Begrotingstekort niet hoger dan vijftien miljard Kloof die nauwelijks te overbruggen is Rijkspostspaarbank Surinaamse oppositie blijft bij 25 november Positie van minister Vorrink is versterkt Regering mikt voor Suriname nog steeds op 25ste november sdresser.: Nederlander ontvoerd Duisenberg wijst grens aan Voorzitter PvdA betreurt uitspraak Berlijnse muur Homofilie status of stigma? Vraag uitvoerige informatie uw nationale spaarinstelling H3SS PPR-gedeputeerde blijft voorlopig nog Ontwikkeling van eigen beleid Den Uyl optimistisch RITA Contactstoornissen tussen Noordafrikanen en Nederlanders: Misverstand door 'ja' SATERDAG 4 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Duisenberg (financiën) zal er niet mée akkoord gaan dat het begrotingstekort voor 1976, vastgesteld op vijftien miljard gulden, nog hoger wordt. Hij heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. (ADVERTENTIE) Die 15 miljard gulden, het ver schil tussen de inkomsten en de uitgaven van het rijk in 1976 moe ten onder meer door leningen wor den gefinancierd. Volgens de mi nister laten de financieringsmoge lijkheden het volgend jaar geen groter tekort toe. Neptunes Dit betekent dat het voor de Kamer .veel moeilijker zal worden om nog .wijzigingen aan te brengen in de plannen van de regering voor 1976. ei Omstreden maatregelen zoals de ra uitdienststelling van de marine- w'Neptunes of de aanzienlijke verho- ;ing van de wegenbelasting kunnen ilieen ongedaan worden gemaakt j als daarvoor bezuinigingen op an- Van onze Haagse redactie DEN HAAG De voorzitter van de .PvdA. mevrouw Ien van den Heu- vel, betreurt, de uitspraak over de Berlijnse muur die door een PvdA delegatie na een bezoek aan Oost- Duitsland werd gedaan. De delegatie zei toen de Berlijnse muur als een historisch Juiste be slissing te zien. ondanks de nadeli- 11 ge effecten die eraan kleefden. Zo- ei als bekend ontlokte deze uitspraak kritiek in de PvdA leiding. Mevrouw Van den Heuvel heeft nu laten weten dat het zeker niet de 1 bedoeling te suggeren dat wat er rond de Berlijnse muur gebeurd is zo erg niet was. Aardgas 1° HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM-/DORDRECHT: Westblaak 9-11, Rotterdam Tel 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel 070-469445. Posbus 101. ZWOLLE: Melkmarkt 56. Zwolle. Tel 05200-17030. Postbus 3. Zojuist verschenen: Een onaanvaardbaar dilemma voor de wonende mens door Dr H. Bade De auteur, predikant van de Gereformeerde Kerk te Landsmeer, wil met dit geschrift een belangrijk, maar tot dusver verwaarloosd aspect van de homofilie onder de aandacht brengen. Daarbij is niet beoogd alles wat reeds over dit onderwerp gepubliceerd en gezegd is, te verwerken en/of te beoordelen. Zijn studie is er alleen op gericht de discussie over de ho mofilie een extra dimensie te geven door deze problematiek te benade ren vanuit een gezichtshoek, die nog niet aan bod is gekomen, t.w. van uit een „ethiek van het wonen". De kernvraag luidt dan: is de homofiele praxis haalbaar voor wie „wo nende mens" wil zijn in de authentieke betekenis van het woord? Of wor den met de verdere propagering en legalisering van die gedachte in feite zowel de homofiel als de samenleving in haar geheel voor een uitzicht loos dilemma geplaatst, dat voor christen en niet-christen onaanvaard baar is? Dat is, kort geformuleerd, de vraag waarop dit boek een antwoord tracht te geven in eerste en laatste instantie vanuit de Bijbel. Daarnaast ko men verschillende takken van wetenschap aan het woord, niet uit be hoefte aan volledigheid, maar omdat „wonen" wel een gewone, maar niet zo'n eenvoudige zaak is als het woord suggereert. Een zeer verhelderende studie, waarin bondigheid, diepte en duidelijk heid op gelukkige wijze zijn gekombineerd. Het boek telt 98 pagina's en verscheen in fraaie paperback-uitvoering. Prijs ƒ12.50. U kunt het bestellen door gebruik te maken van onder staande BON. Zend deze aan uw boekhandel of (in open envelop, zonder postzegel) aan: UITGEVERIJ T. WEVER B.V. ANTWOORDNUMMER 5 FRANEKER Zend mij rechtstreeks/via boekhandel: BON ex. Dr H. Bade. HOMOFILIE STATUS OF STIGMA? Paperback, 12.50. Straat- Doorhalen wat u niet wenst. TR/KW Spaardeposito met 8/4%rente dere posten of andere belastingver zwaringen in de plaats komen. Minister Duisenburg heeft de Ka mer voorts laten weten dat het nieuwe werkgelegenheidsprogram ma van drie miljard gulden onge veer tienduizend man een jaar aan het werk zal houden. De minister hoop overigens dat dit aantal nog wat hoger zal worden door de bij drage van het rijk in het kinder bijslagfonds. Dit betekent namelijk een verlichting in de kosten die de bedrijven voor hun werknemers moeten betelen. Prijsstijgingen Voor die kosten zijn ook de prijs stijgingen van groot belang. Vol gens minister Duisenberg zullen de verhoging van de BTW en de aard- gasprijs leiden tot een prijsstijging van de gezinsconsumptie van res pectievelijk 0.4 en 0.7 procept. De verhoging van enkele accijnzen en van de wegenbelasting heeft een invloed van nog eens 0.4 procent op de prijsstijging. Looptijd 7 jaar, vaste rente 83A% Looptijd 6 jaar, vaste rente 8'/2% Looptijd 5 jaar, vaste rente 8Vi% Looptijd 4 jaar, vaste rente 8 Minimum storting f 1.000- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen ove> deze spaardeposito's. «gl 7 - Straat Woonplaats Deze coupon ongefrankeerd opsturen naar: Ri^spostst:,aarbank'Amsterdam' j Ten aanzien van het aardgas streeft de regering al naar invoer om de uitputting van de bestaande eigen voorraad langzamer te doen verlopen. Een probleem is dat de regering, in een tijd dat aardgas nog niet zo'n gewild produkt was, veel contracten met het buitenland heeft afgesloten. De levering aan het buitenland ka-> daarom niet worden stopgezet. Van een onzr verslaggevers GRONINGEN De Groningse PPR-gedeputeerde Halbe Kuipers treedt nog niet af. Hij wil eerst de uitspraken vain het landelijke voor jaarscongres van zijn partij af wachten. Daar komt de verhouding bestuurders partij aan de orde. Zoals bekend heeft de provinciale ledenvergadering van de PPR in Groningen het vertrouwen in Kui pers opgezegd, omdat hij zich tegen een anti-DSM-rapport van zijn partij heeft gekeerd. Er blijken ook nog meer wrijvingen tussen hem en het provinciale PPR-bestuur te zijn. Overbrugging daarvan lijkt onmogelijk. Het Groningse PPR- bestuur heeft inmiddels ook het vertrouwen opgezegd in het staten lid Berend Kingma. Samen met hun eventuele opvolgers in Provin ciale Staten Hylke Tromp en Bas van den Bent hebben Kui pers en Kingma een verklaring uit gegeven waarin staat dat het lan delijke PPR-congres zal worden af gewacht. Kuipers weet zich verze kerd van de steun van het landelij ke PPR-bestuur. Van een verslaggever SCHIPHOL De Surinaamse oppositiepartij VHP is en blijft voorstander van de onafhainkelijkheid van Suriname op 25 november. (ADVERTENTIE) Dit verklaarde gistermorgen op Schiphol het VHP-statenlid (en oud-minister) mr. dr. drs. J. Adhin, die in Suriname als één van de gematigde en meer bezonnen leden van de oppositie geldt. Hij is naar Nederland gereisd in gezelschap van het statenlid Hindori. die zich eerder in Suriname kritisch heeft uitgelaten over de polariserende elementen in de Surinaamse poli tiek, zowel bij regering als bij de oppositie, e datum van 25 november is haalbaar, mits er in Suriname echt hard gewerkt wordt. De kritiek van Vondeling, dat de Surinaamse oppositieleden beter in Suriname hadden kunnen blijven omdat daar dringende zaken zijn af te handelen, noemde de heer Adhin onjuist. 'Wij moeten eerst in Ne derland constructief werken, juist omdat er in Suriname niet hard gewerkt wordt', aldus de heer Ad hin. Maandag, zo zei hij, zal de VHP- fractie uit de Surinaam'se staten voltallig in Nederland aanwezig zijn. De fractie wil dan proberen het dissidente statenlid Lee Kong Fong, die ook in Nederland is, over te halen, in Suriname een staten vergadering bij te wonen. De heer Lee Kong Fong heeft dat tot nu toe steeds geweigerd, beducht als hij was voor eigen veiligheid. Door zijn i afwezigheid slaagde de oppositie er tot nu toe naet in een meerderheid van één stem te krijgen öm de regering-Arron tot heengaan te dwingen, of althans haar met haar eigen onmacht te confronteren. van Suriname te veel naar het Ne derlandse model van de parlemen taire democratie te hebben geke ken. 'Zij hebben de situatie in Su riname verkeerd beoordeeld en daardoor' een sfeer geschapen die het mogelijk maakt dat de huidige Surinaamse regering doldrieste din gen is gaan 'doen', aldus Adhin. Uit Paramaribo komt het bericht dat statenvoorzitler Wijntuin een officiële statendelegatie heeft aan gewezen, die waarschijnlijk volgen de week naar Nederlandzal komen REÜNIE CORDERIUS COLLEGE AMERSFOORT i.v.m. het 25-jarig bestaan op vrijdag 17 oktober a.s. van 16.30 - 22.00 uur in het 'schoolgebouw Lamb, Heyn- ricsstraat. Oud-docenten en oud leer- -lingen die zich nog niet hebben aangemeld. BEL: 033-11249 De reüniecommissie. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De positie van minister Vorrink, die verantwoorde lijk is voor de coördinatie van het milieubeleid binnen het kabinet, is geleidelijk duidelijk versterkt. Dit komt onder meer door de ontwikkeling van een eigen beleid van minister Vorrink en door de groei van de relatie'met andere departementen. om de behandeling van de wet voor Surinaamse onafhankelijkheid in de Tweede Kamer bij te wonen. De delegatie wordt geieia door voorzit ter Wijntuin zelf. Verder zitten er slechts zeven leden van de NPK- regeringscoalitie in. DEN HAAG Minister-president Den Uyl heeft zich gisteren optimistisch uitgelaten over de mogelijkheid dat de onafhanke lijkheid van Suriname op de voorziene datum van 25 november een feit zal zijn. Dit schrijft minister-president Den Uyl in een brief aan de Tweede Kamer over de coördinatie van het milieubeleid en de integratie daar van in het totale beleid van het kabinet. Om deze brief was door de Tweede Kamer gevraagd in een motie van Jan Terlouw, fractie voorzitter van D'66. Deze motie in februari 1974 aangenomen, verving een eerdere regelrechte uitnodiging aan het kabinet om de positie van mevrouw Vorrink te versterken, die echter door de betrokken minister met klem van de hand werd gewe zen. Achter deze uitnodiging lag de vrees dat de positie van minister Vorrink binnen het kabinet te zwak zou zijn. Brief De wijze waarop het milieubeleid in het kabinet wordt gecoördineerd, ls vastgelegd in een brief van de toenmalige premier Biesheuvel. De structuur zoals die in de praktijk is uitgewerkt, functioneert volgens premier Den Uyl bevredigend" en 'biedt ruimte voor een verdieping en verbreding van het beleid, zowel op het terrein van de ruimtelijke ordening ais op het terrein van de Beveiliging De heer Adhin verklaarde ook dat de VHP zelif voor de nodige vediig- heidsmaatrgelen zal zorgen bij een dergelijke vergadering van het par lement. Hoe die beveiliging er zal uitzien, wilde hij niet zeggen, maar hij sloot de mogelijkheid van 'schermutselingen' tussen de eigen VHP-veiiigheidsdienst en de politie niet bij voorbaat uit. De heer Adhin verweet de Neder landse regering en parlement, met name de afgevaardigden van de PvdA bij het onafhankelijk worden De regering ziet, aldus premier Den Uyl, na afloop van de wekelijkse mi nisterraad, nog steeds mogelijkhe den de tegenstellingen in de Suri naamse Staten te overbruggen en als het hoofd koel wordt gehouden zijn er reële mogelijkheden de uit gestippelde weg naar de onafhanke lijkheid af te wandelen, timisme op het feit, dat de opposi- Premier Den Uyl baseert zijn op tiepartij VHP inmiddels commentaar heeft geleverd op de ontwerp- grondwet. Dit commentaar houdt in essentie een aanvaarding in van de ontwerp-grondwet en legt geen we zenlijke verschillen tussen het kabi net en de oppositie bloot. De premier gelooft dat ér in mate rieel opzicht gezien weinig beletse len meer zijn om dé ontwerp- grondwet en daarna de rijiswet die de onafhankelijkheid regelt, in de Surinaamse Staten te behandelen. Tot nu toe heeft de Surinaamse oppositie, die de meerderheid heeft in de Staten, volgehouden dat eerst de grondwet en daarna de onaf hankelijkheid behandeld moeten worden in de Staten. Nu de voorbe reiding van de behandeling van de grondwet in een dergelijk vrgevor- derd stadium is, moet het mogelijk zijn dat de zaak alsnog rond komt. De minister-president wil niet in gaan op het verzoek van de leider van de uit de regeringspartij getre den driemansfractie, mevroutv Lies- dek-Clark, om Nederland troepen naar Suriname te laten sturen, te neinde de veiligheid daar te garan deren. Dat is volgens de Nederland se regering in de eerste plaats een zaak van het Surinaamse kabinet en de gouverneur. 'Dit gaat veel leuken dan met de afwasmachine' milieuhygiëne. Op het eerste gebied is minister Gruljters verantwoorde lijk voor het tot stand komen van de interdepartementale voorberei ding van de beslissing. Minister Vorrink draagt deze verantwoorde lijkheid voor de milieuhygiëne. Vervolg van pagina 1 zal geven tot het opsporen van de daders. De fabriek, waarvan dr. Herrema directeur is, zal het be drijf wel een dag stilleggen. Dr. Herrema is: sinds september 1973 directeur van Ferenka. Hij is getrouwd en vader van vier kinde ren. waarvan de twee jongste in Ierland zijn en de twee oudste in Nederland studeren. Mevrouw Her rema en de twee jongste kinderen zijn gisteren met een particulier vliegtuig naar Nederland gekomen. Uit een reconstructie ls gebleken, dat dr. Herrema gisterochtend om kwart over acht is ontvoerd. Zijn wagen werd onbeheerd ontdekt door een van z'n kinderen. De sleu tel stak in het contact en de ak- tentas van de heer. Herrema lag in de wagen. Er waren geen sporen van een worsteling. De politie heeft om inlichtingen gevraagd over een groene auto met vier personen, die donderdag bij het hüis van Herre ma is gesignaleerd. Hoewel men algemeen aan een ac tie van de IRA denkt, is de ontvoe ring tot dusver niet door enige organisatie geclaimd. De Nederlandse ambassadeur in Ierland mr. Felix van Raalte houdt het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken regelmatig op de hoogte van de gang van zaken rondom de ontvoering. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Na een lange dag vol uitweidingen over de stoornissen in het contact tussen onze Noordafrikaanse gastarbeiders en de Nederlanders, lijkt een oplossing verder weg dan ooit. Op het gisteren en vandaag in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam gehouden symposium over de communi catiemoeilijkheden van Marokkaanse en Tunesische arbeiders in de Nederlandse samenleving, kwam één ding duidelijk naar voren: de kloof tussen de twee ver schillende culturen, van waaruit Neder landers en Noordafrikanen denken en voelen, maakt werkelijk contact bijna onmogelijk. Omdat noch van de Neder landers noch van de buiten landers kan worden ver langd dat zij deze kloof overbruggen, zou alleen een geschoolde groep sociaal-an tropologen en tolken als begeleiders een uitweg kunnen bieden. Dr. D. G. Jongmans, wetenschappelijk hoofdmedewerker van het instituut en initiatiefnemer tot het symposium gaf giste ren voorbeelden van de 'tra giek van het wederzijds on begrip": 'Er komt een Noordafrikaan aan het loket van een Nederlandse ambte naar. die toevallig erg vrien delijk is. De Noordafrikaan leidt hieruit af (vanuit zijn achtergrond) dat de ambte naar bevriend met hem wil raken. Dit betekent voor hem dat hij de ambtenaar een geschenk moet geven. Maar wat denkt de ambte naar, als het cadeau wordt overhandigd? Natuurlijk, dat de Noordafrikaan hem wil omkopen!' De bezoekers van het symposium afkomstig uit kringen van onderwijs, jus titie. sociale- en welzijns zorg en gemeentelijke ge neeskundige diensten hoorden andere, ook spre kende voorbeelden van de antropoloog d.rs. P. H. van der Meer. die Marokkaans spreekt en als tolk onder Marokkanen werkzaam was. Hij wees erop dat in de Noordafrikaanse samenle ving het respect voor hoger geplaatsten als doktoren en rechters vereist, dat men hen zoveel mogelijk met 'ja' tegemoet treedt. Van der Meer: 'Ik heb voor de kan tonrechter meegemaakt, dat een rechter tegen een in het hart van Amsterdam wer kende Marokkaanse slager zeii U kunt waarschijnlijk wel goed Nederlands spre ken'. Waarop de Marokkaan antwoordde: 'Ja. meneer'. Na afloop vroeg de Marok kaan mij verward: 'Wat is er nu eigenlijk allemaal ge zegd?" Drs. Van der Meer zette uit een dat de aanpassing, die Nederlanders soms van Ma rokkanen verlangen op z'n zachtst gezegd ten onrechte is, omdat: Zij vaak zulk gebrekkig onderwijs hebben genoten, dat zij analfabeet zijn: De geweldige taalbarrière elke vorm van aanpassing in de weg staat; De culturele kloof zo groot is dat de gewoonste dingen in de omgang tussen mensen, volkomen anders worden uitgelegd, dan wij of zij verwachten. Een voorbeeld van misver standen, die ontstaan in ge vallen dat een Noordafri kaan een beetje Nederlands heeft geleerd, was de op merking van een Nederlan der: 'Daar moet je niet over in zitten.' De Noordafrikaan vatte dit op als: 'Je mag hier niet gaan zitten', wat hij uiteraard als een beledi ging beschouwde. Op de vraag of Nederlanders en Noordafrikanen niet ver der kunnen komen, door zich wederzijds aan te pas sen, antwoordt dir. Jong mans. die al Jaren de Noordafrikaanse cultuur be studeert; 'Nederlanders en Noordafrikanen hebben zul ke uiteenlopende voorstel lingen van eikaars cultuur en samenleving dat beide partijen niet eens weten wat er aan te passen valt en in hoeverre er moet worden aangepast.' Als een werkge ver bijvoorbeeld zegt tegen zijn Noordafrikanen: 'Ik verwelkom jullie als mijn medewerkers en mijn deur staat altijd open', is dit zó verwarrend voor hen. omdat ze op voet van gelijkheid worden aangesproken, dat ze vermoeden dat deze werkge ver corrupte daden zal ver wachten. Hij hoort te zeg gen: 'Ik ben jullie vader en van nu af aan kunnen jullie op mij rekenen.' De Noord afrikanen begrijpen de idea len van onze, westerse sa menleving nu eenmaal niet.' Dr. Jongmans hoopt dat het symposium een stimulans zal zijn om een bepaalde oplossing voor deze commu nicatiestoornissen te gaan zoeken. Hij denkt onder meer aan cursussen voor Nederlanders die met deze problemen te maken heb ben, zowel als voor Noord- afrikanen, via bijvoorbeeld Teleac. Zijn gedachten gaan ook uit naar de vorming van een groep deskundige advi seurs in Nederland, die pro blemen bij rechtbanken of anderszins kunnen helpen oplossen. Drs. Van der Meer gaf nog de volgende aanbevelingen alle Nederlanders, die met Marokkanen omgaan, voor lichten over de manier waarop met de buitenlan ders moet worden gepraat; mensen uit verschillende wetenschappelijke richtin gen opleiden in Noordafri kaanse taal en cultuur; het geven van cursussen voor Marokkanen in administra tieve kwesties, die in het dagelijks leven normaal zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3