Kerken vinden elkaar aan avondmaalstafel Vandaag Mode houdt geen halt bij gerefgemeenten f Uit de kerkbladen Twee verklaringen van oecumenische werkgroep Onze adressen Prominenten vragen paus brugfiguur als kardinaal Kanselboodschap over kleding en haardracht Paus kritiseert r.k. universiteiten st Kardinaal Felici te Rome bestolen Ds. Overdiep: ik word elke dag uitgerekt Rl TROUW/KWARTET MAANDAG 11 AUGUSTUS 1975 KERK 2 door dr. H. J. Kouwenhoven VLAARDINGEN De praktijk wijst uit, dat overal in ons land oecumenische groepen, soms ook ge meenten, zich regelmatig samen scharen rond de éne tafel van de Heer. Ondanks verbodsbepalingen van kerkelijke instanties. Misschien hier en daar ook wel dank zij de welwillendheid van kerkelijke gezagsdraters (wie zegt nog 'hoogwaardigheidsbekleders' die blijkbaar maar al te graag een oogje dicht doen, wanneer koplo pers zich buiten de paden durven te begeven. Talloze christenen heb ben elkaar herkend als volgelingen van de éne Heer, als deelgenoten aan het heil. Mogelijk hebben ze meer dan voorheen intens beleefd, hoe je jezelf moed kunt indrinken, wanneer brood en wijn wordt uit gereikt, want ze hebben zich nogal eens alleen voelen staan temidden, wie weet zelfs terzijde van de offi ciële kerken, die elkaar nog maar zo aarzelend de hand durfden rei ken tot nu toe. Toch mag het mogelijk mee als resultaat van hun durf worden ge zien, dat de kerken zich hebben willen buigen over de netelige vra gen, die zich voordoen in de visie op avondmaal en ambt. Mee op deze vragen is de kerk in de tijd van de reformatie stukgebroken. Eeuwenlang hebben de theologische geschilpunten voor de gelovigen van rooms-katholieke en reforma torische huize de weg naar de én« avondmaalsviering geblokkeerd. In de laatste tientallen jaren kunnen we echter constateren, dat de prak tijk de leer onder druk zeit, beïn vloedt, wijzigt. Een onwelwillende uitleg maakt er soms van. dat de kerk tegenwoordig rustig(!) water in de wijn doet, het goud laat verdonkeren, overstag gaat voor een stelletje doordrammers en niet meer waakt over de waarheid. Verantwoordelijkheid Maar we doen de werkelijkheid vast minder geweld aan, wanneer we van gedachte zijn, dat de ker ken zich momenteel meer bewust zijn van hun verantwoordelijkheid voor elkaar en dat ze minder dan voorheen de leiding i van Gods Geest opeisen vooral voor zichzelf. Ook is het duidelijk, dat ze onder de druk van een zich uitbreidende ontkerkelijking er wel voor wach ten om nog langer slagbomen te laten vallen, waardoor hele en hal ve gelovigen alle vreugde in de kerkelijke vieringen van het heil óf pijnlijk missen óf als onwaarachtig UIT VAN LEZERS Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. 'Zalig' Het is opvallend, vooral bij jonge ren, hoe vaak het woordje 'zalig' gebruikt wordt. Zalig gezwommen, zalig gegeten, zalige vakantie ge had. zalig weer enz. Dan schud je je grijze hoofd en denk je: Och lieve mensen, lees toch eens aan dachtig Mattheus 5. dan weet je tenminste wat zalig bekent! Jezus spreekt alleen zalig! Dit woordje is in onze gewone spreektaal niet op genomen. En dan mogen wij maar niet klakkeloos alles waar je van geniet met de Zaligsprekingen van onze Heiland vergelijken. Veen endaal mevr. L. Kleefsma-Nijhuis Homeopathie Zou staatssecretaris Hendriks, ln- plaats van de alternatieve genees kunde de nek om te draalen. zijn tijd niet beter kunnen besteden aan het bestuderen van de gevol gen van allopatische geneesmidde len en de nevenwerkingen ervan? In tegenstelling tot de allopathie geeft de behandeling volgens de homeopathie en de natuurgeneeswij ze geen nevenwerkingen en bespa ring van vele miljoenen guldens per jaar! Leidschendam mevr. G. J. Vegt-Ganzevoort Apartheid (15) De Zuidafrikaanse raad van kerken vertegenwoordigt alleen maar enige Engelstalige kerken en niet de gro te meerderheid der gelovigen, blank en zwart. In vind het zeer huichel achtig dat de Engelse kerken nu doen of zij voor de zg. onderdrukte bantoes zijn. In de Engelse tijd en HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9-11, Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25, Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56. Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. kenmerken. Maar vooral mag wor den verondersteld, dat het Woord van God immers niet geboeid, volgens Paulus telkens heen- breekt door muren van leerstellige eenzijdigheden en dogmatische ver- f Hoe dan ook, de beide nu gereed gekomen verklaringen van de com missie Intercommunie en Ambt kunnen in een behoefte voorzien, nu christenen afkomstig uit ver schillende tradities geregeld eikaars kerk in- en uitlopen. Wanneer het niet al te hoogdravend klinkt de verklaringen vormen zoiets als een theologische onderbouw onder de vrijmoedigheid, waarmee op 't ogenblik rooms-katholle ken en pro testanten samen de maaltijd van de Heer vieren, van tijd tot tijd. Wie enigszins thuis ls in theologen- land weet, dat het klimaat de laat ste tijd bijzonder gunstig is voor gesprekken over het avondmaal, tussen zeg Rome en de refor matie. Het ls niet van vandaag of gisteren, dat rooms-katholieke kerk leraars zich kritisch uitelaten over bepaalde geloofsvoorstellingen. Voortgaande bezinning op de Schrift heeft tot resultaat gehad, dat met name de vanzelfsprekend heid, waarmee de mis werd aange duid als een onbloedige herhaling van het offer van Christus tot het verleden is gaan behoren. Zo was het ons. protestanten, steeds ge leerd: "De Roomsen doen met hun mis tekort aan het offer van Chris tus, op Golgotha gebracht'. Van daag aan de dag kun je dat zo beslist niet meer zeggen. Allerhande rooms-katholieken zijn bovendien tot de overtuiging geko men, dat het een misverstond is te vermoeden, dat reformatorische christenen in de viering van het Het is al weer vijf jaar gele den, dat de kerken in Neder land, althans die lid zijn van de Raad van kerken, een werkgroep in het leven riepen met het oog op het groeiende verlangen van rooms-katho- lieken en protestanten om sa men de maaltijd van de Heer te vieren. Onlangs hebben de gesprekspartners het resultaat van hun vele beraadslagingen neergelegd op de tafels van bisschoppen en synoden. Een gemeenschappelijke verkla ring over de viering van de Maaltijd des Heren en één over het kerkelijk ambt in verband met deze viering zo ongeveer luiden de titels. Over deze verklaringen schreef dr. H. J. Kouwenho ven, gereformeerd predikant te Vlaardingen, bijgaand arti kel. Namens de gereformeerde kerken is dr. Kouwenhoven lid van de commissie Inter communie en Ambt en werkte hij mee aan de totstandko ming van de beide verklarin gen. De cartoons zijn ontleend aan het onlangs verschenen jaarverslag van de Sint Willi- brordvereniging. avondmaal de werkelijke aanwezig heid van de Heer niet of nauwe lijks in ogenschouw nemen. Over en weer bestonden er misver standen. Maar ook verschillen in opvatting. En zelfs de meest onver beterlijke optimist zal niet hebben durven hopen, dat die in diepgaan de gesprekken wel zouden verdwij nen. Verschillen In de tweede verklaring die over het ambt wordt het zelfs in ronde woorden gezegd, dat de Be sprekspartners niet steeds over be staande verschillen konden heen stappen. Er blijven nog wel wat theologische appeltjes te schillen over. Wie verwondert rich daar trouwens over? 'Tot voor kort werd de reformatorische ambtsdrager binnen de katholieke kerk nog nauwelijks erkend. Hij had geen wijding van een bisschop ontvan gen en dus bevond hij zich niet op de lijn van de apostelen. Op een wat strenge formule toegespitst: het sacrament door hém bediend bezat niet die geldingskracht, waarop de gelovige hoopte. Kort en goed: Rome erkende het ambt binnen de reformatorische kerken niet, maak te mee uit dien hoofde moeilijkhe den over de protestantse avond maalsviering. De grote winst van de conceptver klaring over het ambt ia, dait nie mand van buiten de reformatori sche kerken nu nog het angstig vermoeden behoeft te koesteren in de viering van de maaltijd des He ren niet het volle heil te ontvan gen, wanneer het geen door de bisschop gewijd priester is, die de heilige handeling verricht. Alle na druk is gelegd op de dienst van Christus voor en temidden van het volk van God, zowel in de bediening van het Woord als van het sacra ment. De beide verklaringen bevatten een flink brok theologie, of liever: ge- loofsbezmning. Uiteraard is voort durend het Woord geraadpleegd. Maar ook de kerkgeschiedenis en de geschiedenis van het dogma spreken hun woordjes mee. Dus moet je bepaald Je tanden er in willen zetten om je het geheel ei gen te maken, om over de details maar niet te spreken. Het zou an ders wel de moeite waard rijn, wanneer bijv. interkerkelijke ge spreksgroepen zich erop zouden werpen. Hoezeer het gebodene een kolfje zal zijn naar de hand van priesters en predikanten, die lei ding willen geven aan het ook oecumenisch leven in de kerk, behoeft vanzelf geen betoog. Konsekwenties De grote vraag ls natuurlijk, welke konsekwenties de kerken zullen trekken, wanneer ze met de inhoud van de verklaringen blijken in te •temmen. Maar misschien loop ik in mijn gedachten en verlangens al te ver vooruit. Eerst moeten de kerken zich uitspreken. En zeg gen zij niet meer dan eens, dat ze ook met hun 'achterban' rekening hebben te houden? Zogoed als, een kerkprovincie niet in alles naar be vind van zaken kan handelen, bui ten de wereldkerk om? De oecumene heeft de wind niet zo bijster mee, momenteel. Verschil lende kerkgenootschappen schijnen Weer graag hun eigen karakter te Willen handhaven. Het lijkt hun niet raadzaam al te hard van stapel te lopen, met het gevolg dat de bedding van de oecumene weer dicht kan slibben. Maar laten we niet in mineur eindigen. Per slot is beslist niet uitgesloten, dat bij de leoen van de beide documenten de verrassing het wint van de aarze ling om zoveel eenstemmigheid, zo veel saamhorigheidsbesef. En kun nen daar geen ingrijpende beslis singen verwacht worden, waar men onderstreept heeft samen de Heer efi rijn kerk toe te behoren? BETER Soms vraag je ja af hoe de Predi ker aan een bepaalde combinatie komt. De lees b.v. (7,8): Het einde van een zaak is beter dan haar ■begin; beter een lankmoedige dan een hoogmoedige. De Prediker heeft 't er nog al eens over dat het een heter is dan het ander. Het einde van een zaak beter dan haar begin? Dat laat zich horen. Aan het einde van een zaak kan je tenminste digheid gevraagd. zoiets als een oordeel vormen en zeggen of je er nu tevreden over bent of niet. Dus dat is duidelijk. Je moet niet te vroeg juichen, wacht liever even af. En dan daar na: beter een lankmoedige dan een hoogmoedige. Zou dat te maken kunnen hebben met dat oordeel? Een lankmoedige, dat is iemand met geduld, hij is bereid om heel veel nog eens aan te zien, heel veel vijgebomen ook nog dit jaar te laten. D€ hoogmoedige is een an der. Hij vertrouwt z'n eigen oor deel. Hij heeft alles in kastjes zit ten. Doet zich Iets voor, hij trekt een laatje open en klaar is meneer. Hij heeft zo voor alles zijn oordeel en rijn antwoord. De Prediker heeft liever met een lankmoedige te ma ken. Die vindt hij ook veel wijzer, als je 't mij vraagt. Dat bedoelt hij met dat beter. Die hoogmoedige kan gemakkelijk brokken maken, hij heeft geen geduld om op het einde te letten en zo komt hij aan het betere niet toe. Dus: lankmoe- digheid gevraagd. toen de Verenigde partij de baas was. werd de zwarte man en Zuid- Afrika uitgebuit. 60 procent der winst verdween naar Engeland. De door Engelsen beheerde vakbewe ging hield de ontwikkeling der zwarte mens tegen De rijke bodem schatten verdwenen naar Engeland. De Engelse kerken waren hoofdaan deelhouders die rijk geworden zijn door de uitbuiting der zwarten. Pas toen de Boeren het roer omgooiden en .de bodemschatten zelf gingen verwerken en hiermee de Engelse macht aantastten, begonnen zij zeer sociaal te doen. Daarom, weest voorzichtig met de kritiek van de Engelse kerken. Heemstede P. W. de Koning ROME (AP) Zeven vooraan staande Nederlanders hebben paus Paulus verzocht een ver vanger voor kardinaal Alfrink aan te wijzen die in staat is de kloof in de Nederlandse kerk provincies te overbruggen. Dit heeft het Romeinse dagblad II Messagero gisteren gemeld. Volgens het blad rijn de brief schrijvers de voormalige premiers Beel. De Jong en De Quay, de voormalige ministers Veringa en Klompé. de heer Spit van het NKV en de voorzitter van de KRO, de heer Loerakker. Volgens het blad hebben de zeven hun brief al in januari naar de paus verzonden, maar de inhoud is thans pas in de openbaarheid geko men. De zeven vragen de paus een op volger van Alfrink te benoemen die ln staat is het 'rampzalig antago nisme' in de Nederlandse kerkpro vincie te voorkomen Zoals bekend heeft kardinaal Al frink de paus op 17 Juli Jl. toen hij 75 Jaar werd. zijn ontslag aangebo den, maar tot nu toe is niet bekend of het ontslag ls aanvaard. De briefschrijvers zeggen onder meer: "Wij zijn van mening dat de instandhouding van de eenheid van het geloof en het slaan van een brug tussen de tegenover elkaar staande krachten in plaats van een sloot tussen hen te graven een van de moeilijkste taken zal zijn van de toekomstige aartsbis schop van Utrecht. Als de nieuwe aartsbisschop geen dialoog wenst tussen de elkaar tegengestelde krachten binnen de kerk in Neder land. zou er een nog rampzaliger antagonisme ontstaan en zou de kerk een ernstig verlies lijden', al dus de briefschrijvers. door Ton van der Hamen 's-GRA VENPOLDER In zeventien gereformeerde gemeenten van de classis Goes is 'n kanselbood schap voorgelezen, die speciaal gericht was tot de jeugd en hun ouders. Het ging daarin over wat ge noemd wordt: uitwassen in kleding en haardracht. Daarmee worden vooral bedoeld lange broeken en korte rokken voor meisjes en lang haar voor jongens. Modeverschijnselen, die bij de jongeren van deze kerkformatie in ons land geen halt hebben gehouden, maar waarvan de classis nu met na druk heeft gezegd dat ze als onschriftuurlijk van de hand moeten worden gewezen, dus niet meer mogen worden nagevolgd. b*K>j. ROME (CIC) Tijdens een ont vangst van zeventig rectoren- van <De, 'irarrUaifar, UaafF O r,Q1u Ük Vai AR cha het zat» J. I giei ioe 100 dai ich een jezuïten-universiteiten' neëffc paus Peuiius duidelijk kritiek gelevetd óp3 het beleid aan de r.èk. unave?sitei- -het beleid aan de r k.-universitei-^ rakter van deze universiteiten" dë laatste jaren ernstig verwaarloosd.- ate aat! Tot de rectoren zei de paus, dat er lien ijkt De classis vertelde niets nieuws, want de bijbel spreekt daarover klare taal. licht de heer L. Janse uit 's-Gravenpodder (onder de rook van Goes) toe. Hij is oud-onderwij zer van diverse scholen der gerefor meerde gemeenten. In zoverre is het weer wél nieuws, zegt hij, dat er eindelijk weer eens een officiële uit spraak over werd gedaan. Want de gereformeerde gemeenten hebben tegenover die uitwassen te lang een passieve houding aangenomen. De uitspraak wil er ook toe bijdragen dat andere classes voor deze zaak in beweging zullen komen. Maar bij die uitspraak zal het niet blijven,. Om te beginnen zullen de scholen van dfr gereformeerde ge meenten voor voortgezet onderwijs in de classis langs wegen van gelei delijkheid gaan proberen de leer lingen en hun ouders te overtuigen van wat volgens altijd bestaande inrichten, die op de Schrift zijn gebaseerd, wel en niet welvoeglijk is. aldus de heer Janse. Op enkele scholen werd daar trouwens al aan gewerkt. De mavo in Krabbendijke bijvoorbeeld heeft de pantalon voor meisjes steeds verboden. Maar vaak komen er wel in naar school en verkleden rich dan voor ze de klas Ingaan. Dat ls natuurlijk niet erg consequent, constateert hij. Van daar. dat behalve vanuit de scholen die alleen daar hun gezag kunnen laten gelden nu ook vanuit de ge méénten in Noord- en Zuid-Beve land via huisbezoek en op andere manieren een appèl op Jongeren en hun oudere zal worden gedaan. Totzover het citaat. Het gaat dus. Licht de heer Janse verder toe, over een element van wat we in onze kring het handhaven van de gere formeerde zede noemen. Vraag: ziet hij dat bij de gerefor meerde gemeenten ook weer gebeu ren? Nee. daar kan hij niet erg optimistisch over zijn. In onze clas sis zal het nog wel gaan, meent hij. vooral waar het de kleding van de meisjes betreft. Maar hij voorziet dat het lange haar voor jongens wel een taal ongerief zal blijven, ook al omdat ze nogal wat contra- argumenten hebben. Ze verwijzen bijvoorbeeld naar bijbelse figuren en naar de oud-vaders (de z.g. oude schrijvers die in de gereformeerde gemeentekring veel worden gele zen) voor wie lang haar kennelijk géén onschriftuurlijke dracht is ge weest. Ook wordt de Zeeuwse hoe rendracht genoemd: die leden van de gereformeerde gemeenten is vroeger toch ook niets in de rieg gelegd? Zo redeneren ze dan. Op de tocht En buiten de classis Goes? Daar zal het. denkt de heer Janse, nog veel moeilijker liggen. Dat hééft ver schillende oorzaken waarvan hij er wel enkele wil noemen. Om to be ginnen komt in het algemeen ge sproken de sociale controle binnen de gemeenten in deze tijd meer en meer op de tocht te staan: men heeft veel meer moeite de besloten heid die ex vroeger was te handha ven. Mede daardoor kon er verzet tegen deze 'steile' opvattingen kó men. Er wordt dan gezegd: vroeger mochten we niets, maar we leven nu in een andere, veel vrijere tijd. Daarnaast speelt bij die onverschil ligheid ook een heel andere, van oudsher bekende, factor mee, die de heer Janse zou willen omschrijven L. Janse als de dwaling van lijdelijkheid, een soort noodlotsgedachte over de ver kiezing, die, eenvoudig gezegd, hier op neerkomt: 'Je bent nu eenmaal Onbekeerd en laat dan Gods water maar over Zijn Akker lopen, want je komt er toch niet.' Verder ziet hij in de prediking, die niet altijd even duidelijk op het geweten van de mensen appelleert, ook waar het dit soort bijzaken (dat wil hij toch wel duidelijk zeggen) betreft, een oorzaak van de ontstane situatie. Het initiatief van de classis Goes moet daarom als een poging wor den gezien om temidden van veel verwarring het gezag van de Schrift weer te laten spreken en toe te passen, zo besluit de heer Janse. Daarmee, handelt de classis in de Daarmeeh candelt ook nog vele kerk leden voor wie de toenemende we- reldgelijkvormigheid binnen de ei gen kerkformatie een erg verdrieti ge saak is. steeds minder waardering is voor de christelijke waarden. Daarvoor in de plaats is een proces van verwereldlijking. De verantwoorde- p o lijke leiders van de universiteiten en hebben dit oogluikend toegestaan en daarmee dit proces bevorderd. Het gevolg hiervan is. dat de be- ftid langstelling voor de r.-k. universi teiten ernstig is afgenomen. Zowel in het onderwijs als in pu- blikaties moet gezorgd worden voor een 'volledige orthodoxie, eerbied voor het kerkelijk ambt en trouw aan hiërarchie en Heilige Stoel'. Er mag daarbij geen plaats zijn voor een relativeren van de heer of voor een moraal die vele zaken probeert toe te laten, aldus de paus. niet loe? !eni Kn Da ttvi 'S. n d ROME (CIC) —'Onbekenden zijn de woning van "curiekardinaal Feli ci in Rome binnengedrongen en hebben enige waardevolle voorwer pen ontvreemd. De kerdlnaal is di rect na het bekend worden van de inbraak teruggroepen van een reis door Spanje. De inbrekers hebben alle kasten en laden van zijn bu reau doorzocht. noet floc Ij i perd *53 "frerdi foor ling gen edr< ra cl chei erve aan verl er 2 >e A en al i pn Ijk A 1 va Open brief Op de Voetlus-mavo in Goes rijn onlangs goede resultaten bereikt nadat een 'open brief' over haar drachten kleding aan de leerlingen wa6 uitgereikt, geschreven door de heer P. Kuijt, oud-directeur van de Pedagogische Academie ln Gouda. Daardoor werd op deze school het aantal lange broeken voor meisjes alvast de helft minder. De heer Janse geeft mij ook een exemplaar van deze brochure, waarin ik dit kenmerkende citaat tegenkom: 'Gods Woord zegt ons duidelijk hoe de Heere wil dat wij gekleed gaan en hoe onze haar dracht zal zijn. Dat is voor geen tweeërlei uitleg vatbaar. Dat ls echt geen punt voor hen, die naar Gods geopenbaarde wil wensen te leven en wensen te handelen. Lezen we niet letterlijk iri de Bijbel: 'ZIJ (de mannen) zullen hun hoofd niet glad afscheren, ook de lokken niet lang laten groeien: behoorlijk zul len zij hun hoofden scheren'? (Eze- chiël 44:20). En voor de meisjes spreekt de Bijbel duidelijke taal ln 1 Corinthe 6 en 15. Natuurlijk vra gen Jullie: Hoe kort of hoe lang moet mijn haar dan zijn? Laten we daar niet over twisten. De Heere eist een duidelijk onderscheid tus sen de geslachten: n ln ons uiter lijk èn ln onze gedragingen moe ten we tonen, dat we de Heere gehoorzamen willen en dat ook doen. Ook al zou de hele wereld ons uitlachen.' Ds W. J. Overdiep vertelt in het Remonstrants Weekblad over zijn ervaringen als studentenpastor ln Utrecht: Ik doe het nue tien Jaar. Optrekken met studenten, individueel of ln groepsverband. Luisterend, pratend, feestend, rouwend, aktievoerend. Er ls veel gebeurd in die tijd. Vooral: veel veranderd. Ik heb in vele blocnotes de aantekeningen bij gehouden lie ik pleeg te makeD van de voorbereidende gesprekken met bruidsparen. De veranderingen ln levenshouding, in aard van de problemen die ter tafel komen, ln toekomstperspektief. zijn er zo uit af te lezen. Ik denk vaak: hoe zal Lk zelf die veranderingen nog kun nen bij fietsen? een vraag die ver moedelijk ook wel eens opkomt bij onderwijzers en leraren. Ik heb het gevoel dat lk om de paar jaar omgeschoold word door de nieuwe gezichten, manleren van optreden, door de nieuwe taal die men spreekt, de nieuwe normen die de oude soms geruisloos met een klap verdrijven, de nieuwe vormen van met elkaar omgaan en met elkaar spreken. Jongerengeneraties wisse len elkaar bijzonder snel af. de vragen en antwoorden van gisteren bereiken de mensen van vandaag al niet meer en voor nostalgie is geen tijd. Evenmin voor 'ervaring' in de goede oude zin van het woord. 'De de oude zin van het woord. 'De ervaring heeft mij geleerd' is «n zin die mij nooit of uiterst zelden over de lippen wil komen, het be roep op levenservaring is niet reëel. Je leeft iinmers nu, en ervaring betekent voor de jongeren van nu heel wat anders: nl. het dlrekte, woordeloze en onverwoordbaxe kon- takt met jezelf, de dingen, de men sen, God. Ik word dagelijks uitge reikt. Wat ik gisteren nog voor onmogelijk of zelfs onzedelijk-hield, gebeurt vandaag. Ik heb het schrik ken vrijwel afgeleerd, het me aan meten van een oordeel over wat normaal of niet normaal ls hele maal. Ik val vaak In vertering, zelfs verbijstering, en dat 'vallen' drukt het gevoel dat ermee gepaaid gaat goed uit! Verbaring over de ander God. ben zij zó maar ook over mezelf. Soms voel lk me ontzettend oud. de ouders van Jan Smit die ik voor de bruiloft nooit ontmoet had, maar die Jan en EUie me hadden afgeschilderd als heel oud en ouderwets, blijken vroegere studiegenoten te rijn Soms voel ik me ook veel jonger dan een stu dent die op zijn twintigste al moe is. dde de wereld en zichzelf en zijn karrière al wel kent en voor gezien houdt. Ik heb geen idee meer over mijn eigen leeftijd: ben lk een oude zak of een nooit helemaal volwassen geworden Idealist of bei de tegelijk? Ik weet het antwoord niet, probeer gewoon maar mezelf te zijn en het antwoord aan da ander over te laten Vrije tijd Dr. Okke Jager, geïnterviewd door de Groninger Kerkbode: Wanneer je die bril van die pro- duktiemaatschappij niet op hebt dan zie Je Ineens dat de bijbel vol is van teksten en verhalen die wij zen op een ander levensgevoel waarbij het genieten meer naar vo ren komt. De Sabbat. De joden hadden het Sabbatjaar. Zij werden ln het romeinse rijk uitgescholden voor luie rakkers omdat de slaven op Sabbat niet eens wildenwerken. Juist wie vanuit het bijbelse den ken wil werken kan al gauw voor werkschuw tuig worden uitgemaakt. Je-kunt zeggen dat verschillende bijbelhelligen langharig en werk schuw waren, volgens westerse maatstaven. Jezus ls zijn openbare optreden begonnen met een brui loft en niet met een eenzijdige nadruk op de arbeid. Het genieten Stond voorop. Christus heeft altijd gewerkt op een manier alsof hij vakantie had. Omgekeerd Prof. dr. J. Flret ln het Gerefor meerd Theologisch Tijdschrift over een gesprek met een curiepriester ln Rome: We hadden het over het Heilig Jaar. Een anachronisme met zijn aflaat, zijn massa-toeristische pel grimage? Er ls zo zei hij onge veer van alles aan gedaan, er een Jaar van evangelisch getuigenis van te maken waarin heel de oecu mene zou kunnen participeren. Door ongrijpbare machten in het Vatlcaan ls alles zo geregeld dat er vrijwel niets van terecht kwam. Eén voorbeeld. In de commissie 'Heilig Jaar en oecumene' kwam het plan op. een voettocht te orga niseren van Rome naar Asslsl (let op de richting!). Jeugdigen uit alle landen en kerken zou gevraagd worden eraan mee te doen, vastge koppeld aan een aktiviteit voor lij denden. Het Vatlcaan voelde er niet voor. Men gaf toestemming voor een voettocht door een kleine groep.van Asslsl naar Rome! Het trieste is dat de symboliek van de omkering van de richting opzette lijk is. Als het^aXJHöeilijk is van de troon van-Petrus naar Franciscus te gaan, hoe moeilijk is het dan, je te bekeren tot de gezindheid van Christus die 'arm is geworden ter wijl Hij rijk was' 'déze Jezus'. Teken Ds. A. Vroeglndewelj in het Gere formeerd Weekblad over de satans kerk in het Noordhollandse Eters- heim: We kunnen natuurlijk stellen dat het wargeesten zijn. die een derge lijke dienst Instellen en dat men zich er niet te veel van aan moet trekken. Maar daartegenover zou den we toch willen stellen dat de 'vader van de leugen' geweldige macht heeft op onze aarde en dat we hier te maken hebben met een symptoom dat ons tot opmerkzaam heid moet brengen. In onze tijd zijn er immers allerlei verleidende geesten die zich bezighouden met waarzeggerij en toverkunsten, met spiritisme en occultisme, met sa- tansdlenst en dulvelsmacht. Al deze dingen komen voort uit de Tcop van de slang' dde listig is en blijft in het verleiden van de mensen. Hij dient zich menigmaal aan als een 'engel des lichte' maar zijn ware naam ls 'leugenaar van den begin ne'. Eterheim moge dan niet zo ne'. Etersheim moge dan niet zo ken aan de wand. De duivel wordt openlijk aangebeden in ons land. en onder ons volk. dat geboren werd in de worstelstrijd om de Heere te mogen dienen in vrijheid overeenkomstig Zijn Woord. Hij wordt aangebeden in een voormalig kerkgebouw dat gewijd was aan de dienst van de Heere Jezus Christus Die gekomen ls om de werken van de duivel te verbreken. Dat moet ons toch wel tot nadenken stem men en ons meer dan ooit doen letten op de tekenen der tijden. 'We die wet my inft

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2