Jennifer Mullers 'Strangers' groots stuk theaterwerk Een 'verharde' Tsjechof Perfectie is ook niet alles J Denk s aan een buitenlander op z'n tijd. Voorde aardigheid. DE KLOOF ZONDERBRUG Advertenties op deze pagina vallen hoegenaamd niet op. INSTITUUT PRAEHEP i Kerkconcerten Nederlands Kamerorkest Manhattan project met Seagull JtolkindFesiivtir25 Stadhuisconcert rondom Bachs huiselijke kring LANDBOUWSCHAP GEROUTINEERDE TYPISTE PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN RievanRossum TRILOGIE TROUW/KWARTET MAANDAG 9 JUNI 1975 KUNST door Hans W. Ledeboer DEN HAAG Misschien was dit Holland-Festival na de moei lijkheden van vorig jaar voor het Nederlands Dans-Theater een uitdaging. Misschien was bij choreografe Jennifer Muller langzamerhand de idee gerijpt van een groot uitgewerkt avond vullend stuk ballettheater. Mis schien is het allemaal eenvou digweg gegroeid uit een samen werking tussen Jennifer Muller, het Nederlands Dans-Theater en de componist Burt Alcanta ra. In ieder geval: Strangers van Jen nifer Muller, waarmee het Neder lands Dans-Theater zich ditmaal op het Holland-Festival presenteert is een fenomenaal stuk theaterwerk geworden. Zodanig zelfs, dat de beide onvol komenheden elk van de twaalf scènes is te lang uitgewerkt en er zijn in beweging en choreografie teveel herhaleingen wegvallen in de boeiende spanning, die stap voor stap wordt opgebouwd en die zich aan het eind manifesteert in een vraagteken. Toch oplossing? Breek punt? Verder naar het niets, zonder dat er iets kan worden opgelost? Het blijft allemaal volledig open, de toeschouwer mag het zelf invul len. Er is de hele avond geen pau ze: de opopende spanning wordt niet onderbroken. De stelling waarop het stuk is ge baseerd is heel simpel: de 'stran gers' vreemdelingen van de titel zijn mensen, die elkaar heel intiem kennen en die in deze itimi- teit er niet niet meer? nooit? in slagen elkander wezenlijk te bereiken. Jennifer Muller gaat uit van een huwelijkssituatie, maar haar gegeven kan op elke langduri ge intimiteit slaan. Elk van de partners heeft een eigen gedach- tcnwereld, een eigen gevoelsleven. 'Europees' Scène uit 'Strangers' by het Nederlands Danstheater balletwereld, de soliste Sheri Gaia. eens horen beschrijven als 'een verrukkelijk mens. dat je alle3 kunt laten doen'. In 'strangers' toont zij volop de artistieke virtuose en danstechni sche veelzijdigheid en danskwalitei ten, die tot deze aanduiding aanlei ding hebben gegeven. Een verrassing is Yteke Waterbolk, nu niet als danseres maar als actri ce, met heel ingehouden stil spel en juist door die ii getogenheid met een grote dramatische kracht. Dat geldt evenzeer voor haar partner, de acteur Marco Kalish. De muziek van Burt Alcantara is hoogst indringend, meeslepend en vol uitdrukking. Intressantis de aankleding door de New-Yorker William Katz.- Van hem hebben wij vaker werk gezien: hij maakte de cors en costuums voor Louis Falco, voor een aantal eerder door het Nederlands Dans-Theater uitge brachte balletten van Jennifer Muller en voor Jiri Kilians Viewers, dat ook al te zien was bij het Nederlands Danst-Theater. Na het Holland-Festival komt 'strangers' na een toernee naar Londen en Venetië in de tweede helft van juli terug naar Amster dam, waar het Nederlands Dans- Theater vijf voorstellingen zal ge ven in de stadsschouwburg. Wat wij van de Amerikaanse Jen nifer Muller kennen, heeft wel eens het karakter van een over-simplifl- catie, een al te naïeve structuurop- zet, niet helemaal passend in het Europese gevoelspatroon. Strangers mist dit en het is daarop wellicht het meest 'Europees' van karakter van alles wat wij tot nu toe van haar hebben gezien. Volkomen Europees is de humor, die in veel scènes de situatie ver zacht met paridiërende stekelighe den naar bekende klassieke thea ter-, opera- en balletwerken. Euro pees is ook het 'open slot'. Soms is er een dramatisch accent, zoals de illustratie van de onbereikbaarheid door een duet met in een dwang buis gebonden armen en handen. Om dit in wezen lang niet eenvou dige dans- en theaterstuk feilloos te kunnen brengen moet er binnen het ensemble heel hard n ook met veel enthousiasme en overgave zijn gewerkt. Wij hebben iemand uit de door Jac. Kort BROEK IX WATERLAND Ook ln dit Holland-Festival geeft met Nyderlands Kamerorkest weer een zestal concerten in historische kerk gebouwen in en r ond Amsterdam Wat dit laatste betreft, ook de vol gende weken zal dit orkest zich op zaterdagmiddag om één uur laten horen in de Nieuwe Kerk op de Dam in de Hoofdstad, nadat dit kerkgebouw wegens restauratie zo'n kleine twintig jaar voor het publiek gesloten is geweest. Vrijdagavond erd het eerste concert door het Nederlands Kamerorkest onder leiding van David Zinman gegeven in de Hervormde Kerk te Broek in Waterland. Het program ma vermeldde Sinfonia opus 18 no 6 van Johan Chr. Bach, Vioolcon cert K.V. 218 van W. A. Mozart, Suite mr 2 in b klein van Joh. Seb. Bach en de Symfonie K.V. 201 van Mozart. Als solisten traden op Jac ques Hartog viool, en Raymond Delnoye, fluit. In de hoge kerkruimte vond de Sinfonia van Joh. Chr. Bach een ideale uitvoeringsplaats waar zowel de lichtvoetige boekdelen als he- tietwat stemmige middenspel voort reffelijk tot hun recht kwamen. Het Concert voor viool en orkest van Mozart in stylistisch opzicht nauw verwand met het vooraf ge speelde werk, werd door Jacques Hartog (aanoverder van de tweede violen van het N.K.O.) uitstekend gespeeld, gaaf en zuiver, met een warme toon en mooi van voor dracht. Het orkest begeleidde het werk met grote attentie en fraai van klank. Na de pauze werd Bach's Tweede Suite ten gehorè gebracht, waarin de fluitsolo werd gespeeld door Raymond Delnoye. Een zeer veelei sende partij maar de solist bleek haar in alle opzichten te beheersen, technisch zowel als muzikaal, waar bij ik de fraaie versieringen die In de soli werden aangebracht, afzon derlijk wil memoreren. Mozarts Symfonie K.V. 201 besloot het con cert. Van Jongepler's orgelsoli met wer ken van Bach sr. en jr. Honllius en Krebs ging aan het concert vooraf. door Ber Huising AMSTERDAM Het druk be- zette Manhattan Project bracht het Holland Festival vrijdag avond in Mickery de voorstel ling van Seagull, dat is de Meeuw, van Tsjechof. Heel wat anders dan Alice in Wonderland en Our Late Night, en niet zo goed, vond ik. Tsjechof schijnt de groep niet erg te liggen. Of de wijze waarop deze Amerikanen Tsjechof spelen ligt mij niet. Zij hebben hem verhard. De zachte tussentinten, de weemoe dige stemming hebben ze wegge veegd. De dialogen klinken scher per, bij het sarcastische af. De ka rakters worden niet langzaam aan en genuanceerd duidelijk, maar zijn meteen, en eenzijdiger, om lijnd. Ze zijn niet aardig meer en ze bewerken hun ongeluk en dat van andere duidelijk zelf. Dat zit er bij Tsjechof ook wel in, maar hij stel de het milder, met een soort mede lijden. ren lopen met hun romantische ge voelens te pletter tegen de zelf zucht der ouderen. En iedereen is zo met zichzelf bezig, dat hij op de anderen niet goed let. Tsjechof bezag ze met humor. Voor hem konden zij het ook niet hel pen. Daar zat dan ook die melan- kolieke burgerlijke onmacht en verveling van de toenmalige Rus sen (1896) aan vast. En als je die weglaat wordt het wel 'moderner' en Amerikaanser, maar nog niet beter. Daarbij komt dat The Manhattan Project het moet doen zonder stemmige decors en met een be scheiden kostumering, terwijl regis seur Andre Gregory het ook moest stellen met de spelers die hij er voor had. Die zijn goed in Allee en in Our Late Night, maar kunnen ook niet alles. Een paar rollen wa ren mooi bezet. Angel? Pietropinto is een warme, doorleefde Nlna, en Gerry Bamman is in zijn sarcasti sche opvatting, een sterk neerge zette, ontgooichelde en wilszwakke Trisorin. Karen Ludwig speelt een prachtige Masja. Maar van de ove rige rollen kun je alleen zeggen dat ze redelijk tot middelmatig werden gespeeld, zonder dat de figuren echt tot leven kwamen. En dat deed iedereen zo'n beetje op een eigen manier, zodat het spel geen eenheid werd, maar uiteenviel in ongelijke brokken. door Adr. Hagen RIJSWIJK 'Rondom het noten boekje van Anna Magdalena Bach' luidde de min of meer gezochte titel van het concert, dat in het Rijswijkse stadhuis werd gegeven door het ensemble 'Musica Da Ca mera'. De verklaring van deze aan kondiging was, dat de uitgevoerde werken of voorkomen in het eerste en het tweede Notenbuch of wel eens in de huiselijke kring van de familie Bach werden uitgevoerd. Huisconcerten werden inderdaad gegeven. Niet alleen was Bachs tweede echtgenote Anna Magdalena zangeres van beroep, doch een trot se Johan Sebastian schreef eens over zijn kinderen 'Insgesamt aber sind sie geborene Musici'. Anna Magdalena schonk Bach dertien kinderen, helaas bleven er van de eerste acht slechts twee ln leven. Niet alle door 'Musica da Camera' uitgevoerde werken waren even in teressant. Van de trio-sonate ver zorgde Bach slechts de baspartij. En wat betreft de aria 'Amore Tra- ditore' wordt aan de echtheid ge twijfeld. Die twijfel is ook gerecht vaardigd bij de basaria 'So oft ich meine -Tabackpfeife rauche'. Jaap ter Linden, Gamba en Ton Koop man. clavecimbel, gaven een geïn- spiteerde uitvoering van de sonate nummer 1028, een hoogtepunt uit dit programma. De zesde vloolsona- te nr. 1019 werd door Lucy van Dael levendig doch niet geheel feil loos vertolkt. -Een van Bach's zo nen, namelijk Karl Philipp Emanu el. was vertegenwoordigd met zijn hobosonate, Ku Ebbinge was de stijlvolle vertolker in een technisch gave weergave. Het vokale element in het pro gramma werd verzorgdd oor de so praan Marjanne Kweksilber en de bas Ruud van der Mee.r Gezamen lijk zongen zij een deel uit de 152e cantate, zij vormden een smaakvol geheel met het ensemble. De so praan liet zich ook horen ln recita tief en aria 'Ich habe genug', dat later onder nummer 82 bekend werd als Bachrcantate en in 'Bist du bei mir', eveneens uit het twee de Notenbuch. Ton Koopman had bij dit alles een groot aandeel. Wellicht zelfs al te veel om de spanning volledig te kunnen hand haven. Indien men van mening is, dat een festival juist die evenementen moet bieden die in een normaal seizoen niet of vrijwel niet uitgevoerd wor den, dan kan men een vraagteken plaatsen bij de noodzaak van dit concert. De belangstelling voor dit gebeuren was niet overweldigend groot. Nijmeegse student wint orgelconcours Van een verslaggever BOLSWARD Joost Langeveld (31), student ln de sociologie in Nijmegen is zaterdag in Bolsward winnaar geworden in de strijd om de eerste plaats bij het harmonise ren van een koraalmelodie en het improviseren van vier variaties op dit thema. Dit orgelimprovisatie concours werd voor de dertiende keer gehouden in de Martinikerk te Bolsward. In totaal telde dit con cours drie deelnemers, die waren overgebleven uit een voorselectie. Kamerkoor en gitaarkwartet door R. N. Degens AMSTERDAM SCHEVEMN- GEN Het is jammer dat het Zweeds Kamerkoor niet nog een paar maal in het Holland Festi val optreedt. Het heeft meege werkt aan de uitvoeringen van Handels Jephta en het gaf vrij dag en zondagavond een eigen concert in Amsterdam (De Duif) en Rotterdam (De Doelen) Daarmee moesten we het doen, en ondanks de goede belangstel ling zouden er toch meer men sen van deze sublieme koorzang moeten hebben gunnen genie ten Want dit in 1945 opgerichte ensemble geeft zelfs de Neder landse concertbezoeker die met een Nederlands Kamerkoor en met een Nederlands Vocaal En semble aardig verwend is. nog wel aanleiding tot verwndering en verbazing. Men kan dacht ik rustig stellen dat in dit door gaans 28 man tellende ensemble (in Amsterdam telde ik er 30 de perfectie van de vocale samen zang is bereikt). Aan trefzeker heid, toonvorming en nuance ring valt voor mij na dit ge hoord te hebben niets meer te wensen dan (misschien) iets meer spontaniteit; maar ik slik deze opmerking graag direct weer in. Want van de volmaakte vertolkingskunst waarin zowel werken van Monteverdi en Ros sini, als van Dallapiccola en Penderecki vrijdag in D e Duif klonken, dachten we toch hoog stens gedroomd te hebben. Maar nee, het bestaat echt. Eric Eric- son die het koor vanaf de op richting leidt en die er ook de hele artistieke verantwoording voor draagt, is nu 57 jaar. Als hij er mee ophoudt komt er ook een einde aan het Zweeds Ka merkoor in de kwaliteit waarmee het terecht wereldberomdheid heeft gekregen. Want de gemid delde leeftijd van de vocalisten die het nu vormen, ligt beneden de dertig en is altijd laag ge weest. Wat inhoudt dat de bezet ting in de loop der jaren vele malen gewijzigd is. Met handha ving van dit tcp-peil betekent dit, dat Eric Ericson de garantie voor de kwaliteit van dit zingen is. Vlekkeloos Nogmaals jammer dat ze weer weg zijn: maar wie het niet In gehoord heeft moet maar gauw e de verkrijgbare grammofoonpla ten kopen van dit ensemble, dat bij de hoogste technische per- i| fectie ook de grootst mogelijketjl muzikale schoonheid overbrengt, Wat niet altijd samengaat, Waarvoor het gitaarkwartet Tar- rago! in dit Holland Festival on gewild liet bewijs levert. Nu is die perfectie van dit uit vier jongen Spanjaarden vlekke-di loos bestaande ensemble niet zó groot, maar ze spelen met z'n vieren in technisch opzicht toch een aardig vlekkeloos spelletje gitaar-kwartet. Zó goed, dat het soms net één instrument lijkt, en dan vraag je je af of het er wel vier moeten zijn. Zeker bij dat deel van hun repertoire dat uit bewerkingen, soms van stuk ken voor gitaar-solo, bestaat. Ze spelen ook speciaal voor hen gecomponeerde werken, meestp van Spaanse componisten. Afge zien van het feit dat die stukken óók niet zijn om over naar huis11 te schrijven, worden ze woor het n schools-perfecte gepriegel van het Kwartet Tarragó in muzikaal opzicht helemaal steriel ge-1^ maakt. Bij hen werd de techniek een gegarandeerd voorbehoeds- middel tegen muzikaal genot. De vier leden van het Kwartet zijn nog jong en het ensemble bestaat nog pas vier vier jaar. Er is dus nog kans op verbetering; misschien als ze heel veel verge- ten van wat ze geleerd hebben" van Graciano Tarragó de man1 die het kwartet stichtte en van 5 wie ze vermoedelijk alle vier les hebben gehad op het Conserva torium van Barcelona. De tech nische basis is best goed; maat uziekmaken is er nog niet bij j Ze treden vanavond nog op in Amsterdam (Doopsgezinde kerk) j. en dinsdag in de Oosterpoort in Groningen. Terese Berganza in RAI-concert door Piet Visser AMSTERDAM Zaterdagavond in de grote hal van de Nieuwe RAI. Oorspronkelijk niet aangelegd als concertzaal. Met wat geluidstech niek toch maar als zodanig in orde gemaakt:dat wil zeggen een groot aantal plaatsen keurig gerangschikt tot een maximum en met voldoen de accommodatie voor de TV-opna- me-techniekers om practisch onaf gebroken nummertjes 'zweefvliegen' weg te geven. Nogal irriterend, vooral als de he ren binnen het gezichtsveld van de kijkende luisteraars opereerden. Het zal er onvermijdelijk bij ge hoord hebben. Maar leuk was het niet. En dan waren in tegenstelling met andere jaren de verslaggevers gezamenlijk weggestopt in het verst afgeslegen 'Vak H', wat voor ons de indruk wekte of we er vanuit verte bij zaten. Elk geluid verl hierdoor aan kracht èn duidel heid, zodat het praktisch niet i gelijk was om aan de prestaties i het orkest, noch aan die van mezzosopraan Terese Berga recht te doen. Onder leiding van de Russische rigent Kirill Kondrasjini werd door het Concertgebouworkest verig en correct gemusiceerd. |j leidde zijn spelers met korte, nitieve gebaren, met een hoofdl èn met zijn ogen in alle dynamii afmetingen die hij wenste in graag gehoorde en enthousiast, luisterde programma: Mend j sohn's 'Hebriden-Ouverture', 'Lieder eines fahrenden Gesel t van Mahler, met uiterste plesse en expressie door Bergs n gezongen n de 'eSymphi pathétique' van Tsjaikowsky, soia gespeeld en langdurig toegejuicl v De Meeuw neergeschoten, opge zet is het symbool voor Nina, het jonge idealistische meisje van het land, aan gaat, om actrice te Trigorin aan gaat. om actrice te worden. Hij verlaat haar weer en keert terug naar de egoïstische gro te actrice Arkadina. Haar zoon Kostja mislukt als schrijver en pleegt zelfmoord omdat Nina niet van hem kan houden. En hij gaf weer niets om de. op hem verliefde, sombere Masja. die uit wanhoop de onderwijzer trouwt, waar zij weer niet van houdt. Haar moeder, met een botte man getrouwd, is verliefd op de dokter, die vele liefjes had, in tegenstelling tot een oude oom die nooit aan liefde was toegekomen. De jonge- Het bedrijfsorgaan waarin samenwerken de organisaties van ondernemers en werk nemers in de land- en tuinbouw vraagt ter plaatsing op het secretariaat van de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren een Geboden wordt een prettige werkkring op een klein secretariaat. Vereisten: een goede algemene ontwikkeling en ruime typevaardigheid. Salariëring geschiedt overeenkomstig de Sala risverordening Personeel Landbouwschap 1974- 1975. Sollicitaties te richten aan het Landbouw schap Postbus 1816 - 's-Gravenhage-2077. Dit was een advertentie Dank u Een publikatievan het Centraal Bureau yr/ce 2572 mvoor Courantenpubliciteit Maandag 16 juni vangen nieuwe cursussen aan voor het opleidende voor het associatie-examen DECEMBER 1975 Voor deze snelle cursus komen slechts zij in aanmerking, die behoorlijk intelligent zijn en ovei veel werklust en doorzettingsvermogen beschikken. Een boekhoudkundige vooropleiding is niet noodzakelijk. Inlichtingen, prospectus en inschrijving maandag t/m vrijdag van 9—5 en van 79 uur aan ons lesgebouw SWEELINCKPLEIN 46 TEL 333880* In 1974 slaagden bij ons 2422 leerlingen, n.l 1233 voor P.D., 584 voor MBA.. 557 voor S P D en 48 voor Acc A/C Elke cursist ontvangt het jaarlijkse boekje met namen en adressen van onze geslaagde cursisten. Ze wonen en komen hier. Voor werk en voor hun plezier. De grote roman-trilogie uit de oude tijd, die ook door jongeren van nu zo graag gelezen wordt De delen De kloof zonder brug, Cinde rella en De tinnen soldaat in één band. Rie van Rossum's beste werk. Leerlingen van i vooroorlogse kweekschool en jonge onder wijzers in hun kameraadschap en persoonlijke levensstrijd. Boeiend en ontroerend. 644 blad" zijden, 22,50 Verkrijgbaar in de boekhandel ZOMER KEUNING WAGEMNGEN i

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8