Moskou's geheime plan voor 't Midden-Oosten Iers patriot van het eerste uur HP LA en UNITA luiten bestand I Communisten in fortugal willen u breed overleg Peru Portugal en Indonesië overleggen over Timor vee bevrijdingsbewegingen in Angola: •rg a waarschuwing mi litaire commandant Si Golf van protest na doodvonnis tegen Basken Sowjet-Unie werkt aan val van Sadat iomexplosie De Valera overleden )UW KWARTET ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1975 BUITENLAND 7 over arba 'EANDA, LISSABON (Reuter, UPI, AP) Twee van de drie rijk. Sole5e bevrijdingsbewegingen, de MPLA en de UNITA, zijn aken ireelgekomen onmiddellijk een bestand aan te gaan en gevan- nenuit te wisselen, zo hebben gisteren vertegenwoordigers van nkoa be^e tot voor kort elkaar bestrijdende bewegingen meegedeeld. b rde' werd gisteren in Lissabon :erügemaakt dat Portugal het eei io>rd van Alvor' officieel heeft •LUTïe geschort. Dit akkoord dat in Ja- i3T van dit jaar werd gesloten :en- sai Portugal en de leiders van de ng 0 e Angolese bevrijdingsbewegin- ult i MPLA (volksbeweging voor de vlu ijding van Angola), de UNITA Tioge je voor de totale onafhankelijk- 'Per. a van Angola) en het FNLA int® iti°naal front voor de bestrijding auM i Angola), voorzag in een ge- enschappelijk bestuur, tot Ango- op 11 novemiber aanstaande on- iankelijik zal worden. ivoegdheden idat die overgangsregering niet ictioneert zal het bestuur voorlo- worden uitgevoerd en gecoördl- ird door de Portugese hoge com- sie, waaraan wetgevende be- gdheden zijn toegekend, aldus ■urea verklaring van deze commissie c gisteren werd gepubliceerd in eken 'Jornal do Angola', dart [gens die verklaring gaat het om Krtijdelijke maatregel, maar er Mij. rd niet bijgezegd hoe lang die nde. i duren. Eerder deze maand had Drt waarnemend Portugese gouver- ris t ar. generaal Ernesto Perreira do irt i ceido. het bestuur al aan zich )oor rokken. an d twel een presidentiële woord- ziel rder in Lissabon zei dat de in atregel geen gevolgen zal heb- taatifci voor de onafhankelijkheid op met november, is de maatregel in dat i an da wel als een poging tot ids-i De 1 e 1 IBSABON (AP, Reuter, UPI) Nadat de commandant van het at ls vei opschorting van de onafhankelijk heid uitgelegd. De MPLA die in Loeanda het voor het zeggen heeft zei dat de beslis sing 'een terugkeer betekent naar het koloniale proces en herstel van de dictatuur'. Het Angolese volk zal geen afstand doen van zijn rechten en zal geen ogenblik aarzelen zich gewapender hand te verdedigen, aldus een felle reactie van de MPLA. Onverwacht De Portugese maatregel zal in de praktijk overigens weinig gevolgen hebben, want de MPLA zal geen afstand doen van regeringsverant woordelijkheid. Na het vertrek van de FNLA- en UNITA-ministers uit Loeanda hebben de MPLA-minis- ters hun werk gewoon voortgezet. Het nieuwe bestand tussen MPLA en UNITA is volgens Portugese zegslieden bereikt in besprekingen in Lissabon tussen de beide vice- premiers van de overgangsregering, Lopo de Nascimento van de MPLA en Jose Ndele van UNITA. In Lissabon werd het bestand ook als een persoonlijke overwinning voor president Costa Gomes gezien. Het akkoord is nogal onverwacht tot stand gekomen. Aanvankelijk probeerde de UNITA zich buiten de gevechten tussen MPLA en FNLA te houden, maar de laatste weken hebben UNITA-troepen vooral rond de Angolese havens Lobita en Ben- guela aan de kant van het FNLA gevochten. JAKARTA, DARWIN (Reuter, UPI, AP) De speciale Portugese afgezant, de voormalige minister van overzeese gebiedsdelen, Almeida Santos, heeft gisteren overleg gevoerd met de Indone sische leiders over de vraag hoe een eind gemaakt kan worden aan de burgeroorlog op Portugese Timor. atrale militaire district in Coimbra, die de meeste tanks en ntserwagens tot zijn beschikking heeft, brigadegeneraal Franco larais, openlijk met militaire actie heeft gedreigd, roept nu de mmunistische leider Alvarado Cunhal om breed nationaal over- l om het gevaar van een burgeroorlog te bezweren. iar verluidt had president Costa mes al eerder een beroep gedaan Cunhal om een gemeenschappe- k beleid met de socialisten uit te ppelen maar op dat moment terp Cunhal zich nog op het 'Ver- Revolutionaire Front', dat lensdag 35.000 mensen op de in bracht voor het presidentieel leis en daar premier Gongalves ijuichte en president Costa Go- s uitjouwde. Maar nu schreef het mmunistische partijblad Avante lens dat dit verenigde front toch en oplossing bood voor de vraag- ikken van het ogenblik. Het ver- fligde zelfs de groep-Antunes. de ?en officieren die het drijven de communisten veroordeeld iden en hun wantrouwen uit- aken in het kabinet van Gongal- '^fgens Avante mochten deze men- ook al hadden ze verdeeldheid laaid niet als fascisten en contra- folutionairen worden afgedaan, rnhal wil nu een breed overleg, lar met name de negen dissidente peren geschorst uit de Revo- ionaire Raad en de socialist! - ie partij bij betrokken zijn. De tstgenoemde heeft al verbaasd eageerd en de PPD. de Demo nische Volkspartij, die tweede rd bij de verkiezingen van april, ift verontwaardigd gereageerd idat zij niet in het lijstje van nhal voorkomt. commandant van het centrale litaire district. Charais, is een >ms|n de negen dissidente officieren, alle ondanks hun schorsing uit militaire raad in hun militaire ud'Aicties waren gehandhaafd. Hij tl" itiveerde zijn dreigement om ,Cn ar Lissabon op te rukken als Igt: 'Politieke krachten die de ji itorische verantwoordelijkheid 'Ufbben om de arbeiders voor te 'eiden op hun verheven roeping het revolutionaire proces schij- ïif^n meer geïnteresseerd te zijn om nul middellijk de macht over te ne en.' ■gei j verklaarde voorts, dat hij de uw voelens van de bevolking in zijn le,® bied zo verstond dat hij besloten gin l(i 'zijn eenheden gereed te ma lt om te kunnen garanderen dat niet nog eens een totalitair reel- in Portugal zal komen.' Verder hij tot de conclusie gekomen VOO dat 'enkele plaatselijke organisaties in het gebied niet de beste verte genwoordigers zijn van het volk' en hij zou proberen 'een oplossing te vindn voor alle gevallen waarin aan de vrijheid van vertegenwoor diging geweld is aangedaan.' In een verklaring, waarin zowel Portugal als Indonesië hun be zorgdheid over de situatie op het eiland en de noodzakelijkheid dat er iets aan gedaan diende te wor den uitspraken werd ook gezegd dat Indonesië Portugal erkent als de enige autoriteit van Portugees Ti- mor. Verder zijn beide partijen het eens met principe van dekolonisatie en vinden dat stabiliteit noodzakelijk is om het volk van Oost-Timor in de gelegenheid te stellen zijn eigen toekomst te bepalen. In de verklaring stond niets over een eventuele militaire actie van één of beide landen. Wel lieten Indonesische functionarissen weten dat hun land in beginsel bereid is tot behulp van herstel van de orde in het Portugese gebied. Er liggen momenteel reeds drie In donesische oorlogsschepen voor de hoofdstad Dili van de Portugese kolonie. De Indonesische regering heeft zich bereid verklaard medica menten en voedsel naar het land te sturen en behulpzaam te zijn bij de evacuatie van vluchtelingen. Santos vertrekt vandaag naar Australië om ook daar met de leiders te praten over de moeilijkheden op Timor. In Lissabon werd gisteren bekend gemaakt dat twee Portugese officie ren zijn aangekomen op het eiland Atauro. vlak voor de Timorese kust. waar de Portugese gouverneur Li- mos Peres zijn hoofdkwartier ge vestigd heeft nadat hij uit Dili wegvluchtte. In het Australische Darwin kwam gistermorgen het vrachtschip Mac- Dili met ruim 700 vluchtelingen uit Portugees Timor aan. Volgens de vluchtelingen ging het vertrek van het schip uit Dili met wrede inci denten gepaard. De vluchtelingen die het schip proberden te breiken werden beschoten en met handgra naten bestookt. Er zouden tientallen slachtoffers zijn gevallen. De strijd op het ei land tussen het revolutionaire front voor de onafhankelijkheid van Oost-Timor (Fretilin) en de demo cratische unie van Timor (UDT) schijnt nu geluwd te zijn. Volgens een Australische journalist zijn er in Dili alleen al 250 tot 300 mensen omgekomen, terwijl voor het binnenland de schattingen tot 2000 slachtoffers zijn opgelopen. In de Australische havenstad Darwin is gisteren het vracht schip Mac-Dili met ruim 700 vluchtelingen van Portugees Timor aangekomen. Een aan tal vluchtelingen was er ern stig aan toe en werd op een brancard naar de wal getakeld. Toeristen verjaagd BURGOS (Reuter. UPI) De twee Baskische nationalisten die gisteren terechtstonden voor een militair tribunaal wegens moord en mede plichtigheid aan moord op een po litieman. zijn gistermorgen ter dood veroordeeld. De advocaten hebben nu. drie dagen tijd om in beroep te gaan bij het militair hooggerechtshof, dat het vonnis kan bevestigen of een nieuw proces kan gelasten. Wordt het vonnis be vestigd en verleent Franco geen gratie, dan ,zal het vonnis worden voltrokken met de 'garotte'. de uit de middeleeuwen daterende wurg- paal. Bij een golf protestdemonstraties en stakingen die door Baskenland gaat. werden gisteren vijf personen gewond door geweervuur van de politie, twee in het kustdistrict van Zarauz en drie in San Sebastian en Hernani. In Zarauz marcheerden vierhonderd demonstranten door de straat die de winkeliers dwongen te sluiten en de toeristen van het strand ver dreven. De uitzendingen van Moskou in het Arabisch, waarmee wordt gepro beerd de oppositie tegen de rege ring van Sadat in Egypte aan te wakkeren, lopen duidelijk parallel met de propaganda van de Egypti sche communistische partij, die be zig is de grond rijp te maken voor een staatsgreep Hoe waarschijnlijker het werd dat er een nieuw Sinai-akkoord (tussen Israël en Egypte) zou komen, hoe duidelijker bleek dat het Kremlin vastbesloten is te voorkomen dat er een eind-regeling komt. die de po sitie van de Sowjet-Unie in het Midden-Oosten zal verzwakken. Ondermijning van Sadats regiem is de sleutel tot deze strategie van het Kremlin. De Egyptische communistische par tij. die zich zelf ophief in 1964 op bevel van Moskou, heeft de hervat ting van haar werkzaamheden aan gekondigd met een programma dat nu via ondergrondse kanalen wordt verspreid in Egypte. Het program ma verscheen vorige maand nadat Boris Ponomarew (staflid van het Russische politbureau voor de be trekkingen met buitenlandse com munistische partijen) Syrië had be zocht. De volledige tekst, die ook in een Libanese krant heeft gestaan, heeft geen protesten of ontkennin gen van communistische zijde uit gelokt. jdi INDEN (Reuter) In Londen is ito inderdagavond een bom ontploft, ikele voorbijgangers werden ge ïnd. De bom was geplaatst bij de uising van twee grote winkelstra- n in het centrum van de stad. - >rt voor de explosie had een man jet een Iers accent een krant op 's beid en gezegd dat in een zaak ooyn Oxford street een bom was ilaatst die binnen vijf minuten i exploderen. Na de bomaanslag n donderdag in Caterham. ten iden van de hoofdstad, waarbij 35 ert irsonen werden gewond, vrezen de fitse autoriteiten thans dat er een euwe golf van aanslagen van de re op komst is. In IRA-kringen in •Ifast en Dublin is de verantwoor- dijkheid voor de aanslag in Ca- irham van de hand gewezen. Dit *ft het vermoeden gewekt dat o splintergroepering in Engeland eigen houtje met aanslagen is lonnen. Explosies lil Het Egyptische communistische program, dat zonder twijfel authen tiek is, vaart uit tegen de 'gedeelte lijke' regelingen met Israël zoals die door Sadat en Kissinger zijn getroffen, en roept de partij op zich voor te bereiden op de 'onver wachte explosie' waar de politiek van Sadat toe kan leiden. De partij, zo zegt het program, mag zich niet door de gebeurtenissen laten ver rassen. maar moet er juist bij be trokken zijn. De sterk groeiende activiteiten va.i 'rechtse reactionai re krachten', zo gaat het verder, maakt een 'fascistische staatsgreep mogelijk De partij moet daarom gebruik maken van 'alle' strijdme- thoden, wat in het communistische jargon doorgaans gebruik van ge weld betekent. De explosies, die het partij-pro gram voorspelt, zouden worden ver oorzaakt door Sadats aanslag op 'de verworvenheden van de arbeiders Daarmee wordt onder meer gedoeld op de kwalitatieve vermindering van het genationaliseerde deel van de industrie en het koesteren van het particuliere initiatief. Tegelij kertijd maakt het document duide lijk dat Sadats 'verraad' met be trekking tot Israël moet worden tegengewerkt. De eerste taak van de partij is het overhalen van de 'weifelende' elementen, die vandaag 'toegeven aan het imperialisme en het zionisme' en die zich daarvan morgen misschien weer zullen af wenden als 'een arrogant Israël' verzuimt cm de concessies te doen die zij verwachten. Dit handige weefsel van binnenlandse en bui tenlandse onderwerpen is ontwor pen om voor de partij de mensen te winnen, die tegen Sadats con cessies aan Israël zijn. zonder de ideologie van de partij te onder schrijven. Hetzelfde patroon is te herkennen in dé uitzendingen van Moskou, waarin ook de 'gedeeltelij ke' regelingen met Israël en de 'liquidatie' van de genationaliseerde industrie worden aangevallen. Dat laatste heet dan 'verraad' van de revolutie van Nasser. Geen oproep Maar er wordt niet onomwonden opgeroepen tot een omverwerping van Sadats regiem. Het plan van actie is minder eenvoudig. Volgens Moskou zal de nieuwe re geling voor de Sinai niet zo snel leiden tot teruggave van door Israël bezet gebied aan Egypte en Syrië en de vestiging van een Palestijnse staat, als de Arabieren verwachten. De overeenkomst over de Sinai zal daarom, zo gelooft Moskou, in el kaar vallen. Het Kremlin hoopt onmiskenbaar dat tegen die tijd de regering van Sadat aanzienlijk verzwakt zal zijn door de Russische weigering om wapens te leveren, en dat de com munistische partij ondertussen zal zijn versterkt als het brandpunt van de Egyptische oppositie. Het partij-document lijkt te rekenen op twee factoren, die de communisten in Portugal juist tot zo'n belangrij ke kracht, maakten. Het document spreekt van de 'va derlandslievende tendens' bij de strijdkrachten en geeft aan dat de communisten daar aanhang heb ben. Het. beweert bovendien (en terecht) dat de communistische partij nu de 'enige goed georgani seerde politieke macht' in Egypte is, buiten de politieke machinerie van de regering zelt De uitzendingen van de Sowjet- Unie hebben de geesten rijp probe ren te maken door er nadrukkelijk op te wijzen dat gedeeltelijke rege lingen niet de 'legitieme rechten' van de Palestijnen herstellen. Te gelijkertijd vertelt radio Moskou de Arabieren dat de Sowjet-Unie de enige is die de Palestijnen steunt, en verwijst daarmee naar Sadats verraad van hun belangen. Militairen terug Het Kremlin doet dus al het moge lijke om oppositie tegen 'gedeelte lijke' regelingen op te bouwen en er voor te zorgen dat de Arabieren die tegen die regelingen zijn uit eindelijk weer naar Moskou zullen gaan om hulp. Moskou hoopt dat. op het juiste moment, de onverwachte explosie', waar het Egyptische communisti sche document over spreekt, de re gering van Sadat zal opblazen, links aan de macht zal brengen in Cairo, de stroom van wapens uit de Sowjet-Unie weer op gang zal brengen en de terugkeer zal inlui den van de 20.000 Russische mili tairen die door Sadat werden ver bannen. De nieuwe Egyptische lei ders zouden dan de 'gedeeltelijke' regelingen herroepen, de Palestij nen zouden vestiging van hun ei gen staat met garanties van de Sowjet-Unie eisen en het Kremlin zou opnieuw voet aan wal krijgen in het Midden-Oosten. Het Russische blad International Life wijst het westerse wantrouwen over de motieven van het Kremlin van de hand en kleineert de angst dat een Palestijnse staat, gesticht met de hulp van de Sowjet-Unie 'onvermijdelijk communistisch zal zijn'. Dat. zo zegt het blad. is een oud liedje, dat altijd wordt gehoord als een land zijn toevlucht neemt tot 'de onuitputtelijke schatkamer van ervaringen in de Sowjet-Unie'. Dat is zo goed als zeggen dat het verwacht dat ook de Palestijnen daar hun toevlucht zullen zoeken. De meest fervente supporter van de Palestijnen. het regiem van Khad- daffi in Libië, moet ook een rol vervullen in het schema van de Sowjet-Unie Libië zo zegt Sadat. is niet in stat om de enorme aanvoer van wapens, die de Sowjet-Unie heeft beloofd, zelf te kunnen ver werken. Het Kremlin zal daarom eveneens duizenden technici moe ten sturen, die twintig tot vijftig jaar' zullen blijven, zo verwacht Sadat. Die wapenovereenkomst (tussen Libië en de Sowjet-Unie) werd getekend tijdens het hoogte punt van Sadats ruzie met Khad- daffi. Sadat vreest, niet zonder re den, dat er iets tegen hem op touw wordt gezet door de Sowjet-Unie. Cairo gelooft dat Khaddaffi plan nen heeft voor de onmetelijke uit gestrektheid van de woestijn, die de grens vormt tussen Egypte en Libië. Khaddaffi's agenten hebben de stamhoofden in deze woestijn al opgestookt In uitzendingen van het radiostation 'De stem der Ara bieren' in Cairo wordt de vraag gesteld: Wil kolonel Khaddaffi wer kelijk de' westelijke woestijn bezet ten. net zoals Israël de Sinai heeft bezet? Sadat zelf heeft onlangs een vergadering van stamhoofden toe gesproken. Volgens radio Cairo hebben die hem trouw beloofd met 'een in bloed geschreven' eed. Hij hekelde Khaddaffi als een leuge naar en beloofde Egyptes grondge bied te zullen verdedigen tegen 'de agressie van het verraad en de begeerte'. Khaddaffi's haat tegen Sadat is zo diep en zijn onverantwoordelijk heid (gebleken uit zijn steun aan terreur-groeperingen) is zo groot dat hij zichzelf waarschijnlijk ge makkelijk zal lenen voor een plan om Sadat in de rug aan te vallen. Dit. in combinatie met een door communisten geleide rebellie in Egypte en een golf van Palestijnse militaire en terroristische activitei ten over het hele Midden-Oosten, zou het hele breekbare nei van overeenkomsten, opgebouwd door Kissinge-, te niet kunnen doen. Het Kremlin heeft al twintig jaar plannetjes gemaakt en in triges opgezet om invloed in het Midden-Oosten te krijgen en het zal niet aan de kant blijven zit ten terwijl Kissinger met de prijs weg loopt. DUBLIN (UPI) Eamon de Valera, de eenvoudige school meester die opklom tot een van de bekendste staatslieden ter wereld, overleed gisteren in Dublin. De in New York geboren Ierse patriot zal de geschiedenis ingaan als de man die zijn leven wijdde aan de vrijheid van zijn land. Deze veelzijdige leider - geleer de. revolutionair, econoom, poli tieke stokebrand - bevocht tegen schijnbaar onoverkomenlijke moeilijkheden in de Ierse onaf hankelijkheid van Groot-Brit- tannië. 'Dev', zoals hij in de wandeling heette, werd in 1882 op Manhat tan. New York. geboren als zoon van een Spaanse immigrant en een uit Ierland afkomstige moe der. Na de vroege dood van zijn vader zond zij hem rerug naar Ierland. Hij groeide op tussen de ooeren, en bleek bijzonder intel ligent te zijn. Na zijn studie werd hij hoogleraar wiskunde aan de Ierse nationale universi teit in Balckrock. 'Ik zou weinig anders van het leven hebben gevraagd dan college geven en studeren', zei hij vele jaren la ter. Maar het zou anders lopen. Na de eeuwwisseling v/erd Ierland steeds onrustiger onder de Britse heerschappij. De jonge professor werd eerst actief als vurig aan hanger van de beweging die de Ierse taal in ere wilde herstel len. In 1913 voegde hij zich bij de Ierse vrijwilligers die zich tegen de Unionistische campag ne in Ulster verzetten. Eamon de Valera gens het verdrag verplicht wa ren. Spartaans Opstand De Valera veroverde zich voor goed een plaats in de harten van zijn vrijheidslievende land genoten door zijn rol n de Paasopstand van 1916. Hij leidde een groep van 130 man die in Dublin het strategische gebouw van Boland Mills bezette, en hield stand onder het vuur van het Britse leger Zes dagen lang hield zijn eenheid vast aan het gebouw. Eerst een schriftelijk bevel van zijn commandant, die zich zelf de vorige dag al had overgegeven, bracht De Valera naar buiten. Hij was de laatste sleutelfiguur van de opstand die zich opgaf. Net als de andere organisatoren werd hij ter dood veroordeeld. Het vonnis werd omgezet in le venslang toen zijn vrienden naar voren brachten dat hij nog steeds Amerikaans staatsburger was. Zo werd hij de belangrijk ste overlevende leider uit de op stand. Terwijl hij in een Engelse ge vangenis zat werd De Valera in 1918 gekozen tot voorzitter van de S.inn Fein partij, die in de Ierse verkiezingen van dat jaar driekwart van de zetels verover de. In 1919 ontsnapte hij en kon vermomd Amerika bereiken, waar hij geld inzamelde voor de Ierse zaak. Terug Dat betekende een economische oorlog tussen de twee landen. De Valera voerde een spartaans programma in van zelfvoorzie ning in een Iers sprekend Ier land. Achter hoge "tolmuren werd een eigen industrie opgebouwd. De Ierse Vrijstaat verklaarde zich in 1937 tot de soevereine staat Eire, waarvan de trouw aan de Britse Kroon uitsluitend een vrijwillige basis had. Vanaf het begin van zijn pre mierschap liet De Valera zijn invloed ook in het buitenland gelden. Hij was de eerste grote leider die een beroep deed op het geweten van internationale staatslieden in een wereld die op weg was naar een mondiaal con flict. Hij beschuldigde de Vol kenbond. als president van de Raad, ervan dat hij geen collec tieve actie nam tegen Japan na de aanvallen op China. De jaren dertig en veertig vroe gen moeilijke beslissingen van de Ierse leider. De organisatie die hem aan de macht had ge holpen. het Ierse republikeinse leger (IRA) raakte buiten con trole. In het midden van de jaren dertig ging de IRA onder gronds, na een verbod. Toen Hitiers vlag over steeds grotere delen van Europa ging waaien, begon de organisatie een flirt met de nazi's, in de hoop dat Duitse wapens de hereniging van Ierland zouden helpen be vorderen. Kort voor de ondertekening van het Engels-Ierse verdrag van 1921 keerde hij terug naar Ier land. Maar hij wees het pact af dat zijn gevolmachtigden in Londen hadden getekend, omdat het Noord-Ierland van de rege ling uitsloot en bovendien een eed van trouw aan de Britse Kroon verplicht stelde. De opstand was nu officieel ge ëindigd en na een algemene am nestie kon De Valera ln het openbaar verschijnen. Hij keur de het verdrag nadrukkelijk af en organiseerde door het hele land de oppositie tegen de eerste Ierse regering van William Cos- grove. Maar de Ierse Assemblee keurde het verdrag met kleine meerderheid goed. De Valera steunde het republi keinse verzet ln de burgeroorlog die volgde, en de regering-Cos- grave zette hem gevangen. In 1923 weer vrijgelaten, vormde hij een republikeinse oppositie partij. Deze Fianna Fall versloeg de regering-Cosgrave in 1932 en De Valera werd minister-presi dent. Hij verbrak meteen de be trekkingen met Engeland en staakte de betalingen die vol- Populair De Valera interneerde de leiders van de IRA, opdat ze zijn neu traliteitspolitiek niet in gevaar zouden brengen. Intussen slaag de zijn binnenlands economisch programma, wat hem een enor me populariteit bezorgde. Hij won zes achtereenvolgende ver kiezingen van 1932 tot 1948 en werd de langst zittende premier van een democratisch land ln Europa. De verkiezingsnederlaag van 1948 bleek tijdelijk: de coalitie regering stortte in en drie jaar later zat De Valera weer op zijn stoel. Na een nieuwe nederlaag in 1954 en een nieuwe coalitie regering kreeg hij in 1957 op nieuw de absolute meerderheid. Twee jaar later trok hij zich terug uit de actieve politiek. In 1959 werd De Valera tot pre sident gekozen. Na twee ambts termijnen trok hij zich in de zomer van 1973 terug in een bejaardentehuis. Zijn hoofddoe len had hij niet bereikt: een verenigd Ierland dat Iers (Gae lic) zou spreken. Maar hij was er nog steeds zeker van dat het eens zou gebeuren. Vervolg van pagina 1. De Peruaanse minister van buiten landse zaken Miguel Angel de la Flor vertrok overhaast naar het pa- leis van de president dat door mili- SllCCeS tairen was bezet en zei tegen ver slaggevers van niets te weten. werk en er is een inflatie van naar schstting twintig percent per jaar. De tekst van het communiqué van de vijf regionale commandanten luidde: 'Wij hebben een revolutio naire machtsovername moeten on dernemen om een einde te maken aan de persoonlijkheidscultus en de afwijkingen van onze (revolutio naire) weg door diegenen, die fou ten begaan en de ware revolutio naire gezindheid van het Peruaanse volk niet verstaan. Wij geloven dat onder de leiding van generaal Francisco Morales Bermudez de nieuwe Peruaanse re gering aan de gerechtvaardigde verlangens tegemoet zal komen van het volk. de strijdkrachten en de politiemacht van Peru'. Peru, een land met 14 miljoen in woners werd vroeger gedomineerd door honderden schatrijke families, maar werd door president Velasco veranderd in een semi-corporatieve staat, waarin de arbeiders meedeel den in de wir.sten. Nog altijd heb ben tweemiljoen mannen op «>en bevolking van 14 miljoen geen Maar sinds de officieren meestal zonen van arme families die hun opleiding genoten ln de VS de macht overnamen is de toestand in het land. met name op het verpau perde platteland snel vooruitge gaan. Deskundigen beschouwen de landhervormingen- als de meest ge slaagde in heel Latijns-Amerika. Vijf miljoen hectaren werden her verdeeld onder de arme boeren en particuliere suikerplantages werden in doelmatige coöperaties veran derd. Wij zullen pas politiek zelf standig zijn als we economische vrijheid hebben verworven ten op zichte van het buitenland', was een slagwoord van president Velacco. Velasco is, een boerenzoon uit het noorden van Peru. Op 18-jarige leeftijd ging hij naar de miiitaire akademie en was een briljant ka- det. Hij steeg snel in de militaire hiërarchie en werd in 1965 gene- raal-majoor. Hij ls attaché in Pa rijs geweest en gedelegeerde in de Inter-Amerikaanse Defensieraad in Washington De nieuwe machtheb ber. generaal Morales werd al lang als zijn opvolger beschouwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7