Libië helpt Palestijnen tegen Sadat (dnïi~£j Portugees dagblad 'Republica' komt deze week terug Wilson wil Benn op andere post zetten Ford zal rapport over CIA geheel openbaar maken Kwestie-Cyprus niet op te lossen zonder aftreden Makarios Woningverbetering? Egypte te aardig voor Israël Optocht in Saigon Geheime rapporten over 'IRA-leden' in protestants bezit VS halen troepen weg van Taiwan Automobilisten opgelet! het weer Hooiweer Strandverwachting weerrapporten Leider Turkse gemeenschap: Russen sturen weer sonde naar Yenus TROUW/KWARTET MAANDAG 9 JUNI 1975 BUITENLAND 5 BEIROET, CAIRO, TEL AVIV (UPI, Reuter, AP) Libië probeert in samenwerking met de Palestijnen president Anwar Sadat van Egypte de voet dwars te zetten. De Libische leider kolonel Moam- mar Khadaffi heeft het afgelopen weekeinde gesprekken gehad met vier vooraanstaande Palestijnen. In verschillende Libische steden zijn zaterdag anti-Egyptische betogingen met duizenden deelnemers gehouden. Kolonel Khaddaffi, die sinds eind 1973 in onmin leeft met de Egypti sche president, heeft zindag gespro ken met Faroek Kaddoem, het hoofd van het politieke bureau van de overkoypelende Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO. Tot de Palestijnen, die hij zaterdag onting behoorde George Habasj, de leider van het zeer militante Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. Hbasj hield ook een teospraak bij een anti-Sadat-betoging in de Libi sche hoofdstad Tripoli. Hij zei dat de Palestijnse revolutie hoe zij 'te gen verrraders moet optreden en hen modt vertrappen.' De Libische betogers eisten de omverwerping van Sadat wegens diens beleid van toenadering tot Israël. Er werd ge roepen dat Sadats politiek 'de ge voelens van de Arabische natie tartte.' gisteren dat onder leiding van de VS terugtrekking van Israëlische troepen op beperkte schaal aan zo wel het Egyptische als het Syrische front geregeld zal worden. Daarop moet dan een totale vredesregeling voor het Midden-Oosten worden opgesteld. Volgens Al Safir zal daar echter mee worden gewacht tot na de presidentsverkiezingen in de VS, die in november 1976 zullen worden gehouden. Al Safir beweerde verder dat president Ford Sadat had be loofd dat de Amerikanen zich in het vraagstuk van de Pzlestijnen te verdiepen, zonder verder enige toe zegging te doen. Totnutoe is nooit duidelijk geworden hoe de VS de Palestijnse kwestie binnen een to tale regeling voor het Midden-Oos ten, zouden willen oplossen. Schoolkinderen marcheren door de straten van de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon met het portret van de legendarische Ho Tsji Minh en de vlaggen van Zuid- en Noord-Vietnam. De optocht was ge organiseerd in verband met de nationale kinderdag. Aanslag Boodschappen Khaddaffi heeft boodschappen ge stuurd naar verscheidene Arabische staatshoofden en regeringsleiders, waarin hij hen vraagt stelling te nemen tegen de stappen van Sadat. Van de Syriwche president Hafez Assad kreeg hij als antwoord de verzeerlng dat Syrië de 'zionisti sche vijand niet zal erkennen.' Pre sident Habib Bourguiba van Tune sië seinde Khaddaffi terugdatT u- nesië niet zal instemmen met een Israëlische terugtrekking tot achter de linies van vlak voor de oorlog van 1967. Tunesië houdt vast aan terugtrekking tot de grenzen, die werden vastgesteld bij het plan tot I verdeling van Palestina van 1947. i aldus de boodschap. Nieuwe regelingen De Palestijnen verzetten zich fel tegen tussentijdse regelingen in het Midden-Oosten, zoals die tussen Is raël en Syrië. De laatste keer dat de Amerikaanse minister Kissinger tussen Cairo en Jeruzalem heen en weer vloog om te probeten een nieuw Egyptisch-Israëlisch akkoord voor elkaar te krijgen ondernamen de Palestijnen een aanval -op Tel Aviv om de onderhandelingen te bemoeilijken. Volgens de meeste waarnemers is de kans op een nieuwe regeling tussen Egypte en Israël drastisxch gestegen na het gesprek van president Sadat met zijn Amerikaanse collega Ford, vo rige week in Salzburg. Ook de afge lopen dagen bevatte de Arabische pers hierover verschillende specula ties. Een Egyprisch weekblad meld de zaterdag dat binnen twee maan den een nieuw akkoord over de Sinai zal worden ondertekend. Het Libanese blad Al Safir schreef De politie in Tel Avlv heeft beknd gemaakt, dat Israëlische militairen een Arabier hebben gedood op een kruispunt dichtbij de kustplaats Netanja. De Arabier zou twee gra naten hebben gegooid naar een groep liftende Israëlische militai ren. De granaten waren niet ont ploft. Volgens een oordvoerder van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PI/} hzd een groep guerril- leros Israëlische militairen in een hinderlaag gelokt, waarna er ver scheidene 'gedood en gewond' wa ren. Het kabinet van Israël heeft giste ren uitvoerig vergaderd over de reis van premier Jitzak Rabin naar Washington. De premier gaat daar deze week met president Ford pra ten. BELFAST (Reuter) Het Britse legier in Noord-Ierland onderzoekt een bericht uit het zondagsblad Sunday Times dat geheime rapporten over per sonen. die verdacht worden van het lidmaatschap van het Ierse Republikeinse leger en hun familie in handen zijn ge vallen van een para-militaire protestantse organisatie. Vol gens de bron van de Sunday Times zouden soldaten de rap porten hebben doorgespeeld. Een woordvoerder van het le ger zei gisteravond dat een medewerker van het blad hem afschriften van de rapporten had laten zien. LISSABON (UPI, AP) Het Portugese socialistische dagblad Re publica zal eind deze week weer verschijnen, zo heeft de redactie gisteren in Lissabon bekendgemaakt. Zij vreest echter nog wel moeilijkheden met de communistische typografen, die vorige maand probeerden de leiding van 'Republica' over te nemen. LONDEN (Reuter) De Britse premier Harold Wilson is van plan de anti-EG-minister Tony Benn van industrie naar een niet-econo- mische post te laten verhuizen. Dit is gisteren meegedeeld door po litieke vertrouwelingen van de premier. Deskundigen verwachten dat hij Benn kabinetschef zonder direct politieke macht wil ma ken. NEW YORK (AFP) De Verenigde Staten hebben hun laatste gevechts vliegtuigen op Taiwan teruggeroepen en bereiden zich voor de Ameri kaanse strijdmacht die zich nog op het eiland bevindt met dertig pro cent te verminderen. De "New York Times', die dit zondag bekendmaakte, heeft deze inlichting van een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken. Het laatste eskader Phantoms, be staande uit achttien gevechtsbom menwerpers. zou Taiwan vorige maand hebben verlaten, tezamen met 450 militairen. De omvang van de Amerikaanse strijdmacht op Tai wan is daarmee gedaald tot 4.000 man. Een volgende groep van 1.200 man zal begin juli worden teruggetrok ken. De functionaris verklaarde tegen over de New York Times dat de ver mindering van de Amerikaanse mi litaire aanwezigheid op Taiwan in overeenstemming is met de toezeg gingen die de toenmalige president Nixon tdens zijn bezoek aan Pe king in februari 1972 aan de Chine se regering heeft gedaan. Overplaatsing van Benn zal tot groot verzet leiden. Zo heeft Jack Jones, de leider van de machtige vakbond van transportpersoneel voor de tv gezegd dat Benn een enorm vertrouwen geniet en dat hij op zijn huidige post moet blijven zitten. Ook de linkervleugel van Wilsons Labourpartlj zal zich tegen over plaatsing verzetten omdat Benn 1 door zijn optreden in de EG-refe- rendumcampagne tot algemeen er kend leider van links is geworden. Tenslotte zou Benn te kennen heb ben gegeven dat hij nog liever af treedt dan genoegen te moeten ne men met een minder belangrijke ministerspost. Wereldhandel Premier Wilson heeft gisteren in een toespraak voor mijnwerkers ge zegd dat de wereldhandel in 1976 en 1977 met dertien tot vijftien procent zal groeien. Dit zal een goede kans worden voor de Britse banen en de export, aldus Wilson. Het is volgens hem wel nodig dat het Britse volk voor die tijd de 1 handen ineen slaat om de inflatie te bestrijden. Eén van de leden van het kabinet, minister Crosland van ruimtelijke ordening verklaarde in een rede dat Engeland zelfmoord aan het plegen is tenzij men kans ziet de inflatie te bestrijden. De schaduw- minister van financiën en econo mische zaken Sir Geoffry Howe heeft ervoor gepleit de inflatiebe- strijdlng tot prioriteit nummer één te verheffen. Minister van financiën Denis Hea- ley heeft laten weten een loonstop af te wijzen. 'Iedereen begint de situatie beu te worden waarin de arbeiders genoegen moeten nemen met een kruimel om de rekening voor de welgestelden te kunnen betalen. In Engeland is weer enige beroe ring in kringen van het Lagerhuis ontstaan nu de voormalige minister Stonehouse heeft aangekondigd overmorgen een rede in het Lager huis te willen houden. De dag daar op zal het parlement beslissen of Stonehouse nog langer lid kan blij ven van het Lagerhuis. De oud- minister zette eind vorig jaar een verdrinking in scène en dook later op in Australië. De van diefstal en fraude verdachte Stonehouse werd in maart aangehouden. De eigenaars en de redactie van Republica kregen zaterdag van de militaire leiders van Portugal toe stemming om de kantoren te hero penen en het blad weer te laten verschijnen. Daarbij werd echter bepaald dat de typografen niet mochten worden ontslagen. Voor een groot deel van de redactie was deze voorwaarde aanvankelijk on aanvaardbaar, maar zondag werd toch besloten de uitgave van Repu blica te hervatten. Daarmee werd het conflict over diit blad althans voorlopig opgelost. De affaire rondom de Republica leidde enkele weken geleden tot een hevige regeringscrisis, die de coalitie van socialisten, communis ten en militairen, die Portugal re geert, bijna uit elkaar deed vallen. De socialistische partij van Mario Soares dreigde uit de regering te stappen als Republica niet zou kunnen herverschijnen onder soci alistische leiding. De militaire leiders hadden het kantoor van het blad gesloten na dat de communistische typografen hadden geprobeerd de leiding over te nemen en de socialistische hoofdredacteur Raoel Rego hadden verjaagd. De 62-jarige Rego ver klaarde zich zaterdag niet geheel tevreden met de oplossing die de militairen nu hebben opgedrongen. Nu daarbij ontslag van de opstan dige typografen niet is toegestaan is het conflict in feite niet opge lost. 'Maar dit is waarschijnlijk het beste dat wij kunnen verwachten', aldus Rego. President Francisco da Costa Go- mes van Portugal vindt dat de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Henry Kissinger de politieke ontwikkelingen in Portu gal niet eerlijk beoordeelt. De pre sident zei dat in een ontmoeting met de pers tijdens zijn bezoek aan Frankrijk. Volgens Da Costa Gomes zijn de betrekkingen tussen Portu gal en de VS 'in theorie zo goed als maar mogelijk is' en bestaan er 'geen vraagstukken waarover beide landen van mening verschillen'. 'Maar ik weet dat met name Kis singer zeer sceptisch staat tegeno ver de politieke ontwikkeling in mijn land', aldus de president. Hij zei dat het bijzonder gunstig zou zijn als Kissinger eens een paar dagen in Portugal zou doorbrengen, het land van noord naar zuid zou doorkruisen om daarna zelf een oordeel te bepalen. Het oordeel dat Kissinger nu heeft noemde Da Cos ta Gomes 'verdraaid en onrecht vaardig tegenover mij'. Hij wees er op dat de situatie in Portugal niet moet worden vergeleken de 'klas sieke regiems van beschaafde sa menlevingen, maar met 'andere re volutionaire situaties'. (ADVERTENTIE) De NMB helpt u snel aan geld om nü uw plannen te verwezenlijken. Vraag naar het Speciale Woningkrediet Leningen vanaf f 2.000,-. Looptijden van 3 tot 8 jaar. Voor alle andere doeleinden is er de P.L Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Voor het 'grote onderhoud' - uwinbouwkeuken uw open haard uw badkamer uw parketvloer (ADVERTENTIE) STAAL RADIAAL BANDEN brengen u vele duizenden kilometers veilig verder. Prestaties van 100.000 km en meer zijn geen uitzonderingen. Laat ook Conti sr TS staalradiaalbanden monteren en wordt lid van de Conti sr TS 100.000 km club. .Uw bandenleverancier monteert ze graag voor u. VEILIG EN ECONOMISCH RIJDEN' OP CONTI st TS STAALRAOIAAL Van onze weerkundige medewerker Het is een kostelijk weekeinde ge weest. Er was volop gelegenheid tot bruinbranden en de zeiler had vooral zondag bovenstebest water- sportweer, wel te een wat vlagerige wind, en de boeren h ebben de zon en de drogende wind in het hooi. Het is zo langzamerhand algemeen bekend dat we al dit moois te danken hebben aan een hogedruk- gebied. Het strekt zich met standen van 1025 millibar uit van de Finse Golf via Zuid-Scandinavië naar de Noordzee. Het verzwakt over Scan dinavië wat, waarbij het zwaarte punt zich meer naar het westen verplaatst. Zo'n tegendraadse ver schuiving wijst op stabiliteit in West-Europa en het zou wel eens kunnen zijn dat we het deze hele week mooi houden. Wel ligt er bo ven het grensgebied van Hongarije en Roemenië een nu opvullende depressiekern (1009 millibar), wel ke in die landen en in de omrin gende gebieden vrij veel regen en hier en daar ook onweer produce ren. Het meeste water meldde gis teravond Debrecen in Oost-Honga- rije met 53 millimeter, Budapest kwam op 19 millimeter, Praag en Kosice p negen millimeter, Kato wice in Zuid-Polen rapporteerde zwaar onweer en zeven millimeter regen. Vooral in de Karpaten heeft het tijdens het weekend nogal ge donderd. De temperatuur is daar dan ook vrij laag gebleven, soms werd het niet warmer dan twaalf tot veertien graden. Ook in Oosten rijk viel er regen: Wenen tapte vier millimeter af, Linz 4 millimeter, Klagenfurt drie, en zelfs tot in het zuiden van de DDR (Görlitz 1 mm) en het zuiden van de BRD (Passau 2 mm) was het niet droog. Warm is het gisteren vooral ge weest op deBritse eilanden waar Anglesey aan de Ierse Zee zowaar tot 27 graden kwam, hoger dan in Keulen (25), Maagdenburg (24), Kassei (23). In het Zweedse östersunds werd het volop zomer met 25 graden, evenals in het Zuid- Finse Yvüskyla. Uitgesproken heet is het momenteel in Zuid-Rusland: Yachkul ten noorden van de Kau- kasus 37 graden, het vroegere Sta lingrad aan de Wolga 25 graden, wel een verschil met Murmansk waar het niet warmer dan 8 graden werd bij regenval. Het weer blijft in de komende dagen gunstig, dat wil zeggen droog, maar er kunnen wel wolkenvelden overkomen en bij een naar Noordoost tot Noord krimpende wind wordt het wat minder warm. Ook in het binnen land zal het dan bij maximaal twintig graden celsius wel bekeken zijn. Vandaag droog en overwegend zon nig. Een matige tot vrij krachtige noordoostenwind. Maximumtempe ratuur 19 tot 21 graden, in Zeeland en Zuidholland mogelijk nog een graadje warmer, zeewater 11 tot 12 graden celsius. Verdere vooruitzich ten: plaatselijk bewolking, aanhou dend droog. Weerrapporten van gisteravond 7 uur. maximum temperaturen van gisteren en neerslag 719 uur: Amsterdam onbewolkt 22 0 De Bilt onbewolkt 24 0 Doelen onbewolkt 23 O Eelde onbewolkt 22 0 Eindhoven onbewolkt 23 0 Den Helder onbewolkt 21 0 Luchth. R'dam onbewolkt 24 0 Twente onbewolkt 22 c Vlisslngen onbewolkt 22 c Zd. Limburg onbewolkt 23 0 Aberdeen licht bewolkt 20 0 Athene half bewolkt 25 0 Barcelona licht bewolkt 22 0 Berlijn licht bewolkt 24 0 Bordeaux licht bewolkt 24 O Brussel onbewolkt 23 0 Frankfort onbewolkt 24 0 Genève licht bewolkt 23 0 Helsinki onbewolkt 23 0 Innsbrück zwaar bewolkt 20 0 Kopenhagen onbewolkt 21 0 Lissabon onbewolkt 22 0 Locarno licht bewolkt 25 0 Londen onbewolkt 25 0 Luxemburg onbewolkt 23 0 Madrid half bewolkt 29 0 Malaga zwaar bewolkt 23 0 Mallorca onbewolkt 25 0 Müncben regen 20 0.1 Nice onbewolkt 20 0 Oslo onbewolkt 24 0 Parijs onbewolkt 25 0 Rome licht bewolkt 21 0 Spilt geheel bewolkt 20 0 Stockholm onbewolkt 23 0 Wenen geheel bewolkt 13 4 Zürlch licht bewolkt 21 0 Casa Blanca zwaar bewolkt 22 0 Las Palmas onbewolkt 25 0 Tel Avlv half bewolkt 26 0 Tunis licht bewolkt 25 0 CHICAGO (UPI) President Ford van de Verenigde Staten zal het rapport van de rege ringscommissie over de Ameri kaanse inlichtingendienst (CIA) op korte termijn onverkort openbaar maken. De chef van de staf van het Witte Huis, Donald Rumsfeld, zei dit zaterdag op een bijeen komst in Chicago. Hij ontkende dat gegevens over de betrokken heid van de CIA bij moordaan slagen op buitenlandse politici uit het rapport zouden worden gehaald vóór openbaarmaking. Volgens Rumsfeld bevat het rap port van de commissie-Rockefel- ler (genoemd naar de voorzitter, vice-president Nelson Rockefel ler) echter zeer weinig over der gelijke aanslagen. De afgelopen maanden zijn er verscheidene publicaties geweest, waarin de CIA beschuldigd werd van het beramen van moordaanslagen op tenminste drie buitenlandse lei ders. In dit verband wordt de naam van de Cubaanse leider Fidel Castro het meest genoemd. Vast staat dat de CIA gewerkt heeft aan plannen om Castro ten val te brengen en algemeen wordt aangenomen dat daarbij de mogelijkheid om hem te ver moorden niet over het hoofd is gezien. Verder is beweerd dat de CIA de hand heeft gehad in de dood van Trnjillo, de vroegere dicta tor van de Dominicaanse Repu bliek en de verdwijning van Pa trice Loemoemba, oud-premier van Kongo. Volgens verschillen de dagbladen, waaronder de Washington Post, heeft de com missie van Rockefeller materiaal over de rol van de CIA bij deze politieke samenzweringen en moorden in handen gekregen. Vorige week nog verklaarde de Amerikaanse senator Fran Church dat hij hard bewijsmate riaal had gezien, waaruit bleek dat de inlichtingendienst zeer nauw betrokken was bij 'aansla- Nelson Rockefeller gen op buitenlandse leiders*. Rumsfeld, de topman van het Witte Huis, verklaarde zaterdag echter dat het rapport van Rocke feller slechts terloops mel ding maakte van dergelijke aan slagen. Hij verdedigde dit met een verwijzing naar de oor spronkelijke opdracht voor de commissie, die alleen maar zou onderzoeken of de CIA zich ook bezig had gehouden met spiona ge binnen de VS. Rumsfeld zei dat de commissie geen tijd had gehad om ook nog eens de bui tenlandse onregelmatigheden van de CIA door te lichten. President Ford heeft destijds bij de instelling van de commlssie- Rockefeller gezegd dat hij de resultaten van het onderzoek onverkort openbaar zou maken. Door het buitenlandse gewroet van de CIA zoveel mogelijk bul ten beschouwing te laten heeft vice-president Rockefeller het zijn chef niet moeilijk gemaakt woord te houden. WENEN, NICOSIA, ATHENE (Reuter, UPI,AP) De kwestie- Cyprus kan niet worden opgelost zolang aartsbisschop Makarios president is. Dit heeft de Turks-Cypriotische leider Rauf Denktash gezegd na afloop van de besprekingen, die hij drie dagen lang in Wenen heeft gevoerd met de Griks-Cypriotische voorman Clerides. De besprekingen, die nog geen resultaat hebben opgeleverd, zullen op 24 juli worden voortgezet. Denktash zei over de aartsbisschop: 'Ik zie absoluut geen aanvaard bare regeling zolang Makarios aan de macht is'. Hij reageerde hiermee op een openbare verklaring van de president dat hij liever de zaak liet zoals hij nu is dan dat hij een overeenkomst met de Turken teken de op basis van een geografische scheieding tussen de twee bevol kingsgroepen. Klerides verklaarde een Turks- Cypriotisch voorstel voor een geza menlijke voorlopige regering te zul len bespreken. Hierbij zou dan niet hoeven re worden gewacht op een uitspraak van de Turkse gemeen schap op Cyprus over de vraag hoe groot haar grondgebied moet wor den. 'Er zijn echter meer gegevens nodig over de bevoegdheden en de functie van een dergelijke rege ring', aldus Klerides. De Grieks-Cypriotische leider stelde dat hij niet over een bindende re geling kan onderhandelen zolang hij niet weet hoeveel grondgebied de Turkse gemeenschap wil en zo lang er geen duidelijkheid is over de vraag of de Grieks-Cyprioten, die tijdens de hevige gevechten van vorig jaar moesten vluchten, naar hun woonplaatsen terug kunnen keren. Denktash heeft gezegd het plan voor een gezamenlijke rege ring binnen tien dagen te zullen uitwerken. De Turks-Cyprioten heben zich gisteren in een referendum kunnen uitspreken over een concept-grond wet voor de aparte Turkse federa le staat op het eiland. De uitslag van het referendum zal pas van daag kunnen worden vastgesteld maar verwacht wordt dat het een overweldigend 'Ja' zal zijn. De Turkse federale staat werd afgelo pen februari uitgeroepen en is be doeld als de Turkse vleugel van een federatief Cyprus. De meeste van de 120.000 Turks- Cyprioten wonen in het noordelijke deel van het eiland. Dit deel werd door het Turkse leger bezet na de samenzwering tegen aartsbisschop Makarios. In de grondwet is de aanstelling van een president, een minister-president en een regering geregeld. Denktash wordt al ge noemd als de voornaamste kandi daat voor het presidentschap. Griekse grondwet Het Griekse parlement heeft zater dag het ontwerp voor een nieuwe republikeinse grondwet aanvaard. De zitting van het parlement werd alleen bijgewoond door de leden van de Nieuwe Democratische Par tij van premier Karamanlis. De 84 leden tellende oppositie boycotte de vergadering en noemde de grond wet 'reactionair, ondemocratisch en een poging de regeringsmacht te vergroten'. MOSKOU (Reuter) De Sowjet- Unie lanceerde gisteren een onbe mand ruimtevaartuig dat over vier hiaanden voor wetenschappelijk on derzoek bij de planeet Venus moet aankomen. Hoewel dat niet met zo veel woorden is aangekondigd, ligt het voor de hand dat de Venus-9 zal proberen, een zachte landing te ma ken, evenals de Venus-8 in 1972 en de Venus-7 in 1970. HOOG WATER Vissingen: 1.58-14.24; Harlngvlletslulzen:- 3.45-16.11; Rotterdam: 4.49-17.17; Sche- venlngen: 3.18-15.44; IJmulden: 3.51- 16.17; Den Helder: 8.09-20.29; HarUngen: 10.33-22.49; Delfzijl: 12.21-0.00. 'Opschieten, Simpkins. We hebben afgesproken, dat we dit bad over een half uur geplaatst zouden hebben.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5