Portugese protestanten zijn op hun hoede Vandaag Kerk in de wereld Moskou laat baptisten vroegtijdig vrij Onze adressen Solsjenitsyn niet uitgenodigd door congres van ICCC Zending onder 'rode' zeelui Charismatisch r podium in L1 pinkstergemeente^ Hoofdman Elifas Mensen in Nood bekijkt eigen werk kritisch TROUW/KWARTET DINSDAG 26 AUGUSTUS 1975 KERK/BINNENLAND UIT n VAN LEZERS - Levenslang Naar aanleiding van het artikel in de rubriek 'UIT DE KERKBLA DEN': 'Hoe lang gaan we zo door met 'de drie'?, het volgende: Het komt mij voor dat ds. Marseille en vele anderen dit element uit het oog verliezen: vergiffenis sluit straf niet uit en omgekeerd! Dat hebben wij vroeger als kind dikwijls erva ren. dat moeten we nu nog vaak ondervinden en.iet is ook bij bels! Toen David na de zonde met Batsé- ba. bij monde van de profeet Na than na zijn schuldbelijdenis ver geving ontving, ging evenwel de straf door. en deze duurde ook le venslang (zie 2 Sara, 12. verzen 10- 14). De 'drie van Breda' hebben m.i. op grond van hun verschrikke lijke misdaden, voorgoed het recht, verbeurd, in de maatschappij te verkeren: al zou het alleen maar zijn om een eventuele confrontatie met vroegere slachtoffers of hun nabestaanden uit te sluiten. Dit heeft niets te maken met wraak maar alles met rechtvaardigheid te genover en mededogen met de slachtoffers! Utrecht mw G. Erné-v. d. Veer IKOR (2) De bewoordingen waarmee de Zuid- af rikaanse ambassade het IKOR poogt te beschuldigen zijn frap pant. Geen woorden zijn nl. méér van toepassing op de 'voorlichting' van de Zuid-Afrikaanse ambassade dan juist deze van haarzelf: 'doel bewuste verkrachting van de waar heid en opzettelijke misleiding van het publiek'. Vooral in misleiding d.i. o.a. het verstrekken van onvol ledige gegevens waarvan de onvol ledigheid wordt versluierd, heeft deze ambassade een jarenlange er varing. De heer Westland is kenne lijk geschokt door de door IKOR uitgezonden film over Namibië. Niet echter vanwege het onrecht HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280. Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9-11, Rotterdam Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22. Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. GRONINGEN: Nieuwe Fbbingest' 25, Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56. Zwolle. Tel 05200-17030. Postbus 3. LONDEN De vrouw van Alexan der Solsjenitsyn zegt dat haar man geen uitnodiging heeft ontvangen om als «spreker op te treden bij het congres van de raad van christelij ke kerken (ICCC) te Nairobi. De ICCC had bekendgemaakt dat hij de bekende Russische dissidente schrijver had uitgenodigd, doch dat de regering van Kenia niet bereid was een visum te verstrekken. Hij blijkt geen visum te hebben ge vraagd. Mevrouw Solsjenitsyn heeft tegenover Keston College gezegd dat haar man niet gekomen zou zijn. indien de ICCC hem had uit genodigd. De ICCC-voorzitter dr. Carl Mclntire heeft volgens de ICCC-persdienst de Rus uitgeno digd, toen hij in de Verenigde Sta ten op toernee was. WALVISBAAI De Neder duitse Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika zal haar zending in de haven van Waivisbaai, gericht, op mensen uit com- munistiscfe landen, uitbrei den. De zending is in 1972 begonnen. De zending bena dert schepelingen van Russi sche en andere Oosteuropese landen. Vlakbij het douane kantoor heeft de zending een bijbelkiosk ingericht, waar de passagierende zeelieden bij bels in hun eigen taal kun nen kopen. Aan de zending is ook gevraagd mee te werken aan verspreiding van de bij bel onder de Ovambo-haven- arbeiders in Waivisbaai. die afkomstig zijn uit noord-Na- tnibië. KIEV De Sowj et-Unie heeft vijf vrouwen uit gevangen schap ontslagen, die eind vorig jaar gearresteerd werden, om dat zij betrokken waren bij de illegale drukpers van de baptis ten in Litaiiwen. De vijf vrou wen hebben acht maanden varï hun straf uitgezeten. Zij wer den vrijgelaten in verband met het internationale jaar van de vrouw, meldt Keston College, het in Engeland gevestigde cen trum voor de studie van gods dienst in Oost-Europa. Onmiddellijk na hun vrijlating vroegen de vrouwen aandacht voor het geval Georgi Vins, de baptis tenleider die in een gevangenkamp vlakbij Jakoetsk zit. Zij vroegen om zijn vrijlating. In zijn gevangen schap in Vins bezocht door zijn moeder en dochter, die vaststelden dat hij geestelijk ongebroken, maar lichamelijk er slecht aan toe is. Hij moet een speciale pas dragen waar uit blijkt dat hij neiging heeft tot ontvluchten. Hij wordt viermaal per dag gevisiteerd. De kerk van Vins in Kiev is intussen officieel als zodanig erkend door de sowj e t- autoriteiten. Volgens de leden van de kerk is dit een unieke gebeurte nis. De vijfhonderd kekrleden kwa men tot dusver bijeen in het bos. Nu hebben zij een kerkgebouw, dat zij eigenhandig bezig zijn op te knappen. HOUTEN BEKERS Was St. Zephirdous, paus en maif laar uit d,e eerste eeuwen, re milieubewust, of voorstander l een sobere levenstijl? Het en| wat mijn martyrium als bijzonq heid van hem vermeldt is, dat de priesters opdroeg voortaan hr ten bekers bij het avondmaal L gebruiken. Dat zou erop kun» wijzen. Maar er staat niet bij wal om en ik kan het niet zo gsj vinden. Wel dacht ik even veri Het is een bekend thema omj kerk tot soberheid te manen. Kt ken van goud. harten van hout. koud. zo leerde ik vroeger al en |c werden dan Spaanse toestanfi voorgehouden. Nu behoor ik toto; achteraanlopers die nog nooit,, Spanje geweest zijn en die voor pig ook geen plannen hebben, 5' zeker niet wanneer daar weer soort kunst-koning op de troon P zet wordt, maar kerken van gP zijn er wel meer. Vroeger werd" onze kringen het avondmaalsziF verdedigd met het gezegde, dat de Here niets goed genoeg kon Dat mag waar wezen, maar P denken toch langzamerhand f> beetje anders over wat goed de Here is. We hebben al sterhP1 gedachte gekregen dat Hij die q 1 ten bekers van de heilige ZeplP nus best goed genoeg gevonden ik hebben. Als het zilver dan irt gaat naar die plekken waar me# met zilver te helpen zijn in F honger en verdrukking. We P dan ook een beetje tot de overt ging gekomen dat kerken best I minder aan kunnen. Dat beter niet dat ze persé lelijk moeten Een soort stijlgevoel komt ons r' te hulp, nl. dat van de sober/} van lijn en kleur tegenover onrustige en paniekerige abunrf11 tie in krullen en versieringen^ houd het op het hout van ZeplR' nus. Itt NED. HERV. KERK Beroepen te Oldebroek: S. P.™ Assenbergh te Nijkerk; te Kfagj dijk: H. Vreekamp te Oo&terwe' (Gld). Aangenomen naar Utrecht 0 werkz., g.v. diaconessenhuis) Tang te Zuidlaren (gv. Dei noord) L GEREF. KERKEN Beroepen te Middelstum-KanL W. Visscher te Grootegast; te F W. Feenstra te Leek. Aangenomen de benoeming gerpred.: J. P, Bos te Scherpen! naar Appingedam: G. J. Jar Oudemirdam. GEREF. KERKEN VRIJG. BV Bedankt voor Ermelo Voorthd J. D. Janse te Haarlemmer^ Oostzijde. L, CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Nieuw-Vennep^e Jonkman te Drogeham; ast GEREF. GEMEENTEN e Bedankt voor Kalamazoo (VSjef Hakkenberg te Lisse. nei |at AMSTERDAM De pinkstF meente in Amsterdam-zuid wlPet soort interkerkelijk charismaln podium creëren. In aansluiting de nationale ontmoetings-c» rentie 'Kerk en Pinksteren' in haar kerkgebouw aan de S onweg 269 wekelijks op woensdrz* vond bijeenkomsten worden g4ga den. waarin pastores uit de rder katholieke en de diverse pïs tantse kerken voorgaan. Het a oi in die diensten moet vallen ojd* beleven van de charismatisch# loofsgemeenschap. Voorafga o aan de woensdagavond-me#i wordt telkens een agape-vitrst een soort, liefdemaaltijd, gehweë: die om zes uur begint. lek Het is de eerste keer dat een fn. stergemeente in Nederland deor ren opent naar de meer tra# neel-kerkelijke charismatische wikkelingen van 9-12 septr" óók ra de Zuidwijkkapel g( den onder auspiciën van de derschap van pinkstergemeenf Nederland en de charismal werkgemeenschap Nederland. De Afrikaanse theoloog dr. Möller. die onlangs aan de rij»-" versiteit in Utrecht promoveert^ een proefschrift over de disJFai rond de charismata in de pinf beweging, zal de hoofdspreker Andere sprekers zijn ds. W. V« (herv.), pastoor A. van Duinf ds. H. N. van Amerom (pir gem.), ds. H. Ament (doopsgel prof. dr. P. Schoonenberg (r.jj W. C. van Dam (herv.) ds J. V se (vrij evang.), pater A. bergen (r.k.), F. A. Strol (oud-directeur 'Tot Heilj Volks'), en ds D Voorq (pinkstergemeente). De confe is primair bedoeld voor theolq 's Avonds zijn er bijeenkoi voor een breder publiek, wa^ de oud-katholieke pastoor I^IT Ditmarsch, evangelist Ben Ho 1 dijk, ds. W. C. van Dam (hei P. F. Th. Aalders (Regenhot ject). Frits Mehrtens en d zanggroepen meewerken. eni bofTT AMSTERDAM De lutherse kant Karlheinz Schmale uit Afrika heeft in de bijeenkom* W het uitvoerend comité van 4 lu therse wereldfederatie niet iZ— dat hoofdman Elifas. de vernet eerste minister van Ovamli\ verantwoordelijk was voor de langen, die plaats hadden tert— van zijn ministerschap. In onï zi slag (in onze krant van vrhjjj werd dit tot onz spijt ten ore in zijn mond gelegd. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. dat in Namibië bedreven wordt, maar omdat het Zuid-Afrika is dat daar onrecht bedrijft. Waarom denkt u. meneer Westland, dat Zuid-Afrika geen napalm gebruikt, geen waterbronnen vergiftigd en geen mensen vermoordt? Heeft Zuid-Afrika. de blanke Zuidafri- kaanse regering bedoel ik. tot nu toe enig respect eetoond voor de Afrikanen? Den Haag L. J. de Boer Racismeprogram reageert op hervormde synode DEN HAAG De directeur van het programma tot bestrijding van het racisme (CR), de Nederlander drs. Boudewijn Sjollema. heeft de Ne derlandse hervormde kerk laten weten dat het secretariaat voor ge loof en kerkorde en het PCR van 14 tot 20 september in Geneve een theologische consultatie houden over rassenkwesties. Drs. Sjollema liet dit weten in re actie op het annemen door de synode van de hervormde kerk van een resolutie waarin onder meer gevraagd werd om hulp van het PCR bij rassenkwesties in ons land. Drs. Sjollema heeft ook doen weten dat hij de mogelijkheid bestudeert om open ontmoetingen te organise ren tussen bevrijdingsbewegingen en kerken in West-Europa. Inzake toerisme naar Zuid-Afrika heeft het uitvoerend comité van de wereld raad van kerken een bespreking gevoerd, maar op dit punt zijn nog geen afgeronde plannen ontwik keld, aldus drs. Sjollema. Het uit voerend comité van de wereldraad komt volgende maand op dit punt terug. Bestuurslid Christelijk Instituut gearresteerd KAAPSTAD Onder de arrestan ten van de Zuldafrlkaanse regering, die vorige week werden vastgezet op beschuldiging de wet tegen het terrorisme te hebben overtreden, is James Pollzy, lid van het bestuur van het Christelijk Instituut. Pollzy is lector aan de universiteit van Kaapstad. Hij is al Jaren een be ker d tegenstander van de apart heid en hoorde onder meer tot da christelijk georiënteerde beweging tegen apartheid aan de universiteit van Kaapstad, die in 1971 werd opgeheven. Pollzy is de uitgever van het blad Bandwagon, dat speci aal bedoeld ls voor mensen die door de regering 'gebanned' zijn. Pollzy was. alvorens aan de univer siteit te komen, predikant van de methodisten. AMSTERDAM De lutherse predi kant Karlheinz Schmale uit Zuid- Afrika heeft in de bijeenkomst van het uitvoerend comité van de lu therse wereldfederatie niet gezegd dat hoofdman Elifas. de vermoorde eerste minister van Ovamboland. verantwoordelijk was voor de gese lingen. die plaats hadden ten tijde van zijn ministerschap. In ons ver slag (in onze krant van vrijdag) werd dit tot onze spijt ten onrechte in zijn mond gelegd. door Sipke van der Land 'Bent u communist of socialist?' Die vraag kreeg ik van een tienjarige jongen op een kleine protes tantse school in Portugal. En dat verwonderde me niks, want iedereen praat de hele dag over politiek; letterlijk iedereen. Ze hebben ook heel wat in te halen na veertig jaar zwijgen. En zo scholen ze elkaar in politieke bewustwording. Daarom is al dat gepraat een hoopgevend teken voor een democratische toekomst van het land. Als Je in Nederland de kranten hebt gelezen en dagelijks het jour naal hebt gezien, krijg je de indruk dat het in de steden en dorpen van Portugal een wilde boel is. Steeds maar massale demonstraties en plunderingen. Maar dat valt mee. Het leven gaat rustig zijn gangetje. Maar er zijn twee andere dingen die wel erg sterk opvallen. In de eerste plaats het bijna volkomen ontbreken van toerisme, met als gevolg lege hotels en lege stranden, wat een verschrikkelijke klap is voor de economie. En in de tweede plaats valt het op dat alle openbare gebouwen en muren volgekalkt zijn met politieke leuzen en kreten. Gevaarlijke kerk In de universiteitsstad Colmbra (12.000 studenten) las ik tot mijn verbazing wat ze daar op de muur van de grote kathedraal hebben gekalkt: 'Como possivel vlivier a sombre duma igreja?' (Hoe. is het mogelijk om te leven in de scha duw van de kerk?). En daarmee is heel duidelijk aangegeven hoe de rooms katholieke kerk voor velen een verdacht machtsapparaat is ge worden. Ze bezit een fabelachtige rijkdom, zodat een student spottehd zei: We hadden de kerk het aller eerst moeten nationaliseren. Een stel andere studenten vertelde me op de stoep van de universiteitsge bouwen hoe ze na de revolutie met groepen naar het arme noorden waren gegaan om de mensen te leren lezen en schrijven en hygiëne bij te brengen, maar de oerconser vatieve geestelijkheid werkte hen regelrecht tegen en maakte alle werk onmogelijk, zodat ze teleurge steld terug waren gekeerd. Ze Heten het woord 'staatsgevaarlijk' vallen en vertelden met verachting hoe president Salazar bevriend was met dezelfde bisschoppen die nu nog steeds in hun potsierlijke paleizen wonen alsof er niks is gebeurd. Hoe stellen de protestanten zich op in dit veelbewogen Portugal? Die vraag kun Je het beste stellen in het Oecumenisch Centrum 'Recon- clliacao' (Verzoening) in de haven plaats Figuera da Foz, dat indertijd werd gesticht met steun van onder meer het Algemeen Diakonaal Bu reau van de Gereformeerde kerken in Nederland. Het centrum werd tijdens het fascistisch regiem her haaldelijk overvallen door de gehei me politie en medewerkers werden gearrresteerd, omdat er vrijmoedig werd gesproken over kerk, staat en maatschappij. Na de revolutie trok het centrum nationale aandacht door zijn invloedrijk vormingswerk op velerlei terreinen. De directeur is Ds. José Leite, een vroegere landbouwkundige ingenieur. die zijn oude vak nog wel eens nodig heeft als er een agrarisch project wordt opgezet door de kerken, en die met konferenties en werkweken en publikaties zowel de kerkelijke leiders als de leken wil helpen een christelijk houding te vinden te midden van de problemen van hef land. Hij zegt: 'Zowel de katholieke als de protestantse kerken zullen naar een nieuwe identiteit moeten zoeken in het nieuwe Portugal. We dragen de naam 'Verzoening' en dat is het belangrijkste woord wat we kennen en de belangrijkste op dracht die we onszelf en elkaar kunnen geven. Verzoening met God. met de medemensen, met de natuur, met de hele wereld. Wij protestanten zijn een hele kleine minderheid en daarom moeten we op onze hoede zijn; het ligt alle maal moeilijk en gevoelig en het is nog ma# heel kort geleden dat we vreselijk werden gediskrimlneerd omdat we de nationale roomse een heid zouden verstoren. Maar we kunnen 'nu veel betekenen, veel meer dan ons aantal zou doen ver moeden. We kunnen nieuwe ont wikkelingen in de kerk en de maatschappij steunen of op gang door Aldert Schipper proberen te brengen We hebber hele goeie contacten ln alle krin gen en hele goeie kansen Als J< daar een heel uitzonderlijk voor beeld van wilt zien. dan moei je Wonderlijk dorp In Oporto huurde ik een autp en reed naar het allemoordelijkste er allerarmste stuk van het land dichtbij de Spaanse grens. Daar ligl het dorpje Valdozende. waarvan di Lelte verteld had dat er iets won derlijks was gebeurd. Het dort bijna helemaal uitgestorven door dat de mannen in het buitenland waren gaan werken. De pasloot vertrok ook en Valdozende. waar van ds Leite verteld had dat er leU wonderlijks was gebeurd. Het dort was bijna helemaal uitgestorven doordat de mannen in het buiten land waren gaan werken. De pas toor vertrok ook en Valdozende werd aan zijn lot overgelaten. Twee teruggekeerde mannen schrokken van hun dorp en gingen de bis schop om hulp vragen. Maar zelfs de pastorale hulp voor stervenden konden ze niet krijgen. Toen gin gen ze naar een dominee in Oporto, die op hun verzoek regelmatig de mensen bezocht en hielp. Hij gaf de ontmoedigde mensen wat moed, en wist het zelfs voor elkaar te krijgen dat er elektriciteit werd aangelegd. Ook leerde hij de kleine boeren om samen te gaan werken; met als gevolg dat er nu drie geza menlijke tractoren zijn ln Valdo zende. en de landbouw begint zich behoorlijk te ontwikkelen. Steeds meer mannen komen terug. Toen ik er binnenreed, zag ik "direct het splinternieuwe kerkje staan dat ze zelf op eigeh kósten hebben ge bouwd. En daar ontmoette ik ds Francesco Abel Lopes in een boere- kiel temidden van zijn mensen. Hij vertelde: 'De kerk is nu al te klein voor onze driehonderd mensen. want men komj, ook uit de omlig gende plaatsen om het evangelie te horen. Heb je ooit gehoord dat een heel dorp tegelijk protestant werd?'. Ik vroeg hoe de katholieken daar inmiddels op gereageerd had den. 'De bisschop heeft gauw als nog een pastoor naar Valdozende gestuurd, maar die krijgt 's zondags maar drie mensen in de kerk. Ik vind het heel positief dat in de andere dorpen de geestelijken nu gedwongen zijn de ontwikkeling ter hand te nemen. Ze kunnen niet meer volstaan met het lezen van de mis en ondertussen deze achterge bleven streken laten verpauperen. Misschien kunnen We in de toe komst goed samenwerken als de mentaliteit werkelijk verandert.' Ds. Lopes vroeg me voordat ik weg ging: 'Negentig procent van de be volking kan niet lezen en schrijven. Er moet hoognodig onderwijs ko men. Ik wil beginnen met de kleintjes, met een crèche, omdat de moeders vaak de hele dag op het veld zijn. We kunnen zelf het ge bouwtje wel bouwen, maar waar halen we het geld vandaan voor de verwarming en de inrichting? Dat kost vijfduizend gulden.' Ik moest direct denken aan de unie 'School en evangelie' die elk jaar de Unie- kollekte houdt voor noodlijdende christelijke scholen in de hele we reld. en ik heb beloofd dat ik er voor zou zorgen. Meer hulp De dominee van Valdozende was niet de enige die hulp vroeg. In Oporto zijn twee kleine protestant se schooltjes die het hoofd nauwe lijks boven water kunnen houden. Er is een weeshuis van de Baptis ten dat bijna tweehonderd kinde ren verzorgt. In Coimbra is een internaat vcor studenten, opgericht door de beide protestantse kerken ter plaatse, waar ook grid bij moet, omdat velen uit arme gezinnen ko men. En in Lissabon heeft de Presbyteriaanse kerk een internaat voor Afrikaanse studenten. Dat zijn allemaal lopende projecten, maar er liggen ook nog talrijke plannen klaar voor nieuwe activi teiten op het gebied van het onder wijs, zoals een school voor geeste lijk gehandikapte kinderen, een beurzenprogramma voor arme pro testantse kinderen verspreid over het hele land, enzovoorts. Onder het motto 'Kom op' gaan de chris telijke scholen in Nederland dit na jaar aktie voeren voor deze Portu gese projecten en voor tientallen andere scholen en weeshuizen en internaten in andere werelddelen. Het gironummer 515 (t.n.v. de Unie te Voorburg) staat open voor ieder die mee wil doen. Sipke van der Land is auteur en televisie-presentator, en is daar naast de publiciteitsman van het christelijk onderwijs. bovendien betere prestaties lever den. Volgens andere gegevens ver hoogt voedselhulp de trouw bij het bezoek aan consultatiebureaus. Een werker in praktische hulpverlening in Tanzania schrijft bijvoorbeeld: 'De hulp lenigt niet alleen een geweldige nood. maar is tevens een stimulans voor moeders met kinde ren om de kliniek te bezoeken. Daardoor wordt het mogelijk de kinderen de nodige vaccinaties te geven'. Hier leidt een extra hap dus kennelijk tot wat systematischer geprik. Afhankelijkheid Uit de ontvangen rapporten blijkt dat van de zendingen opmerkelijk weinig verloren gaat door diefstal, namelijk nog niet een percent van de goederen. Indonesië vormt een uitschieter. Hier komt diefstal rela tief wat meer voor, maar ook hier komt het percentage niet verder dan 1,35. Dat Indonesië er zo on gunstig van af komt wordt mis schien veroorzaakt door het feit dat een voedselzending naar dat land zo vaak moet worden overgeladen en doordat het voedsel soms lange tijd opgeslagen ligt. Op grond van dit rapport kan moeilijk volgehouden worden dat de voedselhulp, zoals wel eens wordt gesuggereerd, alleen maar ongunstig werkt. Dat de afhanke lijkheid van de ontvangers perma nent wordt gemaakt is heel erg. En dat de hulp corrupten en onmense lijke regimes in het zadel houdt is ook niet zo fraai. (Het is bijvoor beeld mogelijk dat het regime van Mujibur Rachman eerder zou zijn weggevaagd, indien Bangladesj niet zolang zoveel voedselhulp zou heb ben ontvangen). Maar de voedsel hulp zorgt dat mensen in nood niet van honger omkomen. Zelfs blijkt dat er soms door voedselhulp ook 'structureel iets verbetert. Maar we moeten ons niet wijsmaken dat de voedselhulp de armen erg helpt. Toch blijven de miljoenen toestro men op de speciale gironummers. Kan dat er soms op wijzen dat degenen die het meest bij deze hulp gebaat zijn niet in de arme maai- ln de rijke landen wonen? Zijn de werkelijke afhankelijken misschien u en ik die de schrille televisiebeelden alleen kunnen doorstaan in de wetenschap dat in de la altijd nog een giroboek ligt? 'Hoe is het mogelijk om te leven in de schaduw van de kerk?' In zijn boek 'De permantente ramp' zet Mathijs de Vreede uiteen waar om volgens hem hulp bij 'perhia- nente rampen' gedoemd is te mis lukken. De Vreede vertelt zijn ver haal aan de hand van het spreek woordelijke rampgebied Bangladesj. Zijn conclusie is naar ik vrees even triest als waar. Veel hulp leidt tot weinig anders dan toene mende afhankelijkheid. Als iik het goed heb, is het boek van De Vreede slechts het begin van een te verwachten reeks publi caties. die de gulheid van de geld gevers niet zullen stimuleren. Mo gelijk zullen sommige milddadige giroboektrekkers de hulporganisa ties zelfs van misleiding verdenken. Hadden zij zelf niet eens wat aan kritisch onderzoek van hun activi teiten kunnen doen? Het verdient lof dat de Nederlandse (overwegend katholieke) hulporga nisatie Caritas Neerlandica inder daad zo'n onderzoek heeft laten uitvoeren en het getuigt van moed dat zij het rapport ook nog heeft gepubliceerd. Het ls uitgevoerd door mevrouw lr. M. C. A. Asseldonkè- Mutsaerts. Het strekt zich uit over de jaren 1970 tot en met '74. Me vrouw Asseldonk heeft zich beperkt tot directe voedselhulp, maar heeft ook het werk van enkele collega organisaties in haar onderzoek be trokken Wanneer aan een hulporganisatie voedselhulp wordt gevraagd zendt zo'n hulpverlener eerst een vragen formulier om te kunnen beoordelen of hij iets in zo'n project 'ziet'. Er wordt dan onder meer gevraagd, voor hoelang de hulp nodig is. Meestal vraagt men hulp voor drie tot vijf jaar. maar daarna moet de hulp meestal worden voortgezet. Op enkele gevallen na verwacht men dat men na de hulpperiode niet in staat is voor zichzelf te zorgen. Dat bevestigt de bovengenoemde bewe ring van Mathijs de Vreede. dat voedselhulp maar zelden iets defi nitief oplost. Mensen in Nood helpt elk jaar 80.000 mensen in vijftien landen. Wie krijgen de voedselhulp? Een kernvraag, die een oordeel inhoudt over de zin van de gehele hulpver lening. Mevrouw Asseldonk stelt vast dat de particuliere hulporgani saties vooral in de armste ontwik kelingslanden werken, de voedsel hulp komt ten goede aan de meest kwetsbare bevolkingsgroepen, meent zij te kunnen constateren. Het onderzoek reikte evenwel niet zover, dat dit met behulp van cij fers kon worden ondersteund. En wat voor effect is er te melden van de voedselhulp. In de eerste plaats uiteraard dat mensen, die anders zouden sterven nog in leven blijven. Maar een onderzoekje in een Afrikaans hongerland leert dat door de voedselhulp bij twee scho len het leerlingenaantal steeg met 55 percent en dat die leerlingen

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2