Vorster vat toerisme op als politieke steun briever Vandaag Uit de kerkbladen Kerksplitsing in Chili binnen twee uur een feit I: ft >i] Bisschop Wood belooft geweld in Namibië steun Geloven in de zomer... ien i v Uit ive ia van lezer: Onze adressen Bank of England verhoogt rente Huis in as gelegd Lutherse leiders in pienstweigeren (2) VS onder censuur TROUW/KWARTET MAANDAG 28 JULI 1975 KERK /BINNENLAND JUW/K Bezoeker kan niet overal komen in Zuid-Afrika door Marja Kroef Het programma tot bestrijding van het racisme (P.C.R.) van de Wereldraad van kerken heeft be sloten, zich kritisch te gaan bezighouden met het toerisme naar Zuid-Afrika. Een effectieve toeris tische boycot van dat land zou door sterk verminderde deviezen-inkomen een gevoelige klap voor de regering Vorster zijn. Het P.C.R. ziet zich bij dit initiatief onder meer gesteund door de op roep, die de Black Renaissance Convention (een historische bij eenkomst van 320 representatieve zwarte Zuidafrikaanse vertegen woordigers in december '74) richtte aan alle landen ter wereld 'om alle ondersteuning op cultureel, opvoed kundig. economisch, personeel en militair gebied aan de bestaande racistische regering en al haar ra cistische instituties terug te trek ken.' Dertienduizend In 1963 werd in Zuid-Afrika het State department of tourism opge richt. Sindsien is het aantal bezoe kers dat ieder jaar Zuid-Afrika als vakantie-bestemming kiest, enorm gestegen. In 1963 was hun aantal ruim 217.000. In 1974 ongeveer 700.000. Hieronder waren ruim 13.000 Nederlanders. Uit het feit dat een afzonderlijk departement voor toerisme werd opgericht, blijkt wel dat de Zuidafrikaanse regering groot belang hecht aan bevordering van toerisme vanuit het buitenland. Daarvoor zijn een aantal redenen aan te wijzen. In de eerste plaats wordt de econo mie van het land op grootscheepse wijze gesteund door de inkomsten uit het toerisme. Volgens bereke ningen van de Zuidafrikaanse rege ring geeft een toerist gemiddeld 20 Rand per dag uit (1 Rand is ruim 4 gulden). De gemiddelde verblijfs duur is volgens Zuidafrikaanse bron 24 dagen; ruwweg levert het toeris me de Zuidafrikaanse economie dus 336 miljoen Rand per jaar op. Daarmee vormt het toerisme een belangrijke bron van buitenlandse valuta voor Zuid-Afrika. Het staat momenteel op de derde plaats, en verwacht wordt dat het omstreeks 1978 op de tweede plaats na goud zal komen te staan. Tegen 1980 zullen, volgens Zuidafrikaanse prognose, circa l miljoen buiten landse toeristen gezamenlijk zo'n 500 miljoen Rand per jaar in het Zuidafrikaanse laadje brengen. Goodwill Een tweede reden waarom de rege- ring-Vorster zo'n belang hecht aan toerisme vanuit het buitenland, is van politieke aard. Op deze manier wordt bij veel buitenlanders een enorme goodwill voor het Zuidafri kaanse regeringsbeleid gekweekt. Daarbij wordt er terdege voor ge zorgd. dat de buitenlandse vakan tieganger juist en alleen dét te zien krijgt, wat het apartheidsbewind hem wil laten zien. De rijkdom aan natuurschoon vormt hierbij het be langrijkste potentiëel: Zuid-Afrika heeft vele mooie landschappen, stranden en natuurreservaten. Bo vendien kent het land gemiddeld 300 dagen zon per jaar. Dit alles maakt Zuid-Afrika tot een aantrek kelijk vakantieland. Maar de toerist kan niet overal binnen de Repu bliek vrijelijk^ gaan en staan. Zo zijn de thuislanden of bantustans voor hem verboden gebied, slechts toegankelijk met een speciale ver gunning. In die bantustans valt doorgaans dan ook niet veel na tuurschoon te bewonderen: het zijn meest dorre gebieden met onvol doende mogelijkheden van bestaan voor de bevolking. Geen wonder dus. dat de Zuidafrikaanse regering de thuislanden, waar armoede, hon ger en ellende hoogtij vieren, aan het oog van de buitenlandse vakan tieganger wil onttrekken. Datzelfde is het geval met de 'townships', stadsdelen uitsluitend voor zwarten die in de 'blanke' steden werken maar na gedane arbeid daar niet mogen blijven. Ze zijn verplicht in de townships te wonen. Evenals de bantustans zijn de levensomstan digheden voor de Afrikanen hier vaak minimaal, en ook hier mogen buitenlanders alléén met een speci ale vergunning komen. De enige uitzondering vormt Soweto. het 'zwarte' stadsdeel van Johannes burg, waar rondritten voor toeris ten worden georganiseerd door de gemeente (alle overige toeren wor den door particuliere ondernemin gen uitgevoerd). De gemeentelijke rondritten voeren langs een zorg vuldig uitgestippelde route die een zo gunstig mogelijk beeld van So weto geeft. Dat is het enige wat de toerist van de townships te zien krijgt. Ook de hervestigings-oorden en de barakken waarin trekarbeiders wor den gehuisvest zijn onderdelen van de Zuidafrikaanse werkelijkheid die de toerist niet te zien krijgt. De armoede van de zwarte Zuidafri kaanse bevolking wordt op deze Hjanier aan zijn waarneming ont trokken. en al vakantie-vierend komt men maar al te gemakkelijk tot de conclusie dat de toestand in Zuid-Afrika niet zo slecht is als vaak wordt beweerd. De zwarten die men te zien krijgt (hotelperso neel e.d.) zien er over het algemeen goed gekleed en gezond uit. Zo wordt menige argeloze toerist tij dens zijn verblijf in Zuid-Afrika 'omgeturnd' tot pro-apartheids-pro pagandist, vaak zonder dat hij zich er zelf van bewust is. En dat is het tweede positieve element van het toerisme voor de Zuidafrikaanse re gering. SCHAT EN PAREL U kent ze vast wel die twee gelijl nissen van Jezus over de schat In de brochures van de Zuidafrikaanse toeristenindustrie worden zwarte mensen en wilde dieren naast elkaar geplaatst als aspecten van het exotische Zuid-Afrika. Immigratie Daarbij komt dat aspirant bezoekers, waarvan in meerdere of mindere mate bekend is of kan worden aangenomen dat ze kritisch tegenover het apartheiss- systeem staan, domweg de toegang tot het land wordt ontzegd. En hoewel het weigeren van visa weer wat afknabbelt van de gekweekte goodwill, schijnt de regering in Pretoria er vanuit te gaan dat dat in elk geval minder is dan wanneer men deze mensen zou toelaten en vervolgens geconfronteerd zou wor den met hun kritische commentaar. Een derde reden van het belang van toerisme voor de Zuidafrikaan se regering ligt in de wisselwerking tussen immigratie en toerisme. Enerzijds leidt verhoging van het aantal immigranten tot toename van het aantal toeristen (familie bezoek), anderzijds zijn er veel im- migranten-in-spé, die eerst een kijkje in het land gaan nemen. Ook kan tijdens een vakantie-verblijf in Zuid-Afrika het plan om naar dit land te emigreren ontstaan. En zo als toerisme voor de Zuidafrikaanse economie van levensbelang is, zo zijn blanke immigranten dat voor de industrie. Tijdens zijn verblijf in Zuid-Afrika krijgt de buitenlandse toerist al met al een sterk vertekend en on volledig beeld van de Zuidafrikaan se samenleving en de verhoudingen daarbinnen. De vertekening begint echter al bij de voorbereiding van zijn reis. door het propaganda-ma- teriaal dat door het Zuidafrikaanse Departement van toerisme en de onder regeringscontrole staande South African Tourist Corporation (Satour) kosteloos wordt verstrekt. Wie een willekeurig Nederlands reisbureau binnen stapt om inlich tingen over reizen naar Zuid-Afrika vraagt, heeft een goede kans om onder meer het 'Handboek voor de toerist' gratis mee te krijgen- Dtt boek is uitgegeven door Satour op kosten van de Zuidafrikaanse rege ring. Uit het Handboek zou men de in druk krijgen dat Zuid-Afrika een voornamelijk door blanken be woond land is, met hier en daar nog wat zwarte bewoners, die als bezienswaardigheid gelden. Er wordt gesproken over 'schilderach tige bantoestammen met vreemdsoortige inwijdingsriten'. Fotofraferen wordt van harte aan bevolen: 'Het Zuidafrikaanse land schap. dieren, steden, alsmede het leven der bantoes bieden een over vloed aan mogelijkheden'. 'In Zuid- Afrika zullen U en Uw camera, waar U ook gaat, worden gecon fronteerd met overweldigend na tuurschoon V an de schilder achtige bantoedorpen, waar aloude stamriten nog steeds in zwang zijn. Terwijl berekend is dat 70 procent van de zwarte Zuidafrikaanse be volking een inkomen heeft dat be neden het absolute bestaans-mini- mum ligt, presteert men het om in het Handboek voor de toerist te stellen: 'Het bruto nationale inko men bedraagt meer dan 55.000 mil joen gulden, met als resultaat dan de gehele bevolking de hoogste le vensstandaard van geheel Afrika geniet.' Ook de geschiedenis van het land wordt in ernstige mate verkracht. Bekend is dat Europea nen in de 17e eeuw het gebied binnenvielen, waar van oudsher A- frikanen woonden. De Zuidafrikaan se toeristische propaganda keert de werkeüjkheid precies om: 'De blan ke bevolking stamt, in hoofdzaak af van de vroegere bewoners, ver mengd met immigranten die in de 17e eeuw vanuit het noorden Zuid- Afrika binnenvielen Ook al zou men met een kritische instelling naar Zuid-Afrika gaan en zijn best doen om zoveel mogelijk te zien van wat erin dit land werkelijk aan de hand is, dan nog blijft het 'er geweest zijn' zinloos, omdat men van de Zuidafrikaanse overheid eenvoudigweg niet de kans krijgt, er wérkelijk geweest te zijn. Alleen wie als zwarte Zuid afrikaan een tijdlang in het land verblijft, zou kunnen zeggen dat hij 'er geweest is'. Zolang dat onmoge lijk is, blijft het een twijfelachtige beslissing om tóch rustig van het Zuidafrikaanse land te gaan genie ten en daarbij de alledaagse reali teit van het aprtheidssysteem, zoals die voor de zwarten in Zuid-Afrika bestaat, over het hoofd te zien. De zwairte Zuidafrikanen vragen ons, dat niet te doen. Ze vragen ons. geen vakantie te vieren in apart- heidsland, maar er juist weg te blijven, als duidelijk teken aan de blanke minderheidsregering in Zuid-Afrika, dat wij verder zien dan zij ons wil laten kijken, en dat wij met haar beleid niet kunnen instemmen. Marja Kroef is free-lance journa liste, gespecialiseerd op Zuidelijk- Afrika, woonachtig te Leiden. Wie eens iets anders wil 'Zuid-Afrika voordelig'. Zo maakt onze ANWB in de Kam- peerkampioen reclame voor een vakantie in Zuid-Afrika. Een va kantie in Europa is ook niet goedkoop en Zuid-Afrika is een enorm land dat zich bij uitstek leent voor een kampeervakantie'. prijst de redactie van de Kam- peerkampioen het land van Vor ster aan. 'Het meest boeiende van dit land is misschien wel dat het een combinatie vormt van puur Afrikaans leven, tezamen m* westerse omstandigheden, wegen zijn er overwegend goed: je kunt overal met Engels en vaak zelfs Nederlands terecht: winkelen gaat er precies even makkelijk als bij ons en het vinden van de weg (en de cam pings) k ost niet veel moeite. Nergens zie je het wild zo na tuurlijk en toch comfortabel als in de Kruger wildtuin (bijna zo groot als een derde van Neder land). Nergens ook vind je de kleuren en de warmte van de Indische oceaan zo behaaglijk gecombineerd met badplaatsen maar ook met gebieden van een weldadige rust. Het passeren van de grens naar een van de onafhankelijke staatjes: Swaziland (met een Swazikoning die op zijn, 75e ver jaardag door de bevolking zijn 80e vrouw geschonken werd!) 'is een belevenis. Wie eens iets heel anders wil, moet eens gaan re kenen'. Tot zover onze koninkljike toe ristenbond. Wij hebben de re dactie van de Kampeerkampioen voor de zekerheid nog even op gebeld. Of ze er ook aan gedacht had. dat lezers, die niet lelie blank zijn wel even gewaar schuwd hadden mogen worden, dat de aanbeveling voor hen niet geldt. Dat zij niet zo ge makkelijk het land binnenko men en al helemaal niet hoeven te rekenen op een plaats op een Zuidafrikaanse camping. 'Wij bemoeien ons niet met politiek', was het antwoord van de ANW- B-redactie. de parel. Ze lijken als twee di pels water op elkaar. Het konii rijk gelijkt op een schat, die erg* ongeweten ligt. E enman huurt cncci stuk grond en vindt de schat. zelRt?TN< blijven liggen van een overhaal' vlucht voor vijanden. Hij gooit |KD1] C gat dicht en holt naar de eigenji Boe) om het stuk land te kopen. I Canai lukt, hij geeft er z'n hele b( ffei voor, en dan is hij de eigenaar, het tweede geval éen man die scl klten. ne parels zoekt. Je ziet hem loj [XTCUTr langs al die kleine havenma^kt ,"ft En daar ziet hij de parel van a leven. Hij hoort de prijs, holt \!aI?ge_ om alles te verkopen wat hij he U1V en koopt die parel. Toch is l®n°e verschil, tussen die twee verhalr De eerste man stoot om zo te zi '..Vt. gen op het koninkrijk der hemel Hij loopt er tegen aan en geeft dpnets z'n volle inzet. Het was dichtei dan hij dacht, die morgen toen vfvai begon te spitten. Die tweede m iaart hier staat: het koninkrijk U t zij.n op een koopman stoot er xi ^en op, hij zoekt. Dat is wat anders. 1 is ingespannen bezig. Hoe la CHEM heeft hij al niet van deze wond m is parel gedroomd. Eindeloos was R. vs er mee bezig. En ineens staat frehem ervoor. Je kunt op twee maniei het met het koninkrijk in aanraki d met komen. Vaak is het dichterbij d*e oor: je denkt. Je zit in de kerk en weg denkt: wat heb ik eraan? M: enllgg ineens, die ene keer. wordt je twe raakt. Je gaat luisteren om tot dere 1 ontdekking te komen dat ze daar allang hebben over datge ISTEP waar je nu juist zo'n behoefte a!rdaIP! hebt. Maar Je kunt ook zoekd in Jezus zegt dat je -dan \ikst en zei erlede. zult vinden. Misschien moet je gjgeval. duld hebben, maar hétkomt ove keer dat je ineens je ogen en of irepei bijna niet gelooft. Er is nog H verschil, en dan houd Ik op, v 'y dje schat kon die man Tgven. V a een parel kan je niet leven ten'ie je hem weer verkoopt. Je. kunt L wel telkens naar kijken en geluki zijn. Ook die twee horen brj Jezus noemt dat in een ander ,v*VU I band: leven en overvloed. (Mi theus 13. 44-46). ee: Van een onzer redacteuren SANTIAGO Chili heeft thans twee lutherse kerken. De ene is de kerk van bisschop Helmut Frenz, die ook door de internationale lutherse beweging en door de Duitse kerk wordt erkend. De andere is de inmiddels afgescheiden Lutherse Kerk in Chili, die in het leven is geroepen door de zogenaamde coördihatieraad en waaraan negen gemeenten deelnemen. In de vergadering in La Union, waar besloten werd tot afsplitsing, was vier percent van de 25.000 kerk leden aanwezig. De nieuwe kerk ontvangt het mees te steun van de eigenaars van grote landgoederen in Zuid-Chili. die veelal van Duitse afkomst zijn, en van de zijde van gezeten burgers in de grote steden zoals Santiago. De ze hebben een sterke campagne ge voerd tegen bisschop Helmut Frenz, die zich direct na de staatsgreep tegen president Allende het lot van de politieke gevangenen en vluchtelingen aantrok en die nog steeds op de bres staat voor de mensenrechten in het land. De lei der van de coördinatieraad, dr. Ju lio Lajtonyi uit Santiago zei tegen een verslaggever van La Tercera: 'Wij zijn in opstand gekomen tegen een corrupte leider, die de kerk niet anders dan moeilijkheden be zorgt. We moesten ons verdedigen tegen een kleine groep binnen de kerkleiding, die trachtte over de meerderheid te heersen'. HOOFDKANTOOR; Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9-11, Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. GRONINGEN; Nieuwe Ebbingestr. 25, Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Dr Lajtonyi beschreef bisschop Frenz als 'de officiële vertegen woordiger van de wereldraad van kerken in Chili' en beweerde dat de bisschop nagelaten heeft bij zijn eigen kerk te raad te gaan over de contacten met de wereldraad. De leider van de nieuwe kerk zei ver der dat Frenz Chili in het buiten land in discrediet bracht door een valse indruk van de toestand van het land te verspreiden. De coördi natieraad bestaat uitsluitend uit niet-theologen. 'De leken zijn tegen politiek in de kerk', zei dr. Lajto nyi. De nieuwe kerk wordt gevormd door gemeentes van Frutillar, Osor- no. La Union. Vavida en Temuco. Puerto Montt en Concepcion zon den waarnemers en Valparaiso be sloot geen vertegenwoordiger naar La Union te zenden. De oprichting van de nieuwe kerk voltrok zich binnen twee uur. Aanvankelijk wil de men alleen de statuten goedkeu ren. Een vertegenwoordiger eiste echter dat deze eerst zouden wor den voorgelezen alvorens er over zou worden gestemd. Welkom Tot voorzitter van de synode van de nieuwe kerk werd ds. Ricardo Wagner uit Osorno gekozen. Ds. Wagner riep in zijn intreetoespraak de nieuwe kerk op niet door te gaan met de campagne tegen de oorspronkelijke kerk van bisschop Frenz. De synode besloot een actie te gaan voeren voor gelden voor een theologische opleiding, nu de lutherse kerken in Duitsland en de Verenigde Staten en de lutherse wereldfederatie en de wereldraad van kerken weigeren de nieuwe kerk te erkennen. Een verzoek van de coördinatie- raad. de eigendommen van de kerk van Frenz te confiskeren en de bisschop met vier andere theologen het land uit te zetten Is door gene raal Pinochet afgewezen. De Chi leense machthebber heeft er even wel geen twijfel over laten bestaan dat hij de vorming van de nieuwe kerk verwelkomt, In de Chileense kranten wordt ook positieve aan- De Chileense bisschop Helmut Frenz dacht geschonken aan de nieuwe kerk. Ondertussen verschijnen er artikelen over 'marxisten en leni- sisten. die onder kerkelijke dek mantel terroïsme en extremisme prediken'. LONDEN De anglicaanse bis schop Richard Wood, die vorige maand door de Zuidafrikaanse au toriteiten uit Namibië werd gezet, heeft tegenover het blad Church Times gezegd dan de bevolking van dat land haar vrijheid van Zuid- Afrika waarschijnlijk met geweld LONDEN De Britse centrale bank heeft vrijdag haar minimum- rente (vroeger disconto genoemd) van tien tot elf procent verhoogd. De rente is tegenwoordig gekoppeld aan de resultaten van de verkopen van schatkistpapier in Engeland. Vrijdag verkocht het ministerie van financiën tegen een gemiddelde rente van 10,4407 procent tegen vorige week vrijdag 9,4493 procent. Op het aanbod van 300 miljoen pond sterling aan biljetten met een looptijd van 91 dagen werd dit keer voor 669,53 miljoen pond inge schreven. In geldmarktkringen in Londen was al met de verhoging van de minimumrente rekening gehouden. zal moeten veroveren. 'Indien deze bevolking dat doet, dan zal lk haar openlijk mijn steun verlenen', al dus de bisschop. Volgens Wood is geweld het enige middel dat de Namlblërs is overge bleven om hun recht op zelfstan digheid te effectueren. Hij verweet de westerse landen dat deze geen steun geven aan de Namibiërs. Die landen zijn er nog steeds op uit hun handelsrelaties met Zuid-Afri ka in stand te houden, omdat het nog steeds mogelijk is daar geld te verdienen'. 'Voor mij is geweld een verschrik kelijk vooruitzicht', aldus Wood, 'maar aan de andere kant hebben ohristenen het nooit uitgesloten ge weld te steunen als het ging om een rechtvaardige zaak'. NIEUWE PEKELA Een felle brand heeft zaterdagnacht een woonhuis in Nieuwe Pekela in de as gelegd. Ook de inboedel werd een prooi van de brand. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor, daar de bewoners op vakantie zijn. Over de schade is nog niets bekend. ANAHEIM De Missouri-synode van de lutherse kerk in Amerika heeft tenminste acht van de 35 dis trictsvoorzitters van de kerk onder censuur geplaatst omdat zij candi dates opgeleid aan het alternatieve seminarie 'Seminex' tot het predi kantschap hebben toegelaten. Het seminarie is begin vorig jaar ontstaan toen de directeur en een aantal medewerkers van het Con cordia Seminarie ontslagen werden op beschuldiging van kettex-ij. Zij stichtten, samen met een groot aantal theologische studenten het seminarie 'Seminex', dat sipdsdien bijna honderd candidaten heeft af geleverd. Deze zijn intussen als predikant gewijd. Volgens de 'missouri-synode is dat tegen de kerkelijke regels gebeurd. De districtsvporzittters onder wier gezag dit is geschied moeten op stappen. 'indien zij zich niet kun nen houden aan de kerkelijke wet ten'. Als een voorzitter hiertoe niet zou kunnen besluiten, dan moet hij zich onder de pastorale zorg stellen van de voorzitter van de synode, dr. J. A. O. Preus of diens plaatsver vangers. Het besluit werd in de synode ge nomen na een vijf uur durend de- bit, dat over twee dagen verspreid was. Een verslaggever merkte op dat de zitting werd gekenmerkt door 'gebed, tranen en geschreeuw'. sch lolitie A. I In uw commentaarrubriek werd ee constateerd dat als gevolg van pofgevu tiek-strategische en militair-tec nologische ontwikkelingen een tuatie is ontstaan, waarin de keifc zowel vóór als tegen de dienstplicji gerechtvaardigd kan zijn. Dit kei gaf de heer De Goede ding om Trouw bij de linkse en onder te brengen, welk lot 1 IKOR mocht delen. Zou hij h,t§j j'iog gedacht hebben aan de wo< den van Jezus 'Oordeelt niet opd gij niet geoordeeld wordt/? Verd merkte hij op. dat dienstweigera; niet het risico lopen j^e sneuvel zoals militairen. Hee£L«de. heer 1 Goede wel eens gehonrd van moderne afschrlkkfngsstïateg waarbij de militaire macht hoofdzaak is gericht op vernietigd van de burgerbevolking van de I genstander? Misschien wil hij n^J eens nadenken of ongelijkheid w behandeling, als "het om een gewl I tenskwestie gaat, nu echt wel kan zijn. Rotterdam A. P. de Winti dooi Onrechtvaardig IOSI alle an b ei ir Aeur Verleden week hadden we in deze rubriek een gereformeerde stem over de vakantie. Ditmaal een vrij- ziiinig geluid. Op de voorpagina van Ruimte het blad van de Neder landse Protestanten Bond. schrijft J. H. Marwitz onder de titel 'Gelo ven in de zomer', over de vakantie en wat je daarvan verwacht. We citeren uit dit artikel: Ik wil graag hopen dat iedereen deze zomer aan zijn/haar trekken komt en dat u door de ervaring in uw verwachting wordt bevestigd. Dit laatste formuleer ik met opzet in deze woorden, omdat het ons bréngt bij het verband, dat er is tussen verwachting en beleving, tussen droom en vervulling, tussen geloof en ervaring. Ik zie een pa rallel tussen de beleving van de vakantie en dé wijze waarop we ons daarop instellen enerzijds en de beleving van het geloof ander zijds. De functie van het geloof is dan ook vergelijkbaar met die van een vakantie: het biedt een moge lijkheid tot ontspanning, men neemt even afstand tot de dingen, men komt tot andere gedachten, men kijkt er weer anders tegen aan. men wordt een ander mens en komt tegelijkertijd tot zichzelf, kortom..men reereëert. Het zal u opvallen dat al deze zinnetjes zowel op de vakantie van toepassing zijn als op bv. een kerkdienst, die ons iets heeft 'gedaan'. Alleen, wat een enorm groot ver schil is er meestal in de wijze waarop we ons op elk van beide instellen! De tendens van deze tijd is om onze levensbehoeften te ver talen in materiële termen. Dat brengt met zich mee dat we voor onze 'ziel en zaligheid' meer ver wachting hebben van de recreatie ve mogelijkheden van een vakantie (en daar ook heel wat geld voor over hebben) dan wat het geloof te bieden heeft. En ik vraag me af: als we onze geestelijke gezondheid hoger zou den aanslaan en we zouden daar eens wat meer werk van maken, zou er dan ook niet meer te bele ven zijn op dit gebied? Men kan geen rijke oogst verwachten, als men zuinig is met zaaigoed en ver geetachtig in het sproeien. Het sla gen van een vakantie hangt voor een belangrijk deel af van de wijze waarop wij ons voorbereiden. Zou dan de recreatieve kracht van de geloofsbeleving niet mede afhanke lijk zijn van de zorg en aandacht, die wij erin willen investeren. Het laatste nummer van Aksent. het maandblad van de protestantse geestelijke verzorging van land- en luchtmacht (jaargang 12, nummer 4). is gewijd aan het onderwerp: sensivity training. Omdat misschien velen daar belangstelling voor heb ben, is hier het adres van de admi nistratie van Aksent: Suriname- straat 3. Den Haag. Hierbij een plaatje uit Aksent en een citaat uit de redactionele inleiding. Nadat ge wezen is op een 'omslag', op een zich meer richten op de individu schrijft Aksent: De 'omslag' naar het persoonlijke betekent een wijziging in metho den. Deze worden directer en agressiever: er komt meer non-ver- bale communicatie. Er komt ook een ander soort deelnemers: de mensen die zich heel aardig hand haven. maar toch niet echt geluk kig zijn: mensen, die zich eenzaam voelen, in een kille maatschappij, mensen die in verzet komen tegen alles wat neerdrukkend is ten koste van hun innerlijk, hun opvoeding, hun taboes, de formele omgangs vormen. Of mensen, die lang ge noeg verstandig zijn geweest en nu eens willen doen wat zij fijn vin den. Zo ontstaan de 'encounter' of 'ontmoetingsgroepen' die met el kaar op zoek gaan naar een nieuwe samenleving. De traditionele trainingsstroming door Cohen in 'Intermediair' de democratiseringsstroming ge noemd. omdat ze zich richt op mondigheid en verantwoordelijk heid is niet zo gelukkig met deze nieuwe richtingen die image-beder vend werken. Zij noemt deze nieu we stroming franje. Zij stelt, dat haar organisatieontwikkeling, ver gader- en discussietechnieken vrij zijn van deze vreemde smetten. De traditionele trainers worden driftig, wanneer alle normen door elkaar worden gegooid. Hoekstra (zie lite ratuurlijst op pag. 19) vraagt zelfs om ontmythologisering. Inderdaad moet in elke discussie duidelijk worden aangegeven, over welke stroming men het heeft. Echter: beide stromingen zijn afkomstig uit één brond. En ook-de 'vaardigheden stroming' zal de invloed ondergaan van de 'persoonlijke-groei-idee. Het is gelukkig dat iedereen in oi land of hij er voor betaald heeft niet AOW ontvangt vrij van bela ting. Echter geldt dit laatste ni voor hen die zelf voor hun pende oen hebben gezorgd of door spar< neven-inkomsten genieten. Zek betaalde pensloenpremiën zijn lasting-aftrekbaar, doch dit vs wel te verwaarlozen, als men teve bedenkt dat ministers, volksveren genwoordigers enz. enz. gratis pei sioen ontvangen, naast hun geringe salaris. De spaarders den in dit land zwaar gestraft. V denken hierbij aan de spaardf voor de oude dag. de verhuurd* van een paar woningen, die hiieeft woningen ver beneden de kostprfy moeten verhuren, terwijl de hurevan van de nieuwbouw niet te betalf zijn. De volksvertegenwoordigefjt die zelf buitensporig hoge bedrag* zich als regel toeëigenen. knij; spaarders voor hun politiek uit. de burgers nemen dit. Hoe lai nog! Leiden Mevr. A. Spaa. ICCC-congres (4) 1. Uw schrijver gaat op dezelf* wijze tekeer tégen de ICCC als h meent, dat de ICCC-sprekers h< deden tegen de Werreldraad: daai door verliest het Vandaag-stukj van 23 juli alle respect en gezag. Inhoudelijk kan de vraag gestel worden aan de Vandaag-schrijvei is uw toorn terecht ontstoken? Da de Wereldraad theologisch en ten gevolge daarvan politiek een be denkelijke koers vaart is nie slechts de mening in ICCC-kringei In zijn rede: "Wie is Jezus Christus heeft ds. Spijkerboer zelfs gesugge reerd dat de Herv. Kerk maar be danken moest voor de Wereldraad Maar vanwege het geringe effec daarvan adviseerde hij om maar IK te blijven om zó als lid kritisch t kunnen zijn. Zeist ds. J. P. van l«feen Ifclch ipe tet i »tate SVesi (roti Rl

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2