Onderzoek voltooid in zaak Gerrit Bouw Schiphol remt bouw in Haarlemmermeer pijltjes Zeven eeuwen relaties Amsterdam-Friesland Koningin Julianawoud in Israël aangeplant Buit in totaal bijna drie miljoen Migrantenraad kritisch over wetsvoorstel Vormingscentra en streekscholen werken weer samen Honderd schepen vast in kanaal Terneuzen-Gent Alternatieve route door Overijssel 'Verplaatsing van rijksdiensten naar Limburg goede zaak' Vogelsterfte in Zuidsloegebied Kritische nota van gemeentebestuur Veel bejaarden voor half geld naar bioscoop Residentie-Orkest met muziek en bollen naar VS Koningin gaf stekje van ceder Tijl Uilenspiegel in Rusland verfilmd Doorwrochte uitgave van 'Fryske Akademy Tiende HEAO-school staat in Zwolle Overijssel steunt Forum Nieuwe dijkgraaf van Delfland Over (kerk)mensen die wegtrokken uit Amsterdam In het verkeer omgekomen Damesbeurs Houtrusthallen te Den Haag. ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET H24h Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Het speciale recherche-team, dat zich bijna vier moeiüjkt door de ontvluchting van maanden met de nasleep van de moord op expediteur Gerrit Bouw w- \van K- uit Ede heeft beziggehouden, heeft zijn onderzoek voltooid. Uit deze trieste zaak zijn 118 gevallen van diefstal, inbraak en heling voortgevloeid. In totaal is voor een waarde van 2.856.418 gulden buitgemaakt door acht dieven en inbrekers. De rest van de 32 opgespoorde verdachten heeft zich schuldig gemaakt aan heling. Op 10 april werd de expediteur Bouw. die de diefstal van een van zijn vrachtauto's wilde verhinderen, doodgeschoten door de 29-jarige P. W. B. die samen met zijn 28-jarige, eveneens uit Dordrecht afkomstige vriend. W. van K. met de wagen aan de haal was gegaan. De kapitein van de rijkspolitie B. Bouma heeft berekend dat deze man voor een waarde van zeker 1.114.309 gulden heeft verhandeld. Kettingreactie Snel opgelost Een uit rijks- en gemeentepolitie gevormd rechercheteam slaagde er in deze zaak snel op te lossen. Uit het onderzoek bleek echter dat sprake was van zo'n wijdvertakt samenspel van diefstal, inbraak en heling, dat een ander recherchete am werd gevormd om deze beerput tot op de bodem te onderzoeken. Men was al gestoten op de 39- jarige Dordtse melkhandelaar C. J. C. B., de voornaamste heler van de bij vrachtwagendiefstallen en in braken buitgemaakte goederen. De ze bleek voor alles wat men hem aanbood en onverschillig de hoe veelheid wel een afzetgebied te hebben. Ook in zijn eigen SRV- wagen had hij gestolen waar ver kocht. 'Hardste klappen voor buitenlandse werknemers' Van een verslaggever UTRECHT De migrantenraad in Utrecht, gespreksplatform van bui tenlandse werknemers, heeft ern stige kritiek op de in voorbereiding zijnde wet voor buitenlandse werk nemers.' waarin wordt bepaald dat bedrijven die meer dan twintig bui tenlandse werknemers in dienst willen hebben daarvoor toestem ming moeten hebben van de rege ring. De migrantenraad vraagt zich af of de buitenlandse werknemers slaven zijn. Door de nieuwe wet worden de Nederlandse en buitenlandse werk nemers tegen elkaar uitgespeeld waarbij de buitenlanders de hardste klappen krijgen. De vraag of sociale zaken het in dienst nemen van buitenlanders goedkeurt is onder meer afhanke lijk van het aanbod van Nederland se arbeiders. Als men onvoldoende moeite heeft gedaan om Nederlan ders te werven wordt er geen toe stemming gegeven om buitenlanders in dienst te nemen. Volgens de migrantenraad komt het er in feite op neer dat de buitenlanders alleen in bedrijfstakken mogen werken waar weinig of geen Nederlandse arbeiders willen werken. Het gevolg van de maatregel is verder dat buitenlanders veel minder kans krijgen om van baan te verande ren, aldus de migrantenraad. Secretaris Hollander van de mi grantenraad: 'Minister Boesma kan nu wel zeggen dat door de wet de spreiding van bedrijven in ons land wordt bevorderd. Maar het is voor ons onaanvaardbaar wanneer dat zou gaan ten koste van de mobiliteit van de hier legaal ver blijvende buitenlanders die het toch al niet zo makkelijk hebben. Wij willen proberen druk uit te oefenen op het parlement, zodat het wetsontwerp wetsontwerp blijft.' OOk elders ln Zuid-Holland en voorts in Noord-Brabant, Zeeland en Gelderland bleken de dieven en helers te zitten. Van de ene zaak rolde het rechercheteam in de an dere. Het onderzoek werd even be- Van een verslaggever UTRECHT De samenwerking tussen de vórmingscentra voor wer kende jongeren en de streekscholen is groeiende. Vorig jaar deden 46 instellingen mee, dit jaar zijn 84 instellingen betrokken bij samen werkingsprojecten. Minister Van Kemenade heeft dit in Utrecht meegedeeld bij de ope ning van het nieuwe bureau van de organisaties op dit terrein. Er is veel kritiek geweest op dit onder deel van het beleid, maar nu begint de samenwerking toch van de grond te komen. Daardoor krijgen werkende jongeren met een twee daagse leerplicht gecombineerde programma's. De vormingsinstitu ten zorgen voor het onderdeel vor ming, de streekscholen voor het beroepsbegeleidend onderwijs. Vol gens minister Van Kemenade is de kwaliteit van de tweedaagse pro gramma's de laatste tij d duidelijk gramma's de laatste tijd duidelijk verbeterd. Van een verslaggever MIDDELBURG Het aantal bin nenvaartuigen dat ligt afgemeerd in het Nederlands deel van het kanaal Terneuzen-Gent en de daar bij behorende havens is tot honderd opgelopen. De meeste schepen liggen in Ter- neuzen en in de Nederlandse grens plaats Sas van Gent- De schepen die allen geladen zijn. zijn bestemd voor België of Frankrijk, doch de schippers durven de grens niet over uit angst voor acties van Belgische schippers, aldus de rijkshavenmees ter te Temeuzen. Ook in het Bel gisch gedeelte van het kanaal als mede in de omgeving van Gent ligt en groot aantal schepen (waaron der veel Nederlandse) werkloos te wachten totdat hun Belgische colle ga's eindelijk overeenstemming met hun regering hebben bereikt op het gebied van vrachtprijzen en betere bevrachtingsvoorwaarden. Er zijn heel wat schippers waarvan maandag de vijfde week ingaat dat ze in België voor anker liggen. ZWOLLE De provincie Overijssel begint in 1976 met een onderzoek naar de mogelijkheden van een al ternatieve vaarroute door West- Overijssel naar Friesland. Deze nieuwe vaarroute langs de voorma lige Overijsselse Zuiderzeestadjes dient om de recreatiedruk op het merengebied van Noord-west Over ijssel te verminderen en om de oude kuststadjes nieuwe economi sche impulsen te geven. Hij werd weer gepakt toen hij het woonwagencentrum van Den Bosch, waarin hij was ondergedoken, maar dat van meet af nauwlettend in de gaten werd gehouden, wilde verla ten. Uit de boekhouding van het inmiddels opgeheven recherchete am blijkt dat zich 44 zaken in het arrondissement hebben afgespeeld, 33 in Breda, 14 in 's Hertogenbosch, 10 in Arnhem. 7 in Rotterdam en 4 in Middelburg. 'Topprestatie' Bij het bedrag van de totaal buit gemaakte waarde moet nog een aanzienlijke som voor wegens braak- en bedrijfsschade worden opgeteld. De juiste omvang hiervan is niet na te gaan. Er is overigens nog heel wat van de gestolen goe deren, achterhaald. Absolute topman in deze affaire is P. W. B. die alleen of in samenwer king met van K. of anderen voor een waarde van 2.172.211 gulden heeft gestolen, of te wel voor 21.000 per geval. De verwachting is dat deze man en Van K. in november voor de rechtbank te Arnhem te recht zullen staan voor de moord op expediteur Bouw. De andere za ken zullen worden behandeld voor de rechtbanken in de arrondis- smenten waarin zij zijn gepleegd. HEERLEN 'De verhuizing van de rijksdiensten naar Zuid-Limburg in verband met de herstructurering na het sluiten van de mijnen is een goede zaak geweest'. Dit zei de lo coburgemeester van Heerlen ir. J. C. Schlösser. De rijksdiensten die zich in Heer len hebben gevestigd hebben een bezetting uit de randstad meegeno men van tussen de vijftien en twintig procent. Dit betekent dat tachtig procent uit de plaatselijke bevolking kon worden aangetrok ken. Door het verdwijnen van de mijnen in Zuid-Limburg zijn 45.000 arbei ders overbodig geworden. De helft hiervan is niet in het arbeidsproces opgenomen. De andere helft moest weer in het arbeidsproces opgeno men worden, aldus de loco-burge meester. Van een verslaggever VLISSINGEN In het haven- en Industriegebied het Zuidsloe bij Vlissingen komt vogelsterfte voor. Langs de hoogwaterlij n liggen ka davers van eenden, meeuwen en strandiopers, die een enorme stank veroorzaken. Rijkswaterstaat stelt een onderzoek in naar de doodsoor zaak van de dieren. De dode vogels gaan naar het cen traal diergeneeskundig instituut ln Rotterdam. De Nederlandse vereni ging tot bescherming van vogels in Zeist is van de vogelsterfte in het Sloe-gebled op de hoogte gesteld. Volgens deskundigen kan de hevige stank betekenen dat de sterfte door vergiftiging wordt veroorzaakt. Het is niet zeker of hier sprake is van botulisme. In het Zuidsloe-gebied zijn chemische industrieën, een alumimlumconcem, een olieraffina derij. een kerncentrale en een scheepswerf gevestigd. Van een onzer verslaggevers HOOFDDORP De woningbouw in de Haarlemmermeer heeft niet alleen ten gevolge van de ambtelijke procedures vertraging op gelopen, maar ook de nabijheid van Schiphol heeft hier schuld aan. Dit merken B. en w. van de gemeente Haarlemmermeer op in hun woningbouwnota 'Haarlemmermeer 1975', waarin zij tal van ver- oeteringen voorstellen om te komen tot minder moeizame admini stratieve procedures in de woningbouw. 'Het is een illusie gebleken, dat de woningbouw geen stagnatie zou on dervinden als gevolg van onzeker heden over geluidsoverlast door vliegtuigen. Toen de gemeente, in 1970, haar woningbouwplannen op stelde. heerste er algemeen de op vatting dat na overneming door de rijksoverheid van de conclusies 'Commissie Roelse' de onzekerhe den over geluidsoverlast door vlieg tuigen geen nadelige invloed zouden hebben. 'In het begin reeds ontstonden vertragingen door de terughou dendheid met name van beleg gingsinstellingen. Door wijziging van vliegprocedures, het uitblijven van beslissingen om trent het banen patroon van Schip hol en de eventuele aanleg van de tweede nationale luchthaven en mede daardoor telkens weer opdui kende geruchten, zeker ook voortko mende uit de sfeer van geheimzin nigheid waarmee vele van de rap porten en studies op dit gebied zijn omgeven, ontstaan steeds weer on zekerheden over het al dan niet wenselijk zijn van het bebouwen van bepaalde gebieden'. Daarnaast vnaen B. en W. dat er bij het zoeken naar objectieve be grenzingen van toelaatbare lawaal- belastlng te weinig aandacht wordt besteed aan de subjectieve begren zingsnormen. Vertegenwoordigers van Schiphol hebben bezwaren geuit tegen be perkingen die de gemeente Haar lemmermeer wil opleggen in ver- AMSTERDAM In de afgelopen vier jaar hebben ongeveer 650.000 personen gebruik gemaakt van de reductieregeling voor bejaarden die de Nederlandse Bioscoopbond in 1971 Instelde. Vooral voor de Ne derlandse films blijken de bejaar den veel belangstelling te hebben. Elke Nederlandse bioscoop geeft aan personen van 65 jaar en ouder gereduceerde toegang op maandag, dinsdag of woensdag. Plaatselijk kunnen afwijkende regelingen gel den. De gereduceerde toegangsprijs bedraagt de helft van de duurste rangprijs. Bij bioscopen die één prijs voor alle rangen hebben wordt de entreeprijs voor 65-plus sers gehalveerd. Elk legitimatiebe wijs dat is voorzien van een pasfo to en dat de leeftijd vermeldt (be jaardenpas, paspoort, rijbewijs, postidentiteitskaart) wordt geac cepteerd. DEN HAAG Gisteren (vrijdag) ls het Residentie Orkest van Schiphol naar New York vertrokken voor zijn vierde toeraee door Amerika. Het 99 musici tellende ensemble treedt ln 24 verschillende steden op, waarvan er één ln Canada ligt. De vaste dirigent Jean Martinon heeft de muzikale leiding van deze toemee. De jonge Amerikaanse di rigent Guido Ajmone-Marsan zal een zestal concerten van hem over nemen. De tocht wordt geheel per bus gemaakt en gaat over een af stand van ruim 4000 km. Hoogte punten zijn de concerten in Chica go. Washington en New York. Er staan twee Nederlandse werken op het repertoire: Cyrano de Bergerac van Joh. Wagenaar en de Vierde Symfonie van Fodor. Naast muziek brengt het Residentie Orkest ook bloembollen mee. Met in totaal 75.000 bloembollen als ba gage zal het daarvan als Nederlands geschenk aan 15 steden waar het optreedt een parkbeplanting van 5.000 bollen aanbieden. Van een speciale correspondent KFAR KANA (Israël) Het Koningin Julianawoud is werkelijk' heid. Bij Kfar Kana, het dorpje waar Jezus zijn eerste wonder ver-' richtte, is onder overweldigende belangstelling van de Nederland se kolonie in Israël, het eerste woud genoemd naar een regerenc vorstin, aangeplant. Dat deze regerende vorstin Koningin Juliana is heeft de genegenheid voor Nederland in Israël nog eens bedui dend verhoogd. MOSKOU In Moskou worden op het ogenblik in de Mosfilmstudio's opnamen gemaakt voor de verfil ming van Charles de Coster's be roemde 'Tijl Uilenspiegel'. Op de foto v.lm.r. Tijl Uilenspiegel, Nellie en Lamme Goedzak in een schil derachtig 'Vlaams' decor. Verkooptentoonstelling oude boeken en prenten AMSTERDAM Op een internati onale verkooptentoonstelling van oude boeken en prenten die van 27 tot en met 29 september in het Marriot Hotel in Amsterdam wordt gehouden, zullen meer dan 90 boe ken-antiquairs uit veertien ver schillende landen voor enige mil joenen aan boeken en prenten te koop aanbieden. Het is de grootste verkooptentoonstelling die op dit gebied in Nederland ooit werd ge houden. Tot de opmerkelijkste stukken be horen een ets van Rembrandt 'De drie bomen' die meer dan drie ton moet kosten, en een incunabel (boek gedrukt vóór 1500): uit de 15e eeuw dat voor 350.000 gulden te koop is. Onder het tentoongestelde bevinden zich atlassen, kaarten, de coratieve prenten, en oude boek banden. Voorts eerste drukken van moderne literatuur, alsmede zeldza me plaatwerken van vóór 1940. band met de voorgenomen uitbrei ding van de luchthaven. Een deel van de 50 ha die Schiphol wil bebouwen, heeft een agrarische be stemming. De directie van de luchthaven heeft vooral bezwaar tegen een door B. en W. voorgestelde beperking van de bouwhoogte tot dertig meter. Schiphol wil twee gebouwen ten behoeve van het vrachtvervoer la ten bouwen en later mogelijk een derde. Een van de Schlpholwoordvoerders die een gemeenteraadscommissie toespraken, mr. Kagenaar, zei dat Schiphol geen toekomst heeft als de uitbreiding niet kan doorgaan. In het begin van de Jaren tachtig moet de nieuwbouw voltooid zijn. De tweede woordvoerder, ir. Kogs. ze dat het zeker tot 1990 duurt voor een tweede nationale luchthaven, zó die er al komt. ln gebruik kan zijn. De uitbreiding zou volgens Schiphol dringend nodig zijn. ook al valt binnenkort de beslissing over een tweede luchthaven. Op 6 november behandelt de ge meenteraad van Haarlemmermeer de uitbreiding van Schiphol. Dit is maar een greep uit voorbeel den, die de hechte relatie tussen Amsterdam en Friesland aangeven, vermeld in het boekje 'Amsterdam en Friesland zeven eeuwen rela ties', een publikatie van de 'Fryske Akademy' te Leeuwarden. Zuivelprodukten, en dan vooral bo ter. vormden lange tijd de grootste agrarische bijdrage van Friesland aan Amsterdam. Ook vee: paarden en rundvee. In de kleine schipperij was er een drukke vaart tussen de Friese kuststeden en Amsterdam. Amsterdamse schepen namen bier in te Staveren, vermoedelijk af komstig uit Hamburg. Van meer betekenis waren dakpannen, tegels en bakstenen uit Friesland. In Makkum waren omstreeks 1600 meer dan 100 kalkovens De sinds 1550 in het groot begon nen turfafgraverij van Friesland le verde niet alleen aan de Friese kalkovens en likeurstokerijen, maar verscheepte het meest naar Am sterdam en Utrecht. Amsterdam gaf aan de lege schuiten ambachtspro- dukten mee. kleren, meubelen, zil- verdraadstoffen, wapentuig, kerkor gels en kerkklokken. En later uiter aard 'koloniale waren.' Van 1562 tot 1569 voeen 2506 Nederlandse sche pen door de Sont, 23 procent daar van had een Friese schipper. Twee honderd jaar later, van 1761 tot 1770 passeerden 2228 schepen de Sont en 56 procent daarvan was uit Friesland afkomstig. En als er be weerd wordt, dat de vrouwen van zeevarenden uit de Friese Zuidwest hoek hun grotere inkopen deden ln Amsterdam, dan geldt dit vooral voor de vrouwen uit Hindeloopen en Molkewerum. Als gevolg van verminderde scheep vaart en ongunstige economische ontwikkelingen in Friesland en het feit, dat grote schepen op de Zui derzee niet meer uit de weg konden, verslapte de scheepvaartrelatie met deze provincie. Vandaar dat de mi gratie uit Friesland ln de 19de eeuw heeft gestagneerd. Gedurende en na de crisis van de jaren tachtig nam de trek naar Amsterdam toe, zeker tot in de periode na 1945. De volkstelling 1949 wees uit, dat er toen 17.654 Friezen en Friezin nen dat is ruim vier procent van de toen in Friesland wonenden, in Amsterdam gevestigd waren. De zeer gedocumenteerde uitgave bevat onder meer een hoofdstuk over 'Contacten tussen Amsterdammers en Sneekers omstreeks 1500' en ■Relaties tussen Joden van Fries land en Amsterdam.' als het con tact tussen de Friese en de Alge- meene Doopsgezinde Sociëteit. Het bijzonder lezenswaardige ge schrift eindigt met een ontboeze ming van Keimpe Sikkema, geti teld: Friesland en de bijna-onder gang van Amsterdam, persoonlijke herinering aan de hongerwinter, de Friese voedselhulp (tersluiks) en de transporten van uitgeteerde Am- AMSTERDAM In de loop van de zeven Amsterdamse eeuwen is er veel steeds tot bruisen bereid Fries bloed aan de hoofdstedelijke bevolking toegevoegd. De Harlinger Vening Meinesz (1833-1909) is burgemeester van Amsterdam geweest. De Goïngarijpster, Feike de Boer, was waarnemend burgemeester na de tweede wereldoor log. Duizenden Friezen vestigden zich in de hoofdstad. sterdammertjes naar het Friese land. Het boekje is als afzonderlij ke uitgave verschenen van 'It Bea- ken'. het wetenschappelijk tijd schrift van de academie, met als au teurs onder meer dr. Simon Hart, verbonden aan het gemeentelijk archief van Amsterdam, dr. K. de Vries, P. Dekker, H. Beem, S. de Haan, dr. Y. N. Ypma en anderen De publikatie kwam tot stand met steun van het Comité 'Amsterdam- 700' en de 'P. W. Janssen's Friesche Stichting.' Het is toegezonden aan alle leden en donateurs van de Fryske Akademy. In de boekhandel is deze 'relatiekroniek' voor 10 - verkrijgbaar Jan Roelfs Die genegenheid werd door veel sprekers onder woorden gebracht en vond zijn tastbare uitdrukking in een geste van koningin Juliana zelf. Hoewel zij zelf niet aanwezig kon zijn bij de aaplantlng van het naar haar genoemde woud aan de weg naar Nazareth, gaf zij van haar interesse blijk door het zenden van het stekje van een ceder, die in 'haar' woud geplant zal worden. Israëis president Ephraim Katzir had zijn kolonel Jisraeel Yarkoni, afgevaardigd om het eerste stekje •an het Koningin Julianawoud in de grond te steken. Ook minister van buitenlandse zaken Allon. die zelf in de VS verblijft was verte genwoordigd. De plechtigheid werd opgeluisterd met zang en dans. Koningin Juliana was vertegen woordigd door haar particulieren secretaris mr. J. van der Hoeven en haar ambassadeur in Jeruzalem de heer Arriens. Beiden onderstreepten de band tussen Nederland en Israël. Dat deden van Israëlische zijde ook Yacob Sur, president van de wereld organisatie van het Joods Natio naal Fonds, en rechter Chaim Lan dau, bekend van het proces tegen Adolf Eichmann, die sprak als voorzitter van het Israëlische vriendschapsgenootschap Israël-Ne- derland. ZWOLLE De burgemeester van Zwolle, mr. J. Drijber heeft de christelijke school voor hoger eco nomisch en administratief onder wijs in Zwolle geopend. De dit sei zoen begonnen christelijke HEAO is de tiende school van dit type in ons land. Prof. dr. L. F. van Muis winkel. hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, hield een inleiding over: 'indexering van langlopende leningen'. De inspec teur van het economisch en admi nistratief onderwijs, drs. P. A. M. Reijnders hield een toespraak. De school is gehuisvest in het voor malige provinciehuis aan de Diezer- promenade, dat voordat het nieuwe stadhuis van Zwolle gereed was on derkomen bood aan het gemeente- personeel. Voor het eerste studie jaar zijn ruim honderd studenten ingeschreven. ZWOLLE Gedeputeerde staten van Overijssel willen het operage zelschap Forum onverkort blijven steunen. Voor 1976 is daarvoor 687.000 gulden uitgetrokken. DLEFT Tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap van Delf land is per 1 januari 1976 benoemd de heer mr. A. P. van den Berge. De heer Van den Berge (46), woonachtig in Wassenaar heeft in Leiden rechten gestudeerd. Tot 1969 heeft hij en kele secretariaatsfuncties in het be drijfsleven en bij het Verbond van Nederlandse Ondernemingen be kleed. Daarna is hij directeur van de Unie van Waterschappen, secre taris van deze vereniging en hoofd redacteur van het blad Water- schapsbelangen geweest. De heer Van den Berge volgt mr. dr. J. Winsemius op die eind van dit jaar met pensioen gaat. I] De voorzitter van het Joods Natio- naai Fonds in Nederland, de heei G. Engelsman jr., wiens organisatii in Amsterdam het initiatief ha< genomen voor het Koningin Julia na woud als huldeblijk voor de 65sti verjaardag van de vorstin maakt* bekend, dat in het woud dertigdul zend pijnbomen zullen worden ge plant. Een album met de namei van de inschrijvers in het Koningii Julianawoud is de Koningin on langs overhandigd. Prins Willen Alexander heeft vorig jaar met Ko ninginnedag op het bordes van he paleis Soestdijk het eerste stekji voor het naar zijn grootmoeder ge noemde bos water gegevén. Da stekje is nu naar Israël overgevlo gen en geplant. Mr. Van der Hoeven en ambassa^ deur Arriëns onthulden een pla quette in het woud, dat in de onmiddellijke nabijheid ligt vai het reeds eerder aangeplante Ko ningin Wilhelminawoud. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In het Jaar da Amsterdam zijn zevenhonderd-jari bestaan herdenkt en dit ook i boek en blad wil weten, verschijn er een boek over mensen die ui Amsterdam zijn weggetrokken 'Amsterdamse emigranten'. He gaat hier om een door de bibliothe caris van de Vrije Universiteit di J. Stellingwerff verzorgde uitgav van brieven uit het Wormser-ar chief (dat is ingebracht in het Do c urnen tatie-centrum Nederland Protestantisme sinds 1800 als on derdeel van de VU-bibliotheek) Deze brieven van afgescheidenei die met de predikanten H. F Scholte naar Amerika emigreerde geven een zeer rechtstreeks e boeiend beeld van het ongewon leven van deze landverhuizers: va mensen als Van Raalte, ouderiin Budde en Andries Wormser, klim kende namen in de historie van d afscheiding in Amsterdam. Het foi sé' boekwerk van 400 pagina's e met veel illustraties komt volgen* maand uit bij Buijten en Scbippe heijn te Amsterdam Het gaat 7 gulaen kosten, maar tot eind okto ber is de intekenprijs 64 gulden. Van een verslaggever BARGER-COMPASCUUM De 23 jtrige B. Nijmeijer uit Emm en omgekomen toen gistermorgen ee personenauto, waarin hij meeree tegen een vrachtauto botste. VARSSEVELD De 44-jarig me vrouw G J. Prinsen-Hoftijzer ui Aalten is gisteren omgekomen toei zij met haar personenauto in Vars seveld tegen een boom reed. ELST (Rhenen) De 47-jarig heer A. Tijsseling uit Amerongen i overleden nadat hij in Eist met zijl auto in botsing gekomen was me een vrachtwagen. BEEK De 58-jarige mevrouw i Bonekamp is omgekomen toen d bromfiets van haar man, waar zi achterop zat, door een auto gegre pen werd. De heer Bonekamp wen ernstig gewond. De bestuurder vai de auto is wegens drankmisbruil ingesloten. Bij Kunsthandel T. OOMS. in- en verkoop van antieke meubelen, dekenkisten, koperen lampen, ke tels. doofpotten, kristal, porselein enz. Keuze uit 400 schilderstuk ken. Haarlemmerstraat 93. Leiden. 14 Huishoudelijk pers. II Woonruimte gevraagd II aangeboden Gevraagd: zelfstandig hulp voor een 3-kamerflat in Oegstgeest- Noord. Tel. 152824. T104 Woonruimte gevraagd Uw flatwoningen, villa's en bunga lows. kantoorruimten en etages 'worden snel verhuurd of verkocht door kamer- en etagebemidde- lingsbedrijf Centrum B.V. op woensdag, donderdag en za terdag a.d. Van Baerlestr. 24. Den Haag. tel. 070-654778. Steeds van 11.00-18.00 uur. T106 Verpleegster zoekt vrije woon ruimte b.v. etage met kookgele genheid In Leiden per 1 dec. Tel. 03481-1316. T106 Aangeb. Bocat Gashaard 195. Dru Gevelkachel 225. minigas 185. Bilderdijkstraat 106. ook 's avonds. T112 Zoekt u naar kamers of etages en div. andere woonruimten of kan toorruimten. kom dan naar het ka mer- en etagebemiddelingsbedrijf „Centrum" op woensdag, donder dag en zaterdag a.d. Van Baer lestr. 24. Den Haag. tel. 070- 654778. Steeds van 11.0018.00 uur. T105 BETONGARAGES div. afmetingen v.a. 1450. BETONSCHUURTJES div. afmetingen v.a. 875. BETONSCHUTTINGEN 2 meter hoog. geplaatst per strek kende meter 48. minder dan 10 m 15 pet extra. Alles exclusief 16 pet BTW. A. en C. Betonbouw, Oir- schotseweg 113, Best. Tel. 04998- 3932. T109 Ontspiegeld glas. uw reproductie zeker waard. Glasindustrie J. J. Poppink ir. Rotterdamseweg 60- «8. Tel. 015-561500. T112 Schildersbedrijf, vrijblijvend prijs opgaaf behang-, wit- of schilders- werk. Tijdens de wintermaanden korling. Tel. 070-644122. T109 Ook zaterdags van 9.30 tot 12 30 uur zijn wij geopend voor het af halen van gratis glasmonsters (of spoedbestellingen). Glasindustrie J. J. Poppink jr Rotterdamseweg 60-68. Tel. 015-561500. Tl 12 Tel. 26643. TV. radio, muziek instrumenten enz. AUTORADIO, gratis inbouw: Phi lips-dealer. Blaupunkt. autoluxe. Magnoliastraat 28. tel. 601080. Voetbal schoenen v.a. ƒ17.95. Sporttassen v.a. 9.75. Trainingspakken v.a. 49.50. Sponhuis Meevers Schol- te, Boekhorststraat 157, Den Haag. Tel. 070-633652. T131 T113 verzamelingen Postzegels Verzameling cf losse zegels te koop gevr. v. d. HOEK. Heliotroo plaan 92a, Den Haag, tel. 070- 258715. T12S MARKIEZEN Laat nu uw markiezen overtrek ken. 30 tot 40 pet. korting. Geldt ook voor nieuwe. Ook linnen per meter. Zorgvlietstr. 12. Tel. 335901. Den Haag. T131 □ATSUN AUTOBEDR'Jf BROERJJES SASSENHElM* 02522-129.-1 Zelf doen sanitair 1 Ligbaden plaatstaal geëm. 79, douchebak 44, stortbak 29. closetpot 33, douchecabine compl. 369. monobloc 82. SPHINX duobloc wit 129, gas- boiler 115 liter 299, FASTO keukengeiser met inruil 224, JUNKERS keu kengeiser met inruil 174, UCOSAN kunststof sanitair, porc. wastafel* en fonteinen. GEESA accessoires. ALLIBERT toiletkasten. 15 modellen met sterk verlaagde prijzen. Loodgieters en C.V.-hulpmaterialen. Eteb showroom Erasmusstraat 64. hoek Jacob Catsstraat, Rotterdam-Noord, Ie?. 010- 243598. Ook vrijdagavond en zaterdag van 9.0017.00 uur. Tl 31 19 tot en met 28 september VOORKOM WACHTEN VOOR DE KASSA S! RESERVEER TELEFONISCH UW ENTREEBILJETTEN* 3.50 Telefoon 070-632506 of 639498 eciale ingang voor houders van telefonisch gereserveerde kaart inde i

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 24