IMilitairen ortugal: anden vrij EG-top schuift hulp aan Portugal op lange baan 'oestand Swaziland is hopeloos- in ieder dorp een nieuwe gevangenis iii Boeren en bonden in Honduras nog zwaar geknecht Bevrijdingsbewegingen in Angola praten weer eens olksdemocraten stapten op -r Verminkte lijken op zolderkamer in Hamburg gevonden Landeigenaren houden hervorming in bananenrepubliek tegen JOUW/KWARTET VRIJDAG 18 JULI 1975 BUITENLAND 7 SABON (Reuter, UPI, AP) De Portugese militaire leiders Keegfeoben, nu zij gisteren de coalitieregering van premier Vasco ^dertjoncaives naar huis stuurden, de handen vrij om een nieuwe rege- van ing naar eigen goeddunken aan de macht te helpen. De premier i koortsachtig bezig om een nieuw kabinet te vormen waarin naar de erwachting naast militairen enige niet aan een politieke partij j ebonden technocraten zitting zullen nemen. lei e ontbinding van de regering wam enkele uren nadat de links het midden staande Volksde "iflcraten (PPD) hun medewerking a an het kabinet opzegden. Dit uöt- pfvFeden was het gevolg van het door militairen afwijzen van een antal door de PPD gestelde eisen. Eik zal ie eisen waren vooral: waterdich- garanties voor de persvrijheid en M&nifcst Dor de instelling van een demo- .ie naar westers model. Reeds nds maandag was het vrijwel ze er dat de PPD met de regering zou reken, daar premier Goncalves de artij al had laten weten dat de niet konden worden ingelost, har het ultimatum van de PPD ep pas gisternacht af en de partij eeft zo lang gewacht met de aan- ondiging dat zij het kabinet defi- itief zou verlaten. onderneming om premier Goncalves op zij te zetten om daarna een rechtse regering te gaan vormen. De communistische partij van Alvaro Cunhal riep dan ook op 'elke provo catie met massale actie te beant woorden en de revolutionaire waak zaamheid te handhaven.' De Volksdemocraten motiveerden gisteren hun uittreden in een '1200 woorden tellend manifest aan het Portugese volk'. 'Portugal bevindt zich in een crisis', zo begint het ma nifest. 'De regering regeert niet. De wet wordt niet gehandhaafd. Het recht, belangrijkste pijler der demo cratie, wordt niet gerespecteerd'. Het cl re 'den ld jurgerzin :egt erwijl de. PPD waarschuwde voor 1-011 m ndeuwe dictatuur in Portugal aa! ep het leger de bevolking op haar 7°®almte te bewaren. Het Portugese ^a°olk zou in de huidige situatie bur- !n erzin moeten betonen, zodat de .T^pvolutie in een sfeer van rust zou nen doorgaan, aldus de oproep de revolutionaire raad. het oogste machtsorgaan in Portugal. oor het eerst in de vijftien maan- in na de omverwerping van de fas- dui stische dictatuur in Portugal staan ook de communisten buiten de Beweger ing en volgens kapitein Vasco oerenco, de woordvoerder van de van militairen kan er geen rake zijn van de vorming van 'n ïeuwe regering met de communis- n indien de PPD en de socialisten, mel die al eerder uit de regering tra- K'en) buiten de coalitie zouden blij - m. manifest beschuldigt de communis ten en zegt dat deze gebruik maken van totalitaire middelen 'om het land te ruïneren en op die manier een greep te doen naar de centra van de macht.' 'Wanneer de par tijen die samen de democratische meerderheid in dit land vormen, worden gedwongen uit de regering te vertrekken, verbreekt dc regering de banden met het volk. Het socialis me kan niet worden opgebouwd te gen of zonder de wil van het volk', aldus het manifest van de PPD. De Europese staatshoofden en regeringsleiders die de afgelopen dagen in Brussel vergaderden, po seerden gisteren op het paleis van koning Boudewyn voor een groepsfoto. Daarbij kreeg de Neder landse premier Den Uyl (midden) een enorme hoestbuit. BRUSSEL (AP, Reuter) De negen landen van de Europese Gemeenschap (EG) hebben hun plan nen voor uitgebreide hulp aan Portugal in de ijskast gezet. Zij willen pas beginnen met hulpverle ning als voststaat dat Portugal een democratische regering behoudt. Dit valt af te lezen uit een verkla ring die gisteren in Brussel is uit gegeven na afloop van de topconfe rentie van de staatshoofden of re geringsleiders van de EG-landen. Daarin staat dat de EG bereid is met Portugal te praten over econo mische hulp. Daarbij wordt echter ans Volksrepubliek .v1et miiltaire bewind heeft verder 1 toesloten een vastgestelde bijeen- spojomst van de voltallige vergadering de Beweging der Strijdkrachten tor minstens een week uit te stel- fn. In de laatste vergadering werd ricfe beruchte blauwdruk gemaakt ir een volksrepubliek onder mili- ir gezag, waartegen de niet-com- lunistische partijen zich zo fel ver- iten. socialistische partij van Mario jeares heeft inmiddels aangekon- lgd vandaag in Oporto, ten noor- i van Lissabon een grote protest demonstratie te houden. Hiervan lebben de communisten al gezegd Jat de socialisten bezig zijn, samen pet de volksdemocraten, pogingen te LOEANDA (Reuter, UPI) Verte genwoordigers van de beide rivali serende bevrijdingsbewegingen in Angola zijn gisteren voor het eerst sinds vorige week de strijd oplaaide bij elkaar gekomen om te pogen een eind te maken aan de crisis in deze Portugese kolonie, die in no vember onafhankelijk moet wor den, Nadat aan de gevechten een einde kwam en de volksbeweging voor de bevrijding van Angola (MPLA) de hoofdstad Loeanda vrij wel in handen heeft, hadden haar leiders een ontmoeting met het na tionale front voor de bevrijding van Angola (FLNA) en de derde beweging Unita, de unie voor de totale onafhankelijkheid van Ango la. Zegslieden rond de bijeenkomst vertelden dat er plannen in de maak zijn om de politieke geschil len bij te leggen, de overgangsrege ring. waaraan alle drie bewegingen deelnemen, weer nieuw leven in te blazen en tenslotte de orde te her stellen in Loeanda. Het zal niet de eerste keer zijn dat dit geprobeerd is. Tot nu zijn er al verschillende akkoorden op het geduldige papier gezet, hetgeen de bevrijdingsbewe gingen er niet van weerhouden heeft elkaar bij tijd en wijle naar de keel te vliegen. Ook nu lijkt het zeer voorbarig veel van de bespe- kingen te verwachten. Gisteren liet de FLNA vanuit Zairese hoofd stad Kinsjasa nog weten dat haar troepen de belangrijkste strategi sche posten in Loeanda nog bezet ten en dat de strijd tegen 'de provocateurs van de MPLA nog voortduurt'. Verder zal het front zich blijven verzetten tegen pogin gen de spanning in de hoofdstad te verminderen door het inschakelen van een internationale vredes macht, of door interventie van Por tugal, aldus de verklaring van het FLNA. In Loeanda zijn Portugese troepen inmiddels begonnen met het verspreiden van hongerige Afri kanen die de huizen van wegge vluchte blanken doorzoeken op voedselvoorraden. aangetekend dat de EG alleen maar steun kan geven aan een veelvor mige democratie, die 'in overeen stemming is met de geschiedenis van de EG.' De Britse minister van buitenlandse zaken James Callag- han verduidelijkte dat op een pers conferentie als volgt: 'Het is niet onze zaak om een dictatuur in Eu ropa te financieren.' Er bestaat een plan van de EG om Portugal hulp ter waarde van 1.3 miljard dollar in een periode van drie jaar te geven. Het besluit om dit voorlopig niet uit te voeren is vooral ingegeven door de val van de Portugese rege ring, die de hele week al dreigde en gistermorgen een feit werd. Arabieren De top van de EG heeft zich duide lijk gekeerd tegen het streven van Arabische landen om Israël uit de Verenigde Naties te stoten. In de verklaring hierover wordt Israël niet genoemd, maar aangedrongen op handhaving en bescherming van het VN-handvest en de rechten van de lid-staten Plan-Giscard De Franse president Giscard d'Es- taing heeft de andere Europese lei ders niet kunnen winnen voor zijn plan om in Parijs een topconferen tie te houden met als doel het internationale geldwezen uit de cri sis te helpen. Giscard denkt daarbij aan een bijeenkomst van de Ameri kaanse president, de Japanse pre mier en drie Westeuropese leiders. De kleinere EG-landen hebben zich daar al direct tegen verklaard. Naar verluidt zien ook Engeland en West-Duitsland niet zoveel in Gi- scards plannen. Het topberaad in Brussel is gisteren afgesloten met een etentje bij koning Boudewijn. Zoals verwacht zijn er geen grote resultaten uitgekomen. De Neder landse minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel trok de waarde van dit soort overleg giste ren onverbloemd in twijfel. Hij vroeg om bezinning over de vraag of dergelijke periodieke topconfe renties wel op deze wijze moeten doorgaan. De regeringsleiders hebben de plannen voor verkiezingen van een Europees parlement weer op de lange baan gezet. Zij hebben ge vraagd om een studie over dit on derwerp wat betekent dat er voor lopig geen beslissing over genomen hoeft te worden. HAMBURG (AP) Brandweerlieden die donderdag voor een brandje naar een woning in een Hamburgse ach terbuurt waren geroepen, hebben op de zolderverdieping van het pand per toeval een aantal zwaar ver minkt elichamen ontdekt. In verband met deze gruwelijke vondst heeft de politie een 40-jarige nachtwacht aangehouden. De poli tie heeft verklaard dat op de zolder de van ledematen ontdane stoffelijke overschotten van vier personen zijn gevonden. Drie slachtoffers waren vrouwen en het vierde lijk was dus danig verminkt dat het geslacht niet kon worden vastgesteld. Van een onzer redacteuren In de Middenamerikaanse staat Honduras, waar twee maan den geleden ongeveer tienduizenden boerenfamilies landerijen bezetten om landhervormingen af te dwingen, heerst op dit moment nog steeds gedeeltelijk een staat van belegd. worden verdeeld. Onder de nieuwe president Mel- gar Castro, van wie bekend is dat hij goede relaties onder houdt met grootgrondbezitters en industriëlen, is hiervan nog niets terecht gekomen. De oor zaak daarvan ligt voor een be langrijk deel bij de wankele po sitie van het INA, het Nationaal Landbouw Instituut, dat tegelijk met de machtswisseling van eind april een nieuwe directeur kreeg toegewezen in kolonel Maldonado Munoz, die volgens Ranga-1 Parra 'weinig kaas heeft gegeten van de agrarische pro blemen en ze zo mogelijk nog moeilijker heeft gemaakt'. Ook het INA staat volgens Parra on der sterke druk van de landeige naren. met als gevolg dat van haar eigenlijke taak het uit voeren van de landhervormings- wet. die het UNC overigens anti democratisch van opzet noemt nog niets is terechtgekomen. En tenslotte bestaan er omvang rijke ideologische verschillen binnen het leger, dat grofweg uit drie vleugels bestaat: een rechtse, die een harde lijn tegen- nover de boeren voorstaat; een groepering die gematigde her vormingen wil en tenslotte een groep hoofdzakelijk in Peru ge schoolde officieren die uit poli tieke overtuiging bewust pro gressieve veranderingen voor de agrarische wereld voor ogen hebben. Aan deze laatste groep is het te danken, dat de Hoge Raad voor de Strijdkrachten een onderzoekscommissie heeft inge steld. die zeer recent openlijk heeft onthuld dat in de stad Ofancho inderdaad 'een onbe kend aantal moorden' is ge pleegd op boeren en religieuzen. Twee burgers en drie militairen zijn als gevolg ran dit onderzoek in staat ran beschuldiging ge steld. De bezetting, die half mei op 108 hacienda's, verspreid over tien departementen was begonnen, werd een week later op aanra den van de Nationale Unie van Boeren (UNC) opgeheven, omdat de militairen en de grootgrond bezitters met wapengeweld had den gedreigd. Onmiddellijk na het beëindigen van de bezetting werden grootscheepse vervolgin gen van boeren en hun leiders op touw gezet. Vorige maand cu- limineerde dat in het bloedig afbreken van een hongermars van 12.000 boeren, waarbij vier van hen werden gedood en velen gewond. Een week later, op 25 juni, wer den bij de bezetting van het UNC-vormingscentrum in de stad Olancho door gewapende knokploegen van landeigenaren en militairen nog eens vier boe ren geëxecuteerd en twee ge wond. Vijf priesters en twee nonnen, die 'vanaf de preekstoel politieke propaganda zouden be drijven'. werden gearresteerd. Om solidariteit te verwerven met de boeren en hun vakbon den, reist de secretaris-generaal van de Latijns-Amerikaanse landbewerkersfederatie FCL (waartoe de (Hondurese UNC behoort), Rangel Parra, op dit moment door een aantal Euro pese landen. Dezer dagen was hij te gast bij de CLAT-Neder- land in Utrecht, waar hij de verscherpte situatie van de afge lopen maanden toelichtte. Orkaanramp De huidige toestand in de repu bliek Honduras kan niet los worden gezien van de orkaan- ramp, die vorig jaar de noorde lijke kuststreek (waar het eco nomisch gebeuren zich voor een belangrijk deel afspeelt) bijna totaal vernietigde. Gevolg was het dakloos worden van tiendui zenden boeren, vier smeekbeden om zich elders gezamenlijk te kunnen vestigen niet werden ge hoord. Dan is er de machtswisseling, van vorig jaar. t-oen kolonel Melger Castro na een staats greep het bewind overnam van generaal Lopez Arallano. die in ruil voor ruim een miljoen dol lar aan steekpenningen de be lasting op de bananenexport zou hebben verlaagd ten gunste van de Amerikaanse bananengigant United Fruit. De ironie wil echter, dat juist Lopez Arellano sinds hij in 1972 eveneens na een coup aan de macht was gekomen voortdurend had geijverd voor een nationaal ontwikkelingsplan, waarvan de landhervorming een onderdeel vormde. Ondanks hef tige kritiek van landeigenaren en zakenlui (de plannen waren 'communistisch geïnspireerd') verscheen in januari van dit jaar een wet, die voorzag in een vijfjarenplan waarin 600.000 hectare land onder boeren zou Bananenkartel Dezer dagen heeft dezelfde com missie de militaire regering het volgende advies overhandigd: 51 procent van de bezittingen van United Fruits en het dochterbe drijf United Brands moet door de staat worden overgenomen, de spoorwegen van de bananen- maatschappijen moeten geheel genationaliseerd worden, en naast aansluiting bij de unie van bananen producerende lan den een zelfstandig Hondu- rees bananen instituut. Rangel Parra, ziet dit advies nog met overgenomen. Niettemin ziet hij zijn reis door Europa als een nuttige zaak, 'omdat de Zuidamerikaanse re geringen ontzettend gespitst zijn op hun internationale imago. Een kritische houding van de Westerse landen voorkomt in elk geval dat de onderdrukking nog erger wordt. En zoals het nu is. worden de mensen- en vak bondsrechten In Hondruas met voeten getreden'. door Jan Brokken STERDAM Dit is het verhaal van Valekhaye Shange, een Zuidafrikaanse intellectueel, vader in tien kinderen, voormalig secretaris-generaal van de Federatie van Vakbonden in Swaziland, in -J973 gearresteerd en in 1974 onder sterke Nederlandse druk naar Denemarken uitgewezen. Het is hn verhaal dat veel leert over de toestand in Swaziland en Zuid-Afrika. ange kwam voor drie dagen naar '67pisterdam om de kerken, de linkse sièartijen en vooral de Anti Apart Nederland te be- 2 anken voor de bijdrage die zij aan ion jn vrijlating geleverd hebben. hange vluchtte in 1962 naar Swa ns, iland. Als één van de activisten •a lan het Pan Africanist Congress PAC; zocht de Zuidafrikaanse po- 4-1 tie hem na de betogingen in harpville, waaraan hij deelgeno- seilen had- De betoging eindigde in en bloedbad en nog diezelfde ju vond ging de politie tot massale f, rrestaties over. Door een toeval ién hij was niet thuis toen de politie elftan zijn deur kwam) kon Shange rl£ aar Swaziland ontkomen. Vakbondswerk erp)aar stortte hij zich volop ln het erf akbondswerk. In 1964 beslo- en de bonden samen te gaan 0 ondswerk wijden. In 1964 beslo- -32 en deze bonden samen te gaan rerken in een federatie en Shange a 1 'as de aangewezen man om secre- oit iris-generaal van de workers uni- n te worden. Ondanks de restric- e 'eva maatregelen die de regering an Swaziland tegen de vakbonden iad opgesteld, breidden de activi- siten van de jonge federatie zich t nel uit. In 1965 organiseerde een id van de federatie, de agrarische va akbond, een algemene staking, die esteund werd door de andere bon- i len. De regering toonde weinig be- 00 rip voor de actie en arresteerde 'He belangrijke vakbondsleiders, 'ok Shange. Hij werd tot negen maanden gevangenisstraf veroor deeld. Terwijl Shange in de gevangenis zat. stelde de regering van Swazi land een wet op die het verbood dat personen, die niet in Swaziland geboren waren, aan vakbondswerk deelnamen. Shange: 'Door deze maatregel werden de vakbonden van Swaziland van hun leiders be roofd. De arbeiders in Swaziland hebben nauwelijks onderwijs gehad. Zij zijn nog niet in staat een vak bond op poten te zetten. De know how bij de bonden kwam uit het buitenland. De regering had met deze wet dan ook maar één doel: de vakbonden te verlammen'. Na zijn vrijlating kon Shange zich niet meer openlijk aan het vak bondswerk wijden. Het verhaal verplaatst zich nu even naar Zuid Afrika, het machtige buurland dat de regering van Swa ziland geheel betuttelt. Officieel is Swaziland sedert 1968 zelfstandig, maar in werkelijkheid is het een vazalstaatje van Zuid Afrika. In 1972 werden in Pretoria zes vrij heidsstrijders gearresteerd. In maart 1973 kwam hun zaak in Pre toria voor en toen kwam aan het daglicht dat de guerrillastrijders een paar jaar daarvoor zeven dagen in een hotel in Swaziland hadden gelogeerd, waar Shange toen werk te. Deze betekenis werd op 16 maart gedaan. Op 17 maart stonden een paar politieagenten voor Shan ge 's deur (Shange: 'Over onafhan kelijkheid gesproken'). Hij werd beschuldigd van politieke activitei ten, hetgeen aan vluchtelingen in Swaziland verboden is. Had hij in derdaad contacten met de Zuidafri kaanse guerrilla's gehad? Shange lacht, als ik hem deze vraag stel. 'Ach, iedereen kent mij ;n Swaziland. Als een vreemdeling naar Shange vraagt, brengen de arbeiders hem bij mij. Zo kwam ik ook in contact met deze vrijheids strijders. Ik heb met ze gesproken over algemene politieke onderwer pen. Met hun activiteiten had ik niets uitstaande, dus de autoritei ten in Swaziland konden mij van niets beschuldigen'. Naar Zuid-Afrika Een proces werd er ook niet tegen hem begonnen. Hij moest alleen binnen een paar dagen het land verlaten. Shange: 'Uitwijzing bete kent in Swaziland: uitwijzing naar Zuid Afrika'. Dat hij daar niet wel kom was, bleek wel uit een voorval dat zich in 1966 afspeelde. Shange zou zijn kinderen, die in het dorpje Melmoth-Natal Kwazuu. in het zuiden van Swaziland, logeerden, gaan opzoeken. De Zuid Afrikaanse geheime politie moet op de hoogte zijn geweest van dit bezoek. Shange arriveerde niet op tijd. Toen hij in het dorpje aankwam vernam hij dat de twee vrienden van hem, die zorg droegen voor zijn kinderen, even tevoren neergeschoten waren. Robert Mdluli, dlstricts-ambtenaar van het ministerie van landbouw, kreeg een kogel door zijn hoofd. Joseph Michwanazi, ambtenaar van hetzelfde ministerie, kreeg een ko gel door zijn borst. Beiden overleef den de aanslag Shange: 'Ik ben er zeker van dat niet zij. maar ik doodgeschoten moest worden. De Zuidafrikanen zochten mij. Vier jaar na Sharpville vonden zij mij klaarblijkelijk nog zo gevaarlijk dat zij mij wilden vermoorden'. De vakbondsman moest Swaziland dus verlaten, maar hij wilde niet naar Zuid-Afraika. De Anti Apart heidsbeweging in Nederland werd ingeschakeld. De AABN nam con tact op met de Hoge Commissaris voor Vluchtelingen van de Verenig de Naties in Nederland, mr. Brou wer. Hij voelde er weinig voor zich voor deze zaak in te spannen. Zuid afrikaanse vluchtelingen behoren in Afrika opgevangen te worden, vindt hij. Connie Braam, coördina trice van de AABN. die het inter view met Shange bijwoont, vertelt over de Nederlandse kant van dit verhaal het volgende. "Wij waren en zijn het hierover met mr. Brou wer oneens. Zuid-Afrika is een geïndustrialiseerd land. Zuidafri kaanse vluchtelingen voelen zich niet thuis in de agrarische Afri kaanse staten. Een tweede moge lijkheid is dat zij in de Arabische Afrikaanse staten worden opgevan gen. Maar de christelijke Zuidafri kanen aarden moeilijk in moslim landen'. De Hoge Commissaris nam wel contact op met zijn collega in Swa ziland. Deze deelde de heer Brou wer mee dat de regering van Swa ziland hem verzekerd had dat het gezin van Shange beschermd zou worden en dat Shange in afwach ting van zijn uitwijzing niet gevan gen genomen zou worden. Belofte gebroken De regering van Swaziland kwam deze belofte niet na. Hoewel Shan ge niet onmiddellijk naar Zuid-Afri ka was uitgewezen, was zijn toe stand allerminst florissant. Hij had geen werk meer, kon zijn gezin niet \'1> 'Ti I ill meer onderhouden en kwam met vrouw en kinderen in een krot te wonen. Toen de AABN dit ter ore kwam, schreef zij direct een brief naar de Hoge Commissaris in Swa ziland, de Duitser dr Hynd. In zijn antwoord stelde hij de Nederlan ders gerust: negers zijn gewend in krotten te wonen, schreef hij. In tegenstelling tot de belofte werd Shange bovendien gearresteerd. Shange ging de gevangenis in, en de autoriteiten in Swaziland deelden de Hoge Commissaris mee dat hij pas zou worden vrijgelaten als er een land gevonden zou worden dat Shange politiek asiel wilde verle nen. De AABN organiseerde kort daarna een protestactie, waaraan de Neder landse kerken, de linkse partijen en enkele andere politieke organi saties meededen. Naar de Verenigde Naties in Genève werd een klacht gestuurd over het optreden van de Hoge Commissaris in Nederland. Ook werd een protesttelegram naar Swaziland gestuurd. Een week later bezocht Connie Braam de staatssecretaris van jus titie, mr. Glastra van Loon. Hij toonde veel begrip voor deze zaak en verzekerde dat hij zijn invloed zou aanwenden om Shange in Ne derland politiek asiel te verlenen. Inmiddels was in, zoals Connie Braam het noemt. 'Genève de zaak Shange uit de papiermassa tevoor schijn gekomen, en was men zich daar gaan inspannen voor deze kwestie. Drie landen boden zich aan om Shange onderdak te verle nen: Denemarken. Oeganda en Li- bye'. Gekozen werd voor Denemar ken. Connie Braam: 'Het is fijn dat wij Shange hebben kunnen redden. Maar aan de andere kant is het jammer dat hij niet naar Neder land mocht komen. Door de aan dacht die er hier aan zijn zaak besteed is. zou hij hier heel goed .VALEKHAYE SHANGE politie beraamde aanslag zijn opgevangen'. Aan het einde van het ge sprek pakt hij mijn hand beet, buigt zich voorover en zegt: 'Het is fantastisch wat de Nederlanders voor mij gedaan hebben'. Duidelijk ontroerd staat hij op. Wij lopen de gracht over. en terwijl hij glimla chend naar een groepje spelende kinderen kijkt, zegt hij: "De situa tiën Swaziland is hopeloos. In de dorpen zijn geen scholen, geen zie kenhuizen. maar in ieder dorp is een nieuwe gevangen's gebouwd'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7