4 grote J mazda e Openbaar vervoer in de Jift, maar tekort blijft Lof der zachtheid. '2-3-4 oktober bij 183 dealers Massale manifestatie van koren en korpsen Wekelijks orgelspel in de VU beste mensen, biedt het meest voor z'n prijs Ook de gezinskaart werkt het verlies nooit weg Bussen vol vrouwen naar Spaanse grens Brinkhorst hoopt dat bezuiniging EG niet doorgaat Subsidies zullen nodig blijven Cigairos Autenticos. In Amsterdam ambtenaren vrij op 27 oktober U leest het goed. Mazda houdt een kerstshow in oktober. Waarom in oktober?, zult u zich afvragen. Wel, de maand december staat tegenwoordig bol van allerlei evenementen zoals de komstvan de Goed Heilig Man en de drukke dagen voor Kerstmis en Nieuwjaar. Om die reden heeft Mazda zijn "kerstshow" al in oktober gepland. Want gesteld, dat u tijdens deze landelijke oktober-kerstshow enthousiast raakt over een van die fantastische Japanse Mazda's, dan kunt u er tenminste zeker van zijn dat u straks, als het écht Kerstmis is. volop kunt profiteren van uw nieuwe, goed-ingereden ^Mazda.Bezoek daarom nü de fantastische Mazda-Kerstshow^ lmportrice:Auto Palace-De Binckhorst B.V. Postbus 148, Den Haag Telefoon 070-85 5100/855101 volgend jaar een besluit; zal nemen over het officieel invoeren van de nieuwe kaart, het daarmee altijd min of meer op de goktoer gaat. Zal de kaart werkelijk populair worden onder brede lagen of zal de afname beperkt blijven tot de groep, die er aantoonbare financië le voordelen mee binnenhaalt? In zijn toelichting op de begroting heeft de minister al gewaarschuwd, dat wanneer dat laatste het geval zou zijn, dit voor de overheid wei eens een extra dure grap zou kun nen worden. Hij baseerde deze ver onderstelling op gegevens van de spoorwegen uit 1973, waaruit bleek dat driehonderdduizend gezinnen in ons land jaarlijks meer dan zes honderd gulden voor rail vervoer uitgeven en dat nog eens zeventig duizend abonnementshouders dat ook doen. Wanneer alleen deze ge zinnen een algemeen abonnement zouden kopen zou dit de spoorwe gen een extra verlies van 90 tot 120 miljoen gulden opleveren, zei hij En wanneer men voor die bereke ning de cijfers van vandaag zou hanteren zou dat extra verlies zelfs meer dan 150 miljoen gulden gaan belopen. Bij de tram- en busbedrij ven beschikt men niet over deze cijfers, maar aangenomen wordt, dat de verhoudingen hier weinig anders zullen liggen. In casu: wan neer de kaart niet door veel méér gezinnen zou worden aangeschaft zou het extra verlies zeker de twee honderd miljoen gulden ver te bo ven gaan. Subsidie Dat was ook de reden, waarom initiatiefnemer Van der Doef bij zijn opzet uitging van aanschaf van de kaart door tenminste anderhalf miljoen gezinnen. Daarmee zou in ieder geval kunnen worden bereikt, dat het gat tussen inkomsten en kosten van de vervoersbedrijven niet nog groter zou worden. Over volledige dekking van de kos ten hoefde hij niet eens te praten, want dat zal per definitie een on mogelijkheid blijven. Waar uit de memorie van toelichting op de be groting van verkeer valt af te lei den, dat de exploüatie van trein, bus en tram in Nederland zo'n 2,6 miljard gulden bedraagt, zou dit betekenen (uitgaande van 'n abon nementsprijs van zeshonderd gulden), dat 4,4 miljoen gezinnen de kaart zouden moeten kopen. En zoveel gezinnen telt ons land bij lange na niet( nu: 3,3 miljoen). Met andere woorden: subsidie zal noodzakelijk blijven. In principe maakt daar ook niemand bezwaar tegen. Openbaar vervoer kan gere kend worden tot de voorzieningen voor het algemeen belang. En als zodanig is het te vergelijken met andere sectoren als de gezondheids zorg, justitie en politie, musea, openbare bibliotheken 'Geen hetze' In het periodiek 'Aansluiting' van NS en KNVTO werd er onlangs nog op gewezen, dat de overheid voor museumbezoek ruim acht gulden per inwoners bijlegt, voor gezond heidszorg royaal honderd gulden en voor openbare bibliotheken 7,50 gulden, om over onderwijs nog maar niet eens te spreken. De bijdragen per inwoner voor openbaar vervoer (nu een kleine honderd gulden) springen er dus niet eens zo opzienbarend uit. Drs. Rat: 'Zonder subsidie zullen de ver voersbedrijven het nooit kunnen redden. Het is alleen de vraag: in hoeverre kunnen we de tekorten op een aanvaardbaar peil houden. De KNVTO wil bepaald geen hetze te gen de auto voeren. Het verschijn sel auto is een gegeven, waar Je en dat vindt Den Haag ook niet omheen kunt. Maar gebruik van openbaar vervoer kan wél ge stimuleerd worden' door Dick Ringlever AMSTELVEEN: AUTOMOBIELBEDRIJF AUTINGA, Amsterdamseweg 136. Tel: 020 - 413222, Postbus 542. AMSTERDAM: AUTOBEDRIJF A. v.d. BRAAK Burg. v. Leeuwenlaan 31Tel. 020 -130727 Des Cartesstraat 101 -104. Tel. 020 -131775 tr~ GARAGE J.A. LUDRIKS Overamstelstraat 17 -19. Tel. 020-351420 na 19.00 uur: 02903 -1551 AMSTERDAM: AMSTERDAM: PUNT'S AUTOBEDRIJF B.V. Sam van Houtenstraat 199. Tel. 020-135103 3e Schinkelstraat 33. Tel. 020 - 725245 AMSTERDAM: SIEBERG HANDELMIJ B.V. Showroom: Stadhouderskade 143 Werkplaats: Stadhouderskade 93 Stadhouderskade 143.Tel. 020 - 717944. ZATERDAG 4 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 15 DEN HAAG Het openbaar vervoer lijkt weer in de lift te zitten. Weliswaar nog in de eerste ver snelling, maar bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen heeft men de indruk, dat het dieptepunt achter de rug is AMSTERDAM Zaterdagavond vertrekken bussen vol vrouwen uit Parijs naar de Frans-Spaanse grens bij Hendaye om daar te demonstre ren tegen de nieuwe processen die tegen Spaanse verzetsstrijders ge voerd worden. De deelneemsters - men verwacht er duizend - vertrekken 's avonds om 8 uur van de boekhandel van de Editions des Femmes, en even tuele Nederlandse belangstellenden kunnen daar - 68 Rue des St. Pères - terecht. Maandagochtend hoopt men in Parijs terug te keren. PERSONALIA Dr. P. de Ruyter (37) te Uithoorn is aan de Vrije Universiteit be noemd tot hoogleraar voor speciale pedagogiek. Hij was tot 1964 als lector aan de VU verbonden. Tevens tot hoogleraar aan de Vrije Universiteit werd benoemd Dr. A. Bredere (54) uit Dongen (N. Br.) Hij gaat geschiedenis der letteren doceren. Dr. Chr. Rümke uit Badhoevedorp is benoemd tot hoogleraar in de me dische statistiek. De heer Rümke was al vanaf 1961 als lector aan de VU verbonden en is redacteur van het Nederlands tijdschrift voor ge neeskunde. Hij is ook lid van de gezondheidsraad. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Brinkhorst hoopt dat het Europese parlement de door de Europese mi nisterraad besloten bezuiniging van 360 miljoen gulden op de ontwikke lingshulp weer ongedaan zal ma ken. Nederland stemde bij het op stellen van de begroting van de Europese Gemeenschap voor 1976 tegen deze bezuiniging, maar de meerderheid van de ministers was ervoor. Mr. Brinkhorst betreurt dit omdat de ontwikkelingshulp, bestemd voor de armste landen, van wezenlijk belang is voor de geloofwaardigheid van de gemeenschap tegenover de derde wereld. Mr. Brinkhorst zei dit na zijn te rugkeer uit Bonn waar hij na de ministerraadsvergadering overleg heeft gevoerd over de procedure voor de opstelling van de begroting. Nederland zal erop aandringen dat de begroting eerder wordt vastge steld zodat de nationale begrotin gen daar beter op afges+^md kun nen worden. Omdat dit jaar de begroting pas laat aan de orde kwam werd onder meer Nederland verrast door de veel hogere bijdrage die i eens gevergd werd. In eerste instantie zou Nederland, een kleine 500 miljoen gulden meer hebben moeten betalen dan verwacht werd, maar na de stringente bezuinigin gen is het extra bcdrzg terugge bracht op 185 miljoen gulden. (ADVERTENTIE) Dit optimisme grondt men op een vergelijking tussen de resultaten van de eerste helft van 1974 en die van dat jaar. Daaruit blijkt, dat de opleving die het openbaar vervoer onderging als gevolg van de ener giecrisis dit jaar niet is verflauwd. Zowel bij de spoorwegen als het interlokaal busvervoer handhaafde zich het reizigersaanbod en bij het lokale vervoer deed zich zelfs een nieuwe stijging voor van ongeveeT drie procent. De KNVTO gaat ervan uit, dat de cijfers zelfs nog beter zouden zijn uitgevallen, wanneer we een niet zo riante zomer hadden gehad: velen zijn daardoor op brommer of fiets gestapt voor ritten, die zij anders met het openbaar vervoer zouden hebben gemaakt. Desondanks is die groei bij lange na niet voldoende om de steeds groter wordende tekorten in te lo pen. Integendeel: de verliezen groeien verder. Moet het rijk dit jaar een zeer dikke negenhonderd miljoen bijspijkeren (voor zowel spoor- als busvervoer), voor vol gend jaar wordt gerekend op 'n noodzakelijke bijdrage in de exploi tatiekosten van 1,2 miljard gld. Om gerekend in passagaerskilometers betekent dat, dat de overheid voor elke spoorkilometer (die twaalf cent kost) 4,9 cent bijlegt, voor elke buskilometer in het streekver voer (kosten: 13,1 cent) 5,8 cent en voor elke tram- of buskilometer in het stadsvervoer (kosten: 26,3 cent) niet minder dan 17,1 cent Nooit rendabel Deze subsidies zullen in de toe komst waarschijnlijk alleen maar nog groter worden. Waar de tarie ven zijn gekoppeld aan de stijging van het levensonderhoud en dus in geen enkele verhouding staan tot de stijging van de exploitatiekos ten, zal het openbaar vervoer nooit tot een rendabel bedrijf zijn te maken. Tenzij Nederland massaal uit de auto tussen de rails of in de bus stapt. "at is een utopie. Men mag al blij zijn wanneer de verhouding tussen het gebruik van de auto en van trein, tram of bus zich maar .enigszins in het voordeel van het openbaar vervoer wijzigt. Gezinskaart Dat te bereiken is onder meer het doel van de bij wijze van proef [gevoerde gezinskaart, een idee van het PvdA- Tweede-Kamerlid Van der Doef. Een paar jaar gele den stelde hij voor: 'Als nu eens elke Nederlands gezin een kaart zou kopen, die recht geeft op gebruik alle middelen van openbaar :rvoer, zowel van het spoor als het ikale als interlokale bus- en tram- vervoer, dan zouden de verliezen in leder geval zo ze niet volledig weg- gewerkt kunnen worden, toch bin nen redelijke grenzen kunnen wor den gehouden'. Minister Westerterp van Verkeer en waterstaat nam het idee over en schakelde een marktonderzoekbu reau in om landelijk zevenduizend gezinnen uit te zoeken, die als doorsnee van de bevolking konden gelden en voor zeshonderd gulden zo'n algemeen jaarabonnement kregen aangeboden. Voor Amster dam en wijde omgeving werd een zelfde initiatief genomen: daar kre gen zesduizend gezinnen een kaart van 360 gulden (voor gebruik van lokale bussen en trams plus het gebruik van het streekvervoer tot aan Zandvoort en diep in het, Gopi toe) aangeboden. De eerste reactie daarop waren vrij pover. Van de zevenduizend aange boden landelijke abonnementen werden er maar elfhonderd ver kocht en in Amsterdam en omge ving was het resultaat zelfs nog geringer: maar 550 gezinnen koch ten de kaart. Drs. J. W. Rat van de KNVTO: 'Er is toen wel gesuggereerd, dat de proef al bij voorbaat was mislukt, maar dat is natuurlijk niet Juist. We hebben hier te maken met een volkomen nieuw produkt en dat loopt bij het begin nooit meteen al als een trein. Datzelfde bleek bij de Introductie van de 65 plus-kaarten van de NS. In het begin gingen die helemaal niet. Nu zijn ze populair. De verkopen zijn enorm gestegen'. Onderzoek Of deze algemene abonnementen eenzelfde succes te wachten staat, blijft de vraag. Omdat met de proef pas in juli werd begonnen (hij duurt een jaar) heeft Verkeer en Waterstaat er nog geen idee van hoeveel er van de kaart gebruik wordt gemaakt. Dat zal pas kunnen blijken uit een enquête, die in de loop van het volgend jaar zal wor den gehouden. En dan nóg zal zo'n onderzoek een weinig betrouwbaar beeld kunnen opleveren. Immers: het ligt voor de hand, dat de kaarten vooral zijn gekocht door de groep, die normaal toch al voor meer dan zeshonderd gulden (of in Amsterdam: voor meer dan 360 gulden) reisde en er dus een aardig voordeeltje mee in de wacht sleepte. Veel belangrijker is te weten hoe de mensen, die minder aan het openbaar vervoer plegen uit te ge ven over de kaart denken. Vandaar het ook nu lopende onderzoek on der alle benaderde gezinnen, waar in de vraag centraal staat: waarom kocht u de kaart, of waarom niet? Van even groot belang zal het zijn t,e weten te komen in hoeverre de bezitters van de abonnenmenten meer dan voorheen gebruik zijn gaan maken van trein, bus. of tram. Gok Maar wat de uitslagen van die enquêtes ook zullen zijn, vast staat wel dat als minister Westerterp De Puritos van La Paz is een oprechte cigarillos met een ongewoon mild karakter. Kundig gecomponeerd uitsluitend uit natuurlijke tabakken. Zacht en delicaat van aroma. Zuiver rookgenot voor 26 cent. AMSTERDAM Monumentaal sluitstuk van de zangmanifestatie voor 'Amsterdam 700' gisteravond in de Jaap Edenhal, was de uitvoe ring van 'Naamhaftig Amsterdam' van Jac. Kort. Het werd in 1953 geschreven voor het 40-jarig be staan van de Bond van Amster damse Zangverenigingen op een aantal gedichten die in de loop der tijden op Amsterdam zijn gemaakt. Alle vormen van de koorzang ko men er in voor, plus declamatie plus begeleiding door harmonie-or kest, nu omgewerkt voor brass band. Het werd een indrukwekkend slot van de avond, uitgevoerd door de koren die in genoemde algeme ne bond en in die van Amsterdam se Christelijke Zang- en Muziekver enigingen zijn georganiseerd. Met medewerking van de Nationale Brass Band en de Brass Band Am sterdam en de declamator Klaas Pijlman. Het geheel onder leiding van Nico van der Linden. Wat daar allemaal al aan vooraf was gegaan heeft de goed bezette Edenhal (die uiteraard met de ruim 1.200 medewerkenden al aardig 'be woond' was) enkele uren plezierig bezig gehouden. Vanaf de entree- muziek door het muziekgezelschap Pro Rege en de uitvoering van de Coronation Anthems van Hündel (door de oratoriumverenigingen onder Rudolf Grasman), tot en met de operafragmenten die onder Jo- chum Slothouwer door de Operako ren werden gezongen (en werden begeleid door het onmisbare Ge westelijk Orkest van Zuid Holland) was het voor de pauze een zeer afwisselend programma: dat nog instrumentaal werd opgeluisterd met een intermezzo door de drie Brass-bands van het Leger des Heils die vier composities ten geho re brachten. Van gelijke opbouw was het pro- grammadeel na de pauze, dat met een uitvoering door de gezamenlij ke koren van 'The voice of free dom' onder Meindert Boekei begon, waarna de Nationale Brass Band en de Brass Band Amsterdam onder Boekei met vijf nummers (o.a. AMSTERDAM Op de 700ste ver jaardag van de hoofdstad zullen de ambtenaren voor zover de dienst het toelaat een vrije dag krij gen. Dat geldt ook voor leerlingen van de lagere scholen, voor wie allerlei activiteiten worden georga niseerd. Amsterdamse zieken krij gen een bloemen-fruitmand. (ADVERTENTIE) 'Marching on his beat' van Boekel zelf) een instrumentaal intermezzo verzorgden. En dan tot slot het toepasselijk gekozen 'Naamhaftig Amsterdam'. Een avond van toegewijd en daar door goed amateuristisch muziek- maken, waaraan zowel de uitvoe renden als de toehoorders veel ge noegen hebben beleefd. AMSTERDAM Vanaf woensdag 8 oktober 1975 zal het Couperin-orgel in de aula van het hoofdgebouw der Vrije Universiteit weer weke lijks bespeeld worden. De concerten zijn vrij toevankeltjk ook voor belangstellenden van bulten de VU en worden gegeven op woensdag vanaf 12.45 uur. (Lunchpauze). De tijdsduur is ongeveer 20 minuten. De serie concerten loopt tot en met 17 december. In die periode zal het orgel worden bespeeld door de uni- versiteitsorganist Ewald Kooiman: de VUhoogleraar prof. dr. F. C. Stam en de gastorganisten Jean Telder en Ton Koopman. Het hoofdgebouw der Vrue Universiteit bevindt zich aan de De Boelelaan 1105 Buiten veldert. Ewald Kooiman van het de klavieren

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15