Arme landen laten zich kernenergie niet ontglippen Ernstig conflict in Bredase gemeente Vandaag Natuurlijk zijn we niet opvoedend Hongaarse methodisten doen beroep op Potter Beraad wereldraad van kerken Onze adressen 'Kruistochten' breidt terrein uit Spaanse jeugd gelovig, niet kerks Ex-medewerker van Nixon getuigt van zijn bekering Studenten bijna bevrijd in Zaïre 'Die tien mannen stellen niet veel voor' Restauratie Waag Alkmaar 'Amnesty' moet iemand sturen, zegt Sacharow Beroepingsw[ TROUW/KWARTET DONDERDAG 26 JUNI 1975 KERK-BINNENLAND ft door Aldert Schipper SIGTUNA, Zweden In de conferentie inzake kernenergie die de afdeling voor kerk en samen leving van de wereldraad van kerken houdt in het Zweedse Sigtuna blijkt een grote mate van we derzijds begrip te bestaan tussen de voorstanders van kernenergie uit de rijke landen en de meeste vertegenwoordigers van arme landen. Een vertegenwoordiger van de laat ste groep was de Argentijn profes sor Jorge Sabato, een vroeger Lid van de Argentijnse commissie voor kernenergie. Sabato zei tijdens een uiteenzetting van wat er in Latljns- Amerika en vooral in Argentinië, Brazilië en Mexico aan kernenergie wordt gedaan: 'De rijke landen wil len dat wij zwarte dozen kopen, waar je iets Instopt waarvan je niet weet, wat ermee gebeurt en waar aan de andere kant energie uit komt. Wij willen geen zwarte dozen hebben, maar grijze. Wij willen we ten. wat er in de dozen gebeurt die we kopen van onze leveranciers.' Sabato werd heftig gekritiseerd door het Zweedse parlementslid mevrouw Birgitta Hambraeus, die hier in Zweden een bekend woord voerster is van de anti-kernener- glebeweging. Mevrouw Hambraeus zei: 'Jullie doen net alsof kernener gie iets moois en wenselijks is. Daar ben ik het helemaal niet mee eens. Kernenergie is een hele dure manier om water te koken. Boven dien is het erg riskant en onnodig.' De Canadeze hoogleraar W. B. Le wis, de bouwer van het Canadese kernenergieprogramma, wierp haar tegen, dat zij makkelijk praten heeft in een land met waterkracht. 'Maar wat moet een land zoals In dia. dat kunstmest en elektriciteit nodig heeft? Kernenergie is op den duur de goedkoopste manier om aan energie te komen.' Kern race Professor Sabato wees in de discus sie op de kans, dat er in Zuid- Amerika een kernrace uitbreekt. Argentinië heeft een kernreactor. waarin plutonium gemaakt wordt, een grondstof voor kernwapens. Volgens Sabato was dit één van de aanleidingen voor Brazilië, ook te niëstreven naar een uitgebreid kern energieprogramma. De Amerikanen maakten de Brazilianen bewust van een. achterstand tegenover Argenti nië, maar de Brazilianen kochten geen Amerikaanse Westinghouse- reactor, maar een serie Duitse ener giecentrales van de firma Siemens. Tenslotte kwam de vergadering toch tot de conclusie, dat de relatie tussen een kernenergieprogramma en kernwapens erg indirect is. Als je plutonium wilt hebben, kun je het beter op een andere manier maken dan met behulp van een kerncentrale, zei de Nederlander dr. E. T. Ferguson. En de Amerikaanse natuurkundige, tevens priester van de episcopaalse kerk in zijn land. dr. Pollard, zei: 'Als je kernenergie Uit 'Kop op', stripverhaal ter bezinning op de bisschoppelijke vastenbrief 'Macht, onmacht, hoop'. tegenhoudt, dan stop Je daarmee de bom nog niet.' Ethische kwestie De voorzitter van de hearing, de Nederlandse hoogleraar H. B. G. Casimir, zelf geen lid van een kerk, zei bij de opening van de conferen tie. dat kernenergie zijns inziens toch een zaak is, die de kerk aan gaat. omdat het aanvaarden of af wijzen van kerkenergie een ethi sche kwestie is. De beslissingen die we te nemen hebben, zijn groter dan ooit in de geschiedenis. Profe- soor Casimir zei te hopen, dat de kerk ertoe zal bijdragen, de polari satie te doorbreken, die de discussie over kernenergie beheerst en die dervoor zorgt dat sommige voor standers en sommige tegenstanders van kernenergie niet meer met el kaar kunnen praten. De Nederlandse natuurkundige re lativeerde de gevaren van kern energie door te herinneren, dat elke ontwikkeling van een nieuwe tech nologie zijn slachtoffers maakt. 'Hoeveel doden heeft het temmen en berijden van wilde paarden in het verleden niet gemaakt?' vroeg professor Casimir. Maar aan de an dere kant wees hij op de ontwikke ling van de kernwapens, die hij een bewijs noemde van het kwaad in de wereld. Van een onzer verslaggevers BREDA Binnen de gereformeerde kerk (vrijgemaakt; buiten verband) van Breda is een conflict ontstaan rond de charismatische opvattingen van haar voorganger ds. C. H. van Garderen. Twee van de vier ouderlingen en de diaken beschouwen hun dominee als afgezet. De twee andere ouder lingen staan echter achter hem. Als gevolg hiervan, vergadert de ge meente des zondags gescheiden. Ds. Van Garderen (32 jaar, twee jaar geleden predikant geworden 'op artikel acht") kwam ruim een Jaar geleden voor het eerst in aan raking met 'demonisch gebonde- nen', met wie hij bad en die hij de handen oplegde om hen van deze demonische gebondenheid te be vrijden. De drie kerkeraadsleden achtten zijn opvattingen en hande len op dit punt niet overeenkom stig de belijdenis. Ds. Van Garderen: 'Ik weiger te aanvaarden, dat de Heilige Geest niet meer zou kunnen werken, zoals Hij dat in de tijd van het Nieuwe Testament heeft gedaan. Wij mo gen Hem niet voorschrijven, hoe en met wie Hij werken wil. Ik sta gewoon voor het feit dat er gene zingen hebben plaatsgevonden, niet door mij, maar door de Geest met mij als werktuig.' Onbegrip Volgens ds. Van Garderen is de veroordeling van wat hij doet geba seerd op onbegrip. Niemand weet wat demonische gebondenheid is, die nog nooit met zulke mensen in aanraking gekomen is. Hij neemt het zijn tegenstanders wel kwalijk, dat zij mensen, die tot het spiritis me en andere occulte zaken verval len zijn, maar aan hun lot overla ten. 'De gemeente moet een zou tend zout zijn. Als ik met dergelijke mensen in nood in aanraking kom, behoor ik als predikant hen te hel pen. Ik heb er veel over gebeden en het is mij duidelijk geworden, dat God dit werk zelf bepaald heeft. Het is geen hobby van mij. Het heeft me overvallen. Natuurlijk zijn er veel vragen. Die heb ik zelf ook.' Ds. Van Garderen heeft besloten, zijn werk in de gemeente gewoon voort te zetten en de uitspraak van de drie kerkeraadsleden. die hem als afgezet beschouwen te negeren. Ten eerste hadden zij in de kerke- raad zelf geen meerderheid en ten tweede handelden zij zonder de vereiste medewerking van zusterge- meenten. Zondagsavonds om zeven uur gaat hij nu voor in een dienst in de doopsgezinde kerk aan de Cimbur- galaan. De andere groep komt om kwart voor negen en om half vijf HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amserdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9-11, Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25, Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. bijeen in dezelfde kerk, waarin (om de veertien dagen) ook de doopsge zinden zelf nog eens kerk houden. Dan is er in Breda ook nog een vrijgemaakt-gereformeerde kerk binnen verband. Deze maakt ge bruik van het kerkgebouw van de lutheranen. Breda, waar destijds ds. B. Telder stond, was een van de eerste gemeenten, waar, in 1965. de scheuring in vrijgemaakte kring zich voltrok. HARDERWIJK —De door Anne van der Bijl gestichte en geleide organisatie 'Kruistochten' (interna tionaal bekend onder de naam 'O- pen Doors') gaat haar werk uitbrei den. Zij wil zich principieel niet meer beperken tot communistische landen, maar zich ook gaan richten op alle andere staten waar zending door de regeringen is verboden. Zendeling Theo van der Weele (37) is tot directeur van Open Doors International. De beslissing van 'Kruistochten' vloeit voort uit een ontwikkeling die al enkele jaren aan de gang was. De in de jaren vijrtig als een eenmansmissie begonnen organisa tie werkte oorspronkelijk alleen in Oost-Europa. Later kwam China er bij. De evangelische strategie-con ferentie 'Love Chine '75', die in september in Manilla wordt gehou den, is georganiseerd door Open Doors International in samenwer king met o.a. het blad 'Decision' (van Billy Graham) en de Far East Broadcasting Company. 'Open Doors international is niet in alle gedeelte van de wereld waar het evangelie is verboden of krach tig wordt gegengewerkt', zegt de heer Van der Weele. 'Wij hebben ons gespecialiseerd in het bedrijven van zending in landen waar dat van de overheid niet mag.' Het hoofdkantoor van Open Doors International blijft in Harderwijk (postadres: postbus 47, Ermelo. Er zijn voorts vestigingen in Manilla, Nieuw-Zeeland, Canada, Amerika, Zuid-Afrika en Zwitserland. De or ganisatie wil in de nabije toekomst o.m. gaan werken in vrijwel volle dig door de Islam beheerste landen. Theo van der Weele heeft twaalf jaar als zendeling voor de Christian and Missionary Alliance in Thai land gewerkt. Hij studeerde aan de bijbelschool "De Herdershof'. De laattste jaren was hij vooral be trokken bij persoonlijke begeleiding van zendelingen in Z.O. Azië. Anne van der Bijl blijft de verantwoorde lijke geestelijke leider van de orga nisatie. MADRID Meer dan 90 procent der jonge Spanjaarden geloven aan God. Bijna evenveel Spaanse jon geren hebben hun geloof in Chris tus bewaard en bijna zeventig pro cent gelooft, dat de r.k. kerk de ware kerk is. Maar zij staan meest al onverschillig tegenover de kerk, niet vijandig. Dit blijkt uit een sociologisch on derzoek, dat in opdracht van de pastorale commissie der Spaanse bisschoppenconferentie onder de Spaanse jongeren van 1975 is ver richt. Ook de jonge Spaanse arbei ders hebben hun geloof in God en de kerk. bewaard. Slechts twee en een half procent verklaart niet te geloven. Uit het onderzoek blijkt verder, dat slechts vijf en een half procent der Jongeren nooit bidt en dat veertig procent geen geregelde kerkgangers is. Maar ze willen niets weten van de traditionele opvattingen en me thodes. Van de kerkelijke normen trekt de meerderheid der jongeren zich weinig aan. Charles Colson MIAMI (EBPS) Charles Colson, een van de adviseurs van Nixon, die nauw betrok ken was bij het Watergate- sehandaal, heeft op de jaar vergadering van de zuidelijke baptistenconventie getuigd van zijn bekering in de ge vangenis. Voor enkele duizenden men sen zei Colson, die zeven maanden gevangen heeft ge zeten: 'Mijn oude leven, het Witte Huis. de limousines, de jachten, het geweldige inko men, alle tempels van rijk dom en macht acht ik schade, vergeleken bij de blijdschap, dat Ik nu dit leven met Christus Jezus mag leiden en deze avond in uw midden mag zijn om samen te delen in de vreugde van de kennis van Christus'. DAR ES SALAAM De drie bui tenlandse studenten onder wie de Nederlandse Emilie Zinnicq Bergman die al vijfendertig da gen gegijzeld worden door guerilla- strijders in Zaïre, zijn gisteren bij na bevrijd door een vissersboot, die het drietal tegen betaling van een losgeld aan de oever van het Tan- ganjlkameer zou oppikken. Een kannoneerboot van de regering van Zaïre, die steeds geweigerd heeft hulp te bieden in de ontvoerings zaak, kwam echter op het laatste ogenblik schietend tussenbeide kennelijk in de veronderstelling dat het hier om een smokkelzaak ging. De guerrilla's eisten aanvankelijk een half miljoen dollar van de Tanzaniaanse regering, maar deze weigerde te betalen. Daarna hebben familieleden van de gegijzelden en andere particulieren getracht het geld bijeen te brengen. ROME De Vatikaanse commissie voor de vrouw is alleen maar opge richt als een taktische manoeuvre om de werkelijke kwestie van de positie van de vrouw in de kerk en samenleving op een zijspoor te ran geren. Dit is de mening van een der leden van deze commissie, de Amerikaanse zuster Teresa Avila Macleod. Zij zegt dit in een, inter view met het Amerikaanse katho lieke persagentschap NC Newsservi ce. Met de oprichting van onze com missie, aldus zuster Teresa, heeft het Vatikaan een typische rege ringsprocedure gevolgd. 'Om niets onder tafel te laten verdwijnen richt Je een commissie op'. De vati kaanse commissie voor de vrouw telt verschillende mannelijke leden, ln totaal tien tegenover vijftien vrouwelijke leden. Volgens zuster Macleod stellen die tien mannen niet veel voor. Meestal zijn het priesters uit Rome. Een der leden onder hen, Angelo Narducci, hoofd redacteur van het landelijke katho lieke dagblad TAwenire', heeft het volgens zuster Macleod gepresteerd om geen enkele vergadering van de commissie bij te wonen. Zuster Macleod, hoofd van het pau selijk instituut 'Regina Mundi' voor de theologische opleiding van vrou wen, is van mening, dat de meeste mannelijke leden van de commissie voor de vrouw niet op de hoogte zijn van hetgeen vooruitstrevend gezinde vrouwen in de kerk denken en voelen. Een uitzondering maakt zij voor de voorzitter van de com missie, aartsbisschop Bartoletti van Lucca in Italië. Zuster Teresa vindt hem een uitstekende voorzitter. De Vatikaanse commissie voor de vrouw werd in mei 1973 opgericht op verzoek van de bisschoppen synode van 1971. Als opdracht kreeg de commissie mee 'de specifieke taak van de vrouw te bestuderen ln de maatschappij en ln de relatie man-vrouw op basis van de funda mentele gelijkheid van man en vrouw, maar ook in het licht van hun onderlinge verschillen en we derzijdse aanvulling'. ALKMAAR De gemeente Alk maar gaat het Waaggebouw restau reren. Van het rijk heeft Alkmaar de toezegging gekregen van 600.000 gulden per jaar als verfijningsrege- llng. Een woordvoerder van de ge meente heeft dit meegedeeld. Het grootste deel van dit geld zal ge bruikt worden voor het voormalige Heilige Geesthuis, later Waagge bouw. (Dominee) Hans Bouma en Wouter van Dieren plus de sec tie voor sociale vragen van de raad van kerken hebben samen een boekje van dertig bladzijden uitgegeven dat 'Milieuverwoes ting of feestelijk leven?' heet. Ik beveel de lectuur van dit werkje, waarvoor Het Wereldvenster in Baarn vier-en- .en-halve gulden vraagt, hartelijk aan vanwege de openhartige en rechtstreekse ma nier waarop de broeders Bouma en Van Dieren en de mensen van de raad van kerken met elkaar aan het discussiëren zijn. Eerst krijgen we een brief van Hans Bouma en Wouter van Die ren, gericht aan de raad van ker- MOSKOU (UPI) Nadat hij een maand het bed had moeten houden vanwege een hartaanval heeft de belangrijkste Russische dissident Andrei Sacharow in een gesprek met westerse verslaggevers aan Amnesty International verzocht een vertegenwoordiger te sturen om de belangen van haar kleine afdeling in Moskou te beschermen. 'De wereld moet weten dat de men sen van Amnesty in Moskou stren ger worden vervolgd dan waar ook ter wereld', aldus Sacharow. Hij wil dat er een Russisch sprekende ver tegenwoordiger van Amnesty naar Moskou gestuurd wordt. De bioloog Sergei Kovalew, lid van Amnesty, die in december 1974 is gearresteerd zal worden voorgeleid op beschuldiging van anti-Sowjet agitatie. Ook zou de voormalige se cretaris van Amnesty in Moskou, Adrei Twerdochljebow, binnenkort worden berecht wegens 'belastering van het Sow jet-systeem.' De voor zitter van de organisatie, Wladimdr Toerejin is deze week ondervraagd door de KGB. Dat zou de zesde keer ln korte tijd zijn geweest. Deze computer-specialist heeft verklaard dat de Russische afdeling van Am nesty International zou doorgaan met haar werk ondanks de tegen werking van de KGB NOCTURNE De heer F. de Maar stond zijkant van zijn huis. De z<T en daar stak wat achter, schijndijk zwaar weer. Kaa zeiden ze hier. Een uitdrukken hij nog eens zachtjes voor 5 proefde. Rechts had hij het over het prachtige gazon, als een geschoren kleed. Alspt andere kant uitkeek, kwam bittere in hem. Stommiteit tv hij. En even later: stupiditeie: de heer F. de Maar was joi en altijd bezig met het zoek^a; synoniemen. Z'n handen qt( met een takje en een schede Het takje moest dik en taai zijn om een inkeping dwars heen te kunnen verdragen. zijn eigen uitvinding, bete eigen inventie. Dit keer lul[ Hij zette het meisje vast toen met zo weinig mogeli.j haal naar de verse molsh* hem de hele dag al verscbi ergerde. Voorzichtig liet takje met het mesje in de woelde aarde zakken. Zo, da leren, dacht hij. Frederik werd nog laat waklf zijn doen. Hij merkte met< er iets mis was. De wijze wa a anderen daar lagen bevi< niet. Ze ademden niet m waren dood. Zo dood als e#J ken, waarin zij ons opwekken onze goden hun congé te geven: 'de goden van de energie, maar ook die van de produktie-expansie (die ten onrechte 'economische groei' wordt genoemd'). Eerste reactie van de sectie voor sociale vragen van de raad van kerken: wat moe ten we met. dat mytisch taalgebruik van 'onze goden'? Een ander lid van de sectie vertrouwt het stuk van Bouma/Van Dieren maar half, hij (of zij) vindt het zoiets als een huwelijk tussen poëzie en econo mie. In het uitgewerkte commentaar van de sectie wordt gevraagd of de brief wel voldoende educatief is. Repliek van Hans Bouma en Wou ter van Dieren: 'Natuurlijk zijn we niet educatief als we oproepen tot 'burgerlijke ongehoorzaamheid' of rebelie. Een revolutie tegen de on dergang is geen educatieve aange legenheid.' Tot zover een hap en een snap uit dit boekje. Ik hoop voldoende om er nieuwsgierig naar te maken. Hierboven heb ik het woord 'educa tief' met opvoedend vertaald, ik meen dat in boekjes als dit vreem de woorden zoveel mogelijk verme den dienen te worden. Hierbij zet ik een cartoon van Arend van Dam uit de Nieuwe Levensstijl-krant die kerkgangers, als 't goed is, onlangs op hun bank hebben gevonden. A. J. Klei mol. Ze hadden nog zo'n gehad over die heerlijke wormen ln de oude gang, dood. Frederik hield niet va, we wonnen. Hij maakte z£, hoorlijk kwaad. Hij rende gen rit in. Hij zou in doorstoten, dwars door dr waar hij vanmorgen zo heet gazongras omhoog gewerkt zou nu doorgaan tot midden gazon en daar zou hij een f* stelbare hoop de grond uit s de hoop der hopen. Doldrie#1 hij zich in de gang. Het maar even, toen was daar dr sem in z'n kop. Hij kon nö een geweldige schreeuw gevr De heer F. de Maar lachte fl na het eten zag hoe hef1 helemaal slagzij gemaakt hr haalde het eruit en beke#1 mesje zorgvuldig. Het takj#; hij in de border en het mes#< hij mee naar de wastafel orrfj de container te doen. EeiP waarschuwing, dacht hij. B later: een lesje voor de hereP >1 NED. HERVORMDE KERK l Aangenomen naar Spankerfc Soeren: J. F. Wagener te V(»; naar Leeuwarden als pred. Él wekz. ziekenhulspred. dlakcil huis: A. Groenenboom te IA den. p Bedankt voor Katwijk aan Molenaar te Jaarsveld voor dijk: H. Jongerden te Veen* Toegelaten tot de evangel ning: J. H. van Leeuwen, 17, Rozendaal; P. D. D. Blauwkapelseweg 78, De Visser, Hutweg 62, Halstere: Meinesz. Merelstraat 296. dorp. GEREF. KERKEN Benoemd tot pastoraal med' te Vlissingen: A. van Egmo pred. wonende te Gapinge, hulpdiensten verricht. GEREF. KERKEN VRYG. Beroepen te Leek- R. T. 'Ui Goes en Brouwershaven t» phenH. Pool te Veenda Zuidbroek. De classis Kampen heeft geëx. en beroepbaar verkli Veldman. Hanzelaan 197, T. Wendt. Thorbeckestr; Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Dordrecht Pronk kand. te Apeldoorn. REM. BROEDERSCHAP Overleden mevr. F. W. I (84) te Alkmaar. Stond te merdam, Dokkum (ver. chr en Alkmaar. Emeritaat in IS Van een onzer verslaggevers GENÈVE Twaalf predikanten en hulppredikers van de kleine methodistenkerk in Hongarije heb ben de hulp ingeroepen van de secretaris-generaal van de wereldraad van kerken, dr. Philip Potter. Volgens hen heeft een minderheid in hun kerk vorig jaar op onwettige wijze, met hulp van de staat, een greep naar de macht gedaan. De twaalf vragen de medewerking van de wereldraad, opdat er in hun kerk een jaarconferentie (te verge lijken met een synode) gehouden zou kunnen worden, waarop alle strijdvragen besproken kunnen worden en wettige besluiten geno men kunnen worden. Mocht de eenheid niet meer hersteld kunnen worden, dan willen zij voor zich de mogelijkheid, hun werk ongehin derd voort te zetten. Volgens hen staat zeventig procent van de ge meenteleden achter hen. VERKIEZING De spanningen onder de Hongaarse methodisten kwamen vorig jaar tot een uitbarsting rond de verkiezing van een nieuwe superintended De methodistenkerk is aangesloten bij de Hongaarse raad van vrije ker ken. De bij deze raad raad aange sloten kerken zijn geheel zelfstan dig. Via de raad onderhouden zijn hun contacten met de overheid. Voorzitter van deze raad ls Sandor Palotay. Volgens de brief zouden Palotay en super intendent Adam Hecker zich schuldig hebben gemaakt hun on geoorloofde manipulaties met geld van de methodistenkerk. de plaats vervangend superintendent Tibor Ivanyi had hier verschillende ma len zijn bezwaren tegen kenbaar ge maakt. In mei 1973 liep de ambtstermijn van Hecker af. De brief verwijt Palotay, dat hij, uit vrees dat Iva nyi tot superintendent zou worden gekozen, er voor zorgde, dat het mandaat van Hecker tegen de regels in voorlopig gecontinu eerd werd. Tegelijk begon een ac tie. om Ivanyi politiek verdacht te maken. Diens verzet tegen Palotay's financiële manipulaties werd uitge legd als verzet tegen het politieke systeem en tegen een gezonde sa menwerking tussen kerk en staat. GEDICHT In maart vorig Jaar barstte de bom. Het Hongaarse protestantse emi grantenblad 'Vetés és Aratés' (Zaad en Oogst), dat in Stuttgart ver schijnt, publiceerde in februari een gedicht van Ivanyi's vrouw. Dit ge dicht had zij reeds tien jaar geleden gemaakt. Het was geliefd in gelovi ge kringen en zelfs door Hecker destijds bij Palotay voorgedragen voor opname ln een vrij kerkelijke liederenbundel. Het feit, dat dit ge dicht nu (zonder haar weten) in een emigrantenblad verscheen, werd door Hecker aangegrepen. Ivanyi werd wegens zijn oppositie houding en wegens het 'staatsvij- andlge' gedicht van zijn vrouw uit zijn ambt van predikant ontzet, na 28 dienstjaren. Omdat Ivanyi's gemeente (in Nyiregyhéza in het noordoosten van Hongarije) deze afzetting niet accepteerde, riep Hecker de hulp van de autoriteiten in. De plaatselij ke politie zette de auto's van de methodistengemeente bulten be drijf en nam de verkeersvergunnin- gen in beslag. De PTT sneed Ivanyi's telefoon af (de enige van de gemeente). Ondanks het protest van de gemeente werd Ivanyi's be roepsaanduiding 'predikant' uit zijn persoonsbewijs geschrapt. De verze kering schrapte hem en zijn gezin uit haar registers, zodat hij het recht op kosteloze medische hulp en op kinderbijslag verloor. Verder gelastten de plaatselijke autoritei ten hem, de pastorie te ontruimen. Drie predikanten en zes hulppredi kers die zich aan Ivanyi's zijde schaarden, werden eveneens met volgens de brief valse beschuldigin gen uit hun ambt ontzet. Daarop volgde de Jaarconferentie van mei 1974, waarin de zoon van Adam Hecker. Friedrich Hecker tot super intendent gekozen werd. VOGELVRIJ De afgezette predikanten en hulp predikers hebben hun posten niet verlaten, maar. zo schrijl Potter, 'onze dienst en onl soonlijke vrijheid zijn steeds vaar'. Het gemeenteleven gi danks alle spanningen dod gens de brief betreft het 11 ventig procent van alle kei De gemeente Nyiregyhézaj grootste van het kerkverbat de hulp van Palotay voert Ff Hecker een perscampagne M afgezette predikanten. Zij geen middel om zich te ul schrijven 'vogelvrij' te zijn. De twaalf vragen Potter een zoek in te stellen en alles t! opdat de orde en de eenheH kerk weer hersteld worden.! willen zij, dat Palotay zl langer mengt ln het internj van de kerk. 'De politieke oppositiegeest van ons. Wij zijn gelukkig, I onze politieke en kerkelijke I telten gehoorzaam kunnen zl enige motief van onze hou« dat wij niet uit lafheid toestaan, dat onze kerk een! kerk wordt. Wij kunnen I chaam van Christus niet oi ren aan zlelsverwoestende I gen', aldus de brief. L

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2