Weer luchtaanvallen rnn Israël op Libanon Piek zette goed in - kusthotels overvol Kolonel na ontvoering: 'Eind goed, al goed' Nieuwe Leidse Courant Veel kampeerders geweigerd !n deze krant net Nieuwe Haagse Courant nrnet Een roepende in de woestijn - pag. 6 Het onderwijs vraagt Exxon stak miljoenen in Italiaanse verkiezingen Abonneer eens iemand. Als de tijd rijp is. hoort bij u. 'our de France Paniek in Vrij zonnig de Tour Man gedood bij vechtpartij iternationale 'taaipas noodzaak Kom naar net Dolfinarium Harderwijk show tn hel grootste overdekte poltijiteh stadion Tet wereld met 2 50Ó zitplaatsen ziet y een uniekte show van CT <-> zeeleeuwen en doiti|nen in een programma Ti|den; JAAR Q dagelijks 10 00 - tl 30 -13.00 a* 14 30 -16 00 en 17 30 uur *GlC* (zondags niét om 10 00 uur). Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. DOLFINflRIUm HARDERWIJK "S,1" Trouw Joe JAARGANG NO. 9571 - MAANDAG 14 JULI 1975 Advertenties voor deze belangrijke rubriek moeten uiterlijk op donderdag (eerste post) in ons bezit zijn. TGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 SONNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0.50 NEW YORK (UPD De oliemaat schappij Exxon heeft van 1963 tot 1972 meer dan 45 miljoen dollar bijgedragen aan politieke campag nes in Italië. Bij de communisti sche partij zijn 86.000 dollar te rechtgekomen, zo meldt de New York Times. Volgens het Amerikaanse blad is dit aan het licht gekomen op een hoorzitting van een subcommissie van de Senaat. Een vertegenwoor diger van Exxon. Archie Morrow, verklaarde toen dat 27 miljoen dol lar aan de Italiaanse politieke par tijen waren toegewezen. Nog 19 tot 22 miljoen dollar waren klaarblij kelijk op eigen gezag door een functionaris van Esso ltaliapa (een dochter van Exxon) bijgedragen. De betaling aan de communistische partij was echter niet door Exxon goedgekeurd. Bij een onderzoek door de maatschappij was een be- wijsje van deze betaling gevonden. Op een vraag waarom Exxon de bijdragen had verstrekt, antwoord de Morrow volgens de New York Times dat het èeld was bedoeld om de democratie te bevorderen. Ge vraagd waarom de communisten dan geld hadden gekregen, ant woordde Morrow: 'Dat weet ik niet.' Mobil Oil heeft eerder toege geven politieke bijdragen te hebben verstrekt In Italië en Canada. De senaatscommissie tzal haar hoorzit tingen over de operaties van Exxon en Mobil voortzetten. ZANDVOORT Bij het Noorder- strand in Zandvoort is zaterdagmid dag de 35-jarige in Nederland wo nende Italiaan F. Coutinl verdron ken. De man. die niet kon zwemmen, is vermoedelijk door de sterke stro ming de zee in getrokken. Hij spoel de twintig minuten dadat hij de zee is was gegaan aan. De klok in Rusland is één duizendste seconde voor uitgezet. Het is er nu, op een rond aantal uren na, net zo laat als in Amerika. Een gezamenlijke ruimtevlucht verzet heel wat. En uw eigen ochtendblad heeft ge lukkig oog voor het kenmerkende detail. Nieuwe abonnee:. ^Straat: Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres:_ Plaats:_ •1 fraaie r.uart-kunstlederen ortderzrtters met zilver bedrukte ouder- m wetse locomotlefinodcllen. Werkelijk een sieraud op uw tafel. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers.'antwoordnummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. i>i Tm.. Afrikaanshe leiders zitten met Amin in hun maag5 'VS geven Israël meer tijd 5 Voor ontmoeting in de ruimte alles klaar 5 Buitenlandse toeristen stromen ons land binnen^ bij voorkeur naar de toch al overvolle stranden. Nederlanders zoeken de zon voor alle zekerheid toph maar wat zuidelijker op. De vertrekhal van Schiphol was dit weekend weer vol luchtreizigers. Prinselijk saluut op Sneekermeer3 Buitenland BEIROET (UPI, Reuter) Met de woorden 'eind goed, al goed' verliet de Amerikaanse kolonel Ernest Morgan gisteren Libanon, hel land waar hij dertien dagen de gevange ne is geweest van een groep onbe kende ontvoerders. De 43-jarige kolonel werd zaterdag middag vrijgelaten. De ontvoerders hadden in ruil voor zijn vrijlating geëist dat de Amerikaanse ambas sade de bewoners van een krotten wijk bij Beiroet zou voorzien van voedsel, kleding en betere huisves ting. Er is in die wijk vrijdag een begin gemaakt met de voedseluit- deling. maar verscheidene bewoners weigerden, omdat zij niet van de Amerikaanse liefdadigheid wilden De Amerikaanse kolonel Morgan hier. in de auto, die. hem van de wo ning van premier Karami naar de Amerikaanse ambassade bracht. eten. De Amerikaanse regering hield gisteren vol daf zij niet was tegemoet gekomen aan de eisen van Morgans ontvoerders. Aange nomen wordt dat de Libanese rege ring die eisen in het geheim beert ingewilligd om het leven van de kolonel te sparen, zonder gezichts verlies voor de ontvoerders of voor Washington. Door wie de Ameri kaanse kolonel is ontvoerd, staat nog steeds niet vast, maar aange- nomën wordt dat het radicale Pa lestijnse commando's waren. De Amerikaan werd 29 juni tijdens he vige gevechten in Beiroet gevangen genomen. De ontvoerders noemden zichzelf 'revolutionaire Socialisti sche Avtiegroep'. Volgens Palestijn se kringen gaat achter deze naam een kleine' groep van Palestijnen schuil, die niet wil vallen onder de vleugels van de PLO, de overkoepe lende bevrijdingsorganisatie. Bij de vrijlating van Morgan heeft een extreem-linkse Libanese groepering bemiddeld. Morgan die zaterag hij de woning van de Libanese premier Karami werd afgeleverd, zag er goed uit. Hij verklaarde ook goed behandeld te zijn. Bijbelinstituut. België koopt seminarie 2 Zwarte kerk klaagt Zuid-Afrika 2 Kunst Orgel en elektronika teleurstellende avond 4 Brieven van lezers Z Uit de kerkbladen Z Even puzzelen 4 Strips en feuilleton4 Radio en tv 4 Weer 5 Uw probleem is liet ónze 6 TJMmmiiMB Vrij zonnig en warm met ma ximumtemperaturen van 25 tot 30 graden. Vanavond mo gelijk verspreid onweer. Over wegend matige wind tussen zuidwest en zuidoost. MORGEN EN OVERMORGEN: Na enkele onweersbuien over gang naar koeler weertype. Morgen zon op: 04.37 onder: 20.54 maan op: 13.07 onder: 23.28 Binnenland Begroting defensie gaf veel problemen AMSTERDAM Terwijl de paniek zich over de Tour-ka ravaan verspreidde, in korte tijd de meest beangstigende berichten over in ravijnen gestorte volgwagens, motoren en coureurs de ronde deden, stortte Eddy Merckx de onge naakbaar geachte leider in de Tour de France op de laatste kilometers van de vijftiende etappe ineen. Zijn voorsprong van een minuut en meer op zijn naaste belagers verdween geheel en in die klim naar de top en de finish verspeelde de Belg tenslotte nog bijna twee minuten en de gele leiders trui. De Fransman Bernard Thevcnet (foto) won de rit en zal vandaag als nieuwe eerste man aan de zestiende rit van de Tour beginnen. Het drama-Merckx was mét de paniek en de inderdaad in een ravijn gestorte ploeglci- derswagwn van de Italiaan Ferretti het slot van een on gelooflijk zware en onheil spellende bergrit. Het ongeluk uiteindelijk bleek het zich tot deze ene wagen te beper ken, hoewel ook in Hilversum al ongerustheid was gekomen door een mededeling dat op- wmmÊÊUÊamÊÊÊÊmÊÊm nieuw een NOS-wagen bij het ongeluk betrokken zou zijn liep daarbij verrassend goed af. Met niet al te zware ver wondingen konden de inzit tenden naar een ziekenhuis in Gap worden vervoerd. Alles over de Tour en het andere sportnieuws van dit weekeinde op de sportpa gina's. EIROET (UPI, Reuter) Israëlische gevechtsbommenwerpers hebben zondag voor de tweede keer i een week aanvallen gedaan op een Palestijns kampement in het zuiden van Libanon. Een Liba- ese militaire woordvoerder zei dat één Israëlisch toestel werd neergeschoten. Het stortte brandend [zee. I ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Files, overvolle campings en volbezette hotels en pen sions. Dat was het afgelopen weekeinde het beeld van Hollands kusten, nadat de stroom bouwvakkers massaal op pad was gegaan. Vele bekende vakantieplAatsen in de duinstreek zijn overspoeld door toeristen met het gevolg, dat velen niet of ternauwernood onderdak konden krijgen. Zo kregen honder den. die een plaats op een van de Zeeuwse campings zochten, nul op request: omdat de terreinen volle dig vol waren, moesten zij worden verwezen naar meer landinwaarts gelegen campings. De hotels in Zeeland zijn voor 85 procent volgeboekt. En volgens de centrale logiesinformatiedienst is dit nog maar een voorproef van wat volgende week te wachten staat. Dan gaat namelijk ook het Westduitse Noordrijn-Westfalen met vakantie, voor een groot deel traditiegetrouw naar de Ne derlandse kust. Npodcampings Op Texel is nog maar beperkte ruimte op de campings en in de hotels en pensions. De bungalows en zomerhuisjes zijn echter alle volledig bezet. Noodcampings wor den .gereed gehouden om het teveel aan caravanners en kampeerders deze week te kunnen opvangen. De veerboot van Den Helder naar Texel had zaterdag zo'n 3000 auto's over te zetten. De wachttijden be droegen vijf tot zes uur in de och tend en 's middags drie tot vier uur. Den Haag gaf ongeveer hetzelfde beeld te zien. In Scheveningen wa ren alle hotels en pensions al gauw vol. In Den Haag zelf ls nog enige ruimte, maar alleen nog maar in de duurdere hotels. De campings in de omgeving van de stad kunnen de drukte vooralsnog wel aan: ze zijn voor 60 tot 70 procent bezet. In Zandvoort zitten hotels en pen sions vrijwel geheel vol, maar in de particuliere sector (kamers) is nog plaats genoeg. Spoor: druk De spoorwegen hebben het zaterdag erg druk gehad met het vervoer van tienduizenden vakantiegangers, die binnenslands bleven. Met name op de lijnen naar het noorden was de drukte zo groot, dat men, de treinen met extra materieel moest verlengen. Opmerkelijk noemt men bij NS de grote belangstelling voor het huren van fietsen. Deze geldt niet alleen de vakantieplek; ook in mei al werden 70 procent meer rijwielen verhuurd dan vorig jaar in die maand. NS schrijft de groeiende belangstel ling toe aan de zgn. 'fietsen met NS'-formule, waarbij reizigers met een treinkaartje voor een rijksdaal der een fiets kunnen huren. De 87 stationsstallingen, waar dit arran gement van toepassing is, beschik ken ,samen over 3000 huurfietsen. Overwogen wordt dit aantal nog deze zomer uit te breiden. ngen in het betrokken kampe- int deelden mee dat vijf inwo- onder wie een vouw, werden food en ruim dertig werden ge- Het getroffen kampement 1 Ain el-Helweh.' vijftig kilome* EN HAAG De onderhandelin- in over een internationale giro- itaalpas zijn in een gevorderd sta- lum. Dit heeft een woordvoerder tn de PTT meegedeeld. noodzaak voor een dergelijke is, die in de plaats moet komen wr een paspoort of rijbewijs als gitimatie bij het verzilveren van ro-cheques ln - het buitenland, eemt de laatste tijd steeds meer ie. nu toe zijn glro-rekeninghou- rs voor een bedrag van rond de n miljoen gulden benadeeld. De ders van deze girofraude stelen tak giro betaalkaarten uit brie- nbussen en verzilveren deze later het buitenland met behulp van rvalste paspoorten. Als blijkt dat gedupeerden onschuldig zijn, ordat zij bijvoorbeeld nlgt in lat zijn de diefstal van de betaal- arten te voorkomen, wordt de hade door de PTT vergoed. ter ten zuiden van Beiroet bij de havenplaats Sidon. De Israëlische aanval leidde tot het eerste luchtalarm in Beiroet in zeven maanden. Achtenveertig mi nuten na het alarm werd het 'alles veilig' gegeven. De Palestijnse strij ders beweerden dat zij twee Israëli sche vliegtuigen hadden neerge haald, waarvan één met een (Rus sische) SAM-7 raket. De Libanese militaire woordvoerder zei dat het er maar één was. Een extreme Palestijnse guerrilla beweging, het 'Volksfront voor de Bevrijding van Palestina 'Algemeen Commando', beweerde voorts een Israëlische piloot te hebben gevan gen genomen en te hebben overge dragen aan de militaire politie .van de Palestijnse beweging. Andere Pa lestijnse woordvoerders konden het bericht niet bevestigen. De Libanese militaire woordvoerder zei dat naar de bemanning van het neergeschoten toestel in de zuid oostelijke heuvels van Sidon werd gezocht. Merl had de bemanningsle den aan parachutes uit het toestel zien springen, zei hij. Israël heeft ontkend dat het, verlie zen heeft geleden. 'Al onze toestel len en al onze vliegers keerden behouden op hun bases terug', zo werd van öfficiele zijde in Jeruza lem verklaard. (Zie ook pagina 5). LEEUWARDEN De 21-jarige ver pleegkundige Sjoerd van Loon uit Langweer is zaterdagmorgen in een ziekenhuis in Zwolle overleden aan de gevolgen van een vechtpartij vrijdagavond in zijn woonplaats. De man wilde een vechtpartij sus sen in een bar op een recreatieter rein te Woudvennen. Een inwoner uit Woudsend, de 19-jarige S. D. R. nam deze bemiddeling niet en gaf het slachtoffer een schop met zijn schoen tegen zijn slaap. De heer Van Loon bleef bewuste loos op de grond liggen. Naar aan vankelijk naar een ziekenhuis in Heerenveen te zijn gebracht werd hij later overgebracht naar Zwolle. De politie heeft in de loop van zaterdag de dader gearresteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1