teel scholen wijden lessen aan 'de vrede' Officieren-vereniging 'geen elitair clubje' POg Og de plaat Gestraften mochten de bijbel lezen aatselijke projecten maar ook landelijke initiatieven Suikerzakjes spelen rol in project oor Schouten bij 75-jarig jubileum: de honderd halen we vast niet De GROTE WINKLER Gewoonweg de beste Springsteen, Tubes en vele anderen \TB- RDAG 27 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 door Piet Hagen De vredesweek (2128 september) is voor veel scholen aanleiding om iets aan 'vrede' doen. Een aardig voorbeeld daarvan is het gezamenlijke project van drie scholen voor voortgezet onderwijs in Aalten (een christelijke school), Groenlo (r.k.) en Win terswijk (rijksschool). Er is een uitvoerige lesmap gemaakt, leerlingen gingen minister Pronk interviewen en op 2 oktober (eerder kon hij niet) komt de minister zelf naar Aal ten. Behalve plaatselijke projecten zijn er ook landelijke initiatieven. Zo bijvoorbeeld het project vredesopvoeding van het interkerke lijk vredesberaad (IKV) en de Nederlandse Onderwijs Televisie (N.O.T.), dat drie uitzen dingen omvat. Vanaf 10 november begint de N.O.T. met vijf uitzendingen in het kader van aardrijkskunde en maatschappijleer over 'le zen in een ontwikkelingsland'. De NOVIB leeft samen met de KRO-schoolradio vijf jrojecten opgezet voor mondiale vorming. Met deze laatste voorbeelden is al duidelijk dat vragen van oorlog en vrede, onrecht en geweld op school niet alleen in de vredes week aan de orde behoren te komen. Vooral bij vakken als godsdienst, aardrijkskunde, geschiedenis en maatschappijleer is er vol op gelegenheid om kinderen bewust te ma ken van de problemen waarvoor de wereld staat. Een goed voorbeeld daarvan vonden we in 'Kleio', het tijdschrift van de vereniging van geschiedenisleraren, waarin Jan Schipper materiaal aandraagt voor een historische be handeling van de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika. Toekomstige wereldburgers hebben recht op meer informatie over deze explosieve situatie dan de meeste school boeken geven', zegt hij. Een ander voorbeeld van vredesonderwijs dat meer is dan een incidentele opwelling levert het artikel hiernaast. qthtd Jh/el Jl U. Jbviteiyfc udtfaync.. Illustratie uit de leesmap van drie scholen in de 5NINGEN Benodigd zijn ier, lijm en scharen, een wek en een weegschaal, reken- Qulieren, exportstaatjes en ibriefjes, alsmede één suiker- je en één kilogram rietsui- Als deze ingrediënten aan- g zijn kan het vredesonder- ■project beginnen. leerlingen worden verdeeld in groepen: arbeiders, regering, Qkamer en waarnemers. De ar- la-s knippen en plakken suiker- jis en vullen deze zakjes elk ttden gram rietsuiker. De rege- verkoopt de zakjes door aan Jmitenland en besteedt de op- nst. De rekenkamer registreert nkomsten van de regering ioi driekwart afkomstig uit de keverkoop), de uitgaven van de emg en de verdiensten van de leiers. Het spel duurt een half rijf ronden van zes minuten, ls ie wekker feilloos aangeeft, warnemers kijken toe en mer- 1 gauw dat een land dat zo •k ifhankelijk is van de verkoop én produkt en dan nog voor- meijk aan één land erg kwets- baar is. Dat land heet Cuba, vóór de revolutie. Na dit introductiespel volgen nog ongeveer vijftien lessen, die samen door de leraren aardrijkskunde en geschiedenis verzorgd worden. Het poject 'De Cubaanse revolutie en de raketcrisis van 1962' behandelt achtereenvolgens de geschiedenis van Cuba, de sociaal-geografische situatie (grondstoffen, bevolking, handelsverkeer, enzovoorts), de re volutie van Castro en de raketcri- sis. Het Cubaproject is een van de veertien onderwijspakketten die de werkgroep Vredesonderwijs aan het ontwikkelen is. Er zijn vier projec ten over de internationale arbeids verdeling: zeescheepvaart, bauxiet, cacao en textiel. Daarnaast zijn er zeven landenprojecten. 'Cuba' gaat over de sociale revolutie, het inter nationale machtsevenwicht en de relatie tussen beide. Bij een pro ject als Angola staat de dekolonisa tie centraal, in het project Grie kenland gaat het vooral over demo cratie, bij Vietnam over geweld, enzovoorts. Tenslotte zijn er nog projecten over self-reliance (ont wikkeling op eigen kracht), veilig heid, technologie en kernbewape ning. De werkgroep Vredesonderwijs is een gezamenlijk initiatief van het polemologisch instituut van de rijks universiteit te Groningen en de stichting Vredesopbouw. De werk groep begon in 1972 en vanaf 1973 wordt met de projecten proefge draaid op scho-len. Eerst waren dat V.W.O.-scholen, nu worden de pro jecten uitgeprobeerd in derde klas sen van HAVO-scholen. De projec ten worden uitgevoerd door koppels van aardrijkskunde- en geschiede nisleraren. Deze nemen elk een deel van het project voor hun reke ning en doen verder zoveel moge lijk samen. Als het kan wonen ze eikaars lessén ook bij. Eventueel kunnen ook leraren van andere vakken meedoen. Het is de bedoe ling dat de totale cursus in 1976 en '77 helemaal herschreven wordt en ruiimere schaal. Wie in dit school jaar nog meer zou willen doen aan een proefneming (zes weken) met een van de volgende onderwerpen: Angola, textiel. Soedan, Midden- Oosten en Vietnam, kan voor infor matie schrijven naar postbus 121, Haren (Gr.). Drs. B. J. Th. ter Veer, projectleider van de werkgroep, ls redelijk tevre den met de eerste ervaringen. Het is per slot van rekening niet ge makkelijk om problemen van oorlog en vrede in onderwijspakketten te vertalen. Tevreden De leerstof op scholen is ingedeeld in vakken en sterk gericht op het eindexamen. Dan is het moeilijk om ruimte voor een op het eerste gezicht nogal abstract en door de vakgrenzen heenlopend onderwerp als vrede te scheppen, ook al wordt met zeer concrete politieke en eco nomische conflicten gewerkt. Op school leren hierover te oordelen en je verantwoordelijk te voelen, daar is het de werkgroep om te doen. Door samenwerking met de leraren organisaties voor aardrijkskunde en geschiedenis en met medewerking van de inspectie en van de commis sies voor modernisering van deze vakken hoopt de werkgroep eraan bij te dragen dat er steeds meer aandacht aan deze problemen be steed zal worden binnen ons onder wijs. Waarden-vraagstukken Ter Veer: 'Vooral doordat we vanaf het begin leraren betrokken hebben bij de opzet en uitvoering hebben we ons veel moeilijkheden kunnen besparen. Natuurlijk blijkt soms wel dat onze interesse toch een andere is dan die van veel leraren. Die zijn nu eenmaal sterk' op hun vak gericht. Ons gaat het niet in de eerste plaats om historische of aard rijkskundige kennis, maar om het overbrengen van bepaalde waarde- vraagstukken. Daarbij heb je wel geografische en historische kennis en inzicht nodig, maar uiteindelijk gaat het ons toch om die waarden (vrede, veiligheid, rechten van de mens, enzovoorts).' Het is niet zo dat dergelijke onder werpen bij de leerling een soort vanzelfsprekende belangstelling ontmoeten. Het is een misverstand dat leerlingen allemaal geïnteres seerd zijn in de actualiteit en met een warm lopen voor een onder werp als Vietnam. Daarom spant de werkgroep zich in om de belangstel ling van de leerling te wekken en vast te houden. Het aangeboden ma teriaal bestaat niet alleen uit docu mentatiemappen, die, of je wilt of niet, toch vaak weer als 'leerboeken' gehanteerd worden, maar ook uit geluidsbanden (bijvoorbeeld een redevoering van Castro), films over het betreffende conflict en dia's. Er worden verschillende lesvormen ge bruikt: discussielessen, introductie- spelen (zoals het suikerspel), forum discussies, enz. Ter Veer: 'Je kunt natuurlijk uit gaan van de belangstelling van de leerling voor de eigen situatie en van daaruit proberen bij dit soort waar den-vraagstukken uit te komen. Dit wordt terecht veel gedaan, maar het is niet eenvoudig. Wij doen het omgekeerde. Wij pro beren vooral in het begin het on derwerp zo te brengen dat de leer ling erdoor geïnteresseerd kan ra ken. En bij het geven van de ver dere informatie proberen we wel steeds te laten zien dat deze dingen onze eigen situatie raken. Bij het project over zeescheepvaart is de positie van Rotterdam in het ge ding, bij bauxiet praat je voor je het weet over Suriname en Péchi- ney en het onderwerp textiel zal in Tilburg en Enschede al gauw ge voelig liggen.' Indoctrinatie Met dergelijke onderwerpen loop je wel het risico dat je beschuldigd wordt van (uiteraard linkse) indoc trinatie. De werkgroep Vredeson derwijs is daar niet zo bang voor. Om te beginnen wordt bij de sa menstelling van het materiaal steeds overleg gepleegd met de betrokke nen in Nederland, al is dat niet al tijd makkelijk. De betrokken partij en in een conflict vragen vaak on gemerkt dat men hun visie over neemt in het lesmateriaal met uit sluiting van andere visies. Maar het is toch altijd geprobeerd en daar door is het materiaal genuanceerd genoeg. Indoctrinatie in de klas is volgens Ter Veer juist minder gemakkelijk dan in het gewone onderwijs. Je hebt nu altijd te maken met twee leraren, die bovendien ook contact onderhouden met de werkgroep en leraren op andere scholen. En de projecten zijn zo opgezet dat de leerlingen zeiltf aan het denken ge zet worden en een eigen mening vormen. Dor cred Lammers ■TCHEJ 'Persoonlijk ver- tcht ii niet dat onze vereni- g over een kwart eeuw nog bestaan. En ik hoop het eer- t gezigd ook niet, al kun je de twikielingen niet voorspel- dezt uitspraak komt majoor G. Schouten (40), voor ter vm de 75 jaar wordende emere Christen Officieren •enigng, die tegen de zestien- ïderdleden telt. heer Schouten, werkzaam bij de Itaire administratie, doelt met e woonden op wat gaande is op gebid van de militaire belan- behar.iglng. Het feit dat ACOV 1971 k>n ontstaan door een fusie de Nationale christen officie- vereniging en de ARKO (de enigirg waarin officieren van rns katholieken huize sinds 1919 •en verenigd) was er het belang- :e begin van. jaar is de Christelijke vereni- (ADVERTENTIE) dat onze duidelijke opdracht, daar aan werken we ook. We zijn alle maal werknemers bij dezelfde baas. Op die basis moet je elkaar kunnen vinden. Ik ben geen theoloog, maar het is mijn overtuiging dat nie mand volledig mens is zonder de ander. Wij zien iedere militair, on geacht rang of functie, als volwaar dig mens en gesprekspartner. Als wij ons christen zijn serieus ne men, moeten we kijken of we iets samen kunnen doen. Je mag het best oneens zijn met elkaar, maar je moet als christenen niet naar buiten ruzie maken. Dat is de reden dat wij tot nu toe niet in het openbaar hebben gereageerd op de gang van zaken rond de CVM'. Beroepsleger? Andere zaken houden de ACOV eveneens bezig, zoals de vraag of er in Nederland een beroepsleger moet komen. Het wachten is op het rap port van oud-staatssecretaris Mom- mersteeg. Het is jammer dat hij er nog niet aan heeft gedacht dat het personeel van de krijgsmacht er ook wel eens over zou mogen meepraten. Er is ons niets ge vraagd. Ik hoop dat het alsnog gebeurt', zegt majoor Schouten. Zelf voelt hij niets voor een leger van uitsluitend vrijwilligers. 'Mijn grootste bezwaar is dat je meteen duurder uit bent. Daar komt bij dat een leger met dienstplichtigen de beroepsmilitairen verplicht maat schappelijk bij te blijven. Dat is een groot voordeel. De militaire sa menleving kun je niet scheiden van het burgerleven. Om deze re den vind ik een beroepsleger ge vaarlijk'. Met de verkorting van de diensttijd heeft majoor Schouten minder moeite', omdat die een redelijke lastenverdeling wil voor degenen die onder dienst moeten. Dat is vooral gunstig voor de werkende jongeren, die nu vooral het haasje zijn'. Volgens majoor Schouten moet die ddensttijdverkortdng echter in fasen verlopen. 'Laten we vooral de con sequenties in de gaten houden. Het gevaar is groot dat steeds meer roofbouw zal worden gepleegd op- het beroepsp ersoneelDat staat tóch al op de tocht. De beroepsmi litair is niet populair in de Neder landse samenleving en zal het ook wel nooit worden. Er worden echter vaak ongenuanceerde aanvallen ge daan. Die hebben mentaal Invloed op deze mensen'. De VVDM Gevraagd naar de WDM zegt hij: 'Ik wil daar wel iets van zeggen maar dat is dan ook weer persoon lijk. Ik vind die WDM een goede zaak. Tegen die vereniging heb ik geen bezwaren, hoewel ik wel van mening ben dat ze meer op de man dan op de bal spelen en op weinig frisse manier mensen aanpakken'. Het Nederlandse leger ls de laatste tijd vooral in het buitenland vaak in het nieuws vanwege de vrijheid die hier is toegestaan wat betreft het uiterlijk. Vooral de lange haar dracht trekt de aandacht. Majoor Schouten heeft 'geen bezwaar tegen welke haardracht dan ook' zolang het maar geen gevaar oplevert voor de bedrijfsveiligheid en de hygiëne. "ViezerIkken heb je overal, dus ook in het leger. Met lange haren heb ik geen moeite, al vind ik het niet mooi staan, vooral niet met een helm erop'. MAJOOR EEF SCHOUTEN:muren afbreken ging voor militairen opgericht, waarvan iedere militair, van sol daat tot generaal, lid kan worden. De ACOV heeft er zich nog niet bij aangesloten. Doorgedrukt 'Dat wordt ons door sommigen kwalijk genomen. Mijn antwoord daarop is dat het overhaast is ge gaan. Die CVM ls er doorgedrukt door de christen onderofficieren vereniging. Voor onze organisatie was het nog geen haalbare kaart, omdat de helft van onze leden er tegen was. Ik heb geen bezwaar tegen de CVM, maar een zelfstandi ge officierenvereniging is geen schande. Wij zijn echt geen elitair clubje zoals sommigen denken. Wij willen blijven zoeken naar wat ons bindt. Al zijn er op dit moment helaas nog verschillen In belangen, ik sluit niet uit dat wij tot samen werking komen. Binnenkort gaan wij door middel van een enquête kijken hoe onze leden er nu over denken. Dat een samenwerking nog niet is gelukt vind ik erg jammer', aldus majoor Schouten. 'Er zijn nu eenmaal categorieën in de krijgsmacht, maar je moet over die categorieën heenkijken. Waar muren staan moeten we ze afbre ken. Als christelijke vereniging is Toen op 25 september 1900 de Nationale chris ten officieren vereniging een feit werd, was dat een onderneming waar van weinigen verwach ting hadden. De krijgs macht was per definitie onchristelijk, stelden de tegenstanders. Ook in het protestants-christelijke kamp dacht men er zo over. Dat verklaart dat een kwarteeuw eerder zonder succes pogingen waren ondernomen tot zo'n vereniging te komen. Tegen de verwachtingen in kwam de nieuwe orga nisatie van de grond, me de doordat officieren met klinkende namen zich aansloten, zoals de legen darisch geworden L. F. Duymaer van Twist, die de vereniging later gedu rende een kwarteeuw zou lelden. Een half jaar na de op richting waren er 48 le den en 38 buitengewone leden, waaronder negen dames. Die vrouwen wa ren welkom omdat ze de vereniging financieel steunden. De contributie zelf zette niet veel zoden aan de dijk. Die bedroeg één gulden per jaar. Als men er twee gulden meer voor over had kreeg men er het verenigingsorgaan (het Christelijk Militair Blad) bij. De eerste tijd hield de NCOV zich bezig met za ken die nu tot de al lang verworven rechten van de Nederlandse militair behoren, met name het in acht nemen van enige momenten stilte voor en na de maaltijden, zodat er gebeden kon worden en zoals in de stijl van die tijd zo fraai wordt omschreven 'de mili taire gelegenheid te ge ven zich 's morgens enige ogenblikken af te zonde ren voor ernstige over denking; het ruime toe gang verlenen aan predi kanten en Ieraars tot ka zernes en de nalatigheid van een groot deel der militairen in het bijwo nen van godsdienstoefe ningen tegen te gaan'. Lange tijd was het vech ten tegen de bierkaai. Een van de eerste succes sen werd in oktober 1907 bereikt. De minister van oorlog ging er toen mee akkoord dat gestrafte mi litairen ais lectuur de bijbel mochten lezen. Het gelegenheid geven tot ge bed had veel meer voeten in de aarde. Dat was pas in 1915 toegstaan. De opzet van de NCOV was in die beginjaren; met elkaar als christen officieren van gedachten te wisselen en zich te be zinnen op de ethiek van het beroep. De inleiding die ds. A. S. Talma in ok tober 1907 op de jaarver gadering hield over de vraag of de NCOV een vakbond was, sprong er Jan ook wel uit. Meer in de lijn van de NCOV lag de uiteenzetting van de heer De Gaay Fortman op de jaarlijkse bijeen komst in 1909 over het concubinaat in Indië. Pas in het begin van de jaren twintig ging men aan belangenbehartiging, doen zij het op een laag pitje. Sindsdien is veel veranderd. Dat blijkt wel uit het programma dat is opgesteld voor de viering van het 75-jarig jubi leum, woensdag 1 oktober Ds. A. S. Talsma, die in 19707 voor de offt- cieren sprak. Later (1908-1913) zou hij minister worden. In Soesterberg. In de ochtenduren gaan kardi naal Alfrink en dr A. H. van den Heuvel, de se cretaris-generaal van de Nederlandse hervormde kerk, in een kerkdienst voor. In de middagbij eenkomst geeft prof. mr. I. A. Diepenhorst zijn vi sie op christelijke organi saties en de noodzaak van belangenbehartiging vanuit christelijke levens overtuiging. door Willem-Jan Martin Na een korte periode van betrekkelijke Inactiviteit is het momenteel weer uiterst roerig aan het platenfront. De ene plaat na de andere wordt in hoog tempo op de consument afgevuurd, en dat betekent voor deze rubriek, zeker ook gezien de beperkte ruimte die ons is toebedeeld, dat al te uitvoerige beschouwingen achterwege moeten blijven en dat we ons zullen moeten beperken tot een schetsmatig inventariseren van het aanbod van deze week. Nummer een op de lijst is Bruce Springsteen, een songschrijver- gitarist van Amerikaanse bodem, die na een fiks aantal magere jaren momenteel op weg lijkt naar een groeiende schare aanhangers. Born To Run (CBS 80959) is feitelijk reeds zijn derde elpee. Springsteen toont zich daarop een tekstschrijver van uitzonderlijk formaat (men vergelijkt hem wel met Bob Dylan, dit vermoedelijk vooral vanwege het kwistig gebruik van metaforen), terwijl de muziek met sterke invloeden uit de jaren vijftig tot een persoonlijk geheel wordt. Het resultaat ls al met al over het geheel vrij intrigerend, waarbij slechts aan het eind van de plaat een zeker spanningsver] ies optreedt door de aanwezigheid van een paar compositorisch niet zo sterke nummers. Een eveneens voor deze contreien tamelijk nieuw fenomeen zijn de Tubes, Amerikanen ook, die daar volgens de berichten behoorlijk de 'bütz' maken via optredens, waarin van alles schijnt te gebeuren. Waar de show zo'n belangrijk onderdeel vormt, houdt je natuurlijk je hart vast voor een elpee, per slot een gebeuren waarbij de-muziek het moet doen. Maar wat dat betreft (een eerste gelijknamige schijf op A M, no. SP-4534) vallen die Tubes best mee, al val ik er niet van van mijn stoel. De heren musiceren, technisch prfect en in een hechte samenwerking, in een veelvormig idioom, dat misschien nog het best te typeren is als een kruising tussen Frank Zappa's Mothers en het intelligentere werk van Alice Cooper. Luister zelf maar. Log gins en Messina Een meer vertrouwde verschijning vormt Joe Cocker. Zijn jongste elpee Jamaica Say You Will (Cube 2326 040) is weer een en al schuurpapier en kolengruis, vocaal dik ln orde dus, maar haalt het echter aan spanning toch niet bij zijn voorganger I Can Stand A Little Rain. De minder sterke repertoirekeuze is daar ongetwijfeld debet aan, maar meer nog misschien de af en toe zeker niet kreukvrije 'producing' en arrangementen van de muzikaal ddrekteur Jim Price. Het verdient altijd aanbeveling, als men stukken van anderen ten gehore brengt, deze op zijn minst van een persoonlijke interpretatie te voorzien: in een aantal gevallen echter is dit legitieme streven van Price falikant verkeerd uitgepakt, werden toch vrij bespiegelende nummers van Randy Newman ais bijvoorbeeld I Think It's Go in' To Rain Today en Lucinda of het van Jackson Browne afkomstige titelnummer van een dusdanig opgewekt arrangement voorzien, dat de zaken eigenlijk haaks op elkaar komen te staan. De resterende songs maken dat maar gedeeltelijk goed. Oude favorieten De elpee So Fine (CBS PC 33Ö10) vervolgens laat het duo Loggins Messina horen in een eigentijdse bewerking van een dozijn oude favorieten, als daar zijn Oh Lonesome Me. Wake Little Susie, Hello Mary Lou, You Never Can Tell, I'm Movtn' On, A Lover's Question en nog zo wat. Prima muziek natuurlijk, maar meer dan dat men zich vrij dicht bij de oorspronkelijke uitvoeringen heeft gehouden en dat het tweetal en zijn begeleiders hun vak uitstekend verstaan, hetgeen zeer hoorbaar tot uitdrukking komt, valt er over deze onderneming eigenlijk niet te melden. Anderzijds lêdt zich, door ruimtelijke beperkingen, gewoon niet meer melden over de elpees Get Off Of My Cloud door Alexis Komer, de Inspirator van het Britse popwezen van weleer. Illegal Immoral And Fattening van het vrolijke duo Flo Eddie (alias Mark Volman en Howard Kaylan, ex-Turtles, ex- Mothers) en Another Year, het meest recente produkt uit de koker van Leo Sayer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9