Geld opzij leggen ïsYi kwestie van wikken en wegen De mensen van de Amro Bank weten er alles van. Beleggen in'neigen huis 7f Sparen is apart zetten Rente belasting Altijd eerst verzekeren Amro Spaar Plus, voor kort-en lang- spaarders Meer rente door vastzetten Lenen kan ook beleggen zijn Serieus sparen is AmrOmaat-Sparen Stok maakt promotie „Ik heb besloten om toch maar eenvoudig te blijven," zegt Peter Stok (29) lachend, wanneer we hem feliciteren met z'n recente benoeming tot chef-inkopervan één van onze grote landelijke warenhuizen. Geen geringe prestatie voor iemand van zijn leeftijd. „Ik heb gewoon wat geluk gehad, onder andere door onverwachte interne reorganisaties." Die avond van de bekendmaking hebben Peter en zijn vrouw Willeke (28) er maar gelijk 'n klein feestje van gemaakt, samen met bevriende buren. „Ja, Peter kwam de volgende ochtend niet helemaal in topconditie op de zaak," lacht Willeke. De heer en mevrouw Stok bewonen - met een dochter van 7 maanden - een eigen huis. „In december al weer vier jaar. U begrijpt hoe blij ik nii ben dat we destijds voor dit koophuis hebben gekozen, ondanks het feit dat ik hier 3 kwartier rijden van m'n werk zit. In 't begin was 't natuurlijk knijp-knijp, maar nu zijn we uit de zorgen, we gaan nu zelfs echt overhouden." Ja, want we mogen aannemen dat de promotie van de heer Stok ook hun financiële positie verandert? „Nou en of. Je mag best weten dat ik er schoon zo'n dikke nuttigs voor in huis koopt, maar nu gaan we echt wat apart zetten. Op een spaarrekening." Willeke vult hem aan: „Echt iets voor later. En wat we er dan mee doen zien we nog wel. Misschien 'n extra-brok hypotheek aflossen. Of iets voor onze dochter of zo." „Daarom hebben we de Spaar Plus Rekening van de Amro gekozen. Daar krijg je een paar procent meer rente op, zolang je niet aan je spaargeld komt." Willeke schiet opeens in de lach: „Ik moet opeens denken aan gisteravond, toen zei Peter opeens dat-ie na een tijdje sparen misschien wel aandelen ging kopen. Ik zei tegen 'm, straks begin je ook nog over'n privé-chauffeur Alhoewel Peter vrolijk grijnst over de pret van z'n vrouw, zegt hij toch: „We maken er nou wel 'n grapje van, maar 't was helemaal niet zo gek wat ik zei. Willeke Stokprivé-chauffeur. driehonderdvijftig op vooruit ga. Nog afgezien van de verbeterde secundaire arbeidsvoorwaarden." En omdat 't bloed toch kruipt waar 't niet gaan kan, vragen wij ook maar of de heer Stok al weet wat hij gaat doen met 't geld dat hij overhoudt „Sparen! Ik bedoel, je spaart natuurlijk ook wel als je 'n stuk hypotheek afbetaalt, of als je iets Sparen doe je niet op een salarisrekening. Toch wordt dat nog te veel gedaan, waarschijnlijk door mensen die zo'n spaar rekening-apart maar ingewikkeld vinden. Voor die mensenis 't misschien goed om 't volgende te bedenken: Ten eerste dat een aparte „spaarpot" alles juist erg overzichtelijk maakt. Bovendien elimineer je de kans „per ongeluk" aan je spaargeld te komen. En dan is er ook nog de rente. Op 'n Spaar Plus Rekening krijg je bijvoorbeeld al 614% rente per jaar. Ik heb namelijk een pocket bij de Amro meegenomen, hij ligt daar, Wikken en Wegen' heet-ie. En als je dan leest wat voor mogelijkheden je eigenlijk met je geld hebt, dan kijk je er toch weer even anders tegenaan. Aandelen zou best 'n haalbare kaart voor ons zijn. Echt, dat boekje geeft 'n erg aardig overzicht. We zullen daar best plezier van kunnen hebben." Mevrouw Stok staat op en vraagt: „Hebben de heren trek in eenaandeeltje Heineken'?" Rente die u betaalt over een afgesloten lening, wordt als een persoonlijke verplichting gezien door de fiscus en is daardoor aftrekbaar. Rente over een spaartegoed daarentegen wordt als inkomen beschouwd en dus belast. Maar als het totale loon over 1975 onder de aanslaggrens van 32.700,- blijft, mag er belastingvrij 600,- aan neveninkomsten zijn, en daar valt ook spaarrente onder. Peter Stokschoon een dikke f350,- meer. Onroerend goed is de laatste decennia een uiterst waardevol goed gebleken. De prijzen van huizen stegen niet alleen spectaculair, maar ook consequent. Steeds meer mensen willen graag een eigen huis. In een paar jaar steeg het percentage huisbezittende gezinnen in ons land van 31 naar 39. Alhoewel er nooit garanties zijn te geven, lijkt 't plausibel dat deze ontwikkeling zich door zal zetten. Vooral ook als je bedenkt dat in de ons omringende landen het aantal huiseigenaren veel en veel groter is, soms wel tot 70%. Wie een huis koopt, gaat meestal in plaats van huur hypotheekrente en aflossing betalen. Door aflossing wordt een schuld steeds meer omgezet in een stuk bezit'. En dat bezit neemt steeds meer in waarde toe. Zodat we rustig kunnen stellen dat 't kopen van een huis een zeer veel tpegepaste vorm van beleggen is. Maar zoals elke beleggings vorm heeft ook deze z'n positieve en negatieve kanten. Ook daar hamert ae pocket „Wikken en Wegen" weer terecht op. Zo is bijvoorbeeld een voor deel dat de waardevermeerdering van een huis fiscaal onbelast is en dat de rente en kosten van een hypotheek aftrekbaar zijn. Maar tot de nadelen behoort onder meer, dat een huis niet van de ene op de andere dag verkocht kan worden. Dus je zou kunnen zeggen: uw geld is niet direct opneembaar met deze beleggingsvorm. Verder zijn normale onder houdskosten niet aftrekbaar. En de huurwaarde van het huis - die door de fiscus wordt bepaald - moet bij het inkomen worden opgeteld. Allemaal haken en ogen, die de noodzaak van 't zorg vuldig wikken en wegen nog eens duidelijk onderstrepen. Veel mensen zien hun spaar geld als een bedrag „voor alle zekerheid", als iets achter de hand voor speciale gevallen. Natuurlijk is dan directe opvraagbaarheid een vereiste. Maar de meeste spaarrekeningen met die mogelijkheid geven nu eenmaal een vrij lage rente. En zeker wanneer zich geen „speciale gevallen" voordoen, kan 't best zijn dat er langzaam maar zeker een kapitaaltje groeit, dat gewoon een beleggings karakter heeft, maar dat niet profiteert van een stevige renre. Daarom heeft de Amro een speciale spaarvorm geïntroduceerd, waar nu al meer dan 100.000 Amro spaarders van profiteren: de Spaar Plus Rekening. Zonder vastzetten is de rente daarop momenteel 614%. Da's erg gunstig natuurlijk. Maar zodra u nou wat geld van uw Spaar Plus Rekening afhaalt, wordt er 1% provisie gerekend over dat opgenomen bedrag. Voor 't resterende bedrag blijft de 6 !4% wel gewoon-doorlopen. 1. Als vader alieen i jonge kinderen overblijft,^ kost 'n gezinshulp hem minimaal f 14.000,-per jaar.Tegen dat risico kan'n£ gezin.zich indekken door middel van een verzekering! op 't leven van moeder. 2.Wie onder de 32.700,- aan loon blijft, mag van de fiscus 600,-aan neven inkomsten hebben. Voor beide wordt geen extra belasting geheven. Maar wie boven die loongrens zit, krijgt wel nog een definitieve verrekening. En die wordt ook op elk bedrag aan neveninkomsten aangeslagen. 3. Concentreer uw bezits vorming niet in slechts één beleggingsmogelijkheid. Een eventuele klap komt dan veel te hard aan. (f Van Kruim, ik heb je laten komen om 'fis te praten over je vooruitzichten binnen ons bedrijf." „En nu 't otiderwerp salarisverhoging, van Kruim. Daar zullen we 't ook snel over eens zijn IJ „En nog even iets heel anders. Zeg 'ns eerlijk, van Kruim, hoe dénken de mensen eigenlijk over mij?" „Nouvan Kruim, samen- vattend durf ik te stellen dat we ha dit gesprek 'n stuk dichter tot elkaar zijn gekomen. Wie een spaarrekening wenst met de mogelijkheid om direct geld op te nemen, die komt terecht op een relatief laag rentepercentage. (Voor één uitzondering zie Spaar Plus.)- Maar wie in de beleggings sfeer wil sparen, die krijgt met veel interessantere cijfers te maken. Van 614% over 2 jaar vastzetten loopt dat op naar 81/2% over 7 jaar vast Voor tussen tijds opnemen is zo'n rekening dus niet bedoeld. Maar daar staat tegenover dat de eenmaal toegezegde rente ook niet tussentijds kan veranderen. En nog een aspect: de jaarlijkse rente kan wél worden opgenomen. Wanneer wordt lenen beleggen? Dat hangt af van wat u met uw geld doet. Gaat u ervan op wereldreis, dan is 't na een tijdje foetsie, terwijl de schuld blijft Maar investeert u een geleend bedrag in iets duurzaams als b.v. centrale verwarming, dan wordt 't heel anders. Want die c.v. behoudt lang z'n waarde. En met elke aflossing bouwt u aan uw bezit. Ter illustratie: stel u kunt 200,- per maand sparen. Dan kunt u ook 200,- aflossen en zou u een som van 7.000,- kunnen lenen, die u in 46 termijnen aflost. Het is verbazingwekkend te zien hoeveel een jong gezin F aanschaft en vergaart in de eerste ,%i jaren van 't huwelijk. Toch gaat die bezitsvorming vrij ongemerkt, echt stukje bij beetje. Daarom is 't alleszins raadzaam eerst stil te staan bij de vraag of al dat bezit wel veilig gesteld is, alvorens aan de verdere uitbouw ervan te gaan werken door bijvoorbeeld sparen. Kloppen de ooit afgesloten verzekeringen nog wel? Is de dekking van de inboedel verzekering nog wel afdoende? En gaat 't verzekerde bedrag wel steeds met alle prijsstijgingen mee omhoog? Is er bij stilgestaan om een gezinsaansprakelijkheids verzekering af te sluiten? Vooral ook met kinderen is zo'n aansprakelij kheids verzekering particulieren maar al te vaak een redding. En houdt u er rekening mee dat er extra-kosten.zijn als u of uw vrouw komt te overlijden, in het bijzonder als er nog kinderen te verzorgen zijn. Een risicoverzekering kan dan voorkomen dat er bij alle ellende ook nog verhuisd moet worden. Kortom: vragen te over. Waarop u echter de antwoorden heus niet alleen hoeft te vinden. Wat zou u ervan zeggen om de mensen van de Amro Bank ermee te belasten? Als uw salaris op een Amro Privérekening binnenkomt, kunt u de Amro opdracht geven maandelijks 'n vast bedrag daarvan op een willekeurige spaarrekening te zetten. De voordelen liggen voor de -f hand: het is makkelijk, één keer de opdracht en 't kan nooit meer vergeten worden, en het zet zoden aan de dijk. En als u 'n gemaakte afspraak wilt wijzigen of tenietdoen, kan dat van de ene dag op de andere. Vooral ook ojpdat dagafschriften van beide rekeningen u keurig op de hoogte -* houden van de stand van zaken. Wie geld over heeft, kan er twee kanten mee uit: je kunt 't opmaken en je kunt 't opzij zetten. Die keuze is natuurlijk vooral een kwestie van mentaliteit. Maar wie voor 't laatste kiest en z'n geld dus niet direct wil uitgeven aan allerlei leuke, lekkere en gezellige zaken, die moet bedenken hoé hij dat 't beste kan doen. En zodra je daarover gaat nadenken, ben je eigenlijk al bezig met „beleggen". Nu zegt u misschien: - „Beleggen? Dat is toch aandelen kopen?" Maar dan zeggen wij op onze beurt: „En een eigen huis dan, is dat geen vorm van beleggen? En een levens verzekering? En sparen, waarom is dat ook geen vorm van beleggen? En wat dacht u van goud? Of van antiek?" Beleggen is in feite kiezen uit een reeks alternatieven. En die feeks is vele malen groter dan u misschien altijd gedacht hebt. Het zit er zelfs dik in dat u al Jaren aan 't beleggen bent, alleen u noemde 't nooit zo. Uiteraard moet u uw beleggingskeus zelf maken. Die kan niemand anders voor u doen, ook de Amro niet. U zult zelf moeten bepalen wat u van uw beleggingen verwacht en vervolgens welke beleggingsvormen 't beste in staat zijn die wensen te vervullen. Maar dat is wel erg lastig, vooral omdat iedere vorm nu eenmaal z'n sterke en z'n zwakke punten heeft. De grote kunst is 't dus om die - plus- en minpunten van de diverse mogelijkheden netjes op een rijtje te zetten. Om u daarbij te helpen, heeft de Amro de zgn. criterialadder opgesteld, met criteria als geldontwaarding, veiligheid, fiscus, opvraagbaarheid, gemak en noodzakelijke deskundigheid. Aan de hand van die criteria wordt 't u makkelijker gemaakt een rangorde te maken van uw eigen beleggingswensen. En 't stelt u ook in staat een daarmee vergelijkbare beoordeling op te stellen van voor- en nadelen van diverse beleggingsmogelijkheden. Het staat allemaal beschreven in de nieuwe Amro pocket „Wikken en Wegen", die voor f 1,50 in elke Amro Bank verkrijgbaar is. De pocket leert u hoe door de bomen het beleggingsbos te blijven zién. Door u minder te f laten wikken en meer te laten wegen. Wikken en WegenAmro-pocket over bezitsvorming (fl,50).

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 10