Grada en Ben Brugman wolf als huisdier Uw probleem ook het onze R in de maand Het leer van Fred de la Bretonièr He 'Igor is een heel dierbaar lid van ons gezin' TROUW/KWARTET MAANDAG 22 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND door Fred Lammers SURHUISTERVEEN 'Igor is een heel dierbaar lid van ons ge zin. Hij hoort er helemaal bij. Zonder Igor zijn wij niet com pleet. Eigenlijk is hij ons derde kind'. Grada Brugman (36) in Sur- huisterveen zegt het op een ma nier alsof het heel gewoon is dat zij en haar man Ben, een 39- jarige bioloog, ruim twee jaar geleden een wolf toevoegden aan hun reeds bijzondere omvang rijke menagerie. Sindsdien neemt Igor een speciale plaats ln temidden van Olaf de bouvier. Glory de Duitse dog. Sim pel het kippekuiken, de schildpad Tonia, Priegel het konijn, Hannibal het stierkalf, de katten Zwerver, Tiger en Ango, de papegaai Okke en Jannes het paard, dat tot vol gend Jaar mei bij de familie Brug man logeert. Het gaat allemaal naar wens. Igor is nu volgens wolven begrippen vol wassen en vermaakt zich prima in zijn ruime kennel in de tuin en nog beter tijdens de wandelingen die hij twee keer per dag met zijn bazin maakt. Degenen die er over beginnen te denken ook maar eens naar een wolf te zullen uitkijken, omdat het weer eens iets heel anders is dan een hond of een poes. moeten zich echter nog maar even bedenken. Indien zij er al in zouden slagen een wolf te bemachtigen. Naar toe geleefd Dat is geen eenvoudige zaak. 'Wij hebben er al jaren naar toe geleefd Allebei zijn we dol op dieren. Zowel mijn man als ik kreeg vroeger wei nig kans veel aan die hobby te doen. Een kom met kouwe goudvis sen was het enige dat ik per gratie in huis mocht halen. Andere dieren vonden mijn ouders veel te veel gedoe. Dat was de reden dat lk roe als kind al voornam: later neem ik fijn alle dieren die ik leuk vind', vertelt Grada Brugman mij. We zit ten in de tuin en Igor kijkt vanuit zijn verblijf nieuwsgierig toe. Over het houden van dieren hoefde niet lang te worden gepraat toen Grada en Ben trouwden. Grada Brugman zegt: We woonden in die tijd ln Nijmegen. In het begin had den we alleen een matras en een leren bank, die we uit een oude Engelse auto hadden gehaald. Die zat heerlijk, al staken de veren er op sommige plaatsen door. En na tuurlijk hadden we een hond'. Al gauw brak voor de familie Brug man een moeilijke periode aan toen Ben op straat kwam te staan nadat het radio-technisch bedrijf waar hij werkzaam was failliet was gegaan. Nadat hij een poosje van alles had aangepakt, nam het plan medicijnen te gaan studeren vaste vorm aan. 'Dat was een oude wens van mij. Die studie ging echter niet door omdat je daarvoor een heel dure microscoop moest aanschaffen en daar had ik het geld niet voor. Het werd toen biologie. In die stu dierichting kon je een microscoop huren. Dat gaf de doorslag. Droog brood Grada Brugman op een van haar dagelijkse wandelingen met Igor. Financiëel werden het geen gemak kelijke Jaren. We aten vaak droog brood en ééns helemaal niets. Al leen zorgden we er wel voor dat de kinderen: Etienne (nu twaalf en Evelien (nu tien) niets tekort kwa men. Langzamerhand ontstond die be langstelling voor wolven'. In onze vrije uren gingen we vaak naar dierentuinen in de buurt, soms naar Rhenen, maar meestal naar het Burgers Dierenpark ln Arnhem. Later toen Ben zijn studie had afgerond en een baan kreeg in Den Haag werd het Wassenaar, waar we wolfje gingen kijken Puur Wolven zijn nog zo puur. Ze lijken op honden, maar ze zijn nog niet bedorven', vindt Grada. Ben neemt de draad van het ver haal over. 'Van het een kwam het ander. Zelf een wolf ln huis te hebben leek ons machtig. Op een dag spraken wij er heel voorzichtig over met meneer Louwman, de di recteur van het Wassenaars Dieren park. waar we zo bekend waren geworden, dat wij er voor en na sluitingstijd ook mochten rondlo pen. We hebben er nadien nog vaak met hem over gepraat. HIJ wilde weten of het geen bevlieging van ons was Er waren nauwelijks voorbeelden bekend van particulieren die een wolf hebben grootgebracht. In Gro ningen had een bioloog een paar Jaar een wolf in huis en in Ameri ka woont een professor die wolven ln het wild bestudeert in een groot park bij zijn huis. Maar dat is toch eigenlijk niet met onze situatie te vergelijken. Tenslotte beloofde de heer Louwman ons dat, als er weer Jonge wolven zouden worden gebo ren, we er een zouden krijgen. Hij vond ons er kennelijk wel gek ge noeg voor'. Anderhalve dag Toen de wojvln ln Wassenaar in verwachting raakte in het vroege voorjaar van 1973 voelde Grada Brugman zich. naar ze me bekent' zelf een aanstaande moeder'. Elke dag kwam ze naar de dierentuin, soms al om acht uur 's morgens. Igor kwam bij de familie Brugman ln huis toen hij anderhalve dag was. 'Dat we een wolf in huls hadden gekregen merkten we. De eerste drie weken moest hij om de twee uur worden gevoed. Dag en nacht ging dat door. Ik had een wekker naast mijn bed staan. In het begin gaf ik Igor te eten met een poppenzuigfles, later werd dat een babyfles. Na elke voeding moest lk hem masseren met een vochtig washandje. Dat diende om de streling van de moedertong na te bootsen. 'Gewogen moest hij ook nog worden. Als ik eindelijk weer ln bed lag was het weer bijna tijd voor de volgende voeding', krijg ik van Grada te horen. Verhalen 'De buren wisten van niets. Spoedig begonnen verhalen de ronde te doen, vooral toen ik dagelijks met Igor ging wandelen in onze woon plaats Zoetermeer. De mensen von den het maar een raar hondje. We hebben daarom maar niet langer geheimzinnig gedaan. Nadat we de waarheid hadden verteld verander de er veel. We merkten dat spoedig. Kennissen bleven weg en vriendjes en vriendinnetjes van onze kinde ren mochten ineens niet meer ko- me speten. Als ik met Igor ging wandelen werden er deuren dicht geslagen. Tal van mensen maakten rechtsomkeert of bleven op een veilige afstand staan wachten, tot dat ik voorbij was. We werden over de hekel gehaald en al gauw was het als ze het over een van on6 hadden: o die is van die gekke familie. Op den duur leefden we op een eilandje. Ik denk dat veel mensen in Zoetermeer verlicht adem halen nu wij weg zijn'. Knauw in arm Igor vórmde de directe aanleiding tot die verhuizing nadat hij in april van dit Jaar in Zoetermeer een jongen een fikse knauw in de arm had gegeven. 'Het gebeurde buiten de bebouwde kom. Igor was zoals gebruikelijk daar niet aangelijnd. Ineens zag hij een jongen van de zelfde leeftijd als onze Etienne die in de Paasvakantie, uit logeren was. Igor zag de Jongen volgens mij voor Etienne aan en sprong tegen hem op. De jongen begon te brul len en van zich af te slaan. Igor beet hem toen. Gelukkig beet hij niet door. zodat het allemaal weer voor elkaar ls gekomen. Na die gebeurtenis brak kritiek los al kre gen we ook tal van positieve reac ties. We durfden Igor echter niet meer buiten te laten omdat we bang waren dat iemand hem zou vergiftigen. Voor het dier was het geen leven. Na lang zoeken vonden we een noodoplossing. Een echtpaar bij Veenwoude wilde ons helpen. Zij hebben een heel stel Eskimo hon den. Daar hebben we Igor naar toe gebracht. Vreselijk vonden we het. Elke dag belden we op hoe het er door Mink van Rijsdijk Als in mijn jeugdjaren de R in de maand kwam, was het vaste prik dat er weer levertraan geslikt werd. Dat was natuurlijk iedere avond ruimschoots kokhalzen, maar het geloof groot en sterk te worden van de vette hap, deed me dapper slikken. De levertraanfles is niet meer zo in gebruik, maar de R in de maand luidde nog iets in, het winterseizoen, de periode dat het vergaderwezen weer op gang kwam. Dat laatste is ons gelukkig gebleven. Van Lauwersoog tot Heinkenszand, van IJmuiden tot de Duitse grens storten mannen en vrouwen, meisjes en jongens zich tot lering en vermaak in het verenigingsleven. Merk waardig is dat wel, want juist met die R in de maand willen veel wegen nogal slikkerig wezen en noden regenbuien en bolle winden niet al te hartelijk eigen haard te verlaten. Toch in de dorpshuizen, de Irenes en Ebenhaëzers en de ons Belangens, hoe droefgeestig ze vaak ook zijn, bloeit onze cultuur weer op. Onze broze lichamen stellen het inmiddels wel zonder levertraan, doch de geesten niet zonder de vele politieke, godsdienstige of algemeen vormende elixers. Alleen de oerpessimist praat over vergadermoeheid. Tientallen regionale en plaatselijke bladen bewijzen dat groepen dammers, christenvrouwen, muzikanten en dwerggeitbezitters nog onvermoeid bezig zijn, ja zelfs buitengewoon floreren. Sinds wij geroepen zijn mondiaal te denken, maak ik me wel wat ongerust over het verenigingsleven in het buitenland. Overal ter wereld doet men toch aan politiek, aan gymnastiek en muziek? School en kerkbe sturen zijn toch niet typisch Nederlands? Maar hoe regelt men toch dat soort zaken in landen, waar men niet als bij ons om klokke zes achter de prak zit? Op grote stukken van de aarde slaapt men 's middags cn eet men pas laat op de avond. Hoe een land aan de toekomst kan bouwen zonder te vergaderen, is mij een raadsel. Wat is een natie zonder duizenden clubs en verenigingen, mitsgaders hun bestuurders? Hoe dan ook, in ons goede land is het vergaderseizoen volop begonnen. Sprekers, muzikanten, vocalisten en woordkunstenaars van beiderlei kunnen zijn al maan den van te voren ingehuurd, ter opluistering van de programma's. Soms kan men fijne en leerzame avonden meemaken, maar het kan ook gebeuren dat je met boerke Naait denkt: "k Wou dat ik thuis en in mijn bedde waar'. Laatst was ik ergens in de provincie op een bijeen e.rc komst, waar een voordrachtskunstenares roerend haai best deed het nogal saaie programma iets cultureelfted mee te geven. Ze zei verzen. Moeilijke verzen. Deda< voorzitter, een druk parmantig heertje, werd kennelijl fot niet zo gegrepen door het hogere, want toen haai d laatste woorden over het voetlicht waren geworpen, ze niJ hij: 'En nu, dames en heren, u hebt er natuurlijk a15' reikhalzend naar uitgezien, is het pauze'. Voor zo'i°jje voordrachtsdame wel een opmerking om huilend naa t moeders te willen. leid Overigens is zo'n pauze natuurlijk een uniek gebeuren1- Al was het alleen al om de vaak afgrijselijke koffii Tf, met het half nat gesopte koekje op het schoteltje, waa )rt" iedereen toch altijd maar het eerste van wil genieten jtgi desnoods dwars over alle andere aanwezigen heen. pifd Een poosje geleden stond ik ergens in de pauze iet en, slaps met veel melk in te nemen, toen er een vrou\^rk. pardon, een dame aan me vroeg: 'Bent u dat van di "erz stukjes in Trouw?'. Ik bekende. Waf grimmig deelde z^. mee ze nooit te lezen. Bijna had ik gezegd dat ze groo no^ gelijk had, maar de discussie-behoefte straalde zo va jp haar af. dat ik beleefd naar de reden vroeg. elat 'In een van uw eerste stukjes hebt u zo'n grof woor gebruikt, dat ik me voornam ze nooit meer te bekijkei «tui Maar ik hoor hier vanavond dat ze soms toch heel leu zijn'. Welk grof woord haar zo geschokt had, was haa d e, ontschoten, maar dat het erg onnet was, wist ze no erej; héél zeker. De geheugenstoring ontnam helaas h{jS I gesprek iedere zin of pit, doch haar geenszins de lupts tot een boetepredikatie. iaat 'Onze taal is. zo mooi en rijk. het is helemaal niln 1 nodig voor een ander kwetsende, ruwe woorden e gebruiken', besloot ze. Haar kritiek deel de toch j slechte koffie naar levertraan van vroeger smaken. E nu maar hopen dat ik er groot en sterk van word. mee was en we zeiden ook dagelijks tegen elkaar: wij willen hem terug hebben. In Veenwoude hadden ze ons beloofd dat we Igor weer mee zouden mogen nemen als we bin nen redelijke termijn een oplossing zouden vinden'. Weekeind Die oplossing kwam een paar maanden geleden toen de familie Brugman een huis kocht in Sur- huisterveen. Ben Brugman moet echter voor zijn werk als ambte naar in Den Haag blijven wonen, zodat er aan de gevonden oplossing veel haken en ogen zitten. Zolang zich geen andere oplossing aan dient heeft het echtpaar Brugman nu een weekeind-huwelijk. 'We hebben het er voor over. Alvo rens deze beslissing te nemen, die heel moeilijk is geweest, hebben we alle voor en tegens naast elkaar op een bloknote gezet. We willen de taak die we op ons hebben geno men echter niet halverwege beëindi gen. Volgend jaar is er kans dat wij er een vrouwtjeswolf bij krij gen. We hebben er geen behoefte aan Igor opa te zien worden, maar het vaderschap hoort er toch bij. Dan is de cyclus rond', zegt Grada. De familie Brugman legt alle ge beurtenissen die zich voordoen in het leven van Igor vast op foto's. Die worden allemaal ln een boek geplakt, dat er precies eender uit ziet als de albums die zijn aange legd voor de kinderen. In het boek is ook de eerste melkhoektand ge plakt die Igor in augustus 1973 verloor. Spijt dat ze Igor in huis hebben gehaald hebben de Brugmannen noodt gehad, al vindt Ben na ruim twee jaar ervaring dat een wolf in 99,9 procent van de honderd geval len geen dier is om aan particulie ren te geven'. Wij zijn geen door snee mensen. Als je een wolf in huis neemt moet Je hem 24 uur per dag ln de gaten houden. Alles in ons huis draalt eigenlijk om die wolf', concludeert hij. Het is eveneens zijn ervaring dat er veel fabeltjes over wolven in omloop zijn. 'Een wolf is helemaal niet gemeen. Doorgaans zal een mens niet door een wolf worden aangevallen. Daarom erger Lk me aan dat liedje van drs. P. over die familie die door wolven wordt op gepeuzeld. Die man versterkt de onzinverhalen over wolven'. door Anriemarie Lücker De St. Luciënsteeg in Amsterdam grenst aan het bijna voltooide Historisch Museum en komt aan weerszijden uit op de Kalverstraat en de Nieuwe Zijds Voorburgwal. Wie vanuit de tram aan de Nieuwe Zijds omhoog kijkt, ziet rijen laarzen voor de ramen hangen. Grote letters op een karton melden dat de verkoop om de hoek ls. In een smal pandje in de St. Luciënsteeg hangen en staan tassen, riemen en koffers tot bijna aan het pla fond. Achterin de winkel ls een open werkplaats te zien fraar altijd wel Iemand bezig is. Vier jaar geleden begon Fred de la Bretonière, nu dertig Jaar hier met de verkoop van zijn eigen riemen en tassen. Het geheel ls de laatste jaren zo uitgegroeid, dat er behalve de werkplaats in de winkel het atelier boven, er nu ook een werkplaats elders is ondergebracht. Er komen veel grote bestel lingen van buiten af. ook uit andere landen. Dit voorjaar legde Fred de la Bretonière buitenlandse contacten tijdens de Parijse Prêt a Porter beurs, waar zijn ontwerpen zeer goed werden ontvangen. Op het ogenblik vliegen zijn tassen en tasjes weg op verschillende vak Leer Beurzen en er wordt keihard gewerkt om alles op tijd de deur uit te krijgen. Van huis uit heeft Fred de la Bretonière nooit een leerbewerkersoplelding gevolgd, het meeste heeft hij geleerd door gewoon te doen en goed rond te kijken. Ervaring, eigen ideeën en plus een boel experimenten leidden er toe dat hij is ge vraagd als gastdocent aan de St. Joost Academie in Breda. Het is onmogelijk alles op te sommen wat er in de winkel te zien is: neem nu de piepkleine tasjes die dit seizoen zo populair zijn. Volop aanwezig, in verschillende vormen, vanaf twaalf tot vijf en dertig gulden. Portemonnees met een drukker (best als tasje te gebruiken), kleine en grote enveloppe- tassen. schoudertassen (een en twee rits vakken, vanaf vijfendertig gulden en vijfenzeventig gulden) en schitterende reptiel enveloppetassen vanaf vijf en negentig tot tweehonderd gulden. Het fijne is dat men naar aanleiding van een model of een speciale kleur een tas of koffer naar wens kan bestellen. Dat leren koffertjes en nette Fred de la Bretonière (links) tijdens de 'Pr porter' in Parijs, dit voorjaar. kantoortassen er stukken apetijtelijker kunnen zien. is hier over duidlijk. De een heeft be.' aan ruimte voor een schoon overhemd en s< terwijl een ander beslist een apart pijpvakje De kant en klare koffertjes zijn er, voor tweel^g' derd en vijf en veertig gulden, bestellingen vanaf tweehonderd en vijf en zeventig gul) Ideale kanvas reistassen, met leer versterkt afgewerkt, in naturel en kakhi, oplopend in maten kosten respectievelijk 129, 165 en 195 den. De riemen, het zijn er ontelbaar veel, gevl(£f ten ln drie breedtes van 19 tot 35 gulden 'gewone' ceintuurs vanaf twaalf gulden. Laat, met een hoge hak en een smalle leest koi evenals de 'Spaanse' laarzen, inderdaad uit Sp en er zijn fraaie mannen en vrouwenschoenen er in natureikleurig leer het mooiste uitzie. Vraag: Ik snurk en dat is afschu welijk. Als ik slaap, is ieder ander wakker en ledereen ls 's morgens woedend als ik wél lekker sliep en alle anderen in huis geen oog dicht konden doen. Als ik het aan mijn hulsarts vertel lacht hij zich slap en zegt dat het overdreven is, maar ik vind het echt naar. dat alle mensen kwaad op me zijn. Antwoord: Als u bij ons zou komen logeren, zouden we slapen met dop jes in de oren. maar dan zou onze wekker naast uw bed moeten staan. We hebben wel eens metalenmas- kertjes gezien en grote pleisters, die snurkers gebruikten, maar op den duur kregen ze een huidaan doening daardoor en dat was ook niet prettig. Wat die dokter die zo'n plezier had betreft: vraag hem be leefd doch dringend emst te maken bij het vinden van een middel te gen uw ongemak. Wellicht kan een oor-neus-keel arts hierbij betrok ken worden. Opmerking van lezer: De vraag en het antwoord over het verzekerings pakket dat vereenvoudigd moest worden (Tr.-Kw. van 15 september) heeft u wel zeer drastisch bekort. Verzekeringsdeskund igen, die niet geëmployeerd zijn bij een grote bank worden hierdoor uitgesloten. Antwoord: Wij danken onze lezer voor het op een zeer hoffelijke manier toegediende katje. Wij zullen ons antwoord nog korter maken. Elke verzekeringsdeskundige kan constateren wat de zwakke punten zijn in eer. pakket. Waar het op verantwoorde manier moet worden gewijzigd, uitgebreid en samenge voegd. Vraag: Waar kan ik nog Meekrap vinden? Antwoord: De Papillon, Choorstraat 60. Delft, kan u wel aan een be scheiden hoeveelheid helpen. Wij werden laatst opgebeld door een architect, die een grote hoeveelheid nodig had bij de restauratie van een oud huis. Wij weten zijn adres niet, maar de Papillon weet ook voor hem nog wel een mogelijkheid aan meekrap te komen. Toen wij enige weken geleden tussen het Zuidbevelandse 's Heerenhoek en Nieuwdorp naar de oude Meekrap - stoof zochten, ontdekten we nog wel de schuur, waarop vroeger de merkwaardige schoorstenen hadden gestaan. De cultuur van meekrap ls uit Zeeland volkomen verdwenen. Zelfs de naam kent de tegenwoor dige generatie niet meer. Vraag: Nu wij aan tafel weer eens de geschiedenis van Daniel lazen, zou ik zo graag het versje over Belsazar weer eens voor me hebben, maar ik kan me maar een paar regels herinneren. Antwoord: Het gedicht is Nicola as Beets Belsazars gezichte een bewer king van het gedicht van Heine Belzazars Traum hebben we u toe gezonden. De melodie kunnen we er helaas niet bijvoegen. Er zijn echter verschillende bewerkingen van het gegeven, die misschien wél gezongen kunnen worden. Vraag: In Hoogvliet ls een straat met de naam Holwinde. De aan deze straat gelegen huishoudschool heeft als embleem gekozen de Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze, Postbus 507, Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. Haagwinde. Klopt dat? In de flora van Heymans Thysse komt de naam Holwinde niet voor Antwoord: De gemeente Rotterdam, waarvan Hoogvliet een deelge meente is kon ons niet nader in lichten. Zoals u ook schreef is in de buurt een groep straten, met een vissen naam. De .winde' met als mutatie de goudwinde is een naam voor vissen, die voorkomen tussen Siberië en de Rijn. Een mutatie Holwinde wordt daarbij niet ge noemd. Mogelijk weet een onzer lezers hier meer over te vertellen. Vis of plant? Vraag: Hoe werkt de Duitse lotto. Moet ik zes maanden meespelen? Wat moet ik op de brief plakker^ die naar Heidelberg moet en hoe veel is de Duitse mark waard? Antwoord: De waarde van de Duit se Mark en onze gulden komen ongeveer overeen. Brieven naar landen, die bij de EG aangesloten zijn kan men op gelijke wijze fran keren als in Nederland. De aange geven weg als u zich wil informe ren omtrent methoden en bepalin gen van de Duitse lotto is recht streeks zich tot het adres in Hei delberg te wenden. Wanneer wij dat voor u doen, lopen we daardoor kans lastig gevallen te worden, met allerlei ongewenste drukweken en brieven over onderwerpen die niet voor ons van belang zijn. Vraag: In on6 bezit is sedert korte tijd een soort kannetje van gegla zuurde klei. De bovenrand is ajour- bewerkt met hartjes en poppetjes. Op de dikke buik van het kannetje staat de aansproring. .Drink zonder te storten. 'Is dit zo maar een grapje en waar dient het kannetje voor? Antwoord: Het is een grapje, maar men kan inderdaad zonder te stor ten (knoeien) het kannetje leeg drinken. In het tuitje zit een gaat je. Ergens onder net oor daa-tegen- over moet een ander gaatje zijn. Als u dat ongemerkt met een vin ger dichthoudt, kan u door het gat in het tuitje het water op zuigen. Vroeger zag men deze kannetjes vrij veel. Kort geleden bracht een collega er een in gemoderniseerde vorm mee uit Italië met als op schrift- ln het Italiaans .Drink me eens leeg, als je dat kunt.' Vraag: Wij willen ons eigen volko renbrood niet alleen bakken, maar ooi: het graan daarvoor zelf malen. Met een ouderwetse koffiemolen is dat wel mogelijk (molen tussen de knieën) maar men krijgt blaren op de handen en pijnlijke knieën er van. Antwoord: U kan in sommige re formwinkels handmolens (ongeveer 100,- en electrlsche molens (onge veer ƒ300.-) bestellen. Een af spraak met een bevriende molenaar of meelfabriek kan ook wel prettige resultaten hebben, maar dan moet u natuurlijk niet met een paar kilo. maar in combinatie met and met een flinke hoeveelheid es komen en ook wel weten r molen leeg is als dit graan gaat. Deze gegevens ontvinger van de beheerder van een reff huis. Vraag: Een poos geleden Trouw dat er een verenii opgericht van WAO-ers stond niet bij waar men zich voor op kom geven. Daar heb niet veel aan. Antwoord: In elk geval is dat zuim te herstellen. U kan infi tie ontvangen en u als lid o] bij het secretariaat Sociaal reel centrum (belangenverei WAO) Frascati Emmasingel 1 ningen, tel. 050-137683), In h< ste halfjaar van het bestaan vereniging wordt geen cont geheven. Vraag: Wij bewonen een j| cc huis en zijn daar heel tevip 00 mee. Alleen: het deksel en de jit# ri van het tollet ziet er onfris ululV tl de oorspronkelijke helwitte kan noch met chloor noch IQ n H ammonia weer teruggeboend den" Jam Antwoord: Als u alle bruilWJE schoonmaakmiddelen geproï heeft adviseren we u: schroef s m,d' nare ding er af en geef hetky. met de kraakwagen. Een tHlLll kost 15 tot 20. Een paar scl jes aandraaien en er is een l tot ergernis minder op de wert r dan

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6