rgentinië - een land dat alles eeft behalve goede leiding mith buit meningsverschillen tussen Afrikanen uit Alleen wie niet aan politiek doet is zijn leven nog zeker [V/KWARTET ^ZATERDAG 21 JUNI 1975 BUITENLAND 13 ERP en AAA: wederzijdse uitroeiing Isabel, begeleid door haar belangrijkste raads- topez Rega (geheel rechts)maakt een tussenlanding naar een Argentijnse luchtmachtbasis aan de De voornaamste gewapende beweging ter linkerzijde in Argentinië is het Revolutio naire Volksleger, afgekort ERP, dat een niet-dogmatisch socialisme nastreeft. ERP- mensen worden soms 'trots kisten' genoemd, ook wel 'gue- varisten' (naar de Argentijn se Cubaan Ché Guevara). Het ERP ontstond in 1966 in het sub-tropische Noord-Westen van Argentinië, nadat de mi litaire regering de sluiting had bevolen van de meeste onrendabele suikerfabrieken in dat bergachtige deel der natie. De eerste martelares van de beweging was Hilda Guerrero de Molina, een huis vrouw die in het stadje Santa Lucia in de Noordwestelijke provincie Tucumdn een de monstratie leidde van werk loos-gemaakte rietkappers en werkers uit de suikerfa brieken. De vrouw werd zon der aanleiding door de politie doodgeschoten. Door zijn ont staanswijze doet het ERP sterk denken aan de Tupama- ro's, de opmerkelijke verzets beweging uit het buurland Uruguay, die in 1964 door Raul Sendic werd opgericht om te protesteren tegen de overhaaste sluiting van sui kerfabrieken in het Noorden van Uruguay. Tussen ERP en Tupamaro's bestaat sinds vo rig jaar officiële samenwer king. Het ERP, met 2000 guer rillastrijders en nog eens 12.000 leden in geheime cel len, ontpopte zich tijdens de jaren der militaire dictatuur in Argentinië als belangrijk ste verzetshaard. Gedurende enige tijd liepen de doelstel lingen van het ERP parallel aan die van de Montonero's, de gewapende links-peronisti- sche verzetsbeweging, die óók streefde naar het verdwijnen van de militaire dictatuur. Maar de Montonero's. in getal en betekenis duidelijk van' ondergeschikt belang, achtten al veel bereikt toen het Pero- nisme in 1973 weer officieel aan de macht kwam. Vol gens de' Montonero's, die in het algemeen slechts spaar zaam gebruik maken van hun wapens, is het Peronisme in principe de geschikte bewe ging om het land te redden, mits ontdaan van extreem rechtse elementen. Antiperonisten Geheel anders is de zienswijze van het ERP, dat in april 1972 sterk de aandacht trok door de moord op generaal Sanchez, chef van het tweede legerkorps, die van plan zou zijn geweest via een staats greep in Argentinië een puur- fascistische dictatuur te vesti gen naar Braziliaans model. Door hun succesvolle acties versnelden de ERP-leden (on getwijfeld de afgang der mili taire leiders in Argentinië, maar de terugkeer van Perón in 1973 was voor hen uitslui tend een tussenfase. Volgens de ERP-denkbeelden is het Peronisme links of rechts of welke andere variant slechts een poging van de bourgeoisie om een echte so ciale omwenteling in het land tegen te houden. Stoutmoedi ge aanvallen, zoals de overval op de tankkazerne in Azul bij Buenos Aires in januari 1974, worden door het ERP ge pleegd om de nieuwe Peronis- t.ische leiders van Argentinië te dwingen hun ware, repres sieve gezicht te tonen, opdat de peronistische mas sa's de ogen worden geopend. Daarbij hopen de ERP-leiders dat de Montonero's ook zullen doorkrijgen dat het Peronis me A la Isabel tot niets leidt, waarna een breed front van ERP en Montonero's verder gaande polarisatie kan uitlok ken. Contraterreur Het heeft er alle schijn van dat Isabel in deze valkuil van het ERP is getrapt: op 6 sep tember 1974 kondigde ze in het hele land de staat van beleg (estado de sitio) af, viaardoor het menens werd in de strijd tegen ERP en Mon tonero's. Van de 200 politieke móórden die tn de eerste vier maanden van dit jaar in Ar gentinië werden begaan, kost ten er dan ook 135 het leven aan het links verzet (ERP, Montonero's). De nieuw, ste handlangers van Isabel treft men in de mysterieuze AAA aan, gemodelleerd naar recht se terreurgroepen als 'El Ma- 720 Blanca' uit Guatemala ert de Braziliaanse 'Doodseska ders.' Deze AAA, waarvan de afkorting vermoedélijk bete kent: Argentijnse Anti-com munistische Alliantie, staat waarschijnlijk onder directe controle van de sterrewiche- laar Lopez Rega. de advisuer van Isabel. De enige AAA- moordenaar die ooit per toeval werd gearresteerd en prompt werd vrijgelaten was een lid van de persoon lijke lijfwacht van Lopez Re ga. De AAA-commando's, on getwijfeld bestaand uit poli- tie-mannen en officieren van het leger, hebben sinds een half jaar de jacht geopend op alles wat links is, hierbij'in begrepen politieke vluchtelin gen uit Chili en Uruguay. Rechteloosheid Er zijn thans 2.000 politieke gevangenen in Argentinië. Advocaten die opkomen voor de rechten van deze gevange nen worden stelselmatig ver moord door de AAA. Rechters die 'milde' vonnissen uitspre ken over ERP-leden of Mon tonero's. kunnen er zeker van zijn niet lang te leven. De pers, die krachtens de wet op ae nationale veiligheid van september 1973, praktisch ge muilkorfd is, moet berichten over moordpartijen ofwel ver zwijgen ofwel wegmoffelen achter onbedoeld-koddige koppen als 'Officier van het leger komt onverwacht te overlijden.' [jaap van Wansbeek re winter glaat weer toe inos Aires, de hoofdstad •gentinië, die nog dichter Zuidpool ligt dan Kaap- 'aan de onderkant van Tempeesten, rukwinden e plensbuien wissen snel innering aan de zwoele >er-zomer weg. Heftige striemen in deze juni- de monumentale, zand- gebouwen jn Midden- mjse stijl die zo'n voornaam, les cachet verlenen aan de 'aiad aan de monding van 1-modderige Rio de la Pla nar ruim zes miljoen van biljoen Argentijnen woon- izijn. De terrassen aan de boulevards zijn allang jnd; door de vervuilde (gstunnels van de metro i huiveringwekkende üKoten. De nauwe, recht- op elkaar staande stra- het stadshartzien elke zwart van de duizenden Argentinië teert op zijn miljoenen koeien die de pampa's en de Gran Chaco bevolken. Het zou u's van verkleumde kan- als de grootgrondbezitters het niet tegenhielden ook een van de grootste graanleveranciers van ïnsen die zich gebukt de wereld kunnen zijn. werk spoeden. Nevel' door de ramen en kruipt de dunne shawls die wor- dragen door de Portenos Jerlijk: de havenbewoners 0, ils de inwoners van Bue- ■res zichzelf noemen. s het gure weer is Buenos Dk in deze weken een stad et leven goed lijkt: in de Florlda-straat, die op tme wijze herinnert aan de te 'verkrijgen. Maar het linkse deel historische hoogten op de wereld- is de afgelopen jaren in handen bleem is geraakt: rechtse regerin gen, zoals de generaalsregiems die de Argentijnse republiek tussen 1966 en 1973 bestierden, hebben steeds getracht de lonen der werk- ving. Nog steeds zijn landbouw en de nationale kaste der grootgrond- veeteelt goed voor 70 procent van bezitters, die hun gelden het liefst alle exportopbrengsten van Argen- steken in handel en in filialen van vah Peron op veel te grote voet had Ret is daarentegen afgegleden tot de miezerige status van bloeiende balfkolonie Tegen deze achtergrond bezien is het Peronisme, de beweging van de vorig jaar overleden Juan Domingo Perón, een stroming die aan de ene kant het land wilde ontworstelen aan de houdgreep van het dollar kapitaal. En anderzijds ernaar streefde de werknemers te laten meeprofiteren van het goede van Argentinië's vruchtbare aarde. Zo nam de Argentijnse staat in Perons eerste wettige regeerperiode (1946- 1955) vele sleutel-industrieën - over, waaronder de spoorwegen, terwijl tegelijk het aandeel van de werk nemers in de koek van het natio naal produkt dankzij Perons ingrij pen steeg van 36 tot 52 procent. Ook voor Pepe, Paco en Maria lag er ineens asado op tafel! De arbei ders hadden het nimmer zo goed gehad, maar de prijs hiervoor was hoog. Perón, die zijn volks-opjut- ten^e technieken indertijd als mili tair attaché in Rome had afgeke ken van de fascistenleider Mussolini, sprong uitermate slordig om met de centen. De staatskas, raakte geheel uitgeput, ook al doordat de Grote Volksvriend als terloops een paar honderd miljoen gulden in eigen' zak stopte. De kansen om de staatsreserves weer op te krikken, waren helaas verkeken, aangezien het einde van de Koreaanse oorlog, in 1953. leidde tot een snelle daling van de prijzen van vlees en graan op de wereldmarkt. De militairen die in 1955 via een zeer bloedige staatsgreep Perón verjoegen, stel den zich tot taak het Argentijnse volk te leren dat het in de jaren Peronistische arbeiders worden hysterischJwj de herinnering aan Eva Peron, een mythe die hun politiek onderscheidingsvermogen nog lang zal verduisteren. t-inlë, dat in 1973 voor 3,8 miljard uitvoerde. De guldens, dollars, mar- nemers te drukken en in één moei- ken en francs worden haast moei te door het binnenlandse vleesver- teloos „verdiend, dankzij de natuur- buitenlandse bedrijven. Dezelfde geleefd topgroep van bevoorrechte families die het eerst en het meest hebben De militair©!! geprofiteerd van de agrarische hoofd immers 'onzedelijk' werden geacht. Toen bij een politieke opstand in de grote industriestad. Córdoba. waar studenten, maar ook arbeiders en zelfs middenstanders revolteer den, in mei 1969 zeker 200 mensen door militairen waren doodgescho ten, werd het verzet tegen de mili taire dictatuur algemeen. Tevens steeg het aantal dergenen die be reid waren de excessen uit de Perón-tijd te vergeten en die rie pen om terugkeer van de Grote Volksvriend. Inderdaad kwam Perón terug, nadat de militairen hadden ingezien dat ze volledig hadden gefaald als bestuurders. Via eerlijke verkiezingen na een 'tussenpresident' in de vorm van Hector Campora, een Peronistische zetbaas kwam Juan Domingo Perón op 23 september 1973 op nieuw aan de macht. Nog geen jaar later, x>p 1 juli 1974 overleed hij na een hartaanval. Zijn derde vrouw. Isabel, volgde hem als staatshoofd op. Wat Perón had achtergelaten was een tussen 'links' en 'rechts' verscheurde Peronistische bewe ging. Geen enkel van de grote pro blemen. van het land was nader gekomen tot een oplossing. bruik te beperken. Op sommige da- lijke rijkdom van pampa's en Gran weelde van Argentinië, heeft voor- En dat was nu precies de les die de |\i;otc nnloorri gen mochten restaurants geen Chaco, waar kunstmest niet of nau- op gelopen bij de uitverkoop van de Argentijnen zich niet wilden laten IvIciS geleerd vleesschotels verkopen. Opdat meer vlees beschikbaar zou blijven voor uitvoer, dus om kostbare deviezen Welijks nodig is. Aangezien de graan- en vleesprijzen gedurende op gelopen bij de uitverkoop van de nationale industrie: de gehele pe trochemische, sigaretten-, auto- en de laatste jaren zijn opgestuwd tot kunstmest-industrie van Argentinië traat. van Amsterdam, zijn ages van honderden sjieke zaken en delicatyessenwin- ilgestouwd met het fijnste Westerse consumptiemaat- j te bieden heeft. In de i straten zijn vele café's van yaal-uitgevoerde, rommelig- Belgische type. En overal aurants waar je voor nog jf gulden eën voortreffelijke d-met-biefstuk krijgt om n te herinneren dat 's lands' lijke grasvlakten (pampa's) :kelijke wijze, haast zonder Hljke tussenkomst, een vee- -jvan 60 tot 80 miljoen stuks der natie, inclusief een groot deel markt, is er niemand in Argentinië gespeeld van buitenlandse belan- van de aanhang van de vorig jaar overleden 'sterke man' Juan Perón. die zich druk maakt om modernise ring van landbouw. De 200 Argen- zei daarentegen steeds dat óók het tijnse families die 40 procent van volk recht heeft op een dagelijkse asado, de barbecue -op-z'n-Argen tijns. En dat de deviezen van de vlees-export toch niet ten goede komen aan ontwikkelingsprojecten alle bebouwbare grond bezitten hebben geen enkele haast, zodat de ongelooflijke stagnatie al tientallen jaren voortduurt. Nog maar dertig jaar terug nam Argentinië de helft voor het gewone volk. maar eerder van de hele wereld-vleesexporten Worden besteed aan prestige-plan nen en buitenlandse vakantiereisjes van de elite. Het kost dan ook niet veel moeite in te_zien waarom de gelijkenis van UltV6rK00p Buenos Aires met bijvoorbeeld Mi laan slechts schijn is: de grote voor zijn rekening. Dat percentage is allengs gedaald tot onder tien. gen. Bijna geheel in niet-Argen tijnse handen ?ijn de verf-, machj- ne, non-ferro-metalen en banden- produktie. Zoals in andere belang rijke landen van Latijns Amerika vooral Mexico, Columbia, Chili en niet te vergeten: Brazilië komt de opmars van de buitenland se belangen vooral het Amerikaan se bedrijfsleven ten goede: 70 pro- Argentijnen zich niet wilden laten lezen: bij alle verkiezingen, ook de verkiezingen waarbij de kiezers slechts door blanco stemmen hun sympathie kenbaar konden maken voor de Grote Volksvriend, bleef Perón telkens tussen 40 en 60 pro cent in de wacht slepen. Drie zwakke burgerpresidenten trachtten op het eind van de jaren '50 en in de vroege zestiger jaren een manier van samenwerking te vinden met de Peronisten, maar ze liepen stuk op de vastberadenheid der militai ren die geen terugkeer van Perón duldden. In 1966 namen generaals cent van de directe investeringen direct het staatsbestuur op zich. mden. Zodat de Argentijn s.teden van Noord-Italië weten hun eld 240 pond vlees per jaar rorberen, wat tweemaal zo als de Amerikaan én zelfs lal zoveel als de West-Euro- aan vleeswaar krijgt vooree- welvaart geschraagd door hoog-ont- wikkelde industrieën: auto's, elec- In hetzelfde tijdvak, waarin de we- reldgraanexporten verviervoudigden tot 150 miljoen ton is de Argentijn se uitvoer van dit produkt blijven tropica en zo. Daarentegen is het 'stilstaan op 12 miljoen ton per ruim-gebouwdë Buenos Aires met zijn grootse avenuen een parasiet: 1 een hoofdstad als waterhoofd op ee meteen een politiek pro- een in wezen agrarische samen le - Jaar. Met een beetje inspanning had dit gemakkelijk 45 miljoen kunnen zijn of nog meer. Maar zo'n expansie is niet in het belang van in Argentinië in de periode 1959- 1969 bestond uit Amerikaans kapi taal, dat in de agrarische en .daar mee verbonden handels-elite zijn beste bondgenoten heeft gevonden. Zodat het veelbelovende land, met zijn natuurlijke rijkdommen en hoogwaardige menselijke kapitaal (95 procent is geletterd: de bevol kingssamenstelling is homogeen: taalprobleem ontbreekt) in de loop van deze eeuw niet is opgegroeid tot welvarende, zelfbewuste natie. Achter de generaals stonden de grootgrondbezitters en de buiten landse ondernemers. Tegenover de generaals bevond zich zowat het hele volk, dat zich steeds meer ging roeren. Hoge Inflatie, lage lonen en brute onderdrukkingsmethoden rie pen steeds meer verzet op. De mili taire dictator Ongania (1966-1970) maakte zich extra-gehaat door des- gotische maatregelen als een alge- eel verbod van minirokken, die door het geüniforrfieerdé staats- Meteen na haar machtsaanvaarding viel de weifelende, bij openbare toespraken veelal in ongeremd snikken uitbarstende Isabel terug op de meest reactionaire, nacht zwarte camarilla (hofkliek) van al le adviseursgroepen rond zich. Waar Perón erin was geslaagd links, rechts en midden in de Pero nistische bewegirig feilloos tegen elkaar uit te spelen, besloot de onzekere Isabel haar oor vooral te luisteren te leggen bij een stel ui terst conservatieve ministers, allen de zestig gepasseerd en allen al vijfentwintig jaar op topposities dankzij Perón. Hierbij zijn noe menswaard: Rocamora van binnen landse zaken, Gómez Moreales van financiën, Vlgnes van buitenlandse zaken en Benitez van justitie. Maar de belangrijkste ho(dienaar is de praktiserend astroloog José Lopez Rega, die niet alleen minister van sociaal welzijn is. maar in januari j.l. werd benoemd tot presidentieel secretaris. Hetgeen betekent dat hij alle officiële gesprekken van Isabel mag bijwonen. Deze Lopez Rega heeft aan Isabel voortdurend gead viseerd de linkerzijde van de Pero nistische beweging te liquideren waarschijnlijk om het bedje te spreiden voor zijn schoonzoon, Raul Lastiri, die voorzitter is van de Kamer van Afgevaardigden en te vens secretaris-generaal van de Pe ronistische beweging. Schoonvader Lopez Rega. al in de jaren dertig groot vriend van het Europees fas cisme. nog steeds luidruchtig anti semiet en bovendien berucht om de hardvochtigheid waarmee hij met de handtekening van Isabel armoedzaaiers laat verwijderen uit krottenwijken, is er vermoedelijk op uit een soort 'erfelijke', fascisti sche dictatuur te vestigen in Ar gentinië. Daarbij wordt schoonzoon Lastiri gezien als opvolger van Isa bel. Onhaalbaar is deze kaart niet, gezien de sterke positie vanx het Peronisme. Bovendien hebben de Argentijnse generaals na de vol strekte mislukking van het militair bestuur, voorlopig niet al te veel zin om zelf het staatsgezag op te nemen. Wat in Argentinië dus voor de deur kan staan is een coup-van- binnen-uit: Lopez Rega. de sterre- wichelende Raspoetin manoeuvreert Isabel weg. waarna meneer Lastiri de Sterke Man wordt Terreur Gewapende groepen die zulke geva ren voorzien, verzetten zich steeds feller tegende verrechtsing van het Peronisme onder Isabel en haar boosaardige raadgevers. Dit verzet roept tegen-terreur op. zodat sinds Isabels machtsaanvaarding. nog geen jaar geleden, ruim 500 Argen tijnen om politieke redenen zijn vermoord. Elke dag vallen er nieu we slachtoffers. Hetgeen aan het leven in Argentinië een absurde tint geeft: anders dan bijv. in Am sterdam of de Verenigde Staten kan de toevallige bezoeker te allen tijde veilig lopen door alle wijken van alle Argentijnse steden. Maar zowat iedere politicus, journalist, hoogleraar, advocaat of welvarende zakenman (losgeld!) In het land bedenkt zich wel tweemaal alvorens iets te doen of te zeggen dat door des gewapende verzetsgroepen kan worden uitgelegd als een provoca tie. Alleen wie niet aan politiek doet en geen uniform draagt, loopt ln Argentinië geen enkel gevaar. er van de blanke minderheidsregering in Rhodesië, Ian Smith, is er in korte tijd jaren ouder z an zien. Met wallen onder de ogen, een vermoeide blik, rimpels in het gezicht, een zorgelijke m de mond en een wat gebogen houding lijkt hij op een oudere broer van zichzelf. Ogenschijn- let hij in niets meer denken aan de strijdvaardige leider van weleer. Nico Kussendrager in Smith's woordgebruik is veranderd. Het is nog zelf- a' irder geworden, onverdraag- tegenover de vijf miljoen len in zijn land, overtuigder :t recht van de 250 duizend- n. Maar in zijn woorden is et nader aan te duiden ver toon alsof Smith weet dat rsenschimmen najaagd. Alsof stoelen rangschikt op de Ti- zei iemand. oet hij, al jaren. De positie ja regering is nog wankeler en door de gebeurtenissen laatste tijd. In Angola en bique staan de Afrikanen op int de macht over te nemen de gemoedsrust van de liërs niet. bevorderlijk is. Een 'nkelljk Mozambique kan bo- Rhodesië's belangrijkste naar zee afsnijden ter wijl het eeonomisch toch al slecht gaat door de uittocht van vele blanken wie de grond in Rhodesië te heet onder de voeten wordt. Ook krijgt Smith minder steun van de Zuidafrikaanse eerste minister John Vorster. Vórster wil een bete re verhouding tussen zfjn land en zwart Afrika en die heeft meer kans van slagen als hij niet langer de blanke minderheidsregering van Smith steunt. Vandaar dat Vorster druk op hem uitoefent om met de Afrikanen te praten over een nieu we grondwet voor Rhodesië, die hen meer macht moet geven. Onverzettelijk Vorige week werden de twee partij en het eens over zulk een grond wetgevende conferentie. Verschil van mening bleef er over de plaats. Smith wil alleen in Rhodesië ver gaderen omdat hij niet lang bui tenslands wil zijn, de Afrikanen willen overal praten (desnoods in Zuld-Afrika) maar uitgerekend niet in Rhodesië. Zij willen niet het prestige van de onwettige regering- Smith vergroten door een vergade ring in zijn hoofdstad. Aangenomen werd dat in het me ningsverschil over de plaats van de conferéntie Vorster zoveel druk op Smith zou uitoefenen dat de laatste wel overstag zou gaan. Een geslaag de conferentie in Zuid-Afrika zou Vorsters imago aardig oppoetsen en Smith is te afhankelijk van Zuid afrikaanse steun om Vorsters wensen naast zich neer te leggen. 'Ik denk dat Smith nu even met enkele mensen wil praten', sprak de Afri kaanse leider bisschop Moezorewa veelbetekenend toen hij en Smith het eens waren geworden over het houden van de conferentie, maar nog niet over de plaats. Het optimisme over de bereidheid van Smith om toch buiten Rhode sië te praten bleek misplaatst te zijn. In een vraaggesprek dreigde hij de Afrikanen buiten spel te zetten als zij niet op zijn eisen over de vergaderplaats ingaan. In plaats daarvan wil Smith dan een confe rentie met de zwarte stamhoofden in zijn land. Dat zouden de ware vertegenwoordigers van Afrikanen zijn. Zij zitten in de raad van stamhoofden waarop de regering grote invloed heeft. Met de oude 'gentlemen' gevormd in de Britse tijd, onderdanig tegen over de blanke, is het eenvoudig onderhan delen, maar het resultaat zal door weinigen erkend worden Dit idee van Smith lijkt daarom ook niet zo serieus. Veel meer lijkt het erop dat hij tijd wil winnen. Dat hij hoop op meningsverschillen binnen de Afrikaanse nationale raad (ANC), die tot een breuk zul len leiden. Twee visies Vorig jaar bundelden de nationalis tische bewegingen ZANU en ZAPU zich in de Afrikaanse nationale raad (ANC). De ZANU is de Afri kaanse nationale unie voor Zim babwe (Zimbabwe is de Afrikaanse naam voor Rhoaesië). ZAPU staat voor Afrikaanse volksunie voor Zimbabwe. Vanaf het begin hebben de twee bewegingen verschillend tegen de raad aangekeken. Domi nee Sithole, de leider van de ZANU, ziet de ANC als een paraplu waar onder de bevrijdingsbewegingen ge zamenlijk de strijd tegen Smith aanbinden maar verder zichzelf blijven. Sithole gelooft dat geweld de enige taal is die Smith verstaat. Vandaar dat de ZANU veel meer een militaire dan een politieke or ganisatie is. Met wapens uit de beëindigde guerrilla-strijd in Mo zambique staat zij klaar om de strijd tegen Smith te verhevigen. ZAPU-leider Nkomo is veel verzoe nenden mogelijk ook omdat zijn beweging militair geen vuist kan maken. Hij wil dat de verschillende Afrikaanse bewegingen opgaan in de Afrikaanse nationale raad, die daarmee de enige zwarte organisa tie zou moeten worden. Nkomo eist geen onmiddellijk meerderheidsbe- stuur voor de zwarten. Hij is bereid een geleidelijke overgang te aan vaarden. En pas als een grondwet gevende conferentie werkelijk mis lukt is wil Nkomo de wapens weer opnemen. Terwijl ZANU bezig was met de strijd in het noorden en guerrilla's opleidde vormde Nkomo de ZAPU tot een politieke organisatie met een geschoold kader. Daardoor kreeg de ZAPU grote invloed bin nen de Afrikaanse nationale raad en wist zij belangrijke posten te bezetten. Vandaag had een congres van de raad moeten beginnen waar een opvolger van bisschop Moezorewa. zou worden gekozen. Zonder twijfel zou dat Nkomo zijn geweest, dank zij de meerderheid van de ZAPU binnen de Afrikaanse nationale raad. Om verkiezing van zijn aarts rivaal te voorkomen liet Sithole bij voorbaat weten de ZANU verstek zou laten gaan op het congres. Uitstel Bisschop Moezorewa heeft daarop besloten het uit te stellen tot een nader te bepalen datum. Daarmee is een openlijke breuk tussen de Afrikaanse bewegingen in Rhodesië althans voorlopig voorgekomen. Moezorewa's leiderschap is voorals nog onomstreden. Hij draagt niet het stempel van de ZANU, noch van de ZAPU, hij bezit overwicht en gezag binnen de Afrikaanse na tionale raad. Volgens de lezing van de regering- Smith was de 'broedertwist' tussen de Afrikanen oorzaak van de onge regeldheden van drie weken gele den waarbij dertien zwarten om het leven kwamen. De Afrikanen ver wijten de politie zonder duidelijke aanleiding met schléten te zijn be gonnen. v Het is allebei waar: Er bestaan diep gaande politieke maar ook persoon lijke- en stammentegenstellingen tussen ZANU en ZAPU, maar het is óók zo dat Smith niet zal nalaten die aan te wakkeren in zijn eigen voordeel. Hij gokt op een breuk binnen de Afrikaanse nationale raad en wacht op zijn kans een akkoord te kunnen sluiten met de 'gematigde' Afrikanen die bereid zijn een compromis te aanvaarden. Maar het zal géén oplossing zijn. Niemand is zo optimistisch te den ken dat de radicalen zich daarbij zullen neerleggen. Hun strijd voor een zwarte meerderheidsregering zal verhevigd doorgaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13