ier Syriërs hadden plan tot gijzeling yan treinpassagiers Chileense ballingen in hongerstaking acties tegen loodvonnis Basken Grote schade bij explosie Beraadsgroep CHU wil campagne houden )en Uyl dwingen tot pro-Arabisch standpunt 'rotest van JAC Ireda over i Ptreden justitie Minister Vorrink bezorgd over groei van alcoholgebruik Dansje op de Dam Auto reed tegen tractor: dode en twee gewonden Automobilisten opgelet! Rijtijdenbesluit geeft moeilijkheden Vele protesten bij opening nieuwe centrale Tegen staatssocialistische tendenzen Steun en solidariteit gevraagd van Nederlanders RITA Regering komt in nieuwe seizoen met minder nota's ROUW/KWARTET MAANDAG 8 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND Fan een onzer verslaggevers MSTERD AM/DEN HAAG De vier Syriërs, die vrijdagmorgen vroeg in Amsterdam zijn aange- ouden, waren van plan een groepje willekeurige treinpassagiers te gijzelen om daarmee minister resident Den Uyl te dwingen via de televisie een pro-Arabisch standpunt in te nemén. Deze plan- en zijn afgeleid uit in de bagage van de Syriërs gevonden documenten. Commissaris G. Toorenaar an de Amsterdamse politie heeft dit zaterdag bevestigd. )e vier Syriërs zouden bovendien j en vliegtuig hebben willen eisen im daarmee Nederland te kunnen erlaten. Het standpunt, dat pre bier Den Uyl zou moeten hebben inemen. zou waarschijnlijk ook lositief moeten zijn voor de Pale- tijnse bevrijdinngsbewegingen, zo eemt de Amsterdamse politie aan. 32-jarige Haarlemse huisvrouw vi. de W., die donderdagnacht in u msterdam werd aangehouden in i ezelschap van de vier Syriërs, is e ondagmiddag op vrije voeten ge- a teld. Uit het politie-onderzoek is ebleken, dat zij toevallig in gezel- chap van de mannen was en niets van hun plannen wist. De vrouw, die getrouwd geweest is met een Egyptenaar, was in een restaurant met de verdachten in contact geko men. Zij had hen geholpen bij het vertalen van het menu, waarna een vriendschappelijke verhouding was ontstaan. Zwaar bewaakt De vier Syriërs, die werden aange houden in het kleine hotel Neutraal aan het Damrak in Amsterdam, zit ten opgesloten in het hoofdbureau van politie, dat zwaar wordt be waakt. Het viertal had het plan een drukke ochtendtrein nabij het Cen traal Station in Amsterdam te ka pen. Dit had, aldus commissaris Toorenaar, afgelopen vrijdag moe ten gebeuren. De mannen zouden lid zijn van het Palestijnse bevrij dingsfront. Volgens de heer Toore naar is onwettige invoer en bezit van vuurwapens hei enige, dat de mannen ten laste kan worden ge legd. Op dit delict staat een gevan genisstraf van maximaal vier jaar. Minister Van Agt van justitie ver klaarde zaterdagavond voor 'Brand punt' van de KRO, dat de vier mannen inderdaad Syrische pas poorten hadden, maar sloot de mo gelijkheid niet uit, dat de Syrische regering zal ontkennen dat het echte paspoorten betreft. Hun mo- Van een verslaggever ROOSENDAAL B. tief was dat het uit moet zijn met de steun die Nederland verleent m 10 aan de emigratie van joden elders in de wereld naar Israël. Volgens mr. Van Agt staat Nederland ge- mijn beraden over de vraag of het bezine- en oiiedepot van Breur- mann's servicebedrijf N.V. aan de vmx „5U ouaail lïcuciltt,uu gc- Oosthavehdijk kan worden gehand- boekstaafd als een land dat meer Dit heeft burgemeester J. t Fan een onzer verslaggever^. )EN HAAG/UTRECHT. Op tal van plaatsen in Nederland is iterdag geprotesteerd tegen de doodvonnissen voor de Baskische rijheidsstrijders Garmendia en Otaegui. Sc oor de Spaanse ambassade aan de ige Voorhout in_Den Haag was lagmiddag. -een,* demonstratie, niseerd'«4opr Nederlandse rouwenbewegirfg en gesteund door Haagse afdelingen van CPN en N'VJ. Er stonden twaalf mensen d iet .bord,en en spandoeken achter anghekken voor de ambassade, p het Domplein in Utrecht hiel- :n zaterdag een aantal leden van nse en Nederlandse politieke e irtijen een stille protestactie te- iQ de doodvonnissen van de twee nge Basken. De bijeenkomst was organiseerd door de Accion Fue- Op het plein stond een kopie de wurgpaal, waarmee de von- zuillen worden uitgevoerd, nzij generaal Franco alsnog gra- verleend. Het hoger beroep te- de veroordeling is inmiddels gewezen. De actievoerders haal- i 650 handtekeningen op. Deze len naar de Nederlandse rege- worden gestuurd met het ver- alles te doen ter voorkoming ^de terechtstelling. Ook in Alk- U4r is zaterdag gedemonstreerd de doodvonnissen, aantal politieke partijen en anisaties in Groningen heeft in telegram aan het kabinet in bijzonder aan premier Den Uyl minister Van der Stoel ge- aagd de uitvoering van de dood- «ïnissen voor Garmendia en iaegui 'met alle mogelijke midde- zoals opschorting van de di- omatieke betrekkingen' te verhin- ren. De Groningse afdelingen CDA, PvdA, PPR, CPN, PSP Amnesty International, de j&onden CNV en NVV studen- i- jongeren- en andere organisa- S'dd verenigingen zeggen 'met '.uw' kennis te hebben geno- van de doodvonnissen, groep rooms-katholieken uit ium heeft een beroep gedaan op katholieken om druk uit te en op de beslissing van gene- Franco de twee Basken ter te laten veroordelen. "Er wordt iroepen tot 'n handtekeningen- tie en deze na inzameling op te iren naar de Spaanse ambassade Den Haag. In Leiden hebben de - delingen van PvdA PPR, PSP en U PN en jongeren- en studentenor- i RED A Het jongeren Advies fttrum Breda heeft geprotesteerd ?en het verbaliseren van drie van jn medewerkers, omdat zij wei- rden de politie te vertellen op Bik adres zij een van huis wegge- pen Belgisch meisje hadden on- Brgebracht. oor ons gelden in de eerste plaats b belangen van de wegloper en rder ook die van zijn of haar ders. Daarbij doet niet ter zake iemand Nederlander dan wel Big is. De nationaleiteit bepalend dien oor de vraag of wel dan 'Bt op de hulpvraag ingegaan zal orden is in het kader van hulp- rlening dan ook onzindelijk', al as het JAC. ganisaties in een telegram aan de Spaanse ambassade gevraagd om vrijlating van de twee ter dood veroordeelde Basken. intrekking van de zogenaamde anti-terrorisme wet en herstel van de democrati sche rechten van het Spaanse volk. dan een ander land in dit opzicht steun verleent aan Israël. Hij vond het een 'benauwend di lemma'. waarvoor ons land zich nu weer gesteld ziet: het recht zijn loop laten of de vier het land uitzetten Dat laatste kan je alleen maar doen in het besef dat ande ren, hier of elders, gevaar lopen. In gevangenhouding zit een magneet werking voor terroristische activi teiten van hun collega's. Wegsturen zou betekenen terugwijken voor terreur die nog niet is gebeurd, aldus minister Van Agt. Godwaldt meegedeeld naar aanlei ding van de explosie en brand, die zich vrijdagavond op het bedrijfs terrein heeft voorgedaan. Welis waar is het bedrijf een maand ge leden nog gecontroleerd op de na leving van de geldende voorschrif ten, feit blijft dat de hinderwetver gunning uit 1954 dateert. Op dat moment was de aangrenzende stadswijk Westrand, waarvan de eerste hulzen op enkele honderden meters afstand staan, nog niet ge bouwd. Het onderzoek naar de oorzaak van de explosie is nog in volle gang. De schade aan het bedrijfscomplex, omliggende fabrieken en bedrijfs panden en woningen elders in de stad wordt geraamd op ongeveer tien miljoen gulden. Bijna 140 mensen hebben inmiddels bij de gemeentelijke sociale dienst in Roosendaal een eis tot schadever goeding ingediend. Hun huizen hebben in meer of mindere mate schade opgelopen als gevolg van de explosie. In de meerste gevallen kon naar de betreffende instanties worden doorverwezen. Bij de brand in de drie opslagtanks is 800.000 liter benzine verloren ge gaan. De vijf andere tanks, voorna melijk gevuld met gasolie, konden behouden blijven dank zij het con stant nathouden van de buiten mantels. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Vorrink van volksgezondheid en staatsse cretaris Hendriks maken zich zor gen over de 'zeer sterke groei' van het alcoholgebruik. 'Het is onwaar schijnlijk dat die groei spoedig zal zijn beëindigd. Dit noopt de over heid, die immers verantwoordelijk heid heeft aanvaard voor de ge zondheidstoestand en het welzijn van de bevolking, tot waakzaam heid'. Minister Vorrink zei dit zaterdag op het congres van de Volksbond te gen drankmisbruik, de in Den Haag het honderdjarig bestaan vierde. Zij noemde een paar cijfers, waaruit bleek dat de consumptie van alcohol tussen 1960 en 1973 flink gestegen is. De consumptie van gedistilleerd steeg in die perio de met 120 procent (tot 2.55 liter per hoofd van de bevolking), die van bier met 200 procent (73.46 liter) en die van wijn met bijna 370 procent (tot 8.7 liter). Deze cijfers zijn afkomstig van het pro- duktschap voor gedisstilleerde dran ken. 'Er is sprake van een situatie die een nieuw beleid rechtvaardigt', al dus minister Vorrink. Zij wees er echter op, dat het overheidsbeleid er niet op gericht kan zijn, het alcoholgebruik uit de maatschappij te bannen. Wel vindt de minister dat 'de lijdzaamheid van de over heid ten aanzien van de gezond heidsrisico's van alcoholgebruik en hetzelfde geldt voor roken in schril contrast staat tot de bijna algemeen aanwezige bezorgdheid over het gebruik van illegale drugs'. Een eerste voorzichtige maatregel in een nieuw alcoholbeleid zou kunnen zijn het verbieden van be paalde stimulerende verkoopmetho des en een meer beperkt beleid ten aanzien van de verkooppunten. Mi nister Vorrink kondigde aan, dat staatssecretaris Hendriks zeer bin nenkort om advies zal vragen aan de gezondheidsraad betreffende het sterk toegenomen alcoholgebruik en mogelijke maatregelen daartegen. Het Aalsmeerse bloemencorso, dat in het teken stond van 'Amster dam: 700', trok zaterdag door "de hoofdstad. Een van de wagens had als onderwerp de Jordaan en burgemeester Samkalden moest er wel aan geloven, toen de orgeldraaier met het centenbakje kwam en een mevrouw hem op de Dam voor een dansje kwam vragen. Van een verslaggever RAALTE In Raalte (Ov.) is een personenauto van achteren tegen een tractor aan gereden. Hierbij kwam een inzittende van de auto, de 54-jarige landbouwer J. W. Nij- boer uit Dalfsen, om het leven. De bestuurder van de auto raakte zwaar gewond en een andere inzit tende liep lichte verwondingen op. GRAMSBERGEN In Gramsber- gen (Ov.) is op de Hardenbergse- weg een motorrijder in een flauwe bocht van de weg geraakt en eerst tegen een lantaarnpaal en daarna tegen een brugleuning gebotst. De duo-passagiere, de 17-jarige B. B. L. Schiffers uit Hardenberg, kwam hierbij in het water terecht en verdronk. De motorrijder is met zware verwondingen opgenomen in een ziekenhuis. MARKELO In Markelo (Ov.) is de 21-jarige A. Pott uit Holten ver ongelukt. Het slachtoffer raakte met zijn auto van de weg af en botste tegen een boom. HAVELTE De 26-jarige J. M. Keijzer uit Leimuiden is gistermid dag bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De man reed met zijn motorfiets op de rijksweg As senMeppel, toen hij ter hoogte van Uffelte (gem. Havelte) op de linker weghelft kwam en frontaal tegen een tegemoetkomende auto botste. Hij was op slag dood. AMSTERDAM De 48-jarige J. Bakker uit Ontario (Can) is zater dagavond bij een verkeersongeluk in Amsterdam om het leven geko men. De man zat in een auto, die op de kruising J. J. Viottastraat- Cornelis Schuijtstraat in botsing kwam met een motor. Volgens de politie heeft de bestuurder van de auto vermoedelijk geen voorrang gegeven. De motorrijder en de drie overige inzittenden van de auto zijn met onbekend letsel opgeno men in een ziekenhuis. (Advertentie) STAAL RADIAAL BANDEN brengen u vele duizenden kilometers veilig verder. Prestaties van 100.000 km en meer zijn geen uitzonderingen. Laat ook Conti sr TS staalradiaalbanden monteren en wordt lid van de Conti sr TS 100.000 km club. Uw bandenleverancier monteert ze graag voor u. VEILIG EN ECONOMISCH RIJDEN OP CONTI sr TS STAALRADIAAL LEEUWARDEN De meeste noordelijke vervoerders hebben moeite met het nakomen van het thans geldende rijtijdenbesluit. Dit is gebleken uit een enquête, die de Nederlandse bond van protestants- christelijke beroepsgoederenver- voerders (PCB) onder haar noorde lijke leden heeft gehouden. Van de 72 ondervraagde bedrijven ver klaarde slechts één geen problemen te hebben. Bij 68 bedrijven gaf de toegestane rijtijd van acht uur moeilijkheden, terwijl de 450 kilo- meter-beperking in 62 gevallen voor de problemen zorgde. Van een verslaggever ROTTERDAM Ongeveer vijfdui zend Rotterdammers hebben zater dagmiddag op de Maasvlakte deel genomen aan het omstreden ope ningsfeest rond de nieuwe elektri citeitscentrale. De nieuwe centrale, die overigens al enige tijd gedeelte lijk in gebruik is, heeft een totale capaciteit van meer dan duizend megawatt en heeft anderhalf mil jard gulden gekost. De vijfduizend bezoekers werden, behalve met gratis gemeentelijke hapjes en drankjes, geconfronteerd met leden van actiegroepen (onder andere Rotterdams kunstenaars collectief en milieu-actie centrum Nederland), die protesteerden tegen de centrale en tegen het bedrag (250.000 gulden) dat de gemeente Rotterdam in de feestelijkheden had gestopt. Via pamfletten en spandoeken wezen de actiegroepen de feestvierende bezoekers erop dat de centrale op de Maasvlakte mi lieuvervuilend werkt en dat de overheid van plan is er rond 1990 een kernenergiecentrale van te ma ken. Voorts werd geprotesteerd te gen de 1 miljoen gulden die is uitgetrokken om het gigantische energiecomplex op de Maasvlakte door kunstenaars te laten verfraai en. Van een verslaggever AMERSFOORT De beraadsgroep Amersfoort, waarin een aantal kaderleden van de CHU zich hebben verenigd, wil de komende we ken binnen de partij een campagne gaan voeren om de CHU 'het politieke tehuis te maken van al die Nederlanders uit confessionele kring die op grond van een duidelijk bijbels uitgangspunt front willen maken tegen de staatssocialistische en anarchistische ten densen in onze samenleving'. De groep, die zaterdag in Amers foort heeft vergaderd, meent dat 'alleen een versterkte CHU' de poli tieke voorhoede tegen deze door haar betreurde tendensen kan vor men, en roept het partijbestuur op hiertoe stappen te nemen. Zij stelt overigens nadrukkelijk dat de be sluitvorming in de partij 'uiteraard binnen de formele kaders dient plaats te vinden'. Haar doel Is de CHU 'in kritische solidariteit te begeleiden'. In een verklaring die na afloop van de vergadering werd uitgegeven wordt het 'wisselvallig optreden' van de AR-fractieleider Aantjes aan de kaak gesteld. 'Het zogenaamd pro- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Zes Chileense ballingen in Nederland, vertegenwoordigers van verschillende in Chili verboden politieke partijen zijn gistermiddag in de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam in hongerstaking gegaan. -Jk heb een kwartje gekregen °m het gras te maaien. Voor lwee kwartjes ga ik onmid dellijk weg." In een door hun uitgege ven persbericht verklaren zij: 'Wij Chilenen in bal lingschap. verklaren ten overstaan van het Neder landse volk, dat wij in hon gerstaking zijn gegaan om het volk van Nederland en haar organisaties te vragen solidair te zijn met de strijd van het volk van Chili dat op brute wijze wordt onder drukt door een dictatuur, die iedere dag opnieuw de democratie en rechten van de mens met voeten treedt'. Vijftal eisen De Chilenen willen de hon gerstaking voortzetten tot zij tienduizend handteke ningen onder een vijftal ei sen hebben verzameld. Zij eisen de vrijheid voor de politieke gevangenen in Chili, de erkenning door de dictatuur van de gevan genneming en opsluiting van alle politike gevangenen die volgens de autoriteiten in Santiago de Chile verdwenen zijn, maar waarschijnlijk vermoord zijn, een ojder- zoek naar een massamoord op 119 politieke gevange nen die onlangs zou zijn gepleegd en vrijheid voor de leden van de strijdkrachten die zich verzetten tegen het fascistische regiem van Ge neraal Pinochet. Bovendien eisen de zes Chileense hon gerstakers een in duidelijke termen gestelde veroorde ling door de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties, die midden deze maand in New York bijeen komt, van de militaire junta in Chili wegens het 'bij voortdureing schenden van de rechten van de mens'. Folteringen Volgens de verklaring van de Chileense ballingen zijn er momenteel in Chili duizen den mensen die in concen tratiekampen en centra van de militaire inlichtingen diensten aan fysieke en psychologische folteringen onderworpen worden. Zij herinneren eraan dat de mi litaire leiders van Chili on langs de Commissie voor de Rechten van de Mens van de Verenigde Naties, die een onderzoek naar de situatie van de rechten van de mens in Chili, moet Instellen de toegang tot het land ontzeg den. Naar de mening van de Chi lenen diende deze weigering om aan te tonen dat de Chileense junta zich niets gelegen laat liggen aan ver oordelingen door de inter nationale organisaties zoals de Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS), de Internationale organisatie van de Arbeid (ILO), de In ternationale organisatie en de Internationale Juristen commissie. De Chileense ballingen rich ten een dringend verzoek aan de Nederlandse beroeps organisaties om commissies in te stellen die de situatie van de politieke gevangenen onderzoeken en van het re giem eisen dat de rechten van de mens worden geëer biedigd en dat er een einde wordt gemaakt aan de ter reur in Chili. Van de Neder landse vakbonden en stu dentenorganisaties vragen zij steun voor hun eis van herstel van de vakbonds rechten in Chili, en het recht op vereniging en pers vrijheid. Inmiddels hebben enkele politieke partijen waaronder de Partij van de Arbeid, de PSP en de PPR hun steun betuigd aan de eisen van de hongerstakers. In de Mozes en Aaronkerk (Tel. 020-22 13 05) Is een te lefonische waakdienst inge steld, die dag en nacht de telefoon bewaakt om adhesie betuigingen in ontvangst te nemen. Hongerstakers in de Mozes en Aaronkerk gressief denkend deel van de ARP stuurt onder een christelijke vlag aan op het volledig torpederen van het CDA', een ontwikkeling waarop de CHU-partljleiding zich serieus zou moeten bezinnen. De beraadsgroep is 'diep veront waardigd en met afschuw vervuld' over het dagblad 'Trouw' 'al te vaak spreekbuis van linkse politiek' dat 'blijft proberen d eprincipiële opstelling van de CHU te vereen zelvigen met het afwijkend stand punt van de KVP'. 'Juist de CHU heeft zich zonder voldoende steun van Aantjes jaren lang verzet tegen de door de KVP voorgestane open partij zonder beginsel'. De christe lijke grondslag van het CDA, zoals vastgelegd in de motie Beernink die op de partijvergadering van de CHU in mei werd aanvaard, 'moet zowel door de ARP als de KVP serieuzer worden genomen', aldus de verklaring. De beraadsgroep zal de komende weken een open brief zenden aan alle CHU-kiesverenigingen met een verzoek om adhesie. Van onze parlementsredaktie DEN HAAG Er zullen het ko mende parlementaire jaar waar schijnlijk minder regeringsnota's worden geproduceerd dan dat het afgelopen jaar het geval Is geweest. Dit antwoordt Den Uyl op vragen van het CHU-Kamerlid Kruisinga. Vanaf het moment dat het kabinet Den Uyl Is gaan werken (mei 1973) tot nu toe heeft de regering al 69 nota's aan de Kamer gestuurd. Vol gens de heer Den Uyl ligt het voor de hand dat dit kabinet meer no ta's produceert dan het kabinet- Biesheuvel. Dat ligt aan de gewij zigde opstelling van dit kabinet, aldus minister-president Den Uyl. Niet alle nota's zullen worden ge volgd door wetsontwerpen. Sommi ge hebben het doel om het beleid binnen het kader van de huidige wetten om te buigen, andere ver schaffen informatie of analyseren problemen. Bovendien zijn er dan nog de discussienota's die de bevol king uitnodigen tot meedenken over problemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3