Ford: weg vrij voor troepenreductie Verdeeldheid in Portugese leger Lichtpunt Nieuwe Leidse Courant Rusland krijgt geen Europees graan 'Akkoord van Helsinki' ondertekend Zogezegd Tto met Nieuwe Haagse Courant Overdreven kritiek op opvang - pag. 5 Familieberichten en met Soares welwillend over Carvailho Akkoord over minderheden op Cyprus Lardinois: Voorrang aan voedselhulp PTT experimenteert met 'computerlijnen' Record-regen in Zierikzee Man verdronken in zee bij Ameland Over aardig gesproken. Abonneer eens iemand. Welkomstvoordeel. hoort bij u "V Trouw 33e JAARGANG NO. 9588 ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1975 kunnen van maandag tot en met vrijdag tot 20 uur worden opgegeven (Tel. 020-220383)Op 'zondag is daartoe van 18-20 uur gelegenheid. UITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 ABONNEMENT 13.52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0.50 Binnenland Kleurrijke muren in Tilburgs museum 15 Herstel Nieuwe Kerk bijna klaar 11 Geschiedenisboek over gewone mensen 11 De barmhartige Sama ritaan 2 Ze gaan er breed voor zitten 2 Buitenland Pleidooi voor breuk CDU-CSU 13 Peru's beheerste revo lutie 13 Sport Neeskens na één jaar Spanje 19 Kunst 'Een boeket van gelui den' Economie Molenaars kindermeel blijft Voer voor musicologen 15 15 NVV valt banken aan 21 21 Radio en tv Strips, feuilleton Commentaar Dichtbij en verder Weer Beurs Pop-op-de-piaat Denksport Bloem en plant HELSINKI (Reuter, UPI, AP. ANP) President Ford van de Verenigde Staten heeft gisteren tij dens de Europese veiligheidstop de Sowjet-Unie dringend gevraagd mee te helpen aan de ontspan ning in centraal Europa. LISSABON (Reuter, UPI) De verdeeldheid in Portugal over de politieke ontwikkeling van het land is nu ook het leger binnenge drongen. De gematigde chef-staf generaal Fabiao wilde dat gister ochtend voor zijn vertrek naar Angola niet ontkennen. Ford zei ln zijn toespraak dat de Europese veiligheidsconferentie de weg vrij heeft gemaakt voor nieuwe pogingen te komen tot troepenver mindering in Europa. Hij vroeg de landen van het Warschaupact ernst te maken met de ondertekende ver klaringen over de mensenrechten en herinnerde aan de groeiende twijfel in de Verenigde Staten over de Sowjeirussische politiek. 'Vrede is geen stukje papier', aldus Ford. 'Het Europese en het Noorda- merikaanse volk zijn het moe ge wekte hoop telkens te moeten erva ren als lege woorden en verbroken beloften.' De Amerikaanse presi dent zei dat de geschiedenis deze Iff conferentie niet zal beoordelen Gisterochtend zouden militairen op een militaire basis bij Lissabon het ontslag van hun gematigde com mandant hebben aangevochten. Verder zouden militairen in het noorden van het land afzetting van de extreem-linkse militaire com mandant van de Noordportugese havenstad Porto hebben geëist. Zij willen dat hij vervangen wordt door een meer gematigde officier. Woensdag weigerden militairen in Porto de politie bij te springen toen deze een menigte woedende mensen ervan wilde weerhouden Vrede is geen stukje papier. President Ford Droog en zonnig Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Maxi mum-temperaturen van 21 graden Celsius aan zee tot 27 graden in het zuiden van het land. MORGEN EN OVERMORGEN: Weinig verandering in het hui dige weertype. Morgen zon op: 05.03 onder: 20.28 maan op: 00.37 onder: 17.08 Overmorgen zon op: 05.05 onder: 20.26 maan op: 01.32 onder: 17.59 KLM gaat personeel opnieuw inkrimpen Verder kunnen we niet gaan, dunkt me. het hoofdkwartier van de üommii- nisten in deze stad te bestormen. Nieuwe regering Verdeeldheid bestaat volgens zegs lieden ook nog steeds over de sa menstelling van de nieuwe regering in Portugal. Verschillen van me ning zouden voornamelijk bestaan tussen de pro-communistische eer ste minister Vasco Gongalves en generaal Saraiva de Carvalho. Carvalho zou willen dat hij en Gon- galve> beide vice-premier worden en het nieuwe kabinet, dat dan zou moeten worden geleid door presi dent Da Costa Gomes. Gongalves, plan is nu nog dat hijzelf premier wordt, terwijl Carvalho en een bur ger beiden een functie als vice-pre mier zouden krijgen. Ook zou Gongalves nog steeds de grootste problemen hebben bij het vinden van ministers voor de ver schillende posten. Drie man waaronder de voormalige minister van buitenlandse zaken Antunes zouden al geweigerd hebben omdat het nieuwe kabinet al te zeer door de communisten wordt overheerst. Mario Soares die op het ogenblik een conferentie van socialistische Zie verder pagina 7 WENEN (Reuter. AFP) De Turks-cypriotische en de Grieks- Cypriotische delegaties bij de bespre kingen over de kwestie-Cyprus heb ben gisteravond een akkoord be reikt over de minderheden op het eiland. Rauf Denktash, de leider van de Turkscypriotische delegatie zei dat op grond van dit akkoord tiendui zend Griekscyprioten kunnen blij ven wonen in de Turkse zone. On geveer negenduizend Turkscyprio ten kunnen uit de Griekse zone naar de Turkse vertrekken. Verder mogen ongeveer 800 Griekscyprio ten zich bij hun familie in de Turkse zone voegen. Denktash zei het akkoord te beschouwen als een wezenlijke doorbraak in de discus sies over een regeling voor Cyprus. Het tot dusver bereikte resultaat van de derde ronde over Cyprus heeft al de verwachtingen van VN- secretaris-generaal Kurt Waldheim en de Cypriotische leiders zelf overtroffen. Nadere details over de resultaten van de besprekingen zullen van daag in een verklaring bekend wor den gemaakt. De verwachtingen van deze derde ronde van de Cyprische vredesbe sprekingen waren aanvankelijk niet hoog gestemd. Waldheim en de twee Cyprische leiders hebben ech ter gezegd goede vooruitgang te hebben geboekt. Ondanks het optimisme wordt een werkelijke doorbraak tijdens de huidige besprekingen nog niet ver wacht. Pas in een volgende ronde zal waarschijnlijk gesproken wor den over de toekomstige bestuurs vorm op Cyprus. Eén van de vele 'onderonsjes' op de topconferentie in Helsinki: Amerikaanse president Ford. BRUSSEL De graanoogst in de EG zal dit jaar waarschijnlijk nog iets sterker tegenvallen dan na de slechte herfst en winter werd verwacht. Een voorzichtig exportbeleid is daarom gewenst, zo heeft landbouwcommissaris Lardinois gisteren verklaard. Zo is de Gemeenschap niet van plan graan aan de Sowj et-Unie te leveren (ADVERTENTIE) Bij export zal voorrang worden ver leend aan voedselhulp en aan tradi tionele afnemers van Europees graan. Zo wordt met Egypte een contract voorbereid en contracten met Israël en Algerije overwogen. Bij de VS. Canada en Australië heeft Rusland in de voorbije weken reeds 14 tot 15 miljoen ton tarwe, mais en gerst gekocht. De wereld markt is hierdoor sterk beïnvloed, aldus Lardinois, die verdere Russi- DEN HAAG De PTT begint in oktober in elf plaatsen van ons land een experiment met 'loket- terminals'. Een loket-terminal is een apparaat, dat via een directe telefoonlijn in verbinding staat met een van de hoofdcomputers van de PTT in Arnhem. Den Haag. Am sterdam en Leidschendam. De loketbeambte krijgt na het 'in toetsen' van de gevraagde gegevens antwoord op een 'printer' (getypt op een rol papier). Dit antwoord kan binnen enkele seconden wor den gegeven. De loketbeambte kan gegevens vra gen over buitenlandse tarieven voor postpakketten en postwissels. Voor al door het aantal buitenlandse werknemers zijn de postale werk zaamheden voor deze twee zaken sterk toegenomen. sche aankopen niet uitsloot. Lardi nois achtte het wel mogelijk dat handelskringen in bepaalde EG-lid- staten graan aan Rusland zouden leveren, maar 'dan zeker niet onder de normale prijs'. 'Dat. kunnen we ons niet permitteren'. Volgens Lar dinois heeft de Sowjet-Unie de Bondsrepubliek en Frankrijk bena derd voor de aankoop van één mil joen ton graan. Er zijn nog geen contracten afgesloten. Egypte is het eerste larid waarmee een termijncontract werd opgesteld. Dit contract is door de commissie ter goedkeuring aan de Minister raad voorgelegd, zo zei Lardinois. In dit contract verbindt de ge meenschap zich onder meer ertoe Egypte het kooiende jaar een mil joen ton tarwe te leveren. Door het invoeren van een minimum- en een maximumprijs wordt de Ge meenschap beschermd tegen een te grote daling van de graanprijs op de wereldmarkt en Egypte tegen een te grote stijging. (ADVERTENTIE) Verhuist U o( heeft u ander transport nodig? Opslag en verpakking Holwerda zonen DokkunuTcl. 05190-2292-2580 LELYSTAD: Tol.03200-21600- 21400. naar de beloften, die zijn gedaan maar die zijn gehouden. Er is geen stabiliteit in de wereld als rechtvaardigheid en fundamen tele vrijheden ontbreken, aldus Ford. Hij maakte een opvallende opmerking door Berlijn als toet steen te noemen. Berlijn is altijd een punt van confrontatie tussen Oost en West geweest en zal nu een voorbeeld kunnen zijn van vreedzame regelingen in de toe komst. Volgens de VS is de verkla ring van Helsinki evenzeer van toe passing op Berlijn als op de andere landen van Europa. Ford sprak als laatste van de vijf endertig staatshoofden en rege ringsleiders uit Europa, de Verenig de Staten en Canada voordat deze gistermiddag hun handtekening hadden gezet onder de verklaring van Helsinki. De verklaring werd ondertekend in het Finlandia-huis in de Finse hoofdstad. Met de plechtigheid kwam een ein de aan een lange reeks van onder handelingen die in een voorstad van Helsinki begonnen op het ni veau van deskundige ambtenaren. Later kregen zi.i versterking van hun ministers van buitenlandse za ken. Vervolgens werden de onder handelingen over een definitieve slottekst voortgezet in Genève. waar 375 diplomaten uit die 35 landen verdeeld over twintig com missies aan het werk gingen. In totaal zijn er in di$ periode onge veer vijfduizend voorstellen ter ta fel gekomen en besproken. Tranen De Finse kustwacht lieeft donder dagavond in water dat onder de strenge veiligheidsmaatregelen in verband met de top van Helsinki viel, gesehoten op een speedboot die zonder licht voer. Eén inzittende werd gedood en een andere aange houden. De boot werd ernstig be schadigd. zo heeft een woordvoerder van de kustwacht meegedeeld, het incident gebeurde om tien uur in de buurt van de Hongaarse ambassade en een hotel waarin veel delegaties naar de Europese topconferentie verblijven. Tevoren hadden president Ford en andere aanwezigen een ont vangst door de Finse regering bij gewoond. de mens en de fundamentele vrij heden. 'Ik verwelkom de bevesti ging dat deze beginselen door ge heel Europa zullen worden uitge voerd'. Eén van de belangrijkste aspecten van de conferentie noemde de Neder landse minister-president dat ver scheidene kleine staten er een rol hebben gespeeld die veel groter is dan hun geografische verhouding tot andere staten. Voor mijn land. aldus besloot Den Uyl. zal het resultaat van de troe penbesprekingen (de wederzijdse en evenwichtige vermindering van de troepen en bewapening in cen traal Europa -MBFR) een belang rijk criterium zijn voor het beoor delen van het succes van de ont spanning. Er werd ondertekend in alfabeti sche volgorde. De eerste onderteke naar was de Westdultse bondskan selier Helmut Schmidt, de tweede Oostduitse partijleider Erich Ho- necker en de derde de president van de Verenigde Staten. Gereld Ford. Volgens waarnemers had de Sowjetrussische leider Breznjew tranen in zijn ogen toen hij het document ondertekende. Breznjew heeft zich ingespannen voor het welslagen van de topconferentie. Voor Ford werd nog het woord gevoerd door de regeringsleiders van Nederland. Roemenië en Malta. Pemier Den Uyl noemde in alle punten die in de grote verklaring van Helsinki staan, twee die voor hem van bijzonder belang waren: het punt van het zelfbeschikkings recht van de volken en het punt van de eerbied voor de rechten van Zie verder pagina 7 Van een verslaggever ZIERIKZEE Zierikzee heeft don derdagnacht een zware onweersbul met 31 mm regenval moeten trotse ren. Dit is een stand, die in -de afgelopen 250 jaar niet meer is voorgekomen. Diverse straten ston den binnen korte tijd helemaal blank. In een straat werd twaalf cm warte gemeten en in andere straten tien centimeter modder. De grachten rondom Zierikzee stegen die nacht met maar liefst dertig centimeter. premier Den Uyl overlegt met de Kom naar het Dolfinarium »°°r «n Harderwijk 1 show In het grootste overdekte Doilijnenstadion ter wereld mei 2 500 zitplaatsen c\N4a ziet u een unieke show van CT - zeeleeuwen en dollijnenin één programma. Ti|den: «c jaar q dagelijks 10.00 11 30 - 13 00 14 30-16 00 en 17.30 uur *CLC» (zondags niet om 10 00 uur Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigert. rrrr NES (Ameland) Voor de ogen van zijn vrouw en kinderen is de 53-jarige A. Sj. S. Willems uit Epse bij Gorssel gistermiddag in zee ver dronken. De heer Willems. die met zijn familie gisteren zijn trouwdag vierde, stond tot zijn middel in het water maar zag geen kans naar de kant te komen omdat een diep zwin hem van het strand scheidde. Aan mensen die hem te hulp kwa men klemde hij zich zo stevig vast dat het onmogelijk bleek hem te redden. De sterke stroming 'zoog hem naar buiten en toen een boot hem op aanwijzing van een heli kopter bereikte bleek hij al overle den te zijn. Terwijl de Europese veiligheidsconferentie zich in Helsinki naar haar onverbiddelijke hoogtepunt toe werkte, werd in Wenen zowaar een stukje overeen stemming over Cyprus bereikt. Het heeft waarschijn lijk niets met elkaar te maken. Toch aardig. Nieuwe abonnee:. Straat Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: N'aam: Ik ontvang graag: O 4 fraaie zvvart-kunstlederen onderzetters mei zilver bedrukte ouder wetse Jocomollermodcllen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. Hij betaalt f Ie hebben [y ijn. De nieuwe abonnee krijut een welkomst-voordeel. (na twee weken gratis ter kennismaking de krant ti ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers. antwoordnummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die beluien wij. \i i/lf in Trn,.. 'Vfi

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1