'Betrekken van ouders bij school verzwaart taak van onderwijzer' Kampeer-protest tegen Fi6 aanleg van zesbaansweg De eerste vorstelijke bruiloft in Baarn Drs. Ad. Schouten: Niet vluchten in de verontrusting Moord Commentaar Weinreb 1 In toekomst verzoek om extra-faciliteiten Weinreb 2 Sterke verjonging van schoolbesturen Miljoen schade door brand in groothandel Kind in sloot verdronken Diefstal voor zes ton vakantiebonnen uit NV V-gebouw Spoedig afgraven van zandlichaam bepleit „Toen ik hoorde A dat ze ook acceptgiro's deden." Oud-Kamerlid blijft actief in ARP RITA Mr. J. van Haeringen al bezig met toespraak voor prinses Christina Steekpartij in Leiden: dode TROUW/KWARTET MAANDAG 9 JUNI 1975 BINNENLAND Het is nog niet zeker dat de regering toestemming zal geven tot publikatie van het zeer uitvoerige rapport, dat het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu- mentatie heeft opgesteld over de zaak- Weinreb. Dat rapport is op verzoek van de regering opgesteld door een medewerker van het Rijksinstituut, de heer A. J. van der Leeuw, en een oud-rechter uit Amsterdam, mr. D. I Giltay Veth. De laatste was mede op j verzoek van de minister van justitie bij het onderzoek betrokken, omdat het onderzoek mede zou moeten die- 1 nen om na te gaan of er aanleiding was tot revisie van het vonnis, waar- toe Weinreb in het najaar van 1948 door de bijzondere raad van cassatie in Den Haag was veroordeeld (zes jaar met aftrek), wegens hulp aan de Duitsers bij het wegvoeren van de joden. Weinreb zelf heeft in zijn uitvoerige (bijna tweeduizend pagina's tellende) en uiterst leesbare mémoires een heel ander verhaal opgehangen namelijk hoe hij (als jood) de bureaucratische Duitse jodenjagers heeft weten te mis leiden en zo een groot aantal joodse levens heeft helpen redden. In één zin: hij zou na de oorlog ten onrechte gevonnist zijn. Het onderzoek van Van der Leeuw en Giltay Veth heeft een aantal jaren geduurd en heeft geresulteerd in een rapport dat blijkens de berichten de mémoires van Weinreb in omvang evenaart en van Weinrebs zelfrecht vaardiging in zijn memoires weinig heel laat. Dat rapport ligt nu al geruime tijd bij de regering, met name bij staatssecretaris Klein, die zijn toe stemming moet geven alvorens het werk kan worden -gepubliceerd. Dit voorjaar sprak prof. L. de Jong, als directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie bij het onder zoek betrokken, zijn verbazing uit over- de trage afhandeling van het ministerie. Had men toen nog kunnen denken dat het hele rapport ergens in een ambtelijke wirwar was blijven ste ken, het ziet er nu naar uit dat staatssecretaris Klein de zaak op houdt, omdat hij voor zichzelf de rol van censor van het rapport niet uit sluit Van onze onderwijsredactie UTRECHT 'Ouders in de school betekent een enorme taakver zwaring voor het onderwijzend personeel. Maar de achterban van de protestants christelijke onderwijzersvakorganisatie (PCO) is bereid dat te aanvaarden, omdat ouderparticipatie voor het chris telijk onderwijs principieel noodzakelijk is. Maar tezijnertijd zal de PCO bij het ministerie wel extra faciliteiten bepleiten om de taak van de onderwijsgevenden weer wat te verlichten.' Dit zei de heer D. G. Bijl, algemeen secretaris van de P.C.O. zaterdag in Utrecht op de vergadering van de Unie 'School en Evangelie' over ouder participatie. De heer Bijl is een van de acht auteurs die het beekje 'School en ouders' schreven. Dit boekje met theoretische en praktische informa tie werd zaterdag gepresenteerd als nummer 11 in de serie 'Cahiers voor het christelijk onderwijs'. (Uitgave Kok. Kampen, samen met de Unie, te bestellen voor 8.90 bij het se cretariaat: Van Breestraat 14, Am sterdam). De schrijvers van het cahier vorm den zaterdagmiddag het forum dat vragen over ouderparticipatie be antwoordde. Allen bleken zij voor stander van een grot e betrokken heid van de ouders bij de school. De belangrijkste inbreng van de ouders ligt volgens deze groep op het terrein van de doelstelling van de school. Daarover zal het gesprek tussen school en ouders in de eer ste plaats moeten gaan. Mevrouw M. Zijlstra zei daarover: 'Er zijn natuurlijk ouders die zeg gen: het gaat toch goed, waarom moeten de ouders er dan nog aan te pas komen? Maar de vraag is niet of het goed gaat, maar welke richting het uit gaat. Waarmee is de school bezig en waartoe voedt zij de kinderen op'. De heer B. de Haan, directeur van het bureau van de besturenraad, ging in op de wettelijke verplich ting om per 1 januari volgende jaar school- of oudercommissies te ver binden aan elke school. De bestu ren moeten althans de oudeeren daartoe in de gelégenheid stellen. Hoewel het bijzonder onderwijs geen behoefte had aan deze wette lijke pressie, vond de heer De Haan de instelling van oudercommissies of schoolcommissies (waarin behal ve ouders ook bestuursleden, be stuurders en soms leerlingen zit- ten) wel nuttig. Steeds meer scho len gaan uit van een stichting, die dan soms vele scholen beheert. De afstand van het bestuur tot de ou ders wordt dan te groot. Overigens constateerde de heer De Haan wel een sterke verjonging in de schoolbesturen. De ouders ko men daardoor weer meer aan bod. Of het protestants-christelijk on derwijs behoefte heeft aan een lan delijke oudervereniging liet hij in het midden. 'Wat ik wel zeker weet is dat de ouders dringend meer in formatie nodig hebben'. Die noodzaak van betere informatie doet zich vooral voor in het voort gezet onderwijs, waar de ouderpar ticipatie nog minder vanzelfspre kend is. De heer K. de Jong Ozn, rector van het Farel-college in Amersfoort zei d,at de ouders vaak nauwelijks weten wat er allemaal op school gebeurt. Regelmatige voorlichting is dus no dig. In het voortgezet onderwijs zullen behalve de ouders ook de leerlingen willen meespreken. Vooral de oudere leerlingen denken al gauw: waar bemoeien die ouders zich mee, kunnen we het zelf niet. Een schoolraad is dan een geschik te vorm voor contact tussen docen ten, bestuur, ouders, leerlingen en overig personeel. Internationale contacten Unie-voorzitter T. M. Gilhuis, die de inleiding van het nieuwe cahier schreef, zei in de ochtendvergade ring dat de Unie druk bezig is de internationale contacten te verste vigen. Naast het Unie-Bulletin en Uniepost zal het volgend jaar ook een internationaal bulletin voor het christelijk onderwijs verschijnen. De contacten met het Internatio naal Verbond voor Christelijke Op- voedings- en Onderwijsorganisaties worden uitgebreid. Mevrouw W. M. Ridderbos-De Rooij kondigde aan dat de Unie-collecte dit jaar bijna anderhalf miljoen gulden heeft opgebracht. De Unie blijft voor de volgende collecte (eind september) mikken op een nog hogere opbrengst. Bij de Unie leeft de indruk dat bijvoorbeeld het christelijk onderwijs in Indonesië ondanks overheidssubsidies nog- meer financiële hulp nodig heeft. In Afrikaanse landen is hulp vaak nodig om de kerkelijke scholen een meer zelfstandige positie te geven, Waar dat niet lukt, wordt het on derwijs al gauw uitsluitend een zaak van staatsscholen. Financiële hulp blijft overigens maar één as pect van de zaak. Zowel voor de derde wereld als voor het westen is een uiwisseling van gedachten over het christelijk onderwijs van groot belang. Van een verslaggever ARNHEM Een miljoen gulden schade is zondagmorgen vroeg door brand aangericht in de bovenver dieping van een groothandel in drogisterij-artikelen op het indus trieterrein in Arnhem. De verdie ping brandde uit: de benedenver dieping liep waterschade op. Ook een naast het pand gelegen tim merfabriek liep waterschade op. GOES Ongeveer een half mil joen gulden schade werd aange richt in de binnenstad van Goes, waar een bar-koffieshop en twee winkels door brand verwoest wer den. Ongeveer anderhalf uur moest de brandweer in de vroege zondag morgen het vuur bestrijden, voordat het teken 'brand meester' gegeven kon worden. HOOGKERK (Gr) Eveneens in de nacht van zaterdag op zondag brandde de woning van de familie Nut in Hoogkerk uit. De vijftienja rige zoon van de familie kon zich redden door uit de bovenverdieping te springen, een kostganger kon via het achterhuis aan het vuur ontko men, de schade wordt geraamd op een ton. NIEUWWOLDA (Gr) Omstreeks twee uur zondagnacht legde een brand het café Korthuis in de as. Het vuur moet ontstaan zijn in de feestzaal, waar zaterdagavond nog een bruiloft gehouden was. Schade: anderhalve ton. WOLDENDORP (Groningen) Een losstaande kapschuur bij de boerderij van het landbouwbedrijf Johannes Kerkhovenpolder b.v. on der Woldendorp (Gr) is zaterdaga vond door brand volledig verwoest. Ook landbouwmachines, een wagen en opgeslagen stro gingen verloren. Schade: ruim een ton. Van een verslaggever LEEUWARDEN De twee-en-een- halfjarige Jouke Arend is tijdens een schooldag op het sportveld in het Friese Kollum in een sloot ver dronken. Het jongetje was met zijn moeder naar de feestelijkheden op het sportveld gaan kijken. Zijn li chaampje werd spoedig gevonden. (ADVERTENTIE) En ü,hoe komt u aan uw Amro Privérekening? Op het gevaar af het verwijt te verdie nen dat wij schreeuwen voor er gesla gen is het zou niet meer of minder dan een schandaal zijn als de staatsse cretaris (of welke regeringsinstantie ook) publikatie van dit rapport over Weinreb zou verhinderen. Het is waar: de regering moet elke publikatie van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie goedkeuren, maar tot nu toe is deze goedkeuring gelukkig steeds een formaliteit ge weest, zodat het verwijt aan bijvoor beeld prof. L. de Jong dat hij 'staats- geschiedschrijving' doet in praktische zin ongegrond is gebleken. De rege ring liet het instituut en zijn medewer kers steeds vrij in hun wetenschappe lijke verantwoordelijkheid. Terecht, lijkt het want als de regering op een zo directe wijze zou optreden als hoeder van de inhoud en het niveau van wetenschappelijke publikaties, be geeft zij zich op een gevaarlijk pad. Het kan zijn (en het is zelfs niet uitgesloten) dat Weinreb en zijn vrien den zich gepikeerd en in de kuif gepikt zullen voelen door dit rapport, dat niet zo vleiend is voor Weinreb. Maar ook als dat zo is, dan nog is niet de regering geroepen op te treden ter behoeding van de naam en faam van Weinreb. Ten eerste heeft Weinreb op zijn beurt in zijn memoires weer andere mensen gepakt of beledigd (en juist die mensen zullen belangstellend naar het rapport van het Amsterdams insti tuut uitzien) en ten tweede: in dat geval is nog altijd de rechter een meer gekwalificeerde figuur om daarover te oordelen dan een staatssecretaris. Het is, gezien de consternatie die de zaak-Weinreb nu al ruim 25 jaar brengt, bij de geschiedschrijving van de jaren 1940-1945, noodzakelijk dat zo snel mogelijk alles ter tafel komt wat nodig is om een goed oordeel te kunnen vormen. Wij laten daarbij dan nog onbesproken het feit, dat minister Polak enige jaren geleden ruimhartig publikatie van de bevindingen van de onderzoekcommissie heeft toegezegd. Van een verslagever NIJMEGEN Uit het gebouw van de NVV bouwbond in Nijmegen is gistermorgen vroeg een brandkast gestolen met daarin vor zes ton aan vakantiebonnen. In de kast, die 250 kilo weegt, zat ook veertienduizend gulden aan contanten. Volgens de bouwbond NW is het mogelijk om de vakantiebonnen, die niet genummerd zijn, aan malafide werkgevers te verkopen. Maar dan wel tegen een lagere prijs. Juist in deze tijd worden de bonnen verzil verd. Het opsporen van de gestolen partij wordt daardoor ernstig be moeilijkt, aldus de bouwbond. Vervolg van pagina 1 Minister Vredeling sprak zaterdag zijn voldoening uit. Het hoofddoel is bereikt: een gezamenlijke keus van de vier kleine Europese landen en daarmee een stuk standaardisatie aldus de bewindsman. Onthullingen Van één onzer verslaggevers DELFT Enkele honderden mensen hebben het weekeinde op het zandlichaam van de in aanleg zijnde rijksweg negentien, die het landschappelijke Midden-Delfland doorsnijdt, gekampeerd. Daar mee protesteerden zij tegen de aanleg van deze zesbaansweg, die volgens plannen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat de Beneluxtunnel tussen Schiedam en Vlaardingen met het verkeers plein Ypenburg moet verbinden. Volgens berichten uit de VS zou ook een Nederlander betrokken zijn geweest bij de 'promotie' van de Northrop F 17 jager, toen deze ja ger nog volop in de race lag (zoals bekend viel de F17 af omdat de Amerikaanse luchtmacht de F16 koos). Naar verluidt zou het gaan om de heer Teengs Gerritsen, een goede vriend van prins Bernhard. Er zou de Northrop-fabrieken in dertijd veel gelegen zijn geweest aan goede contacten met de prins in de strijd om de keuze voor een opvolger voor de Starfighter. In een uitgebreid rapport van een Senaatscommissie is onthuld dat de Franse generaal Stehlin voor 'pro motiediensten' bij Northrop op de loonlijst stond. In totaal zou de Franse generaal, die vorig najaar uit de Franse Assamble moest tre den na in een open brief de Ameri kaanse jagers F16 en F17 veruit als superieur te hebben aangeprezen, voor zijn diensten zestigduizend dollar hebben ontvangen. Stehlin verblijft op het ogenblik ernstig gewond in een Parijs zie kenhuis. Vla}c na het bekendworden van het rapport, vrijdag, liep Steh lin in de drukke avondspits tegen een bus. Niet bekend is of hij toen al op de hoogte was van de bewe ringen van de Senaatscommissie. Op ruime afstand van de Eenden kooi, bezit van Natuurmonumenten op grondgebied van de gemeente Schipluiden, hadden de actievoer ders een provisorische camping in gericht. De hele zaterdag en een deel van de zondag had de Vereni ging Milieudefensie afdeling Delft, die in haar actie tegen rijksweg negentien werd gesteund door tal rijke natuurverenigingen en poli tieke groeperingen, aktiviteiten ge organiseerd. De actie begon zaterdag met drie fietstochten vanuit Delft, Schiedam en Vlaardingen naar het bedreigde gebied, dat een groene buitenzone vormt tussen de hoogbouwwijken van de randstad. De protest-kampeerders kregen daarbij steun van aap van der Doef, tweede kamerlid van de PvdA, en Egbert Tellegen, voorzit ter van de Landelijke Vereniging Milieu-defensie. Van der Doef zei in een toespraak dat de streek zelf duidelijke stelling moet nemen te gen verdere aanleg van de rijksweg. Volgens hem is het in de Tweede Kamer vrij duidelijk dat de pro gressieven tegen Rijksweg 19 zijn. Jan Fransen, initiatiefnemer tot de actie, lanceerde daarna enkele al ternatieven voor de dag. waarover in een rapport uitgebreide Informa tie staat. Milieudefensie bepleit een blijvend gebruik door het autover keer tussen Den Haag en Rotter dam van rijksweg 13. Van rijksweg twintig zou door de Oost-Abtspol- der (ten noordoosten van Schie dam) een tracé naar rijksweg der tien kunnen lopen. Vanaf Den Hag gezien zou een weg moeten worden aangelegd tussen het verkeersplein IJpenburg en de Generaal Spoor- laan in Rijswijk. Deze laatste route zou dan het Rijswijkse deel van rijksweg negentien vervangen. Lagere kosten In het rapport van milieudefensie wordt gesteld dat de kosten voor beide plannen aanmerkelijk lager zullen zijn dan het bedrag dat met de verdere aanleg van rijksweg ne gentien gemoeid is. Voor laatstge noemde weg, wzarin al veertig mil joen gulden geïnvesteerd is, is ten minste nog 112 miljoen gulden no dig, terwijl de kostenraming voor het alternatieve plan daar vele mil joenen onder ligt. Het zandlichaam dat reeds in Mid den-Delfland ligt, zou spoedig moe ten worden afgegraven. .Volgens Milieudefensie is het zand best te gebruiken voor het bouwrijp maken van gebieden, waar woningbouw- V* „Ik had in feite nooit een bankrekening genomen, omdat ik niet wist wat ik dan met al m'n acceptkaarlen aan moest. Maar toen hoorde ik dat je daar ook doodgeiuoon mee naar de bank kunt. Dan betalen zij ze „.ik ~.J ÉÊttk. J V voor je, van je salarisrekening. Toen ik dat eenmaal wist, ben ik meteen naar de Amro Bank hier om de hoek gegaan, want daar kan ik dan gelijk ook voor 'n heleboel andere financiële dingen terecht. Van onze parlementsredactie AMERSFOORT Drs. Ad Schouten, die onlangs bedankte voor het kamerlidmaatschap voor de ARP wegens zijn bezwaar tegen het CDA, blijft aktief lid van de ARP. Zaterdag zei hij in een bij eenkomst in Amersfoort van de gespreksgroep van AR-gezinden, van wie reeds vele leden de partij verlieten: 'Zolang de ARP als partij het dwingend appèl van Gods Woord aanvaardt behoren wij binnen de ARP actief te zijn en ons gezamenlijk in te zetten.' plannen in uitvoering zullen ko men. Tijdens het kampeerweekend werde enkele honderden handtekeningen tegen rijksweg negentien ingeza meld. Met de enkele duizenden handtekeningen die reeds op lijsten zijn gezet zullen deze op korte ter mijn aan minister Westerterp (Ver keer en Waterstaat) worden aange boden. Voorts werd een onderzoek onder kampeerders en bezoekers gehouden om te weten te komen waarom ze tegen rijksweg negen tien zijn. Dia's De deelnemers aan de protestactie op de zandvlakte aan de Oostveen- seweg hadden geen gelegenheid zich te vervelen. Er werden dia's over het fraaie Midden-Delfland vertoond, zaterdagavond kon men een Italiaanse film zien over maffi- a-achtige toestanden rond de aan leg van een snelweg en trad bij een kampvuur een folkgroep op en zon dag waren ochtendwandelingen ge organiseerd. In een winkeltje was volop te eten en te drinken. Overal hingen spandoeken met onder meer de leuzen: 'Weg met die berg zand we zien niks meer', en 'Stel uw vragen aan Westerterp.' De boeren in die omgeving hadden in het ge heel geen last van de kampeerders. De zandvlakte zag er toen de laat ste kampeerders zondag wegtrok ken, schoon uit. Aan de kampregels van Milieudefensie had elke deel nemer zich gehouden. De organisa toren noemde de actie een groot Drs. Schouten hield zijn gehoor ook voor niet te vluchten uit de chris telijke politiek in de verontrusting. Dit leidt tot gemopper en men be paald zich dan teveel tot alles wat niet goed is, in plaats van midden in de strijd te staan'. Over de fractie van de ARP in de Tweede Kamer merkte drs. Schou ten nog op dat deze fractie zich tot nu tóe steeds heeft verzet tegen het politieke midden. De opdracht tot de christelijke politiek leidt niet tot een ander praktisch beleid en een ander politiek program dan de ARP nu voert o fheeft. Op het betoog van drs. Schouten volgde een bewogen debat. Een be langrijk element hierin was, de dis cussie die onlangs is ontstaan tus sen Aantjes, de fractieleider van de ARP, en Andriessen, de fractielei der van. de KVP. Aantjes heeft in een interview gezegd dat het appèl van het evangelie ook geldt voor het CDA. Andriessen is hiertegen Ingegaan. Mr. Aantjes, die de uitnodiging had aanvaard de vergadering bij te wo nen, schetste kort hoe de chsistelij- ke politiek het laat afweten in deze tijd. We leven bijvoorbeeld in een werld waarin de hongerigen niet worden gevoed, maat sterven, en waarin de gevangenen niet worden bezocht, maar gemarteld. Echte politiek In zijn betoog onderstreepte drs. Schouten vooral de eis van echte politiek. Nodig is niet in de eerste plaats een verrassend nieuw poli tiek program. Belangrijker is het meedoen van iedereen in de me ningsvorming. Schouten veroor deelde vooral de vlucht uit de 'Als u dit wanorde vindt, dan hebt u geen oog voor mijn systeem.' door Fred Lammers BAARN 'Dat ik het huwelijk van prinses Christina mag voltrekken is voor mij persoonlijk een bijzondere gebeurtenis in mijn leven. Maar ik vind het vooral voor de gemeente Baarn erg leuk, dat eindelijk een van de dochters van het konink lijk paar in de woonplaats, waar zij zijn opgegroeid, trouwt'. Mr. J. van Haeringen (52), sinds vijf jaar eerste burger van Baarn, zit volop in de voorbereidingen voor de 28e juni, die voor Baarn een historische dag belooft te worden. Ondanks de vele contacten die deze gemeente met het Huis van Oranje heeft, en dat al eeuwenlang, zal het de eerste keer zijn dat een Oranje in Baarn in het hu welijk treedt. De heer Van Haeringen is, naar hij mij vertelt, al druk bezig zijn toespraak voor te bereiden. 'Het wordt geen lange toespraak, de hele plechtigheid in het gemeen tehuis zal maar een half uur in beslag nemen. Ik houd die toespraak in het Neder lands, hoewel er buitenland se gasten aanwezig zullen zijn. Het is per slot van rekening een Hollandse aangelegenheid. Op Soest- dijk staan ze ook op dat standpunt. Wel ben ik van plan de moeder van de heer Guillermo in het Engels te begroeten, omdat zij geen woord Nederlands spreekt'. De huwelijksplechtigheid in Baarn wordt zo eenvoudig mogelijk gehouden'. Dat wil het bruidspaar ook het lief ste. Natuurlijk gaan wij de trouwzaal met bloemen ver sieren, verder wordt er geen extra drukte van gemaakt. Het is ook de bedoeling dat de trouwzaal in de dagen die aan het huwelijk van de prinses voorafgaan, gewoon in gebruik blijft voor andere huwelijksvoltrekkingen', vervolgt de heer Van Hae ringen. Hij heeft prinses Christina een paar keer ontmoet, on langs op de verjaardag van de koningin samen met haar verloofde. 'Ik vind bei den bijzonder innemend. Dat geldt voor de hele ko ninklijke familie. Het zijn erg prettige mensen, ik weet niet of je dat eigenlijk wel mag zeggen van een konink lijke familie, maar het is zo'. De contacten met Soestdijk zijn erg onregelmatig'. Na tuurlijk heb ik wel dikwijls met het secretariaat van de koningin te maken. Dat kan gaan over allerlei zaken, vooral als er bouwplannen in het geding zijn. Veel grond in Baarn is koninklijk bezit. Als we daar een ge deelte van nodig hebben, zoals onlangs in het Eemdal, moet er uiteraard worden gepraat. Op ander terrein heb ik als burgemeester ook met Soestdijk van doen. Het zijn soms zaken die in het persoonlijke vlak liggen. Die contacten zijn heel ple zierig. Telkens weer blijkt hoe goed onze koningin op de hoogte is van de gang van zaken ln haar woon plaats. Zij kent Baarn vol komen, zowel wat de platte grond betreft als wat zich er afspeelt'. Onlangs vertelde oud-minis ter Beernink in een televi sieuitzending dat koningin Juliana grote invloed heeft gehad bij de benoeming van de heer Van Haeringen. 'Zelf heb Ik die uitzending niet gezien. Die mededeling kwam voor mij niet als een verrassing. Ik vindt het lo gisch dat de koningin er be lang aan hecht wie in haar woonplaats het ambt van burgemeester bekleedt. Overigens kan ik er meteen aan toevoegen dat ik de ko ningin niet persoonlijk ken de toen ik naar de post van burgemeester in Baarn solli citeerde. Toen ik hier kwam, had ik nog nooit een lid van de koninklijke familie van nabij meegemaakt. Ruim 22 jaar werkte ik bij de Shell. Daar behartigde ik- de EJE- .G.-aangelegenheden'. Hoewel burgemeester Van Haeringen eigenlijk doorlo pend bezig is met dat huwe lijk. drukt de verantwoorde lijkheid daarvoor niet zo zwaar op zijn schouders dat hij er slapeloze nachten van heeft'. Ik hoop dat alles or delijk en prettig zal verlo pen. Het is een bruiloft, dus een hoogtijdag in het leven van de betrokkenen. Ik maak me daar echter niet zo ongerust over'. Vandaar dat mr. Van Hae ringen tijd blijft vrijmaken voor zijn hobby's het wer ken in zijn tuin en het lezen. 'Ik lees alles wat ik te pakken kan krijgen. Je af en toe ontspannen is enorm belangrijk. Na afloop van de huwelijksvoltrekking gaat mr. Van Haeringen niet naar Utrecht. De koningin heeft mijn vrouw en mij wel uitgenodigd voor de dienst ln de Domkerk, maar ik zal van dat vriendelijke verzoek geen gebruik ma ken. Het is vrijwel onmoge lijk om op die dag zo snel van Baarn naar Utrecht te reizen. cnristedijike politiek en uit de eigen achter allerlei politieke clichees en zogenatmde schijnwaarheden. Op vallend is dat de christelijke politi ci zo verhullend zijn in hun voor onderstellingen in tegenstelling tot pij-voorbeeld Wiegel en Groeneveld. Het gevolg is geweest een ver vreemding van de christelijke poli tiek. Vervolg van pagina 1 werk was gegaan, kon gisteren een gedeeltelijke reconstructie van de moord geven, waarbij echter enkele vraagtekens blijven. Zaterdagavond om zeven uur had een plaatsver vanger van de heer Van Dijk, die enkele vrije dagen had, de sleutels van de kluis van het filiaal, aan de Karspeldreef waar het geld was op geborgen, aan Van Dijk afgegeven. S. heeft deze plaatsvervanger ge volgd en is na diens vertrek het huis binnengedrongen. Omdat hij als vroegere werknemer en kennis van Van Dijk goed op de hoogte was. wist hij dat de sleutels in een pak van het slachtoffer waren op geborgen. Volgens de politie is het nog een raadsel, waarom hij niet de plaats vervanger van de sleutel heeft be roofd. maar de woning van zijn vroegere werkgever is binnenge drongen en daar in koelen bloede de dubbele moord heeft gepleegd. Bovendien kwam S. nog regelmatig bij de familie over de vloer. S. werd na de nacht in de rosse buurt te hebben doorgebracht, om elf uur zondagmorgen bij zijn woning ge arresteerd. Ofschoon 15.000 gulden aan bankbiljetten uit de kluis was geroofd, had hij nog maar 4500 gulden bij zich. Volgens S. had hij de opbrengst gedeeld met N. die hij later tegen kwam en die hem de revolver zou hebben geleverd Deze revolver en het broodmes had S. ergens ln de Bijlmer in het water gegooid, 's Nachts had hij een ander wapen, een groot type revolver, gekocht. Volgens de politie hebben wraak motieven geen rol gespeeld. S. had zelf ontslag genomen bij Simon de Wit. Dr. Zeldenrust stelde gister middag na sectie vast, dat de slachtoffers inderdaad door messte ken om het leven waren gebracht. LEIDEN De 29-jarige Leidenaar Joh. C-ave is om het Heven gekomen bij een steekpartij op de Langebrug in Leiden. De 27-jarige P. Berg man raakte gewond. De steek partij was het gevolg van een ruzie tussen de Leidenaars en twee Suri- namers. Toen een van de Surina- mers flink werd toegetakeld, zou de andere de twee Leidenaars achter na zijn gelopen en met een mes ln de rug hebben gestoken. Na een grote opsporingsactie heeft de politie een 29-jarige automon teur gearresteerd, op verdenking de dodelijke messteken te hebben toe gebracht. De 27-jarige P. van D., die woont op een woonwagenkamp in Zoeter- meer, is in de nacht van zaterdag op zondag in die Dorpsstraat in die plaats neergestoken. Hij werd ge wond opgenomen in een ziekenhuis in Leidschenfam. Het onderzoek naar de identiteit van de dader ls in volle gang. In de Ursulakliniek in Wassenaar is de 33-jarige Hagenaar N. Bootjes overleden aan de gevolgen van een ernstige mishandeling. Na een vechtpartij had het slachtoffer een klap op zijn hoofd gehad met een stuk hout. Agenten vonden hem bewusteloos en omdat hij voor de vechtpartij stevig had gedronken, was er aanvankelijk enige verwar ring of hij dronken dan wel ge wond was. De man, die vermoede lijk het stuk hout heeft gehanteerd, is aangehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3