Caro van Eyck's nieuwe liefhebberij: schrijven In memoriam Een dagje Ni Holland Uw probleem ook het onze Actrice volgde advies van haar kapper op 'Toneelsuccessen zijn me niet komen aanwaaien' TROUW/KWARTET MAANDAG 9 JUNI 1975 BINNENLAND 6 door Mink van Rijsdijk De Emancipade is voorbij. Niemand hoeft meer te mopperen over dat dolgedraaide vrouwengedoe. Geen mens kan meer vol leedvermaak constateren dat het Utrechtse gebeuren een flop is en dat iedereen dat op de klompen had kunnen voorspellen. Het vaderland kan weer geheel rustig zijn. straks zwaaien weer mannen de scepter in de Jaarbeurshallen. Dat is goed, dat is vertrouwd en daar hoeft niemand moeilijk over te doen. Veel kranten, die de Emancipade in onbenullig negatie ve woordjes hun abonnees aanboden, kunnen weer volop over een kalf met twee koppen aan de gang. En over de nieuwe liefdes of ruzies van de huissterren. Het is voorbij en nog zes maandjes slapen, dan is het gelukkig 1976 en zijn we van al dat gezeur en gedram voorgoed af. Jawel De Emancipade is voorbij, verleden tijd, punt, uit. Maar niet heus. Ach'misschien voor u, mevrouw, omdat u er niet was, en voor u, meneer, omdat u het ook maar grote flauwekul vond. De deuren zijn wel gesloten, de vlaggen gestreken, maar voorbij? Voor velen niet. Dan denk ik weer aan dat meisje, dat ik een poosje volgde in de drukte. Ze zeulde een plastic tas mee, die barstens vol informatiemateriaal zat. Bedachtzaam liep ze van stand tot stand, maakte hier en daar een praatje en schoof dan wat omslachtig nog een folder bij de verzameling, die ze al had. Ze kon deze handeling van papiertje-in-tas-doen niet even snel verrichten als vele andere Emancipadegan- gers. Ze had namelijk maar één hand. De verminkte arm werd aan het oog onttrokken door een vestje, dat ze losjes over haar schouder droeg. Ze zei: 'Ik heb zo'n geweldige dag. Morgen kom ik weer. het is gewoon teveel voor één dag. Ik hoor zoveel, ik leer zoveel. Vanavond ga ik alle stencils bestuderen en een lijst maken van de stands, waarover ik nog meer wil weten. Naar de kerk ga ik nooit, maar hier ben ik wel geweest, ook bij het napraten. Dat was een hele belevenis voor me. want ik dacht eigenlijk dat kerk mensen altijd heel somber waren. Maar hier was het erg vrolijk. Ik vind het wel jammer dat zoveel mensen weg blijven. Waarom komen ze niet? Zouden ze denken dat hier alleen schreeuwerige, vrijgevochten vrouwen hun mannenhaat propageren? Of zouden ze geloven dat alles uit die zogenaamde rode hoek komt, waar ze zo'n afkeer van hebben? Nou dat heb ik boven wel anders gezien. WD-vrouwen hebben een stand, maar de roomsen en de christelijken ook. Wat ik zo fijn vind, is dat je overal zo welkom bent. In winkels is men soms zo onvriendelijk, maar hier niet hoor. Eerlijk gezegd ben ik me van een heleboel dingen nooit zo bewust geweest. Mijn handicap heeft me misschien wel wat egocentrisch gemaakt, over de relatie van vrouwen en mannen had ik nooit zo erg nagedacht. Zodoende stelde ik wel erg stomme vragen tenminste, dat geloof ik. Maar iedereen bleef geduldig en erg aardig. 'k Ben wel moe, je loopt wat af hè, maar van praten en luisteren word je helemaal bekaf. Zeg zou dat het misschien zijn waarom veel mensen wegblijven? Dat ze geen zin hebben om te luisteren en te denken? Jammer eigenlijk'. We waren inmiddels bij een stand aangekomen waar men boeken verkocht. Ze speurde langs de bandjes, bla derde in een boekje. Een beetje timide zei ze: 'Mijn uit kering is maar erg klein, maar wat zou ik graag het een en ander kopen om me er meer in te verdiepen'. Toen legde ze het boekje weer terug op de toonbank en verontschuldigde zich met de mededeling dat ze er geen geld voor had. Een man uit het publiek tikte haar op de schouder en merkte op: 'Wou jij zo graag dat boekje hebben, meidje? Nou dan krijg jij dat van mij'. Verbouwereerd stelde ze vast dat zoiets natuurlijk niet kon. Maar ze kreeg haar boekje. 'Wilt u er dan wel uw naam inzetten?' vroeg ze. Toen dat gebeurd was, gaf ze hem haar 'mooie' hand, de linker. 'Nou ja', zei ze tegen mij, 'voor zoiets heb je toch geen woorden hè? Ik heb op één dagje Emancipade meer geleerd en meer beleefd dan de laatste vijf jaar van mijn leven. Het is net of ik een beetje meer ben gaan leven'. De deuren van de Emancipade zijn dicht, de stands afgebroken. Er zal nagepraat worden, geëvalueerd, zoals dat tegenwoordig heet. Er zullen statistische gegevens verwerkt worden en stellig ook heel mooie woorden gesproken. Of zij even spontaan en óprecht zullen zijn als die van het meisje is voor mij de vraag. Zij sprak, toen de Emancipade nog springlevend was, een waardig in memoriam al was ze zich dat toen niet bewust. door Annemarie Lücker Wie de moed heeft om op een dinsdag een keer echt vroeg op te staan om naar de veemarkt in Purmerend te gaan, zal daar zeker geen spijt van hebben. Uit de wijde omtrek komen boeren en veehandelaren om er hun zaken te doen. Om een uur of tien is deze handel zo goed als achter de rug. ledereen zit dan vrij luidruchtig en uitgelaten achter een borreltje in een van de vele café's. Een van de mooiste etablissemen ten is het café op de Koemarkt 24. Bij de ingang van het lange ouderwetse lokaal staat een grote tap vol spiegels en ornamenten; de muren zijn begin deze eeuw beschilderd met afbeeldingen en landschappen uit de omgeving. De markt zelf slingert zich door het hele plaatsje.'Er is een bloemenmarkt, een uitgebreide lappenmarkt en er zijn stalletjes waar alles te koop is voor het werk rond de boerderij. Purmerend heeft veel gespeciali seerde winkels, dat ontdekt iedereen bij een wande ling door het centrum. In de Weeshuissteeg zit de klompenmaker Doets, op een hoekje van de Koemarkt zijn de kleinst-denkbare kinderoveralls te vinden. Een paar kilometer verder, tussen Edam en Middelie, ligt Kwadijk (gemeente Zeevang). Aan het Zeevangs dijkje 4, temidden van de weilanden en de polders, staat een gigantische dumpwinkel. 'Apollo' was tot 1969 een leger opslagplaats, nu zijn er de meest vreem de, handige en leuke zaken te krijgen. In de wei naast de schuur staan tenten opgesteld. Ze variëren van compacte, eenvoudige legertenten tot bungalow met-luifel-familietenten. Een klein bruin tentje valt op door primitief met de hand gemaakte lusjes en aaatjes. Op het dak staan onleesbare tekens. Voor 57.50 hebben kinderen een ideale speeltent mét geschiedenis, want het vroegere Indiase leger bivak keerde in deze tenten. De twee-delen-tent van ons eigen leger, met drukknopen op het dak en uitgevoerd in camouflage tenten, kost 37,50. Om een greep te doen uit de enorme voorraad goederen: zeilpakken op linnenbasis kosten f 32.50 voor kinderen en 35 gulden voor volwassenen. Klom pen, laarzen, gympjes en sportschoenen, trainingspak ken en schipperstruien liggen in hoge vakken langs de muren gestapeld. Tuingereedschap en timmermans- materiaal, waaronder een uiterst handig inklapbaar schopje voor f 6,95, is volop aanwezig. Een hobbyvis ser vindt een houten visserkrukje voor 4.50, maar ook een oliepak of een visnet. Uit oude legerpartijen komen de meest vreemdsoorti ge instrumenten, pannen, serviezen en kleren. Leger- hemden zijn 5,95, legerpukkels zijn er vanaf f 7,95. Wiitc ovenschalen voor 2,50, botervloten en witte emaille borden met blauwe randjes voor vijf en zeventig cent. Eindelijk ben ik de ideale 'aspergepan' tegen gekomen: een ovale lage pan met een los gaatjes rooster voor f 8,50. Oorspronkelijk was deze pan in gebruik bij het leger als vispan. Schitterende militaire rieten manden met deksel en met handvaten van dik touw kunnen prima dienst doen als speel- goedmand (twintig gulden). En wie een goedkoop emaillen lampekapje zoekt, kan slagen voor twee gulden plus een lik verf. Met een beetje fantasie en een beetje zoeken zou iedereen, die krap bij kas zit, op een aardige manier een kampeeruitrusting kunnen samenstellen of zijn keuken inventaris kunnen aanvullen. door Fred Lammers AMSTELVEEN 'Het is eigen lijk wel curieus, dat ik als vrouw van tegen de zestig tot de ont dekking ben gekomen, dat ik ook nog iets anders kan dan to neelspelen en dat ik me steeds meer op het schrijven ga toe leggen. Een paar jaar geleden ben ik daarmee begonnen. Ik ben altijd dol geweest op bio grafieën. Mensen interesseren me. Ik ben toen op een dag mijn eigen biografie gaan schrijven. Memoires vind ik een groot woord voor die herinneringen'. De actrice Caro van Eyck (59) heeft duidelijk plezier in het schrij ven. Die 'memoires' zijn inmiddels al In boekvorm verschenen en sindsdien heeft Caro van Eyck haar pen niet terzijde gelegd. Nee, zij is blijven schrijven: herinneringen aan mensen die zij ontmoette, va riërend van collega's tot souffleurs en kleedsters. Met die herinneringen trekt zij nu het land door. 'Het is een avond vullend programma, dat ik als mot to gaf 'Allemaal mensen'. Ik treed er gemiddeld eens in de week mee op, soms vaker als het zo uitkomt. Ik wil beslist niet elke avond op pad zijn. Dat reizen ben ik een beetje beu. Het hoeft allemaal niet meer zo nodig voor mij. Eigenlijk vind ik het welletjes. Ik heb ge leerd wat afstand te nemen. Roem heb ik genoeg gehad, echt. Ik zeg dank je tegen het leven. Ik heb erg hard gewerkt. Ik ben vele keren erg ziek geweest, maar ik heb doorge werkt. De mensen rekenden immers op je en het was de moeite waard'. Dikwijls zit Caro van Eyck nu te schrijven in haar werkkamer in haar Amstelveense torenflat. Ook tijdens haar jaarlijkse vakantierei zen naar Griekenland gaan pen en papier mee. 'Vlakbij ons vakantie adres is een prachtige baai. Daar rustig te kunnen werken vind ik heerlijk', vertelt Caro van Eyck mij, terwijl ze op een sierlijk presen teerblad een kopje thee komt aan dragen en haar hondje Bobo vrolijk rondspringt. Haar woning getuigt van een heel persoonlijke smaak: fragiele witte stoeltjes om een ron de tafel; een kast met veel Delfts blauw; aan de muur diverse ikonen maar ook een gemakkelijk zittende bank bij een robuuste stenen tafel, dat is het domein, waar Caro van Eyck wont met haar man, de nu tachtigjarige, maar nog zeer vitale oud- voetbalscheidsrechter Hans Boekman. Zelf doen Hij wist eerst ook niet van de nieuwe liefhebberij van zijn vrouw, die was ontstaan tijdens een bezoek aan haar Amsterdamse kapper, met wie zij het al lang goed kan vin den. 'Als die kapper met mijn haar bezig is vertel ik hem over mijn leven. Op zekere dag gaf hij me het advies die verhalen te gaan op schrijven. Na verloop van tijd dacht ik: waarom zou je het ook niet doen? Thuis vertelde ik er niets over. Op den duur werd mijn man echter nieuwsgierig naar het geen ik aldoor in mijn kamertje deed. Toen ik vertelde dat ik daar zat te schrijven en nog wel over mezelf, moest hij eerst erg lachen. T>at laat je toch doen?' was zijn reactie. Nu, dat wilde ik nou juist niet. Mijn man vond het echter al gauw heel grappig. Hij heeft ook de titel voor mijn boekje bedacht: 'Het is maar geleend, je mag 't even vasthouden'. Met die titel ben ik heel blij. Mijn man, die Joods is, heeft van die oud-testamentische wijsheden. Die titel slaat op alles Rectificatie: Het is een verdrietige zaak, als men onjuiste informatie verstrekt, maar gelukkig hebben vele lezers ons opmerkzaam ge maakt op onze feilen. Daarmee hebben ze bewezen vrienden te zijn van onze rubriek. Gaarne maken wij onze verontschuldigingen; Leo Lens is de dichter van de Roffelrij- men die zoals ons is gebleken nog door velen gelezen en gewaardeerd worden. De versjes van Robby Ra dar. uit de jaren na de oorlog, mogen we in deze kolommen echter ook. met de waardering van velen, nog vermelden. Vraag: Hoe zit het eigenlijk met de AOW-premie van ambtenaren van rijk, provincie en gemeente? Antwoord: De AOW premie wordt indirect betaald, d.w.z. via de over heid doordat de AOW-premie is in gebouwd in de pensioenpremie. Het ongewenst, maar begrijpelijk gevolg is dat ze wél AOW ontvangen doch dat deze voor het grootste deel wordt gekort op het pensioen. Deze regeling geldt reeds zolang de AOW bestaat (in 1957). Vraag: Graag zou ik een cursus volgen in de sociale welzijnssector. Antwoord: Het ministerie van On derwijs. voorlichtingsdienst, heeft een voor u en voor anderen belang rijke publicatie uitgegeven: Schrif telijk Onderwijs Waar en Hoe 1975. Voor nadere inlichtingen telefoon 070-742742. in het leven: succes, geld, roem, gezondheid. Het leven is goed, maar je moet de zaken weten te relati veren'. Caro van Eyck heeft alle reden tevreden terug te zien op haar nu bijna veertig jaar geleden begon nen toneelcarrière. Het succes is haar niet zo maar aan komen waai en. 'Ik heb ervoor moeten werken. De successen die ik heb geboekt heb ik ook niet door mijn mannen gekregen, zoals vaak gebeurt in ons vak. Ik was geen mooie vrouw. In het begin had ik het daardoor niet gemakkelijk, later wel. Ik weet nog hoe ik in de tijd van mijn eerste successen eens Fie Ca- relsen tegenkwam. Ze zei: 'Kindje, ik vind het erg leuk voor je, maar succes krijgen en succes houden zijn twee zeer verschillende din gen'. Ze had volkomen gelijk, dat heb ik ervaren. Ik denk er vaak aan als ik jonge collega's zie. Er is gelukkig veel talent onder de jon geren. Het gaat tegenwoordig ge makkelijker om bij het toneel te komen. De 6telling van Fie Carel- sen geldt echter nog steeds'. Kwaliteit wint In dit verband zegt Caro van Eyck dat voor het toneel in het alge meen het gezegde van toepassing is dat kwaliteit het zal winnen'. "Er zijn idiote dingen gebeurd in de schouwburgen. Er kwam geen hond naar kijken. Het gaat nu weer lek ker in de Amsterdamse stads schouwburg, over andere gemeen ten kan ik moeilijk oordelen. De schouwburg zit weer vol omdat er goed toneel wordt gebracht, en dat is iets waarmee ik blij ben'. Caro van Eyck zette haar eerste stappen op het toneel tijdens een schoolavond van het gymnasium aan de Haagse Laan van Meerder- voort. 'Een paar mede-leerlingen, Alexander Pola en Maurits de Brauw, vroegen mij of ik mee wilde werken aan een toneelavond. Zij hadden een rol voor mij als hoer! Nu, ik wimpelde het meteen af. Ik zal me daar een beetje voor aap Vraag: Kan u me vertellen waar het drinken van vlierbessenthee goed voor is? Antwoord: Aan het boek van ge neeskruiden (Dlnand-Schoonder- beek te Laj-en) ontlenen we het volgende: Vlier (Sembucus Nigral), verzameltijd bloemen Juni en Juli. Thee 1 lepel op 2 koppen werkt zweetafdrijvend, kalmerend bloed zuiverend en zacht laxerend. Niet gebruiken bij koorts. Te gebruiken bij verkoudheidsziekten. heesheid, hoesten, neus-, luchtpijp- en borst- catar. Ook bast, wortel, bladeren en bessen worden gebruikt. Deze en andere recepten zijn te vinden in kruidenboeken, zoals die te koop zijn bij reformwinkels en boekhan dels. Als beproefd huismiddel heeft de vlierthee kennelijk sporen ver diend, maar als vervanging van een goede theemelange ervaren we het als een laf drankje. gaan staan, notabene ook nog met een roole pruik op'. Alexander Pola wist Caro. die toen nog Taytelbaum heette, toch over te halen en sinds dien had Caro Taytelbaum nog maar één wens: toneelspeelster worden. Het zat er voorlopig niet in. Het was het oude liedje, zoals bij de meeste acteurs en actrices: thuis zagen ze het niet zitten. Afschuwelijke namen... 'Ik was geboren in Batavia, in een keurig gezin. Vader was er vice- president van het Hooggerechtshof en dus vrij hooggeplaatst. Hij was een integere, wazige man, die tegen de doodstraf was. De opvoeding liet hij grotendeels over aan moeder, een strenge, rechtvaardige vrouw. Zij voelde met mij mee dat mijn voornamen Gerarda Jacoba Everdl- na afschuwelijk waren. Zij vond het ook belachelijk dat vader me persé die namen had willen geven. Tantes van mijn moeder heetten geloof ik zo, aan de kant van mijn vader hadden ze veel exotischer namen. Tot mijn twaalfde jaar ble ven we in Batavia wonen. Ik maak te er het vooroorlogse Indlë mee. Ik heb er een heerlijke jeugd gehad. Nu wordt er vaak afgegeven op die periode. Ik geloof er echter niet in dat die Nederlanders zo slecht zijn geweest als koloniale mogendheid. Mijn beste vriendinnetjes waren een Javaans en een Chinees meisje. Maar het is tegenwoordig in elkaar na te praten. Zo hoor je als het goed is ook te zeggen dat flats afschuwelijke dingen zijn. Ik vind dat helemaal niet. Ik woon hier heerlijk en zou niets anders willen. Studeren In plaats van naar het toneel ging Caro Taytelbaum met haar moeder naar een beroepskeuzebureau. Daar kreeg zij het advies zich bezig te gaan houden met mensen die spraakmoeilijkheden hadden. In dat vak hield Caro het maar 'n jaartje uit. toen ging zij in Leiden rechten studeren, 'Eerst had ik voor Vraag: Ik zou graag de namen en de adressen weten van het bestuur en/of woordvoerders van de Senaat en Huis van Afgevaardigden van het Amerikaanse parlement. Antwoord: Dat zijn er nog wel wat! Bij de Informatieservice van de American Ambassy Lange Voorhout 102. Den Haag tel. 070-624911 zal men u gaarne helpen, als u in een eenvoudig briefje de bedoeling uit eenzet of persoonlijk in de hand boeken en lijsten die namen en adressen zou aanwijzen, die u gefo- tocopieerd zou willen hebben. Waar het om zeer veel adressen gaat, kan u die zaak beter zelf regelen. U kan Nederlands spreken en schrijven. Vraag: Graag het adres van een Prot. Huwelijksbureau. Antwoord: Het Landelijk centrum voor huwelijkscontacten is geves tigd Prinsenlaan 1, De Bilt, tel. 030- 760630. GDLB is een oecumenische stichting. Het is wel zaak, de gege vens en verlangens inzake het lid maatschap van een kerkgenoot schap of gemeenschap duidelijk te kennen te geven. Vraag: Binnenkort hopen we een bijzondere gedenkdag te vieren. De kinderen willen hier een heel groot feest van maken, maar we vinden dat eigenlijk een dag, die we slechts met hen. dankbaar voor alle zegeningen in goede dagen en voor alle troost en sterkte in verdrietige oude talen gekozen, nog in mijn groentijd veranderde ik van me ning. Mijn vader kreeg er geloof ik een punthoofd van. Ik ben in Leiden gebleven tot aan mijn kandidaats. Toen zette ik er een streep onder en stapte over naar het toneel. Vader zei er niets over. Toen ik succesjes boekte zei hij wel: 'Ik lees goede kritieken van je.' Op mijn uitnodiging eens naar een optreden van me te ko men kijken heeft hij echter niet gereageerd.' Kort na de oorlog overleed hij aan de gevolgen van het kampleven in Westerbork, waar hij naar toe was gebracht omdat een vrouw hem had aangebracht bij de Duitse bezetters wegens het niet dragen van de Jodenster.' Ring Caro van Eyck, die naam nam zij kort voor de oorlog aan, is nu al lang een heel bekend actrice. Haar kwaliteiten op toneelgebied werden in 1960 beloond met de Theo Mann Bouwmeester-ring, voordien gedra gen door Else Mauhs. Volgens de bepaling van mevrouw Mann moet de draagster van deze ring bij haar leven een opvolgster aanwijzen. 'Else Mauhs was daar niet toe ge komen, zodat na haar dood een commissie met die taak werd be last. Ik heb meteen bij een notaris laten vastleggen aan wie ik de ring had toebedacht. Onlangs heb ik die keuze laten vernietigen, omdat de actrice die ik in eerste Instantie had uitgezocht te oud is geworden. Op het ogenblik is er dus een leemte, die ik spoedig hoop op te vullen. Ik heb een paar personen op het oog. Ik ben er nog niet helemaal zeker van wie het gaat worden, maar ik wil mijn beslissing niet lang meer uitstellen.' Voorlopig denkt Caro van Eyck er nog niet over die beroemde ring af te staan. 'Al treed ik minder vaak op, ik zit er nog in, vooral door mijn televisiewerk. Ik ben dol op televisie. Vroeger had ik daar veel te weinig tijd voor. Je heb bij de televisie veel meer mogelijkheden dan op toneel in een zaal. Daar zit je altijd met de grote afstand. Op tv kun je door een close-up een blik laten zien, waar geen woorden voor nodig zijn'. In het najaar zal Caro van Eyck weer in een grote serie op de tele visie te zien zijn. Samen met haar eerste man Paul Steenbergen speelt zij dan de hoofdrol in de bewerking in zeven delen van Couperus' boek 'Van oude mensen, de dingen die voorbij gaan'. Als even later de emancipatie aan de orde komt zegt Caro van Eyck: 'Ik ben vreselijk geëmancipeerd. Dat brengt mijn vak mee. Daar is het al lang gebruikelijk dat vrou wen evenveel verdienen als man nen. Ik vind dat iedereen recht heeft op een gelijke beloning als het werk dat verzet wordt hetzelfde is. Aan de andere kant heb ik er ook gruwelijk het land aan als vrouwen gaan zitten zeuren. Wat de Dolle Mina's betreft, ik ben het niet altijd eens met hun methoden, maar ze hebben toch maar een boel losgebroken, bijvoorbeeld met die abortus. Daarvan ben ik een voor standster, evenals van euthanasie. Dat vind ik zinloos en mens onwaardig. Dat zijp allemaal heel normale zaken voor mij, evenals mijn besluit dat mijn lichaam na mijn overlijden ter beschikking wordt gesteld van de wetenschap'. Caro van Eyck zegt 'niet religieus' te zijn al gelooft zij wel dat een mensenleven volgens een groot pa troon verloopt. 'Een mens is als een golf die oprijst uit de zee en er weer in verzinkt, maar wat er ook gebeurt, de zee die blijft.' Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze, Postbus 507, Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. tijden, zo rustig, maar zo gezellig mogelijk doorbrengen. Hoe moeten we dit nu oplossen? Antwoord: Door mét uw kinderen deze zaak eens helemaal uit te pra ten. Voor veel oudere mensen is zo'n feestdag nu eenmaal veel te zwaar en wordt door hen het zien van zovelen op een drukke receptie waar mogelijkheid tot rustig praten ontbreekt eerder een mislukking dan een succes. Wij kunnen u geen raad geven, maar u kent uw eigen kinderen. Vraag: Kan u mij een goed recept voor poffertjes geven? Antwoord: Een heel goed recept, dat wel ergens in een kookboek zal staan, maar dat met kleine wijzi gingen door ons al jaren wordt gebruikt is: 10 gr. gist met heel weinig suiker, ongeveer 3.5 dl melk (lauw). 100 gr. bloem, 100 gr. boek- weitmeel, wat zout. Margarine en een kwastje om de pan mee in te smeren. Het deeg op de gebruikelij ke manier mengen en 1 uur laten rijzen. Direct warm opeten met een klontje roomboter er bovenop en veel poedersuiker. Een poffertjes pan en recept is een uitermate geschikt verjaardagscadeautje voor kinderen van een jaar of 8, maar dan moet u het wel van te voren afspreken met de moeder van het feestvarken, want dit geschenk vraagt erom meteen gebruikt te worden. Vraag: Ik heb moeilijkheden met mijn reisbureau en reisverzekerings maatschappij over de betaling van de kosten, voortvloeiende uit een ongeval, waardoor een operatie en langdurig verblijf in een ziekenhuis in het buitenland noodzakelijk was. Kan u mij de adressen verstrekken van de Algemene Vereniging van Ned. Reisbureau's, de verzekerings kamer en de Consumentenbond? Antwoord: Alg. Ned. Ver. van Reis bureaus Keizersgracht 213 Amster dam, tel. 020-761647. Verzekerings kamer J. F.. Kennedylaan 32, Apel doorn tel. 05760-10101. Consumen tenbond Leeghwaterplein 26 Den Haag, tel. 070-889377. Wij willen aan allen, die van plan zijn op reis te gaan het advies geven: lees van te voren, terwijl u nog thuis bent de polls van de reisverzekering heel nauwkeurig (ook de allerkleinste lettertjes) U kan nog andere bepa lingen maken (en natuurlijk beta len) waardoor veel ellende bespaard kan worden. Vraag: Wij zijn als erfgenamen vermeld van een overleden familie lid. Nu duurt het erg lang voor tot uitbetaling wordt overgegaan. Men zegt dat de belastingzaken nog niet rond zijn en dat er nog effecten moeten worden verkocht, maar duurt dat dan zo lang? Antwoord: Het is inderdaad niet ongewoon dat het lang duurt voor een erfenis geheel geregeld is. Als u alleen de tijd in aanmerking neemt die het kost voor men zelf de defi nitieve aanslag voor z'n inkomsten belasting in handen krijgt. Voorts is er altijd een mogelijkheid, vooral als er veel erfgenamen overal ter wereld zijn, dat deze mensen hun papieren met volmacht en andere handtekeningen niet op tijd op stuurden of zelfs vergaten. Wat het verkopen van effecten en obligaties betreft: ook dit is een doffe ellende in deze inflatietijd. U moet nog maar even geduld hebben, al is dat erg vervelend. Het schietgebed van ouwe Joe door Zacharias Gilbert vertaling Rosey E. Pool. Zeer veel lezers hebben ons dit gedicht gezonden, vaak met heel ontroerende en hartelijke brie ven. Nog meer lezers vroegen om ,de tekst. Mogen wij deze plm. 140 'mensen heel hartelijk danken op deze manier en voor de anderen het versje laten volgen: Als ik in uw glorie (ook wel hemel) kom, Heer Jezus, geeft 't niet of u me een kruk geeft of een gouden stoel, of u me een broek geeft of een lang gewaad. Heer God, als u mijn ziel maar redden wil. Maar Heer Jehova, voor 't geval dat ze ook diér. Heer God Almachtig om sekuur te zijn geef mij dan zacht sluik haar en 'n mager wit gezicht. Ik ben best tevreden met mijn zwarte snuit, heel best tevreden met mijn krulle- kop, maar als ik naar de hemel ga, Heer Jezus, om heel sekuur te zijn: Geef me dan zacht sluik haar en 'n mager wit gezicht. Twee keer de hel is wel een beetje veel, dat zou je zelfs geen hond aan kunnen doen. Dus als ik in uw glorie kom Heer Jezus, enkel om sekuur te zijn: geef me dan sluik zacht haar en 'n mager wit gezicht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6