DAMESBLOUSE 'Onervarenheid Franse controletoren oorzaak vliegramp met 3 doden' VVD: regering mist recht grenzen vast te stellen voor individueel inkomen V~ ==i Onthulling in weekblad 'Verschillen hoogst noodzakelijk' Vroedvrouwen vormen een bond Drie weken cel voor weigeren bloedproef FAMILIEBERICHTEN Js Se krant is nooit WÉ KLEDINt o o de krant help* op weg. t TROUW/KWARTET VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1975 PARIJS Het ongeluk met een sportvliegtuigje, dat zich op 25 juni bij Clermont Ferrand (Frankrijk) voltrok en drie Ne derlanders het leven kostte, was te wijten aan onervarenheid van de dienstdoende militair op de controletoren van het vliegveld. Dit onthult het satirische weekblad Le Canard Enchafné deze week. Het vliegtuig, een Piper 28, vloog op 25 juni tegen een berg, even ten zuiden van het vliegveld van Clermont Ferrand. De volgende dag werden de stoffelijke over schotten van de piloot, de Utrechtse rijschoolhouder Adri- aan Troigt, en de passagiers, het echtpaarDumcker, gevonden. Direct na het ongeluk werd door de Franse luchtvaartautoriteiten een onderzoek ingesteld. De Ca nard heeft nu beslag weten te leggen op het geheime rapport dat van dit onderzoek is opge maakt. Volgens de doorgaans zeer be trouwbare Canard Enchainé ver trok de Piper van de heer Troigt om 11.37 van het vliegveld van Perpignan en naderde anderhalf uur later het vliegveld van Cler mont Ferrand, waar het een landing wilde maken om brand stof te taken. Het vliegveld van Clermont Ferrand is geheel door bergen omringd, het ligt in een kom. Om 13.01 vraagt de heer Troigt aan de controletoren van het vliegveld of hij mag landen. Te vens meldt hij dat 'het zicht zeer slecht is'. Zes minuten later herhaalt de heer Troigt deze me dedeling, en om hem nog eens ie onderstrepen zegt hij: 'Wij Kitten midden in de wolken'. Op dat moment had de man op de controletoren de elektroni sche apparatuur moeten inscha kelen om de positie van het vliegtuig te bepaleh en de Piper bij zijn landing te begeleiden. Op de controletoren doet die dag de vaandrig Piettre dienst, een stagiaire zonder ervaring, en hij verzuimt van de apparatuur ge bruik te maken. Om 13.09, als de heer Volgt zich voor de derde maal meldt en om instructies vraagt, zegt de vaan drig: 'U kunt tot tweeduizend voet dalen' (660 meter). De pi loot volgt de opdracht direct op en meldt een minuut later '3500 voet in de wolken' (1100 meter). Zelfs als de controleur op dat moment de elektronische appa ratuur had ingeschakeld, dan had hij de arie Nederlanders nog kunnen redden, maar voor een tweede maal verzuimt hij dat. Twee minuten later klapt het vliegtuig tegen een berg. Le Canard meldt daf vaandrig Piettre enkele weken later tot luitenant werd bevorderd. Staking Dat de Canard deze zaak zo hoog opneemt en er een halve pagina aan wijdt, heeft een bepaalde achtergrond. In 1973 ging het burgerpersoneel van de controle torens in Frankrijk in staking. De regering zette toen militairen op de torens. De militairen krij gen echter een heel andere op leiding dan de burgercontroleurs en bovendien gelden in de bur gerluchtvaart andere gewoonten en gebruiken. Kort nadat de mi litairen in 1973 op de torens dienst gingen doen, deed zich een vliegramp voor, waarbij 68 mensen om het leven kwamen. De afgelopen twee jaar heeft de Franse regering op steeds meer controletorens militairen ge plaatst,. zodat zij ervaring kon den opdoen in geval de contro leurs weer in staking zouden gaan. Op de torens van Bor deaux en Roissy (bij het grote internationale vliegveld Charles de Gaulle) doen thans regelma tig militairen dienst. De- oude klacht van het burger personeel tegen dc militairen blijft echter bestaan: de militai ren hebben te weinig ervaring en zijn onvoldoende geschoold. Deze onervarenheid heeft vorige maand de dood van drie Neder landers veroorzaakt. Of zoals de Canard bitter schrijft: 'De mili tairen hervatten de aanval: 3 doden in Clermont Ferrand.' Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De VVD ontzegt de regering het recht of de plicht de grenzen te bepalen voor het inkomen van de individuele burger. Voor een dergelijke 'bevoogdende en betuttelende overheidstaak.' Bestaat volgens de VVD geen rechtsgrond. De WD maakt boven dien 'ernstig bezwaar' tegen de 'voorhands ongefundeerde' stelling van het kabinet-Den Uyl dat in ons land de inkomensverschillen onaanvaardbaar groot zouden zijn. De VVD-fractie in de Tweede Ka- mer zegt diit in de eerste schrifte lijke reactie van de partijen in de Kamer (het 'voorlopig verslag') op de 'inteiimnota inkomensbeleid', die het kabinet in juni uitbracht. De VVD vraagt zich af 'waaraan het kabinet de bevoegdheid meent te mogen ontlenen op een dergelij ke ingrijpende wijze in de persoon lijk levenssfeer van de burgers in te grijpen', namelijk door het stel len van gienzen voor de individuele inkomens. De VVD meent ook dat het kabinet misbruik maakt van allerlei wetten die niet ontworpen werden om inkomensverschillen te verkleinen, maar die daartoe nu wel door het kabinet worden aan gewend. De VVD vindt inkomensverschillen als gevolg van verschil in inspan ning en offers niet alleen aan vaardbaar, maar zelfs 'noodzake lijk'. Inkomensverschillen zijn de motor voor de economische ontwik keling, vindt de VVD. Te vaag De grote regeringspartijen PvdA, KVP en ARP willen nog geen alge meen standpunt geven over de kabi netsnota. KVP en ARP ondertsrepen wel de uitspraak dat de doel treffendheid van het inkomensbe leid van de regering sterk afhangt of het door de samenleving wordt aanvaard. De CHU blijft de nota nog te vaag vinden. De PPR ziet er 'een duidelijke stap in de goede richting in', maar bepleit een vèel grotere inperking van het markt mechanisme in de inkomensvor ming. De CPN vindt dat de 'woor denbrij' van het kabinet het vraag stuk van de inkomens opzettelijk De PvdA vraagt hoe zal worden over-ingewikkeld doet lijken. Vol gens de CPN is het kernpunt wie de produktiemiddelen bezit, want daaruit zou de macht voortvloeien AMSTERDAM De circa 800 In Nederland werkende vroedvrouwen gaan zich in een organisatie vere nigen. Dat staat in een communi qué van de Nederlandse rooms-ka- tholieke vereniging van vroedvrou wen en de bond van Nederlandse vroedvrouwen. Er is in principe overeenstemming bereikt over een fu"-ie. De twee fuserende verenigin gen telden resp. 310 en 440 leden. en die de inkomensvorming be paald. Functie De PvdA vraagt hoe zal worden bepaald welke inkomensverschillen wel een maatschappelijke functie hebben en welke niet. KVP en ARP vragen zich af of streven naar klei nere inkomensverschillen niet 'voorbarig' is, zolang niet bekend is hoe groot de verschillen precies zijn. Deze partijen vragen zich ook af of openbaarheid van individuele inkomens zo nodig is om een rechtvaardige verdeling van inko mens te bereiken. De VVD is zon der meer tegen deze openbaarheid, vanweg de 'privacy' 'Evenmin als afgunst motief voor een nivelle- ringsbeleid behoort te zijn, kan nieuwsgierigheid grond voor open baarheid opleveren', aldus de VVD- fractie. BREDA De rechtbank te Breda heeft gisteren de 38-jarige Roosen daler H. van der B. wegens het tweemaal besturen van een auto onder te grote drankinvloed in Roosendaal en het tweemaal weige ren van de bloedproef veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf en één jaar intrekking van het rijbe wijs. De officier van justitie, mr. K. Thijssen, had twee weken geleden vrijspraak gevraagd voor het weige ren van de bloedproef, omdat de verdachte had voldoaan aan het bevel van de politie om de bloed proef te laten nemen. Pas nadat in beide gevallen de arts de verdachte had gezegd dat hij geen bloed zou afnemen zonder toestemming van de verdachte, had de verdachte als nog geweigerd. 'Omdat aan het be vel van de politie is voldaan moet vrijspraak volgen', aldus de officier van justitie in zijn requisitoir. De rechtbank verwierp dit standpunt van het openbaar ministerie, dat betekende dat iedereen die met de politie naar een arts gaat alsnog strafloos de bloedproef zou kunnen weigeren. Volgens de rechtbank dient onder de bij de wet verplichte medewer king aan de bloedproef ook te wor den verstaan de bereidheid om een bleodmonster af te geven. Bij wei gering voldoet men niet aan de wettelijke verplichting, aldus het vonnis van de rechtbank. God zij ons genadig en zegene ons; Hij doe zijn aanschijn bij ons lichten. Psalm 67 onberijmd. Op Zijn tijd nam God tot Zich mijn lieve Man, onze lieve Zoon, Schoonzoon, Broer, Zwager en Oom Goose van den Engel op de leeftijd van 27 jaar. M. G. van den Engel-van Breugel Familie Van den Engel Familie Van Breugel Zuidland, 19 augustus 1975. Schering 6. De rouwdienst zal D.V. worden gehouden zater dag 23 augustus a.s. om 10.00 uur in de Gere formeerde kerk te Zuidland waarna de begra fenis zal plaatshebben op de algemene be graafplaats te Zuidland. Vertrek vanaf het woonhuis om 9.30 uur. Na afloop van de begra fenisplechtigheid is in de aula op de begraaf plaats gelegenheid de familie te condoleren. Het eerste bureau van de Rijksaccountants dienst Rotterdam geeft met verslagenheid ken nis van het nog onverwachte overlijden van him jonge vriend en collega Goose van den Engel Zijn beminnelijkheid en optimisme zullen ons lang in het geheugen blijven. Schiedam, 19 augustus 1975. Namens het bureau: C. Terhorst. Heden overleed in haar Heer en Heiland onze lieve, zeer zorgzame Moeder, Groot- en Over grootmoeder Willemina van Hooidonk weduwe van Jacobus Links op de leeftijd van 84 jaar. Amsterdam: E. M. Verburg-Links J. H. Verburg Losser: M. C. Mui-Links A. Mul Abcoude: W. de Korte-Links C. de Korte Oegstgeest: M. J. Links J. J. Links-Nieuwenhuijs Doorn: P. J. Boonstra-Links G. Boonstra Klein- en achterkleinkinderen Weesp, 20 augustus 1975. Huize „Niftarlake", Aetsveldselaan 76. Correspondentie-adres: C. de Korte, Proosdij straat 6, Abcoude. Gelegenheid tot condoleren zaterdag 23 augus tus van 19 tot 20 uur in Huize „Niftarlake". De rouwdienst zal worden gehouden op maan dag 25 augustus a.s. om 10 uur in Huize „Nif tarlake", waarna de teraardebestelling tegen 11 uur zal plaatshebben op de algemene be graafplaats „Landscroon" te Weesp. Ik ben de opstanding en het leven; wie in Mij gelooft, zal leven, ook al is hij gestorven. Joh. 11 25. Na een geduldig gedragen lijden nam God tot Zich mijn lieve Man, onze lieve Vader en Opa Dirk Krijtenburg op de leeftijd van 67 jaar. J. E. Krijtenburg-Eijgendaal M. J. Krijtenburg D. H. Krijtenburg-Kuyk Jan, Mart, Anneke, Thea P. J. Krijtenburg T. M. Krijtenburg-Scheinhardt Dick, Rick, Elsa, Jan-Willem Pieter-Jaap, Margriet H. van Beek-Krijtenburg H. van Beek Evert-Jan, Maarten, Seth, Niry D. Krijtenburg P. J. Krijtenburg-Renaud Arjan, Winand Voorburg, 20 augustus 1975. Prins Bernhardlaan 41 (voorheen Westeinde 64). Liever geen bezoek De begrafenis zal plaatsvinden zaterdag 23 augustus a.s. om 11 uur op de Oosterbegraaf plaats aan de Rodelaan te Voorburg. Heden heeft de Here thuisgehaald onze Moe der, Groot- en Overgrootmoeder Geertje Vermü sinds december 1944 weduwe van Johannes Boot op de leeftijd van 84 jaar. „Want wij weten dat. indien de aardse tent, waarin wij wonen, wordt afgebroken, wij een gebouw van God. hebben, in de Hemelen, niet met handen gemaakt, een eeuwig huis." 2 Cor. 5 1 Amsterdam: A. M. Kraan-Boot F. D. Kraan Santpoort: J..A. Bothof-Boot G. A. Bothof Warnsveld: D. Boot G. Boot-Glerum Kleinkinderen en achterkleinkind Gouda, 20 augustus 1975. Corr.-adres: Anjerlaan 3, Warnsvpld. De teraardebestelling zal plaatshebben zater dag 23 augustus a.s. te 11.00 uur op de algeme ne begraafplaats „IJsselhof" aan de Goejan Verwelledijk te Gouda. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de aula van „IJsselhof". Geen bloemen God nam uit onze familiekring weg onze ge liefde Zwager en Oom Jacob Mulder echtgenoot van mevrouw G. Aartsen Al zijn broers en zusters waren hem reeds voorgegaan. Hoogeveen: A. A. Mulder-Tulp Harderwijk: R. H. Mulder-van Gestel Neven en nichten Heden nam de Heere plotseling uit ons midden weg onze lieve Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader Frederik Will weduwnaar van M. W. Hoek op de leeftijd van bijna 85 jaar. A. J. de Koster-Will C. de Koster A. C. Hordijk-Will A. Hordijk Klein- en achterkleinkinderen Geen bloemen Geen toespraken Bleiswijk, 19 augustus 1975. De Wielewaal 20. Gelegenheid tot condoleren donderdag- en vrij dagavond van 7.008.30 uur aan het sterfhuis. De rouwdienst zal worden gehouden zaterdag 23 augustus a.s. in de Ned. Herv. Kerk te Bleis- wijk om 14.00 uur, waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden op de alg. be graafplaats alhier omstreeks 15.00 uur. Op 17 augustus overleed onverwacht onze lie ve Man, Vader en Schoonvader Johannes Hendricus Boogerd - in de ouderdom van 80 jaar. M. G. Boogerd-van den Bout J. A. Boogerd J. H. Boogerd-Koole 's-Gravenhage, 21 augustus 1975. Ranonkelstraat 165. Correspondentie-adres: Laan van Meerder- voort 1512. Geen bezoek aan huis De bijzetting in het familiegraf op de algemene begraafplaats te Brouwershaven heeft heden, overeenkomstig de wens van de overledene, in stilte plaatsgevonden. Heden heeft het de Heere behaagd in Zijn Heerlijkheid op te nemen onze lieve Vader en Opa Sijtse Smeding sinds 1 mei 1970 weduwnaar van Aukje Waardenburg op de leeftijd van ruim 80 jaar. Hij is verlost, God heeft hem welgedaan. Haarlem, 20 augustus 1975. Marsmanplein 2. Beetsterzwaag: Hoogéveen: Vucht: Haarlem Schoppingen, West-Duitsland: C. Postma-Smeding J. Smeding J. Smeding-Appelmelk W. Smeding L. Smeding-Thio J. Smeding J. P. Smeding G. E. Strandstra-Smeding B. Strandstra Canada: F. Smeding H. Smeding-Jaspers Klein- en achterkleinkinderen De overledene is opgebaard in het rouwcentrum Kloppersingel 9 te Haarlem. Gelegenheid voor bezoek van 14.00 tot 15.00 u. en van 19.00 tot 19.30 uur, uitgezonderd zater dagavond en zondagavond. De dienst van Woord en Gebed zal worden ge houden maandag 25 augustus om 12.00 uur in de Verlosserkerk, Gen. Spcorlaan te Haarlem. De teraardebestelling zal plaatsvinden maan dag 25 augustus om 13.00 uur op de begraaf plaats „Westerveld" te Velsen. Vertrek van Gen. Spoorlaan om plm. 12.35 uur. Liever geen bezoek aan huis, geen bloemen en geen toespraken. De Heer is mij tot hulp en sterkte, Hij is mijn lied, mijn Psalmgezang. Psalm 118 7 Heden behaagde het de Heere, zacht en kalm uit ons midden weg te nemen onze geliefde Moeder, Groot- en Overgrootmoeder Neeltje Plug weduwe van Cornelis Schaap, in de gezegende ouderdom van 95 jaar. Katwijk: J. Schaap T. Schaap H. Schaap H. Krijgsman I. J. Krijgsman-v. d. Plas N. de Jong-Krijgsman B. de Jong Waddinxveen: K. W. Heyboer-Bogaards J. Heyboer Hazerswoude: N. C. Vervoort-Bogaards H. F. Vervoort P. J. Bogaards T. Bogaards-Burema en achterkleinkinderen Katwijk aan Zee, 20 augustus 1975 Van der Vegtstraat 23 Rouwbezoek: a.s. vrijdag 22 augustus en za terdag 23 augustus des nam. van 35 en 79 uur. De rouwdienst zal gehouden worden maandag 25 augustus a.s. des nam. 1.45 uur in de zaal "Irene", Voorstraat 35, waarna de teraarde bestelling zal plaatsvinden omstreeks 2.30 uur op de begraafplaats aan de Zuidstraat te Kat wijk aan Zee. Heden overleed op 95-jarige leeftijd onze lieve Oma Neeltje Plug weduwe van Cornelis Schaap. Katwijk: Corry en Netty Krijgsman Corry de Jong Waddinxveen: Gerda, Danny en Janneke Heyboer Hazerswoude: Barry en Walter Vervoort Sander Bogaards Katwijk aan Zee, 20 augustus>1975. „En nu, wat verwacht ik, o Heere! Mijn hoop, die is op U!" Psalm 39 8. Na enige moeitevolle jaren is rustig in de Hope des Eeuwigen Levens ontslapen mijn innig ge liefde Man Jacob Mulder geboren 1 Januari 1998 onderscheiden met de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. G. Mulder-Aartsen. Bennekom, 20 augustus 1975. Haldereng 63. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden maandag 25 augustus a.s. op de Algemene Begraafplaats te Ede. Aankomst in de aula aldaar om 14.30 uur. Na de begrafenis is er gelegenheid de familie in de aula te condoleren. Thuis liever geen bezoek. Geen bloemen. Uw stok en Uw staf die vertroosten mij. Na een ernstig lijden van enkele weken, werd heden in haar 86e levensjaar door God uit onze kring weggenomen onze zorgzame Moeder en lieve Oma Annetje Jannetje Kooijman sinds 18 februari 1964 weduwe van Herman Stapelkamp Arnhem: G. J. Stapelkamp H. W. Stakelkamp-Wilms Dieren: A. B. Stapelkamp L. A. Stapelkamp-Prins Roosendaal: H. Stapelkamp Rotterdam: M. C. P. Stapelkamp U. G. E. Stapelkamp-Sixma Rotterdam: N. van der Kraan- Stapelkamp P. van der Kraan Utrecht: J. B. van Wijk-Stapelkamp P. van Wijk Rotterdam: H. S. Stapelkamp G. Stapelkamp-Voerman en kleinkinderen Rotterdam, 20 augustus 1975. Lisplein 14. De rouwdienst zal worden gehouden maandag 25 augustus a.s. in de Opstandingskerk aan het Lisplein te Rotterdam-Noord. Aanvang van de dienst om 14.00 uur, waarna de begrafenis zal plaatshebben in het familie graf op de begraafplaats van de Herv. Ge meente van IJsselmonde aan de Benedenrijweg om plm. 15.00 uur. De Raad der Ger. Kerk van Willemstad Noord- Brabant vernam met droefheid dat op 19 au gustus is overleden Ds. J. Wagenaar Van 1931 tot 1948 heeft hij onze gemeente mo gen dienen en wij gedenken met eerbied en dankbaarheid zijn persoon en werk. De Here trooste mevrouw Wagenaar, kinderen en familie. Namens de kerkeraad: Praeses: J. van de Sluys Ccriba: I. Zijlstra. De Tweede Amsterdamse Christelijke School voor Beroepsonderwijs (H.N.O.), Rustenbur- 'gerstraat 436 in Amsterdam-Zuid. Met leedwezen geven wij kennis van het over lijden van onze lerares, Mevrouw Everdina J. Heida verbonden aan onze school sinds 1 augustus 1959. Bestuur, directie en docenten. Dankbetuiging Voor de vele blijken van medeleven na het plotseling overlijden van mijn geliefde Man, onze zorgzame Va der, Broer en Opa Jan Johannes Gerardus van der SUiüs betuigen wij onze oprechte dank. Uit aller naam: H. C. van der Sluijs-van der Dussen Geertruidenberg, augustus 1975. Oude Stadsweg 5. Door de vele overstelpende bewijzen van deelneming die ik mocht ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn geliefde Man Leendert van der Ven is het mij onmogelijk ieder daarvoor persoonlijk te bedanken. Graag wil* ik dat dan op deze wijze doen. Het heeft mij in mijn groot verlies zeer goed gedaan en ge sterkt. N. van der Ven-Los H. I.-Ambacht, augustus 1975. Vrouwgeleweg 43. Voor uw bewijs van deelneming ontvangen na het het overlijden van mijn geliefde Man, onze zorgzame Vader en Grootvader Leendert Oudshoorn betuigen wij u onze hartelijke dank. Het medeleven persoonlijk, schriftelijk, of in de vorm van bloemen tot uitdrukking gebracht was ons een grote troost en zal ons steeds een dankbare herinne ring blijven. M. M. Oudshoorn-Overvliet K. Oudshoorn M. Oudshoorn-de Jong en Kleinkinderen. Sassenheim, augustus 1975. Kerklaan 47. De here heeft uit ons nff den weggenomen oj beste schoonzoon en zw^ Geert Lute Win op de leeftijd van 62 jt Zwolle: G. v. Dijk-Jansen Winterswijk: S. v. Dijk C. v. Dijk-de Groot Almelo: W. Ligtenberg M. Ligtenberg-Tiscüj Zeist: J. v. Dijk N. v. Dijk-Bolhuis Zwolle: J. Zwarthoff-v. Dijk H. J. J. Zwarthoff Almelo Chopinstraat 22 21 aug. 1975 De krant brengtrp nieuws, da's beke; al Wereldnieuws, w Plus al 't nieuws niet zo wereld- schokkend is. Zoap vergadering van gemeenteraad^ Inbraak bij De Joi^8 En dat interesseerjro toch óók? VWN KEANIBN tAPQ ,g ZB HEBBEN-, AWMRp VAN KLEKBN MOBTEN-ZB Ad=BU«JV£?N bE BEZORGER Jk Materiaal: frOu&L Maten: 3^jm I Kleuren: kul IfieJL Prijs:

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8