van is dat de Duitse SS in de bezettingstijd uit ideologische over wegingen (vervalste) stenen in de grond heeft gestopt. Ze moesten later gevonden worden als 'bewijs' van de Germaanse historie van Noord-Nederland (Noord-Europa). In één adem wordt dan ook de onlangs als vals gekwalificeerde Vi- kingschat van Winsum (Fr) ge noemd. De voorstanders van deze theorie grijpen terug op een boek 'Das Ahnenerbe der SS, 1935-1945' van de auteur Michael Kater. Deze doet daarin uit de doeken hoe de SS zich in alle mogelijke bochten wrong om de" nazi-ideologieën in gang te doen vinden. Er werden onder meer in een Berlijnse werk plaats kunst- en historische stuk ken nagebootst voor sebruik op scholen en voor uitstalling in mu sea. Om iets soortgelijks zou het gaan bij de Vikingschat en Verma nings Neanderthaler-stenen In zijn ooek noemt Kater ook de Nederlandse archeoloog dr Assieri Bohmers. Dpze sloot zich in 1935, aan bij het later bij de SS onderge schoven Ahnenerbe, een studieclub van germanofielen. archeologen, historici enz. Hij werd in 1940 bij de Groningse universiteit tewerkge steld om daar invloed te krijgen. Na de oorlog werd Bohmers. die tegenwoordig in Bedum woont, echter meteen weer vrijgelaten en hij mocht verder gaan met zijn wetenschappelijk werk onder lei ding van prof. Van Giffen, de voor ganger van prof. Waterbolk. Tussen Bohmers en Waterbolk bo terde hPt nooit en in 1965 werd een dramatisch hoogtepunt bereikt dai in de criminele sfeer lag. Bohmers had zich illegaal wapens aanse schaft om mee te nemen op pen wetenschappelijke expeditie met een Frans team naar het toen nog onder Frans beheer staande en 1® vensgevaarlijke Noord-Afrika. Wa terbolk gaf hem aan bij de Dolitie Bohmers kreeg een boete en vroeg en kreeg eervol ontslag. Bohmers ontkent overigens ziin nazi-verleden in zoverre dat hij Tjerk Vermaning zegt lid te zijn geweest van de Hielscher-gruppe. Dit is een groep, genoemd naar de oprichter ervan, die 'ondergronds' werk verrichtte binnen 'Das Ahnenerbe'. Bohmers heeft zei hij ons alsnog de bewijzen daarvoor verzameld. Hij heeft geëist dat het Nieuwsblad van het, Noorden, dat suggereerde dat hij de man achter Vermaning en achter de yervalste Vikingschat zou ziin. deze gegevens (alsmede getui genverklaringen) publiceert. Eerder dreigde hij met een aartklachl te gen deze krant. Inmiddels heeft Bohmers al wel een aanklacht in gediend tegen deheer G. Elzinga. conservator van het Fries museum, omdat deze hem in verband heeft, gebracht met de valse Vikingschat. Bohmers ontkent ook maar iets tp maken te hebben met deze schal »n vindt de hele theorie over het onder de grond stoppen van arche ologische stukken een 'Indianen verhaal. Sceptisch De justitie zoekt het op dit moment ook zeker niet in die richting, zei ons mr. Van Oordt. Bohmers ont slag vond plaats in de tiid dat vermaning zijn eerste vondsten deed. 'Ik heb de eerste vijftien stukken gezien, maar had geen tiid voor een onderzoek van de stenen. Tk weet niet of ze echt ziin. maar stond er indertijd wel sceptisch tp- genover,' zegt Bohmers nu. Behalve dat hii ontkerit in de oor log 'fout' te zijn geweest gaat Boh mers er ook prat op dat hij in de oorlog inlichtingen aan de Ameri kanen zou hebben gegeven. Boh mers gelooft dat prof. Waterbolk er nog steeds od uit is hen te grazen ie nemen Tierk Vermaning zegt: 'Mijn vond sten zijn echt en dus kan Bohmers pr niets mee te maken hebben. De achtergrond is gewoon dat die ge- ipprdpn jaloers zijn omdat een ge wone jongen als ik de krenten uit him archeologische nap heb ge haald.' i'oor een ander stuk particulier initia- ief, namelijk op het gebied van de intwikkelingshulp, kent ons land de lationale commissie 'ontwikkelings- ulp', die voorkomt dat particuliere rbeid op dit terrein door de inflatie vordt verstikt. Deze commissie heeft litstekende initiatieven met verhou- lingsgewijs bescheiden financiële bij lragen op de been gehouden of gehol- en. 'en nationale commissie 'Kerkewerk' ou op dat andere nuttige terrein leun van eenzelfde soort kunnen ver enen. Dan zouden de doopsgezinde ;emccntc van Alkmaar en zoveel an- lere kerkelijke gemeenten niet meer net een fooi behoeven te worden fgescheept. Als deze gemeenten dat odig hebben, zou de eigen, financiële ispanning gestimuleerd kunnen wor- :n door een rijksbijdrage. Jnnodig te zeggen dat niet alleen erken, maar ook vergelijkbare orga- len zoals synagogen en het Humanis- isch Verbond dit soort maatschappe- ijke ontwikkelingshulp zouden moeten enieten. 'ormecl gezien is Nederland verant woordelijk voor de gang van zaken in iuriname, want de (staatsrechtelijke) and van het Statuut bestaat nog leeds. Toch is het onrealistisch zich nog te beroepen op de formele en laatsrechtelijke mogelijkheden, die er 'jn. lat moet afgemeten klinken en bitter herkomen bij hen, die nu op het latstc ogenblik nog een beroep op lederland doen om de idealen veilig stellen, die. zij in het verleden van as geleerd hebben, maar er is -geen adere keus. Net zo min als in het Van onze weerkundige medewerker Ondanks bedrieglijk sterke lucht drukstijgingen, soms van acht mil libar in drie uur boven Oost-Enge- land zal het weer dit weekeinde niet vrij van storingen zijn. Boven de oceaan staat een jagende weste lijke circulatie van 200 km/u op stratosfeer-niveau. die depressies van de oostkust van Amerika snel naar West-Europa aanvoert. Reken dus ■'maar op af en toe winderig weer, veelal uit zuidwest, af en toe wat regen of een bui en middag- temperaturen van 15 a 16 graden Celslus. In Noordwest-Ierland stootte de wind gisteravond alweer door tot 9 Beaufort. September mag zich dan niet zo stralend en stabiel hebben gedra gen als het de eerste herfstmaand na een mooie en warme zomer betaamt, toch krijgt hij een goed cijfer voor gedrag. De gemiddelde etmaaltemperatuur in De Bilt was met 15.2 gr. C. (normaal 14.3) de hoogste in zijn soort sedert 1961, toen 16.6 gr. C. Ongeslagen bleven daarvóór ook september 1959 (15.5), september 1958 (15.8) en natuurlijk september 1949 (17.2). Voor lezers die ,de maandcijfers bijhouden nog de volgende uitslagen: gemiddelde maandelijkse maximumtemperatuur 20.1 tegen 19.2 normaal en gemid delde dagelijkse minimum-tempe ratuur 10.4 tegen 9.8 gr. G normaal. De Bilt telde één zomerse dag (twee normaal) en zeventien war me dagen van 20 graden of hoger (normaal elf). De zon scheen in De Bilt 151 uren tegen 146 normaal. De landelijke neerslag werd ruim 70 mm tegen 72 normaal en het regende in De Bilt gedurende ne gendertig uur tegen normaal ach tendertig. Onweren deed het op zestien dagen ergens in Nederland tegen op elf normaal. F. IJnsen, tegenwoordig woonachtig in Stiens, kon, nu het september- temperatuurgemiddelde bekend is. ook het dèfinitiefe rapportcijfer voor het zomerseizoen van 1975 be- lOOO ANP/KNMI 3-10-75 13 uur \Y eerrapporten van gisteravond 1!» uur: wéér, maximum temperaturen en neerslag van 719 uur: rekenen. Hij nam daarvoor op een speciale manier het tijdvak 1 mei tot 1 oktober op de korrel, waarbij het eindcijfer kan variëren van 0 tot 100. Het resultaat was 78. waarbij de zomer van 1975 op de tweede plaats komt in deze eeuw na 1947 met 99. De seizoenen van 1917 (70), 1959 (71) en 1911 (75) werden ver slagen. Dit zomercijfer dat binnen kort in het tijdschrift 'Zenith' nader zal worden toegelicht, is als een tegenhanger van het vorstgetal te beschouwen. De koudste zomer se dert 1706 was die van 1725 met 12. Enkele exotische temperaturen van gisterenmiddag 1 uur onze tijd: Midway-eilanden 40 gr. C., Kwaja- lein op de Marshall-eilanden: 77 mm regen na 32 gr. C. Temperatuur in Manilla 25 gr. Dauwpunt ook 25 gr. Lichte regen: 8 mm. Chandpur in Pakistan: 56 mm regen na 32 gr. C. Ceylon: 24 tot 30 gr. C. met plaatselijk onweer. Madras: T2 mm onweersregen na 30 gr. C. en de temperatuur in Mandera in Kenia 35 gr. C. maar daar met een dauw punt van 11 gr. C. Hoog wuler voor zondag 5 oktober: Vlls singen: 1.33-13.53. HarlngvMetslulzen: 3.07-15.30, Rotterdam: 4.20-16.24, Scheven- ingen: 2.41-15.03. IJmuldem: 3.14-15.36, Den Helder: 7.58-20.40, Haringen: 9.51- 22.45. Delfzijl: 11.40-0.00. Hoog water voor maandag 6 oktober: Vllssingen: 2.12-14.32, Harlngvlletslulzen: 3.52-16.17. Rotterdam: 5.03-17.12. Scheven- Ingen: 3.22-15.45. lJmulden: 3.55-16.18. Lm Helder: 8.46-21.19. Harllngen: 10.38- 23.22. Delfzijl: 0.18-12.30. Amsterdam licht bewolkt 16* O De Bilt licht bewolkt 15 0.1 Deelen regenbul 14 2 Eelde geheel bewolkt 16 2 Eindhoven half bewolkt 14 06 Den Helder zwaar bewolkt 16 1 Luchth. R'dam half bewolkt 15 0.1 Twente geheel bewolkt 14 1 Vllssingen licht bewolkt 15 0.1 Zd. Limburg zwaar bewolkt 14 1 Aberdeen regen 15 0.1 Athene onbewolkt 25 0 Barcelona onbewolkt 25 1 0 Berlijn zwaar bewolkt 19 0.4 Bordeaux onbewolkt 21 0 Brussel geheel bewolkt 13 0 Frankfort .geheel bewolkt 19 0 Genève onbewolkt 22 0 Helsinki hair bewolkt 16 0 Kopenhagen licht bewolkt 15' 4 Locarno onbewolkt 23 0 Londen licht bewolkt 17 0 Luxemburg zwaar bewolkt 15 0.2 Malaga onbewolkt 26 O Mallorca licht bewolkt 29 0 Nice zwaar bewolkt 23 0 Oslo regen 13 3 Parijs zwaar bewolkt 16 0 Rome onbewolkt 26 0 Spilt onbewolkt 27 0 Stockholm licht bewolkt 16 0 Wenen half bewolkt 24 0 Casa Blanca half bewolkt 24 0 Istanboel hair bewolkt 23 0 Tel Av!v onbewolkt 30 0 Tunis licht bewolkt 27 0 enkele opklaringen onder redacfie van loessmit De dichter-componist heeft dus al drieënveertig jaar op deze aarde geleefd. Achttien daarvan heeft hij gebruikt om heimwee te koesteren naar het 'land om er te blijven wonen'. Suriname, aan de- vooravond van zijn onafhanke lijkheid, heeft een nieuw volks lied 'Segi Kondre' of wel: 'Geze gend land'. Het is nog wel niet officieel vastgesteld, maar het in het Su rinaams geschreven lied maakt toch een goede kans het thans geldende volkslied van de lu therse predikant Hoekstra te vervangen. De Sticusa heeft een letterlijke vertaling van het nieuioe volks lied verspreid. Die luidt als volgt: 'In een land dat zijn kin- deren liefheeft/In een land dat hen goed verzórgt/Waar respect leeft en wij 'elkander bijstaan/In een land waar de slavernij ge ëindigd is/Waar de leiders hun volk vooruit helpen/Zo'n land is een land om er te blijven wonen' En dan volgt het refrein: 'Ik bemin u, Suriname/Gij zijt mijn eerste liefde/Uw zon koestert mij/Mijn heerlijk Suriname!/Gij ziit. zo rijk. Suriname/U wil ik blijven toebehoren/Zie hoe God u zegt/Mijn heerlijk Suriname!' De dichter en componist van het lied is Rudy Bedachtook be kend als de dichter Corly Ver looghen. Uit een korte levens loop van de dichter citeren wij: .geboren in 1932 in Paramari bo in 1954 vertrok hij naar Nederland in 1959 keerde hij terug naar Suriname, reisde intensief in Latijns Amerika en het Caribisch gebied keer de in 1962 terug naar Europa waar hij eerst in Spanje, toen in Nederland en ten slotte in Zwe den woonde'. Na tien jaar optreden en platen maken heeft het vocale trio The Shepherds ('Dank U') een punt achter zijn carrière gezet. De twee broers John en Nifco Schaap, die met hun zuster He len het trio vormden, hebben besloten er mee op te houden omdat Nico zleK. geworden is. Het ziet er naar uit dat de ziekte nogal lang zal duren en de over gebleven twee leden van het ge zelschap Helen en John vinden het een te grote opgave om al die tijd met een invaller te wer ken. Waar nu druk bewoonae plaat sen als Lelystad, Drontén. Bid dinghuizen. Swifterbant en straks ook Almere te vinden zijn. was negentig jaar geleden alleen maan- water. Uit die tijd dateert het citaat dat de redac tie van Cultuurrijp (het perso neelsblad van de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders) vond in De Fabrieksbode, weekblad der Nederlandsche Gist- en Spiri tusfabriek. van 7 november 1885. Daarin gaf een soort Nederland se Jules Verne zijn droom weer over wat hij als toekomst voor de Zuiderzee zag: 'De Zuiderzee we droomen ons een twintigtal jaren vooruit Is drooggemalen. Wij zenden naar het hartje van den Zuider zeepolder een honderdtal hoofd- den van gezinnen: een landbou wer en een veehouder, een mo lenaar en een bakker, een sroenteboer en een slachter, een kruidenier en een manufactu- rier. een schoen- en een kleer maker. een dokter en een apo theker. timmerlieden en metse laars. kortom eene samenleving van menschen. die in staat zijn elk voor zichzelven en voor an deren eene der eerste levensbe hoeften te vervullen.' Een Nederlandse vrouw heeft aardig wat jaartjes nodig om eén hele bontjas te kopen. Niet omdat ze het niet zou kunnen betalen, maar omdat de vrouwen in ons land gemiddeld niet meer dan veertig gulden per jaar voor bont uittrekken (ongeveer zes tot zeven procent van wat ze jaarlijks aan'al hun kleding be steden). Ter vergelijking: de Duitse vrouwen spenderen ge middeld zeventig gulden aan bont. Deze winter zal er vooral lam. vos. persianerachtige soorten en nieuwe modellen bontmantels is nerts verkocht worden. In de onder meer hier en daar slan- genleer verwerkt, waar het We- reldnatuurfonds niet gelukkig mee is. Sommige slangesoorten nemen snel in aantal af; met name pythons vind je niet zo veel meer. Portret van een apenmoeder met haar een paar weken oude twee ling, niet alleen omdat het die rendag is. maar ook omdat van daag de stichting A.A.P. in het hele land met de aktie 'aap, noot. mis' begint. Het zijde-aap je en haar kroost passen daar eigenlijk niet in; de familie leidt een beschut leventje in de dierentuin van de Amerikaanse stad Los Angeles en de aktie is bedoeld voor noodlijdende huis aapjes. Een verkeerde bena ming overigens, want huisapen bestaan niet. 'Een aap is een groepsdier en hoort niet in een gezin thuis', zegt directeur Reus- bien jr van A.A.P. (wat apen- adoptie en -protectie betekent). Desondanks houden ruim twin tigduizend Nederlanders er zo'n 'huisdier' op na, dat lief is zolang het baby is, maar op den duur agressief wordt en nooit zinde lijk is te krijgen. Het dier leeft dan vaak onder kommervolle omstandigheden voort, tot het wel het huis uit móet naar een dierentuin - als het dan al niet gestorven., is. De stichting wil 150.000 inzamelen om voor die verknoeide aapjes een goed aan gepakt opvangcentrum te kun nen inrichten, waar ze worden 'geresocialiseerd', zodat ze weer naar een dierentuin kunnen of eventueel terug naar de vrije natuur in het land van her komst. De stichting A.A.P. heeft al een geschikte ruimte op het oog, een boerderij in Boven kerk. waar al een wachtlijst van tachtig 'patiënten' voor is: de huisapen die bij directeur Reus- bien thuis in Amstelveen zijn ingeleverd en daar nog steeds verzorgd worden. Het jaar 1976 gaat zwaar tegen vallen. vertrouwt ene Wielewaal zjjn lezers in het personeelsblad van Heemaf (Heemaf-Heden) toe. Hij heeft een kalender-1976 onder ogen gehad, die er op het eerste gezicht best mooi uitzag, maar de nu al hevig teleurge stelde Wielewaal trof veel venijn in de staart aan. Sinterklaas valt volgend jaar op een zondag ('dat kunnen we dus wel vergeten, want een heilige mag 's zondags niet werken'), maar erger vindt hij dat kerst op een zaterdag en zondag valt en dat dus ook nieuwjaar op een zaterdag wordt gevierd. Ook is hem opgevallen dat de dag van de arbeid op een zaterdag valt (en die 'zal dus In 1976 een aangepaste naam moe ten hebben'). Meer een werkge versjaartje dus dan een waarvan de werknemers voordeel hebben. Alleen de mensen die op een schrikkeldag geboren zijn. bof fen: hun verjaardag kunnen ze in alle rust vieren, op zondag 29 februari. 'De kloof tussen uw afdelings hoofd en u ligt rond de ƒ25.000 per jaar bruto.' Bij het Gemeen schappelijk Administratiekan toor althans, zo lezen we in het GAK-bedrijfsblad 'Open Kaart.' Zo'n kloof overbrug je niet zo makkelijk. 'Simpkins neemt wraak, omdat ik hem geen opslag wilde geven.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5