'Totale nederlaag voor het totale voetbal' CHILI WEL NAAR ZWEDEN MAAR I.IET TWEEDL KEUS Teleurstellingen beste prikkel voor Gevers FIFA houdt het nog steeds bij Argentinië Compromis via Killanin voor Spelen op tv Wereldkampioen bij de amateurs enige Nederlandér bij pré Olympische wedstrijden in Canada Ipl s 51 EL A-t' —"var VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1975 SPORT 17 Van onze sportredactie WARSCHAU Polen Juicht en Nederland likt z'n verse voetbalwonden. De 41-overwinning van het elftal van coach Cazimierz Gorski op het Neder lands elftal verdrong gisteren in de Poolse dagbla den veel ander nieuws van de voorpagina's. En terwijl George Knobel nog eens de vele fouten die gemaakt werden doorneemt, stelt Polen vergenoegd vast, dat het de rol van Nederland heeft overgeno men. Nederland mag dan nog goed voetbal kunnen laten zien, het nieuwe totaalvoetbal heeft Polen toch het beste onder de knie. Het grootste Poolse ochtendblad, Trybuna Ludu, noemt de zege op Nederland 'een regelrechte we reldsensatie'. Het blad laat de voorzitter van de voetbalbond, Jozef Maj aan het woord: 'Het was een geweldige wedstrijd. Ik heb altijd geloofd dat we konden winnen en had alle vertrouwen in Gorski. Maar ik moet toegeven dat ik niet ver wacht had dat de zege zo groot uit zou vallen. Het moet gezegd: onze spelers buitten elke fout in de Nederlandse verdediging uit. Ik maak me geen zorgen over het resultaat m Amsterdam.' De tweede wedstrijd tussen beide landen staat voor 15 oktober in Amsterdam op het programma. Wat dat duel betreft zijn de Polen na woensdagavond zeer optimistisch geworden. Het blad Zycie Wars- zawy schrijft in de kop: 'Fantastisch succes voor onze voetballers'. En verder: 'Het Nederlandse voetbalelftal is over de hele wereld bekend als nitvinder van het totale voetbal, dat wel als belang rijkste ontwikkeling in deze sport van de laatste honderd jaar mag worden beschouwd. Nu plot seling hebben deze grootmeesters een ongeloof lijke nederlaag geleden. Een nederlaag die heel wat misverstand teweeg heeft gbracht bij de intrnati- onale persagentschappen die dachten dat Neder land had gewonnen. Maar laten we eerlijk zijn. Voordat de wedstrijd tussen het derde en tweede team van de wereld begon, waren er velen onder ons, die niet genoeg vertrouwen hadden in de mogelijkheden van het Poolse elftal. Maar plotse ling speelde de ploeg totaal en leed het totale voetbal een totale nederlaag.' Stefan Sieniarski schrijft verder in het blad: 'De Nederlandse ploeg speelde een goede wedstrijd. De techniek was van een team van wereldklasse. Alles wat over de Nederlandse spelers in het verleden is geschreven, bleek waar. Zij vormen een topklasse team. Maar zelfs in 'totaal' voetbal kunnen gaten vallen. Vier fouten in de verdediging veroorzaakten vier doelpunten. Maar aan de andere kant, wat zou er zijn gebeurd als onze gasten gebruik hadden gemaakt van al onze fouten.Woensdag gaven de Polen zoveel, dat ze hoewel individueel minder dan tijdens het wereldkampioenschap, zij erin slaagden de heersende vice-wereldkampioen neer te slaan.' De Gyos Pracy, het dagblad van de Poolse vakbond, schrijft: 'De Nederlandse tulpen konden niet tot bloei komen in het klimaat van Chorzov. De verdediging maakte ernstige fouten, die erg duur bleken te zijn. Hoewel de Nederlanders individueel beter waren dan de Polen, was er desalniettemin een gebrek aan samenwerking in de verdediging. Ons elftal heeft de kunst om gebruik te maken van de fouten van de tegenstander geperfectionneerd.' 'Sztandar Mlodych' meldt onder de kop 'Nederland se tulpen geknakt in Chorzov', dat zelfs de grootste optimisten een dergelijke uitslag niet hadden ver wacht. Het dagblad geeft het Nederlandse team een pluim voor het sportief gedrag en voor het feit dat de wedstrijd niet ontsierd werd door incidenten. Zij vochten tot het laatste fluitsignaal en zelfs toen het er naar uitzag, dat ze met 40 zouden verliezen, verloren ze geen moment hun zelfbeheer- Johan Neeskens in de tang tussen Zmuda en Bul- zacki tijdens PolenNederland. sing en bleven zij doorvechten en kregen uiteinde lijk het doelpunt dat zij zeker verdienden', merkt het blad lovend op ten aanzien van de Nederlandse spelers. 'De wereld opgeschrikt 41' meldt het sportblad 'Przelad Sportowy' in de grootste letters, die er voor de titelpagina te vinden waren. 'De Polen buitten al hun bekwaamheden ten volle uit. Zij vielen aan, zetten tegenaanvallen op en verdedig den als het nodig was uitstekend. Maar het Neder landse team legde zich er niet bij neer alleen maar de achtergrond te vormen voor dit staaltje van Poolse voetbalkunde. De Nederlanders bewezen over een team van werkelijke wereldklasse te beschikken, al scheen het dat zij werkelijk ge schokt waren door de manier waarop de Polen de wedstrijd aanpakten. De verdediging was in hoge mate verantwoordelijk voor de hoge score. Naar het schijnt heeft de 'emigratie' van Cruijff en Neeskens het Nederlands voetbal geen goed gedaan. Maar de Nederlanders verstaan nog altijd de kunst tot het allerlaatste moment door te vechten.' Fulvio Bernardini, de coach van het Italiaanse elftal, dat in dezelfde groep als Nederland en Polen is ingedeeld, uitte veel waardering voor het Poolse voetbal. Nederland daarentegen was hem tegenge vallen. Hij geeft zijn eigen ploeg niet meer dan vijf procent kans om de wedstrijd in Polen te winnen. Zeker is hij echter van zeges op Finland en Nederland. Bernardini: 'Nederland stelde woensdag te verf vertrouwen in Johan Cruijff, die beslist niet in topvorm was. Het tweede Poolse doelpunt is erg hard aangekomen. Op dat moment realiseerde Ne derland zich, dat het wel eens zou kunnen verlie zen.' De Italiaanse coach was vooral verrast door het systeem en het doorzettingsvermogen van de Polen. De aanvalslinie (Lato-Szarmach-Gadocha) had die pe indruk op hem gemaakt. Bernardini: 'En verder Wawrowski en na de rust Deyna. Tomaszewski noem ik maar niet eens, want er zijn in de hele wereld maar een paar van deze keepers.' De Italiaanse aanvoerder Giacinto Facchetti, die commentaar gaf in een ochtendblad, hield zijn mening over de Polen voor zich. Over Nederland zei hij: 'Ik geloof, dat Nederland definitief op de terugweg is, ook al blijft het voetbal van buitenge wone klasse.' Van onze sportredactie SANTIAGO, LONDEN - De medede ling woensdagavond, dat Chili niet naar Zweden zou gaan om daar een wedstrijd voor het toernooi om de Davis Cup te spelen, blijkt voorlo pig nog op een misverstand te be rusten. Herman Basagoltia, de voorzitter van de Chileense tennis- bond, zei namelijk, nadat hij hoor de dat Jaime Fillol in ieder geval niet van plan was mee te doen, dat Chili dan net zo goed niet kon gaan. Maar uiteindelijk is gebleken dat de Chilenen de beslissing over het wel of niet spelen tegen Zwe den in Baastad, nog niet hebben ge nomen. Duidelijk is in leder geval wel, dat als Chili gaat, er een reserve-team dient aan te treden. De Chileense nummer één Jaime Fillol besloot eerder al niet naar Zweden te gaan. Gisteren werd bekend dat zijn ploeggenoten Patricio Cornejo en Belus Prajoux ook afzien van het spelen van wedstrijden in Zweden. Van Jaime Fillol werd zo'n besluit verwacht. Fillol houdt vol dat hij door in Zweden levende Chileense vluchtelingen wordt bedreigd. Zij zouden aan een Zweedse priester een brief hebben geschreven waar in zij hun voornemen duidelijk maakten. Die brief is echter nooit boven tafel gekomen. Het is niet zo vreemd dat Fillol, die samen met zijn echtgenote in Flo rida in de Verenigde Staten woont, middelpunt is van deze hele affaire. De 29-jarige tennisspeler is immers een fervent aanhanger van de Chi leense militaire junta die gisteren twee jaar gelden, op gewelddadige wijze de macht in handen nam. Onlangs verklaarde Fillol in Santi ago, dat hij de militaire junta steunde. Drie maanden geleden nam hij deel aan een pro-Pinochet demonstratie. De ouders van Fillol die in Chili wonen, hebben, zo zeg gen zij, een brief uit Zweden ont vangen, waarin stond: Tedere ten nisspeler uit de fascistische staat Chili zal worden vermoord. We wachten op hen'. Fillol en Cornejo die beiden in de Verenigde Staten wonen, hebben eind vorige week nog overleg ge- LONDEN Het organisatie-comité van de Olympische Spelen 1976 en de Europese televisie-maatschappij en hebben zo meent men in Londen overeenstemming be reikt over de televisie-uitzendingen van de zomerspelen van Montreal. Men neemt aan dat maandag aan staande de uiterste datum voor het bereiken van een compromis, de details van de overeenkomst be kend zullen worden gemaakt. Tot degenen, die zich hebben inge spannen om de impasse in de on derhandelingen te doorbreken, be hoort I.O.C.president Lord Killanin. Hij heeft gesprekken gevoerd met Jean Drapeau, de burgemeester van Montreal en sir Charles Curran, de directeur-generaal van de BBC en president van de "European Broad casting Union'. Als gevolg daarvan zou de E.B.U. ruim een miljoen gulden meer heb ben geboden voor de televisierech- pleegd over de zaak. Toen kwamen beiden tot de conclusie dat zij wel naar de wedstrijd in Baastad zou den gaan Nader kontakt op dins dag bracht hen echter weer tot andere gedachten. Jaime Fillol: 'Zaterdag was Inder daad besloten dat we naar Zweden zouden vertrekken. Maar we zijn van gedachten veranderd. We heb ben de federatie gevraagd ons terug te trekken omdat alles inmiddels uit de hand gelopen is. Het is een politieke zaak geworden en heeft niets meer met een tennisduel te maken. We zouden ons niet meer kunnen concentreren en ik geloof echt dat het maar beter is om niet te gaan'. De verwachting is dat het besiuit van Fillol ernstige gevolgen zal hebben voor zijn populariteit in zijn vaderland. Juist omdat de ten- nisbond had besloten toch tegen Zweden te spelen, werd van de topspelers verwacht dat zij zich ge heel in zouden zetten voor deze zaak. Ook Hernan Basagoitia heeft er steeds op gehamerd om de poli tiek buiten deze zaak te houden. Vooral dan als tegenzet tegen de landen (o.a. Mexico) die eerder verklaard hadden onder geen be ding tegen Chili te zullen spelen, in verband met de politieke situatie in het land. Basagoitia wil dat er toch een ten- nisploeg op 19 september in Zwe den zal zijn als do wedstrijd dient te beginnen. 'Desnoods een jeugd- ploeg', aldus de Chileen. Slaagt men er echter niet in om een ploeg te formeren, dan wint Zweden au tomatisch met 5-0 en mag het land in de finale tegen de winnaar van Tsjechoslowakije-Australië spelen met de Davis Cup als inzet. De organisatoren van het toernooi hebben inmiddels al laten weten dat in de gegeven situatie men bereid is de reglementen van het toernooi soepel te hanteren. Offici eel kan de lijst van deelnemers tien dagen voor een Davis Cup wed strijd niet meer gewijzigd worden. In Londen zei de Brit Basil Reay, secretaris van het toernooi comité, dat op 'dinsdag toen de lijst van deelnemers bekend diende te zijn, nog niet eens zeker was of er wel gespeeld zou worden'. Dat ook dat aan Chili lag Zweden had alle veiligheid gegarandeerd voor de speelrs, door een extra politiecon- tingent beschikbaar te stellen liet hij buiten beschouwing. Uitslag lotto no. 36. Aantal deelnemers: 860.318. Bruto Inleg: 3.307 143. Prijzen bedrag: ƒ1.702.493. Ie prijs: geen winnaar, van het beschik bare bedrag gaat eenvijfde deel naar de Jackpot van a.s. zondag. Het overige vier vijfde deel wordt In gelijke delen ver- prijs: 3954 winnaars, die elk per kolom 113 ontvangen. 5e prijs: 9053 winnaars, die elk per kolom 49 ontvangen. Jackpot voor de lotto van a.s. zondag (nr. 37) 136.282. •ten voor Europa. De E.B.U. zou in totaal ongeveer 25 miljoen gulden op tafel willen brengen, tegenover een vraagprijs van 45 miljoen. ZEIST De tuchteommdssle van de EJVB heeft in Zedst de volgende straf fen aan spelers ln het betaalde voetbal STRAFFEN A. Bouima (Ajax)twee wedstrijden on- tcorwaardelljk: S. Tu Pan (AZ'67)twee wdstrijden onvoorwaardelijkJ. C. Zwarthoed en J. C. Schokker (Volen- dun): twee wedstrijden onvoorwaarde lijk; J. Derksen (Haarlem): twee wed strijden onvoorwaardelijk en ƒ150 boete; J. Akersloot (Haarlem): een wedstrijd onvoorwaardelijk, 100 boete en de mo- jelljkheid tot verweer tegen de omzet- isg van -een lopende voorwaardelijke «dstrijd ln een onvoorwaardelijke: IJ. Hamming (PEC): een wedstrijd onvoor waardelijk en ƒ125 boete: D. Stooker (PC Dordrecht)twee wedstrijden on voorwaardelijk en ƒ75 boete; M. Breuer (PC Dordrecht)twee wedstrijden on voorwaardelijk en 125 boete; C. Rijkens (FC Dordrecht): drie wedstrijden on voorwaardelijk en ƒ150 boete; T. de Leeuw (Sparta: een wedstrijd onvoor waardelijk; M. van de Korput (Fc-yen- oord: een wedstrijd onvoorwaardelijk en fl'50 boete; A. Marljt (De Graafschap: een wedstrijd onvoorwaardelijk en een wedstrijd voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar en een boete van ƒ150; J. Havermans (Willem II: een wedstrijd onvoorwaardelijk, een wedstrijd voor waardelijk en een boete van 75; J. Beusenberg (NAC): een wedstrijd on voorwaardelijk en ƒ100 boete en de mo gelijkheid tot verweer tegen de omzet ting van een voorwaardelijke straf van een wedstrijd; A. Graaiumans (NAC) twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 150 boete; E. Beckers (FC VVV): drie wedstrijden onvoorwaardelijk en 100 boete; F. Palmen (Roda JC)twee wed strijden onvoorwaardelijk; J. van Dlggele (Excelsior): een wedstrijd onvoorwaarde- 1 ijken ƒ75 boete. Van de volgende spelers werd een lopen de straf van een voorwaardelijke wed strijd omgezet ln een onvoorwaardelijke; L. J. van Veen (FC Utrecht). J. Seegers AjaxA. Mansveld (FC Den Haag), B. Sleeman (FC Amsterdam). Van J. Lacroix (MVV werd de proeftijd voor een lopende voorwaardelijke straf van een wedstrijd verlengd tot 1 Januari 1976. Voorts waren er vijf boekingen (drie ln de eredivisie en twee ln de eerste divisie). ZURICH (AP) Namens de inter nationale voetbalbond (FIFA) is in Zurich nog eens meegedeeld dat er geen plannen bestaan om de ko mende wereldkampioenschappen in 1978 niet te laten houden in Argen tinië, zoals is vastgesteld. In tal van Europese kranten heb ben verhalen gestaan over het ver moeden dat het WK 78 niet zou plaatsvinden in Argentinië in ver band met de politieke toestand al daar. De landen die de FIFA had den doen weten dat zij als gastheer wilden optreden, als Argentinië hiertoe niet in staat mocht blijken te zijn, zijn Nederland en België. Tot de kandidaten die bij geruchte werden genoemd behoren Brazilië Spanje, Schotland en Engeland. Op 19 november zal in Guatamala wor den vergaderd door de commissie die het wereldkampioenschap voor bereidt. Of daar ook zal worden gesproken over de mogelijkheid de WK van 1978 in een ander land dan Argentinië te laten houden, is nog niets bekend, aldus woordvoer der René Courte. TENNIS Chris Evert Is dit jaar tot nu toe veruit de best verdienende speelster. Zij won a! 261.350 dollar. Martina Navratilova staat met 126.263 dollar op de tweede plaats. Betty Stöve is achtste met 46.075 dollar (bijna 120.000 gulden en het jaar ls nog niet om). WIELRENNEN Door een overwin ning ln de afsluitende tijdrit heeft Fausto Bertogilio de Ronde van Cata- londë gewonnen. BASKETBAL Uitslagen midweekse wedstrijden: BC Twente-Punoh 71- 111, Flomtago's-iBS Lelden 9862. Do- nar-RZ 9987 (na verl. VOETBAL Italië heeft de vriend schappelijke wedstrijd tegen FC Basel met 60 gewonnen. Doelpunten: An- tognonl (2), Savoldi, Benetti. Pulicl en Grazianl. VOETBAL Benflca is de Portugese competitie begonnen met een doel puntloos gelijkspel tegen Boavista. VOETBAL Uitslagen midweekse ronde Belgische competitie: RWD Mo- lcnbeck-Lokercn 31. FC Lulk-SC Charleroi 32. La Louvière-Standard Luik 01, Lieree SK-AS Ostende 11, Beerschot-Antwerp FC 25, Waregem- Berohem 31. Stand aan kop: Ant werp 59. RWDM en Lokeren 58. Waregem 47. Lieise 57. VOETBAL Stoke City is in het toernooi om de League Cup gebla meerd door de vierdedivJsdeclub Lin coln City. Stoke verloor met 41. Derby County en Manchester United hadden het moeilijk maar wonnen uiteindelijk toch met 21 van res pectievelijk Huddersfield en Brent ford. Andere uitslagen: Crewe Alexan dra-Chelsea l10, Norwich City-Man chester City 11, York City-Liverpool 01. VOETBAL BJarne Jensen, de giste ren 31 jaar geworden Ausputzer van FC Groningen, moet op medisch advies zijn voetballoopbaan beëindigen. De Deen .die vijf seizoenen voor de Gro ningse club heeft gespeeld, heeft een chronische heupblessure. Zijn contract liep op 1 december a s. af. Jensen keert terug naar Denemarken, waar hij per 1 januari 1976 trainer wordt van de derde divisieclub Aalborg. Uitslag toto no. 36. Aantal deelnemers212.923. Bruto Inleg: 562.005 Prljzenbedrag: ƒ266.952. Ie prijs: geen winnaars, van het beschik bare bedrag gaat eenderde deel naar de Jackpot van a.s. zondag. Het overige tweederde deed wordt in gelijke delen verdeeld over de overige prijsklassen. 2e prijs: geen winnaars, van het beschikba re bedrag (inch eenderde deed van de le prijs) gaat de ene helft naar de Jackpot van a.s. zondag. De andere helft naar de 3e prij6. 3e prijs: 13 winnaars, die elk bruto per kolom /13.860 ontvangen. Jackpot voor de toto van as. zondag (nr. 37) 86.759. (ADVERTENTIE) Van een speciale verslaggever 8CHLJNDEL Komende vanaf Nijmegen in de richting Eindhoven loopt er even voorbij de plaats Veghel een weg rechts de weilanden Wanneer je deze weg volgt kom je na enkele kilometers in het kerkdorp Wijbosch. Een gehucht behorende tot de gemeente Schijn- del. Tot voor kort was hier de pastoor van de parochie nog de be langrijkste man. Sinds enkele weken is daar verandering in ge komen. In Wijbosch, op Kerkstraat 25, woont namelijk André Gevers, de nieuwe wereldkampioen bij de amateur wielrenners op de weg. 1b helemaal niet nodig de weg naar het ouderlijk huis van de roccesvolle renner te kennen. Elke longen of meisje, vanaf de leeftijd van ongeveer vijf jaar, elke grijs aard, elke huismoeder, iedereen in Wijbosch kan haarfijn uitleggen vaar André Gevers woont. Iedereen la er dan ook geweest. Heel Wij- bosch heeft op zijn kop gestaan toen André in Mettet, de beste coureur ter -wereld werd. Dagenlang ja het huis van de familie Gevers belaagd en bedolven onder de bloe men. Vakantie Moeder Gevers: "Wanneer ik het allemaal van tevoren had geweten, vanneer ik had kunnen vermoeden vat me boven het hoofd hing, dan Vas ik met vakantie naar Spanje ftegaam. Ik zou het geestelijk nooit nebben kunnen verwerken. Van 's morgens vroeg tot in de late avon duren rinkelde onophoudelijk de telefoon. De hele dag was er aan loop, iedereen, zelfs de mensen die op straat zelden of nooit de mond opendoen, kwamen nu de felicita tes overbrengen'. André Gevers is onder dit alles nuchter gebleven. Hij zegt: 'Na tuurlijk vind ik het fijn dat de mensen zo meeleven en belangstel- ®nd zijn. Ik moet echter verder'. Twee dagen na de wereldkampioen- cenappen hebben een groot aantal mensen een teleurstelling moeten bikken, toen zij. met de bedoeling glimp van de kampioen op te Wilgen, kwamen feliciteren. André was gaan koersen in Sittard, waar hij meteen bewees inderdaad de sterkste te zijn, door met voor sprong de wedstrijd te winnen. Ook in de Vierstromenland-ronde kwam hij als eerste uit de bus, waardoor zijn aantal overwinningen, dit sei zoen op negenentwintig ls geko men. Gevers: 'Hierbij zijn ook de over winningen in ploegentijdritten meegerekend. Ik vind dat heel nor maal omdat je er vaak meer voor moet doen. dan voor een gewone wegwedstrijd'. André Gevers wacht derhalve op zijn dertigste zege. Wat hem betreft mag dit ln het komen de weekeinde gebeuren. Een dezer dagen ls hij, in gezelschap van ziln vaste verzorger Mari Voets uit Vlij men, naar Canada vertrokken om aan de voor-Olympische Spelen deel te nemen. Als enige Nederlan der, want een uitzending naar een land aan de overzijde van de At lantische Oceaan is niet goedkoop. Zaterdag wordt een tijdrit verre den, over een afstand van vilftig kilometer in Quebec, zondag vrUvt een wegwedstrijd over hondprdvljf- tig kilometer in de omgeving van Montreal. stelling. Dan ben ik geladen en wee degene die dan in mijn omgeving komt'. Fabeltjes f' - André P °rs laat tijdens liet were! si kampioenschap het peloton achter zich. op weg naar de wereld titel. Ervaring Gevers zou graag een nieuwe titel, die van voor-Olympisch kampioen, aan zijn erelijst willen toevoegen. Dit jaar h#»eft hij een uitzonderlijk seizoen gekend. Van het prille be gin, de Omloop van de Baronie, die hij met brille won, tot op de dag van vandaag reed hij in de voorste gelederen. Gevers: 'Ean directe ver klaring heb Ik hier niet voor. Je wordt natuurlijk elk Jaar sterker. Je doet elk laai ook meer ervaring op. Ik rijd nu voor het vierde seizoen bij di amateurs en lk moet zeggen dat lk elk jaar vooruit ben gegaan'. 'Vorig jaar ls dat misschien Iets minder geweest, maar dat kwam hoorikelljk door de hardnekkige kn -sure waarmee lk maanden- laii? heb gesukkeld. Tk behaalde dat jaar 'maar' negen overwinningen Tk vind dat lk ook meer zelfvertrou wen heb gekregen. Ik was nauwe lijks twee Jaar amateur toen lk al werd gekozen voor de Tour de l'A- venir. Dat doet je wel wat. Zeker toen lk ook nog de eerste en bijna de laatste etappe won. Daardoor krijg je een indruk van hetgeen waartoe Je ir staat bent'. 'Misschien ls die confrontatie met de buitenlanders voor mij in 1973 te vroeg geweest. Naderhand volg den er enkele decepties, zware te leurstellingen. die lk vaak alleen heb moeten verwerken Zo was het voor mij een geweldige tegenvaller dat ik vorig jaar niet heb mogen meeaoen in de wegwedstrijd voor het wereldkampioenschap. Theo Smit en Ad Dekkers kregen voor rang. terwijl vooraf bekend was dat Bij geen meter kunnen klimmen.- Ook de nederlaag die ik ln Olympl- a's Toer van dit jaar heb geleden tegen Hans Langerijn. heeft mij dwarsgezeten. Mijn beste voorberei ding op een krachtsexplosie is al tijd het verwelken van een teleur- Het groeiende gevoel van zelfverze kerheid ls ook ontstaan in wed strijden met buitenlandse topren- ners. Gevers: 'In het begin van het seizoen reed ik met onze ploeg in Frankrijk. Daar waren ook de Po len, wereldkampioen Szurkowski, Sozda en al die andere coryfeeën van de weg. Ik merkte daar dat hetgeen over hen werd verteld, dat zij onweerstaanbaar waren, dat ze niet te verslaan zijn, fabeltjes wa ren. Ook deze renners hebben een gewone moeder gehad, zijn mensen van vlees en bloed en derhalve kwetsbaar. Ook in Zwitserland heb ik vertrouwen opgedaan. De Oos tenrijkers waren daar te kloppen renners. Steinmayer en Mitteregger zijn bekende namen. In de eerste etappe namen ze al meer dan twee minuten op ons. Toen heb lik me kwaad gemaakt. Ik won drie ritten en het eindklassement'. Ook de tijdrit natuurlijk. Want dat onderdeel van de wielersport ls op het Lijf van André Gevers geschre ven Gevers: 'Ik sta Inderdaad be kend als een tempobeul, alhoewel lk dat van mezelf helemaal niet vind. Een tildrit rijden is alleen het kun nen verdelen van je krachten. Wanneer je in de eerste kilometers alles geeft kriig je ongetwijfeld de kous op je kop. Je moet geleidelijk aan van start gaan en wanneer je voelt dat je soepel draait, doorma len. Ik heb er dit jaar enkele ge wonnen. De Ronde van Noord-Hol land bijvoorbeeld, in Olympia's Ronde door Nederland, in Oost- Zwitserland en ook behoorde ik tot de Nederlandse ploeg die in Wuust- wezel en in Rosmalen won en aan het wereldkampioenschap deelnam'. Een bloegen tildrit is volgens André Gevers weer heel iets anders dan een Individuele race tegen de klok. 'In een ploegentijdrit moet je ook naar je maten kijken Wanneer er één het tempo aangeeft heb Je de kans dat de andere drie aan zijn rijden kapotgaan. Hier moet de ge leidelijkheid helemaal op de eerste plaats komen'. Toekomst Wat zijn de toekomstplannen van André Gvers? Hij heeft zijn ant woord snel klaar. 'Ik word volgend jaar beroepsrenner. Er hebben zich al enkele ploegleiders gemeld'. Ver der wil en mag hij nog geen nadere informatie geven. Een wereldkam pioen is echter verplicht tot 1 ja nuari volgend op het jaar waarin hij de titel heeft behaald, de ama- teurstatus trouw te blijven. Ook voor de rest van het seizoen hoeft Gevers echter niet stil te zitten. Van diverse zijden, vooral van or ganisatoren van criteria, heeft hij telefonische aanbiedingen gehad. Meestal worden hem forse reisver- goedingen toegezegd. Ook daarover wi'l hij zich echter niet uitlaten. Er wordt gefluisterd dat er bedragen van meer dan dui zend gulden per wedstrijd mee ge moeid zijn. Maar dat wil hij noch ontkennen noch bevestigen. Hij zegt: 'Ik wil helemaal niet zoveel criteria rijden. Ik houd meer van het grote werk. Op vijf oktober start ik ln de grootste tijdrit die de amateurwereld kent. de Grand Prix des Nations in FYankrijk. Daarna gaan we met de ploeg naar een etappekoers ln Italië en misschien volgt dan nog de Trofeo Baracchl. de internationale tijdrit in de om geving van Milaan. Ik moet hier voor natuurlijk een geschikte maat zien te vinden. Want dit betreft een koppel tijdrit. Tot slot maak lk deel uit van de Nederlandse ploeg die in de Ronde van Mexico zal starten. 'Hij wordt een echte globetrotter', Dergelijke dingen prikkelen mij. z®<rt vader Gevers, die het laatste deel van het gesprek heeft opge vangen. 'Dat' voegt André er aan toe 'vind lk persoonlijk een van de grootste aantrekkeli tkheden van mijn fietsen. Ik zie meer van de wereld dan lk ooit voor mogeliik had gehouden'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17