mactedam Den Haag en Leiden nieuwe provincies Loopbaan: van onderzeeboot naar Voorburgs ziekenhuis Kort Ir. H. Knol overleden Hulpverlening aan de Westlandse tuinders zal uitgebreid worden Mm. Leiden bergt autowrakken op Geen botulisme in water van Delftse Hout Aanhouding inzake overval Den Haag Viertal stal 70 mille bij elkaar Dodelijk ongeluk in Avifauna MADURODAM lichtstad! Honderden kinderen jutten Katwijks strand schoon Afbouw viadukt van Zoete rmeerlijn Geen apart gewest Delft-Westland Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/LEIDEN In de gisteren door de bewindslieden De Gaaij Fortman en Polak in de open baarheid gebrachte plannen voor gewestvorming en bestuurlijke reorganisatie vormen 's-Gravenha- ge en Leiden twee van de 26 provincies-nieuwe-stijl. De provincie nieuwe stijl 'sGraven- hage komt overeen met het op de concept-s truktuurschets aangege- ven rayon Haaglanden en telt 880.840 inwoners. Het bestuursra- yon Haaglanden is samengesteld uit drie gebieden, te weten 'sGra- venhage en omgeving, Delft e.o. en het Westland. In de plannen valt het stedelijk verzorgingsgebied van Den Haag globaal samen met het genoemde bestuursrayon, met uit zondering van Delft dat een eigen verzorgingsgebied en bestuurlijk sa menwerkingsgebied kent. De ontwikkeling van Delft is in ruimtelijk- en economisch opzicht LEIDEN De illegale sloop- activiteiten, waarmee Leiden de laatste maanden met name aan de Haagweg te maken kreeg, be horen tot het verleden. Dit blijkt uit het antwoord van burgemeester en wethouders op vragen van de raadsleden Kuijere, Wessels en Schouten (WD), ge steld naar aanleiding van de toene mende overlast die het slopen van auto's met zich mee bracht. Enige tijd geleden deed het college van B. en W. de toezegging de illegale slopers te zullen aanpakken. PPR en WD hadden zeer felle kritiek geleverd op het slopen. De slopers hebben nu een voorlopig terrein toegewezen gekregen aan de Wassenaarseweg, nabij het Gorlae- us-laboratorium. Zij zullen zich strikt aan de gemeentelijke voor schriften moeten houden. Zo mo gen er geen voorwerpen worden verbrand of ingegraven worden, móet het terrein verschoond blijven van accuzuren, olieresten e.d. en mogen wrakken niet opgestapeld worden. Naar een definitieve sloop- plaats wordt nog gezocht. De gemeente Leiden heeft de open bare wegen de afgelopen weken zorgvuldig bekeken op eventuele il legale sloopaotiviteiten. In de eer ste helft van dit jaar heeft de politie in 514 gevallen autowrakken weggesleept. Oud-directeur openbare werken gemeente Delft Van een onzer verslaggevers DELFT Op 68jarige leeftijd is op zijn vakantieadres in het oos ten des lands plotseling over leden H. Knol, oud-direkteur van de dienst openbare werken van de gemeente Delft. Vanaf 1955 tot 1971 heeft hij deze funktie bekleed. Daarvoor was hij dlrekteur van openbare werken te Alkmaar, te Haarlemmermeer en bekleedde hij een funktie bij pro vinciale waterstaat. Geruime tijd ls ir. Knol bestuurslid geweest van de Vereniging van Relnlglngsdirekteu- ren. Herman Knol heeft met name gro te verdiensten gehad voor de her vormde kerk in Delft. Als bouw kundige had hij een speciale voor liefde voor de belangrijke restaura ties van de eeuwenoude Nieuwe- en Oude Kerk. Ook met de restauraties van de monumentale orgels in deze beide kerkgebouwen heeft hij zich intens bezig gehouden. Ir. Knol was van 1957 tot 1961 lid van het college van kerkvoogden van de Hervormde Gemeente. Op 4 juli 1961 volgde hij dr. ir. P. Dinge- mans op als president-kerkvoogd. In 1965 trad hij wegens persoonlij ke omstandigheden af. Een tweede periode in deze funktie volgde van 1969-1973. Ir. C. E. Standhart volg de hem op. Ir. Knol is ook lid geweest van de Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk en be stuurslid van de Vereniging van Kerkvoogdijen. Tot zijn overlijden was hij adviseur met betrekking tot bouwkundige zaken van de Delftse Hervormde Gemeente. Ir. Knol werd wegens zijn vele verdiensten onderschelden. Zo was hij Officier in de Huisorde van Oranje hij had vele contacten met het Konink lijk Huis) en Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De begrafenis vindt vandaag plaats. Om elf uur vanmorgen wordt in de Bethlehemkapel aan de Floresstraat 2 in Delft een rouwdienst gehou den. nauw verbonden met de Haagse agglomeratie, Immers door de uit breiding van de stedelijke bebou wing van de Haagse agglomeratie in oostelijke en zuidoostelijke rich ting zullen de relaties tussen Delft en Den Haag nog toenemen. Het Westland behoort grotendeels tot het stedelijk verzorgingsgebied van Den Haag. Volgens binnenlandse zaken zou koppeling van Delft en het Westland in een afzonderlijk gebied in strijd zijn met de be staande maatschappelijke samen hangen. De voorkeur gaat duidelijk uit naar samenvoeging van de Haagse agglomeratie, het Westland en Delft e.o. tot één provincie met zestien gemeenten, te weten: Benthuizen, Delft, Den Haag, 's Gravenzande, Leidschendam De Lier Monster, Naaldwijk Nootdorp .Pijnacker, Rijswijk, Schipluiden Voorburg. Wassenaar Wateringen en Zoetermeer. Tweede provincie Een tweede provincie nieuwe stijl zou Leiden moeten worden met 25 gemeenten. Het bestuursrayon Ou- de-Rijnstreek blijkt ruimschoots DELFT In het water van de Delftse Hout is in het geheel nog geen botulisme geconstateerd. Dit laat de gemeente Delft weten. Da gelijks vinden in dit drukbezochte recreatiegebied ten oosten van Rijksweg 13 controles plaats. De Delftse Hout staat niet in open verbinding met het buitenwater. De gemeente is zeer op haar hoede. De eendenstand en de watergangen worden nauwlettend in de gaten gehouden. De gevonden eend in de Bachsingel en de dode eenden uit de Molslaan en wetering langs de Krakeelpolderweg hadden geen bo tulisme als doodsoorzaak. Dit is uit het onderzoek van het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Rot terdam gebleken. De eenden die in het water van de Hertenkamp zijn gevonden hadden wel botulisme. Mocht men een dode eend vinden dan wordt dringend verzocht de afdeling plantsoenen te bellen, tel. 133 111, toestellen 263 of 651. In de weekeinden kan men in dat geval de politie waarschuwen. DEN HAAG De Haagse politie heeft de 20-jarige B. L S. T. zonder beroep, woonachtig in Rijswijk, aangehouden als verdachte van een overval op het postagentschap in de Dr. Schaepmanstraat. De over valler had bij deze overval eind vorige maand een bedrag van 5000 buitgemaakt De Rijswijker kon aangehouden worden aan de hand van een zoge naamde compositiefoto, die de Haagse politie wist samen te stellen met behulp van het signalement, dat getuigen verstrekt hadden. De tip heeft uiteindelijk tot de arresta tie van de jongeman geleid. DEN HAAG De politie van Den Haag heeft vier mannen aangehou den die ervan worden verdacht in juni en begin juli te hebben inge broken in Haagse winkels en een groothandel. Zij maakten voor 70.000 aan geld en goederen buit, waarvan slechts voor enkele hon derden guldens is achterhaald. Al len hebben bekend, één van hen gedeeltelijk. Op één na zijn alle arrestanten bekenden van de poli tie. ALPHEN AAN DEN RIJN De 33- jarige mevr. E. M. Koenis uit Alk maar is dinsdagmiddag om het le ven gekomen bij een ongeluk in de Avifauna-speeltuin in Alphen aan den Rijn. Zij viel in de manege van een paard en kreeg daarna een trap tegen het hoofd van een ander paard dat schrok. ADVERTENTIE Ook bij avond beleeft de bezoeker van Madurodam een onverge telijk avontuur Als er in het stadje meer dan 46.000 lampjes branden ontstaat er een feeërieke sfeer De ontelbare lichtjes branden in huizen en gebouwen, weerkaatsen zacht in de havens en spiegelen in de grachtjes, de gebrandschilderde ramen van de Sint Jan prijken in volle kleurenpracht, de vuurtoren flitst zijn schijnsel in het rond, verlichte treinen snellen voorbij en de licht krant meldt u het laatste nieuws daar valt wat te beleven. aan de daarvoor gestelde criteria te voldoen, In de concept-struktuur- sohets is de indeling van een af zonderlijke rayon rond Leiden verge leken met de mogelijke samenvoe ging van Leiden met Den Haag en omgeving. De maatschappelijke en ruimtelijke relaties tussen deze deelgebieden zijn naar het oordeel van de bewindslieden op zichzelf genomen nog geen aanleiding om de gehele noord- of zuidvleugel van de Randstad in én bestuurlijk ge bied in te delen. Leiden en omgeving kent een om vangrijk stedelijk verzorgingsge bied. In ruimtelijk opzicht zal de stedelijke ontwikkeling van Leiden door de handhaving van een open gebied gescheiden blijven van de ontwikkeling van Den Haag en om geving. Een uitbreiding van de in- frastruktuur tussen Leiden en Den Haag valt voor wat de wegen be treft niet te verwachten. Volgens de opstellers van de struktuurschets kan Leiden bovendien geen belang rijke funktie vervullen in de op vang van de uit de Haagse agglo meratie te verwachten bevolkings verloop. De economische sociaal- culturele en ruimtelijke vraagstuk ken die in het gebied van Leiden en omgeving aan de orde zijn, ver gen naar de mening van de be windslieden een eigen bestuur. Van de provincie-nieuwe-stijl Lei den zouden deel uit gaan maken: Ter Aar. Alkemade, Alphen aan den Rijn, Hazerswoude, Katwijk, Kou dekerk aan den Rijn, Leiden, Lei derdorp, Leimuiden, Lisse, Nieuw koop, Nieuwveen, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijn- saterwoude, Rijnsburg, Sassenheim, KATWIJK Honderden kinderen hebben gistermiddag in het storm achtige zomerweer een groot deel van het Katwijkse strand gereinigd van alle rommel en afval die er lag. De jeugdige 'jutters' begon nen met hun actie nabij het Hotel Savoy aan de Boulevard- Tientallen zakken vuil werden ingeleverd bij een speciaal daarvoor ingericht amphibievoertuig, dat de kinderen op hun tocht langs het strand be geleidde. De Jutter-actie is een ini tiatief van een drankenfabrikant en een kledingconcern en wordt praktisch langs de hele Nederlandse kust in samenwerking met de plaatselijke WV's en vakantiecomi- té's gehouden. Als beloning voor het schoonmaakkarwei mogen de deelnemers na het jutten graven in een groot schatgraafterrein, waarin presentjes zijn verstopt. De filosofie achter deze jutterdagen is de strandbezoekers er op te wijzen be slist geen rommel in het zand te gooien. De jeugd geeft het voor beeld door de vervuiling krachtda dig aan te pakken. De volgende jutter-actie wordt op 17 juli aan de Wassenaar se Slag gehouden en vervolgens zaterdag a.s. in Scheveningen. Om twee uur wordt begonnen bij de Vuurtoren. De volgwagen die het vuil in ont vangst neemt rijdt over de Boule vard mee. Vanwege de drukte rimu keert de politie niet dat het amph bievoertuig mogelijke ongelukkt op het strand veroorzaakt. Enfa jjn agenten te paard geven het tem m van de 'opruim-wandeling' aan. par 22 juli is het strand van Hoek vt ,ve Holland aan een opruim-actie toe pe Op de foto de start van de actie Katwijk, nadat de jeugd 'juttetpi petjes' uitgereikt had gekregen. Valkenburg. Voorhout, Voorschoten, Warmond, Woubrugge. Zevenhoven en Zoeterwoude. De verkiezingsdienst van het ANP heeft een overzicht gemaakt van de politieke samenstelling van de Pro vinciale Staten-nieuwe-stijl, daarbij uitgaande van de uitslagen van de verkiezingen voor prov. staten in 1974. Voor wat de provincie 'sGravenha- ge betreft zou de zetelverdeling er als volgt gaan uitzien: PvdA 19, PPR 3. CDA 16, VVD 17. DS'70 1. BP 1. CPN 1, SGP 1 (totaal 59). De samenstelling van Provinciale Staten-nieuwe-stijl Leiden zou zijn: PvdA 11, PPR 3, CDA 17, WD 12, DS'70 1. BP 1. CPN 1. SGP 1 (totaal 47 zetels). Van een medewerker VOORBURG De nieuwe directeur van de Stichting Diaco nessen Inrichting Voorburg, de heer Ph. S. Niemeijer, heeft efen opmerkelijke loopbaan achter de rug. Hij was jarenlang commandant van een onderzeeboot en van 'n onderzeeboot jager. De gang van zaken in een boot lijkt wel wat op die in een ziekenhuis, meent de heer Niemeijer. 'Er zijn veel overeenkomsten. Vanzelfsprekend, want een zie kenhuis is ook een betrekkelijk afgezonderd geheel, hoewel na tuurlijk niet zo geïsoleerd als een schip in zee. Ik had er te maken met mensen uit verschillende vakgebieden, met hun werkpro blemen en hun persoonlijke pro blemen'. aldus de heer Niemeijer, die jhr. mr. de Greeff onlangs is opgevolgd als algemeen directeur var. het 'diaconessenhuis', zoals het Voorburgs ziekenhuis in de wandeling heet. De 51-jarige heer Niemeijer heeft vijf jaar in Vlissingen gewerkt als Commandant Maritieme Middelen Schelde. Hij ls kapitein ter zee b.d. bij de Koninklijke Marine. De heer Niemeijer is drieeneenhalf jaar commandant van een onder zeeboot geweest en anderhalf jaar van een onderzeeboot jager. In 1973 kreeg hij functioneel leef tijdsontslag. Na een korte tijd als marketing-manager werkzaam te zijn geweest is de heer Niemeijer in dienst van het Voorburgse zie kenhuis getreden. Samen met de 'besturend zuster' en de medisch-directeur leidt de heer Niemeijer het ziekenhuis. 'Ik vind zo'n driemanschap heel be langrijk. Een algemeen directeur kan bijvoorbeeld niet zeggen hoe veel verpleegkundigen nodig zijn. Er zijn echter veel zaken, die ge zamenlijk aangepakt moeten wor den'. Ondernemingsraad Het diaconessenhuis telt ruim 370 personeelsleden en ongeveer 25 artsen-specialisten. Sinds twee jaar kent het ziekenhuis een on dernemingsraad. De heer Niemeij-. er: 'De ondernemingsraad kan veel steun geven door het aandra gen van ideeën en het kenbaar maken van wensen, zowel in het belang van het ziekenhuis als van de medewerkers-prlvé. In een klein bedrijfje kan een perso neelslid zijn of haar baas per soonlijk aanspreken, ih een groot bedrijf is de ondernemingsraad een belangrijk contactorgaan'. De heer Niemeijer zal gaan werken met een ondernemingsraad, die volgens oud-directeur De Graeff een enorme hoeveelheid werk heeft verzet. De heer Niemeijer: 'Voor zover mijn kennis strekt is de raaJ inderdaad heel goed van de grond gekomen door een posi tieve houding tegenover het be drijf. In dat bedrijf gaat het er immers om zieke mensen beter te maken'. De heer Ph. S. Niemeijer De nieuwe directeur woont nog in Vlissingen. Hij is momenteel op zoek naar een 'plezierig maar be taalbaar huis' in de Haagse regio. ZOETERMEER Met ingang van 1 augustus wordt de doorrijhoogte op de toegangsweg naar de nieuwste wijk Buytenwegh de Leyens beperkt tot 3,50 meter. Dit houdt verband met de afbouw van het viaduct over deze weg. Het kunstwerk is een onderdeel van de toekomstige Zoetermeerlijn, die Zoetermeer met het station Den Haag-Centraal zal verbinden. Vrachtwagens die hoger zijn dan 3,50 nieter moeten om Buytenwegh de Leyens te bereiken gebruik maken van de toeleidingsweg vanaf de J. L. van Rijweg. Ook op de Voorweg nabij manege Kromwijk moet liet verkeer vanaf 30 juli reke ning houden met een verandering. In verband met de bouw van een viaduct over de Voorwegwete ring wordt het verkeer omgeleid en onder de Zoetermeerlijn doorgevoerd. Deze verbinding draagt een permanent karakter, omdat het viaduct te laag over de Voorweg komt. Van een onzer verslaggevers WESTLAND De hulpverlening aan de Westlandse tuinders op korte termijn uitgebreid worden. De Stichting Hulpverleningsdienst voor tuinders in het Westland zal omgezet worden in een vereniging. Via deze vereniging zal. op grotere schaad hulp verleend worden, niet alleen bij ziekte, maar ook bij tij delijke extra drukte op tuinbouw bedrijven. Hulp bij ziekte zad aanmerkedijk goedkoper worden, zo meldt het Contactorgaan van de snijbloemen- veiling CCWS in Honselersdijk. Het is de bedoeling, dat bij de eerste week van ziekte voor hulp 17,50 per uur wordt betaald, in de tweede tot en met vijfde week 8,50. Bij ziekte die langer dan dertien weken duurt zal het verschuldigde bedrag nog maar 2,50 zijn. Tot- op heden konden alle tuinders, die aangesloten waren bij een vei lingvereniging, een beroep doen op de Stichting Hulpverleningsdienst. Het zal straks zo worden, dat de tuinders zich moeten aansluiten bij de nieuwe bulpverlenings-organdsa- tie, die per tuinder jaarlijks 200 aan contributie vraagt. De contri buanten zijn verzekerd van directe hulp bij ziekte of ongeval. Omdat het Westland nog steeds een arbeidstekort kent, vooral in be paalde perioden, wil de Hulpverle- ADVERTENTIE ningsdienst ook zoeken naar oplof singen voor het probleem, dat los krachten steedê moeilijker te vi den zijn. De bedrijfsverzorgers in dienst va de nieuwe vereniging zijn vakbe jji kwame arbeidskrachten, die zeil,, standdg een bedrijf kunnen runne unl Arr oil a tl tan di iele laa im 'keei ij jl Bsj l< :ra< LUIERS LUIERS LUIERS een begrip in Den Hoog voor OPRUIMINGSLUIERS raar DERVRIENlQ van17julitot8aug. Oogjes en Hydrophlle luiers bekend merk met kleine foutjes van 3,25 NU f2,59 Navelbandjes NU 0,49 Badstof spuwdoekjes NU 0,99 Interlock hemdjes maat 56 en 62 klein foutje nu 0.89 en 0.94 glansgaren truitjes 56 en 62 NU 3.98 in Leacril' 56 en 62 NU 4,39 Ledik. hoeslakens 60/120 NUM.98 gekleurd 12,98 KINDERLEDIKANTJESIn GROEN BRUIN en ROOD 98.75 in wit vanaf 99.50 Matrasjes 8 cm dik NU 27.95 Nylon ledik. hemeltjes 3baansmet Rozet vanaf 29.75 CONFECTIE AFDELING Truien gebreid met K-mouw maat 104. en 128 NU vanaf 7.98 tot 13.95 Leuke gekl. tuinbroeken maat 86 tot 110 cm NU 6.98 Nylon jurkjes maat 68 NU 4.98 Draion PAKJES K broek 86 tot 104 nu 8.98 en 9.98 Protest Rijswijk De 'mammoetgebouwen' in de Rijs wijkse wijk Steenvoorde zijn ve antwoordelijk voor 'een vaak cha tische toestand in de nabijgelegi lanen, met name de Storklaan, i Prof. Quacklaan en de J. C. v< Markenlaan'. Dit schrijft een bewoners van eerstgenoemde aan de Rijswijkse gemeentera; De werknemers van de 'mammoetfeon; gebouwen' maken voor het parki ijk< ren steeds meer gebruik van woonstraten omdat de parki plaatsen bij de gebouwen m; voor een klein deel kosteloos zi; Ook komt volgens de briefschrij veel vuil uit containers en auto's de straten terecht. Met een gede telijke afsluiting van de benadeelt straten kan de chaos 'tot een di gelijk geheel teruggebracht w< den', aldus de Rijswijker. Haagse wetswinkel Vijfduizend mensen hebben voi jaar een beroep gedaan op Stichting De Haagse Westwinki duizend meer dan in 1973. blijkt uit het Jaarverslag 1974 de wetswinkel. Zeer veel cliëmt (ruim 32 procent) legden prol men op het gebied van huisvestin aan de wetswlnkels voor. Ruil twaalf procent van het aantal gen om rechtskundige hulp betro echtscheiding en alimentatie, r Haagse wetswinkel wil blijven stn ven naar een systeem van rechts hulp, dat met name bereikbaar i voor werkende jongeren, bejaardei arbeiders etc. Dit streven heeft ni alleen te maken met overwegingt van rechtvaardigheid, aldus d Haagse wetswinkel, maar ook me het doel meer tijd te krijgen voo 'structurele rechtshulp', zoals d aanval op enkele beruchte, uitbui tende huizenmakelaars/verhuurdei in Den Haag. 'fK Centrum Zoetermeer De Zoetermeerse middenstand het niet eens met de plannen vodcon het nieuwe Stadscentrum. In ee in bezwaarschrift zal protest worde ha aangetekend tegen het te grot ïa aantal winkels, waarover de plan nen spreken, zo heeft de midden dn stand laten weten. Gevreesd woi voor het voortbestaan van de kels in het oude Dorpscentrum. En dan nog dit De toneelgroep 'Sater' zal donderdag 24 juli in Leiden drietal straatoptredens geven, wel op de hoek Lijsterbesstraa» Leeuwerikstraat (14 uur), het vrijdingsplein (16 uur) en Stadhuisplein (20 urn*). Wethon der Oskam zal zaterdag 19 juli oi 13.30 uur in het Dorpscentrum I Zoetermeer. gezeten te paard e gestoken in een echt harnas. h« officiële startsein geven voor d jeugd-vakantieactiviteiten 'Doe wlets'. Nu staatssecretaris Ste merdink (defensie) heeft beslotd een aantal rayonschietbanen op t heffen wordt in Katwijk gehoopt dat er terreinen voor recreatie vrij komen. Vanavond geeft he Dickinson State College Choir ui de VS om 20.15 uur een grati concert In de Oude Kerk aan d Herenstraat te Voorburg. (zw (bla waa 'kle: van buit onto Ivot .dit •rdjTan ovei lian Vors Hou e Wel VOO] Zui< tie In Kar de» la. Ven zijn heu t Ban den van Posi en zwa zien TROUW/KWARTET WOENSDAG 16 JULI 1975 REGIO DEN HAAG en LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6