Weer anti-linkse furie in Portugal Uiterst giftige stof overgepompt op druk strand Vragen 1 V J !n deze krant Ti-o l» Nieuw kabinet Uw kleine advertentie in Argentinië - pag. 7 met Nieuwe Haaöse Courant en met Nieuwe Leidse Courant VS beschermen ambassades met commando's Radicale generaal treedt af arde maatregelen ireigen'voor hinese dissidenten Erg gevaarlijke situatie door reeks misverstanden Minder warm Vrouw in Leiden doodgestoken 'Dwang achter bloedproef onrechtmatig' VS gebruiken veto om Vietnams uit de VN te houden Trouw heeft ook altijd wat. Doe er iets mee. Welkomstvoördeel. V t/H' 33e JAARGANG NO. 9596 DINSDAG 12 AUGUSTUS 1975 vandaag voor 11 uur opgegeven, wordt morgen geplaatst en kan dezelfde dae al resultaat hebben ÏGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 IONNEMENT f 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS f 0,50 en EW YORK (AFP) Ame- ^OrflTikaanse diplomatieke verte genwoordigingen in landen waar gevaar dreigt, zullen versterkt worden met speci aal opgeleide commando's. Dit meldt de New York Ti mes in een artikel uiU San >iego. De elite-soldaten itaan bekend als 'seals', af leid van 'sea-air-land', [wat wil zeggen dat zij ge- ipecialiseerd zijn in acties te land, ter zee en in de ilucht. Er zijn totnutoe onge- Iveer 2500 commando's opge leid. De meesten van hen hebben zich tijdens de oor log in Vietnam onderschei den. De opleiding is ver zorgd door de marin#, en de commando's zullen ook als larine-personeel bij de am bassades van de VS worden ndergebracht. De commando's krijgen een tweeledige taak. Zij moeten zelf kunnen optreden bij ac- 'ties van terroristen tegen Amerikaanse burgers en be zittingen en zullen de rege ringen van hun gkstlanden tvehs moeten adviseren ivèr de bestrijding van gu errilla-bewegingen. Vólgens de New York Times [is het programma van de Seals sneller uitgevoerd in verband met de recente gij zelingsaffaire in Eaoela Loempoer. Waarheen zij zul len worden gestuurd is niet bekend, maar aangenomen wordt dat bijna alle hoofd steden in aanmerking ko men omdat extremisten overal kunnen toeslaan. De commando's krijgen eep stoomcursus van de taal en de politieke toestand van het land waar zij gestatio neerd worden. LISSABON (UPI, AP, Reuter) De Noordportugese stad Braga is ook gisteren de hele dag he.t toneel geweest van een wilde anti-communistische betoging. Het aantal gewonden bij de rellen hier is inmiddels opgelopen tot boven de veertig. -3L-1 Twee beelden uit Portugal. Links: duizenden rooms-katholieke betogers trekkeri op naar het com munistische kantoor in de Noordportugese stad Braga. Rechts: een vermoeid gezin net aangeko men uit Angola, wacht op verder transport. De Portugese regering is begonnen met een luchtbrug om het overbrengen 4van vluchtelingen uit het do oi- geweld geteisterde Angola te versnellen. )N GKONG (ÜPI) De commu- tische partijleiders in de door on- Bt geteisterde Chinese provincie jekiang hebben gisteren gewaar- luwd dat elementen die erop uit n onrust in de fabrieken en op t land aan te wakkeren 'meedo- ïloos' onderdrukt zullen worden. waarschuwing kwam na een ledvergadering van het provinci- partijcomité, dat zich beraadde r de te nemen stappen om de |rust de kop in te drukken. Vorige wmm ek werden militairen naar de 7. ovincie gestuurd om het werk nn stakende arbeiders over te ne- In Peking waren er tekenen erop wijzen dat er een dissiden- ondergrondse groepering aan het rk is. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Op een recreatiestrand in het Rijnmondgebied zijn gisteren uiterst giftige stoffen uit 59 lekkende vaten- van het chemische bedrijf Dow-Chemical overgepompt in een tankwagen. Booy-Clean, een gespecialiseerd bedrijf in dit soort gevaarlijke karweitjes vond het te gevaarlijk de operatie uit te voeren op het terrein van het chemische bedrijf. (Advertentie) over vlees gesproken een beste keus! Eerst nog plaatselijk een re gen- of onweersbui. Overwe gend zonnig en droog. Meest matige wind, aanvankelijk westelijk, later veranderlijk. Maximumtemperaturen tussen 24 en 30 graden. MORGEN EN OVERMORGEN Overwegend droog en vrij warm zomerweer. Morgen zon op: 05.19 onder: 20.09 maan op: 13.28 onder: 22.36 Daarom werd de container, waarin de vaten zaten, overgebracht naar een stuk recreatiestrand waar de nieuwsgierige badgasten de operatie mochten bekijken, zonder dat aan vankelijk politie en brandweer aanwezig waren. In 1973 kwamen de vaten, netjes verpakt in een container, via de Trans-Siberische spoorlijn ons land binnen. Het "giftige stof, tolueen di- isocyanaat wordt gebruikt in de kunststoffenindustrie. Omdat ech ter bij openen van de container de vaten bleken te lekken en men deze lekkende vaten niet zonder meer kon behandelen kon Dow- Chemical uiteindelijk weinig anders doen, dan te proberen ze zo snel mogelijk kwijt te raken. Dat gaat niet zomaar. Er zijn aller lei vergunningen voor nodig. Aller lei instanties moesten worden inge licht en zo moest de partij twee jaar lang blijven staan op een af gesloten hoekje van de Maasvlakte. Uiteindelijk slaagde het expertise bureau Kiewit er in de zaak te regelen en dit bureau vond Booy Clean, een bedrijf dat in dergelijke merkwaardige karweitjes is gespeci aliseerd, bereid het werk te klaren. Gistermiddag zou Booy Clean de gifstof uit de lekkende vaten over pompen in een grote tankauto en die tankauto ging naar de NV Af valverwerking Rijnmond, waar de inhoud in de nieuwe oven voor vernietiging van gevaarlijke chemi sche afvalstoffen kon worden ver brand. Font Bij die laatste operatie ging voor wat betreft de communicatie alles fout wat er maar fout kon gaan. 'Niet bij ons', zei directeur M. D. J. Stolk van de NV Afvalverwerking Rijnmond, 'de wagen wordt gekop peld op de invoerleiding en via een volkomen gesloten circuit gaat alles de vernietiging in. Geen enkel pro bleem, ook niet milieutechnisch. Maar noch het bureau Kiewit, noch Booy Clean en noch Dow-Chemical heeft de voorschriften gevolgd, vol gens welke vierentwintig uur tevo ren de politie, brandweer, waren- keuringsdienst en de milieudienst van Rijnmond op de hoogte moe ten worden gebracht. Deze instan ties immers moeten het overpom pen en het transporteren van deze gifstof begeleiden. Wel was er bij deze instanties en kele weken geleden een brief bin- i nengekomen. waarin werd gemeld, dat het de bedoeling zou zijn, dat Binnenidnd gisteren de gif-vernietigingsopera tie werd uitgevoerd. Maar nadere bijzonderheden omtrent uur en werkwijze zouden een dag tevoren worden gemeld. Die melding kwam niet, zodat alle officiële instanties volkomen werden verrast. OUDE PEKEL A Nadat >een brand zondag tientallen miljoenen guldens schade had aangericht aan de kar tonfabriek De Eendracht te Appin- gedam heeft gisteren opnieuw een brand schade aangericht aan de kartonfabriek Ceres-Sparreboom in Oude Pekela. Hoewel van de totale schade nog geen raming kon wor den gemaakt, staat wel vast dat deze in de miljoenen guldens loopt. De duizenden' betogers in Braga (voor het overgrote deel rooms- katholleken) hebben gisteren het hoofdkwartier van de communisti sche partij in deze stad platge brand. De kantoren van de pro- communistische Portugese Demo cratische Beweging en de vakbon den werden geplunderd. De anti-linkse betogers lokten" een harde actie uit van Portugese mari niers. die moesten optreden om twintig communisten, die uit hun hoofdkwartier naar een park waren gevlucht, te ontzetten. De mari niers, die maandagmorgen de stad hadden verlaten nadat zij de me nigte hadden verspreid, kwamen in de middag met tanks en machine geweren terug. Zij wierpen traan gasgranaten en 'rookbommen in de menigte en schoten voortdurend in de lucht terwijl zij de twintig com munisten (onder wie acht meisjes) in veiligheid brachten. De ernstige ongeregeldheden in Braga begonnen zondagmiddag al na een felle anti-communistische redevoering van aartsbisschop Dom Francisco Maria da Silva voor on geveer 25.000 gelovigen. .Zijn privé- secretaris liet gisteren weten dat de bisschop 'erg geschokt' was door de uitbarsting van geweld in Braga. De betogingen in Braga. waarbij voortdurend leuzen als 'dood aan de communisten' werden ge schreeuwd, zijn tekenend voor de enorme spanningen, die er in Por tugal heersen. Binnen de strijd krachten (de aanstichters van de revolutie die nu dreigt te ontspo ren) wobdt op alle niveaus druk gediscussieerd over de zogenaamde 'brief van Antunes'. het stuk van negen gematigde officieren, die LEIDEN De 27-jarige Margare- tha Tegelaar uit Leiden is zondaga vond in het stadspark Leidse Hout in haar woonplaats met een mes neergestoken en later in het Aca demisch ziekenhuis aan haar ver- Wondingen overleden Een uitge breide zoekactie van de politie naar de dader en het steekwapen heeft tot nu toe niets opgeleverd. De hevig bloedende vrouw werd zondag avond om half tien door twee jongetjes gevonden in de berm van een fiets- en voetpad. Het meisje heeft de politie geen waardevolle gegevens meer kunnen verschaffen. En eerste onderzoek heeft uitge wezen dat er behalve de steekwond gen andere uiterlijse tekenen van geweld op het lichaam voorkwa men De politie kreeg lucht van de zaak, toea er al hard werd gewerkt aan het overpompen. Zij moest hals over kop het terrein waar de gifstof werd overgepompt.*-afzetten, daar mee de taak overnenWftdj van de bergers, die zelf al een voorlopige afzetting hadden gemaaakt. Rijn mond dirigeerde snel een meetwa- gen naar de Maasvlakte om bij het overpompen de gifconcentratie in de naaste omgeving te meten en zo dit overpompen te begeleiden. Voor het transport naar de NV Afvalver werking Rijnmond werd een poli- ?-,j- leoreaniseerd. ge< Huiseigenaren kiezen polderbestuurders 3 Buitenland Rechters verbieden heffing op ingevoerde olie in VS 7 Kerk Nauwer overleg hervormde kerk en Indonesische kerken 2 Commissie Kerk en samen leving bereidt zich voor op Nairobi 2 Sport Nieuwe tennisgeneratie erg zwak 9 Vaar blijf je nou met je koude unstjes ALKMAAR Is de gedwongen medewerking aan een blaas- en bloefproef rechtmatig of niet? Over die vraag zal de Alkmaarse politierechter zich maandag- a.s. moeten uitspre ken. Gisteren diende een zaak waarin de vraag centraal stond of de gedwongen medewerking niet strijdig zou zijn met het verdrag van Rome. De Alkmaarse advocaat mr. L. K. F. Schuitemaker bepleitte vrijspraak voor een cliënt die principieel medewerking had geweigerd. De advocaat was van mening dat de verplichting om actief iiicp te werken aan bewijs tegen zichzelf een vorm van pressie is en strijdig met de beginselen van een goede procesorde'. De officier van justitie, mr. P. Brilman, zag de blaasprm-f ephter als een selectiemiddel, waarmee een verdachte een in lichting over zichzelf verschaft proef inderdaad als strijdig met het verdrag kan worden uitgelegd. 'De Nederlandse wet gever heeft het grote algemeen belang van een veilig verkeer echter zwaarder laten wegen dan dit principiële bezwaar, al dus mr. Brilman. Mr. Schuitemaker zei daarop dat de Nederlandse wetgever zich daarmee op een hellend vlak heeft gewaagd. 'Extreem doorgedacht zou het met deze argumentatie mogelijk zijn het martelen te verdedigen als pressiemiddel om een verdach te aan het praten te krijgen. Dc officier verwierp dit als 'je Het kindertehuis Bos en Duin in Zeist, dat suikerzieke kin deren helpt met hun ziekte 'om te gaan', dreigt te worden gesloten als er geenfinanciële hulp komt. De directie heeft het publiek opgeroepen te hel pen bij het aanzuiveren van het tekort van 700.000 gulden. Zie pagina 3. Economie Moderne jeugd al vroeg modebewust Accountants van Enkes keu ren verslag niet goed 11 Brieven van levers Snips en feuilleton Ratlin en tv Weer Dichtbij en verder aandringen op matiging. Het lei dende Portugese driemanschap heeft bepaald dat discussies over dit stuk vrij zijn en niet door de legerleiding belet mogen worden. Volgens vele waarnemers krijgen de gematigde officieren veel bijval binnen de strijdkrachten. Dat de militaire leiders ernstig, ver deeld zijn over de te volgen koers bleek gisteren in elk geval duidelijk uit het aftreden van genraal Duarto Pinto Soares als commandant van de militaire academie. In een open stuk verklaarde deze radicale offi cier zijn aftreden. Hij zei daarin dat de militaire revolutionaire raad te ver was geradicaliseerd. Daar door is er ernstige verdeeldheid ontstaan binnen de militaire gele deren. een verdeeldheid die zich nu over het hele land verspreidt. Ge neraal Soares is ook afgetreden als lid van de Revolutionaire raad. Hij betuigt in zijn open brief instem ming met de ideeën van de negen gematigde officieren, maar vindt dat zij hun stuk niet hadden mo gen publiceren. Daardoor is de ver deeldheid nog ernstiger geworden, aldus Pinto Soares. Zie voor de tekst van het stuk 'van de negen gematigden, dat nu door lief, Portugese leger wordt bespro ken. pagina zeven. NEW YORK (Reuter) Zoals ver wacht hebben de Verenigde Staten gisteravond in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties de aanvra gen tot het VN-lidmaatschap van Noord- en Zuid-Vietnam met een veto tegengehouden. De Verenigde Staten hebben al eerder geëist dat samen met de aanvraag van de beide Vietnams die van Zuid-Korea in behandeling zou worden geno men. Zo niet dan zou Washington zijn veto' gebruiken om de Viet nams tegen te houden. (Advertentie) DINSDAG EN WOENSDAG BUALBERTHEUN Over de parlementaire democratie wordt wel gezegd dat zij nuttig en onvervangbaar is, maar niet zo vreselijk efficiënt. Hoe springt ons hart dan op alS Westerterp één antwoord geeft op meer dan 80 Kamervragen: Jawel, op de auto wordt gestudeerd. Nieuwe abonnee:— Straat: Plaats:- -Gïro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag: O 4 fraaie zwart'-kunstlederen onderzetfers met zilver bedrukte ouder wetse locomotiefmodcllem Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende rlemkalender. Modern, ori gineel. Voor üe kinderkamer, de keuken ol waar dan ook. Dc nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking/de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. H'j'J

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1