CRM probeert greep op SïïZ» gezinshulp te krijgen Lozing van koelwater niet extra beperkt Tromp Meesters laat zien wat er gebeurde 'Geen eenstemmigheid i.z. verwerpen terreur' Inentingsplicht blijft voor militairen bestaan Nieuw subsidiebeleid in de maak Kansen op Braille en sparen op postzegels Uitbreiding uitkeringen werklozen kost 55 min Van Agt over misdaad-conferentie: n Gruijters wil Dertien soldaten i i_ j (kwestie uniformen) voorbarigheid krijgen gratie Kamer aanvaardt verlenging Vorrink: geen verband met botulisme Man bekent vriendin gewurgd te hebben Meisje vermist bezweren Kunstcollectie vanaf 6 september Nieuw theater in Amsterdam Centrum-Bellevue Volksmuziekgroep uit Chili treedt op in Bellevue Grote zwendel in vlees te Groningen ROUW/KWARTET VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND "KUNST 9 pan een onzer verslaggevers )EN HAAG/UTRECHT Bij de instellingen van de gezinsverzorging bestaat grote ongerustheid ver de plannen, die minister Van Doorn heeft met de financiering van de gezinshulp. )e centrale raad voor de gezins- erzorging in Utrecht heeft reeds ei geprotesteerd bij de minister, imdat hij zijn beleidsbeslissingen enzijdig heeft genomen, zonder verleg met de gezinsverzorging. Llleen mag den centrale raad leepraten in de werkgroepen van iet ministerie, die het nieuwe be- eid technisch zullen uitwerken, fandaag vergaderen in Arnhem de lirecties van de instellingen voor e gezinsverzorging om te bespre- ;en hoe te voorkomen, dat het ninisterie van CRM zich direct met e gezinshulp zelf zal bemoeien. )e nieuwe beleidsbeslissingen van ninister van Doorn zullen 15 sep- ember bekend worden gemaakt, n de nu nog geheime memorie van oelichting op de begroting van r!RM staat dat het de bedoeling is Ie uitgaven die via de Bijstandswet laar de gezinsverzorging gaan, te ug te dringen. Dit moet gebeuren ;onder dat er voor de gegadigden sen materiële drempel zal ontstaan voor het vragen van gezinshulp. In de toelichting op de begroting wordt dan nog opgemerkt, dat het terugdringen moet worden gevon den in de sfeer van retributies en iet subsidiebeleid Iet nieuwe beleid komt er op neer, lat de gezinsverzorging niet meer jotendeels via de Bijstandswet rordt betaald. De praktijk is, dat wanneer men de rekening voor de jezinsverzorging niet kan betalen, iet ontbrekende geld via de Bij standswet wordt verkregen. Zo wordt via de Bijstandswet de ge- nnsverzorging indirekt gefinancierd xmder en dat is de grote grief van het ministerie dat er con sole bestaat op de besteding van de gelden. Ook be j aarde ninstellin- gen worden veelal op deze wijze efanancierd. 1974 waren de bijstandsuitkerin- ;en opgelopen tot drie miljard gul len. Hiervan was 1.6 miljard gul den bestemd voor allerlei vorm van dienstverlening (gezinsverzorging, bejaardenhulp etc) zonder dat een voldoende controle bestond op deze geldstroom. De gedachte van CRM is nu deze geldstroom rechtstreeks naar de in stellingen te leiden. Dat wil zeggen, dat er direkt gesubsidieerd zal wor den. De tarieven kunnen dan zo laag worden, dat er veel minder een beroep wordt gedaan op de bijstandswet. Het nieuwe subsidiebestel dat CRM wil, houdt de nodige voor waarden in voor de omvang en kwaliteit van de gezinshulp. Ook betekent de nieuwe vorm van fi nanciering, dat het ministerie van CRM meer greep krijgt op het werk. Het beheer van de gelden wordt onder controle gehouden. Die voorwaarden nu zijn de oor zaak van de pijn, die bij de gezins verzorging is ontstaan. Men vreest een te grote bemoeiing door het ministerie. De grote bijdrage van het particulier initiatief aan het welzijn van de bevolking zou on derschat worden. Geen overleg Minister Van Doorn heeft de cen trale raad voor de gezinsverzorging onder embargo tot dinsdag 16 sep tember (de derde dinsdag) enkele beleidsbeslissingen meegedeeld. Deze maatregelen zo laat de cen trale raad weten, zonder overi gens de inhoud ervan bekend te maken stuiten op bezwaren, vooral omdat ze zonder het beloof de overleg tot stand zijn gekomen. Een' 76.000 werknemers in de ge zinsverzorging die jaarlijks in 65.000.000 uren 200.000 volledige en onvolledige gezinnen helpen, voe len zich duidelijk op de tocht staan. Op 26 juni van dit Jaar heeft mi nister Van Doorn de de gezinsver zorging advies gevraagd over het nieuwe beleid. Op 22 juli volgde de reactie van de centrale raad. Op 6 augustus stelde de minister de ge zinsverzorging op de hoogte van de principia van het nieuwe beleid. Niet vast Over deze principia zou volgens de centrale raad geen discussie meer mogelijk zijn. Op het departement wijst men er echter op, dat de plannen voor het nieuwe subsdi- diiestelsel in het geheel niet vast staan en alles in samenwerking met de gezinsverzorging zal worden uitgewerkt De centrale raad voor de gezinsver zorging is hiermee echter niet te vreden en eist dat de minister ook weer het principe van het nieuwe beleid ter discussie zal stellen. An ders wenst men geen medewerking te verlenen. De minister is bij het nemen van zijn besluiten eenzijdig te werk gegaan. Hij zou zich weinig hebben aangetrokken van de ad viezen van de kant van de gezins verzorging, aldus de centrale raad. Op het departement van CRM ge looft men. dat door het nieuwe susidiestelsel het beheer van de gelden beter zal worden, waardoor de uitgaven terug kunnen worden gedraaid. Plannen om ook de bejaardenin richtingen onder een nieuw subsi diestelsel te brengen bestaan nog niet. (Vervolg van pagina 1) Zweden wil verdergaan en komen tot een totale kwijtschelding van de schulden. Nederland is daar niet tegen maar acht het voorstel niet haalbaar. 'Er zou niet naar geluisterd worden' zo zei minister Pronk ons gisteravond. Vandaar dat ons land met een voorstel komt dat meer kans van slagen heeft. Als het initiatief mislukt betekent dat niet zonder meer dat Nederland alleen overgaat tot uitstel van schuldenbetaling. 'We moeten voor komen dat wë harde schuldeisers als de VS en West-Duitsland in de kaart spelen', aldus Pronk. 'Als de armste landen een jaar mogen wachten met Nederland te betalen bestaat het gevaar dat andere schuldeisers des te harder gaan trekken zodat de ontwikkelingslan den nog niets opschieten.' Neder land wil afbetaling van schulden van geval tot geval bekijken. Eer der dit jaar schold ons land India 25 miljoen gulden kwijt. Behalve voor uitstel van schulden- betaling ligt er ook een Nederlands voorstel voor leniging van onmid dellijke noden in geval van natuur rampen, hongersnoden en ernstige economische moeilijkheden. Minister van buitenlandse zaken Van der Stoel kondigde gisteravond aan dat hij begin volgend jaar Algerije zal bezoeken, een van de leidende landen van derde wereld. Hier in New York heeft Van der Stoel gisteren verder contacten ge had met vertegenwoordigers van Indonesië, Iran en Tunesië en van Noorwegen. Australië en Canada. 'Het Nederlandse beleid moet waar wij kunnen een brugfunctie vervul len (tussen arme en rijke landen). Als het bezoek aan Algerije daar aan dienstbaar kan worden ge maakt zal ik dat zeker niet nala ten', aldus de minister. Noorwegen. Australië en Canada zijn met Nederland gelijkgezinde lan den. die eveneens voor een groot deel kunnen meegaan met de ver langens van de ontwikkelingslan den. Er is in New York voortdurend overleg binnen de groep van gelijk gezinden. 35c nederland Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De PTT heeft op 7 oktober twee bij zondere postzegels uit in waarden van 35 en vijftig cent. De zegel van 35 cent wordt uitgegeven in verband met het feit dat Louis Vraille 150 jaar het 'brailleschrift' voor blinden ontwierp. De ze gel van vijftig cent vestigt de aandacht op het sparen. Op de 'braillezegel' is een deel van een linkerhand afge beeld, waarvan de wijsvinger braillepunten aftast. Deze punten vormen samen de tekst '150 jaar brailleschrift', die ook in 'gewoon' schrift op de zegel voorkomt. De 'spar- zegel' toont de muntzijde van twee kwartjes. Het is de eer ste keer dat in Nederland een postzegel met de afbeelding van een munt uitgegeven wordt. Van onze soc.econ. redactie DEN HAAG De optrekking van de werkloosheidsuitkering voor werklozen van 60 jaar en ouder gaat het rijk op den duur 155 miljoen per jaar kosten. De verbetering, waarvoor gisteren het wetsontwerp door staatsse cretaris Mertens is ingediend, was al eerder aangekondigd, en zal met terugwerkende kracht tot 1 januari worden ingevoerd. De verbetering houdt in dat werk lozen van 60 jaar of ouder na een half jaar WW-uitkering (80 procent van het laatstverdiende loon) en vervolgens twee jaar WWV-uitke- ring (75 procent), niet meer terug- vaUen op een bijstandsuitkering (niveau van netto minimumloon). Zij houden hun WWV-uitkering tot hun pensioen. Dit betekent dat wie ouder is dan 57^ jaar op moment van werkloos worden, in de regel tot zijn 65ste minstens 75 procent van zijn laatstverdiende loon als uitke ring behoudt. Van een verslaggever SCHIPHOL Minister Van Agt is ervan overtuigd, dat er tijdens de internationale conferentie ter bestrijding van de misdaad geen eenstemmigheid kan worden bereikt over het categorisch verwer pen van het terrorisme. Van een verslaggever De minister zei dit gisteren bij zijn terugkomst uit Genève, waar hij de eerste twee dagen van de conferen tie heeft bijgewoond. Wel is Van Agt optimistisch over de kansen van het Nederlands-Zweedse voor stel tegen martelingen. De minister zei, dat het voorstel aan het eind van de conferentie door de voltalli ge vergadering zal worden aange nomen. De pogingen om tot een algemeen aanvaarde definitie van het woord terreur te komen zullen volgens de minister stranden. 'Er wordt nu al gezegd, dat middelen en methoden die worden aangewend in een vrij heidsstrijd nimmer als terreur mo gen worden beschouwd.' Dit is in ieder geval het standpunt van de Palestijnse verzetsorganisatie PLO, die de conferentie als waarnemer bijwoont. De PLO deelt in de gan gen van -het congresgebouw anti- Israëlische propaganda uit, terwijl Israël zelf niet aan de conferentie deelneemt. Dit uit protest tegen de aanwezigheid van de Palestijnen. Minister Van Agt zei gisteren op Schiphol alle begrip te hebben 'voor het lot van tienduizenden Pa lestijnen'. Wel maakte hij hier de kanttekening bij dat 'sommigen van hen zich op de meest gruwelij ke manier misdragen'. De algemene conclusie van Van Agt over het effect van de conferentie was pes simistisch. 'Het is niet ondenkbaar dat er toch nog enkele verklaringen worden aangenomen, maar je kunt je afvragen wat wij daarmee op schieten. De Verenigde Naties zijn op dit punt volkomen machteloos en dat is wel iets om neerslachtig van de worden', aldus de bewinds man. DEN HAAG De dertien dienst plichtigen die door het Hoog mili tair gerechtshof tot wee maanden waren veroordeeld omdat zij in 'n Surinaamse buitenpost hun vrije tijd in burger hadden doorgebracht, hehben gratie gekregen. Het gratiebesluit overweegt dat de zeer bijzondere situatie in Albina, die tot strafvervolging noopte, bin nenkort tot het verleden behoort doordat Suriname onafhankelijk wordt. Daardoor hoeft voor herha ling of voor gevolgen voor de gezag- handhaving niet te worden ge- vreeds. De Vereniging van dienstplichtige militairen VVDM stelt dat de Kroon met deze gratiëring het Hoog mili tair gerechtshof gevoelig op de vin gers tikt. 'Het wordt tijd dat er de finitief paal en perk wordt gesteld aan de onredelijk zware en daar door onderdrukkende straffen die 't HMG regelmatig tegen WDM-ers uitspreekt.' Van onze parlementsredactie DEN HAAG Met alleen de stemmen van de SGP tegen is de Tweede Kamer gisteren akkoord gegaan met de verlenging van de inentingsplicht voor militairen. Het gaat hierbij vooral om de in enting tegen pokken. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Vorrink (volksgezondheid en milieu- - hygiëne) is niet bereid voor te schrijven dat de temperatuur van steü!n van v?°;rl>e- het water in rivieren en kanalen waarin elektrische centrales Gruijters. a w koelwater lozen, moet worden verlaagd tot onder de twintig gra den. Het GPV-Kamerlid Jongeling vroeg de regering zich erop te bezinnen of verlenging van deze verplichting nog wel noodzakelijk is. Volgens een rapport van de Wereld Gezond heids Organisatie zijn de pokken bijna uitgeroeid. Hij kon zich nog wel voorstellen dat de verplichting I voor marine en luchtmacht ge- j handhaafd bleef - die opereren na- nielijk in grote delen van de wereld - maar voor de landmacht vond hij dat niet meer zo noodzakelijk. De heer Jongeling vroeg staatssecreta ris Van Lent (defensie) dan ook om deze kwestie ruim voor 1979, wanneer deze wet afloopt, aan de orde te stellen in NAVO-verband. Het WD-kamerlid Dees vroeg zich af waarom het zolang heeft moeten duren voordat er een wetsontwerp tot verlenging van de wet is geko men. Op 1 januari 1974 was de oude regeling namelijk al verlopen en pas in april 1974 kwam het nieuwe wetsontwerp. Bovendien heeft het daarna nog eens ander half jaar moeten duren, voordat de behandeling in de Kamer plaats vond. Gewoon doorgewerkt Bovendien bevreemdde het de heer Bees dat in de tussentijd, waarin er dds geen wettelijke verplichting tot menting meer bestond, de commis sie die de bezwaren tegen de inen ting behandelde gewoon had door gewerkt en ook nog enkele malen negatief heeft geadivseerd op een aanvraag tot ontheffing van de in entingsplicht. De staatssecretaris zei hierop dat de commissie was blijven doorwer ken, omdat men verwachtte dat de verlenging van de wet wel snel zou komen. Hij benadrukte hierbij dat bij mensen die om ontheffing van de plicht hadden gevraagd er on danks het negatieve advies van de commissie, geen inenting heeft plaatsgehad. Bij de verlenging van de wet zijn tevens de gronden waarop men ontheffing van de inentingsplicht kan vragen, verruimd. Naast de godsdienstige bezwaren zullen nu ook de zedelijke bezwaren worden erkend. Van een verslaggever DEN HAAG De 24-jarige Haagse metselaar H. P. K. heeft toegegeven dat hij zjn 25-jarige vriendin Freia Hasselman in haar woning heeft gewurgd. Over het motief heeft de main tegenover de politie niets wil len vertellen. Op deze verlaging is onder meer aangedrongen door het Centraal diergeneeskundig instituut in Rot terdam in het kader van de bestrij ding van het botulisme. In ant woord op vragen die het CHU;Ka- merlid du\ Kruisinga hierover heeft gesteld, zegt mevrouw Vorrink het voorstel tot verlaging van de wa tertemperatuur niet te kunnen on derschrijven. Het is aldus minister Vorrink, tot nu toe onvoldoende aannemelijk gemaakt dat deze lo zingen door centrales een belang rijke factor vormen in het optre den van botulisme bij watervogels. Bovendien kan lozingen de water temperatuur ook tot boven de twin tig graden stijgen, terwijl botulisme bij watervogels ook kan optreden bij temperaturen lager dan twintig graden. Minister Vorrink meent verder dat bij de warmtelozlngen geen sprake is van een 'duidelijk merkbaar voortschrijdende ontwrichting van het biologisch evenwicht'. Ook ziet zij weinig in de overschakeling op een ander koelsysteem. Bijv. in to rens met lucht, de electrlcltelt zal hierdoor 5 tot 20 pet. duurder wor den, terwijl door de hoge torens het landschap zal worden ontsierd. Ook bestaat bij 'natte kogeltorens de mogelijkheid van mistvorming. Minister Vorrink kan zich wel vere nigen met twee andere "oorstellen ter bestrijding van het botulisme bij watervogels, die het Centraal diergeneeskundig Instituut heeft gedaan: een goede voorlichting aan het publiek en een grondige regel matige inspectie. ZIJ schrijft, van mening te zijn dat het in het gelang van de volksgezondheid is alle kadavers van watervogels zo snel en efficiënt mogelijk op te rui men. Dit uit een oogpunt van alge mene hygiëne, niet vanwege bijzon dere gevaren die aan het voorko men van botulisme bij watervogels voor de gezondheid van de mens zouden zijn verbonden. Minister Vorrink zal daarom een verzoek richten aan provincies ge meenten en waterschappen, om een grondige inspectie en efficiënte op ruiming van kadavers zo intensief mogelijk ter hand te nemen. Gead viseerd zal worden, alle in aanmer king komende wateren voorlopig eenmaal per dag te Inspecteren. SPAUBEEK De 17-jarige Mia Winkens uit Schimmers, die sinds dinsdagmiddag wordt vermist, is nog steeds niet terecht. De politie denkt dat er misdrijf in het spel is. Het meisje verdween spoorloos nadat zij in Sittard de kermis had bezocht. De politie zoekt nog naar een jonge man die haar zondagavond naar huis heeft gebracht. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat het meisje in een auto is gesleurd en is ontvoerd. (Advertentie) En hoe komt u aan uw Amro Privérekening? „Ik had weieens dat ik vlak las ik dat je dat rood staan bij voor m'n nieuwe maandsalaris de Amro netjes kon regelen, rood stond. En dan werd ik één keer afspreken en gelijk als een kind op m 'n verder geen gedonder, vingers getikt. Nou, daar had ik dus daarom ben ik toen altijd de pest over in. En toen overgestapt DEN HAAG Minister Gruij ters acht het voorbarig dat de Tweede Kamer zich nu reeds uitspreekt over het streven van de regering het autogebruik te beperken en het openbaar ver voer te bevorderen. Dit streven (dat overigens al eind 1973 bij de publicatie van de oriën- teringsnota werd bekend gemaakt) zal eind dit jaar concreet zijn uit gewerkt, wanneer de verstedelij- kÉngsnota en de daarbij behorende structuurschema verkeer en vervoer en het meerjarenplan personenver voer zullen verschijnen. Minister Gruiijters vroeg gisteren de VVD'er Scherpenhudzen zijn motie, waarin hij aandringt op een meer even wichtig beleid met betrekking tot de particuliere auto, aan te houden tot de plannen op tafel liggen. Minister Gruijters maakte tijdens het debat over de oriënteringsnota (dat volgende week wordt afgeslo ten) duidelijk dat het onmogelijk is aan de wens van de Kamer tege moet te komen om een lijstje te maken wat nu op ruimtelijk gebied de meeste voorrang heeft en wat dat gaat kosten. Dit is volgens Gruijters een gigantisch karwei omdat het ruimtelijk beleid uit straalt naar diverse andere secto ren. Minister Gruijters verdedigde giste ren ook het streven de bevolkings groei te beperken en in aantal ge lijk te houden. Het AR-Kamerldd Schol ten wil dit uit de oriënte ringsnota geschrapt zien, maar mi nister Gruijters verzet zich hier te gen. Het enige wat de regering voor ogen staat is voorlichting en het Kees van Bohemen: Nürnburg-ring 1967, olieverf (130 x 130). ROTTERDAM Salco Tromp Meesters, wiens kunstcollectie van af 6 september tot 6 oktober in de expositiezaal De Doelen', Rot terdam, te zien is, moet een avontuurlijke figuur zijn. Hij wordt beschreven als een 'zeeman op de wilde vaart', die 'al passagierend in kunstenaarskringen verzeild raakte' en hun werk begon te ko pen 'en als het geld op is, pakt hij de fiets en trapt dwars door Duitsland en Denemarken naar Oslo om opnieuw te monsteren'. Een aardig verhaal, dat best wel eens gebeurd zal zijn, maar ik ge loof toch ook wel dat er voor de aanschaf van deze duidelijk nogal kostbare collectie ook nog wel een ander achterdeurtje heeft openge staan. In ieder geval heeft Tromp Meesters een aantal zaken bijeen gebracht, die een goed overzicht geven van wat er de laatste jaren zoals gebeurd is in 'the scene'. Want je kunt het ermee eens of niet, je kimt het overdreven bewie roken of krachtig afkraken, het ge beurde allemaal en het is gemaakt. Bij Tromp Meesters eigenlijk maar een paar, wat je zou kunnen noe men ezelschilderijen. Uit de perio de, kort na Cobra, Lotti van der Gaag, Jef Diederen. Bram Bogart en van later, kunstenaars als Mar tin Engelman. Kees van Bohemen, Jacob Zekveld, Klaas Gubbels en enkele volkomen apart staande fi guren als Escher en Heyboer. Maar Tromp Meesters aandacht is zich vooral gaan richten op het 'knotsgekke', het speelse (Engels), beweging (Van Amen. Bertholo) en licht (Ficheroux), op het koele (Schoonhoven. Dekkers) met tel kens tussendoor Invallen, die je niet verwacht had. Hij gaf zijn collectie in langdurig bruikleen aan AMSTERDAM Woensdagavond heeft de toneelgroep Centrum haar eigen nieuwe theater in de hoofd stad Centrum-Bellevue aan de Leidsekade zonder verdere bij zondere feestelijkheden geopend met een voorstelling van 'De Baby foon' van Herman Lugterink. Een ietwat gewijzigde mise-en scène, omdat hier niet op het toneel ge speeld wordt, maar in een speel ruimte, waar omheen de zitplaatsen op verschillende manieren gegroe peerd kunnen worden. Er staan de zelfde zit-elemeniten (van Frans la Haye) als in Mickery. De zaal is wat groter dan daar middelgroot er is nog een tweede kleinere zaal, als foyer en voor lunchpauze voorstellingen. en er gaat nog een eigen theater-café-restaurant open. Dat is pas gereed bij de eerste première in Centrum-Bellevue: 'De Container', ook van Herman Lugte rink. Centrum heeft door zijn consequen te werken met Nederlandse schrij vers steeds meer behoefte gekregen aan een Intiemere speelruimte, waar een groter contact met het publiek mogelijk is dan in de con ventionele schouwburgen, zoals die ln Haarlem, die tot dusverre het vaste huis van de groep was. Toen de televisie-studio Bellevue in Am sterdam vrij bleek te komen heeft Centrum haastig toegehapt ,ook om het vrij eenvoudig bleek de zalen voor toneel geschikt te maken en omdat de technische installatie eveneens grotendeels bruikbaar bleef. En waar dan ook nog een café kon worden ingericht, dat straks de hele dag open zal zijn. Toch blijft Centrum Haarlem trouw. De groep heeft in de schouwburg daar een bijzondere royale werkgelegenheid gevonden, toen dat in Amstrdam niet moge lijk bleek. In De Toneelschuur aan de Smedestraat krijgt het een soortgelijke ruimte als in Amster dam, en daar zullen, als de verbou wing per 1 januari a.s. gereed is, weer de premières gegeven worden. Later in dat jaar hoopt dan ook de Utrechtse stadsschouwburg een ei gen Centrumruimte klaa te hb- ben. het Cultureel Centrum Venlo met het oog op (dat was trouwens een voorwaarde) de grotere mogelijkhe den van het naar buiten treden. Ze rouleren zoveel mogelijk. Nu in Rotterdam, waar Tromp Meesters op zijn omzwervingen verschillende kunstenaars leerde kennen. AMSTERDAM De Chileense volksmuziekgroep 'Tiemponuevo' maakt van 5 tot en met 20 septem ber een toernee door de Benelux. Dat gebeurt op initiatief van de organisatie Vrije Muziek. Deze or ganisatie is voortgekomen uit de samenwerking tussen de DICAP (Discotheek van de volksmuziek) en Sjaloom die zich al bezig hiel den met de verspreiding van het Nieuwe Chileense Lied. Dat gebeurt door o.m. het organiseren van toer- nees van groepen, die zich met volkslied als vertolker van bepaalde sociale processen bezighouden. Tiemponuevo is daar één van: de groep bestaat uit drie leden: Sergio. Roberto en Gonzalo. De liedjes die Tiemponuevo vertolkt zijn origineel wat betreft tekst en muziek; de meerderheid heeft een politiek the- ma.Ze gaan zowel over de eenheid en de strijd tegen het fascisme als ook over de Internationale solidari teit en het leven als banneling. Van de vijf uitvoeringen in de Be nelux vinden er acht in Nederland plaats: de eerste op 5 september in Marcantie te Amsterdam, dan 6 sep tember Doelen te Rotterdam. 9 sep tember Universiteitsaula Nijmegen, 10 september Doelentheater Delft, 11 september tijdens de grote lan delijke Chi lim anif estatie in het Beursgebouw te Amsterdam, en ndan nog op 18. 19 en 20 september in Utrecht en Amsterdam. Van een verslaggever GRONINGEN Er is voor hon derdduizenden guldens zwart vlees in Nederland verkocht. De gemeentepolitie van Groningen heeft drie mannen gearresteerd en verwacht meer arrestaties. Het ging om partijen vlees uit het buitenland (om. Uruguay), die via Nederland moesten worden doorge voerd naar landen die niet tot de EEG behoren. Deze transporten be stonden voor een deel alleen op pa pier. Lege vrachtwagens reden naar het buitenland en de ladingen wer den in Nederland zwart op de markt gebracht. Gearresteerd is de 44- jarige chauffeur E. K., de 52-jarlge grossier G. van der M. uit Korten- hoef, en de eigenaar van het Gro ninger vleestransportbedrijf Van der W. Uit de boeken zou al gebleken zijn dat laatstgenoemde al zeven keer lege transporten heeft verzorgd. De chauffeur E. K. werd aan de grens ingerekend toen hij met der tien ton vlees via Travemtlnde naar Zweden moest. Hij had rechtsgeldi ge papieren bij zich. Maar bij con trole bleek de container van zijn wagen geheel leeg te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9