VS dreigden met wapenembargo in Indonesische kwestie-1949 Werkloosheid daalde veel te weinig: beeld is somberder geworden ■J KING I Spreiding 'verscheurend' voor partijen Rechter dwingt huis te kopen Nederland sloeg terug met lidmaatschap NAVO Seizoenherstel stelt erg teleur Grootste kring /P (Brabant) steunt Vergeer Raadslid wilde niet van gemeente profiteren Open dakje... Hilversum III... En een Kingetje... (Het leven is zo kwaad nog niet.) Fracties moeten in Kamer alle afdelinge n tevreden stellen ;OUW/KWARTET DINSDAG 10 JUNI 1975 BINNENLAND [Van een onzer verslaggevers iEN HAAG De Verenigde Staten hebben in 1949 gedreigd de lerikaanse militaire hulp aan Nederland te staken als ons land tiet tot een regeling met de Indonesische nationalisten zou komen, jfa een reactie zou de Nederlandse regering toen hebben laten we- onten dat in dat geval ons land het lidmaatschap van het Atlantisch oe.bondgenootschap opnieuw zou bezien. itrDit staat in een document dat het ministerie van buitenlandse 3i zaken in Washington vandaag zal vrijgeven. Gevraagd om een re- iv actie zei mr. D. U. Stikker, destijds minister van buitenlandse za ten, ons dat 'de zaak genuanceerder lag dan uit het document 3 fee. J; Iet document is een memorandum p lat de Amerikaanse minister van gl mitenlandse zaken, Dean Acheson, J ïeeft opgesteld na diens besprekin- ;en met mr. Stikker, op 31 maart "949. Tijdens dit gesprek zei minis- J er Acheson dat de Amerikaanse ,jmenmg was 'dat de Nederlanders chuldig waren aan agressie' en hij dat als Nederland niet tot een vergelijk met Indone- ië kwam er geen kans be stond dat het congres in overwe- ging zou nemen geld ter beschik- king te stellen voor militaire be- 1 foorrading van Nederland. Minister „ïtikker zou toen geantwoord heb- "fben dat de Nederlandse regering in Ilat geval 'opnieuw zou overwegen Af het raadzaam was het Atlantisch ,Pact te ondertekenen'. De NAVO as toen in oprichting, het Atlan- ich Pact was opgesteld en de des- ttreffende landen hoefden het al- i^Jeen nog te ondertekenen. De volgende dag, op 1 april, bracht minister Acheson hetzelfde pro bleem ter sprake tijdens een onder houd met de Belgische minister van buitenlandse zaken. Paui-Henri Spaak. In het memorandum schreef Acheson over dit onderhoud: 'Ik legde hem (Spaak) uit dat het con gres het leveren van wapens aan Nederland niet zou kunnen goed keuren ómdat die wapens naar In donesië konden gaan. Het congres was niet geneigd geld ter beschik king te stellen aan landen die zich niet hielden aan besluiten van de Verenigde Naties. Het betreft hier geen discriminatie jegens Neder land'. Ter verduidelijking: de Vei ligheidsraad had Nederland ver zocht de militaire acties in Indone sië te staken. Volgens het memorandum had Spaak begrip voor Achesons' stand punt. 'De Nederlanders', zo zou Spaak hebben gezegd, 'hadden een grote fout gemaakt door tot mili taire acties in Indonesië over te Dean Acheson gaan. maar het was in het alge meen belang om alles te proberen om hen (de Nederlanders dus red.) uit de problemen te helpen'. Vol gens Acheson zag Spaak in 'dat de Nederlandse positie onhoudbaar was en dat het onverstandig was van Nederland om er op te blijven staan dat de Indonesische kwestie gelegenheid was'. Oud-minister van buitenlandse za ken, mr. Stikker, gaf als voorlopige reactie ('ik heb het document nog niet gelezen') dat hij enkele dagen voor het gesprek met Acheson in Parijs een officieel bezoek had ge kregen van Averell Harriman, die hem in opdracht van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse zaken meedeelde dat Nederland moest begrijpen dat de Verenigde Staten bereid waren de NAVO tot stand te brengen en militaire hulp te geven aan hun toekomstige bondgenoten maar dat zij niet be reid waren dergelijke hulp te geven aan een land als Nederland, zolang deze zijn koloniale moeilijkheden niet had opgelost. Nog diezelfde avond vertrok de heer Stikker naar Londen, waar hij een gesprek had met zijn Engelse collega Bevin. 'Hij zei mij dat deze Amerikaanse aan pak niet kan, dat wij dit moesten voorkomen, dat de Amerikanen van houding moesten veranderen voor wij het Noordatlantisch Verdrag konden tekenen'. Terug in Nederland besprak de heer Stikker het Amerikaanse dreigement met een aantal fractievoorzitters, onder wie de ARP-ers Bruins Slot en Schouten. 'Ik wilde deze zaak niet in het openbaar in de Staten- Generaal ter sprake brengen', aldus de heer Stikker, en in zijn memoi res schrijft hij waarom: anders zou het parlement niet toegestan heb ben dat Nederland tot de NAVO uitsluitend een binnenlandse aan- toetrad. De fractievoorzitters waren mr. D. U. Stikker het met minister Stikker eens dat als de Verenigde Staien niet van houding zouden veranderen Neder land het Noordatlantisch verdrag niet zou ondertekenen. Minister Stikker deelde dit op 31 maart aan Dean Acheson mee. Ook minister Bevin bracht deze kwestie ter sprake tijdens een bezoek aan Washington. Dean Acheson beloof de toen dat het amendement Brew ster en het amendement Vanden- berg (waarin de Amerikaanse rege ring gevraagd werd geen militaire en/of andere hulp aan Nederland te geven zolang ons land militaire acties in Indonesië voerde) niet van invloed zouden zijn op de hulpverlening aan Nederland, hoe wel het bedrag voor hulp aan Indo nesië. dat onder de post 'Nederland' was opgenomen, daar voorlopig uit geschrapt zou worden. De heer Stikker kon zich hiermee vereni gen. Op 5 april ondertekende Ne derland het Noordatlantisch ver drag. i5 OSS Het bestuur van de KVP- kring Brabant, de grootste kring van de KVP, heeft volgens KVP- fractievoorzitter Andriessen een wijs besluit genomen dor zijn steun te geven aan kandidaat Vergeer, die is voorgedragen voor het voor- ziterschap van de Katholieke Volks partij. 'Het is bijzonder verheu gend, dat dit bestuur dat besluit nam', aludus mr. Andriessen gister- ayond tijdens een spreekbeurt te J Oss. Mr. Andriessen zei, dat er geen pnkel bezwaar is om de eigen partij te versterken en te profileren. 'Maar dat wilde De Zeeuw niet. Die wilde de KVP omvormen tot een christen-democratische partij. Een CDP binnen het CDA zou verwar- ring geven. Verwarring bij de part- ners ARP en CHU en verwarring Jbij de honderden provinciale en gemeenteraadsfracties van het .CDA' aldus de voorzitter van de ^KVP- Tweede-Kamerfractie. Vergeer (ADVERTENTIE) Paps we komen klinkt leuker met een bloemetje van Fleurop. fleurop Interflora garandeert Uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. Niemand woont levér M om 'n bloemetje te sturen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het aantal werk lozen is in de maand mei veel te weinig gedaald. Het aantal daal de met ruim tienduizend, maar dit cijfer had, gezien het gunsti ge seizoen, veel groter moeten zijn. Het algemene beeld van de werkloosheid is daardoor in fei te somberder geworden. Als geen rekening wordt gehouden met de invloed van het seizoen is de werkloosheid gestegen met 10.900 tot 211.900. Half april hadden 1.298 bedrijven toestemming gekregen voor een kortere werktijd. Bij' deze kortere werktijd waren 78.510 werknemers betrokken. Dit cijfer is vergeleken met de maand maart niet ongun stiger geworden. Wel ongunstiger is h?t cijfer over de langdurig werklozen. Sinds fe bruari is het aantal werklozen, die langer dan een half jaar staan ingeschreven met 15.780 gestegen tot 57.100. Dat was 33 procent van- het totaal aantal werklozen. Eind mei 1974 bedroeg het aantal lang durig werklozen 31.780 of wel 29 procent van het totaal. Onder invloed van het seizoen nam het aantal werklozen de vorige maand af onder de bouwvakarbei ders (21 procent) het horecaperso- neel (18 procent bij de mannen en 15 procent bij de vrouwen) en on der de landarbeiders (17 procent). In het algemeen is de stijging van de werkloosheid bij de jongeren groter geweest dan bij de ouderen. Vooral onder de 20 jaar is de kans op werkloosheid zeer groot. Sinds mei 1973 is de werkloosheid onder de jongens beneden de 20 jaar 2.74 keer zo groot geworden en onder de meisjes onder de 20 jaar 3,29. Bij het aantal werklozen van 173.430 moeten nog 13.850 werkzoe kenden worden geteld, die bij de een gedeeltelijke dagtaak staan in- gewestelijke arbeidsbureaus voor geschreven. RITA Mam, we zijn bedrogen. Mijn nieuwe regenjas is niet water dicht.' Van een onzer verslaggevers OUDEWATER Prof. dr. C. H. Schouten, secretaris van de Sociaal Economische Raad, moet tegen zijn zin het gerestau reerde huis Donkere Gaard 13 kopen. Hij moet daarvoor aan de gemeente Oudewater vijftigduizend gulden betalen. Ogen schijnlijk een voordelige transactie, waar hij best mee in zijn schik zou kunnen zijn. Er is echter zoveel aan vooraf gegaan en koper en verkoopster zijn inmiddels op zulke hoge kosten gejaagd, dat het plezier er wel goed af is. De heer Schouten zegt van de uitspraak van de Utrechtse rechtbank, waarbij hij wordt verplicht zijn handtekening on der de definitieve koopakte te zetten, dat deze hem op grond van de rechtsorde verplicht een ander beginsel van de redchtsor- de met voeten te treden. De uitspraak, waarop hij verder geen commentaar wil leveren, komt er namelijk op neer dat hij nu toch moet gaan profite ren van de gemeente Oudewater op grond van een raadsbesluit, waaraan hij als raadslid zelf heeft meegewerkt. Het CH- raadslid Schouten zegt in 1971 met de gemeente te zijn over eengekomen dat hij het aan zijn woning grenzende pand Donkere Gaard 13 .nadat dit zou zijn gerestaureerd, voor een halve ton zou kopen. Het zou de prijs zijn. die overbleef na aftrek van de subsieies voor de restauratie, zodat de gemeente zelf geen cent zou behoeven te betalen. De heer Schouten stond op het principiële standpunt dat hij zich als raadslid in geen enkel opzicht bevoordeeld zou mogen voelen. Toen het raadsbesluit was genomen, werd hij overigens toch al opgebeld door ieand, die vond dat hij dat prachtig voor zichzelf geregeld had. Kosten hoger De aankoop zou geschieden op grondslag van het bestek, dat de directeur van gemeentewerken had gemaakt en dat geautori seerd was door Monumenten zorg. De restauratie, die zich van de grond af voltrok, duurde ze ventien maanden, langer dan de bedoeling was. Bovendien bleek dat er bepaalde fouhen waren gemaakt en dat soms van het bestek was afgeweken. Door dit alles vielen de kosten aanzien lijk hoger uit dan was geraamd en dit nu werd het punt, waaruit een affaire groeide met aan de ene kant het principe en aan de andere kant zakelijk belang. De gemeente Oudewater moest de meerkosten betalen. De heer Schouten zag dat echter als in strijd met de door hem als raadslid afgelegde ambtseed: hij zou ondanks de gemaakte af spraken daardoor toch gemeen schapsgeld moeten aannemen. Hij zei af te zien van de koop van het huis en dacht dit te gereder te kunnen doen omdat hij geen voorlopige koopakte had getekend. De gemeente Ou dewater, bang met het pand te blijven zitten, besloot toen tot het voeren van een rechtsgeding tegen haar raadslid Schouten. Voor deze bleef geen andere weg open dan na een twintigjarig lidmaatschap maar uit de raad te verdwijnen toen hij geen ge hoor kreeg voor zijn redenering dat een zaak als deze, met zoveel principiële kanten en ontsierd dooi- zijns inziens duidelijk aan wijsbare beleidsfouten. niet moest worden voorgelegd aan de civiele rechter maar aan de ho gere bestuurlijke organen. De rechtbank nu kwam tot het oordeel dat hij ten aanzien van de gemaakte afspraken tekort schoot in de bewijsvoering. De heer Schouten werd dientenge volge in hel. ongelijk gesteld. Het paradoxale van dit hele ge val is dat hij wel het proces heeft verloren maar, van zijn eigenbelang uit bezien, er beter van is geworden. Immers, hij krijgt nu het duurder geworden pand. Had hij de rechtszaak ge wonnen dan zou hij feitelijk hebben verloren. De heer Schou ten zegt het allemaal erg onbe vredigend te vinden. Waarbij komt dat in de kleine gemeen schap van Oudewater het con flict onmiddellijk in de politieke sfeer terecht kwam en daar is de civiele rechter nu net niet voor. (ADVERTENTIE) VOtm f=>rrn cint «F Natuurzuivere pepermunt (ADVERTENTIE) En ü,hoe komt u aan uw Amro Privérekening? Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fracties van de politieke partijen in de Tweede Kamer zullen het vandaag en morgen moeilijk hebben om al hun kiezers tevreden te stellen. De Kamer houdt zich deze dagen namelijk bezig met de spreiding van de rijksdien sten. De Haagse afdelingen van de meeste politieke partijen zijn tegen de plan nen van de regering om een aantal rijksdiensten over te plaatsen naar het Noor den en naar Limburg, terwijl de partijen daar er juist vóór zijn. „Wij hebben een tijdje terug een eigen huis gekocht. En de hypotheek hebben we toen bij de Amro gekregen. Omdat ze ons ontzettend prettig hielpen, alles rustig uitlegden, voor- èn nadelen. Wel, toen hebben we besloten om voortaan ook maar mijn salaris tiaar ze te laten overmaken. Dat had nog allerlei praktische voordelen ook. Zodoende. Den Haag heeft gisteren tij dens een bijeenkomst in het congresgebouw, nog een laatste protest laten horen tegen de plannen van de regering. Ongeveer 2500 mensen (voornamelijk PTT- ers) hoorden dertien spre kers nog eens krachtig argu menteren tegen de sprei dingsplannen. De bijeenkomst was belegd, door de Haagse afdelingen van de WD, PvdA, CDA, PPR, PSP en CPN, de dienstcommissies van de PTT, het CBS. de topografi sche dienst, de PTT-vrou- wen en de ambtenarenbon den. Na de bijeenkomst werd op het Binnenhof een petitie met de bezwaren aan kamervoorzitter Vondeling aangeboden. De plannen van de regering houden de overplaatsing in van een deel van de centra le directie van de PTT naar Groningen (Drieduizend plaatsen) en Leeuwarden vierhonderd plaatsen). Zwol le krijgt het rijksinkoopbu- reau met ongeveer vierhon derd arbeidsplaatsen. Een aantal kleinere diensten tot een totaal van ongeveer achthonderd plaatsen al worden hergeplaatst naar Emmen. Voor Zuid-Limburg heeft de regering ongeveer tweeduizend plaatsen in petto, waarvan het centraal bureau voor de statistiek (CBS) met elfhonderd plaatsen wel het belangrijk ste deel uitmaakt. Met de overplaatsing van het CBS is overigens al begnneo. Aantasting De gemeente Den Haar ar gumenteert haar tegenstand tegen de regeringsplannen met het feit dat Den Haag ernstig aangetast zou wor den in haar functie als re- geringsstad, terwijl de ge bieden waar de diensten naar toe gaan er nauwelijks mee gebaat zouden zijn. De begunstigde provincies daar entegen zeggen dat de over plaatsing van hoogwaardige arbeidsplaatsen een belang rijke stimulans zal zijn voor de gehele werkgelegen heid in die gebieden, omdat daarmee veel verzorgende bedrijven binnengehaald worden. De centrale directie van de PTT heeft zich vrijwel una niem tegen de overplaatsing naar Groningen en Leeu warden verklaard. Zij is bang dat deze verplaatsing desastreuze gevolgen zal hebben voor de dienst. Bo vendien verwacht de directie dat er, nu de regering heeft verklaard dat de hele affaire op basis van vrijwilligheid zal gaan, niet voldoende mensen te vinden zullen zijn. Als alternatieven heeft de regering dan. alleen maar de hele operatie afgelasten of toch een aantal mensen dwingen mee te gaan. Bo vendien hebben de vrouwen van de over te plaatsen PTT-ambtenaren de dat is inmiddels gebleken ge rechtvaardigde angst dat zij daar geen werk kunnen vin den. De noordelijke provincies lijken overigens klaar te zijn om de ambtenaren met open armen te ontvangen. Vooral de stad Groningen heeft al belangrijke investe ringen gedaan in onder an dere de woningsector om al les gereed te maken voor de PTT'ers. Mochten de plan nen van de regering niet doorgaan dan zal deze stad dan ook ernstig gedupeerd zijn. De Kamer begint vandaag met de afsluiting van het debat over de aankoop van de F16 stra'aljager. De stem mingen over de vorige week ingediende moties zullen weinig verrassingen opleve ren. Het staat al vast dat de moties tegen deze aankoop ingediend door PvdA. PPR, PSP en CPN in oplopende scherpte zullen worden ver worpen Hetzelfde lot zal een WD motie treffen om het direct te bestellen aan tal F16 jagers op te voeren van 84 tot 102. De AR motie om de bestelling in 1978 van de in optie genomen 18 toestellen harder te maken zal mogelijk aangehouden worden. Voorts zal de Kamer zich vandaag nog bezig houden met een aantal wijzigingen van het militair recht. De nota voor de herziening van het militair tuchtrecht is daarbij onder meer aan de orde. Een van de belangrijk ste voorstellen uit de nota is de commandanten de be voegdheid te ontnemen nog vrijheidsstraffen op te leg gen. Dat zou alleen door de militaire rechter gedaan mogen worden. Andere voorstellen uit de nota zoals de afschaffing van zwaar arrest en de invoering van de geldboete voor militairen, zijn al reeds wettelijk gere geld. De Eerste Kamer houdt van daag en morgen het beleids debat over buitenlandse za ken. Donderdag hoopt de Tweede Kamer het vorige week uit gestelde debat over de har monisatie van het wei- zijndsbeleid en de welzijns- wetgeving te houden aan de hand van de zogenaamde knelpuntennota. De «bijzon dere commissie voor het welzijnsbeleid besprak aan het eind van het vorig jaar deze nota reeds. Op tafel kwam toen een motie van de gehele commissie, waarin werd gevraagd om de instel ling van een college van ad vies en bijstand voor het wel zijnsbeleid. Bedoeld werd een soort 'SER' voor het welzijnsbeleid. Het college moet zo snel mogelijk worden ingescha keld bij de beoordeling van de wetsontwerpen op het ter rein van het welzijn in af wachting van het totstand komen van een. algemene kamerwet. Het grote probleem is de coördinatie van het welzijnswerk omdat activi teiten onder verschillende autonome ministeries vallen. Door de christen-democra ten zal in dit debat zeker worden gewezen op het be lang van het particulier Ini tiatief voor het welzijns werk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3