dichtbij Commissie veroordeelt intensieve veehouderij KING 1 weerrapporten gm mentaar nwagens (1) -pnwagens (2) Huiswerk klaar... Fijn boek... En een Kingetje... (Het leven is zo kwaad nog niet.) iderwijzer lodgestoken jotesterende eren hielden tsterterp tegen Redelijk zomerweer rembrandt Voor jonge ogen' hand droogrijden band '/KWARTET DONDERDAG 26 JUNI 1975 BINNENLAND 5 x onder redactie van loessmit Op elkaar geperste dieren vreten elkaar op Ie waardering voor het werk grondslag ligt aan de gisteren ten 'Regeringsnota Woonwa- :id' (waaraan niet minder dan lépartementen hebben bijgedra- jj moet toch worden vastgesteld 'iSnota slechts staande kan blijven beoordeling op de praktische ieel blijft het hele beginsel van 5 onwagenwet (en die zal in de st blijkens deze nota de basis beleid blijven vormen) verwer- Het is een wet, waarvoor het p andse volk zich zou moeten 3e n. De wet mag dan volgens de n van deze woonwagennota 'tot ebben de bevordering van het lappelijk welzijn van woonwa- in de praktijk komt op discriminatie van een deel Nederlandse bevolking; van de er om welke reden dan ook rkeur aan geeft in woonwagens en en in de termen valt daar in vergunning te krijgen (waar- ,a- een grondig vooronderzoek dergelijks nodig is), mier waarop de samenstellers ze nota zich bij voorbaat tegen gjantijgingen te weer stellen, doen ilpeloos (dat is weinig principi- an. Het onderbrengen van de form in woonwagens in een wet 'houdt niet een discrimine- J/jjdan wel onnodig categorale be- van de woonwagenbevolking is veeleer ingegeven door if - technische overwegingen', it er in de nota te lezen, ig alleen maar betekenen, dat de wet zullen moeten leven, er inderdaad een probleem be- in de opsomming die de nota Ie facetten geeft is kras, maar :er wel aan dagelijkse ervaring zijn). Maar wij zullen er geen lee mogen hebben. De Neder- moeten zich voortdurend reali- 1'"1als zij discriminerende toestan- Iers aan de kaak stellen, dat er eigen land een wet als de bestaat en dat die '~1s dat in andere landen meestal met discriminerende toestan- wordt goedgepraat met prakti- ftegislatief-technische) argumen- op het praktische vlak oorde- >mt het ons overigens voor dat loofde decentralisatie van de igenkampen een goed punt is. de laatste jaren een afneming trek' onder de woonwagenbe- te constateren (de wagens wor- teeds groter en blijven steeds aan een punt gebonden) en kien: een groot aantal woonwa- froners vindt zijn broodwinning in uiterst marginale beroe- vaarbij de een de scherpe con- lt is van de ander. Door nu twee (er concurrenten bij elkaar 'op te in een van de geconcentreerde n, zoals in het verleden meer ,ns voorkwam, heeft de overheid dan eens de kat gewoon op het ;cbondcn. Als er dan moeilijkhe- ïtstonden, wie had dan dat alles zaakt? dien is te verwachten dat bij- :eld de kinderen uit kleine kam- «1 sneller aansluiting zullen vin- ij de 'gewone' bevolking (denk scholen) omdat zij geen opval- rote minderheid zullen vormen, ijn allemaal praktische argumen- ie pleiten voor de decentralisatie oor de regering nu heeft geko- door Huib Goudriaan DEN HAAG Ook de com missie 'Veehouderij-Welzijn Dieren' heeft zich nu kritisch uitgesproken over de manier waarop vee wordt gehouden in de zogenaamde intensieve vee houderij. In het gisteren aan minister Van der Stee (landbouw) aangeboden rapport van de commissie wordt onder meer opgemerkt, dat: varkens in het algemeen op stro moeten worden gehouden; de produktie van blank kalfs vlees voor de menselijke voeding van geen enkel belang is; vooral de huisvesting in batterij kooien bij kippen tot abnormaal gedrag leidt, zoals verenpikken, kannibalisme en dwanghandelin gen. Wetenschappelijk Het rapport 'Veehouderij-Welzijn Dieren' is gebaseerd op twee jaar studie en is vervaardigd in op dracht van de Nationale Raad voor Landbouwkundig Onderzoek TNO Volgens de commissie gaan de aan bevelingen in het rapport uit van wat 'wetenschappelijk bewezen' is over het welzijn van het dier en niet van gevoelsargumenten'. De aanbevelingen behelzen voorlich ting aan boeren, bedrijfsleven en consumenten over vrijwillig te be reiken veranderingen alsmede voorstellen voor wettelijke maatre gelen en nader wetenschappelijk onderzoek. De commissie treedt hiermee in het voetspoor van een onderzoekscommissie van de CBTB, die begin deze maand eveneens be vestigde dat de kritiek op de inten sieve veehouderij of bio-industrie gerechtvaardigd is. Ook de CBTB- commissie drong aan op onafhan kelijk onderzoek, dat zich richt op betere huisvesting van de dieren. Studie nodig Het op elkaar persen van dieren, in ruimten waar soms uitsluitend kunstlicht is, lijdt tot sterk af wijkende gedragspatronen. Varkensstallen moeten voorzien zijn van een alarmsysteem voor de uitval van de kunstmatige ventila tie. Door verkeerde huisvesting treedt veel ziekte onder zeugen en biggen op. Het houden van zeer vroeg gespeende biggen op batterij - kooien dient uit welzijns- zowel als economisch oogpunt te worden beëindigd. Voor mestvarkens moet, teneinde de kans op longontsteking te verkleinen, de stallnhoud min stens drie vierkante meter per var ken zijn. Zowel uit economische overwegingen als om nodeloos lij den te voorkomen wijst de commis sie castratie van biggen, die be stemd zijn voor de mesterij af. Hiervoor is een internationale overeenkomst noodzakelijk. Over de vleeskalveren uit de com missie zich in niet mis te verstane termen. Om de kalveren voldoende bewegingsvrijheid te geven dienen minimum-maten van de boxen te worden voorgeschreven. Bovendien moet worden geëist, dat ramen in de stal aanwezig zijn voor toelating van daglicht. De produktie van blank kalfsvlees wordt voor de (ADVERTENTIE) In het gisteren uitgebrachte rap port wordt een 'kritische bezinning' gevraagd op de vraag of in het landbouwbeleid de tendens tot in tensivering in de rundveehouderij moet worden bevorderd. Hoewel de commissie vindt, dat zich bij iedere vorm van houden van 'landbouw huisdieren' problemen zullen voor doen met het welzijn, moet er ech ter 'met kracht naar worden ge streefd deze zoveel mogelijk terug te dringen'. Aanbevolen wordt nieuwe systemen voor de huisves ting van runderen, varkens en pluimvee slechts in te voeren, na dat ze grondig zijn getoetst. Met dit advies hoopt de commissie dat eco nomische schade voor de boeren en schade aan het welzijn van het dier kan worden voorkomen. Varkens De commissie beveelt onderzoek aan naar het welzijn van varkens in een aantal huisvestingssystemen. Mestvarkens, fokvarkens en biggen moeten in het algemeen op stro worden gehouden. Hierdoor kunnen beengebreken sterk worden be perkt. De helft van de mestvarkens heeft beengebreken, aldus het rap port. Stro geeft varkens bovendien de gelegenheid om te snuffelen en te wroeten, waardoor ze minder snel uit verveling overgaan tot staartbijten en kannibalisme. Het couperen van varkensstaarten om staartbijten te voorkomen wordt afgewezen, omdat dit de oorzaken niet wegneemt. peyoer~rm cjrt t «P Natuurzuivere pepermunt menselijke voeding van geen enkel belang geacht. Omdat negentig procent van het Nederlandse kalfs vlees wordt uitgevoerd, wil de com missie dat in internationaal ver band wordt gezocht naar andere voedersystemen en naar voorlich ting van de consument om deze af te brengen van de vraag naar blank kalfsvlees. Voor het melkvee verlangt de com missie minimummaten, die garan deren dat de koeien voldoende be wegingsvrijheid en ligruimte heb ben. Het couperen van runderstaar ten moet wettelijk worden verbo den. Dierenmishandeling De commissie heeft de huisvesting van kippen op batterijen vergele ken met die van kippen op de grond. De conclusie was dat de huisvesting op de grond de voor keur verdient uit welzijnsoogpunt. Verveling leidt bij kippen in kooien tot verenpikken, kannibalisme en dwanghandelingen. Verschillende ziekten zijn door betere huisvesting terug te dringen. Indien uit econo mische overwegingen toch gebruik wordt gemaakt van batterijkooien, moeten deze een bepaalde ruimte hebben. In mestbedrijven moet de 24-uurs verlichting trouwens wor den vervangen door een verlichting met een donker-periode van enige uren. De geforceerde rui van leg kippen door middel van water of voederonthouding wordt in het rap port dierenmishandeling genoemd. Welzijn Niettemin meent de commissie dat voorstellen tot een eventuele slui ting van bepaalde bedrijfstakken slechts verantwoord is na een grondige analyse van de vele con sequenties, onder meer op sociaal en voedingstechnisch terrein. In het rapport wordt ook aandacht besteed aan het begrip 'welzijn voor dieren'. Dit wordt omschreven als 'het leven in redelijke harmonie met de omgeving, zowel uit fysiolo gisch als uit het oogpunt van ge dragsstudie van dieren. Dit bete kent dat de benadering van het welzijn niet moet uitgaan van menselijke gevoelsoverwegingen, maar van nauwkeurige waarneming van het gedrag en de situatie van de dieren zelf. tJeen verslaggever ÈLO De 28-jarige Almelose rwijzer H. G. J. ten B. is gis- icht in zijn woning in Almelo gestoken. De politie heeft in Énd hiermee de 27-jarige J. M. |t Nijmegen aangehouden. Deze zelf het politiebureau op met aededeling dat hij ten B. had (oord. De man is verhoord en Bloten en zal gezien zijn labiele jand naar een psychiatrische feting worden gebracht. Hij al vaker onder psychiatrische indeling geweest. een verslaggever KE Protesterende Zeeuwse rabantse boeren hebben gister- ag de bussen waarin minister erterp en zijn gezelschap zaten de opening van de nieuwe weg 58 proberen tegen te hou- Dat gebeurde nadat minister erterp de Vlaketunnel (giste- meldden wij abusievelijk Flak- tunnel - red.) had geopend en de drie voorzitters van de zuid elijke landbouworganisaties petitie en een mand met hten van het land in ontvangst genomen. De minister beloofde >rief waarin de landbouw nog- lls eisen inzake het landbouw- Ld had neergelegd aan zijn col- minister Van der Stee (land- v) te overhandigen, anks deze toezegging werden de en toch door de boeren tegen- >uden onder het motto 'Wij >en al zo lang op de minister acht, laat de minister nu maar vijf minuten op ons wachten'. Van onze weerkundige medewerker De zware regen van Zuid-Holland goot nog na en het lijkt ons het beste, de feiten nog even op een rijtje te zetten. Uiteindelijk was niet de 109 mm van Rotterdam de grootste hoeveelheid binnen een et maal, maar de 140,5 mm van Gouda en de 116 mm van Nijmegen. Het was de grootste dagsom in Neder land, gemeten sinds 4 juli 1952 (125 mm) te Steenbergen in west-Bra bant. Het etmaalrecord blijft op naam van het Gelderse Voorthuizen met 208 mm op 3 augustus 1948. De regen in Rotterdam viel in drie buien, op één plaats 102.6 mm in zeven uur tijd gemeten. Naderhand is in Auerland nog 33 mm water gevallen en in zuid-Limburg 9 mm en daarna was het zware regènof- fensief over. Gisterenmiddag viel nog wel hier en daar een bui uit een wolkenzone van Frankrijk via de Alpen tot in Rusland. Op Ame land en ook andere Waddeneilan den is het nog steeds kurkdroog. Veel mensen zitten hier te springen om water: Het is wel ongelijk ver deeld in de wereld. De bewolking die een Noordzee-koufront gisteren over ons land deed komen, brak in de loop van de dag, door toedoen van een hogedrukuitloper voortko mend uit het Azoren-maximum. De as van dit gebied passeerde onze omgeving. Aan de noordzijde ervan waait de wind vandaag uit noord west tot zuidwest, maar regen van betekenis schijnt er niet in de lucht te zitten Wel is het weer door de werking van een IJslands koufront via de Shetlands tot Schotland (zuidoostwaarts koer send) over de Noordzee licht kwets baar geworden en ook het noorden en noordoosten van het land kun nen een klein beetje storig krij gen, in ieder geval veel meer dan het zuidwesten, maar toch zien we de komende dagen met veel ver trouwen tegemoet. Naast wolken velden houden we de zonnige peri oden en de middagtemper atur en blijven op een gematigd niveau. Zuid-Engeland heeft nog steeds fraai zomerweer onder de Azoren- hogedrukuitloper. Dezer dagen werd het 27 a 28 graden Celsius, zonder dat er zoals bij ons, onweer op volgde. Gisterenmiddag was noord- oost-Engeland het warmst met 26 gr. C. Een nieuwe depressie trekt van de Labradorzee naar het oosten, maar ook deze zal vermoedelijk op onze breedte weinig of geen storing te weeg brengen. Weerrapporten van gisteravond 7 uur (maximumtemperatuur en neerslag) Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente Vllsslngen Zuid-Limburg Barcelona Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrtlck Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga München Mallorca Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Zürlch Casablanca Las Palmas Tunis Athene Lissabon half bewolkt half bewolkt licht bewolkt licht bewolkt half bewolkt half bewolkt half bewolkt onbewolkt onbewolkt half bewolkt onbewolkt licht bewolkt licht bewolkt onbewolkt licht bewolkt regenbui onbewolkt on bewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt mist onbewolkt onbewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt licht bewolkt half bewolkt onbewolkt licht bewolkt licht bewolkt ZONNIG dSffi) SNEEUW OPKLARINGEN REGEN BEWOLKING w dpk» HAQEl MIN. TE NP. WINDRICHTING Strandverwachting Vandaag redelijk strandweer met eendeels wolkenvelden, maar ook plaatselijke opklaringen. Vrijwel overal droog. Matige, later vrij krachtige wind uit richtingen tus sen noordwest en zuidwest. Lucht temperatuur 16 tot 18 graden Celsir us, zeewater 15 graden. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. *Nu nog een motor voor hem en bij kan starten In de lange reeks boeken, die het feest van Amsterdams ze venhonderd jarig bestaan bege leidt, is gisteren het eerste exemplaar verschenen, dat spe ciaal voor kinderen is geschre ven: 'Een jongen die Rembrandt heette'. Een boek van Jan Roélfs, op en top Amsterdam mer, schrijver van diverse kin derboeken (Bertus Bromvlieg) en chef van de redactie-Amster dam van Trouw-Kwartet. Zoals burgemeester Samkalden in zijn voorwoord schrijft, is het een levendig verhaal geworden 'voor jonge ogen'. Een boek over de grote meester, die door Roelfs een 'prins van de Gouden Eeuw' wordt genoemd. De Leidse mole naarszoon Rembrandt Harmens- zoon van Rijn (1606-1669) woonde het grootste deel (38 jaar) van zijn leven in de hoofdstad en maakte Amsterdam met zijn 600 (lang niet allemaal bewaard gebleven) schilderijen, meer dan 250 etsen en tussen 1000 en 2000 tekeningen mede tot een vermaarde wereldstad. 'Rembrandt van Rijn is niet al leen van Amsterdam of Neder land, maar van de hele wereld', schrijft de auteur in zijn na woord. Rembrandt leefde in de vierde eeuw van Amsterdams bestaan, misschien wel de meest bijzon dere eeuw van de zeven: een sprookjesachtig tijdperk, volgens de auteur, met veel roem en schittering. Deze elementen gin gen ook aan de meesterschilder niet ongemerkt voorbij. Vandaar ook dat Roelfs' boekje een ro mantisch verhaal is geworden, een beeldroman (veelvuldig geïl lustreerd met tekeningen van An van Veen) over een jongen uit een schilderachtige eeuw. Roelfs vlecht door het verhaal over Rembrandt op tal van plaatsen iets van Amsterdams historie: hij plaatst de schilder op de toren van de Oude Kerk om hem daar uitgebreid over de toenmalige stad te laten kijken, hij laat hem wandelen langs de kousenwinkel van Joost van den Vondel en brengt hem in relatie met het bezoek van Maria de Medici, de koningin van Frank rijk, aan de Hollandse hoofd stad. Dat gebeurt allemaal in een vlotte en voor kinderen on getwijfeld begrijpelijke stijl; dat ook eigelijk de opzet van de auteur. Burgemeester Samkalden in het voorwoord: 'Amsterdam en Rembrandt, over die twee gaat het in dit verhaal. Moge vooral 'jong Amsterdam' veel ge noegen beleven aan het boek'. De Spaarbank voor de Stad Am sterdam nam in samenwerking met de uitgever Buijten Een hand zal hoogstwaarschijn lijk wel te pas komen aan de kunsttentoonstelling, die vrijdag in het operagebouw van de Au stralische stad Sydney opengaat, maar de aanwezigheid van dé hand is nog twijfelachtig: de hand namelijk van een links handige Australische student, die zijn rechterhand door een onbe voegde chirurg heeft laten afzet ten, alleen om den volke te to nen dat ook hij het recht heeft te doen wat hij wil. Hij verkocht zijn hand voor honderd Australi sche dollars (ongeveer vierhon derd gulden) aan de kunstenaar Ivan Durrant, die 'm voor vier maal zoveel doorverkocht aan een kunsthandelaar in Sydney, maar de hand nog wel zelf even vasthoudt. Durranit wil het ge amputeerde lichaamsdeel als kunstobject in het operagebouw exposeren, omdat hij daarmee 'de volle gruwel van bijvoorbeeld een Vietnamees kindje met een afgerukte hand' tot de bezoekers wil laten doordringen. Hij noemt zijn object een 'volledige expres sie van kunst', maar daar is niet iedereen het mee eens. Het be stuur van het operagebouw heeft al besloten de afgehouwen hand te weigeren en ook de politie is er in gemengd. Een rechercheur die het 'object' bij Durrant thuis bezichtigde, zei later dat het al lemaal 'een akelige grap' was: de hand die hij had vastgehou den, was van rubber. Klopt, zegt Durrant: 'De echte hand ligt in het vriesvak van m'n koelkast. Die geef ik de politie natuurlijk niet in handen.' Schipperheijm het initiatief tot de uitgave van dit boekje. Giste ren is het eerste exemplaar aan geboden aan de burgervader van 'Mokum-700' in de RAI te Am sterdam, mr. J. Th. Kapelle. Tij dens de manifestatie in het RAI-gebouw is het boekje ver krijgbaar voor 4,50, daarna wordt het voor 5,- verkocht op hoofd- en bijkantoren van de Spaarbank en in enkele boek winkels te Amsterdam. In de Zwitserse stad Bern Is een nieuwe methode ontwikkeld om auto te leren rijden: de eerste lessen kim je daar krijgen in een elektrische auto die om zo te zeggen aan het lijntje gehou den wordt. Van binnen is het een doodgewone auto. maar de leerling heeft geen instructeur naast zich; die zit ergens in een hokje en geeft op afstand zijn aanwijzingen. Het is dus niet zulk 'droogzwemmen' als in een stilstaande auto met een bewe gend paneel voor je, maar meer iets als oefenen in het 'ondiepe'. Op een paar na die op de vingers van één hand te tellen zijn kennen de bewoners van het Haïtiaanse dorpje Descha- pelles en het Nederlandse Dieren elkaar in de verste verte niet. Die paar uit Dieren zijn wel eens in Deschapelles geweest, maar van daaruit is nog nooit één Haïtiaan naar Dieren geko men. Toch is er tussen grote groepen mensen daar en hier zo'n band ontstaan, dat de bap tisten van Deschapelles dankzij hulp van de gereformeerden van Dieren nu naar een behoorlijk kerkgebouw kunnen. Een Nederlandse verpleegster. Els Kruyswijk Jansen, werkt in het plaatselijke Albert Schweit zer Hospitaal. Ze kerkte er steeds in het schamele gebouw tje van de baptisten, die hun gammele, te klein geworden kerkje allang door een groter gebouw wilden vervangen, maar zonder geld began je niet veel en in het arme Haïti valt ook niet veel te collecteren. De muren stonden voor een deel al over eind. maar verder konden ze niet komen. Zuster Els' ouders zochten hun dochter op, kregen van de diaconie van gerefor meerd Dieren onder andere hon derd dollar mee voor de bouw plannen van de baptisten en kwamen met zulke enthousiaste verhalen thuis, dat hun geest drift op de gereformeerden van Dieren oversloeg. Er ging een actiecomité aan het werk, dat zoveel geld wist in te zamelen dat de baptisten van Deschapel les hun kerk kunnen afbouwen. De baptisten van Deschapelles en de gereformeerden van Die ren zijn nog steeds volkomen vreemden voor elkaar, maar hebben elkaar wat Je noemt ge vonden. Eikaars taal verstaan ze niet. maar in ten minste één opzicht verstaan ze elkaar toch wel heel goed. Daar is geen woord Frans bij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5