'Samen musiceren geeft een ongelooflijke band' Uw probleem ook het onze Choise: winkel vol woonideeën Thijs van Leer: menselijke stem nog steeds mooiste instrument Amsterdam-Niemansland iei TROUW/KWARTET MAANDAG 8 SEPTEMBER 1975 bin BINNENLAND 0 door Fred Lammers GEEL Lang geleden was het een pleisterplaats voor de post koetsen die uit Turnhout ko mend op weg waren naar het zuiden en omgekeerd. Nu is het vier eeuwen oude sfeervolle huis in het Belgische Geel de woning van Thijs van Leer (27), de flui tist wiens naam tot ver over onze grenzen bekend is. Dit laat ste merkte ik vorig jaar toen mijn Canadese neef het vol geestdrift had over 'Thais fen Leer'. Dat was eigenlijk de enige Nederlandse musicus die hij ken de. "Het ls een heerlijk huis. Ik heb het een paar jaar geleden kunnen ko pen. In vergelijking met de prijzen die Je in Nederland voor huizen moest betalen voor een prik. Het was net wat ik zocht voor mijn gezin (dat omvat tussen haakjes behalve Thijs zijn vrouw Roselle, de tweeëneenhalf jarige Bella en zoon Ban ten van acht maanden). Er ls twintig hectare grond bij weilanden en denne bossen. We hebben hier volop ruimte, rust en vrijheid. Het enige nadeel is dat je hier ver van Amsterdam zit', ver telt Thijs, terwijl hij me zijn do mein laat zien. De kamers met de oorspronkelijke houten plafonds met zware eiken balken en de tegelvloeren. In de zitkamer een grote stookplaats, waar 's winters het open haardvuur hoog oplaait. De meubilering is stijlvol, hoewel in het huis zicht baar wordt geleefd. In een hoek van een kamer staat een box, el ders een houten hobbelpaard, aan de muur een groot prikbord met recente tekeningen van Bella en foto's van het gezin. Thjjs van Leer: mijn fluit is een verlengstuk van mezelf, ik heb hem altijd bij me zo-u maken. Die beslissing viel pas na zijn gymnasiumjaren en een jaar studie in -de kunstgeschiedenis in Amsterdam. 'Ik maakte muziek, boetseerde, schilderde, deed aan toneel, kortom ik deed van allies wat, en alles deed ik half'. Uiteindelijk werd het toch de muziek, eerst in het gezelschap van Ramses -Shaffy, die Thijs nog steeds bewondert en met wie hij bevriend is gebleven. Thijs richtte een eigen tolo op, dat uitgroeide tot de groep Fo-cjus. Van alles heeft hij al gedaan, gezongen, piano gespeeld en uiteraard fluit. Daarop valt de laatste tijd de nadruk, al komt er binnenkort een plaat uit, waarop Thijs weer -zingt. 'De menselijke stem vind Ik nog steeds het mooi ste instrument.' Verlengstuk Schaduwzijde 'Het ls fijn hier te zijn. Vaak ben ik op reis en dan zie ik Roselle en de kinderen soms weken niet. Dat ls de grote schaduwzijde van mijn werk. Daar heb ik het steeds moei lijker mee. Vroeger nam ik mijn vrouw dikwijls mee. Dat ging ook nog wel toen we één kindje had den. Nu is dat eigenlijk niet meer te doen. Daardoor mis ik als vader veel essentiële zaken in het leven van mijn kinderen: hun eerste kruipen, de dag waarop ze hun eerste stappen doen en noem maar op. Als ik 's avonds in een vreemde stad, in een verwerelddeel, op mijn hotelkamer rit, ben lk vaak met mijn gedachten hier in Geel. Gelukkig houdt Roselle mij ln brie ven op de hoogte van wat er thuis gebeurt, ook via foto's. Laatst kreeg ik in Tokio twaalf foto's van Bella, spelend in de zandbak, die ze net had gekregen en op het fietsje dat we voor haar hadden gekocht. Toen ik dit voorjaar een tijdje in Cali- fomië was voor plaatopnamen heb ik mijn gezin laten overkomen. Zoiets kan nu nog. Als de kinderen op school zijn zal dat moeilijker worden. Ik maak me daarom zorgen over de toekomst in dat opzicht. Zonder mijn gezin voel ik me ge amputeerd. zonder muziek ook. Maar als ik zou moeten kiezen, stond mijn gezin nummer één'. Als ik bij Thijs van Leer aankom, loopt hij in een witte badstof ka merjas rond. 'Ik heb de hele och tend ritten studeren en niet op de tijd gelet. Maar ik zal gauw in de kleren schieten.' begroet Thijs me. Tien minuten later verschijnt hij ln een blauw spijkerpak. Bella heeft inmiddels haar nieuwsgierig heid bevredigd en gevraagd of ik thuis ook een baby heb. Elke dag studeren Ja. studeren doet. Thijs bijna elke dag en dat al sinds zijn vierde jaar. Toen kreeg ik mijn eerste piano lessen van mijn moeder. Ik kom uit een muzikale familie. Mijn vader, die in het dagelijks leven in de directie van een fabriek zit, speelt dwarsfluit. Hij geeft er ook les in. Mijn tante, de zuster van moeder, is de sopraan Dora Lindeman. Moe der zelf heeft ook een mooie stem. Ze had er een cacrière mee kunnen opbouwen. Dat heeft ze niet ge daan. Ze vond dat haar taak als moeder van een ©ezin daarmee niet te verenigen was. Op buisconcerten heeft zij echter veel gezongen. Bij ons thuis in het Noordho llandse Huizen werd altijd gemusiceerd en veel gezongen. Canons waren favo riet, vooral als we op vakantie gin gen met de caravan naar de Voge zen of Zwitserland. Ik ben opge groeid met muziek. Heel fijn was dat. Mensen die niet van muziek houden missen iets belangrijks in het leven. Muziek hoort bij een mens. Kijk maar naar de natuur volken. Als ze zelf geen instrument bespelen gaan de mensen er dan sen en roepen'. Doorzetten Als kind vond Thijs die verplichte pianolessen niet altijd leuk. 'Moe der zat er flink achterheen. Er kwam geen spaans rietje aan te pas, maar zij bracht me wel aan het verstand dat ik moest doorzet ten als ik goed wilde leren spelen. Mijn ouders zeiden dat het stom van me zou rijn me er niet voor in te spannen, temeer omdat ik, naar spoedig duidelijk werd. aanleg had. Achteraf ben ik mijn ouders dank baar dat ze me discipline hebben bijgebracht. Maar al te veel mensen betreuren het dat ze in hun jeugd niet hebben doorgezet. In deze tijd van radio en televisie is het moeilijk een eigen geluid te laten klinken. Het is zo gemakke lijk even de knop van de radio in te drukken. De aanleg die sommige jonge kinderen hebben om een in strument te bespelen wordt op die manier vermoord. Op de scholen komt er meer belangstelling voor het zelf laten doen, maar de muziek wordt nog stiefmoederlijk bedeeld', concludeert Thijs van Leer. Hij voegt eraan toe vier jaar 'een beet je jong' te vinden voor muziekles sen. 'Als kinderen aanleg blijken te hebben is zeven acht jaar een mode Leeftijd om te beginnen.' Moeite had Thijs bij die pianoles sen met het spelen van muziek die hem werd voorgezet. 'Ik" was leeslui. Als kind modderde ik al graag zelf maar wat aan. maakte ik improvi saties op bestaande muziek, wat ik later steeds meer ben gaan doen. Mijn ouders waren daarmee niet zo gelukkig. Ze rijn het helemaal niet eens met de wijze, waarop ik bij voorbeeld Bach vertolk. Ze zeggen dat ook. Van adoratie is in mijn familie geen sprake. We zeggen el kaar ongezouten de waarheid en dat ls goed. Wel rijn mijn ouders de laatste tijd iets milder over mijn benadering van de muziek gaan denken, nu ze merken dat, velen Juist door mijn platen waardering krijgen voor klassieke muziek.' Als familie musiceren de Van Leers nog regelmatig. 'Onlangs kwamen vader en moeder, terugkerend van een kunstreis naar Italië, drie da gen bij ons logeren. Geen van die dagen is muziekloos voorbijgegaan. Vader was nauwelijks hier toen hij uitriep: 'Zullen we?' Nu, toen wist ik wel hoe laat het was. Vader haalde zijn fluit uit de kofferbak, zette wat stoelen rond de vleugel en even later was de familie weer volop in actie. Zo gaat het altijd. Dat samen musiceren geeft een on gelooflijke band. De bewaar daar zoveel goede herinneringen aan, zo als aan die traditie dat wij met kerstmis thuis ons eigen carillon maakten van wijnglazen, die we op elkaar afstemden door ze geheel of gedeeltelijk met water te vullen. Daarop brachten we dan kerstlied jes ten gehore. We doen dat nog steeds.' Klassiek Het was altijd klassieke muziek ctf.e in huize van Leer weerklonk. 'Dut verklaart waarschijnlijk dat ik j^a- ren lang voor populaire muziek geen waardering had. Ik veraf schuwde die muziek zelfs, op eeci paar uitzonderingen na. Elvis ik met name wel goed. Dat was lekker swingend. Pas veel later ben ik ook andere Mchte muziek gaan waarderen, al vind ik nog steeds dat soort muziek over het algemeen veel geschreeuw en weinig wol'. Van de piano stapte Thijs langza merhand op de fluit over, eerst de blokfluit en toen hij een jaar 'of veertien was de dwarsfluit. 'Mijn handen waren daarvoor toen grjoot genoeg en mijn armen haddende gewenste lengte.' zegt Thijs. THet was in die tijd niet de bedoélfing dat hij van de muziek zijn beroep Op mijn vraag wat hem nu zo aantrekt. In die fluit zegt Thijs: "Een fluit me ik als het verlengstuk van mijn Mjf. Het is een instru ment met een grote draagwijdte zelfs als Je er in een weiland op gaat spelen klinkt het nog goed.' Trekt Thijs er wel eens met rijn fluit op ufit om ergens in de een zaamheid te musiceren? 'Ja, af en toe doe ik dat. Ik heb mijn fluit altijd bij me, ook vorig jaar. toen ik tijdens een toernee in Australië een dag ging paardrijden met een paar vrienden. Na een halve dag rijden gingen we barbecuen op een prachtig plekje. Daar heb ik mijn fluit tevoorschijn gehaald en onder de eucatyptusbomen met op de achtergrond een ruisende rivier heb ik toen Bach gespeeld' Bartok, maar vooral Bach rijn de favorieten componisten van Thijs van Leer. 'Ik zou Bach graag per soonlijk ïïebben gekend. Wat zou ik hem veel- hebben te vragen over rijn weds. Ik kan zo goed begrijpen waarom Bach de goeroe is geweest en nog is van miljoenen. De kijk vreselijk hoog tegen hem op. De wijze waarop hij het lijdensverhaal van Christus op muziek heeft gezet is van grote betekenis. In het lij den Ifiét hij de vreugde over de opstanding die erop zal volgen al doorklinken.-De laatste tijd ben ik anders tegen het lijdensverhaal aan gaan kijken. Ik vind het moeilijk er in een interview over te praten omdat het zo persoonlijk is. Maar ik kan je wel zeggen dat ik recent dongen heb meegemaakt en erva ren. er misschien meer op ben gaan letteen, waardoor ik tot de overtui ging hen gekomen dat Jezus leven de werkelijkheid is. Ik ben er nog niet klaar mee, eigenlijk zou ik er nog meer mee bezig moeiten rijn.\ Er voltrekt zich op het ogenblik 4e*s in mij waarvan ik zelf nog niet 'Kaft overzien waartoe het leidt. Ik hoop dat het ook in mijn werk tot uiting zal komen en dat ik hetgeen ■ik diep in me voel juist zal in ter- .preteren'. Optimale muziek Thijs zegt even later: 'Veel muziek is ter verstrooiing geschreven, an dere muziek is bedoeld om troost te geven. Muziek waarin de blijdschap en de troost doorklinkt die Bach, eigenlijk God zelf geeft, omdat Bach naar mijn overtuiging door Christus is geïnspireerd, is optimale muziek. Met mijn manier van mu siceren hoop ik ook een steentje bij te dragen aan het uitdragen van die blijdschap'. In de loop der jaren heeft Thijs van Leer vele onderscheidingen ge kregen, met name een stuk of twaalf gouden platen. Doen die on derscheidingen hem veel? Thijs: 'Als ik heel eerlijk ben, nee. Die platen hangen bij mij niet op het toilet, maar aan een muur die hele maal niet opvalt. Gouden platen zeggen iets over verkoopcijfers en zoiets kan inspirerend werken. Toch rijn de brieven die ik heb van mensen die mij hebben geschreven dat rij door mijn platen rijn ge troost voor mij veel belangrijker. Zo worden mijn platen veel gedraaid op begrafenissen. Dat zoiets zou gebeuren is nooit bij me opgeko men toen ik ze maakte. Maar ik ben er wel dankbaar voor'. door Mink van Rijsdijk 'Amsterdam, o stad van De Keyser', zo begint het loflied dat Bertus Aafjes eens dichtte. Die regel borrelde bij mij altijd spontaan boven als ik in het verleden zo nu en dan onze veelbezongen stad bezocht. Zodra ik het centraal station uitkwam en de eerste haringkar over de brug mijn reukorgaan prikkelde, nam de sfeer me helemaal te pakken. Amsterdam stad van de Keyser, heerlijk was dat. Het fijnste was natuurlijk op een terrasje zitten en mensen kijken. Maar op die warme dag eind augustus had ik veel werk aan mijn winkeltje, zodat terrasje zitten er niet bij was. Een snelle kop koffie aan een tafeltje van onpersoonlijk formica is voor een provinciaal echter ook al een evenement En een provinciaal, dat ben ik. Dat bleek al direct in de tram. Mensen uit alle windstreken van de wereld weten allemaal precies, hoeveel geld ze waar moeten deponeren om een geldig plaatsbiljet te bemachtigen. Zo niet ik. Schuchter volgde ik een Chinees echtpaar langs de kaartjesauto maat en het afstempelapparaat Een provinciaal is altijd nerveus uit angst in de verkeerde tram te zitten. Daarom zocht ik zekerheid bij mijn buurman. 'Orebo- resnörreköp,' of iets vriendelijks in die geest was het antwoord. Met je moedertaal kom je nergens. Achter me zat een Engels sprekende vrouw luidkeels de lof van Amsterdam te zingen. Haar ode was niet op rijm, verder deed ze niet veel onder voor welke dichter dan ook. De man voor wie dit lyrische nummertje bestemd was, bleef er echter bijzonder nuchter onder. 'Amsterdam is Holland niet', was zijn kalme kommen- taar. Ze was kennelijk in haar wiek geschoten. Want oh de grachten, de Dam, de nachtwacht, het tin en het Delfts blauw'Amsterdam is Holland niet', bleef de man hardnekkig volhouden. Hij had gelijk. Amsterdam is in het toeristenseizoen een internationale mierenhoop, waar je je tas stijf onder je arm klemt. Als provinciaal ken je de verhalen toch van zakkenrol lers en ander louche gespuis. Amsterdam, o stad van de Keyser, je viert je zeven honderdjarig bestaan, maar je viel me zo gruwelijk tegen. Je leek net een kooi opgepropt met duizenden vreemde diersoorten, die allemaal heen en weer lopen, over pleinen, straten door, grachten langs en dan weer terug. Je drenkplaatsen heten coffeeshops en de ruif waaruit hamburgers worden gegeten worden snackbars genoemd. Je maakte me zo droefgeestig en ik voelde me zo alleen tussen al die mensen. Je winkels volgestouwd met lachwekkende luxe stonden me zo tegen. Je stille Begijnhof, o stad van mijn dromen, leek een kippenren, waar zelfs de hanen kakelden. Sorry Amsterdam, maar je was helemaal de stad van de Keyser niet, maar een smoezelig, naar stuk nie mandsland. Ben ik onredelijk? Stellig niet. Ik zag toch wat ik zag? Jawel, alleen ik keek op het verkeerde uur. Ik had er 's morgens om acht uur mbeten zijn. Dan is Amsterdam nog geen kermis, maar gewoon een stad voor mensen. Dan wordt er .niet gefilmd en geflaneerd, maar is men op weg naar werk, dat wacht. Dan rijden de trams nog zonder dat de wagenbestuurder gek worden van de mensen, en hoeven zij hun bel niet als een aflopende wekker continu te laten gillen. Als de toeristenindustrie nog niet op volle toeren draait, worden er nog stoepjes geschrobt en ramen gelapt. Voordat de hotels, logementen en sleep-ins hun gasten de straat op spugen, wordt er geleefd en misschien ook nog weieens even gelachen. Een kerk is dan nog kerk en geen bezienswaardigheid, die gefotografeerd moet worden. Toen ik wat katterig terugkwam in ons dorp was men bezig de late hooi binnen te halen, de gerst werd geoogst en de mais stond te rijpen. Ja, de map in de tram had werkelijk gelijk: Amsterdam is Holland niet. Dit was jjnij|> land, hier hoorde ik thuis en Amsterdam kon mè~gestolen.worden. Niets is helemaal waar, ook dit verhaal niet Want als straks het toeristen seizoen weer voorbij, is en Amster dam weer gewoon zichzelf kan zijn, heeft Bertus Aafjes weer gelijk. Dan is Amsterdam weer 'schoner, vriendelijker en grijzer dan welke stad ter wereld ook.' Dat hoop ik tenminste, al was het alleen maar voor de provincialen, die nergens beter een dagje kunnen luchten dan in Amsterdam. lor AB Fc n it l»r. at aar ro' ■p E leu: tag* sje Dl iS ld lo b< PPi ik hir h be kr lie b >h door Annemarie Lücker Mary Quant was vorige week een dagje in Den Haag om daar de eerste Nederlandse vestiging te openen van het Britse 'Choise International'. Op de vijftien honderd vierkante meter van het voormali ge Vlnke gebouw aan het Spui, is letterlijk alles te vinden voor het inrichten van een huis, behalve de meubels. Alles, van verf en behang tot donsov er trekken en handdoeken, is onderling op elkaar afgestemd. Dat klinkt misschien niet bijzonder, maar de formule is zo. dat men in een middag kan slagen met gordij nen, bijpassende vloerbedekking en behang. Er zijn mensen die exact weten wat ze willen hebben, ze gaan liever hun eigen gang in de winkel. Maar er zijn ook mensen die voorgelicht willen worden, omdat ze domweg niet weten wat ze willen. Uniek is de mogelijkheid tot oriëntatie bij Choise. In het midden van de winkel kan de klant aan tafels zitten en zijn eigen kleurenschema kiezen uit de 16 kleurgroepen die aan de muur hangen. Er zijn stalen en monsters en er liggen tijdschriften. Bij Choise mag de bezoeker de gordijnen meenemen naar de vloerbedekking en het behang naar de verf. Enorm assortiment De etikettering aan ieder artikel bevat alle infor matie die men zich wensen kan. Er is een schema met de coördinerende kleuren, een wasvoorschrift. De voor- en nadelen worden vermeld en bij de gordijnstoffen bijvoorbeeld staat een kostenschema waarop men in een oogopslag kan zien wat de totale kosten voor een bepaalde raammaat zijn. 80 procent van het enorme assortiment is voorradig, lange wachttijden zijn er niet bij. De inkoop is gericht op de plaatselijke markt en behoefte, het assortiment, van het Haagse filiaal wijkt af van de Engelse of Brusselse vestiging. De gemiddelde Hol lander geeft veel meer uit aan het gezellig maken van zijn huis dan de Engelsman, de Belgen zijn weer modebewuster De gedachte om het publiek zeif de ruimte te gewen eigen ideëen uit te werken, is iets wat Mary Quant erg aanspreekt. Tijdens de jaren zestig, de fameuze periode van de Beatles en Kingsroad. werd ze wereldberoemd door haar introductie van de minirok. Later begon ze met het ontwerpen van andere dingen dan mode. Of het nu make-up Marie Quant: dagelijks leven inspireert haar tot nieuwe dingen. (de kleurkrijtjes). lingerie (in een miniscuul doos je) of prachtig beddegoed is. het heeft onmisken baar het persoonlijk stempel van M.Q. De dagelijk- lui se dingen inspireren haar vaak tot nieuwe dingen Ze werkt en woont in Londen, maar de weekends is ze zoveel mogelijk met haar man en vijfjarig v zoontje in,. hM landelijke Surrey. Een paar exlusie- *x ve boetieks in Londen verkopen M.Q. mode. maar 'over enige tijd komt er een betaalbare collectie uit, die ook in Nederland te koop zal zijn. Mary Quant is .een leuk mens met goede ideëen, het nieuwe project zal zeker een succes zijn. li Vraag: Omstreeks 1935 bestond er in Amsterdam een zgn. Kinder- bond. Nu schijnt die er niet meer te rijn. Wat is er met die bond gebeurd? Antwoord: Ook degene die deze brief beantwoordt, was heel lang gelden lid van een Kinderbond in Haarlem-Noord (toen nog Scho ten). Die club werd indertijd geleid door een paar enthousiaste leden van de Hervormde Kerk. Heel veel kinderen stonden allang van te vo ren voor de deur te wachten. Het ■was wel eens vechten om binnen te komen, want het aantal plaatsen ■was niet zo groot. Wie z'n collecte geld (2 cent of zoiets) üiet bij de ingang alvast afdroeg, kon niet naar binnen. Er werden verhalen verteld en lichtbeelden vertoond. Dit gebeurde door de Meesters en de rest van de ouderen hield orde en dat was we! nodig. Het feit, dat ■we jaren lang daar elke week vrij willig heengingen is een aanwij zing. dat we. hoewel er niets crea tiefs aan te pas kwam. het toch wel erg leuk vonden. Heeft iemand van onze lezers nog herinneringen aan deze prille vorm van jeugdwerk? Vraag Wij hebben een copy van een afbeelding van Rembrandt: Een oude man op bed. die zijn handen zegenend uitstrekt boven twee geknielde kinderen.. Een man en een vrouw zien toe? Wat stelt deze afbeelding voor? Antwoord De oude man Jacob ze gent de kinderen van Jozef. Manas- se en Ephraïm. Jozef en zijn vrouw staan hier vertederd toe te zien. Men riet hoe de handen van Jacob gekruist, de hoofdjes aanraken. Het verhaal zal u ongetwijfeld bekend zijn. Het schilderij is in het mu seum te Cassel. Vlooien: De eerste vlooien springen weer na de vakantie. Op de gebrui kelijke manier (zie de kop van de rubriek) kan men een stencil over de bestrijding bij ons aanvragen. Heus. zoiets komt in de keurigste huizen voorl Vraag: Er ls een fotoalbum in mijn bezit gekomen, met voor mij een vol slagen onbekende mensen Het stamt uit de dertiger jaren. Dit album was het bezit van Nancy Altmann, geboren in Indonesië. Voor de oorlog bezocht zij de Chr. Huishoudschool te Den Haag. In het album komt voor de n?»am Sa- rangan (1931) en Cheribon (1938). Ik wil graag het album >an de eigenares of familie van Haar te ruggeven. Antwoord: Onze rubriek zal daarin gaarne een bemiddelende rol spe ten. Vraag: De knoppen van mijn Chi nese Roos vallen tegenwoordig steeds af. Juist als ze op het punt staa*. open te gaan. Standplaats, vochtigheid van de lucht,.wijze van begieten, alles is hetze.'cde. Maar hoe komt dit nu? Antwoord: O.I. zal de knopafval tocl. wel iets te maken tjebben met de uitzonderlijk warme dagen. De Hibiscus (Chinese Roos t>f kembang sepatoe) heeft tijdens de groei en bloeiperiode vrij veel vjater nodig. Echter nooit, als de aarde nog vochtig en donker is. TT zou voor zichtig de pot op een ('Handje kun nen zetten (omgekeerde schotel in bord met water). U zal versteld staan over de hoevee)l*i(j water die verdampt, zonder dat/ de pot het water raakt. Op die manier kan de warmte niet te droog worden. De plant, bij stofafneiriem en zo. niet verplaatsen, want oc*c dan vallen de knoppen. Nu en dan wat mest kan beslist geen kw^tjid. Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het Onze, Postbus 507, Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. Vraag: Hoe reinigt men het be werkte gedeelte van een notenhou ten naaidoos? Antwoord: Het-houtsnijwerk is vuil door stof en was. U kan met ter pentine, die in een bakje met warm water verwarmd is (beslist niet op of in de nabijheid van vuur!) en een langharig borsteltje het vuil verwijderen. Na het schoonmaken in de was zetten met een zachte doek, waarop (spaarzaam) witte of gele goede was. Vraag: Wat moet ik doen met het pluizige Stephanotoszaad? Antwoord: Neem een platte pot of een bakje, met een mengsel fijne oude bladgrond, wat scherp zand (geen zeezand) en turfmolm. De zaden op regelmatige afstand op de aarde leggen en heel licht met aar de toedekken. Aandrukken met een plankje en bestuiven. Toedekken met een glasplaat eri zetten op een warme plaats. Op de ruit een stuk papier leggen. Duisternis bevordert het kiemen. Elke dag de ruit een poosje scheef zetten, zodat het condenswater- eraf kan druppelen. Ondanks al deze goede zorgen, is het heel wel mogelijk, dat de plan ten niet kiemen, door het ontbre ken van kruisbestuiving. Vraag: U heeft nu wel over die sutkergasten of schietmotten ge schreven. maar hoe krijg ik ze uit mijn boeken? Antwoord: Boekenkast helemaal goed leeghalen en nauwkeurig schoonmaken. Goed drogen en ver volgens alle spleten en gleufjes nog eens extra met insecticide be-- spuiten. De boeken zelf enigszins geopend in een grote kast of hut koffer zetten Hierbij een geopende Vaponastrip. Deksel dicht en een plaid of kleed er overheen. Vergeet de boeken een hete tijd. Als ze er weer uitkomen, goed luchten op tochtige plaats. In het voormalig Nederlands Oost-Indië deden we het vroeger - er was toen geen Va- pona - zo: in die kast werd een bakje met zwavelkoolstof gezet. Het werkte zeer afdoende, maar stonk ontzettend. Het personeel wan trouwde de afkomst van bet middel zeer en kwam in het donker liever niet in de buurt van de kist. Vraag: Wij zenden u een paar zaadjes. Ze komen uit Monaco. Het kan een soort boom of struik rijn. Hoe heet deze plant en wat is de gebruiksaanwijzing. Kan de plant hier groeien? Binnen of buiten! werd, zijn we bij 'Karmozijnbes- Phytolacca' gebleven. Deze plant komt uit de Verenigde Staten. De bessen worden wel gebruikt om dranken te kleuren. Heel erg ver giftig. kunnen ze dan niet zijn, maar onthoud u ervan bij twijfel ZOU Vraag: Ten behoeve van een onzer lezeressen ontvingen wij gaarne enige concrete informatie of docu- mentatie omtrent een secte: Het Philantropisch Gezelschap, 'De vrienden van de F. L. A. Freytag. mens', stichter Antwoord: Er valt geen zinnig woord te zeggen over deze zaadjes, die bovendien geleden hebben van het verzenden in de hitte, als we verder niets weten. We zouden slechts kunnen vaststellen, dat, wat in Monaco geiiljt, ook hier te lande met enige zorg tot kiemen kan worden gebracht. Bloei is een an dere zaak. Zaai de zaadjes in elk geval in een pot bloem istenaarde. Daar gaat een plastic zakje omheen' en het potje wordt op een 'subtro pisch' plekje gezet. Meer kunnen we niet vertellen, maar ook wij zijn nieuwsgierig naar het resultaat van dit experiment. Vraag: Waar komt de Karmozijn- plant oorspronkelijk vandaan? Uit Palestina? Gezien Jesaja: al waren uw zonden als karmozijn zo rood... Kan men die bessen eten? Antwoord: Hoewel het ons aanvan- keijk niet voor 100% duidelijk was. welke plant hier toch wel bedoeld Dank voor hulp: De vele hulpvaar dige lezers, die ons inlichtingen ga ven omtrent het boekje van Marty L Verdenius: Leren Praten, Hartelijk dank. Ook voor de vriendelijke m woorden, die zulke mededelingen vaak vergezellen. Vraag: Bij een verbouwing in mijn huis, vonden we achter het oude behang een leeg sigarettendoosje van het merk Chief Whip. De prijs van 10 sigaretten was toen volgens het doosje 0,175. Wanneer was dat? ad i-fr Antwoord: 50 jaar geleden was er een jongen bij ons op school, die we Chief Whip op ieders lip noem den. Deze slagzin kwam men ln die tijd overal tegen bij een afbeelding^ van een vrolijk grijnzende Uncle Sam. compleet met sik, hoge hoed. n heel lange benen en natuurlijk de sigaret. Er waren nog wel goedko- pere merken. Mijn eerste sigaret 1 was van het merk Moslem, 10 cent J voor een keurig doosje van 10. Een boze sheik stond er op. Mijn ouders keken nóg bozer, toen ze han kin deren zagen roken!

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6