Van Abbemuseum geeft gereedschap om mee te publiek werken Restauratie 'Ronde Lutherse' bijna klaar L INSTITUUT PRAE'iEP INSTITUUT PRAEHEP CIRCUS KRONE Monumentenjaar en 'Amsterdam 700' versnelden herstel eeuwenoude kerk PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN VAKANTIE PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN TROUW/KWARTET MAANDAG 11 AUGUSTUS 1975 RH 6 door G. Kruis EINDHOVEN Dat moesten musea meer doen, zomaar tusserv door niet al te overladen 'thema'^- tentoonstellingen houden met werken uit eigen bezit. Zoals het Van Abbemuseum te Eindhoven nu, en daar hebben ze het ook nog eens op een bijzondere manietr gedaan. Een werkgroep van zes stu denten van het uKnsthistorisch Instituut te Utrecht heeft aan de hand van de Eindhovense col lectie zes kleine educatieve exposities gemaakt, die in twee keer getoond worden. AMSTERDAM De restauratiewerkzaamheden aan de Ronde Lutherse kerk aan het Singel in Amsterdam zijn bijna klaar. Op 28 september zal het gebouw feestelijk worden heropend. In het kader van Amster- dam-700 en van het Monumentenjaar is de restaura tie in versneld tempo aangepakt. Dit jaar wordt het herstelde gebouw dan ook volle dig ingeschakeld in de jubileumviering. Er zullen con gressen, koffieconcerten en allerlei andere aktivitei- ten. georganiseerd door het bureau Amsterdam-700, plaatsvinden. Door de bouwkundige aanpassingen is de kerk bruikbaar voor vele doeleinden. Het orgel is in uitstekende staat en de kerkruimte is geschikt gemaakt voor vergaderingen en tentoonstellingen. Voor kleinere aktiviteiten zijn de bovenzalen uiterst bruikbaar. De vaste huurder van de kerk (het Sonesta- hotel) overweegt.de koffieconcerten bij voldoende be langstelling, na dit jaar voort te zetten. De fraai gerestaureerde kerk kan met zijn rijk ver leden weer een belangrijke rol gaan spelen in het cul turele leven van de hoofdstad. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De lutherse hoorlijk lang voordat er iets aan gemeente in Amsterdam bezat september 1822 brak brand in het begin van de 17de eeuw uit. De loden bak met regenwater bovenop het dak kon niet snel ge- een vaste plaats van samen- noeg bereikt worden. De brandspui- komst: 'een pakhuis, staend be- ten waren wel aanwezig, maar de c deuren van de kerk bleken op slot. neden Spuij en genaamd den (je trapportaaldeuren waren 'Vergulden pot'.' Er werden min afgesloten. Voordat deze opgebro- ken waren, was de koepel al inge- of meer geheime godsdienst- stort. De kerk was niet verzekerd, oefeningen gehouden. In 1633 Direct werd begonnen met geld in te zamelen voor de herbouw. Op 1 kon het gebouw officieel als aprji i823 was al 200.000 gulden kerk worden ingewijd. Spoedig bijeengebracht. In de publieke nieuwspapieren werden bouwkundi- moest er een tweede gebouw ko- gen uitgenodigd een plan voor de men. Enige ouderlingen togen van «emSTVreïSuranS in februan 1668 naar de burge- 247.000 galden, zijn Idee werd 111 101411 15 er <*n b«bag van vier meesteren met een houten en overgenomen en de geleerde ont- m'Uoen mee gemoeid TT vine een beloning van vljtfig gou- Inmiddels vond de Lutherse ge- een lemen model. Het lemen den ducaten. De koepel werd van meerite inN het Sonesta-hotel een model met koepel kreee de voor- hout net als voorheen en het dak permanente huurder. De inrichting van koper. De architecten waren de heer Suys en zijn collega De Greef. houdskosten voor de gesloten kerk te betalen. In de jaren zestig besloot het colle ge van kerkrentmeesters der Evan gelische Lutherse gemeente het ge bouw op te knappen. In 1968 ont ving architectenbureau Kuipers de opdracht een restauratieplan met begroting te maken. De plannen beperkten-zich tot het herstel van de koepelconstructie en het exte rieur, omdat het gebouw destijds geen passende bestemming had. Daardoor waren de financiële mid delen zeer beperkt. Via subsidies van CRM en aanvullende subsidies in het kader van de werkloosheids bestrijding was het mogelijk de Tot 31 augustus komen de onder werpen 'Teken', 'Illusie' en 'Ab- strakt' aan de orde en daarna, van 5 september tot 5 oktober 'Kunste naars image', 'Struktuur' ep 'Ex pressie'. Hoofd Educatieve Dienst, Jerven F. W. Ober: 'Het presente ren vah de eigen collectie is een soort rustpunt in de zomerperiode. Er komen dan veel mensen, die ooit eens jjpn plan waren een mu seum te bezoeken en het eigen publiek uit de regio. Het was ge bruikelijk hij dergelijke gelegenhe den te komen met allerlei overzich ten van kunststromingen. Voo rwat we nu doen is experiment welis waar een te groot woord, maar het is wèl een nieuwe manier van om gaan met de verzameling. Het is puur educatief bedoeld en speelt in op de vragen die de bezoeker heeft. Deze tentoonstellingen brengen een verhaal, geven het gereedschap aan het publiek om zélf mee te werken'. Geslaagd 't Is een zeer geslaagde 'opzet. Het educatieve ervan staat zeker niet voor belérend. Er wordt veel hou vast geboden en dat is van groot belang: want hoe vaak zie je de mensen in een museum niet een beetje doelloos rondslenteren? Ze worden door zoveel verschillende, zoveel Interessante èn voor velen volkomen nieuwe dingen omgeven, dat ze niet weten waar ze 't eerst moeten kijken. Daarom zijn de samenstellers bij het begin begonnen. Bij zaken vooral, waaraan je in het dagelijkse leven meestal zonder meer'voorbij gaat, omdat ze zo 'gewoon' lijken, (geworden zijn). Het teken b.v., zoals de letter: "Een woord', (tekst op de expositie) 'is een handig teken, dat snel van de ene naar de andere persoon overge bracht kan worden. Het lijkt hele maal niet op wat het noemt. Het is een willekeurig teken, waarvan we de betekenis hebben moeten leren'. En dan merk. je, dat zo'n samen stelling van tekens in drie talen, bloem'. 'Houwer', 'fleur' direct de verwondering van de bezoekers wekt, zo van 'daar heb ik eigenlijk nooit aan gedacht'. Een dergelijke verwondering over iets dat je altijd als de normaalste zaak van de we reld zag, maakt eigenlijk al 'n soort van de kerk komt dan ook voor rekening van dit concern. Onder het Kattegat is een tunnel gegra ven, waardoor de kerk recht streeks verbonden is met het hotel. De uitvoering van de restauratie werkzaamheden is steeds in nauw -overleg met monumentenzorg ge beurd. opening naar bepaalde vormen van kunst, die men tevoren direct met kreten benaderd e als 'Ik begrijp niet wat dat voorstelt'. Op een dergelijke, steeds heldere en overzichtelijk e manier, worden ook de andere onderwerpen belicht. En daarbij komen niet alleen de avantgardistische aspecten aan bod: naast superrealisten als Hof kunst, Gnoli en Schonzeit wordt ook aandacht besteed aan schilders als Willink en Hynckes, die, dat merk je ook hier weer, nog steeds tot de grote favorieten van het publiek behoren. Via Kandinsky's 'Kerk te Murnau' naar de abstracte kunst: goede voorbeelden van hem, Mondriaan en El Lissitsky tot Morris Louis en Ad Dekkers, begeleid door een dui delijke uiteenzetting van wat nu eigenlijk precies abstracte kunst is. Misschien zal dat bij sommigen wat overdreven 'educatief' overkomen, maar zo lang Picasso en Appel door ik weet niet hoeveel mensen nog als eersten genoemd worden als er naar abstracte kunstenaars ge vraagd wordt, zonder meer voor de hand liggend. Dagelijks van 10 - 17 uur. zondag van 14 tot 18 uur. Reclit^ WfflïnkStadsgezicht Onder: Kandinsky:: Jïerkvan TVTiirnau r*2r-. keur. Aan het eind van de zo mer van hetzelfde jaar kon de bouw beginnen. Uit het hele land werden timmers- bazen bijeengehaald voor een sa menkomst in de timmermansdoe len. Er was in ons land nauwelijks iemand met ervaring in het bou wen van koepels en de uitvoerders wilden niet over één nacht ijs gaan. Gezamenlijk gingen de bij eengeroepen timmerlieden aan de slag om een deugdelijke koepel- constructie te ontwerpen. Op 15 april was het zover; de bouwheren maakten bekend, dat de volgende dag de eerste pen met enige plech tigheid aangebracht zou worden. In december van dat Jaar werd de kerk al in gebruik genomen. Het zou echter nog veertien jaar duren, voordat de kerk geheel afgebouwd was. In. 1719 was het orgel pas klaar. Een model staat nu in het Rijksmuseum. Herstel Een eeuw na de bouw in 1764 waren enkele belangrijke herstel werkzaamheden dringend noodza kelijk. De muren begonnen te splij ten en het bleek dat de einden van de balken waar de onderste gaan derij op rustte, verteerd waren. De kerkrentmeesters sloeg de schrik om het hart. Toch duurde het be- Fundament Bij onderzoek bleken de fundamen ten geheel gaaf. Op 18 september 1824 waren de herstelwerkzaamhe den al zover gevorderd, dat de spits aangebracht kon worden. Elke werkman ontving een gratificatie van twee gulden en een vrije dag. De gehele herbouw inclusief het orgel kostte 323.633 gulden en 73 cent. Zo ontstond de Nieuwe Kerk op haar oude plaats. Op de vierde verjaardag van de brand kon de kerk weer in gebruik genomen wor den, 18 september 1826. Het orgel was echter nog niet klaar. De gebroeders Batz uit Utrecht kregen de opdracht voor 27.000 gulden. Op 18 september 1830 werd het plechtig ingewijd. Later werd een verbetering aange bracht in de vorm van pneumati sche luchtreservolirs. De Lutherse gemeente heeft haar tweede kerk niet tol ere kunnen houden. Achteruitgang in het kerk bezoek en de cityvorming waren hiervan de oorzaak. De stad werd steeds groter en er werden meer kleinere kerken gebouwd. De men sen wilden liever vlak bij huis naar de kerk. In 1934 besloot de Luther se gemeente de deuren van de nieuwe kerk voorgoed te sluiten. Na bijna 300 jaar in gebruik geweest te zijn. werd op 20 Januari- 1935 de sluitingsdienst gehouden. Sindsdien heeft het gebouw leeg gestaan. Rijk, provincie en gemeente wer den te hulp geroepen, om de onder- woonruimte aangeboden Te huur aangeb.: Voor verhuur en huur van kamers en etages is het adres: Woningbureau „Centrum" Van Baerlestr. 24, Den Haag. Tel. 07Q-654778 en 070-851545. Van 7 00 u tem. 22.00 u. vöor aanbie dingen en voor aanvragen van 9 00 u. t e m. 22.00 u. Ook op zon dag. T105 Uw flatwoningen, villa's en bunga lows, kantoorruimten en etages worden snel verhuurd ot verkocht door kamer- en etagebemidde- iingsbedrijf Centrum B.V. op woensdag, donderdag en za terdag a d. Van Baerlestr. 24. Oen Haag. tel. 070-654778. Steeds van 11 00-18.00 uur. T106 Zoekt u naar kamers of etages en dlv. andere woonruimten of kan toorruimten, kom dan naar pet ka mer- en etagèbemiddelingsbedrijf „Centrum" op woensdag, donder dag en zaterdag a d. Van Baer lestr. 24. Den Haag. tel. 070-' 654778. Steeds van 11.00—18.00 uur. T105 Woningbureau „Centrum". HET woningbureau voor verhuur van Uw kamers, etages, flatwoningen, eengezinswoningen met of zon der overnamekosten, voor korte ot lange periode. Leeg te aanvaar den. gast. en/of gem. Eventueel met schriftelijke vastlegging voor bepaalde of onbepaalde tijd. Tel. 070-654778 en 070-851545 van 7.00 u t.e.m. 22.00 u: Ook oj^zondag. Ti 06 onroerend goed BANK TE ROTTERDAM vraagt te koop voor enkele relaties ééN OF MEERDERE PANDEN Achterstallige onderhoud geen bezwaar Vlotte en contante afwikkeling. Wordt strikt vertrouwelijk behandeld Brieven ond. nr. 5352 Trouw A dam. T208 auto's en autobenodigdheden DAF44 jaar 1972. 50.000 Km. Elke keuring toegestaan. Tel. 010-222579 ('s- DATSUN *aler AUTOBEDR'JF BROERTJES SASSfcNHEIM 02532-12921 HET GROOTSTE CIRCUS TER WERELD vrijdag 1 augustus t/m woensdag 20 augustus dagelijks van 15.30 uur tot 18.00 uur en van 20.00 tot 22.30 uur DEN HAAG - Malieveld circustelefoon 070 - 639278 Dierentujn v a. 9.00 uur TV-CIRCUS UIT 'SALTO MORTALE' Voorverkoop bij Bespreekbureau 'Haagsche Courant'. Wagenstraat 37. Oen Haag. autorlJjNun AUTORIJSCHOOL DE RANDSTAD geeft autorijles in trans, duits ot engels, lesprljs 20 per vol uur Incl. schr. theorie. Ook 's avonds bereikbaar. Tel. 070-467374. b.g.g 637851. Tl17 Imen *n klub* Voor onze pas geopende Drogisterij in onze vestiging Hoogstraat vragen wij een vakkundige verkoopkracht m/v drogisterij-artikelen in het bezit van diploma drogist of vergevorderd in de studie daarvoor. Gezien het warenhuiskarakter hechten wij veel waarde aan een degelijke voorlichting en een vlotte presentatie. Naast een aan de fünktie aangepast salaris bieden wij diverse gunstige secundaire arbeidsvoorwaarden w.o. korting op aankopen en opname in het Pensioenfonds. Leeftijd van 21-40 jaar. Solliciteren bij de personeelsdienst Hoogstraat* van di. t/m vr. van 10,00—12.00 uur en van 14.30- 16.00 uur of schriftelijk. Postbus 1176. VROOMS DREESM ANN De in 1974 gehouden examens brachten ons 1250 geslaagde kandidaten voor het associatie-examen Onder deze geslaagde kandidaten bevonden zich 244 cursisten van het rayon Rotterdam. Nieuwe cursussen opleidende voor het examen juni 1976 vangen aan n Rotterdam-West: maandag 11 en donderdag 14 aug.; in Rotterdam-Zuid: dinsdag 12 aug. en in Dordrecht: donderdag 14 augustus. Inl.. prosp. en inschr. maandag t/m vrijdag van 9-5 en van 7-9 uur aan ons lesgebouw HEEMRAADSSINGEL 111 TEL. 257639 - 772453 - 770235 In 1974 slaagden bij ons 2451 leerlingen, n.l. 1250 voor P.D„ 596 voor MBA. 557 voor S.P D, en 48 voor Acc. A/C. Elke cursist ontvangt het jaarlijkse boek|e met namen en adressen van onze geslaagde cursisten. COMMERCIËLE ORGANISATIE de krant helpt u op weg GEMEENTE MONSTER BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Monster makend bekend dat de heer J. M. N. M. van der Hark. wonende Nieuweweg 52 te Poeldijk, een vergunning ingevolge de Woningwet heelt ge vraagd voor het oprichten van een sorteerruimte op een per ceel g/ond. kadastraal bekend gemeente Monster, sektie K. nummer 4331gelegen nabij de Nieuweweg te Poeldijk. Het bouwplan is gelegen in een gebied, waarvoor het bestem mingsplan „Herziening uitbreidingspla"h In hoofdzaak 1962" geldt en is daarmede in strijd. Het bouwplan is echter niet in strijd met het bestemmingsplan dat voor het betreffende gebied wordt voorbereid. Daarom overwegen zij de gevraagde bouwvergunning te ver lenen met toepassing van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van c(e Woning wet. Een leder kan binnen twee weken na dagtekening van deze bekendmaking tegen het voornemen tot het verlenen van de vergunning schriftelijke bezwaren indienen bij hun college. Het bouwplan ligt gedurende bovengenoemde termijn ter in zage in het gemeentehuis op de afdeling algemene zaken. He renstraat 2 te Monster. Monster, 12 augustus 1975 Burgemeester en wethouders van Monster Wi| zouden het er wel in willen pompen Voor schrijf-.-tel- en re kenmachines eerst ki)ken bij AVE- HA. Meer dan 600 machines in voorraad. Prijzen v.a. 75.-. 's Zaterdags geopend Aveha Im porteurs van ksntoormachlneS. Schieweg 50. Rottardam. Tel. 248437. -T231 Door ons wordt een vast basis salaris geboden met hoge provisie plus een goede onkostenvergoeding. Gegadigden, die menen voor deze functie in aanmerking te komen, dienen eigenhandig geschreven sollicitaties te richten onder nummer 2654 aan het bureau Trouw/ Den Haag. 1974 slaagden bij ons 2451 leerlingen, n.l. 1250 voor P.O.. 596 voor M.B.A., 557 voor S.P.D. en 48 voor Acc. A/C. Elke cursist ontvangt het jaarlijkso boekje met namen en adressen van onze geslaagde cursisten. Nieuwe cursussen opleidende voor het examen juni 1976 vangen a maandag 11. dinsdag 12 en donderdag 14 augustus. De in 1974 gehouden examens brachten ons 1250 geslaagde kandidaten voor het associatie-examen Onder deze geslaagde kandidaten bevonden zich 189 cursisten van het rayon Den Haag. Inlprosp. en inschr maandag t/m vrijdag van 9-5 en van 7-9 uur aan ons lesgebouw SWEELINCKPLEIN 46 TEL. 333880* BEVOEGDE DOCENTEN VWO. HAVO. MAVO Huiswerkopleiding. bi|lessen, privé-opleidingen In elk stadsdeel en randgemeenten. Comb, van Leraren MO. Tel.-070- ,231717.T125 Wie fotografeert onze Vllegtuig- reklame??? 'n Tientje voor elke goede foto! ƒ10 voor 'n mooie foto!!! Sukses. Evert Castelein. P.S. Elke zaterdag en zondag Is ons vliegtuig van 2-4 In de lucht. Dansen is Plezier voor 21 U hoort het via de radio, u ziet het op de t v in de krant maar ook in de lucht Fijn dansen leren Welkom bij Even Castelein. Bollenstreek, Rijneburg. Zoetermeer en Leiden. Inschrijving vanaf 15 aug. T125 Dansen is Plezier voor Twee'Doei u straks ook mee? Jongelui, oude re alleenstaanden, gehuwden wel kom bij Evert Castelein (keus uit 43 clubs) Bollenstreek - Rijnsburg - Zoetermeer. Aanvang vanal 20, augustus. Leiden 24 augustus In schrijving voor alle klubs vanaf 15 augustus071 -23583.T125 Dansles? Gezellig, goed en harts tikke fijn bij Evert Castelein. Jon geren - ouderen - alleenstaanden - gehuwden welkom! Lisse - Noordwijkerhout - Rijnsburg-Zoe- termeer vanaf 20 augustus. Leiden 24 augustus. Inschrijving voor alle clubs vanal 15 augustus Tel. 071- 23583/62604. T125 vraagt voor de verkoop van haar produkten in het rayon 's Gravenhage een ALLROUND VERTE GENWOORDIGER Wij vragen een commercieel ingestelde persoon met een ruime en degelijke ervaring al9 verkoper, die initiatieven in daden kan omzetten. Hij dient onze produkten te ver kopen aan de detailhandel in genoemd rayon. 4 Leeftijd: 24 45 jaar Men dient wel in het bezit te zijn van eei eigen auto.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6