Museumlijntjes trekken steeds meer passagiers ommentaar N.S. directie: 'Stoomtreintje op de Veiuwe sluit de rij' ulp aan Suriname ;ap-voor-stap (1) ie ;ap-voor-stap (2) Dirk van der Pijl: 23 ton kolen per week Zomertemperatuur Strandverwachting beledigd bevrijding resoluut stof wonderen in komkommertijd BINNENLAND •land heeft Suriname een bedrag drie miljard (Nederlandse) guldens :elingshulp toegezegd voor de :nde tien tot vijftien jaar. Een aenlijk bedrag, dat echter niet lermd is door een inflatiecorrectie dergelijks, laatste betekent, volgens een be- ig van drs. G. A. de Bruijne, ichappelijk hoofdmedewerker de Vrije Universiteit in Amster- 0 a d, dat bij een in het huidige tempo CTaaiirgaande inflatie Nederland in de "aaiende vijftien jaar heel wat minder hoi! geven. Volgens De Bruijne's bere- ze] ing komt de hele, zo moeizaam in amaribo en Den Haag bereikte i reenkomst over de ontwikkelings- en'i p neer op totaal 1,6 miljard Neder- 1 Ise guldens-op-het-peil-van-1975. van uitgaande dat dat bedrag in de tien jaar wordt uitbetaald (daar is n 1 bij de berekening van uitgegaan), nt het er in de praktijk op neer dat Ierland per jaar iets meer geeft honderd miljoen guldens-anno- 5; dat is per jaar twintig miljoen :r dan gedurende de periode van tweede vijfjarenplan beschikbaar n) y i wel: dat is een gemiddelde, want _£hulp mag dan in 1976 200 miljoen jaar belopen; aan het einde van die tien jaar zou het nauwelijks meer dan vijftig miljoen gulden. En dat, njl verwacht mag worden dat juist lat tijdstip de opnemingscapaciteit de Surinaamse economie zou zijn ;enomen. kan zijn dat de Bruijne's bereke- iets te pessimistisch is. kan zijn dat De Bruijne's bereke- iets te pessimistisch is. De laatste n hebben inderdaad een gemiddel- inflatie van tien procent te zien :ven, maar de economie zal toch eens tot bezinning en redelijkheid ïen, denk je dan. Toch is er alle leiding de vorige maand in Den ig gesloten overeenkomsten op dit k it nog eens zorgvuldig te bekijken. Surinaamse minister van opbouw, Michael Cambridge, heeft zich in wandelgangen tijdens'het overleg in amaribo al uitgesproken voor een Exering van de ontwikkelingshulp een of andere vorm, maar bij het iverleg in Den Haag is dat argu- it (door tijdnood?) helemaal van verdwenen, ister-president Den Uyl sprak bij ondertekening van het slotprotocol r 'een uniek verdrag'. Daar heeft misschien wel gelijk in als het gaat de geest waarin dat verdrag is tten. Als echter van die geest, van jedoelingen over vijftien jaar niets terug is te vinden in het door de lijk vastgestelde slotbedrag, dan i de woorden van Den Uyl niets t schallend koper of een rinkelende ibaal. t moet de eer van Nederland te na Israëlische premier Jitzak Rabin eifiïjoordeelt het Egyptische besluit om mandaat van de vredesmacht van gaa Verenigde Naties in de Sinaïwoes- niet te verlengen. Rabin beschul- de Egyptische regering er van de nning in het gebied op te voeren. niet in het belang van de de, meent hij. de spanning in het gebied wordt evoerd, is zeker. Is niet de oorlog 1967 uitgebroken, kort nadat de imalige Egyptische president Nas- de VN-troepen de Sinaï uitzett? de spanning nu echter alleen door pte zou worden opgevoerd, is een tijdige benadering. De Egyptische sident Sadat heeft in de afgelopen n bewezen een gematigd standpunt te nemen, door in te stemmen met stap-voor-stap-diplomatie van de erikèanse minister Kissinger; iets i me hem zeker niet in dank is afgeno- d door de havikken in eigen land de rest van de Arabische wereld, at moet van tijd tot tijd dan ook vruchten van deze gematigde hou- g kunnen plukken om de Arabische reld ervan te overtuigen, dat de van de vreedzame onderhandelin de voorkeur verdient boven die het wapengekletter, nieuw Sinaï-akkoord zou zo'n geweest zijn en tevens een "Tmoediging om op deze weg voort gaan. Zover is het helaas niet omen. Het lijkt erop dat Sadat moeten toegeven aan Arabische irac 1 R 3» verklaring van Rabin in Bonn, dat iel in tegenstelling tot Egypte iets r fundamenteels wil opgeven, na- radiji de olievelden van Aboe Rodeis ongeveer zestig procent van de nenlandse oliebehoeften van Israël ken, moet in 'e Arabische wereld cynisch zijn overgekomen, e komt Israël aan die olie? Liggen olievelden niet in op Egypte vero- d gebied en houdt Israël deze niet :ten weerwil van een resolutie van Veiligheidsraad, waarin het wordt iroepen de in de oorlog van 1967 ette gebieden terug te geven? Israëlische eis, dat het militair dedigbare grenzen wil hebben, uurlijk reëel. Alleen: wat betekenen e dedigbare grenzen in een tijdperk geg 1 moderne vernietigingsoorlogen? Bb0 nkt Israël heus met het bezet hou- door Fred Lammers HOORN Fikse rookwolken uitblazend en bij onoverzichte lijke bochten en andere obsta kels luid fluitend, slingert het stoomtrammet je Hoorn-Medem- blik zich door het Westfriese landschap. De hoofdconducteur is paraat om, zodra een spoor wegovergang in zicht komt, met een rode vlag handelend op te treden. Dat is heel gewoon op een stoomtram. Wie haast heeft, kan beter een ander vervoermid del nemen. Er kan maximaal 30 km worden gereden, een top snelheid die slechts op een paar stukjes van het twintig kilome ter lange traject wordt bereikt. De koeien in de weilanden grazen rustig door. Ze zijn aan die stoom tram gewend geraakt. Het is al voor het vierde achtereenvolgende jaar, dat tussen beide stadjes in de zomermaanden weer stoomtramver- keer bestaat. Dat Is te danken aan de tien jaar geleden opgerichte Tramweg Stichting. Uniek Een groepje in oude treinen geïnte resseerden ging tot actie over toen de Rotterdamse Tramweg Maat schappij in augustus 1965 -besloot bij het openbaar vervoer op de Zuidhollandse en een deel van de Zeeuwse eilanden op bussen over te schakelen. Er was al zoveel uniek stoom-materieel verloren gegaan, dat dit eigenlijk de laatste kans was om te voorkomen dat alles op dit gebied van het toneel zou ver dwijnen. De Tramweg Stichting kocht voor 40.000 van de RTM drie oude stoomlocomotieven, acht tien rijtuigen en een nog groter aantal goederenwagens, die alle maal werden opgeslagen in Helle- voetsluis. Aan oude stoomtrams in een loods heb je weinig. Vandaar dat spoedig plannen werden gemaakt, ermee te gaan rijden. Dat gebeurde op een gerestaureerd baanvak in Helle- voetsluis en sinds 1968 incidenteel op het traject Hoorn-Medemblik. De N.S. ging er na overleg met de directeur-generaal van het ministe rie van verkeer en waterstaat, zij het niet juichtend, mee akkoord, dat op deze in december 1935 voor het personenvervoer gesloten lijn weer passagiers werden ver voerd. Een van degenen die daar vanaf het begin nauw bij was betrokken is de nu 25-jarige Dirk van der Pijl. Hij studeerde in die tijd handels wetenschappen in Amsterdam. Die studie is toen hij eenmaal bij die stoomtram betrokken raakte, wel enigszins in de knoei gekomen. 'Oude trams en treinen hadden mijn belangstelling al toen ik nog een kind was. Ik bracht soms da genlang door op het Amsterdamse Centraal Station en als ik in de vakantie met mijn ouders met de stoomtram van Alkmaar naar Ber gen mocht, vond ik dat geweldig. Niet dat ik een spoorwegmaniak ben, maar het boeit mij enorm hoe het openbaar vervoer, met name technisch, in elkaar zit', vertelt Dirk van der Pijl mij, terwijl hij trots laat zien wat er allemaal aan historische stukken in Hoorn staat. De Tramweg Stichting heeft sinds 1965 het nodige aangekocht. Daar toe behoort, om een paar voorbeel den te noemen, materieel van de befaamde Gooische Tramweg Maat schappij en van de 'Limburgsche', allemaal unieke stukken, die aan de B.V. Stoomtram Hoorn-Medemblik in bruikleen zijn gegeven. Plezier Dirk van der Pijl is met de exploi tatie van het stoomtrambedrijf be last, een van de drie betaalde func ties bij deze B.V. 'Rijk word ik er niet van, maar dat kan me weinig schelen. Ik ben nog niet getrouwd. Als ik maar te eten heb is het mij goed. Plezier in je werk hebben vind ik belangrijker dan veel geld verdienen. En plezier heb ik. Het aantal reizigers neemt jaarlijks toe. Dit jaar hopen we de 75.000 te halen. De mensen die in onze stoomtrammetjes komen rijden zijn tevreden. Dat geeft mij grote vol doening. Het werk wordt door die groeiende belangstelling wel om vangrijker. Eigenlijk ben ik dag en nacht in touw met die stoomtram. Voor mijn familie heb ik weinig tijd. De meeste familieleden ont moet ik als ze hier een tramritje komen maken'. De chef-exploitatie van de Stoom tram Hoorn - Medemblik is voor geen kleintje vervaard. Als we langs de oude trammetjes lopen. Dirk op klompen, een gewoonte die den van de Gidi- en Midla-passen een volgende (of een daarop volgende) oorlog te kunnen overleven een oorlog waarin raketten ongetwijfeld een nog grotere rol zullen spelen? Verdedigbare gren..en is in deze tijd vooral een politieke zaak. Israël is veel meer gebaat bij een politieke regeling, waarin de grenzen afgeba kend worden onder garanties van de grote mogendheden. En dat is nu juist het doel van de stap-voor-stap diplo matie, waarvan Sadat een voorstander is. Israël zal dan ook moeten beseffen dat het met zijn halsstarrigheid de kans vergroot dat minder gematigde leiders in de Arabische wereld de koers zullen gaan bepalen. De nieuwste aanwinst op het gebied van mueseumlijntjes is de ver binding Apeldoorn-Dieren. De locomotief is van Nederlandse oor sprong, de wagons komen uit Duitsland, omdat historisch mate rieel uit Nederland nauwelijks meer aanwezig is. klaart ook dat wij op het gebied van de veiligheid geen enkel risico nemen', vertelt Dirk van der Pijl als we even later in een wagen van de Gooise stoomtram richting Wog- num hobbelen. 'Heerlijk hè, zo lekker rustig in zo'n stoomtrammetje. Tegenwoordig moei alles steeds vlugger. Vroeger moest je er de tijd voor nemen als Je op reis ging en onderweg hadden de mensen ook tijd voor elkaar. Dat gemoedelijke sfeertje krijgen we in onze trams terug. Jammer genoeg komt er tegenwoordig voor mij steeds minder van, als machi nist een ritje te maken, want ik geniet altijd van de verhalen die de passagiers mij doen. Ik zou er een boek over kunnen schrijven. Vooral die Gooise tram roept bij de men sen herinneringen op. Hoeveel hoogbejaarde machinisten en con ducteurs we hier al hebben gehad die nog op die tram dienst hebben gedaan!' Bij de Hoornse stoomtram zijn nu zo'n zeventig mensen betrokken en. zoals gezegd, dat is voor bijna ie dereen liefdewerk. De machinisten, opgeleid door oud-N.S.-machinis- ten, bekleden in het dagelijks leven totaal andere functies. Een van hen is leraar Engels in Castricum en er is ook een leraar Duits uit Zaan dam bij. Hetzelfde geldt voor de stokers, de conducteurs en het per soneel in de restauratie. 'Voorwaar de voor iemand die mee komt doen is dat hij niet bang is om zijn handen vuil te maken. Ik eis van iedereen dat ze in de wintermaan den op de vrije zaterdag geregeld komen sleutelen en restaureren. Degenen die daèr geen problemen van maken, hebben allemaal hart voor de zaak', concludeert Dirk van der Pijl. Dat wil niet zeggen dat er helemaal geen moeilijkheden zijn. Naarmate er meer wordt gebouwd, nemen ook de klachten over rookoverlast van de stoomtram toe. Het was in dit verband een verstandig besluit van Van der Pijl dat hij onlangs vele betrokkenen uit Hoorn uitnodigde een dagje te komen kijken hoe het toegaat bij een stoomtrambedrijf. Op die manier kweek je de nodige goodwill. hij als kind heeft aangeleerd, wordt spoedig duidelijk dat hij de wind eronder heeft bij het personeel, ook al spreekt iedereen hem bij zijn voornaam aan. 'Ik ben niet gemak kelijk. Dat weet ik van mezelf. 'Maar dat moet wel, anders wordt het hier een rommeltje. Wij spelen geen spelletje, al zijn er mensen die dat denken. Het is een bedrijf, waarin je verantwoordelijk bent voor de velen die van je diensten gebruik maken. Nauwkeurigheid is een eerste vereiste. Als je daar de hand mee gaat lichten, heeft dat spoedig grote gevolgen. Het ver- Dirk van der Pijl niet gemakkelijk De stoomtram in Hoorn is niet de enige museumlijn. Er zijn er nu vijf Df jongste is de B.V. Veluwse Stoomtrein Maatschappij, die deze week is begonnen in de zomer maanden bijna dagelijks twee keer per dag een dienrtregeling te on derhouden tussen Apeldoorn en Dieren, een 22 km lang traject dwars over de Veiuwe. Verder rij den er stoomtrammetjes of -treinen nen tussen Enschede en Haaksber gen (een verbinding die onlangs drastisch werd ingekort door de aanleg van de rondweg om Ensche de); tussen Goes en Borssele en op de lijn Tilburg-Turnhout. Daar de Belgische regering er weinig voor voelt, toestemming te geven tot Turnhout door te rijden, eindigt deze lijn voorlopig in Baarle-Nas- sau. Dirk van der Pijl is er niet zo gelukkig mee dat er steeds meer museumtreintjes komen. 'De spoe ling wordt op die manier dun. Als het zo doorgaat, vrees ik dat de lijntjes elkaar gaan beconcurreren. En dat is niet zo plezierig. Al spa ren wij veel geld uit door alles zelf te doen, aan het exploiteren van een museumlijn zijn toch grote kos ten verbonden. Als je alleen al weet dat wij in het hoogseizoen 23 ton kolen per week verstoken, die wij, omdat dit kostenbesparend is, zelf in Duitsland gaan halen, zal het duidelijk zijn dat onze uitgaven groot zijn. Het onderhoud van het materieel, en de vergoeding die wij aan de N.S. moeten geven voor het gebruik van de baan en de spoor weggebouwtjes op de stationnetjes vragen ook het nodige. De acht en een halve gulden die wij voor een retourtje vragen is echt niet te veel, al vinden sommige mensen dat prijzig'. We zijn daarom dank- haar dat de N.S. ons sinds kort ook het goederenvervoer tussen Hoorn en Medemblik heeft toevertrouwd. Dat gebeurt met dieseltractie. Het is een niet te versmaden bron van inkomsten'. De directie van de N.S. deelt de vrees van Dirk van der Pijl wat betreft de concurrentie. 'Wij heb ben daarom besloten dat de stoom trein Apeldoorn-Dieren de rij van museumtreintjes in ons land zal sluiten. Vijf is wel genoeg voor Nederland. In Hoorn hebben ze het spits moeten afbijten. Toen het daar eenmaal goed liep, kwamen de aanvragen om iets dergelijks op stapel te mogen zetten bij bosjes tegelijk bij ons binnen. We hebben ze allemaal afgewezen', aldus ir. H. P. Enter van de dienst commerciële zaken bij de N.S. Hij is de man die over die museumlijntjes gaat. Voor de vijf bestaande lijntjes is volgens de N.S. wel emplooi, temeer omdat ze over het land verspreid zijn. 'De N.S. heeft belang bij die lijn tjes, hoewel we er in het begin sceptisch tegenover stonden. In de loop der jaren is echter duidelijk geworden dat ze in een behoefte voorzien. Ze passen in deze nostal gische tijd. In 1973 werden op de vier toen bestaande museumlijntjes 125.000 passagiers vervoerd. Daar van werd 40 procent per trein aan gevoerd. Onderzoekingen hebben ook uitgewezen dat een niet te verwaarlozen aantal mensen tijdens zo'n ritje in een stoomtram tot de conclusie komt dat treinreizen ei genlijk best aardig is. Zij ontdek ken er zogezegd de trein door', ver volgt ir. Enter. Staatssecretaris Michel van Huiten van verkeer en waterstaat noemt de museumtreintjes 'geen wezenlij ke, maar wel een prettige bijkom stigheid in de propaganda voor het openbaar vervoer', een uitspraak die ir. Enter volledig onderschrijft. Van onze weerkundige medewerker Na alle stormgewoel van de afgelo pen dagen heeft de zomer zich gis teren van een veel rustiger kant laten zien. We kwamen meer en meer binnen de werkingssfeer van een depressie boven Ierland. Deze had verschillende kernen, van circa 1008 millibar. De isobaren rondom het centrum waren ver uiteen. Daardoor was er weinig luchtbewe ging en dat was mede oorzaak er van dat het Groninger Ulrum van een, in de ochtend al boven Fries land tot groei gekomen bui, 53 mm neerslag kreeg. (Tot nu toe in juli 93 mm), en Hornhuizen-Klooster- buren zelfs 62 mm, begeleid door plaatselijk zwaar onweer. ZJithul- zenmeden tapte, na afloop 25 mm (tot nu toe deze maand al 114 mm). De bui ontwikkelde zich in vochtig- warme lucht, nadat het kwik plaat selijk in het noorden bij vrij veel zonneschijn 24 gr. C iets over schreed. Ook op Londen Heathrow was het zo warm). Om 2 uur pijl den de Engelsen het Groninger on weer al, tegelijk met ettelijke ande re cellen boven midden- en zuid- oost-Engeland, die om 7 uur gister avond nog niet waren uitgewoed. Ook nabij Vlissingen werd gedon der waargenomen. Die Engelse buien lagen onder een koude trog-uitloper in de hogere niveaus, die slechts'langzaam naar het oosten opschoven. Zulke gewel dige neerslaghoeveelheden als in Groningen waargenomen, werden van de Britse eilanden niet gemeld. Dit was onze oogst van gistera vond: Manchester 2 mm. Shaw- burry in Oost Wales 10 mm. In Rosslaren in Zuidoost-Ierland 16 mm. Wij gaan een genoeglijk zomerweek einde tegemoet. Vandaag kan er door de vlakke Ierse depressie, die de bovenlucht nog onstabiel houdt, eerst nog wel een regen- of on weersbui voorkomen (waarschijn lijk zelfs). Daarna komen we zater dag meer onder een droge rug van hoge druk. die rijkt van de Azoren tot midden-N oor weg en. Dit gebied is zwak. maar bouwde zich sinds gisteravond nog enigszins op. Wan neer het niet tegen zit. kunnen wij er ook zondag nog wel profijt van trekken. De fronten van een tame lijk diepe IJslandse depressie met regen, zullen vermoedelijk niet ver der komen dan de westelijke helft van Engeland. Op de nadering van die fronten kan het overmorgen bij zuidelijke wind opnieuw wat war mer worden en het zou ons niet verwonderen wanneer hier en daar de 25 graden wordt bereikt en overschreden. Het aantal dagen van 20 graden C en warmer is tot nu toe deze zomer duidelijk boven nor maal. Op ons station is er nog maar één juli-dag kouder dan 20 graden geweest, nl. de 16e. Bij 'de man in de straat' is het huidig seizoen door die goed gedoceerde en prettig te consumeren warmte bezig een flinke populariteit op te bouwen. Vandaag zonnige perioden, ook plaatselijk een bui mogelijk. Zwak ke. veranderlijke wind, luchttempe ratuur 19 a 20 graden, zeewater 17 graden. Verdere vooruitzichten: een uitstekend weekend voor de vakan tie. onder redactie van loessmil Het begon met een bruiloft en het eindigde voor zes gasten in een ziekenhuisbed en voor nog zes andere feestvierders op het politiebureau allemaal in Ita lië. Het za 't niet in het bruids paar; dat was blij met elkaar. En ook niet in het feestmaal, want dat was voortreffelijk. De feestvreugde werd pas ruw ver stoord, toen volgens traditie de das van de bruidegom onder zijn en haar familie geveild werd om geld voor de huwelijksreis bijeen te brengen en een familielid van de bruid niet meer dan tien lire (vier cent) bood. Daarmee had hij gelijk de familie van de brui degom zo dodelijk beledigd, dat al gauw stoelen en flessen door het vertrek vlogen en op diverse hoofden stukgeslagen werden. Onder de arrestanten was ook de vader van de bruidegom, die de das van zijn zoon met hand en tand verdedigd had. Uit de sommen die dr. Paul v. Glick van het nationaal bureau volkstelling in de Verenigde Sta ten heeft gemaakt, valt volgens hem af te leiden dat het leger van Amerikaanse Dolle Mani's (hun beweging heet daar Wo- mans Lib) sterk groeit en zal groeien. Dat komt, zegt hij, doordat er veel meer ongetrouw de. huwbare vrouwen zijn (het percentage vrouwen van 20 tot 24 Jaar dat voorlopig niet aan trouwen denkt, is in krap* vijf tien jaar met 17 procent geste gen), doordat het aantal vrou wen dat een hogere studie volgt bijna driemaal zo groot is als in 1960 en doordat veel meer jonge vrouwen een baan buitenshuis hebben. Dr. Glick bedoelt dus gewoon dat steeds meer jonge vrouwen bewust aan hun eigen toekomst werken en daardoor blijkbaar meer oog hebben ge kregen voor de beweging die be vrijding van de vrouw op alle fronten nastreeft. Telelvisie kijken, is uit een on derzoek van de NOS naar de relatie tussen jeugd en massa media duidelijk geworden, is voor jongeren nog altijd een van de belangrijkste hobby's. Con clusie van de onderzoekers: bij het wegvallen van de televisie zouden de meeste kinderen (50 procent) gaan spelen. 'Wat aarzelen wij dan nog?' roept het omroepblad Studio hierop uit en voegt er resoluut aan toe: 'Weg met de televisie!' Uit een enquête van het week blad Margriet ten behoeve van een onderzoek van hogere tech nische studenten te Delft blijkt, dat 43 procent van de Neder landse hulsvrouwen meer dan twee keer per week stof in huis verwijdert. Zestig procent heeft minstens vijfhonderd gulden over voor een nog uit te vin den apparaat dat raf-)stoffen overbodig maakt. Naar zoiets, een apparaat of preparaat, zijn die Delftse studenten op zoek. Terwijl het in Stockholm licht bewolkt, in Barcelona half be wolkt, in Berlijn zwaar bewolkt en in Athene onbewolkt was, viel er gisterochtend om zeven uur volgens de weerrapporten van het KNMI in Twente sneeuw. Zwart op wit, want die rapporten worden dagelijks op de telex gezet. Zoiets valt wel op, zeker als op dezelfde plaats de dag tevoren nog een tempera tuur van 21 graden boven nul gemeten is. Helemaal onderaan de lange weerlijst klaarde het gelukkig alweer op door de ge corrigeerde mededeling dat het in werkelijkheid in Twente zwaar bewolkt was. Het zou haast een soort wereld wonder zijn als het waar ge weest was. Nog zo gek niet, want in deze komkommertijd geheten periode, waarin zoveel mensen tegelijk met vakantie zijn dat er bijna niets interessants kan ge beuren. verschijnen er meer on geloofwaardige verhalen op de telexen. Dit bijvoorbeeld, dat ons uit Denemarken bereikte: De Deen Kay Holbaek is met vrouw, dochter en auto met va kantie op het Deense eiland Bornholm in de Oostzee. Een eiland waarover woeste verhalen de ronde doen van als betrouw baar bekend staande gezagvoer ders van grote schepen, die meldden dat hun kompas bij het passeren van juist dit eiland de normale dienst weigerde en als een gek alle windrichtingen achter elkaar aanwees. Een eng eiland dus, waarvan je maar nooit weet wat er staat te ge beuren. Maar Holbaek weet het nu wel. Nuchter als een kalf maakt hij vanuit zijn hotel met vrouw en kind een uitstapje over het eiland. In de buurt van het dorpje Stave Hoel stapt het gezinnetje onderaan een juist gepasseerde heuvel uit de auto om zich te voet in het overvloe dig natuurschoon te begeven. En dan gebeurt het wonder: met uitgeschakelde motor begint de auto in z'n eentje te rijden, ach teruit de heuvel op. Holbaek haalt zijn voertuig nog net op tijd in en arriveert lijkbleek in zijn hotel, waar hij de andere gasten van de spookgeschiedenis op de hoogte stelt. Die willen het natuurlijk allemaal zelf pro beren, zetten hun auto's stil aan de voet van de wonderheuvel en ja hoor: achter elkaar beklim men en krijgen alle wagens ge ruisloos de hoogte. Uiteraard werpt de plaatselijke pers zich op de heuvel en zo bereikt het nieuws de ogen en oren van ene P. V. Sharma. als professor te werk gesteld op het geofysisch instituut te Kopenha gen, die zich inmiddels, een groepje volgelingen op de hielen, naar het spookeiland gespoed zou hebben. Vóór zijn vertrek heeft hij zelfs al een voorlopige verklaring uitgegeven, die be helst dat d e top van het heu veltje vermoedelijk een magne tisch veld bevat, sterk genoeg om zware metalen voorwerpen omhoog te trekken. Vandaar ook de razende kompasnaalden. Als het allemaal waar is en niet uit de duim van een zich verve lende, rondlummélende Deense journalist afkomstig, horen we er binnenkort vast wel meer van. Een echte sportieveling, deze heer. Hij was op een golfbaan langs de Amerikaanse rivier Mississippi nietsvermoedend bezig met een spelletje golf, toen hij bij de vierde en vijfde hole merkte dat het water van de buiten z'n oevers getreden rivier de holes dichtgespoeld had. De zesde hole stond zelfs zo diep onder water dat de golfer 'm niet meer terug kon vinden. Geen nood: een echte sportman neemt dan zijn schoenen in de liand en bedenkt onder het waden welge moed op welke watersport hij zal overstappen. ©PIB CRWStoM YUU-OUSHB-f 'De heetwaterkraan werkt weer prima, meneer

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5