Europese top op Malta gestrand Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant I DEEL IJ 51 X Regering selecteert vestigingsplaatsen voor (kern)centrales Expositie massief eiken Bezuinigingen op defensie leveren nog problemen op Meubelfabriek Oisterwijk Trouu Bedrijf stopt en gaat naar elders -pag. 13 5t beste film van het Jaar en gewonden autobotsing wolkt Conferentie in Helsinki weer onzeker Nederlandse omgekomen in Frankrijk Marine lost schoten onder Castricum B I VTlje toegang uw kopje koffie staat klaar 'Strijd' tussen legeronderdelen President Amin laat Britse lector vrij VAKANTIE PRIJSVRAAG (4e WEEK) Opstekertje Welkomstvoordeel L- v. 7 hoort bsj u. 516-Rj Trouw 33e JAARGANG NO. 9569 - VRIJDAG 11 JULI 1975 Een briefkaart kost morgen iets maar een bon altijdniets OF... EEN ABONNEE IvE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWEZIJDS VOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 EMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS f 0,50 ipers en bemanningsle- van veertien oude tjal- varen morgen weer uit het skütsjesilen in ^land. Ze nemen er twee jtn vakantie voor op om traditie levend te hou- "Vakantie? Vergeet het zegt schipper Siete er. Aan Haro Hielkema it hij echter ook dat Ie twee weken voor geen wil missen, (zie pagina aren tegen regeling •tensbezwaarden 3 :en|and itten-offensief kost deviezen ;esprek begon [oede stemming li orgelspel in Joperse hoes ist iestconcert voor Doom's CRM pnomie ^vite bediening kan ■t wegjagen p< e 13 I puzzelen i en tv Ibij en Verder Ji en feuilleton première winnaar van 3scars waaronder 'IAM0UN! PICllJHlS WiSiNüiRi Francis Fori Coppola s 'olarAPamimlPiclon Nederlandse première op 17 juli a.s. NVEEN Bij een verkeers- »lot|l op Rijksweg 43 onder Lux- is gistermiddag één persoon leven gekomen en zijn twee zwaar gewond geraakt. Het ff er is de 31-jarige M. van de lit Opende (Gr.). CVe tot zwaar bewolkt met «ie buien waarvan sommi- met onweer. Zwakke tot wJige wind uit uiteenlopende tingen. Maximum tempe llen van 19 tot 23 graden. RGE.X EN OVERMORGEN: de meeste plaatsen droog zonnige perioden en wei- verandering ic tempera - Morgen zon op: 04.33 onder: 20.57 maan op: 09.05 onder: 22.15 GENÈVE (Reuter, UPI) Het kleine Malta heeft gisteren in zijn eentje ernstige vertraging veroor zaakt bij de conferentie voor Europese veiligheid en samenwerking in Genève. waaraan in totaal 35 landen deelnemen. Door de houding van Malta is op nieuw onzeker geworden of deze grote conferentie deze maand nog zal worden afgesloten met een bij eenkomst van regeringsleiders en/of staatshoofden van de 35 deelnemende anden. Vooral in de Sowjet-Unie hecht grote waarde aan deze grootscheepse afsluiting van de besprekingen, die nu al 22 maanden hebben geduurd. De Rus sische delegatie verweet Malta gis teren chantage-methoden te ge bruiken. Over de data voor de afsluitende topconferentie, die in de Finse hoofdstad Helsinki moet worden gehouderi, is de afgelopen maanden voortdurend onenigheid geweest. De Sowjet-Unie wil deze maand nog afronden, de Verenigde Staten hebben aanvankelijk geprobeerd dit nog wat uit te stellen. Begin deze week leek het er op dat de grote topebnferentie toch op 30 en 31 juli 'in Helsinki zou kunnen worden ge houden, maar gisteren heeft Malta weer efen spaak in het wiel gesto ken. 1 Malta wil dat in de verklaring, die in Genève in 22 maanden is voor- ADVERTENTIE Van een verslaggever AIX LES BAINS Drie Nederlandse toeristen die met vakantie zijn op een kampeerterrein bij Aix Les Bains zijn woensdagavond aangere den aan de oever van het meer Bourget bij Viviers du Lac (Savoie). De 54-jarige mevrouw W. Vledder uit Hardegarijp (Friesland) is daarbij om het leven gekomen. Haar man. de 58-jarige Thomas Vledder, is ernstig gewond, evenals de 38-jarige H. Ukema-Loek uit Hardegarijp. De bestuurder van de wagen, de 25-ja- rige Joel Sourisseau uit Lucon (Ven dee) werd ook gewond. over vlees gesproken een beste keus! bereid en in Helsinki zal moeten worden aangenomen, een verstrek kende passage over de Middellandse Zee wordt opgenomen. Het wil dat de 35 landen in hun gemeenschap pelijke verklaring vaststellen dat de veiligheid in Europa onlosmakelijk verbonden is met 'vermindering van de spanning' in het gebied van de Middellandse Zee. Dit kan wor den uitgelegd als een veroordeling van de aanwezigheid van strijd krachten van vreemde mogendhe den in de Middellandse Zee. De 34 andere landen In Genve wil den niet akkoord gaan met de Mal tese verklaring. Alle besluiten moe ten echter eenstemmig worden ge nomen, zodat Malta de hele zaak kon ophouden. De Finse president Kekonen probeerde Malta nog te overreden met een recht streeks beroep op de Maltese president Dom Mintoff, maar althans aan vankelijk, zonder succes. De Finse delegatie in Genève wees er op dat de tijd begint te dringen, omdat het nauwelijks mogelijk is zo'n om vangrijke topconferentie als in Helsinki moet worden gehouden in het tijdsbestek van enkele weken te organiseren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering heeft 32 plaatsen geselecteerd, die tot aan het eind van deze eeuw mogelijk in aanmerking komen voor de vestiging van een elektriciteitscentrale van meer dan 1.000 MW. Elr hiervan komen ook in aanmerking voor de vestiging van een kerncentrale. Bij dertien mogelijke vestiging splaatsen worden tegen de vesti ging geen of weinig bezwaren ver wacht, bij de overige vestiging splaatsen wordt wel rekening ge houden met min of meer ernstige bezwaren. De plaatsen worden genoemd in het structuurschema kelektriciteits- voorzieningen, dat deel uitmaakt van de derde nota ruimtelijke orde ning en dat gisteren werd uitge bracht. In het structuurschema worden, zo zei minister Lubbers (E- conomische Zaken), de reserverin gen ir. planologische zin vastgesteld om de elektriciteitsvoorziening in de toekomst te garanderen. Hierbij kon niet worden uitgegaan van sterke beperkingen in het gebruik: wel is rekening gehouden met een geleidelijk afnemende groei. Voor de periode van 1980 tot 1990 wordt rekening gehouden met een jaar lijkse groei van 4.8 procent en voor 1990-2000 met een groei van 3.1 procent. De prognose voor het jaar 2.000 geeft een benodigd vermogen van 29.000 MW aan het maxi male vermogen wordt geschat op 56.000 MW. In het structuurschema blijft de kernenergie buiten beschouwing: hierover za'. in het najaar een apart structuurschema worden uitge bracht. Wel wordt aangegeven wel ke vestigingsplaatsen mogelijk ook (hiervoor moet dan studie worden verricht) in aanmerking komen voor een kerncentrale. Die plaatsen zijn Borssele. Diemen. Dodewaard, Eems, Flevo, Ketel meer Maasvlakte Tholen/St. Phi- lipsland Tiengemeten/zuidelijke Hoeksche Waard. Urkkk en Wierin- germeer. Criteria Bij het aanwijzen van de 32 moge lijke vestigingsplaatsen zijn drie criteria gehanteerd. Als eerste els werd gesteld dat de (nieuw) cen trale zo veel mogelijk moet aanslui ten bij de bestaande structuur Daarnaast moet de opwekking zo dicht mogélijk bij de verbruikers geschieden, terwijl ook voldoende water aanwezig moet zijn voor de koeling van de centrale. Hierbij is niet gedacht aan de bouw van koeltorens, omdat die vanwege de omvang onoverkomelijke bezwaren oproepen. Koeltorens zijn alleen geschikt als een mogelijke aanvul ling bij kleinere centrales. Zie verder pagina 12 Van een onzer verslaggevers CASTRICUM De Koninklij ke Marine heeft bijna 'buren gerucht' veroorzaakt onder de Castricumse kust. Omstreeks tien uur woensdagavond wer den vanaf H. M. Hermelijn een klein fregat, enkele scho ten afgevuurd waarop de scheepsbel werd geluid. Dit werd aldus de politie gemeld door een geschrokken duinwachter. „Wij waren tevoren hiervan op de hoogte gesteld", aldus de politie. De marinevoorlichtingsdienst bevestigde gisteren dat er 'in het kader van een oefening' enkele losse flodders waren afgevuurd. De scheepsbel was geluid op meer dan een mijl uit de kust omdat de oudste officier, die in Castri cum woont, jarig was. Op on ze vraag of de losse flodders ook niet 'in het kader' van de verjaardag pasten, antwoord de de marinevoorlichtings dienst: 'Het tijdstip van de proefscholen, die toch moes ten worden gelost, was daar wellicht bij aangepast' ADVERTENTIE L'-—"' I I wandkasten bankstellen tafels dekenkisten stoelen slaapkamers tv-kasten kapstokken Toonzalen Amsterdam„Leidsekade 102 (naast Lido. vlakbij Letdseplein). Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water). Ede, Grotestraat 72/74. hoek Bergstraat (vlakbij de Oude Kerk). Hengeio (O.), Deldener- straat 3-5. (bij het Stadhuis). Oisterwijk, Beneluxstraat 7 (achter het station). Utrecht, Hollantlaan 26 (bij afslag E36 Utrecht/Jutpheas/ Nieuwegein). Valkenburg (L.), Remaldstraat 9 (naast Hotel Rotterdam). Zuidlaren, De Millystraat 7 (vlakbij de Brink) B3ËOHE I Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het kabinet heeft in het begrotingsoverleg nu de bezuinigingen op de meeste departementen vastgesteld. Alleen defensie en verkeer en waterstaat zijn nog niet afgerond. Het verwerken van de overeengeko men bezuinigingen op die begrotin gen in concrete bezuinigingsposten levert met name voor defensie nog problemen op. Minister Vredeling zal rond de miljard gulden' moeten bèzuinigen in de komende drie jaar. Dit betekent dat hij een aan tal plannen zoals die in de defen sienota van 1974 waren vastgesteld moet wijzigen. Binnen defensie is deze week een harde strijd gevoerd tussen marine, landmacht en luchtmacht over de vraag welk krijgsmachtonderdeel de meeste veren moet laten. Bij de marine bestond de indruk dat de bezuinigingen eenzijdig op het ma rine-budget zouden drukken. Be langenverenigingen van het mari nepersoneel hebben deze week bij minister Vredeling per telegram ge protesteerd tegen de volgens hen eenzijdige en drastische bezuini- - gingen. De belangen verentgingen hadden met name bezwaar tegen het plan een deel van die bezuini ging ten koste van het marineper soneel door te voeren. Minister Vredeling zou inmiddels van dat voornemen zijn afgestapt maar hij zit dan nog steeds met de vraag waar het geld dan wel van daan moet komen. Gisteravond werd verwacht dat defensie pas vandaag afgerond zou worden. Het kabinet was gisteravond inmiddels begonnen met het opstellen van het zogenaamde Dekkingsplan, waarin staat op welke manier het Rijk in 1976 aan do benodigde gel den zal komen. De verwachting is dat het kabinet het hele begro tingsoverleg uiterlijk het komende weekend afhandelt. Begin volgende week gaat een aantal ministers op vakantie. KAMPALA (Reuter, UPI, AP) President Idi Amin van Oeganda heeft gisteren de Britse lector Den- nis Hills vrijgelaten. Hills werd drie en een halve maand geleden in Kampala gearresteerd omdat hij president Amin in een nog niet verschenen boek een 'dorpstiran had genoemd. Hij werd in eerste instantie door een militair tribinaal ter dood veroordeeld, maar onder zware internationale druk verleen de Amin hem gratie. In verband met deze zaak kwam gistermorgen de Britse minister van buitenlandse zaken, James Callaghan, in de Oe- gandese hoofdstad aan. Amin zorg de voor het hem eigen dramatische effect door Ilills onverwacht de ka mer binnen te laten wandelen waar hij net met Callaghan besprekingen voerde. Even daarna verschenen de drie mannen op het balkon van het presidentiële gebouw, waar Hills de hand van Amin drukte en 'dank u wel. meneer de president' zei. Amin zei daarop 'Ik heb mijn woord ge houden en Hills vrijgelaten. Dat bewijst dat ik niet gek ben.' De Oegandese minister verklaarde ver der dat hij pro-Brits is en de ban den met Groot-Brittannië wil ver sterken. Ook over de ongeveer 700 nog in Oeganda wonende Britten hoefde men zich geen zorgen te maken. 'Wij willen dat ze hier blij ven', aldus Amin. Amin bracht Cal laghan en Hills persoonlijk naar het vliegveld, vanwaar het tweetal naar Londen vloog. Op de foto Amin met Callaghan (links) en Hilis (rechts) naast hem. Op de valreep van deze puzzels nog een gewetens vraagje: rookt u? Zo ja, dan niet te veel doen. Laat hoe dan ook onze hoop dat u eens iemand opgeeft niet in rook opgaan. Wij hebben allerminst tabak van nieu we abonnees, vuren u gaarne en gedurig aan opdat wij gezamenlijk aan onze trekken komen. Elke verse lezer of lezeres pruimen wij Steekt u iemand met ons aan? Nieuwe abonnee:. Straat Plaats: _Giro: 'Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam Adres:.: Nog één dag wachten met de briefkaart vol te maken. Alles nog eens nauwkeurig overlezen, we verklappen dat in de zin van gis teren het tweede en derde woord gerust op eikaars plaats mogen slaan. En dan morgen: werkelijk de aller, allerlaatste zin op papier. Plaats: Ik ontvang graag: O 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomotlefmodeUen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende rlemkalcnder. Modern, ori gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. ïaa Q' Zet uw zinnen op papier. Zet u die op een lezer? Schrijf dan alle woorden hier De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-vuordecl. Hii betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, antwoordnummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. vn

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1