Hij was geen pinksterman maar toch r\ u Potter: racisme boosaardiger Uit de kerkbladen Vandaag Charismatische beweging mist Frits Mehrtens Koreaanse dominees gevonnist na hulp aan gevangenen Zondagsrust schrijft aan Eerste Kamer Ook chr. democraten in Chili opgepakt Amnesty-Moskou vraagt stappen Helsinki-landen Landelijke gebedsdag in Domkerk Wereldraad belegt congres in Armenië Geref. synode van 23 tot 26 september Conferentie^ /IlSlllalli Nieuwe boekei Doekje voor het bloedend geweten ?r 'S TROUW/KWARTET MAANDAG 8 SEPTEMBER 1975 KERK-BINNENLAND door dr. K. J. Kraan Ik denk aan een liturgische confe rentie op Hydepark. waar we samen hierover gesproken hebben. Aan ra dio-lezingen op zondagavond, waar in hij uitvoerig over dit 'zingen in de Geest' heeft gehandeld. En ook aan zijn toezegging, op het congres van theologen uit de kerken en pinkstergemeenten, deze week in Amsterdam, de samenzang op één, mogelijk twee avonden te begelei den. We overwogen over 'zingen in de Geest' samen iets te publiceren, maar dat kan helaas niet meer. Ik vertrouw, dat het geheel in zijn geest is. als ik aan dit onderwerp, dat hem zo ter harte ging, dit artikel wijd. Het grote aanknopingspunt is hier wat Paulus zegt in Efeze 5: 'Wordt vervuld met de Geest, door onder elkaar te spreken in psalmen, lof zangen en geestelijke liederen, en zingt en jubelt den Here van harte' (verg. Col. 3:16). De traditionele uitleg ziet eigenlijk lofzangen ('hymnen') en geestelijke liederen ('pneumatische oden') als een dou blure. Wie bv. de bundels 'Geeste lijke Liederen' van Hasper door neemt, zal daarin heel veel lofzan gen tegenkomen. Door de charismatische vernieu wing hebben we geleerd, dat dit 'geestelijk' zingen een ander karak ter heeft dan wat wij gewoonlijk onder lofliederen' verstaan. Paulus zegt ergens: 'Ik zal lofzingen met mijn geest, maar ook lofzingen met het verstand' (1 Kor. 14). In het lofzingen met het verstand gaat het om een verbale, begripsmatige ver tolking van het heil. Maar het lof zingen in de Geest is een niet- verbale, door de Geest direkt in het hart gegeven expressie van het heil. Men beperke dit niet tot ekstase! ledereen Ieder gemeentelid kan hieraan deelnemen. Ook hij of zij die niet een eigen 'geestestaal' ('glossolalie', 'tongentaai') heeft ontvangen. Men kan eenvoudig meeneuriën, klan ken uiten, 'Kyrieleis', 'Hallelujah' of Tooft God' zingen, al naar het zo maar spontaan in je opkomt. Paulus spreekt in dit verband van zingen en jubelen. De jubel was een belangrijk onderdeel van de eredienst, ook later, toen de 'ton- gentaal' helaas in het vergeetboek dreigde te raken. Augustinus zegt van deze jubel: 'Wat is een 'jubila- tio'? Vroegde die niet kan worden uitgedrukt in woorden, en toch drukt de stem uit wat van binnen beleefd wordt en wat niet in woor den kan worden uitgelegd. Dit is 'jubllatio'. Zie de mensen eens, die In de pas Mehrtens ons vooroefenen, doordat we ieder een willekeurig stuk uit het programma hardop lazen, op onze eigen manier, maar toch met één oor luisterend naar el kaar. In het gewone ge- UIT VAN LEZERS Ziekenhuis (2) Aangezien ik elf maal in een zie kenhuis heb gelegen, ken ik de situatie ook die de heer Broekema uit Appingedam beschrijft. Ik zou een ieder die door een arts als lucht wordt beschouwd het volgen de willen aanraden: U zegt tegen hem: 'uw houding verraadt een ge brek aan innerlijke beschaving. Het is altijd nog mijn lichaam waarmee u bezig bent. Ik wens behoorlijk te worden aangesproken en over mijn toestand te worden ingelicht. Zo niet, dan zal ik mij beklagen bij de medische raad.' Dat sommige art- HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9-11, Rotterdam Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. GRONINGEN: Nieuwe Ebblngestr 25, Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. sen zo'n houding aannemen, komt ook omdat de patiënt dit slikt. Amsterdam E. de Jong Ziekenhuis (3) BERLIJN In een interview met het Oostduitse tijfïv' iriG. 'Standpunt' heeft dr. Philip Potter, secretaris-generaal van de wereldraad van kerken gezegd er van overtuigd te zijn, dat on danks ontspanning en ondanks het onafhankelijk worden van de voormalige Portugese kolonie in Afrika het racisme in Zuid-Afrika en de Verenigde Staten nog boosaardiger van karakter is geworden. Ook voor de charismatische beweging betekent het plotseling overlijden van Frits Mehrtens een ernstige slag. Hoewel geen 'pinksterman' in engere zin, had hij een open oor, een open oog en een open hart voor wat de charismatische vernieuwing voor de gemeentezang kan betekenen. Verschillende malen heeft hij gezegd, dat hij het 'zingen in de Geest' als een wonder beleefde, dat hij als vakman niet verklaren kon. in bepaalde liederen en jubelen een zeker profaan plezier zoeken. Je ziet dat in hun zangen door de woorden een overvloeiende vreugde wordt uitgedrukt, waarbij spreken onvoldoende is. Daardoor breken zij uit in 't zingen van klinker geluiden om zo de gevoelens van hun ziel uit te drukken, omdat woorden de ge dachten van het hart niet kunnen vertolkten. Daarom als zij jube len uit aardse uitbundigheid, zou den wij dan de 'jubilatlo' niet zin gen uit hemelse vreugden, die woorden niet kunnen uitdrukken?' (Enarr in Psalmos, Ps. 94:3). Rabbijnen Paulus zegt, dat we dit geestelijk zingen mogen en moeten oefenen om met de Geest te worden ver vuld. Wij vonden dezer dagen een uitspraak bij de rabbijnen: het uit bundig jubelen bij het legen van de waterkruik op het tempelaltaar op de laatste, de grote dag van het Loofhuttenfeest is een weg tot het bezit van de Geest. De vervulling met de Geest voegt aan de jubilatio een nieuwe dimen sie toe. Terwijl ieder spontaan op eigen toon neuriet of ander geklank laat horen, komt er een wonderlijk melodiëren in wat toch eigenlijk een kakofonie van klan ken moest zijn. Een welluidend rij zen en dalen. Een samen geleid worden naar een vervuld einde. Een harmonie die Frits Mehrtens niet kon verklaren. Hij liet in zijn lezingen verschil lende moderne uitingen van multi- tonaal musiceren horen. Van Hans Otten: Alpha en Omega. Van Egatl: Ite massa est. Van I. Schnebel: Lux Aeterna en Glossolalia. Hij wees op merkwaardige parallellen. De glos solalia. werd in dezelfde tijd en in dezelfde regio herontdekt als de jazz (Californië, begin van deze eeuw). Het zingen in de Geest komt gelijktijdig op met moderne multitonale expressie. De eerste pa rallel kan m.i. samenhangen met een diepe behoefte aan spontaan jubelen, als de emoties in een over- ratio nele beschaving verdorren en verdrogen. De tweede parallel kan samenhangen met een streven, de collectieve en de individuele ex pressie één te maken. Het is met broeder G. G. altijd hetzelfde liedje: géén gezangen! (Tekening en bijschrift uit 'Kerkconcert met kwinkslagwerk' van Okke Jager en Kees van Lent, uit. Callenbach, Nijkerk). oefening liet. Hij besefte klaarblij kelijk, dat dit enerzijds een kwestie van blijmoedig leren is (de ene keer 'gaat het beter' dan de ande re). Maar toch ook anderzijds een kwestie van genadige inspiratie, van een diep verlangen 'in de Geest' te mogen leven en doen. Die genade heeft Mehrtens zelf in vele gestalten ontvangen. En die wenste hij heel Nederland toe. De schrijver van dit artikel, gere formeerd evangelisatiepredikant in Rotterdam, neemt een belangrijke plaats in de charismatische bewe ging in. meentelied moeten we vooral met de anderen in de pas blijven, in maat, in tempo en in toon. In de multitonale muziek is de componist duidelijk de samenvatter, maar hij suggereert een totale vrijheid in uiting. In de jubilatio lucht men spontaan zijn ziel voor God, maar er is toch tegelijk een diepe ver bondenheid met oor en met hart aan de anderen, en dat wordt door een "hemelse* melodie en harmonie bezegeld en bekrachtigd. Het tekent de fijn-besnaarde musi cus en zanger Mehrtens, dat hij het op die conferentie bij de voor- SEOEL (Reuter) Een rechtbank in de Zuidkoreaanse hoofdstad Se oel heeft zaterdag drie dominees veroordeeid tot gevangenisstraffen van zes tot tien maanden, omdat ze geld, bestemd voor de armen in Korea, zouden hebben gegeven aan de gezinnen van politieke gevange nen. Daartoe zou een deel van de 200.000 gulden zijn gebruikt die was geschonken door een Westduitse liefdadigheidsorganisatie 'Brood voor de wereld'. De nationale raad van kerken in Zuid-Korea verklaar de zaterdag dat een onderzoek, in samenwerking met de Westduitse organisatie, heeft uitgewezen dat de betrokkenen geen enkele blaam treft. Een van de veroordeelden, de presbyteriaanse dominee Park Hyung-Kyu, kreeg vorig jaar ook al gevangenisstraf omdat hij een campagne voor herstel van de de mocratische vrijheden leidde. In fe bruari van dit jaar kreeg hij gratie, maar in april werd hij met de drie anderen opgepakt op beschuldiging van verduistering van de hulpgel den. MIN HAAG De vereniging tot bevordering van de zondagsrust en de zondagsheiliging heeft een brief gezonden aan alle leden van de Eerste Kamer. Daarin vraagt de vereniging, om tegen het wetsvoor stel Jurgens-Goudsmit te stemmen en zo 'dreigende verdere aantasting van het karakter van de rustdag' te voorkomen. Binnenkort komt dirt wetsvoorstel, dat het gemeentebesturen onmoge lijk wil maken. gemeentelijke zwembaden, sportvelden e.d. op zondag gesloten te houden, in de Eerste Kamer in behandeling. SANTIAG O (Reuier) Vijf leden van de christen-democratische par tij van Chili, onder wie het ex- parlementslid Pedro Araya Ortiz, zullen door een Chileense krijgs raad worden berecht wegens 'on dermijnende activiteit', zo heeft het ministerie van binnenlandse zaken zaterdag bekendgemaakt. De vijf zijn vorige weekend in het Noord- chileense Antofagasta gearresteerd. Het is niet bekend wat hen precies ten laste wordt gelegd. Voor zover bekend is het de eerste keer dat christendemocraten in Chili worden berecht onder de wet op de bin nenlandse veiligheid, sinds de staatsgreep van september 1973. Krachtens deze wet kunnen ze een straf krijgen van minimaal drie en maximaal 15 jaar gevangenisstraf, of ballingschap. MOSKOU (Reuter) Valentin Toersjin, voorzitter van de Sow jet- af deling van Amnesty International, heeft zaterdag een beroep gedaan op de deelnemers aan de Europese Veiligheidsconferentie. Daarin vraagt Toersjin aan de leiders van 34 deelnemende landen er bij de Sowjet-Uïiie op aan te dringen een eind te maken aan het dwarsbomen van zijn Amnesty-groep. Ook moe ten ze aandringen op de toelating van buitenlandse journalisten en Amnesty-waarnemers bij de ko mende processen tegen twee van Toersjins medestanders, de natuur kundige Andrej Tverdochlebow en de bioloog Sergej Kovalyow. De op roep, die is toegestuurd aan buiten landse journalisten, markeert te vens de eerste verjaardag van de oprichting van een afdeling van Amnesty International in de Sow- j et-Unie. Hoewel Zuid-Afrika zich inspant een ontspanning te bewerkstelligen in zijn relaties met andere landen, versterkt het gelijktijdig de druk op de zwarten in eigen land en ver hoogt het zijn militaire uitgaven. Ook in Amerika, waar de bewegin gen voor de burgerrechten prac- tisch vernietigd zijn, aldus dr. Pot ter, is de situatie nu slechter dan voorheen. Dr. Potter hoopte dat op de assem blee van de wreldraad einde dit jaar in Nairobi de voortgang van het anti-racisme-programma van de wereldraad zal worden verze kerd. Hij was van mening, dat op deze wereldconferentie van kerken men niet zoveel moeite zal hebben om gemeenschappelijk het christe lijk geloof te belijden, maar wel om het er over eens te worden wat het concreet betekent het christelijk geloof waar te maken. b.v. in een anti-racisme-programma of op het gebied van de ontwikkelingssamen werking. Hij verzette zich tegen de neiging de activiteiten van de kerken te beperken tot zuiver geestelijke ta- Van een onzer verslaggevers UTRECHT Zaterdag 11 oktober wordt in de Domkerk te Utrecht een tweede 'landelijke dag van ge- bed' gehouden. De eerste dag van dit soort was in maart, eveneens in de Domkerk. Toen ging het speciaal om de nood van Israël. 'De orde en de rust, maar vooral de diepe bewogenheid en de saamhorigheid, die deze dag kenmerkten, hebben bij allen een diepe indruk achtergelaten en bij velen het verlangen gewekt, meer van deze dagen van gebed te hou den'. aldus de organiserende werk groep. In de morgendienst, die om tien uur begint, zal gebeden worden voor de volgende christenen, waar bij dan speciaal gedacht zal worden aan de christenen in China, Oost- Europa en verschillende Afrikaanse landen. Het gebed zal ingeleid wor den door ICCC-secretaris dr. J. O. Maris en evangelist Anne van der Bijl van 'Kruistochten'. De middagdienst begint om twee uur. Dan is het gebed voor 'de geestelijke nood en de verwarring in de gemeente van Christus, ook in onze westerse landen, waar steeds meer het vaste fundament vat. het Woord van God wordt on dermijnd en steeds meer bijbelge- trouwe christenen in ernstige ge wetensnood komen'. Ds. A. Vroeg- indeweij (hervormd) uit Veenen- daal en ds. W. Harkema (baptist) uit Musselkanaal leiden 's middags het gebed in. De werkgroep (postbus 30, Dieren) wijst erop, dat deze gebedsdagen niet uitgaan van enige vaste organ- satie of kerkelijke groepering, maar belegd worden door christe nen uit verchillende kerken en ge loofsgemeenschappen, die diep be wogen zijn met de nood van deze tijd en ervan overtuigd zijn, dat meer dan ooit in onze dagen het gebed van de christenen in Neder land nodig is, om de nood en de verwarring van deze tijd voor Gods aangezicht te brengen. Dr. Philip Potter ken en elke betrokkenheid ten aan zien van het politieke leven te we ren. Hij zei dit te beschouwen als 'een verloochening van het evange lie'. Hij sprak de hoop uit dat de pro testants christenen uit. Oost-Duits- land een bijzonder bijdrage- zullen leveren aan het komende oecume nische gesprek in Nairobi. Deze dis cussie heeft zich tot nu toe voorna melijk voltrokken, aldus Potter, tussen de christenen ln de kapita listische westerse landen en die in de derde wereld. GENEVE Voor het eerst belegt de wereldraad van kerken een in ternationale bijeenkomst in de Sow jetrepubliek Armenië. In het centrum van de orthodoxe kerk van Armenië in Etsjmiadsin wordt van 16 tot 21 september een conferentie van de commissie voor zending en evangelisatie van de wereldraad gehouden. Veertig or thodoxe theologen zullen daar dan overleggen over het thema 'Christus belijden in het liturgische leven van de kerk van vandaag'. De conferentie heeft ten doel, de orthodoxe kerken, voor welke de liturgie-viering zo centraal staat, te helpen de Mjn van het eigen kerk- zijn door te trekken naar het dra gen van verantwoordelijkheid op maatschappelijk en politiek terrein in een door islam of 'socialisme' bepaald openbaar leven. Daarbij wil men zich toetsen aan de erva ringen van de orthodoxe emigran- tenkerken in Amerika en Australië bij het actualiseren van de traditi onele liturgie. UTRECHT Van 23 tot 26 sep tember komt de gereformeerde synode in Lunteren bijeen. In ver band met de benoeming van de praeses, dr. H. B. Weijland, tot actuarius van de synode, zal om te beginnen een nieuwe praeses moe ten worden gekozen. Op het agendum staan onder meer evangelisatie, predikantsopleiding. Kerkopbouw, jeugdzorg, gemeente opbouw, recreatie, bedrijfsleven en contacten met buitenlandse kerken. Want de woorden: je moet niet echtbreken je moet niet doodslaan je moet niet stelen je moet niet begeren of wat er ook meer gezegd is valt hierin samen te vatten: je moet je naaste liefhebben al jezelf. De liefde komt de naaste niet na: daarom: liefde is vervulling van de wet. (Romeinen 13,8-10) Een apostel is iemand uit de kerS Hij zit af en toe in de bank en dai weer komt hij naar voren. Waar om? Om met ons te spreken ove alles van God en Jezus en wat dal betekent voor ons leven. Hoe kri.i gen de oerwoorden van wet e evangelie gestalte. In de liefde, zeg hij. Dat is je enige schuld, dat ba je aan de ander verschuldigd. Aa alle andere schulden is een eind 1 maken, maar de verschulddgdhe! van de liefde blijft. Die hoort b; onze bestemming, zodat we vei blind rondlopen wanneer we da loslaten en denken van de naast af te zijn of af te kunnen komei We kunnen ons leven eruit slepe: door de naaste te waarschuwen al hijzich op een doodlopende we bevindt, maar hier, in onze ge schieaenis, komen we niet van hei af. Altijd in het krijt Bij elkaar. NED. HERV. KERK Beroepen te Tienderveen: J; M. Raad te Stolwijk. GEREF. KERKEN Afscheid van Amsterdam-Slotei meer: P. Kooij, ben. tot dir. gere soc. centrum Zuid-Holland. CHR. GEREF. KERKEN Bevestiging te Zwolle (gods dienstl.); dr. J. de Vuyst uit Zul phen (verb. ber.). GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Zwijndrecht: J. Koi ter te Barneveld. Hervormd evangelisatorisch b raad. 20 en 21 september toeru tingsweekend op Kerk en Wereld Driebergen (tel. 03438 224 Thema: met geloof op pad. Charismatische dag te Asse zaterdag 20 september van tien t vier uur in de Marturiakerk, Tho beckelaan 197 m.m v. oud-zendelii Jan Pit en pater André Beyersbt gen. Inl. tel. 05232-1495. Taak en plaats van de kerk deze tijd. Vrouwencontactdag ger< kerken (vrijg. b.v.) zaterdag 13 se tember in Enschede m.m.v. ds. Stolk. Inl. tel. 053-763844, Zelf lig ik ook wel eens in het ziekenhuis. Ze hebben mij altijd verteld wat mij mankeert en wat voor behandeling ik krijg. Als ze met verschillende doktoren bij mijn bed staan, vertellen ze me alles. Ook mijn vraag: wat denkt u er van, beantwoorden ze heel dui delijk. Natuurlijk ben je weer blij als je naar huis gaat, maar heus. vragen is beter dan kritiek. Amsterdam F. Krommendijk-Boerma Sinai-akkoord In 'Trouw/Kwartet' van 1-9-'75 lees ik onder meer: 'de partijen be schouwen dit akkoord als een be langrijke stap naar een rechtvaar dige en duurzame vrede'. Begrijpe lijk van de beide partijen. De in tentie tot vrede in de toekomst is wederzijds duidelijk gebleken. Het akkoord wordt overigens van kracht na de ondertekening van het bijbehorend protocol over on geveer tien weken. Ik denk dat Rusland, de Arabische wereld en met name de PLO van Yasser Ara fat deze tien weken koortsachtig zullen aangrijpen om roet in het eten te gooien. Dit duidt niet op pessimisme van mijn kant. De rea liteit is ernaar. Het thans bereikte akkoord zal naar mijn mening de vuige vlam van de haat tegen Is raël des te meer doen oplaaien. De dag van Jakob's benauwdheid (ver gelijk Jeremia 30,7) kon ondanks dit akkoord wel eens dichterbij zijn dan misschien de mees ten vermoe den. Amsterdam S. de Jong In het Algemeen Doopsgezind Weekblad signaleert Joke de Wilde schijnheiligheid in de actie 'nieuwe levensstijl'. De suggesties, die in de krant "Nieuw is anders' zijn aange reikt, zijn voor haar 'een doekje voor het bloedende geweten van de christen en alles blijft verder bij het oude'. Joke de Wilde: Het lijkt mij dat het programma 'nieuwe le vensstijl' inderdaad een soort zelf gewilde nederigheid is i.p.v. een losmaken van de zaken der godde loosheid. Want daar zou heel wat meer en heel wat anders bij te pas komen. Daar gaat het niet meer om bewustwording van onze betrok kenheid bij alle slachtoffers van de maatschappij. Een dergelijke 'be trokkenheid' betekent alleen dat de slachtoffers blijven wie ze zijn en wij ook. Als er in dat pro gramma staat: neem toch eens een dag rustig de tijd, is dat een aan fluiting. voor al diegenen die opge jaagd worden, niet omdat ze hetzelf willen, of omdat het van die drift kikkers zijn, maar omdat het ar- beidstempo zo waanzinnig wordt opgeschroefd ter wille van de win sten van de grote ondernemers. Wordt dat tempo verlaagd door een rustig dagje? Met een op die ma nier voorgestelde 'rantsoenering' bereik je misschien dat er nog meer middenstanders de laan uit geschopt worden. Is dat niet zo erg? Zijn dat de risico's, die we moeten nemen? Het lijkt mij be- vrijdender daaraan te werken dat mensen hun brood kunnen houden, en dat kunnen wij wat die kleine middenstanders betreft, door in ie der geval bij hun al onze bood schappen te doen i.p.v. bij de grote concerns. En wat betreft de ener giebesparing, doe als je dat wilt gerust de gordijnen dicht, de ka chel laag en het licht uit en kruip gezellig in bed, maar moeten we dan ook niet eens kijken naar de grote energieverspillers zoals mis schien de oorlogsindustrie. Dat is niet een natuurgegeven maar door bepaalde mensen gemaakt, en door bepaalde mensen in stand gehou den. Het lijkt mij ook dat wij mensen daar een eind aan kunnen maken. Wij kunnen daadwerkelijk meehelpen door te strijden tegen de uitbuiters in de Derde wereld, dezelfde uitbuiters die ook hier hun gang gaan door b.v. het arbeids- tempo op te jagen. Dat lijkt me belangrijker dan het krijgen van een goed geweten, dat de aktie 'een nieuwe levensstijl' je kado wilt doen. ter toegerust naarmate de strijd feller wordt. Hij blijkt nu eerder de dirigent van het koor dat de uni versele liefde van de Geest bezingt. Maar de kerk heeft allebei nodig en de kardinaal beschikt ln ieder geval over het talent om te ontdekken 'wat de Geest tot de kerken zegt' en dit dan te verwoorden. Zijn pleidooi om te onderscheiden wat de kerk 'naar binnen toe' en 'naar buiten toe' te doen staat, was de spil waaromheen het Concilie draaide. Na het Concilie maakte hij het begrip 'mede-verantwoordelijk heid' populair. Het kan zelfs zijn, dat hij de nieuwe golf toen al heeft zien aankomen. Als hij veranderd is, is het ln naam van een diep verankerde trouw aan de heilige Geest, die in de kerk zorg draagt voor de verrassingen. Roodgekleurd Een andere krant die massaal ver spreid wordt onder de kerkgangers, de vredeskrant, heeft van andere zijde kritiek gewekt. Ds. A. Vroeg- indeweij in het Gereformeerd Weekblad: De samenstellers van de vredes krant kijken door een roodgekleur de bril, door een marxistische bril. Daarom staan ze ook zo mild tegen over het marxisme. Daarom ook zo weinig veroordeling van bet communisme, dat immers de bewa pening tot het absurde opdrijft om de wereldheerschappij te verkrijgen op het ogenblik dat men gunstig acht. En hoe moet het dan met de kerk, die trouw wil blijven aan het evangelie. Zullen de samenstellers dan ook zo durven getuigen als ze nu doen tegenover de westerse maatschappij? En zullen ze dan de verdrukte en vervolgde kerk bij staan? Nu reeds merkt men er wei nig van dat men de kant van de vervolgde christenen iest tegeno ver de communistische machtheb bers. Is het eerlijk om in deze vredeskant de christelijke partijen ln West-Duitsland en Nederland verantwoordelijk te stellen voor de toenemende bewapening alsof zij zo graag geld uitgeven voor oorlogs tuig? Is het niet noodzakelijk om zich te bewapenen tegen die com munistische machthebbers die ons het laatste restje (christelijke) vrijheid zullen ontnemen? We schamen er ons voor dat deze vre deskrant ook namens de hervormde kerk is uitgegeven. Kort geding Dirigent Over 'de gedaanteverandering van kardinaal Suenens' schrijft Peter Hebblethwaite ln De Bazuin: De 'nieuwe' kardinaal Suenens is een teleurstelling voor degenen die van hem gedacht hadden, dat hij een man van de barricade was, zonder angst voor kruisvuur en be- Tenslotte dr. K. E. H. Oppenhelmer in In de waagschaal: Het liefst zou ik een kort geding aanspannen tegen minister Van Agt, omdat de verkeerscontrole nog altijd schromelijk tekortschiet. Hij heeft volgens de Handelingen der Eerste Kamer 9 april 1974 gezegd, dat het toezicht op de naleving van de maximumsnelheid onverminderd van kracht blijft. Tussen Leiden en Amsterdam of b.v. Rotterdam en Breda rijden automobilisten onge hinderd 140 km. Dat kan ieder zo zien. In het algemeen vind ik. dat de overheid niet of te weinig actief is in haar beleid. Haar taak is de chaos te beteugelen, de anarchie te voorkomen. Slechts zo kan men de demokratie (respect voor de vrij heid en erkenning van haar gren zen: de vrijheid, het leven van de ander) verdedigen. Franse wijnboe ren, Nederlandse boeren en vissers overschrijden met de door hen toe gepaste acties het aanvaardbare. Dat is des te klemmender, als het om het leven van mensen gaat. Elk mensenleven telt. :ti< T ge Totdat Hij komt door ds. Th. Dell man. Korte verklaring in 34 vragf» en antwoorden van de liturgie de viering van de Maaltijd ren in de gereformeerde kerkf Uitg. Jan Haan, Groningen. 31 b r - 2.60. 11 Clalre Rayner - Cowerstreet. Uitg >p ve: De Boekerij - Baarn. Prijs 21,90. In deze historische roman heeft schrijfster de sfeer opgeroepen vJin donker Londen, omstreeks 1880. Iffd' een oogpunt van conceptie is sprake van een drieluik: de slumfPet met de 'have-nots', Gowerstre Tg< met het huis van de steenrij ö°i kooiman, Jesse Constam, en Ha market, vooral als schilderacW theatercentrum. In dit driel'. 'ie; staan Abel Lackland, aanvankel: een naamloze straatjongen, en 1 e!? sloppenmeisje Liiith, centraal. B Me de kinderen ervaren de genegflet heid van Constam, in het bijzoni 0rd Abel, die enige tijd in twee wen er'e den leeft. In de nacht keert 1 terug naar z'n oude omgeving, assistent van een lijkenrover, dit lugubere bedrijf meesterli passages in het verhaal komt in contact met chirurgen, die het geheim oefenen op lijken, gaafd en ambitieus weet Abel, werk in een apotheek, door te dri gen tot de medische stand. Lili p die uit Londen verdwenen is, bb 7 z'n leven beheersen totdat hij ergens op het platteland, in twijfelachtige positie, terug viD Een ontgoocheling blijft niet De kleine paupers van weleer g» verder op hun eigen weg naar en fortuin. Via Abel en Liiith krijgt de ^le ^0 Be at gei e =1 een indringend beeld van het in Londen van een eeuw terug, ff „Ik de toenmalige wereld van de düsche wetenschap, alsmede van klatergoud, de komedianten, van theaterwereld. Anita C. van Ven zorgde voor de NederlaW vertaling van deze realistische man. 0111 twei delli LIEFDE Je moet bij niemand in het kri, staan, tenzij wat de liefde betreft; want wie z'n medemens bemint die heeft de oerwoorden over onze bestemming vervuld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2