Iverval Soestdijk was rg gebrekkig opgezet L n Uit de weekbladen 'Overheid moet eisen aan bureaus stellen' Bonden niet akkoord met massaal ontslag Grensblokkade Duitse chauffeurs afgelast rdachte: Onze ouders gaven ook hun leven voor jullie len voor sociale kplaats omhoog Ongeluk in Oirschot niet opzettelijk 'Mensen in nood': Zeven ton voor Vietnam Steeds meer vrouwen raken aan de drank a Weer actie tegen Outspan Vereniging van reisbureaus na schandaal: Mulder en Korea Kernenergie Willem Drees Spreiding Wim Vergeer Michel Simon Van Agt rW/KWARTET DONDERDAG 12 JUNI 1975 BINNENLAND PS 9/RH 11 [een onzer verslaggevers HEM Bij de voortzetting van het proces tegen de achttien bolukkers die op 4 maart koningin Juliana hadden willen gij- I, is gisteren nog duidelijker geworden hoe gebrekkig de actie Iroorbereid. soonlijk als Zuidmolukker gediscri mineerd te zijn. Na de gebeurtenis sen in Wassenaar, vijl jaar geleden, ,toen bij de bezetting van de wo ning van de Indonesische ambassa deur een politieman om het leven kwam, was hij zijn baan als kan toorbediende kwijtgeraakt. 'Hoewel ik er niets mee te maken had, werd ik er wel op aangezien en stond ik op straat'. P., die desgevraagd zei nog steeds achter het plan voor de overval op Soestdijk te staan, was ook opge treden als leider van de roofover vallers die aan geld voor de actie moesten zien te komen. Zo had hij ook deelgenomen aan een roofover val op het gemeentehuis van Eist,' enkele uren voordat hij daar 's middags zijn werkloosheidsuitke ring kwam ophalen. Dat laatste had hij gedaan om de verdenking van zich af te wenden, zo:legde hij uit. ?an de gisteren terecht staan- fdachten, de 25-jarige fabrieks- |er Isaac T. uit Bovensmilde. e rechtbank in Arnhem weten, het» de paleisbestormers niet {eïnteresseerd of de koningin al niet aanwezig was geweest, op stond de publiciteit', zei de gijzeling hadden de Zuid iers andermaal de aandacht 'vestigen op hun ideaal, de ig van een vrije republiek, lebben 25 jaar met spandoe- ;lopen en willen dat niet nog :5 jaar doen', zei de 20-jarige 5 A. uit Opheusden. Hij ïdde daarmee op de vraag Ie president van de rechtbank, Wytema, of het neerschieten in lid van het paleispersoneel, ïee rekening was gehouden, lanier was om problemen op sen. •jarige August P. uit Eist, een 'soldaten' die het paleis had- jmoeten binnendringen, liet, te dan zijn oudere landgeno te verwijten van de president e rechtbank niet onbeant- Met stemverheffing riep hij: ouders hebben ook hun leven voor die driekleurenvla^ |ullie'. Ook hij legde er de op dat het de activisten om de publiciteit te doen jeweest. Onder verwijzing naar Vare bewaking van het Arn- e gerechtsgebouw, constateer- I tevreden dat de Zuidmoluk- findelijk serieus worden geno kt P. zei de rechtbank per- anze sociaal-economische ~re- HAAG Vertegenwoordigers e samenwerkende bonden van iidspersoneel ABVA, KABO en hebben met het ministerie iciale zaken in beginsel over- mming bereikt over een inpassing in de sociale werk- ening (WSW). irschillende onderzoeken van ntechnische dienst is name nleken dat er sprake is van chterblijven ,van de WSW- vooral in de hogere loon- n. Irj verband hiermee is het loeling de basisionen te ver met een stijgend percentage, jijstelling heeft tot gevolg dat kldige toeslag- en garantiere en strenger zullen worden past of zullen vervallen, woordvoerder van de NCBO, de lands Christelijke Bond van eidspersoneel, sprak er giste- jn teleurstelling over uit dat turn van ingang door de mi- is bepaald op 1 juli. Toch de NCBO zich hierbij neerge- )mdat de verzekering is gege- at het overleg over verdere eringen van het loonniveau orden voortgezet. Daarbij zal torden gesproken over wijzi- wan het loonsysteem. Voor de le afronding van deze voor- is overigens nog een SER- oodig i i Hoofdverdachte Onder de verdachtèn die gisteren terechtstonden, whs ook een schoonzoon van de 64-jarige Jered M., die als een van de hoofdver dachten wordt beschouwd en" die 'dinsdagmorgen als eerste ter ver antwoording werd opgeroepen. Dinsdag stonden ook een andere schoonzoon en de zoon van Jered M., Jack, terecht. Jack. M. zou als commandant van de 'soldaten' eveneens een sleutelpositie hebben ingenomen. De gisteren voor de rechtbank ver schenen schoonzoon, de 36-jarige Dominggoes P. uit Farmssum, bij Delfzijl, leek met ziln deelneming aan de actie te hebben gehandeld in strijd met de orders van de Zuidmolukse leider Tamaëla, tot wiens aanhang hij behoort. Tamaë la heeft in 1971 verordend dat in Nederland geen acties mogen wor den gevoerd. P. betoogde dat aan ouders en schoonouders meer ge hoorzaamheid is verschuldigd dan aan Tamaëla. Daarnaast zou hij hebben gehandeld onder druk van zijn zwager Jack M., die naar zijn zeggen zwaar bewapend was. Dat laatste argument verbaasde de pre sident, van de rechtbank: 'U had hem nota bene zelf uw pistool ge geven'. De officier van justitie, mr. H. R. Lauwaars, zal vandaag een tweele- Van een verslaggever EINDHOVEN Het ongeval in Oir schot waarbij de 17-jarige mejuf frouw G. Bierkens om het leven kwam is volgens de rijkspolitie niet opzettelijk veroorzaakt. De auto was in het Wilhelminakanaal gereden. De bestuurder, de 24-jarige P. V. wist zichzelf te redder liftte naar Best en ging na een cafébezoek met vrienden naar de plaats van het ongeval. Pas veel later deed hij aangifte. Het onderzoek heeft geen enkele aanwijzing gegeven dat er sprake van opzet was. Wel bestaat het vermoe den dat de verdachte tijdens het on geval onder invloed van drank ver keerde. dig requisitoir houden. Hij maakt onderscheid tussen de zogenoemde kopstukken en de jonge Zuidmo- lukkers die de overval op Soestdijk hadden moeten plegen. Na het re quisitoir zullen de advocaten het pleidooi houden. DEN BOSCH De stichting 'Men sen in nood', de Nederlandse afde ling van Caritas Internationalis, heeft zeven ton bijeen gegaard voor hulpverlening aan Noord- en Zuid- Vietnam. Het is het resultaat van de collecte, welke met aanbeveling van de bisschoppen in het weekein de van 3 en 4 mei in talrijke r.k. parochies is gehouden. In totaal hebben 936 van de onge veer 1800 parochies in Nederland de collecteopbrengst overgemaakt, een bedrag van 409.921 gulden. Er wordt uit de parochies niet veel meer verwacht, omdat lang niet in alle parochies voor 'Mensen in nood' gecollecteerd is. Orden en congregaties vermeerder den het bedrag met 126.811 gulden; aan giften van particulieren kwam ruim anderhalve ton binnen. In Zeeland: MIDDELBURG In Zeeland raken steeds meer vrouwen aan de drank. Dit is de conclusies uit het jaarver slag van het Zeeuwsch Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs. In het afgelopen jaar bestond tien procent van het totale aantal men sen dat het bureau in verband met alcoholmoeilijkheden behandelde uit vrouwen. Volgens de directeur van het consultatiebureau, de heer ft. Visser zijn de problemen, die zich achter dat alcoholgebruik ver schuilen, veel groter en is de situa tie veel triester en moeilijker op te lossen dan bij de mannen. Een vrouw met een alcoholpro bleem wordt door haar omgeving veel harder behandeld dan de man in soortgelijke omstandigheden. De echtgenoot bagatelliseert het pro bleem vaaJk, terwijl de vrouw in veel gevallen door haar omgeving wordt doodgezwegen. De heer Vis ser zegt te geloven dat ondanks het feit dat er steeds meer vrouwen steun gaan zoeken bij een begelei dend instituut toch nog maar een heel klein topje van de ijsberg bo ven water komt. Het consultatiebureau heeft in het afgelopen jaar ook geconstateerd dat er een opvallende toeneming is van mensen tussen de dertig en vijftig jaar die problemen hebben met alcohol. Het hard-druggebruik neemt ook steeds toe, maar er vindt een opvallende verschuiving plaats van limonadedrinkende druggebruikers naar druggebruiken- de alcoholisten. Deze ontwikkelings is zodanig dat het consultatiebu reau genoodzaakt wordt om nog meer dan tot nu toe, gespecialiseer de mankracht in te zetten. N.V. BANK VOOR NEDERLANDSCHE GEMEENTEN gevestigd te 's-Gravenhage 8% 25-jarige obligaties 1975 per 1986/2000 in stukken van nominaal f 1000, naar keuze in CF- of K-obligaties. De koers van uitgifte zal uiterlijk op maandag 16 juni 1975 voorbeurs worden bekendgemaakt en in de Officiële Prijscourant van de Vereniging voor de Effectenhandel van die dag worden gepubliceerd. I ƒ100.000.000 Bij overtekening wordt het recht voorbehouden het bedrag van de lening te verhogen tot het totaal ingeschreven bedrag of minder, evenwel tot geen hoger bedrag dan 150.000.000. Na toewijzing kunnen desgewenst in de plaats van obligaties schuldregister-inschrijvingen groot ten minste nominaal 50.000 worden verkregen. inschrijving tot woensdag 18 juni 1975 15 uur inschrijvings kantoren 's-Gravenhage. 10 juni 1975 De kantoren in Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, 's-Hertogenbosch en Utreoht voor zover daar gevestigd van: Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. Algemene Bank Nederland N.V. Bank Mees Hope NV Hollandse Koopmansbank N.V. Pierson, Heldring Pierson N.V. Slavenburg's Bank Nederlandse Credietbank N.V. Nederlandsche Mlddenstandsbank N.V. F. van Lanschot Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank G.A. alsmede ten kantore van de vennootschap. Bij deze kantoren zijn het prospectus van deze lening, inschrijvingsbiljetten en in beperkte mate de statuten en het laatste jaarverslag verkrijgbaar. N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten ROTTERDAM De aanvoer van de eerste Outspan-sinaasappelen uit Zuid-Afrika van dit jaar op de Rot terdamse citrus-fruitveiling was' voor een tiental mensen van de Boycot Outspan Aktie gisterochtend heel in de vroegte aanleiding tot een vreedzame demonstratie rondom het veilinggebouw. Bij de toegangen werden borden geplaatst, pamfletten werden uitgedeeld aan veilingbezoekers. Hoejvel de meeste grootwinkelbedrij ven hebben verklaard de Zuidafri- kaanse sinaasappels niet meer te zullen verkopen constateert de Boy cot Outspan Aktie, dat een minder heid, vooral bestaande uit zelfstan dige winkeliers, daarmee blijft door gaan. Via deze demonstratie wil de Boycot Outspan Aktie nogmaals een beroep doen op de winkelbedrijven, grossier^ en hun personeel, het ko pende publiek, de transportonderne mingen en chauffeurs, havenwer kers en veilingpersoneel om geen medewerking te verlenen aan de import van Outspan-sinaasappels en op deze manier mee te werken aan een economische druk op de Zuid- afrikaanse regering. Doel is, deze te brengen tot eeh ge sprek met de zwarte leiders die ge vangen zitten, waarbij ook de over tuiging van de Boycot Outspan Ak tie is, dat hoe sterker de economi sche druk uit West-Europa is, hoe minder kans er is op bloedvergieten in Zuid-Afrika. 'Toerisme onmisbaar' Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nederlandse vakantiegangers zullen zich deze zo mer geen zorgen hoeven maken over een blokkade van de grens overgangen door Duitse vrachtwagens. Enkele weken geleden kon digden. Duitse transporteurs deze actie aan als protest tegen de hoge wegenbelasting, maar volgens de Koninklijke Vereniging van Transportondernemingen hebben zij inmiddels van hun plannen afgezien. 'We hebben er niets meer van ge hoord. En het belang dat Duitsland aan toerisme hecht, in aanmerking genomen, lijkt het me uitgesloten, dait zij de actie zullen doorzetten,' aldus de heer A. Reljnders, secreta ris van de afdeling goederenvervoer van de KNVTO. Doel van de campagne was de Duitse overheid attent te maken op de onvrede onder transporteurs over de wegenbelasting, die in Duitsland een stuk hoger is dan in de omringende landen. Voor een vrachtwagencombinatie van 38 ton betalen de Duitse ondernemers ruim driemaal zoveel (ongeveer 9500 gulden per jaar) als in Neder land. België en Frankrijk en dat, zeggen zij, verzwakt hun concur rentiepositie op de internationale markt. Al verscheidene malen heeft Bonn getracht de omringende landen te bewegen hun belasting op te trek ken, maar dat is tot nu toe niet gelukt. Nederland vindt het meer in de lijn liggen, dat de Duitsers om laag gaan, maar dat blijkt voor Bonn weer onverteerbaar omdat die belastingverhoging juist werd inge voerd om het vrachtvervoer over de rail te stimuleren en het jaarlijks groeiende miljarden-verlies van d* Deutsche Bundesbahn binnen de perken te dringen. Vreemd Hoewel de KNTVO begrip heeft voor het klagen van Duitse trans porteurs, zegt men het vreemd te vinden, dat b ij de aanvankelijk voorgenomen acties ook Nederland werd betrokken. De heer Reljnders: 'Sinds het vrachtvervoer over de weg tussen Nederland en DÜitsland is gecon- tingenteerd (beide landen mogen maar 650.000 ritten per jaar heer} en weer uitvoeren) blijkt, dat de Duitsers van hun vergunningen voor maar grofweg de helft gebruik maken en slechts zo'n 30 procent van het totale vervoer tussen beide landen voor hun rekening nemen. En dat niet omdat ze niet kunnen concurreren, maar vooral omdat zij hun Capaciteit liever inzetten voor de binnenlandse markt. Waar ook het binnenlands transport in Duits land aan een vergunningensysteem is onderworpen en het aanbod gro ter is dan de capaciteit kunnen de transporteurs in feite rekenen wat ze willen Op die binnenlandse markt wordt veel meer verdiend dan met internationaal vervoer.' Uitbreiding In Nederland liggen die verhoudin gen anders. Meer dan Duitse en Franse ondernemers moeten de Ne derlandse transporteurs het hebben van de internationale markt. Dat is ook de reden, dat op ministerieel niveau regelmatig (overigens zon der succes) wordt gepleit voor uit breiding van het contingent. De heer Reljnders: 'Nederland zou best meer vergunningen kunnen gebruiken nu ook het wegvervoer de gevolgen van de economische recessie pijnlijk voelt. Die terug gang is ook de reden, dat steeds ijveriger wordt gezocht naar nieuse markten. Ten dele slaagt men jlaarin. Het vervoer over de weg naar het Midden-Oosten bijvoor beeld gaat de laatste jaren met springen omhoog. Maar het is niet voldoende om de algemene malaise te compenseren.' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Algemenet Nederlandse Vereniging van Reisbureaus ANVR wil naar aanleiding van het drama met het Amsterdamse reisbureau Dito opnieuw bij het ministerie van economische zaken gaan aandringen op het invoeren van overheidseisen voor het vestigen van reisbureaus. De vereniging heeft dit al eerder voorgesteld, maar bij het ministerie bleek men daar tot nu toe weinig voor te voelen: volgens de ANVR omdat Den Haag ten aanzien van de reisbranche nog steeds het vrij heid-blijheid-principe huldigt. De ANVR noemt het een ongezonde zaak, dat iedereen, die dat wil zo maar een reisbureau kan beginnen zonder daarvoor eerst een vakexa men af te leggen. 'Wanneer dit wel het geval was geweest, zou een drama als dit wellicht voorkomen kunnen zijn', aldus ANVR-directeur drs. G. Couvreur. De vereniging ziet die wettelijke eisen als een noodzakelijke aanvul ling op de voorwaarden, die zij zelf stelt (kredietwaardigheid, correct zakendoen en een verplichte jaar lijkse storting in het garantie fonds). 'Maar', aldus de heer Cop- vreur, 'deze eisen zijn uiteraard al leen van toepassing op onze leden (ruim duizend). Iedereen, die dat lidmaatschap niet wenst gaat in feite vrijuit en kan rommelen wat hij wil'. Overigens moet daarbij worden aangetekend, dat behalve bij de directie van Dito een belangrijk deel van de oorzaak van het drama ook ligt bij de luchtvaartmaat schappijen, die de -goedkope ver- voersmogelijkheid aanbieden. Het betreft hier veelal maatschap pijen uit het Verre Oosten, die om dat zij hun toestellen niet kunnen vullen, lege stoelen tegen afbraak- prijzen te koop bieden aan meestal kleine bureautjes, die ze op hun beurt weer mogen verkopen tegen een zelf vast te stellen consumen tenprijs. De maatschappijen hande len hiermee rechtstreeks in strijd met de IATA-bepalingen. Bij de Rijksluchtvaartdienst, die op naleving van deze afspraken moet toezien, zijn deze praktijken be kend. "Maar", aldus een woordvoer der, 'het is bijzonder moeilijk daar een eind aan te maken omdat we geen harde bewijzen op tafel kun nen leggen, want op de tickets staat gewoon het normale tarief vermeld. We blijven echter alert. Er ligt al een brief klaar aan de maat schappijen, waarin met maatrege len wordt gedreigd wanneer zij zich niet houden aan de regels.' Haagse Post: 'Ik vind wel, dat de bewindsman als hij bepaalde kritiek heeft, moet zeggen wat die kriteik is. Dat vind ik gewoon een kwestie van inter menselijke verhoudingen: dat je niet eerst in de krant hoeft te lezen, voordat je weet wat de kri tiek op je is.' Aldus secretaris-gene- raai mr. Albert Mulder van justitie in de Haagse Post, die daarmee het stilzwijgen verbreekt. Heerma van Vos sprak met hem over de affai re-Glastra van Loon en de organi satie van het departement. Over het eerste merkt hij op: "Mijn eer ste indruk was er een van verbijs tering. Ik dacht: waarom? hoe? En toen heb ik hem ook gezegd, dat ik dit ervoer als een slag onder de gordel. Zowel wat de inhoud als het onverhoedse betrêft. Een slag onder de gordel krijg Je namelijk onver hoeds. Daar reken Je niet op.' HP's omslagartikel gaat over de 'vergeten veldtocht' oftewel 'Wat deden onze jongens in Korea.' Daan Dijksman wist 25 Jaar later een zevental Korea-gangers op te sporen en sprak met hen over hun strijd tegen de 'rode horden'. Film- acteur/karate-expert John Blu- ming: 'Voor geld hoefde je het niet te doen, in het begin zeker niet'. En: 'De terugslag kwam pas later. Ik had nachtmerries. M'n moeder hoorde me boven brullen, nog jaren lang. Dan droomde ik. dat ik een bunker zat en ze me wilden afma ken.' Ex-generaal Bill Clumpkens over die tijd: 'Spijt over die tijd? Ik zeg nooit iets slechts over het leger. Dat laat ik aan Vredeling over.' Henk Hofland in een kritische te rugblik: 'De Koreaanse oorlog is van beslissende betekenis geweest voor de politiek die de Amerikanen 25 jaar in Azië hebben gevoerd. Hun ingrijpen volgde op de neder laag, die Tsjiang Kal-sjek in China had geleden, en was een logisch voorspel tot de interventie in Viet nam.' De Nieuwe Linie: 'Met een programma van gematigde produktie en een matige verhoging van de kolenproduktie kunnen de bestaande kerncentrales over tien jaar zelfs gesloten worden', schrijft dr. S. L. Mansholt op de voorpagina van De Nieuwe Linie in een artikel, dat als kop heeft: 'Europa heeft geen kernenergie nodig'. Mansholt keert zich hierin tegen het plan van de commissie van de Europese Gemeenschap om het kernenergie- potentieel op te voeren tot 200.000 megawatt in 1985, wat neerkomt op tweehonderd grote kerncentrales van ieder honderd megawatt. Hij is van mening, dat de ministerraad van de EG uitgaat van een te grote econo mische groei en zich teveel heeft laten beïnvloeden door de wensen van het bedrijfsleven. Rudie Kagle interviewde zigeuner- koning Koos Petaio ('Een minuut vrijheid is nog niet te betalen met 'honderdduizend gulden'), die door de gebeurtenissen in de Nieuw- marktbuurt aan het denken is ge zet. Petaio: 'Toen ik dat zag en hoorde, dacht ik meteen: dat ls precies hetzelfde, dat ze-met ons ook doen. Voor ons allemaal gaat het om gedwongen verhuizing naar gebieden waar geen voorzieningen zijn: of het om een huis of een woonwagen gaat is daarbij geen principieel verschil. Onderhand gaat bijna geen week voorbij of ergens in de stad staan honderden gewapende agenten tegenover strij dende groepen.' Hervormd Nederland: Hervormd Nederland publiceert een gesprek, dat Kees Waagmeester had met dr. Willem Drees (88), die waarschijnlijk wel het langst van alle nu levende politici in de poli tiek heeft meegedraaid. Drees: 'We zitten met een drang naar con sumptie Versobering ligt maat schappelijk moeilijk. Ik ben van mening, dat we in meer algemene zin de consumptie moeten beper ken. Het vraagstuk van de werk loosheid ligt ten dele in het feit, dat men geen ongeschoolde arbeid wil aanvaarden.' En verderop: 'Toen lk jong was heb ik gedacht, dat als Je maar goed wilde, alles op te lossen was. Maar dat is niet zo. Soms moet je tussen twee kwaden het min6t kwade kiezen.' In dit blad ook een interview met Coornhert-Liga-bestuurder Manuel Kneepkens: 'Het is een goede zaak, dat de gevangenbewaarders naar aanleiding van de affaire rond Glas tra van Loon een landelijk actie comité hebben opgericht. De be waarders hebben terecht veel kri tiek op het herstructureringsplan voor het gevangeniswezen. Het zou me niets verbazen, als ze dit jaar gaan staken.' liggen.' De Groene In De Groene staat Arnout Weeda stil bij de spreiding van rijksdien sten, waarbij hij zich afvraagt of dit de 'wonderolie ls voor het Noorden en Limburg.' In een eerste artikel gaat hij in op de historische achtergronden van het omstreden spreldingsbeleid, dat hij 'een rook gordijn noemt voor een falend re gionaal beleid.' Maarten van Dulle- men sprak met ontwikkelingssocio loog Jan Breman over de Neder landse hulp aan Suriname. Breman voorspelt, dat 'bij de uitvoering van de plannen de werkloosheid in Su riname nog groter wordt.' Frank Leljnse blijkt terug op het congres van de Industriebond NW, dat in het teken stond van eensgezindheid tegen rechts Nederland, maar 'waar Arte de komende drie jaar achter moet staan, daarover heeft het congres zich niet specifiek uitge sproken.' Op de middenpagina's schrijft Loek Zonneveld over de 'leerplicht en het recht op nieuwe onderwijsvormen.' Elseviers Magazine: Elseviers Magzine had een gesprek met kandidaat-voorzitter W. J. Ver geer: 'Ik ben van mening, dat op om KVP-voorzltter te worden, om dat hij in tegenstelling tot ex- voorzitter Dick de Zeeuw wordt gesteund door de KVP-top. Ver geer: 'Ik ven van mening, dat op grond van onze opbouw van de bevolking in Nederland er behoefte is aan een drie-partijen-stelsel. Dat zijn socialisten, liberalen en een middenpartij, die haar inspiratie put uit het evangelie. Ik zeg niet dat het CDA links van het midden moet staan en zich moet binden met de PvdA. In deze regeerperiode worden onze beleidspunten het best gerealiseerd in dit kabinet, maar elke parlementaire periode moet dat opnieuw bekijken.' EM heeft ook een 'verslag uit 70', waar de zakenman Jan Ap«Ü vijf weekeinden verbleef weget» een verkeersongeval (zonder letsel), waarbij wel wat drank was ge moeid. Zijn conclusie na dit ver blijf in de Haarlemse koepel: "Zorg dat Je eruit blijft. Het zal mij niet meer overkomen.' EM's omslag ver haal gaat over Engeland en de EG: Veel hoop, weinig glorie.' Vrij Nederland Jaap van Wesel bericht op de voor pagina van Vrij Nederland over Is raël, de olie en het belang van de Egyptische wederopbouw. Het Suez- kanaal: de doodsteek voor Eilat? zo vraagt hij zich af. Wim Wennekes schrijft ruim één pagina over de Emancipade, waarna hij conclu deert, dat deze al van tevoren was mislukt. Verder in VN veel verha len, die echter niet allemaal even vlot zijn door te komen. Vermeldenswaard is in ieder geval wel het gesprek, dat Ab van Iperen had met Michel Simon vlak voor zijn dood. De volgens Chaplin 'grootste acteur ter wereld' is tach tig jaar geworden en heeft gespeeld In 83 toneelstukken en naar schat ting 150 films. Simon: 'Het prachti ge van film is dat het leven van de acteur erdoor geconserveerd wordt. Er zijn acteurs waarvan de naam nog bekend is, maar waarvan nie mand nog kan zien hoe goed ze zijn geweest, terwijl nu de film acteurs en hun werk laat voortbe staan. Zelf wil lk die oude films nooit meer zien. Ze brengen te veel droeve herinneringen terug, maar het is een goede gedachte dat ze er rijn.' De tijd De critici hebben ongêlijk', meent minister Dries van Agt in De Tijd. Rob Vermaas sprak met hem en tekende uit zijn mond op, dat de minister van Justitie dit kabinet nog steeds de moeite waard vindt. 'Ik vind dat dit kabinet verdient te blijven. Het ls een goede zaak dat dit kabinet er ls. En dat betekent dat ik een kabinetscrisis niet baga telliseer. Laat staan dat ik het ei genlijk wel fijn zou vinden, als er een kabinetscrisis zou komen, om dat ik dan het woelige Den Haag zou kunnen verlaten om terug te keren naar het rustige Nijmegen. Dat is helemaal niet waar. Dat zou vaandelvlucht zijn. Ik heb mijzelf ingehuurd voor een normale perio de in dit kabinet en het is een erezaak om die periode uit te die nen.' Anne Blegel besteedt aandacht aan een nieuwe impuls voor het kwij nende kloosterleven. Dit omdat 'Jonge zusters in Frankrijk zich la ten inspireren door oude woestijn vaders.' TV-regisseur Ruud van He- mert tot slot komt op voor vader Willy en vindt dat 'ze voor zo'n vader van mij in het stof moeten UTRECHT De industriebonden NW, NKV en CNV gaan niet akkoord met het aangekondigde ontslag van 72 werknemers bij het in Goirle gevestigde textielbedrijf Van Puyenbroek. Volgens de directie moet de confec tiefabriek van het bedrijf waar nu nog in totaal 435 man personeel werkt dicht vanwege de geste gen arbeidskosten. Het bedrijf wil op den duur naar Tunesië, waar goedkope arbeidskrachten zijn. De industriebonden vrezen dat met sluiting van de confectiefabriek ook de werkgelegenheid van de andere werknemers bij Van Puyenbroek op de tocht komt te staan. De bonden weigeren over de ont slagen te praten. Eerst moeten alle mogelijkheden tot behoud van de werkgelegenheid worden onderzocht. Bovendien moet de Strucon de Stichting tot behoud van de werk gelegenheid in de confectie nog over een steunaanvrage door Van Puyenbroek beslissen. Districtsbestuurder H. de Jong van de Industriebond NKV heeft inmid dels namens de vakbonden een verzoek tot steun gericht aan de Nationale Investeringsbank. Een woordvoerder van de Industriebond NKV: 'De directie van Van Puyen broek verwijt ons ten onrechte dat wij hetb edrljf kapot willenm aken. De algemene werkgelegenheidssitu atie in Tilburg ls zeer benard en bovendien zijn MJ Van Puyenbroek de afgelopen jaren al tientallen werknemers geleidelijk verdwenen. Het gaat ons om handhaving van de werkgelegenheid. Volgens de vakbondswoordvoerder zijn de ervaringen met Van Puyen broek slecht. De Industriebond NKV heeft b.v. het vermoeden dat het bedrijf op grote schaal de ver plichting tot ultbetalilen van het minimumloon heeft ontdoken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11