Beiroet beleeft bloedige zondag Crisis dreigt in Argentinië d Gouden TT-race eist dode Groeiende onrust in Israël over VS Tti L- Ot/n, V net Nieuwe Maajfee Courant enmetNieuwe Leidse Courant In deze krant aan Indië - pag 6 Herinneringen Tientallen doden bij straatgevechten Christina en Jorge danken via televisie ïase premier andhi kondigt rijsmaatregelen af Meisie (16) vermist na omslaan zeilboot Caféhouder met mes gestoken Twee doden bij botsing Vliegtuig gekaapt Toenemend gebruik openbaar vervoer Turken verjagen Grieks-Cyprioten Tekenend 0+ D+ Welkomstvoordeel hoort bij u. Trouw 33e JAARGANG NO. 9559 - MAANDAG 30 JUNI 1975 WIN WAT TIENTJES Lees met volle aandacht even wat beneden staat geschreven. OF... EEN ABONNEE znzuzn GAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J. ([NNEMENT ƒ13,52 PER MAAND ƒ40,55 PER KWARTAAL - TAMMINGA - DIRECTEUR ING O POS1MA - NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276 280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 220383 - 160,00 PER JAAR - POSTGIRO 91133 BANK N M B. REKENINGNUMMER 69 74 64 148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0,50 Van onze sportredactie I AMSTERDAM De 'Gou- I den TT' van Assen zal niet alleen als het grote, sportie ve snelheidsfeest met I 125.000 toeschouwers de ge- I schiedenis in gaan. De gou- den TT van Assen zal ook j voor de toekomst één van de motorwedstrijden zijn, waarin opnieuw een dode de zesde in totaal op Assen te betreuren viel. De 23-jarige Westduitser j Rolf Thiele kwam zaterdag middag tijdens de race van de 250 cc-klasse zodanig te vallen, dat hij later op de middag in het Academisch Ziekenhuis van Groningen aan zijn verwondingen I schedelbasisfractuur en ernstig hersenletsel over leed. Voor de organisatoren van de TT was het ongeluk van Thiele geen aanleiding de wedstrijden te stoppen of af te gelasten. Pas na afloop van de laatste wedstrijden, toen een groot gedeelte van de toeschouwers alweer op I weg naar huis was, maakte de organisatie de afloop van i het ongeval bekend. In een verklaring wezen zij er ver der slechts op dat de orga nisatie niets kon worden verweten en dat het om een noodlottige stuurfout ging. Rolf Thiele was vrijdag tij dens de laatste training ook reeds gevallen, maar kon toen schijnbaar onge deerd verder rijden. Thiele is nadien niet door artsen gekeurd. Voor uitgebreide informatie zie de sportpagina's. Buien Zonnige perioden, maar ook hier en daar een bui. waarvan enkele *met onweer. Meest ma tige, aan de kust vooral in de middag nu en dan krachtige noord-oostelijke wind. Temperaturen omstreeks 18 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Droog, zonnig en minder koel. Morgen zon op: 04.24 zon onder: 21.03 maan op: 23.59 maan onder: 12.57 BEIROET (UPI, Reuter) Bij zware straatgevechten in de Libanese hoofdstad Beiroet zijn vol gens de politie gisteren zeker 35 doden en 200 ge wonden gevallen. Het was de ergste uitbarsting van geweld in Libanon sinds de strijd zes dagen geleden begon. UTRECHT Prinses Christina en haar man zullen vanavond na het Journaal om tien voor half negen via de beide Neder landse televisiezenders bedanken voor de belangstelling die zij bij hun huwelijk hebben ondervon den. Koningin Juliana en prins Bernhard zullen in aansluiting op het jonge paar ook voor de camera's komen. Het dankwoord wordt om acht uur vanavond via de radio over Hilversum I uitge zonden. De bruiloft zaterdag werd een echte famüie-aangelegenheid. De huwelijksinzegening in de Domkerk vormde enige uitzon dering daarop. In het gemeente huis in Baarn waren uitsluitend de naaste familieleden en de ge tuigen aanwezig toen mr. J. van Haeringen daar om tien minu ten over half elf het burgerlijk huwelijk voltrok. De eigenlijke bruiloft werd op paleis Soestdijk gevierd. Het bruidspaar bracht daar ook het weekend door. Voor een uitvoerige reportage over deze vorstelijke bruiloft zie pagina 7. DELHI (Reuter. UPI, AP) Indiase premier Indira Gandhi ift gisteren krachtige perscon- lemaatregelen afgekondigd in wat waarnemers noemen po- de massa van het Indiase volk haar hand te krijgen. lgens een woordvoerder van de iiase regering was het gisteren itig in het land, afgezien van een ntal relletjes georganiseerd door itl-regenngselementen'. Hier en ar was de rust verstoord, waren t vernielingen gepleegd en wa- i een aantal arrestaties verricht, lar veel zorgen gaf dat de rege niet, aldus de woordvoerder, correspondent van de UPI lakte gisteren echter wel degelijk 6lding van ernstige ongeregeldhe- n in Delhi, waarbij de politie sr hard optrad tegen ongewapen- betogers tegen de regering- indhi. ivrouw Gandhi heeft alle eerste lnisters van de Indiase deelstaten orgehouden er op toe te zien dat armen in hun gebied genoeg te en hebben. Zij drong er bij de aatselljke leiders op aan dat deze extra-bevoegdheden die de lodtoestand hen verschaft, moes- n gebruiken als er winkeliers of indelaren in levensmiddelen wa ll die weigerden mee te werken n de prijsmaatregelen. Volgens larnemers is de kans groot dat aatsehjke leiders deze bevoegdhe in ook gaan misbruiken, isteren heeft China het optreden in Indira Gandhi nog eens zwaar iroordeeld, terwijl de Sowjet-Unie >nd dat de maatregelen de 'brede eun van de Indiase massa's heb- en'. et buurland Bangla Desj zal van 'dia een kernreactor ontvangen, it werd zaterdag op een bijeen- >mst van deskundigen uit India Bangla Desj in Bombay besloten BUENOS AIRES (Reuter, AP) In Argentinië dreigt een regelrechte crisis, nu president mevrouw Isabel Peron de machtige Argentijnse Pe- ronistische vakbond tegen zich in het harnas heeft gejaagd door de loon- en salariseisen van de bond af te wijzen. De leiders van de bond, die door de voormalige president Juan Peron, als de ruggegraat van de Peronistlsche beweging werd ge kenschetst, komen vandaag bijeen om te beslissen of zij de regering van mevrouw Peron nog zullen steunen of zich zullen verzetten te gen haar economische beleid. Mevrouw Peron had zaterdag in een toespraak bekendgemaakt dat er geen loonsverhoging zal komen van 130 procent, zoals de vakbond had geëist, maar van 80 procent. Deze maand zal er een worden gegeven van 50 procent, te volgen door een van 15 procent in oktober en nog een van 15 procent in januari 1976. In de laatste twaalf maanden zijn de kosten van levensonderhoud in Argentinië verdubbeld. In Latijns- Amerika is alleen in Chili de infla tie nog heviger. Zaterdag trad de minister van arbeid, Ricardo Otero, af, zogenaamd om gezondheidsrede nen, mar in werkelijkheid omdat hij het eens was met <?e eisen van de vakbond. De leiders van de op één na grootste partij van Argentinië, de radikale burger-unie. hebben de president met klem aangeraden 'haar econo mische beleid te herzien voor dat het te laat is'. Gisteren verklaarden ook verschillende senatoren van mevrouw Peron's eigen (Perönisti- sche) partij achter de eisen van de vakbonden te staan. Mevrouw Peron is van oordeel dat het land zich inwilliging van de eisen van de vakbonden niet kan veroorloven. ENKHUIZEN De 16-jarige Truus Hendriks uit Harskamp wordt sinds gistermiddag vermist, nadat de boot waarin zij met twee jongens aan het zeilen was, bij het haventje van Andijk was omgeslagen. De klei ne zeilboot is omgeslagen tijdens een plotselinge rukwind. De twee jongens, afkomstig uit Andijk, zijn gered door een passerend jacht. Het meisje logeerde in Andijk. AMSTERDAM De 31-jarige café houder Piet Bakker is gistermorgen vroeg in zijn café aan de Korte Re guliersdwarsstraat in Amsterdam in de buik gestoken door de 23-jarige Fransman J. M. uit Carcassonne. M. kreeg daarna van de caféhouder een klap tegen zijn hoofd met een bar kruk. Hij is voor poging tot dood slag door de politie aangehouden. AMSTERDAM Twee Marokkanen uit Amsterdam hebben elkaar gis termorgen vroeg met een mes vrij ernstig gewond. Na een uren duren de ruzie stak de 22-jarige A. B. in een café in de Tweede van der Helststraat de 35-jarige M. A. in het hoofd. A. pakte B. het mes af en stak hem in buik en rug. Beiden moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Tegelijkertijd kwam de wekenlange kabinetscrisis in Libanon dichtbij een oplossing. Premier Rashid Ka- raml kondigde gisteravond aan dat hij vandaag de nieuwe Libanese regering zal voorstellen. Karaml is ruim een maand geleden begonnen met de kabinetsformatie. De gevechten van gisteren begon nen in de zuidelijke wijken van Beiroet, maar verspreidden zich in de loop van de dag over de hele stad. De straten waren nagenoeg leeg. Overal waren ontploffingen en geweervuur te horen. De haven wijk van Beiroet kreeg een raket- aanval te verduren, waarbij zeker twintig gebouwen werden bescha digd. Het hoofdkwartier van de rechtse Falang-partij werd door granaten getroffen. In het winkel en zakencentrum van de stad wer den verscheidene gebouwen door tijdbommen en granaten ernstig beschadigd. Ooggetuigen omschre ven de gevechten van gisteren als de vinnigste totnutoe in de reeks van botsingen tussen Falangisten en de Palestijnen met hun aan hang. 'Het hek schijnt helemaal van de dam te zijn. Alle oude haat en woede lijken los gebarsten te zijn,' aldus een getuige. Premier Karaml deed gisteravond opnieuw een dringend beroep op de partijen bet vuren te staken. Ook na deze oproep werd er nog op verscheidene plaatsen geschoten. Getuigen vertelden dat gisteravond gewapende mannen in snelle auto's al schietend door de straten van Beiroet reden. Ka rami sprak gisteren urenlang met de Libanese president Soalei- man Franjieh. Na afloop zei hij dat 'er een positieve oplossing' was ge vonden en dat er nu snel een regering kon worden gevormd. De premier beloofde dat rijn regering de instemming van alle partijen zal hebben. Hij beleed zijn trouw aan de zaak van de Palestijnen. Aan de andere kant zegde hij maatregelen toe om de soevereiniteit van Liba non veilig te stellen. Deze toezegging was duidelijk be doeld voor de rechtse (en overwe gend christelijke) Faiange-partij die de aanwezigheid van Palestij nen ziet als een bedreiging voor Libanon. De spanningen tussen Fa langisten en Palestijnen hebben dit Jaar al driemaal tot hevige gevech ten geleid, waarbij in totaal hon derden doden zijn gevallen. De Pa lestijnen hebben de steun van link se groeperingen in Libanon, die vooral deze week intensief aan de strijd hebben meegedaan. Het leek enkele dagen geleden zelfs een oor log van louter Libanezen, maar gis teren vielen er ook weer slachtof fers onder Palestijnse commando's. JERUZALEM (UPI, Reuter) In Israël groeit de ongerustheid over de druk die de Verenigde Staten uitoefenen op de Israëlische rege ring. De Amerikaanse regering wil dat Israël zich soepeler opstelt te genover Egypte om een akkoord over de ontruiming van de Sinaï mogelijk te maken. Volgens diplo matieke kringen in Washington hebben president Ford en minister Kissinger vorige week nieuwe Egyptische voorstellen overhandigd aan de Israëlische ambassadeur Simcha Dinitz. Zij zouden daarbij de boodschap hebben gevoegd dat Israël nu meer concessies moet doen. De Israëlische regering heeft ambassadeur Dinitz gisteren naar Jeruzalem geroepen voor overleg. Het kabinet vergaderde gisteren vier uren. Na afloop werd gezegd dat 'de Egyptische voorstellen' op verschillende punten vaag waren. Daarom moest in Israël en Was hington over bepaalde zaken ophel dering worden verstrekt, aldus de verklaring van de Israëlische rege ring. Israëlische kranten bevatten de af gelopen dagen commentaren .waar in de houding van de VS werd veroordeeld. 'Washington gedraagt zich niet als een bemiddelaar', al dus de Jerusalem Post van zondag. BOXTEL De 39-jarige Anne- Marie Krohn-Schyra uit Krefeld en de 51-jarige G. van de Bunt uit Bocholt in Limburg zijn gistermid dag door een autobotsing in Boxtel om het leven gekomen. De Duitse auto, bestuurd door de echtgenoot van het eerste slacht offer, kwam in botsing met een te gen het verkeer in rijdende Neder landse auto, waarvan de bestuurder op weg naar een ziekenhuis is over leden. Kerk Toepassing kernenergie is kwestie van ethiek 2 Kleine kommuniteiten gauw geïsoleerd 2 Binnenland Van Thijn: Grondpolitiek is crisis waard 3 Nederlandse studente vrij 3 Buitenland Rebellie in top Italiaanse regeringspartij 5 Communisten willen proces Republica 5 Brieven ran lezers t Radio en tv 4 Puzzel 4 Weer 5 Mink ran RUsdijk 6 VAKANTIE PRIJSVRAAG (3e WEEK) SALONIKI (Reuter) Een man met een revolver heeft zaterdag de gezagvoerder van een Bulgaars vlieg tuig gedwongen naar de Griekse plaats Saloniki te vliegen, waar de man onmiddellijk politiek asiel heeft gevraagd. Verwacht wordt dat de kaper asiel zal worden verleend. Het kwam de afgelopen dagen in Argentinië verschillende keren tot botsingen tussen politie en demonstranten tegen president Peron. Van een verslaggever HAARLEM De Noord Zuid Hol landse vervoersmaatschappij con stateert een toenemend gebruik van het openbaar vervoer. In 1974 werden door de maatschap pij 1.5 procent meer reizigers ver voerd dan in bet jaar daarvoor. Deze toeneming lijkt niet door in cidentele omstandigheden veroor zaakt te zijn. In de eerste maanden van 1975 heeft de stijging zich voortgezet. De NZH meent dat dit de eerste tekenen zijn van een doelbewustere keuze voor het open baar vervoer, hoewel de bewijzen daarvoor nog niet voorhanden zijn. De directie betreurt het trouwens dat er nog weinig inzicht bestaat over de oorzaken van de toene ming. Grotere marktonderzoeken dan in het verleden zijn daarom noodzakelijk. De NZH boekte overi gens in weerwil van het grotere passagiersaanbod een verlies over 1974 van 649.846 gulden (tegen 542.287 gulden in 1973). NICOSIA (UPI) Minstens 200 Grieks-Cyprioten hebben zondag het Turkse deel van Cyprus moeten verlaten. De Grieks-Cyprioten zeiden dat zij, ondanks hun protesten, in Turkse bussen 'geladen' zijn en naar Nico sia zijn gereden. De Grieks-Cypri sche autoriteiten hebben laten we ten dat dit optreden in strijd is met een door de twee gemeen schappen gesloten akkoord. Een woordvoerder van de Turks-Cyprio ten zei dat alle Grieken in het noorden van Cyprus, dat dooi Turkse troepen bezet is. naar heti Grieks-Cyprische zuiden gezonden zullen worden als de Turks-Cyprio ten in dat gebied niet naar het noorden mogen reizen. Er wonen naar schatting nog 10.000 Grieks- Cyprioten in het noordelijke dee! van Cyprus. Het is tekenend voor uw puzzelvaardigheid, als u reeds nu de eerste zin van het spijkerschrift hiernaast ontdekt. Wij durven het te betwijfelen. Wacht op de gegevens die ook de volgende dagen komen. Wij wach ten ondertussen of u tevens enige bon-activiteiten ontwikkelt. Wij tekenen voor elke nieuwe abonnee. Schrijf ons spijkers met koppen Nieuwe abonnee:. Straat: Plaats n ,/S.' 1.0+ _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Wie wat bewaart heeft wat. Dat geldt in het bijzonder voor het derde deel van deze prijsvraag. U ziet allemaal lees- en cijfer- tebens staan onder de tekening. De lijnen onder de tekens geven de woorden aan. Elk teken stelt een letter voor. Die letter moet u vinden. Samen vormen zij de eerste zin van een rijm van zes regels. Elke dag geven wij een paar bijzonderheden. Vandaag verklappen wij slechts dat de let ter ij door het teken wordt aangegeven, de u met: Morgen meer gegevens. Adres:_ Plaats Ik ontvang graag: O 1 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomotief modellen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende rlemkalender. Modern, ori gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. 'Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers. antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Zet uw zinnen op papier. Zet u die op een lezer? Schrijf dan alle woorden hier -V Vr'Vo, rrn... vn

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1