Sexhandel in Sluis naar het achterplan bezwaren tegen regeling ^oor gewetensbezwaarden MEDISCH COMITÉ NEDERLAND-VIETNAM Rijksbijdrage om huurverhoging te overbruggen 'Jacht niet gunstig voor de vogelstand' lurinamers willen ij terugkeer naar «gen land zekerheid PvdA-gewest wil Vrolijk als Haags burgemeester -vtad van State in geheim advies: ,jiadselachtige estatie van Vaderlander m tii Botulisme in vijvers van stad Groningen ral £REfl; Spandoek richting Catshuis Werkgroepen in brief aan Kamer: Inrichting vacaturebank bepleit Fraude bij broodgrossier Linkse partijnen vinden Happel te licht Burgemeester Van den Beid: 'Het wordt te gek' re Slechts 7 personen aangenomen als verkeersschout METZLER- ND huw KWARTET VRIJDAG 11 JULI 1975 BINNENLAND 3 onze Haagse redactie [OT fa HAAG De Raad van State heeft grote bezwaren tegen de nieuwe regeling die het kabinet Lkraif de gewetensbezwaarden tegen militaire dienst heeft opgesteld. Er k (ens deze enkele maanden gele- gepubliceerde regeling zullen ,-tensbezwaren niet meer onder- it Fff' worden zolang het aantal ''stweigeraars niet te groot lt. Een eenvoudig briefje aan isle waarin een beroep op de wet wordt gedaan is dan jende om als gewetensbezwaar- irkend te worden en voor ver lende dienst in aanmerking te io id Icbfl tafrf derf ien, rek. t t Jat •ikkd! ;aad van State heeft nu in het tale geheime advies over wet- 'erpen aan de regering afschaffing van de toetsing van Degfezwaren onverstandig te vin- ij ef kar et den. De Raad van State vreest dat er veel te veel dienstweigeraars zul len komen zodat de toetsing dan toch weer Ingevoerd moet worden. Er ontstaat dan ongelijkheid in de positie van de mensen die voor en die na de invoering van de toetsing een beroep op de wet doen om als gewetensbezwaarde erkend te wor den. Deze bezwaren worden gedeeld door de commissie die onder de huidige wet onderzoekt of de be zwaren tegdn dienstvervulling wel echte gewetensbezwaren zijn. Niet bindend ze vq Pleva ii®°l HAAG Het ministerie van 'Jj' gfenlandse zaken kon gisteravond !t inlichtingen geven over de ar de brhe van de Nederlander G. J. van [rsctfondel in Belgrado. De uit Schie- altel afkomstige man zou gisteren tast (nog onbekende redenen in de roegttoslavische hoofdstad zijn gear- Jleegfeerd. Volgens het ministerie kon- Ijken geen verdere gegevens over de kte kuding worden verstrekt, omdat s "'Nederlandse ambassade in Bel- y\o was gesloten. De regering kan overigens het ad vies van de Raad van State naast zich neerleggen, het is geen bin dend advies. Wel zal de mening van de Raad van State, het belan grijkste adviesorgaan van de rege ring een belangrijke rol kunnen spelen als het wetsontwerp voor de nieuwe regeling in de kamer wordt behandeld. Verwchillende fracties waaronder die van de AR hebben al bezwaren tegen het afschaffen van iedere vorm van toetsing geuit. Daarbij zijn de regeringsfracties nog verdeeld over de mate waarin de wet op zichzelf verruimd moet worden. Met andere woorden de vraag welke gewetensbezwaren wel en niet erkend mogen worden. PvdA, PPR en AR gaan daarin een stuk verder dan de KVP die de verruiming van de wet zal willen beperken tot de atoompacifisten. ADVERTENTIE eer:, Sxloö d. te ivela dam Vis) ïrkhi astei j.H ude: Peij H. dene Gr) de Het MCNV zond voor Zuid-Vietnam een tweede charter- vliegtuig met 24 ton medicamenten en babyvoeding ter waarde van 11/* miljoen gulden. Stort op giro 1090400 t.n.v. de penningmeester MCNV- Amsterdam om noodzendingen te helpen continueren. De AR stelt zich op het standpunt dat ook mensen met politkeke be zwaren erkend kunnen worden als die politkeke bezwaren dan maar gewetensbezwaren zijn. Het onder zoek daarvoor is echter wel noodza kelijk vindt de AR-fractle. PvdA en PPR vinden dat zonder meer alle gewetensbezwaren erkend moeten worden. Van een verslaggever GRONINGEN 8 Enkele tientallen eendeoin de stad Groningen zijn gestorven aan botulisme. Wanneer het weer niet verandert, verwacht de plantsoenendienst van de stad dat het aantal dode eenden snel zal toenemen. Het verschijnsel van Bo tulisme (minder gevaarlijk dan het botulisme in Friesland) komt jaar lijks voor in de Groningse stads vij vers. Vooral met dit warme benauwde weer is de kans groot dat tal van eenden met verstikking worden be dreigd. Dat komt onder meer door het gebrek aan zuurstof in het wa ter, aldus een mededeling van de plantsoenendienst. Dode en zieke eenden worden zoveel mogelijk uit het water gehaald, omdat het be smettingsgevaar groot is. Ook de brandweer is bij de reddingsactie van verschillende eenden ingescha keld. De gezonde eenden worden gevangen en naar andere niet be smette vijvers overgebracht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In het kader van het nieuwe huur- en subsidie beleid, dat begin deze maand is ingegaan, is ook de regeling van de huurgewenningsbijdrage uitgebreid. Deze bijdrage wordt toegekend aah degenen die wel beter willen en kunnen wonen, maar die proble men hebben met de daaraan ver bonden plotselinge verhoging van de huur. De nieuwe regeling geldt voor mensen die van een goedkope re woning naar een duurdere wo ning doorstromen, voor huurders waarvan aan de woning ingrijpende verbeteringen zijn aangebracht en voor huurders van een krot, die'een andere (duurdere) woning betrek ken. Doorstroming' Van de nieuwe regeling kunnen meer mensen profiteren, onder meer omdat de grens waarbinnen men voor de bijdrage in aanmer king komt. is opgetrokken tot een belastbaar inkomen van 30.000 gul den per jaar. De bijdrage bestaat het eerste jaar uit 75 procent van het verschil tussen de oude en de nieuwe huurprijs. Het tweede jaar is dat 50 procent en het derde jaar 25 procent. Indien individuele huursubsidie wordt verstrekt, wordt deze subsidie bij het berekenen van het verschil (dat minstens 30 gul den per maand moet zijn) in min dering gebracht. Bij doorstroming mag de huur van de verlaten woning niet meer dan 250 gulden per maand bedragen en moet de huurprijs van de nieuwe woning tenminste 50 procent hoger zijn. Aanvraagformulieren voor de huurgewenningsbijdrage zijn vanaf 21 juli bij de gemeente verkrijg baar Naast deze regeling is ook de rege ling uitgebreid op grond waarvan het rijk bij woningverbetering en krotontruiming aan de gemeenten een bijdrage kan geven voor de kosten, die verbonden zijn aan het verhuizen en het opnieuw inrich ten. De bijdrage van het rijk be draagt voor de vier grote gemeen ten maximaal 3.500 gulden, voor de andere gemeenten ten hoogste 3.000 gulden. De gemeenten komen verder in aanmerking voor vergoeding van de kosten voor verhuizing en herin richting. die zij verstrekken aan huurders van 65 jaar en onder. Onder deze regeling vallen ook huurders die nog geen 65 Jaar zijn. maar die bijv. gehandicapt of niet meer in het arbeidsproces opgeno men zijn. Vanaf een open terrein tussen het Haagse Congresgebouw en het Bel Air hotel, vlak bij het Catshuis, lieten protesterende boeren en tuinders gisteren een zeppelin op met daaronder een groot spandoek. Goed leesbaar voor de leden van het kabinet die in het Catshuis bijeen waren om over de eisen van de drie landbouworganisaties te overleggen. Van een onzer verslaggevers SCHOORL In een brief aan de Tweede Kamer noemen vogel werkgroepen en vogelwachten het onjuist de jacht als gunstig te beoordelen voor de vogelstand. In tien stellingen, opgesteld door Noordhollandse vogelwerkgroepen, achttien landelijke groepën en drie vogelverenigingen, wordt een andere wijziging van de jacht wet bepleit dan de regering aan de Kamer heeft voorgesteld. 26411® 700. 1 e: een verslaggever Negen andere werkgroepen zijn het maar gedeeltelijk met de brief eens en twee zijn er tegen. In de stellin gen wordt beklemtoond dat jacht in ons land niet kan worden toege staan zolang de noodzaak tot jacht niet is aangetoond. Is er wel een aantoonbare noodzaak, dan dienen er maatstaven te komen met be hulp waarvan kan worden vastge steld of een vogelsoort wel of niet jachtwild is. De werkgroepen noemen in hun brief bovendien de samenstelling van de jachtraad ondemocratisch. Een groot gevaar is dat in de vijf tien leden tellende raad maar één behartiger van de belangen van de vogels zit, namelijk de vertegen woordiger van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Vo gels. Die vereniging telt 14.500 le den. terwijl er volgens de vogel wachters 25000 andere georgani seerde vogelkenners zijn. verdeeld over 75 vogelverenigingen. De vo gelwerkgroepen vinden het merk waardig dat het contactorgaan voor vogelstudie, waarin ze vrijwel allemaal zijn vertegenwoordigd, geen stem in de jachtraad heeft. In de brief aan de Tweede Kamer wordt er voorts op gewezen dat er al geruime tijd een 'harde strijd' wordt geleverd tussen jagers en na tuurbeschermers. 'die slechts zelden de publiciteitsmedia bereikt HENDRIK IDO AMBACHT De heer G. van H. directeur van een broodverkoopmaatschappij in Hen drik Ido Ambacht is onlangs gear resteerd op verdenking van fraude De man wordt ervan verdacht zijn afnemers, voornamelijk winkelbe drijven, voor ongeveer 100.000,- te hebben opgelicht. De fraude kwam aan het licht door een conflict tussen de directeur en een van zijn vertegenwoordigers. De vertegenwoordiger was ontsla gen omdat hij gefraudeerd zou heb ben. Beiden dienden daarop een klacht bij de politie in. waarbij zij elkaar van fraude beschuldigden. De rijkspolitie van de groep Hen drik Ido Ambacht en van de re- cherchegroep Dordrecht stellen een onderzoek in. Een gedeelte van de bedrijfsadministratie is in beslag genomen. Alle vertegenwoordigers van het bedrijf worden verhoord. ADVERTENTIE HAAG 'De Surinamers in Nederland komen terug naar *a«iname om te helpen aan de opbouw van hun land, tenminste ze er niet te hard op achteruit gaan'. Dit zei voorzitter H. Bilgoe t de Billiton mijnwerkersbond (bijna 1400 leden) gisteren na af- FlCtSCf VCrOnfifClllkt p van een bezoek van vier weken aan Nederland. delegatie van de bond heeft in tijd met de vakbonden, met Inamers in Nederland en met ister Van Doorn van CRM ge- )ken over de mogelijkheden om Inamers naar hun land terug te gen. rvoor moetnn de remigranten Jns( :ekerheid krijgen, dat zij in hun Iraa kaa, als een ):;W begrijp dat VHP-voorzitter Lach- mon niet terug kan: Hij heeft de Hindoestanen aanvankelijk aange raden naar Nederland te vertrek ken'. aldus de voorzitter van de mijnwerkersbond. AMEIDE In Ameide (Z-H) is gis termiddag de 69-jarige T. J. Terlouw uit die gemeente verongelukt. De man verleende met zijn fiets geen voorrang aan een tractor met aan hanger. Hij kwam onder de aanhan ger terecht en overleed ter plaatse. De gezinskaart geeft nogal wat aanloop bij Opa en Oma Spoor. Logisch, ccn gezinskaart kost maar f 50,- per jaar. I*n daarvoor mag het hele gezin op twee kaartjes (enkele reis, retour of avondrctour) de trein in. Mits de kinderen maar onder de twintig zijn. Bovendien krijgt u als extraatje een gratis reisdag.Wanneer u maar wilt. Voor het hele gezin natuurlijk. Dus die f50,- heeft u snel terug verdiend. Misschien een reden om eens 'n keertje extra naar Opa en Oma te gaan. Gezinskaart: het hele gezin op twee kaartjes de trein in. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De nieuwe burgemeester van Den Haag moet uit een progressieve partij afkomstig zijn. Volgens een verklaring van de Haagse partijorganisaties van de PvdA, de PPR en de PSP zou het voqr de hand liggen dat hiervoor een kandidaat uit PvdA-krin- gen in aanmerking komt. lijk in aanmerking te hebben geno men, maar tevens overwogen te hebben dat deze als oud-raadslid en oud-wethouder van Den Haag bij uitstek deskundigis. Mr. Vrolijk heeft het partijgewest laten weten zioh niet voor de func tie beschikbaar te willen stellen, omdat hij het met zijn commissa risschap onverenigbaar acht, dit te doen. Het partijgewest reageert dat het van oordeel is dat de zienswijze van de heer Vrolijk niet gedeeld behoeft te worden. 'Het initiatief tot de voordracht is uitgegaan van een bevolkingsgroep in Den Haag. die tot haar keuze is gekomen niet vanwege de huidige functie, maar gelet op de persoon lijke kwaliteiten van de heer Vro lijk'. aldus het partijgewest. De commissaris van de Koningin heeft deze week een nieuwe kandi daat gepolst in de persoon van mr. J. M. Korff de Gidts. voorzitter van de Haagse stichting Burgerzin-ac tie. Hij is 53 jaar oud en rooms- katholiek. maar geen lid van de KVP. Inmiddels is gebleken dat tweede en derde (na de heer. Hap pel) op de voordracht van de KVP voor de burgemeesterspost zijn res pectievelijk mr. J. Reijnen, burge meester van Oldenzaal en lr. F Schols. burgemeester van Venrav. De drie linkse partijen zeggen 'met verwondering' kennis te hebben ge nomen van het feit dat de KVP de loco-burgemeester, H. F. Happel. voor het burgemeestersambt heeft voorgedragen. Zij betwijfelen of de heer Happe! zodanige bestuurlijke kwaliteiten bezit, dat hij deze zeer zware functie bevredigend zou kun nen vervullen. Ook menen PvdA. PPR en PSP dat zij van de heer Happel niet het bestuurlijk en poli tiek progressieve burgemeester schap kunnen ver-wachten, waaraan Den Haag 'een dringende behoefte heeft'. Het gewestelijk bestuur van de PvdA heeft 'met de meeste klem' een beroep gedaan op mr. M. Vro lijk. commissaris v?.n de koningin in Zuid-Holland, de burgemeesters post van Den Haag zelf te aan vaarden. Het partijgewest zegt niet alleen de be 1 rlijke kwaliteiten, de staat van dienst en de progres sieve gezindheid van de heer Vro- i werk krijgen, dat zij zekerheid ben over de sociale voorzienin- f en de pensioenen', aldus Bil- 'Voor de sociale woningbouw Suriname zijn bijna duizend wvakkers nodig, voor de xietwinning, als die eenmaal op g komt, zullen zeker zeven- tot tdulzend werkkrachten nodig 1( Tzitter Bilgoe bepleitte verder oprichting van een vacature- ik voor Surinamers, die terug en. Ook moet een regeling ko- m de Nederlandse sociale verze- nerf'ngen een tijd in Suri ame te 1 zl^n doorlopen. Omscholing in Ne- !nl)and van Surinamers die naar ïenp 'and terug willen is ook een igrijk punt, aldus Bilgoe. Vol- hem staat het ministerie van positief tegenover deze plan- Wel wil het ministerie garan- dat geremigreerde Surinamers toch na enige tijd weer naar erland komen. DEN HAAG Het ministerie van justitie heeft van de 1700 sollici tanten naar de nieuwe functie van verkeersschout er slechts zeven aangenomen. Deze zeven zullen sterk verkorte opleiding van ruim een jaar volgen voordat zij In 1977 als verxeersschout aan het werk kunnen. De schout moet de officier van justitie vervangen bij de be handeling van kleine verkeerszaken voor de rechter. De rest van de sollicitanten had te weinig ervaring en kennis van verkeerszaken om voor de verkorte opleiding In aan merking te komen De normale opleiding zal enige ja ren duren Bij de sollicitanten wa ren. zo schrijft minister Van Agt op vragen van dr H. Roethof (PvdA) velen die later wel aan die normale opleiding zouden kunnen deelne men. Voor die langere opleiding wordt namelijk veel minder directe ervaring gevraagd door Barend Mensen SLUIS Het toeristisch voortreffelijk in de markt liggende stadje Sluis in Zeeuws Vlaanderen heeft de laatste jaren nóg meer bezoekers getrokken dan 't al gewoon was. Maar gemeentebestuur en gemeentenaren ergeren zich er danig aan dat de verhevigde, vooral van over de Belgische grens komende belangstelling te danken is aan de jongste loot van het detailhandelsbedrijf, die sexhandel wordt genoemd. Het is daarom dat de gemeenteraad het college van B en W een wapen in handen heeft gegeven om de mate, waarin die lucratieve handel zich in het stadsbeeld manifesteert, te kunnen inperken. aan paniek' 1 Surinaamse delegatie wil bu te- tkomst in hun land met minis- vat-president Arron praten over de toigratieplannen, de afsluiting rolh de CAO-s en de inrichting van ■eldj vakbonden. Massabijeenkomsten en (len gehouden worden om de Su- mers te vertellen vooral in hun tejid te blijven. 'Er moet een eind ~"^en aan de 'paniek om het hele tleke gedoe van wat er gebeurt, 'ral onder de Hindoestanen. Ik he Burgemeester mr. H. P. L. van den Beid is er blij om dat de gemeenteraad de voorgestelde aanvulling en wijzigingen van de algeme ne politieverordening, die hantering van dat wapen mogelijk maakt, heeft geac cepteerd. Het is de bezege ling van de uitspraak van de raad in juni van het vorig Jaar: B en W moeten maat regelen beramen, die de sexhandel terugdringen. Er was één stem tegen. Die was •van een 'onafhankelijk' raadslid, dat een heksen jacht voorzag en de voorge stelde bepalingen discrimi natoir vond. Er zijn in het kleine Sluis negen sexwinkels met alles erop en eraan. Ene heer Paul Metz speelt een belang rijke rol in het plaatselijk sexbedrijf. Hij heeft direct doen weten de rechtsgeldig heid van de betreffende AP- V-artikelen te zullen betwis ten. Die artikelen geven \B en W de bevoegdheid, uit door hen aangewezen stra ten sexshops te weren. De eigenaars van bestaande, in die straten gevestigde zaken krijgen tot 1 januari 1978 gelegenheid uit te kijken naar een plaats, waar het college geen overwegende bezwaren tegen de aanwe zigheid van een sexwlnkel heeft. Vinden ze die niet, dan moeten ze hun onder neming maar liquideren. Burgemeester Van den Beid: 'Het is niet de bedoeling al le sexwinkels te laten ver dwijnen. Ze moeten alleen weg uit bepaalde straten, hoewel de mogelijkheid voor een sexwinkelier om daar te blijven zitten open blijft, maar dan wel met toestem ming van B en W. Wij wil len het gewoon in de hand gaan houden, want het werd werkelijk al te gek. Als het, zoals tot voor kort, bij vijf zaken was gebleven, zouden we het voorstel waarschijn lijk niet eens hebben ge daan, maar er zijn er nu al negen.' Enkele wijzigingen van de APV steunen op een inter gemeentelijk concept tegen prostitutie en het opzichtig tentoonstellen van sexarti- kelen. De raad van Sluis heeft dat 'Zeeuwsvlaamse' concept aanvaard en ziet d.e wijzigingen als een logisc'h uitvloeisel daarvan. Dit con cept Intussen heeft verder gaande bedoelingen wat be treft het indammen van de op Zeeuws-Vlaanderen zo welig tierende sexbusiness annex liefdesbedrijf. Het voorziet o.m. in de mogelijk heid zaken, die daarvoor om de een of andere reden in aanmerking komen, zonder meer te sluiten. Toerisme De burgemeester: 'Wat de bedoeling ervan Is In be paalde straten niet en In andere laten we zeggen: nevenstraten wel sexwin kels toe te laten? Wel, dat driekwart van het publiek er niets meer van merkt. Dat ls een enorme winst. Er ko men hier bijzonder veel toe risten. Die mensen moeten niet gedwongen worden te gen die rot-winkeltjes aan kijken. Er komen vele Belgen in die sexshops. maar er zijn er ook veel. die er nieis van moeten hebben. Ik heb dan ook leuke reac ties uit België gehad, van mensen die vroeger vaak in Sluis kwamen, maar die juist met het oog op al die zaakjes weggebleven zijn. Er bang voor. zijn dat er nu een typisch sexbuurtje ontstaat? Nou nee. volgens mij gaan ze er niet eens zitten De vraag is nu of de goed boerende sexhandelaar Metz inderdaad de Juridische boom Inklimt. Dat kan dan interessant worden. Want wat de bedoelingen ervan ook zijn en hoe de argu mentatie ook is, de Sluise maatregelen komen in feite neer op een 'bedrijfsvestl- gingsbeleid', uit te voeren met behulp van de APV. Dat is misschien niet reëel en inderdaad aanvechtbaar. Maar dat zoeken Sluis en Metz maar uit! (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! RITA 'Ik dacht: misschien bent u bang zo alleen by dat vrese lijke onweer.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3