|ojoez en Apollo laan uitstekend Weer verschil van mening in 't CDA iet Nieuwe Haaöse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Humor Arabieren zetten Verenigde Naties in tegen Israël Hartoperaties mogen volgend jaar hervat worden in Eindhoven ■NI Document van Helsinki kan best leuk zijn In deze krant "cf Tto e/if Kanaal van Schelde naar Rijn pag. 3 I manningen lossen probleempjes op S ,n Minder wind Wijze mannen voor geschil ham-export Noodtoestand in India verscherpt Aantjes en Andriessen denken anders over grondslag Moeten kamerleden evangelie erkennen als uitgangspunt? Hendriks akkoord met voorbereidingen Abonneer eens iemand. Met een glimlach. Welkomstvoordeel. hoort bij u. 33e JAARGANG NO. 9574 - DONDERDAG 17 JULI 1 rouw OrAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 ONNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 "GENEVE Niet iedereen is on der de indruk van liet stuk, dat eind deze maand in Helsinki plechtig- moet worden onderte kend door 35 regeringsleiders en staatshoofden. Over het docu ment is bijna twee jaar lang onderhandeld en dat heeft ge leid tot een groot aantal vage formuleringen, waar je alle kan ten mee uit kunt. Dat inspireer de enkele Britse onderhande laars tot een parodie, die deze week in Genève, waar de confe rentie is voorbereid, circuleerde. Het Britse stuk begint als volgt: 'Voorzover er enig belang wordt gehecht aan dit document, wil len de deelnemende landen, ie dereen duidelijk maken dat zij zich tot niets verplichten.' Het gaat verder met: 'Alle landen zullen zich onthouden van be dreigingen en het gebruik van wapens, behalve als dit nodig mocht zijn. 'Alle geschillen zullen op vreed zame wijze worden opgelost, waarbij scherp gelet zal worden op de militaire kracht van de betrokken landen.' 'Men zal zich niet bemoeien met de interne aangelegenheden van andere landen, tenzij er een grote kans op succes is.' 'Alle landen zullen hun onderlinge betrekkingen re gelen in een sfeer van samen werking en goede wil, voorzover die aanwezig is.' Het officiële stuk bevat een af spraak over de plicht om mili taire oefeningen van tevoren bij de buurlanden te melden. In de parodie luidt dat: 'Meldingen zullen/mogen/kunnen/moge- lijk soms worden gegeven als de post tenminste werkt.' De uitvoerige paragrafen over economische en technische sa menwerking worden door de Britse grappenmakers kort sa mengevat: 'Handelsbetrekkingen: over het algemeen gezien als een goede zaak'. 'Industriële samenwerking: vaak niet zo best.' 'Wetenschap en technologie: daar begrijpen de diplomaten niets van.' lUSTON, MOSKOU (Reuter, UPI) Op de gebruikelijke klei- storingen na, verloopt de Russisch-Amerikaanse ruimtevlucht treffelijk. De Soejoez met Leonow en Koebasow ligt na twee •swijzingen in de juiste baan om in de loop van vandaag door polio te worden ingehaald en geënterd. in belangrijkste technische pro- 10; im gold de verbinding tussen r, llo en de speciale luchtsluis die aha avond de verbindingsweg met Sojoez moet vormen. Daar zat vast, waardoor het verbindings- niet open kon. Als Stafford, en Brand dat niet los had- n 2 gekregen, zou de koppeling wel bui ben kunnen doorgaanmaar er niemand door de sluis ge- I. Dat zou voor alle partijen kloeke teleurstelling zijn ge- ki ijl in Houston werd verzekerd men de zaak ongetwijfeld los ':rijgen, gaf de vluchtleiding in kou uiting aan 'enige bezorgd- Men vond de situatie kenne- toch zo ernstig dat gistermor- yroeg het Amerikaanse techni- steunteam uit bed werd ge femeld om heel precies uit te gen wax er nu aan de hand was. ar in de loop van de dag werden in de weg zittende onderdelen lemonteerd, en was er niets «r aan de hand. Ide Sojoez was het pijnlijke pro dat geen van de televisieca- werkte. De storing zat in de Jinding met de vaste zwart-wit- lera die tijdens de lancering de cties van de ruimtevaarders aan wereld had moeten laten zien, ar geen beeld produceerde. Leo- j en Koebasow togen aan het k en gingen zelfs anderhalf uur laat slapen, nog steeds onver- it ter zake. Jal is en schaar teren na het ontbijt sloopten zij aanwijzing van de vluchtleiding mes en schaar een wandpaneel de bedrading daarachter te men controleren. Dat gaf aan- ling tot milde verbazing in iston, waair men dit een vrij stische reparatie vond, die niet paste In het beeld dat men zich de Russische ruimtevaartproce- es had gevormd. Het hielp in er geval wel. Meer dan 24 uur na Plaatselijk een bui maar ook enkele zonnige perioden. Tot matig afnemende wind uit west tot zuidwest. Maximum temperaturen van 18 graden ïan zee tot 23 graden in het binnenland. MORGEN EN OVERMORGEN: Vrij zonnig en middagtnmpe- raturen omstreeks 20 graden. Morgen zon op: 0441 zon onder: 20.51 maan op: 16.48 maan onder: 00.33 ierdaasse •ot/spri/dfê?' fckii heb nog helemaal geen dorst. de lancering onderbraken alle Rus sische televisiezenders hun pro gramma voor de eerste directe beelden uit de Sojoez. Geen van beide ruimtevaarders zei daarin overigens een woord over de sto ring. 'Alles gaat volgens het pro gramma', rapporteerde Leonow. Maar een commentator zei even later: 'Ze hebben hier hard voor moeten werken. Het zijn echt goeie jongens'. Ook de kleine menselijke details ontbreken niet. Leonow, bij het ontbijt gisteren gestoord met een verzoek om bepaalde gegevens, mompelde een term die niet in de woordenlijstjes stond. 'Alexej, we kunnen je horen', zei de vluchtlei ding zacht vermanend. En kolonel Alexej Leonow begon braaf een se rie getallen door te geven. De Apollo heeft een verstekeling aan boord. Hoewel dat nergens in het programma stond, kon de be manning rapporteren dat het ge drag van één volwassen vrouwelijke Floridase steekmug in gewichtloze toestand aardig normaal ls. Of het beest mee terug mag, of aan de vissen wordt gevoerd (die wél voor officiële proeven aan boord zijn), vormde nog een punt van discussie. Koning Chalccl van Saoedi-Ara- bïë kwam gisteren in Cairo aan voor een officieel bezoek van vijf dagen aan Egypte. Het is het eerste officiële bezoek van ko ning Chaled (hier afgehaald door president Sadat) sinds hij in maart zijn vermoorde broer Feisal opvolgde. NEW YORK (UPI, Reuter, AP) Er dreigt voor Israël een nieuw diplomatiek offensief vanuit de Verenigde Naties. Egypte wil de Veiligheidsraad van de VN dwingen tot nieuwe uitspraken over het Midden-Oosten. Veertig Islamitische landen hebben gisteren besloten te zullen streven naar uitstoting van Israël uit de VN en alle andere internationale organisaties. Egypte gebruikt als dwangmiddel voor de Veiligheidsraad de troepen macht van de Verenigde Naties in de Sinai. Het besluit van Egypte om het mandaat voor deze troepen macht niet te verlengen is niet onaantastbaar, zo meent Kurt Waldheim, de secretaris-generaal van de VN. Volgens hem is Egypte bereid alsnog mee te werken aan verlenging van het mandaat als de Veiligheidsraad stappen neemt om de oplossing van het Arabisch-Is- raëlische conflict te bespoedigen. Verwacht wordt dat de raad binnen enkele dagen bijeen zal komen. Waldheim sprak de hoop uit dat terugtrekking van de VN-troepen uit de Sinai kan worden voorkomen als de Veiligheidsraad een bevredi gende oplossing vindt Kissinger De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger zal ook gaan onderzoeken of Egypte toch niet bereid is het VN-mandaat Van een verslaggever RIJSWIJK Een commissie van wijze mannen die overigens nog benoemd moet worden zal een bindende beslissing nemen over de geschillen tussen werkgevers en werknemers over de sociale para graaf van de herstructureringsrege ling voor de vleesexporterende in dustrie. Vóór 1 september zal die beslissfig genomen moeten zijn. Deze commissie, die door de werk gevers is voorgesteld en gisteren door het bestuur van het Produkt- schap voor Vee en Vlees is aan vaard. zal er overigens pas definitief komen als de werknemers (organi saties) ermee akkoord gaan. te verlengen. Hij zei dat gisteren op een persconferentie in de stad Milwaukee. Kissinger vond de Egyptische stap overigens "buiten gewoon ongelukkig'. De onderhan delingen tussen Egypte en Israël (waarbij Kissinger bemiddelt) zijn daardoor een stuk ingewikkelder geworden, zo legde hij uit. Kissinger keerde zich op diezelfde Zie verder pagina 7 (ADVERTENTIE) Ijs en weder'dienende trekken er dit week-end weer1.468.976 Nederlanders op uit Naar de kust en de plassen. Het wordt weerdruk op, aan en in het water. Weet u waar het nooit druk i wordt? Te ver in zee, midden in het meer, op verraderlijke^ plekjes in het kanaal. Vermijd die plekjes. En let op waarschuwings borden. NEW DELHI (Reuter. UPI) De Indiase regering heeft gisteren de wet op de binnenlandse veiligheid zodanig verscherpt dat nu ook bui tenlanders die geen deel uitmaken van de diplomatieke missies in In dia gearresteerd kunnen worden zonder dat daarvoor een reden hoeft worden opgegeven. Bovendien mogen de buitenlanders dan zonder enig proces tot twee jaar vastge houden worden. Het is het tweede amendemant op de binnenlandse veiligheidswet sinds premier Indira Gandhi op 26 juni de noodtoestand in India afkondigde. In het eerste werden de buitenlanders oog niet genoemd. Zij vielen al wel onder het bevel van 27 juni waarin de burgerrechten opgeschort werden. Ook de eerder tijdens de noodtoe stand afgekondigde bepaling dat gevangenen geen beroep kunnen aantekenen tegen hun vasthoudig, is nu io de wet opgenomen. Tot gisteren waren er nog geen arresta ties van buitenlanders bekend, wel is een journalist uitgewezen en mag een ander het land niet bin nenkomen Dinsdag gaf mevrouw Gandhi de gearresteerde oppositie leider Jaya Prakash Narayan de schuld van de afkondiging van de noodtoestand. De politie. In 'Het Dorp' te Arnhem heersen zowel onder bewoners als medewerkers vage gevoe lens over de toekomst van deze instelling. Er is een handtekeningenactie gevoerd, waaraan tweehonderd bewo ners en evenveel medewerkers hun naam gegeven hebben. Directeur mr. W. P. Bijleveld vindt echter dat er geen enkele reden is om bang te zijn voor de toekomst van Het Dorp. Jac. Lelz schrijft op pagina 3 over de achtergrond van deze kwestie, waarbij ook het proces van democratise ring een rol speelt. Zie verder pagina 13. Binnenland KNIL-militairen: Luns als axs getuige3 Buitenland India's massabewegingen hebben geen alternatief7 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Tussen de KVP enerzijds en de AR en CHU anderzijds zijn opnieuw meningsverschil len ontstaan over de grondslag van het Christen Democratisch Appèl. De in februari overeengeko men formule, waarin alle drie de partijen het evangelie als richtsnoer voor het politieke handelen aanvaardden, blijkt niet te voldoen. In achtereenvolgende intervieuws in Hervormd Nederland van vorige week en deze week leggen de KVP- fractieleider Andriessen en de AR- fractieleider Aantjes deze- formule volstrekt tegengesteld uit. Daarbij gaat het met name om de vraag of vertegenwoordigers van het XDA de gevonden formule al of niet moe ten aanvaarden. Mr. Andriessen zei daarover vorige week: 'Het CDA is geen confessio nele of christelijke partij. Mensen die vijandig staan tegenover het CDA, zullen zich daarin niet thuis voelen. Het gaat me te ver als geëist wordt dat je voor jezelf het evangelie als inspiratiebron moet gebruiken. Iedereen die het eens is met de politieke doelstellingen van het CDA kan lid worden en ons vertegenwoordigen'. Volgens mr. Aantjes daarentegen zal zeker bij vertegenwoordigers van het CA het evangelie als uit gangspunt gevraagd moeten wor den) de KVP moet kiezen. De ARP- visie, die door de CHU wordt ge deeld, zal door de KVP als uitgangs punt aanvaard moeten worden. Mr.' Aantjes vindt het logisch dat mensen met het evangelie als richtsnoer in de politiek toch tot verschillende conclusies komen, maar, zo zegt hij, ik kan niet aan vaarden dat iemand in mijn fractie zegt: aan die uitgangspunten van jullie heb ik geen boodschap. Je kan, aldus mr Aantjes, geen beleid voeren op basis van een program ma alleen. Je bent ook vertegen woordiger van een politieke rich ting, van de gedachtenwereld van je groepering'. Beschuldigingen KVP en AR beschuldigen elkaar er over en weer van de discussie over de CDA-grondslag weer te hebben uitgelokt. 'Ik betreur dat de zaak Van een verslaggever DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks heeft ermee ingestemd dat in het Eindhovense Catharina-ziekenhuis voorbereidingen ge troffen worden om de hartchirurgie in juli van het volgend jaar te hervatten. De staatssecretaris heeft zich bij deze beslissing onder meer laten leiden door een advies van de Ge zondheidsraad. Hij heeft nu de voorzitter van deze raad verzocht met spoed een permanente begelei dingscommissie voor de hartchiru- gie in te stellen. De beslissing van de staatssecretaris ten aanzien van Eindhoven is namelijk gekoppeld aan het al of niet voldoen aan eisen, die door deze commissie in het belang van de hartchirurgie gesteld zullen worden. De hartoperaties in het Eindhoven- se Catharinaziekenhuis (toen nog Binnenziekenhuis genoemd en ge vestigd in oude panden in de bin nenstad) werden in 1972 stopgezet na een hooglopend conflict tussen hartchirurg dr. P. J. van der Schaar en de medische staf. Dr. Van der Schaar verdween na enige tijd uit het ziekenhuis, volgens directie en medische staf was met hem niet samen te werken. Sindsdien is voortdurend gepleit voor hervatting van de hartchirurgie in Eindhoven. In het nieuwe gebouw was daar ruimte voor. er was geschoold per soneel en ook was de benodigde apparatuur er, werd ondermeer aangevoerd. Staatssecretaris Hendriks heeft lang geaarzeld voor hij dit besluit nam, mede omdat in adviezen werd aanbevolen de academische centra voorrang bij de hartchirurgie te geven. gen in Eindhoven, van wie één dr. Y. Mashhour zal zijn. Deze, destijds assistent van dr. Van der Schaar, is nog steeds aan het ziekenhuis ver bonden. Na het conflict heeft hij in het Utrechtse Antoniusziekenhuis gewerkt. Mr. Aantjes: Je kunt geen be leid voeren op basis van een program alleen weer ter discussie staat, want ik dacht dat we er uit waren. Het is teleurstellend want nu dreigt het CDA weer de naam te krijgen zich meer om de grondslag dan om het beleid te bekommeren', zegt mr. Aantjes. In het CDA-hoofdbestuur is dinsda gavond besloten de CDA-grondslag opnieuw te zullen bespreken. KVP- leider Andriessen is daar niet zo bezorgd over. 'De meningsverschil len hebben in belangrijke mate te maken met verschillen in taal en woordgebruik. Als we met elkaar de zaken open en duidelijk uitpraten zullen we het heus wel eens wor den*. 'Geduld' Mr. Aantjes lijkt er echter wat zwaarder aan te tillen. Hij geeft toe dat het verschil in woordgebruik belangrijk kan zijn. We moeten daarom veel geduld met elkaar hebben, zegt hij. De discussie over deze zaak kan echter volgens hem een bedreiging vormen voor de toe komst van het CDA. 'Als we er niet uitkomen zal dat niet betekenen dat alles wat we nu met het CDA hebben bereikt weer ongedaan ge maakt moet worden. Maar veel ver der (naar één fractie en één lijst O Zie verder pagina 3 'Voldoening' Prof. dr. P. Steenkamp, vice-voor- zitter van het bestuur van het Eindhovense ziekenhuis, zei 'dat er grote voldoening heerst in het zie kenhuis over de beslissing van de staatssecretaris, met name ook om dat nu de onzekerheid is weggeno men. 'Met het tijdstip, juli 1976. kon de heer Steenkamp ook tevre den zijn. 'Van ons had het nog wel iets vroeger gemogen, maar we gaan nu in ieder geval snel de voorbereidingen ter hand nemen', aldus de heer Steenkamp. Er komen, zei hij. twee hartchirur- Kerk Ook ginds heb je eenvoudige lieden 2 Sport Thevenet beperkt verlies 9 Economie Cursus om gezellige hoekjes te maken 13 Politiek wordt soms pas echt duidelijk wanneer je er humor op loslaat. Uiterst verhelderend is vandaag wat de Britse delegatie in het diepst van haar hart denkt over de Europese veiligheidsconferentie. En het is nog leuk ook. Wat wil je nog meer. Nieuwe abonnee:. Stra at Plaats:- -Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats Ik ontvang graag: O 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters niet zilver bedrukte ouder wetse locoinotlefinodcllcn. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende rlemkalender. Modern, orl glncel. Voor de kinderkamer, dc keuken of waar dan ook. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebbe: ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op dc envelop: De Christelijke Pers. antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig- Die betalen wij. i-L Trr%,„

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1