Zuidafrikaan veroordeelt Akzo stichting deStolpe Vereniging socialistische opvoeding niet opgericht uv FAMILIEBERICHTEN Welke verpleegkundige wil zich persoonlijk inzetten voor de meest weerloze mensen in onze maatschappij? Wijziging netnummer en abonneenummers Apeldoorn Het verzorgen en kweken van cactussen SERVIES de krant helpt u op weg chef (fin) typekamer PTT TROUW/KWARTET MAANDAG 22 SEPTEMBER 1975 NIJMEGEN 'Wie in Zuid-Afrika investeert zal zich moeten hou den aan de apartheidswetten en draagt op die manier mee aan de instandhouding van de apartheid.' Dat zei de Zuidafrikaan Billy Nan- nan dit weekeinde naar aanleiding van de plannen van Akzo een fa briek te stichten in één van de Zuidafrikaanse Banttoestans. Nan- na, die de nationalistische bewe ging African National Congres ver tegenwoordigde. sprak op het Zui delijke Afrika Congres in Nijmegen. Aan het slot van het congres na men de naar schatting zeshonderd deelnemers een verklaring aan waarin de investeringsplannen van Akzo alsook die van Estel worden gelaakt. Volgens Nanna groeit het verzet te gen de apartheid in Zuid-Afri ka op het ogenblik snel, ondanks de volgens hem toenemende onderdrukking. 'Het gaat ons niet om het voorrecht een blank theater te mogen binnen gaan. het gaat ons niet om ver zachting van de apartheid, het gaat om een fundamentele verandering: het recht op zelfbeschikking', aldus de Zuidafrikaan. En daarover kan volgens hem niet onderhandeld worden omdat de huidige regering daartoe nooit zal overgaan. 'Dus zullen we het recht op zelfbeschik king moeten afdwingen'. Angola Een van de andere sprekers was de vertegenwoordiger Van de MPLA (Volksbeweging voor de bevrijding van Angola), die bestreed dat zijn organisatie 'communistisch, marxis tisch of pro-Moskou' zou zijn. Paulo Jorge zed op een persconferentie dat de MPLA een 'nationalistische, vooruitstrevende Angolese bewe ging' is, die tot geen enkel blok behoort. De MPLA geniet naar zijn zeggen thans de steun van het me rendeel van de Afrikaanse en vele andere niet-gebonden landen. De MPLA zou op het ogenblik tweederde van het grondgebied van Angola in handen hebben, waaron der de hoofdstad Loeanda. (Overi gens werd dit weekeinde uit Angola gemeld dat de rivaliserende bewe ging FLNA (Nationale front voor de bevrijding van Angola) het belang rijkste knooppunt Caxito heeft heroverd, op de MPLA. De stad ligt ruim vijftig kilometer ten noorden van Loeanda, en beheerst de noordelijke toegang van de hoofd stad). Jorge sloot iedere samenwerking met de FLNA, dat wordt gesteund door het buurland Zaïre, en volgens Jorge door de Verenigde Staten en Zuid-Afrika, Wel hield hij de deur op naar de derde bevrijdingsbewe ging UNITA (Nationale unie voor de totale onafhankelijkheid van Angola) die thans nog samenwerkt met de FLNA. Jorge zei dat Portu gal 11 november de soevereiniteit over Angola moet overdragen aan de MPLA. nu de FLNA en de UNI TA uit de overgangsregering zijn gestapt. AMSTERDAM De oprichting van de vereniging voor socialis tische opvoeding die afgelopen zaterdag in Artis in Amsterdam had moeten plaatsvinden, is niet doorgegaan. Tijdens de vergade ring bleek het onmogelijk een meerderheid te vinden voor het plan de vereniging nauw te kop pelen aan de PvdA, de VARA en de vakbeweging. Voor de initiatiefnemers van de nieuwe vereniging was dat reden genoeg zich terug te trekken en omdat dit besluit samenviel met het sluitingsuur van de vergade ring. is er dus geen vereniging voor socialistische opvoeding opgericht. De mensen die het niet eens waren met een te nauwe band met de PvdA vonden het onverstandig om een vereniging die, iedereen wil verenigingen die zich vanuit een socialistische overtuiging betrokken voelt bij opvoeding en vorming, al bij voorbaat in een te eng kader te wringen. De vereniging zal zich iso leren van al die mensen die allang bezig zijn met dezelfde vragen en die niet tot de PvdA behoren. An dere progressieve groeperingen moet je niet uitsluiten anders versplinter je de vereniging al bij de oprichting. De initiatiefnemers van de nieuwe vereniging, onder wie de Rotterdam se burgemeester André van der Louw vonden daarentegen dat je je vuist aan PvdA, VARA en vakbeweging moest binden omdat je alleen op die manier tot machtsvorming en tot verwezenlijking van de idealen kunt komen. 'De PvdA, de VARA en de vakbewe ging zijn op het ogenblik de beste en de machtigste middelen om iets te bereiken als je tot maatschappij verandering wilt ovegaan. Boven dien zet je op deze manier de PvdA onder druk, dat ze ook echt iets moet gaan doen', aldus Van der Louw. Zijn voorstel haalde aanvan kelijk een kleine meerderheid, maar toen de oppositie daarop kwaad de zaal verliet, omdat er huns Inziens met stemmingen ge manipuleerd werd, werd de discus sie opnieuw gevoerd. Met het resul taat dat er een meerderheid tégen het voorstel kwam. Voor de Initiatiefnemers gold bo vendien als argument dat het voor stel voor een vereniging uit de PvdA was voortgekomen en dat de- te partij tot nu toe de vereniging metterdaad en met financiën ge steund heeft. Of nu toch nog een vereniging zal komen en misschien zelfs twee (één met een tameliik exclusieve band aan de PvdA en ëén die wil werken met alle groe peringen die een socialistische op voeding en vorming vnnrstaan) is nog onduidelijk. Onbekend (uiteraard) met deze af loop vap de vergadering had minis ter Van Kemenade van onderwijs de vergadering geopend met een rede, waarin hij zei te hopen dat de nieuwe vereniging er niet naar zou Officiële publikatie van het Staatsbedrijf der PTT In de nacht van dinsdag 23 op woensdag 24 september 1975 wordt het netnummer van het net Apeldoorn (05760) gewijzigd in 055. Gelijktijdig worden de 5-cijferige abonneenummers van het net Apeldoorn gewijzigd in 6-cijferige. In het algemeen bestaat de wijziging hierin dat vóór de bestaande nummers het cijfer 2 (twee) wordt geplaatst. Een aantal grotere bedrijven en instellingen krijgt echter het cijfer 7 (zeven) voor de bestaande nummers. Daarnaast krijgen enkele abonnees een geheel nieuw nummer. Wie na de wijziging nog een oud nummer kiest wordt ingelicht door middel van een berichtenautomaat. streven een nieuwe zuil te worden. Socialisme is geen levensbeschou wing naast, laat staan tegenover het christendom en het humanis me. Socialisme is een politieke ver taling van waarden. Als Je dat ont kent, dan loop je het risico dat je socialisten onderscheidt in echte en in halve socialisten die er nog een levensbeschouwing bij hebben', al dus de minister die eraan toevoeg de dat hij als minister niemand het recht kon ontzeggen om een nieu we zuil te vormen. Volgens de grondwet hebben mensen, gelet op getalsnormen en op eisen van deugdelijkheid, het recht om bij zondere scholen te stichten. Socialisten dus ook, aldus Van Ke menade. en het is vreemd dat juist in verband met deze vereniging en met deze socialistische minister dan onmiddellijk het woord indoc trinatie opduikt. Indoctrinatie is een systematisch eenzijdige vorm van voorlichting die niet op andere mogelijkheden wijst en geen oog heeft voor eigen onvolkomendhe- den. 'Met Wiegel zeg ik: vóór goed onderwijs zonder indoctrinatie, maar dan ook zonder de implixiete indoctrinatie van het vanzelfspre kend aanvaarden van het bestaan de, de ongelijkheid in de maat schappij. de prestatiedwang. Goed onderwijs zoals dat op duizenden scholen gegeven wordt', aldus de minister. Vorming tot sociale be wustwording is strijdig met indoc trinatie, het ls de ontwikkeling van het vermogen zelf in te zien dat de maatschappij het produkt van keu zen is en niet iets vanzelfsprekends, kends. H.HKROLD Het boek det u de soorten leert kennen en effee ver telt over de verzorging en vermeerdering. Met foto'* geb. f15.80. Verkrijg beer li ét bödk Li. VEEN WAQENINQEM 'vwvraen ik nou-' trekt ieimnöj>e 6eur DicHT.STORT 't hobjrt.' öwtjlss walbbén in de kr6nlv DE BE20RGEP- Op het bondskantoor van de industriebond CNV is binnenkort plaats voor een De aan te stellen functionaris dient leiding te geven aan een vijftal ty pistes. In hoofdzaak geldt het type werk correspondentie, rapporten e.d. Vereist wordt een grondige kennis van de Nederlandse taal en het ver mogen om op een prettige wijze leiding aan de werkzaamheden te geven. Het salaris wordt geregeld over eenkomstig de eigen CAO voor personeel van de christelijke vak beweging. Sollicitaties met opgave van refe renties kunnen worden gericht aan de algemeen secretaris van de in dustriebond CNV, Nijenoord 2 te Utrecht. Heden nam God tot Zich, onze geliefde Zus ter en Tante Maria M. Lodder op de leeftijd van 87 jaar. „Haar leven was dienen". Vriezenveen: E. D. Lodder Zeist: E. Lodder-Relnders F. J. van der Werff-Lodder Amstelveen: W. C. Eilander-Lodder Drachten: H. C. Lodder-Vermeer Neven en nichten Zeist, 19 september 1975. Herv. Bejaardencentrum „Mirtehof", Molenweg 50, kamer 233. Corr.-adres: Seine 102, Amstelveen. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van de „Mirtehof". Condoleantiebezoek aldaar, dinsdag 23 septem ber a.s. van 19.00 tot 19,30 uur. De rouwdienst zal worden gehouden in de Ka pel van het rusthuis „Mirtehof" op woensdag 24 september aanvang 10.00 uur, waarna de ter aardebestelling zal plaatsvinden op de Alge mene Begraafplaats aan de Woudenbergseweg te Zeist, om 11.00 uur. Vertrek vanaf „Mirtehof" te 10.45 uur. Enige en algemene kennisgeving In de Vrede van Christus is ontslapen onze lie ve Moeder, Behuwdmoeder, Groot- en Over grootmoeder Romp je Cornelia Been weduwe van Arend Luten later weduwe van Zeger Johannes de Vente op de leeftijd van 82 jaar. Kinderen, klein- en achterkleinkinderen Amsterdam, 20 september 1975. Jan Tooropstraat 4. Correspondentie-adres: Familie D. Drost, A. J. Ernststraat 62. De overledene verblijft in de rouwkamer van de Begrafenis- en Crematieverzorging Herm. J. Dankbaar, Frans Halsstraat 6 (bij de Stad houderskade). Geen bezoek De rouwdienst zal worden gehouden woens dag 24 september te 10.30 uur in de aula van huize Patrimonium, Jan Tooropstraat 4; daar na zal de begrafenis plaatshebben tegen 11.30 uur op de begraafplaats van de Ned. Herv. Ge meente te Sloterdijk. Vertrek van de Jan Tooropstraat 4 te 11 uur. In Jezus ontslapen, onze lieve Zuster, Be huwdzuster en Tante Jacobiena Haan echtgenote van F. van Halsema in de ouderdom van 77 jaar. Zij is verlost. God heeft haar wel gedaan. 19 september 1975. Groningen: J. Haan I. K. Haan-van Halsema Amsterdam: A. S. A. Haan van Bottenburg Groningen: S. Haan Harderwijk: G. Bersgma-Haan Dr. D. Bergsma Assen: P. H. J. Bertram-Haan H. Bertram Groningen: R. P. Heslinga-Haan A. P. Heslinga Hilversum: B. J. van Halsema-Klinkert Ermelo: F. G. Z. van Halsema Utrecht: K. van Andel-van Halsema en kinderen Hilversum. Vele bejaarden zijn weerloos. Demente bejaarden altijd. Vandaar dat zij juist meer behoefte hebben aan een persoonlijke benadering dan wie anders ook. Als u verpleegkundige bent met het diploma A en/of B, kunt u onbeschrijf lijk veel zijn in de laatste, moeilijke jaren van deze mensen. Kom er eens met ons over praten. U kunt ons altijd bellen voor een afspraak: 02150 -1 23 51. De heer H. M. J. Schreuder, verpleeg huisarts en de heer J. W. Moore, coördinerend hoofdverpleegkundige, willen u graag meer inlichtingen geven. Burg. Gülcherlaan 47, Hilversum. Stichting ter verzorging en verpleging van bejaarden e geestelijk gestoorden. stichting deStolpe Annie Visser-Swart is zaterdag 20 september 1975 Ingegaan in de vreugde van haar Heer. Woensdagavond, de 24ste, willen we om acht uur samen met allen, die van haar hielden en met de gemeente, die zij liefhad, in de Wester- kerk bijeen zijn. Tijdens haar ziekte heeft ze zoveel bloemen gehad, dat ze gezegd heeft: „dèn niet. En ook geen bezoek thuis." H. A. Visser Liesbeth en Daniel Brunzema, Hamburg Marian en Hira Tevaearai, Pomy, Zwitserland Tjebbe Sies en Joke Visser, Uithoorn Jan Melle en Tine Visser, Linschoten Dieks en Erika Visser, Baarn Deodaat en Wil Visser, Benschop Geza en Diana Visser, Ladysmith, S.A. Machteld en Aalain Dedieu, Strasbourg Amsterdam. Nachtwachtlaan 291. ,De Heer is mijn Herder, mij zal niets ontbreken." Heden is ingegaan in de vreugde des Heren, in de volle zekerheid van haar geloof, onze ge liefde Moeder, Groot- en Overgrootmoeder, Zuster. Behuwdzuster en Tante Krina Cornelia Tintel sinds 1943 weduwe van Abraham de Rijke in de gezegende ouderdom van ruim 94 Jaar. Mede namens de verdere familie: M. J. de Rijke Monster, 19 september 1975. Geestweg 10. Aan het woonhuis geen bezoek Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis ln de aula van de begraafplaats. De rouwdienst zal worden gehouden op dins dag 23 september a.s. om 1 30 uur n.m. in de aula op de Algemene Begraafplaats te Mon ster. waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden. Want alzo lief heeft God de Wereld gehad, dat Hij Zijn eniggeboren Zoon gegeven heeft, opdat een ieder die in Hem gelooft niet verloren ga maar eeuwig leven hebbe. Joh. 3 16. Heden heeft de Heer mijn lieve Vrouw, onze zorgzame Moeder en Oma Wilhelmina Cornelia van Wijk-Sprey op de leeftijd van 69 jaar opgenomen in Zijn heerlijkheid. Alphen a. d. Rijn: B. van Wijk Voorschoten: B. van Wijk Th. D. van Wijk-Bennink Bouw Jan en Michiel 's Hertogenbosch: J. van Wijk J. J. van Wijk- Bruins Slot Bouw, Hanke en Ellen HeilooChr Meulenberg-van Wijk W. Meulenberg Lauren, Christel, Ingrid en Esther Eindhoven: W. de Nijs-van Wijk F. C. de Nijs Frans Anton Alphen aan den Rijn, 21 september 1975. Uranusstraat 146. Gelegenheid tot condoleren, woensdagavond 24 september a.s. in de ontmoetingsruimte van serviceflat „Driehoorne" van 7.309.00 u„ (ingang Sterrenlaan) en na de teraardebestel ling in de aula van de begraafplaats. De teraardebestelling zal plaatsvinden, don derdag 25 september 1975 op de Oosterbegraaf plaats, aankomst aula 3.00 uur n.m. In plaats van kaarten Heden nam de Heere tot Zich na een kort stondige ziekte, onze lieve Vader en Grootva der Dirk van Duivenvoorde in de ouderdom van 78 jaar. Rotterdam: D. Elzen-van Duivenvoorde B. Elzen en kleinkinderen Rijnsburg, 19 september 1975, Burg. Hermanstraat 3. Gelegenheid tot condoleren maandagavond van 8.009.00 uur in de aula van Huize „Avondzon", Ingang Smidstraat, waar de over ledene is opgebaard. De rouwdienst zal worden gehouden op dins dag 23 september a.s. om 2.00 uur non. in de aula van Huize „Avondzon", ingang Smid straat, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Ned. Herv. Begraafplaats. Enige kennisgeving Heden is nog vrij onverwacht overleden Jan van Nieuwkoop op de leeftijd van 50 jaar. Rijswijk: A. van Nieuwkoop van Dongen RotterdamYolanda en Jacob Zwijndrecht: Marion, Jan en Ronald Dordrecht: Liesbeth en Herman Rotterdam: A.'van Nieuwkoop- Boogert en verdere familie Rijswijk, 21 september 1975. Sir Winston Churchill-laan 919. Geen bezoek Geen toespraken De begrafenis zal plaatsvinden woensdag 24 september om 2 uur op, de Algemene Begraaf plaats „Eikelenburg", aan de Eikelenburglaan te Rijswijk. Gelegenheid tot condoleren: na de begrafenis in de ontvangkamer van de begraafplaats. „Zal Hij ook mijn leven dragen tot in Zijn oneindigheid De Heere nam tot Zich mijn lieve Vrouw en onze lieve Moeder en Grootmoeder Freeke Haverkamp in de ouderdom van 81 jaar. Hoogeveen: J. P. Leenders Bennekom: J. Leenders H. A. Leenders-Mol Dronten: W. J. Leenders K. Leenders-Blanken Driebergen: R. J. Leenders A. Leenders-Wierenga en kleinkinderen Hoogeveen, 20 september 1975. „Huize Beatrix" Alteveerstraat 140. De begrafenis zal plaatsvinden op woensdag 24 september a.s. om 14.00 uur vanuit de Zui- derkerk, Baarlelaan, Hoogeveen. Gelegenheid tot condoleren: van 13.0013.30 uur. Aanvang van de rouwdienst om 13.30 uur. Gezang 336 vers 6. En als de loopbaan is gelopen, het doel bereikt met laatste kracht, dan gaat de hemel voor hen open: Ze zijn voor eeuwig thuis gebracht. God nam tot Zich mijn geliefde Vrouw, onze zorgzame Moeder en Grootmoeder Heiltje de Ruig echtgenote van N. Bleichrodt op de leeftijd van 66 jaar. Rijnsburg: N. Bleichrodt Nocrdwijk: J. F. Bleichrodt C. Bleichrodt-Peursum Rijnsburg: Jac. Bleichrodt A. Bleichrodt-van Diggele Amstelveen: N. Bleichrodt J. Bleichrodt-van Hoegee Rijnsburg: J. Bleichrodt I. J. L. Bleichrodt-Snieder en kleinkinderen Rijnsburg. 20 september 1975. Anjelierenstraat 26. De rouwdienst zal D.V. worden gehouden op woensdag 24 september om 14.30 uur ln de Immanuëlkerk aan de Kerkstraat te Rijns burg, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de begraafplaats van de Geref. Kerk aan de Zandtlaan. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de aula op de begraafplaats te Rijnsburg. Hoe liefelijk zijn uw woning o Here der heerscharen! Psalm 84 Opnieuw nam de Here een der onzen op Zijn Heerlijkheid. Ditmaal onze zeer gelie Zuster, Schoonzuster en Tante Hilda de Ruig echtgenote van N. Bleichrodt Amersfoort: K. de Ruig S. A. de Ruig-Veenendi Baarn: T. de Ruig J. de Ruig-van Sitter Sneek: J. C. Eringa-de Ruig A. Eringa Neven en nichten Amersfoort, 20 september 1975. Tot onze diepe droefheid nam God onv wachts uit onze familiekring tot Zich o lieve Schoonzuster en Tante Hilde de Ruig echtgenote van N. Blichrodt te Rijnsburg. Leiderdorp: F. Bleichrodt J. Bleichrodt-Rlchter Voorburg: G. Bleichrodt C. M. Bleichrodt-Reho Baarn: C. W. Bleichrodt A. G. Bleichrodt-v. d. I j Uithoorn: J. M. Bleichrodt G. Bleichrodt-Vingerll Voorburg: L. Bleichrodt G. S. J. Bleichrodt- v. d. Wil Neven en nichten 20 september 1975. Algemene kennisgeving Want wij weten, dat. indien de aar tent, waarin wij wonen, wordt afgebrok wij een gebouw van God hebben in hemelen, niet met handen gemaakt, eeuwig huis. 2 Corinthiërs 5 Op de gezegende leeftijd van 87 jaar onts in zijn Heer en Heiland, onze lieve Man, der, Groot- en Overgrootvader Miente Bakker eerder gehuwd gefeest met Trijntje van der Schaaf Leeuwarden, 19 september 1975. Europaplein 40-F. J. Bakker-Steen Amsterdam: T. Bakker-Okma Wassenaar: B. Begemann-Bakker H. Begemann Blaricum: A. S. Bakker G. E. M. Bakker-Kaseift Leeuwarden: Ph. J. Hoedemaker A. Hoedemaker-Stalliip Edmonton (Can.)S. Fokkinga-Bakker J. Fokkinga Amsterdam: L. Bakker Buitenpost: T. J. Haagen-Bakker Spijk (Z.-H.)G. H. Bakker M. Bakker-Borst Maarn: S. Bakker L. Bakker-van Heest Hillegom: A. Bakker M. Bakker-van Domm£„ Klein- en achterkleinkinderen De gedachtenisdienst zal worden gehouden^ woensdag 24 september 1975 D.V. om 1 b uur in de Adelaarkerk, De Jokse, Leeuwari e De teraardebestelling vindt aansluitend pis 'B op de Huizumerbegraafplaats te Leeuward*1 Huizum om plm. 15.15 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop vank; begrafenis in de Adelaarkerk. Geen bloemen In Jezus ontslapen onze geliefde Broeder. Zwager én Oom Miente Bakker echtgenoot van J. Steen op de leetljfd van 87 Jaar. Leeuwarden. 19 sept. 1975. Rotterdam: W. Eringa-Bakker 's-Gravenhage: E. H. Bakker-Kultert Soest: N. Bakker-Bakker Leeuwarden: L. W. Bakker- van de Kluft Meppel: H. E. Bakker-Dik Bussum: C. Bakker-Houtman neven en nichten

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8