Israël wordt niets wijzer van dit tussentijds akkoord hina-kenners en de bruine kip van Renate Israëlische commentator Amos Keyan: 'Zolang wij het probleem van de Palestijnen verdringen, krijgen wij geen vrede - We laten ons stap voor stap uitkleden.' (UW/KWARTET ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1975 BUITENLAND >r m pro- rwijl het mos Keynan, Israëlisch staatsburger en schrijver van ver- cheidene boeken over het conflict tussen Israël en de Ara- sche staten, is een van Israëls bekendste journalisten en olitieke commentatoren. Wekelijks schrijft hij een kolom in 'eidioth Achranot, het grootste dagblad van Israël. Internatio- iale bekendheid heeft hij niet alleen als journalist en schrijver erworven, maar ook als criticus van het beleid van de Israë- sche regering. Onze medewerker James Dorsey verzocht hem ijfcijn visie op een eventueel tussentijds akkoord tussen Egypte in Israël en de grondslagen van de Israëlische politiek nader lit te werken in een exclusief vraaggesprek voor Trouw. Onlangs schreef U in een artikel de New York Times dat de visie i de politieke leiders en van de llieke opinie in Israël niet in reenstcmming zijn met de wer- ikheid. Kunt U dit nader toe- S*' or James Dorsey ïling In ir mijn mening is het Israëli- il op e beleid in het conflict met de ;uur, bfcche staten van het begin af tele- gebaseerd geweest op een ge- Toeg verkeerde beoordeling van de ning imationale politieke situatie in ■ond algemeen en van de situatie in x>len Midden-Oosten in het bijzon- zet-. Israël beging zijn eerste fout en 1948. Toen had het, ondanks de De ogstoestand, moeten verklaren adat verdelingsplan van de Ver enig- acht Naties te aanvaarden en de Pa- van jjnse vluchtelingen de keuze te en laten naar Israël terug te en of met een schadevergoeding ir Jordanië te gaan. Het was een pssing om te stellen dat het ihtelingen vraagstuk een Ara- ch probleem was dat door de bieren zelf moest worden opge- Het Palestijnse probleem is n humanitair maar een politiek Heem. De Palestijnen zijn niet zoek naar een tehuis, maar wil- naar hun vaderland terugkeren, probleem is door de meeste lëliërs en met name door Israëls ers verdraaid. Het 3s uitermate ilsch en dom om te beweren dat vluchtelingen uit vrije wil ver dien zijn en dat nu zij er een- niet meer zijn, zij ook geen ispraak meer kunnen maken op vaderland. Het vertrek van de estijnen bepaalt tot aan van- de Israëlische houding ten izien van de Arabieren. In de n van de gemiddelde Israëliër is terugkeer van de vluchtelingen Ijk aan een katastrofe. Toch is enige oplossing van het Midden- Bten-conflict de terugkeer van Palestijnse vluchtelingen naar estdna. Zonder terugkeer is geen ►de in het Midden-Oosten denk- ir. De terugkeer van de Palestij- kan een of twee jaar, mis- lien ook een geheel decennium rden uitgesteld, maar niet eeuwig. Israël schijnt nu wel te beseffen t er een oplossing gevonden zal eten worden voor het Palestijnse Dbleem. Israëlische leiders heb- n rich in het laatste half jaar eenpalen uitgesproken voor het mn van een Palestijns leider- lap in de bezette gebieden. Ziet hierin mogelijkheden voor een lossing van het probleem? de Israëliërs waarschijnlijk be ien is dat zij een iets flexibeler eid moeten gaan voeren. Israël geen lessen trekken uit de fou- Q van andere koloniale regiems, loniale regiems worden pas slim het te laat is. De Israëliërs oven dat wanneer zij een be kte autonomie op de Westoever den toestaan, de druk op Israël i afnemen. Daargelaten dat deze onderstelling onjuist is, is het h te laat voor een beperkte au- omie. De Palestijnen hebben ge leerd wat elk onderdrukt volk leert, namelijk dat wanneer je de aan dacht van de publieke opinie op jezelf wil vestigen, je moet vechten. Zo lang je niet vecht zal niemand naar je omkijken. De Palestijnen kunnen zich met niets minder dan nationale onafhankelijkheid tevre den stellen.Israëlische aanvallen op Palestijnse kampen in de omrin gende Arabische staten dragen niet bij tot de oplossing van het pro bleem. Bovendien profiteren hier van slechts de extreme groepen in de Arabische wereld. Langzamerhand groeit het besef in Israël dat met de Palestijnen zal moeten worden onderhandeld. De Israëlische regering echter tracht het Palestijnse probleem te omzei len of zelfs buiten beschouwing te laten. Dit is een van de redenen voor de grote flirt met Henry Kis singer. Telkens opnieuw verklaart Rabin dat de oplossing van het Palestijnse probleem in Jordanië moet worden gezocht. Toch vertelt hij daarbij niet wat de grenzen van Jordanië zullen zijn. Naar mijn overtuiging bestaat er tussen de politieke partijen In Israël een stil zwijgende overeenstemming dat de Westoever niet aan Jordanië zal worden teruggegeven. Daarom is ook Kissingers missie in maart van dot jaar mislukt. De Israëlische re gering heeft namelijk geen machti ging om over de Westoever te gaan onderhandelen. Bij de toetreding van de Nationale Religieuze Partij tot het kabinet-Rabin heeft deze partij bedongen dat de regering zal aftreden en nieuwe verkiezingen zal uitschrijven vóórdat onderhan delingen over de Westoever begin nen. Critici in Israël beschouwen de Kissinger-missie als een lapmiddel. Heeft deze missie naar uw mening kans van slagen? Natuurlijk is Kissingers missie be- driegelijk. Zij maakt deel uit van een beleid dat geen rekening houdt met de Palestijnen. Ik ben geen absolute tegenstander van de staps gewijze benadering van Kissinger. Stapsgewijs impliceert dat je stap pen in de richting van iets onder neemt. Je kunt geen stappen on dernemen zonder doel. Voor Sadat van Egypte betekent de stapsgewij ze benadering op deze manier iets ontvangen in ruil voor niets. Sadat heeft duidelijk gezegd dat de Ara bieren niet van hun principiële op stelling in het conflict met Israël zullen afwijken. Zij zullen Israël pas erkennen als de door Israël bezette gebieden teruggegeven zijn. Geen moment eerder en voor geen millimeter minder. Door 'n interium- overeenkomst met Israël te slui ten waarbij Egypte een stuk land terug krijgt, doet Sadat geen af stand van zijn aanspraken op het gehele gebied. De Israëliërs dachten oorspronkelijk een niet-aanvals- verklaring van Egypte te kunnen afdwingen. Een dergelijke verwach ting is bijzonder naïef want de enige stok die de Egyptenaren ach ter de deur hebben is dreiging met gebruik van geweld. Hoe kunnen zij ooit verwachten hun gebied terug te krijgen wanneer zij beloven geen geweld meer tegen Israël te gebrui ken? Uiteindelijk hebben de Israë liërs dit ingezien en van hun eis afgezien. Maar wanneer de Arabie ren alles in ruil voor niets krijgen zal het resultaat van Kissinger's aanpak geen Pax Americana zijn maar de grenzen van vóór de Zes daagse Oorlog zonder vrede en zon der overeenkomst. Merkwaardig ge noeg ben ik het in dit geval met de rechtse oppositie in Israël eens. Zij begrijpen instinctief dat er iets uit handen wordt gegeven zonder dat er iets voor terug gekregen wordt. Wat mij van de rechtse oppositie onderscheidt is dat zij niet bereid zijn om iets ln ruil voor vrede af te staan. En ik ben bereid om alle bezette gebieden terug te geven. Het nieuwe akkoord tussen Egypte en Israël wordt voor een periode van drie jaar overeen geko men. Betekent dit een driejarige rustpauze in het Midden-Oosten? Natuurlijk niet. Deze overeenkomst zal geen drie jaar stand houden. De rechtse oppositie in Israël zou nog wel eens gelijk kunnen krijgen dat de overeenkomst niet langer dan zes maanden stand zal houden. Niemand in Israël gelooft serieus dat de overeenkomst drie jaar zal duren. Ik begrijp de taktiek van Rabin eigenlijk helemaal niet. Het komt op mij over als het gedrag van een dier dat in de val gelopen is. Rabin houdt zich aan elke stro halm vast die hij te pakken kan krijgen. Kissinger biedt hem een strohalm voor de periode van drie jaar aan, die in feite niet goed is voor meer dan zes maanden en toch grijpt hij toe. De Israëlische regering heeft gewoon geen beleid. Toch aarzel ik om de regering al leen de schuld te geven, want ei genlijk is het het Israëlische volk dat de Westoever niet terug wil geven. De oorzaken hiervan hangen samen met de taak van een rege ring als zodanig. Moet een regering gewoon zien dat zij aan het bewind blijft of heeft zij de plicht om het volk te vertellen hoe de problemen werkelijk liggen en het op offers voor te bereiden? Niemand in Israël heeft de moed om de angst te ontzenuwen dat een Palestijnse staat op de Westoever een aanvalsbasis op Tel Aviv zal zijn. Niemand in Israël durft te beweren dat als de Palestijnse aspi raties eenmaal verwezenlijkt zijn, zij zich op de ontwikkeling van hun land zullen concentreren. Zo be houdt de regering haar greep op het volk. want bij het volk de angst voor de Arabieren wegnemen bete kent politieke zelfmoord voor deze regering. Vermoedelijk houdt het stand houden van het akkoord tussen Egypte en Israël verband met het eventuele verloop van soortgelijke onderhandelingen met Syrië en Jordanië. De kansen op het slagen van deze onderhandelingen worden bijzonder gering geacht. Zal het eventueel mislukken van deze on derhandelingen leiden tot het bij eenroepen van de vredesconferentie van Genève? De vredesconferentie van Genève is in Israël net een spook. Geen Is raëliër met gezond verstand denkt er vandaag aan om naar Genève te gaan, want dat zou onderhandelin gen over alle bezette gebieden be tekenen. Het is jammer dat Abba Eban nu pas zegt dat Israël naar Genève moet gaan. Hij had deze eis moeten stellen toen hij nog minis ter van buitenlandse zaken was. Nu kan hij het zich permiteren. Hij zegt het om de regering-Rabin een voet dwars te zetten. Genève bete kent nu oorlog. De Israëlische pu blieke opinie al namelijk geen nieuw troepenscheidingsakkoord op de Golan Hoogte aanvaarden. Zon der vrede zal niemand in Israël bereid zijn om zich van de Golan- hoogten terug te trekken. De Go- lanhoogten of de Westoever zullen aanleiding zijn voor een volgende oorlog. Laten wij even aannemen dat de overeenkomst met Egypte de volle drie jaar stand houdt en dat Israël erin slaagt steeds opnieuw alleen met Egypte een interim-ak koord te sluiten, terwijl het de Syriërs en de Palestijnen negeert. Tenslotte zullen de Egyptenaren de Sinaï dan geheel terug gekregen hebben. Zij zullen niet tevreden zijn tot een volledige regeling van het conflict gevonden is, en dus dreigt er dan nóg oorlogsgevaar. Maar de oorlog zal veel eerder plaats vinden. Als de Israëliërs niet gereed zijn om naar Genève te gaan, moeten ze ook niet geloven dat een staps gewijze benadering een vreedzame oplossing garandeert. Die kan al leen mogelijk worden als de Vere nigde Staten hun beleid veranderen en de Palestijnen erin betrekken. Alleen de VS kunnen Israël dwin gen om de Palestijnen te erkennen. Tijdens een bezoek aan de door Israël bezette gebieden enige tijd geleden vertelde mij een vooraan staande inwoner van de Westoever, dat nog minstens één oorlog nodig zal zijn om tot een definitieve vre de te komen. Bent U het hiermee eens?, Natuurlijk ben ik het hiermee eens. De oktoberoorlog van 1973 heeft Israel's houding ten aanzien van Egypte veranderd. Zelfs de Israëli sche publieke opinie staat gunstiger tegenover Egypte. Waarschijnlijk zal nog een oorlog nodig rijn om de Israëlische houding jegens de Pa lestijnen te veranderen. Dit heb ik vaak gezegd en geschreven. Ik ben er van overtuigd dat vrede tussen Israël en de Arabische staten mo gelijk is en dat Israël een door de Arabische wereld erkende staat zal worden. De vraag echter is of op nieuw enkele duizenden Israëlische soldaten hiervoor zullen moeten sterven of niet. Het zou kunnen worden voorkomen. Net als elk an der land zou Israël van de kaart kunnen worden geveegd. Maar de prijs er voor is veel te hoog. Israël heeft een enorme vernietigings kracht. Wilt U hiermee zeggen dat Is raël de beschikking heeft over een atoombom? Ik wil hier helemaal niets mee zeggen, maar wanneer Israël in de hoek gedrukt wordt, zal de prijs van haar vernietiging dermate hoog zijn, dat het de vernietiging niet waard zal zijn. Ik weet niet hoeveel Palestijnen er over zullen blijven om van de vernietiging van de staat Israël te genieten. Welke verwachtingen hebt U van de vredesbeweging in Israël? Ik heb mijn hoop gevestigd op de nieuwe partij Yaad. Deze partij is volgens mij de meest serieuze vre desgroep in Israël op dit ogenblik. Israël heeft behoefte aan een bun deling van alle Israëlische vredes groepen. Ik persoonlijk ben bereid om de klassestrijd tot na het berei ken van een vredesovereenkomst in het Midden-Oosten uit te stellen. Ik ben bereid om met Iedereen samen te werken, die streeft naar een overeenkomst met de Arabieren in het algemeen en met de Pale stijnen in het bijzonder, zelfs met de religieuzen. Een dergelijke coali tie is de enige mogelijkheid om de pressie van extreem rechts in even wicht te houden. Ik geloof dat Yaad de juiste formule gevonden heeft. Bovendien heeft Yaad een geheel nieuwe kijk op het zionisme. Voor Yaad is zionisme in strijd met kolonialisme en bezetting van Ara bisch grondgebied. Ideologisch gè- ziefi is Yaad van wezenlijk belang voor de wedergeboorte van het po litieke denken in Israël. Vergeet niet dat vroeger de grootste groep binnen het zionisme de socialisti sche en anti-kolonlalastische vleu gel was. Het zionisme moet in deze zin worden gerehabiliteerd, anders is er geen kans op een overeen komst met het Arabische nationa lisme. Tenslotte zal een vrede tus sen Israël en de Arabische staten een vrede zijn tussen nationale be wegingen. Samenvattend, hoe ziet U de uiteindelijke oplossing van bet Midden-Oosten konflikt? Dat is heel eenvoudig. Israël moet elke kilometer grond teruggeven die zij in Juni 1967 heeft veroverd. De Sinaï moet aan de Egyptenaren worden teruggegeven, de Golan- Hoogte aan de Syriërs en de Gaza- strook en de Westoever aan de Palestijnen. Hieraan moeten onder handelingen voorafgaan waarin beide partijen elkaar wederzijds er kennen. Ik ben van mening dat onderhandelingen met de Palestij nen tot stand zullen komen zodra Israël de Palestijnen erkent. Van zelfsprekend moet de te stichten Palestijnse staat volledig onafhan kelijk zijn met een eigen regering en een eigen leger. Een dergelijke staat is minder gevaarlijk dan de huidige situatie. Naar mijn mening zal een Palestijnse luchtmacht minder gevaarlijk zijn voor Israël dan het huidige Palestijnse terro risme. Er is een ding dat aanleiding tot optimisme geeft. Voor het eerst ln de geschiedenis verzetten de Ara bieren zich niet tegen het bestaan van een Israëlische staat als zoda nig. De Arabieren stelden vroeger dat zelfs wanneer de Israëlische staat Israël te aanvaarden. Dit te synagoge van Tel Aviv zou wor den opgebouwd, zij daar tegen zou den strijden. Zij zijn nu bereid om het feit van het bestaan van de staat Israel tc aanvaarden. Dit komt omdat zij zelf een andere plaats in de wereldgemeenschap hebben veroverd. Voor het eerst bezitten de Arabieren iets dat zij met een oorlog op het spel zouden zetten. Daarom ben ik optimistisch. bor Johan ten Hove t de hevige polemiek over China, waar een deel van de vader- fiüse pers de afgelopen maanden vol van stond, leer je steeds irider over China en steeds méér over de bedrijvers van de pole- iek. Centraal staat al lang niet meer hoe het er China nu [enlijk aan toe gaat. Nee, op het moment gaat het er om of die nen, die zich hier met China bezighouden en daar boeken en lekbladen vol over schrijven hun werk fatsoenlijk doen of hun ïers onder het mom van wetenschap of deskundigheid gewoon- ig iets op de mouw spelden. it de discussie hier is aangeland voor een deel te wijten aan het t, dat China nagenoeg dicht zit. uitverkorenen, die een bezoek a China kunnen brengen, krijgen iar een zeer beperkt deel van het ld en het volk te zien. (Voor- nders van he Chinese regiem melden dat meestal niet, hun enstanders beginnen er mee), gelijkheden te over voor specu- les dus, en te weinig Informatie alle beweringen te controleren. huidige polemiek in Nederland jon nadat de Journalist Rudy lusbroek gewag had gemaakt van t voor het Chinese regiem ver- itlgende boek 'Ombres Chinoises' a Simon Leys dat begin volgend ar in Nederlandse vertaling onder titel 'Chinese schimmen' zal ver- Hjnen. De discussie barstte pas td los toen Renate Rubinstein Kon te schrijven over de vijf- agse reis door China, die zij dit ir mocht maken als lid van het Wig van minister van buiten- idse zaken Max van der Stoel, ar Impressies van deze reis heeft alfabetisch gerangschikt ln haar lein Chinees Woordenboek'). retenties nate Rubinstein geeft in haar orwoord duidelijk haar preten- of liever gezegd, haar gebrek aan pretenties aan. Zij spreekt geen Chinees, en heeft aan de hand van tolken en gidsen, die zij al gauw bewakers gaat noemen, slechts met een zeer klein stukje van China kennis kunnen maken. Zij noemt zichzelf geen deskundige. Wel heeft zij wat gelezen over Chi na. met name van Nederlandse vol gelingen van Mao Tse-toeng, zoals verzameld rondom de Amsterdamse socioloog professor W. F. Wertheim. En zij "oelt zich door dezen flink bedrogen. ZIJ verwijt deze schrijvers een kri tiekloze benadering van de Chinese werkelijkheid, een verheerlijking van het Chinese regiem, waarbij de officiële propaganda zonder meer voor waarheid wordt aangenomen. Deze kritiek heeft zij niet onder stoelen of banken gestoken en dat is haar door de bewonderaars van de Chinese heilstaat bepaald niet in dank afgenomen. Zowel Renate Rubinstein als Simon Leys heeft een storm van heinge verontwaardiging over zich heen gekregen. Deze verontwaardiging richt zich vooral tegen de personen in kwestie, terwijl steeds minder op de Inhoud van hun geschriften wordt ingegaan. Religieuze termen De kritiek cn woede die Renate Rubinstein en Simon Leys nu tref- Renate Rubinstein fen zijn dezelfde als die de ketter de rechte leer. Deze religieuze ter- te beurt vallen als hij afdwaalt van men zijn hier op hun plaats. De religie die hier in het geding is, is het 'Mao-Tse-toeng-Denken'. De priesters van deze richting verdedi gen het Chinese regiem met me thodes die op religieus denken zijn gebaseerd. Daar hebben wij niet zoveel bezwaar tegen, alleen de Mao-aanhangers doen het onder het mom van wetenschappelijkheid. Deze verdedigingstaktiek zou aardig lukken als het Chinese walhalla echt volkomen ontoegankelijk zou zijn voor waarnemers, die de Mao- religle niet aanhangen. Maar geluk kig kijken de Chinezen niet naar de politieke gezindheid van hun weinige buitenlandse gasten. In China krijgen buitenlands rechts en links dezelfde behandeling, schrijft Renate Rubinstein. Bij of ficiële bezoeken gaat het net zo. De conservatieve politicus Franz Jo seph Strauss uit Beieren wordt even hartelijk ontvangen als onze progressieve minister Van der Stoel. Witte Kippen De hevige kritiek op Rubinstein en Leys is wetenschappelijk gezien nauwelijks 'religieus' gezien best te begrijpen. Wetenschappers zijn blij met waarnemers als Leys en Ru binstein. Wetenschapsmensen die een verklarend model van de wer kelijkheid hebben gemaakt behoren vervolgens materiaal te zoeken dat dit model kan aantasten. Met andere woorden: als zij net hebben verkondigd dat er alleen maar wit te kippen bestaan, moeten zij daar na naar bruine gaan zoeken. Vind je die, dan deugt je theorie niet en dat kan frustrerend zijn. Iets wat je net hebt opgebouwd breek je niet graag af. Het is veel aantrek kelijker en gemakkelijker materiaal te zoeken dat je theorie versterkt Zo zouden wetenschappers die een model hebben gemaakt van de Chi nese werkelijkheid, waarin alleen maar witte kippen voorkomen, blij moeten zijn met de bruine leghorn die Renate Rubinstein en Simon Leys In China zagen. Wetenschap pers wel ja, maar gelovigen, die hun model tot de onaantastbare waarheid hebben verheven niet. Een religieus stelsel is. anders dan een wetenschappelijk, niet te toet sen aan de realiteit en is ook niet toegankelijk voor hen die er niet in geloven. De kracht van een religie ligt erin dat ze niet met waarne mingen ontkracht kan worden. Je moet juist geloven ln onzienlijke dingen. Haar zwakte is dat zij ook niet met waarnemingen kan wor den versterkt. Daarom wordt er plaats ingeruimd voor twijfels. Toegankelijk Een religie heeft ook altijd een verklaring bij de hand, die niet in de eerste plaats toegankelijk hoeft te zijn voor het gezonde boerenver stand. Wat verstandelijk gezien te genstrijdigheden zijn, is best met elkaar ln overeenstemming te brengen mits je de religieuze voor onderstellingen accepteert. Accepteert men deze niet, dan is men een ketter die bekeerd dient te worden. Lukt dat niet dan volgt uitstoting. Zo is de religie van het Chinese regiem voor het verstande lijke denken van Renate niet toe gankelijk, zij is geen gelovige. In een religie hoeven waarnemin gen en uitspraken aan niets anders getoetst te worden dan aan de rechte leer. Zo weet hogepriester Boehmer in De Nieuwe Linie aan de hand van een citaat uit de Chinese grondwet, die immers 'be rust op het Mao-Tse-toeng-denken', Renate wjI te vertellen dat zij 'in de val van de ergste CIA-koude- oorlogsverzinsels over China is ge trapt'. Zij had namelijk durven op te merken dat ln China echtparen bij wijze van opvoeding, door de staat uit elkaar worden gezet. Arti kel 27 van de nieuwe Chinese grondwet, zo voert Boehmer aan. bepaalt dat huwelijk, familie, moe der en kind onder bescherming van de staat staan en dat vrouwen over "de hele linie dezelfde rechten als mannen hebben. Deze grondwets bepaling zou volgens Boehmer een reeds lang bestaande toestand ln China vastleggen. Zo'n wetsartikel zegt op zichzelf natuurlijk niets over de toestnand ln het land. Als je wilt weten of er ln Amsterdam prostitutie bestaat heb je ook niet genoeg aan de Nederlandse wetge ving. waar staat dat het verboden is of aan de VVV-folders waar er niets over in staat. In Amsterdam kun je dan zelf even gaan kijken. Maar heeft Boehmer die het heeft over bestaande toestanden ln China meer gezien dan model-toestanden? Voorspellingen Een goed door-tlmmerd religieus stelsel hoedt zich er voor voorspel lingen te doen die waarneembaar onjuist kunnen blijken te zijn. Hier falen bijvoorbeeld Jehova's getui gen, die de ondergang van de we reld steeds opnieuw moeten uitstel len. wat de geloofwaardigheid van hun volgende voorspelling niet ten goede komt. In dit verband kun je de ondergang van de wereld maar beter 'aan het eind der tijden' plaatsen. Wel kan achteraf, aan de hand van de leer, worden verklaard dat be paalde ontwikkelingen onvermijde lijk een bepaalde loop moesten ne men. Zo heeft de Nederlandse Chl- na-kenner Jaap van Glnneken na de val van LLn Piao (Mao's opvol ger van eertijds) een boek geschre ven waarin wordt uitgelegd dat al veel eerder duidelijk was dat de val van Lln Plao aanstaande was. Het lijkt er ondertussen op dat de bewonderaars van het Chinese be wind een bekering van Renate Ru binstein al hebben uitgesloten. ZIJ proberen haar ln diskrediet te brengen. De inhoud van haar ge schriften doen dan Immers niet meer terzake. Simon Leys is door meer genoemde Van Ginneken ln HP-magazine 'ontmaskerd" als ie mand die te lang in Taiwan ls geweest. En Renate Rubinstein werd door Boehmer in De Nieuwe Linie rijp verklaard voor de psychi ater. 1) 'Klein Chinees Woordenboek'. Renate Rubinstein, 190 blz., 10,-; Uitg.: Meulenhoff, Amsterdam. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11