Kerk kan niet op haar eentje beslissen r Hervormde jeugd positief tegenover Youth for Christ vragen hulp Kerk in de wereld flisduK Arbeidsovereenkomst voor kosters in maak itk Vandaai Conferenties Hervormden in zuiden Catechismus toch in hervormde katern Onze adressen Kuitert en de godsdienst Dr. Van den Brink meer dan een gewone bankier Nieuwe boek TROUW /"KWARTET DONDERDAG 29 MEI 1975 KERK door dr. C. Rijnsdorp Bij het woord 'kerk' kan men aan drie verschillende zaken denken: 1. het totaalbeeld van de eerste christelijke gemeenten, zoals we ons dat min of meer vaag vormen uit de gegevens van Schrift en overlevering, 2. de kerksituatie, zoals die zich in de loop van een kleine tweeduizend jaar in de geschie denis heeft ontwikkeld en 3. het rijk van God dat bezig is zich in de mensenwereld te voltrekken. Van wat men wel de oerkerk noemt weten we lang niet alles af. Afge zien van de wittebroodsweken vlak na Pinksteren is het beeld (zie de brieven van Paulus en die aan de zeven gemeenten in Openbaring) niet onverdeeld gunstig. Als heilig voorbeeld kunnen deze niet gelden. Aan de andere kant is alles wat we ervan kunnen weten belangrijk. Hoe ging het daar toe, wat zong men. hoe was de liturgie? Men stond nog dicht bij het begin, de eerste warmte was nog niet ver vluchtigd, er is reden met een ze kere heimwee erop terug te zien. In het woord 'kerkgeschiedenis' zit, hoe dan ook, de gedachte van één totale kerk. De term is een merk waardige combinatie van idealis me (één kerk) en realisme (wat is er eigenlijk gebeurd). Wel onder scheidt men kerk en secte, maar er zijn secten die zich kerk noemen. De grenzen zijn niet volstrekt dui delijk. Bovendien is er een grote verscheidenheid van kerk-achtige instellingen, een uitwaaiering van gemeenschappen die zich op God, Christus of Jezus beroepen. Vat men de kerk op als instelling, dan zijn er alleen maar deelkerken, ge scheiden naar west (r.k.) en oost (orthodox), gescheiden naar natio naliteit en/of belijdenis. Zelfs heeft elk kerkinstituut een rechter- en een linkervleugel (die overigens niet vliegen kunnen) en een mid den dat dan het eigenlijke lichaam zou zijn. Maar de vleugels beschou wen zich als lichaam en het li chaam pretendeert de vleugels te zijn waarmee de kerk zich voortbe weegt. Hoe het rijk van God zich in de geschiedenis voltrekt kunnen we niet duidelijk nagaan. Dat het niet samenvalt met alles wat zich kerk noemt is zo goed als zeker. God alleen ziet het rijk zoals het zich ontwikkelt; wij hebben alleen zo onze vermoedens dienaangaande. Zien wij het rijk als kerk, dan moeten we vaststellen dat de kerk van Christus op aarde van huis uit zowel één is als verscheiden. De romeinse wereldkerk heeft haar volstrekte eenkennigheid sinds Va- ticanum II laten varen. Niettemin blijft zij haar aanspraak op alge meenheid handhaven. Oost en west hebben elkaar kerkelijk met een diplomatieke kus begroet; altijd be ter dan niets. Veel kerken en groe peringen zijn over de wereld uitge zaaid; naast de romeinse wereld kerk bestaat er een internationaal lutheranisme, calvinisme, methodis- me, baprisme en zo voort. Nationale grenzen zijn vervaagd en het begrip 'vaderland' is betrekkelijk gewor den. Intussen is het Joodse vraag stuk zowel religieus als staatkundig een brandende en brandstichtende kwestie geworden. Kerken en groepen zijn ook ver scheiden als men ze bekijkt naar het gezichtspunt 'open' of 'geslo ten'. Zo is, als bundelende organi satie de ICCC (internationale raad van christelijke kerken) gesloten en de Wereldraad van Kerken open. Het totaalbeeld is verwarrend. Bo vendien kan men zich niet zo ge makkelijk van zijn herkomst los maken. Men wordt in een bepaalde, ook kerkelijke situatie geboren. Volwassen geworden, moet men be vestigen of ontkennen. Als men bevestigt, komt men later tot de ontdekking welk een zware kerke lijke hypotheek men op zich heeft genomen. Toen ik in april 1913 belijdenis deed in de gereformeerde kerk van Delfshaven, was dat om dat ik in haar belijdenisgeschriften mijn eigen, jong, persoonlijk geloof had herkend, maar ook omdat het de kerk van mijn vader was en ik daarin was geboren. In 1926 ging ik niet met Geelkerken mee, omdat ik, meer intuïtief dan bewust, bij hem het gemis bespeurde van een alter natieve theologie. Bij Schilder hin derde mij het exclusief theologise ren en het optreden van zijn volge lingen, dat lk, terecht of ten on rechte, ervoer als fractievorming en als een poging de kerkelijke macht te grijpen. Later ziet men hét tragisch en ook schuldig falen van het toepassen van kerkelijke tucht. Uitgaande van het gesloten kerktype wilde men in 1926 de voordeur niet op een kier zetten en in 1944 de achterdeur niet. Toen de vrijgemaakte kerken het gesloten type voortzetten, kwam er in de synodaal-gerefor- meerde kerken meer openheid. Min of meer van de weeromstuit. Zo ging men zich op den duur tegeno ver de uitgestoten broeders schuldig voelen. Later kwam er een moment, dat men dit ook hardop zei. En mocht dit proces zich onverhoopt herhalen, dan zullen achteraf de schuldgevoelens evenmin uitblijven. Maar het kwaad is dan alweer ge beurd. DE FOUT Wat men zich niet voldoende reali seert is, dat men, meer nog dan tegen broeders, zondigt tegen de Heer van de kerk. Maar dit op een andere manier dan de meesten denken, of niet willen denken. Men oefent leertucht uit binnen de grenzen van een deelkerk. Dit bete kent dat men die deelkerk beves tigt en de kerkelijke gescheiden heid voortzet. De fout is ten diep ste dat een deelkerk handelt alsof zij de universele kerk ware. Is het te veel gevraagd dat men leerbe- sllssingen neemt 'met alle heiligen', dan toch zeker niet zonder diep gaand beraad met geestverwante heiligen, in dit geval: kerken. Gaan preciezen en rekkelijken uit elkaar, dan gaat het den preciezen nooit precies genoeg en den rekkelijken nooit ruim genoeg Het is nu een maal een scheppingsordinantie dat de menselijke geest bij sommigen overwegend 'open' en bij anderen 'gesloten' is. Tot apostelkring behoorden de naar buiten gekeerde Petrus en de naar binnen gekeerde Thomas. Maar beider belijdenissen zijn hoogtepun ten in de evangeliën. Op een of andere manier moet het theologisch experimenteren en stu deren in de academische sfeer los gemaakt kunnen worden van de dagelijkse kerkelijke praktijk, zoals plat gezegd ook in een fabriek het lopende werk niet gehinderd wordt door wat er in het laboratorium gebeurt. Losgemaakt van alle ker- 1 1 c=[ =3 kelijk-politiek denken spelen der gelijke gedachten door je hoofd. De doem van de gescheidenheid wordt weer pijnlijk voelbaar zodra de identiteit van deelkerken in het geding komt. C-J EINDHOVEN De stichting Over dood en graf heen Vandaag word ik met stervi en begrafenis geconfronteei zich dat na het heengaan v ouders niet heeft voorgedaai aanwezig zijn bij het begra1 de oudste uit het gezin vs ouders. Zij is ook de eerste die deze overgang gemaak Toen mijn ouders stierven, i die gedachten al bij ons bir staat nu iemand meer vóór wordt onze tijd. Nu is het zc zal vandaag veel door or gaan. Veel bevreemding om ven, dat zo moet eindigen, er alles van en je hebt h< vaak meegemaakt en ineen dichterbij dan ooit. M schijnt de zon over het ker zullen we daar staan, tens de natuur uitbundig nieuv en alles van leven getuigt, ons niet afdoende kunnen t Als we niet wisten, dat haj al lang meegenomen wa Hem, die hier op aarde on zijn genadige gang maal hadden we niets om ons vei verliezen. Dan zouden we aa worden door de grote uitzi droefenis van zonder God wereld. Nu zal het anders ieder mens beleeft dat op zi nier, mar het maakt wel hoe het laatste doet aan van wie je weet, dat ze haa zinvol wist in die ene zin t ren of dat je dat niet wi schonk ons daarin het beste kon, door ons dit met hei leven duidelijk te laten wet ze aan Hem verbonden w over dood en graf heen on blijft. Zij mocht ons zo troost aanreiken die ze ze haar bewogen en gezegend ontving. Dan is ook dat, onze tijd wordt, daarin opgei Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM 'Als provinciale hervormde jeugdraad in Zuid-Holland willen wij geen tegenstanders zijn, ook niet op een voorzichtige afstand blijven toekijken, maar mede-werkers zijn'. Zo staat aan het slot van een rapport van de Zuidhollandse hervormde jeugdraad over: 'Youth for Christ en het kerkelijk jeugdwerk' (dit rapport kunnen belangstellenden aanvragen bij de genoemde jeugdraad, p.a. Tuinlaan 8 in Schiedam. Het stuk is ondertekend door jeugd adviseur M. Hooynieijer en deze merkt in zijn conclusie verder op 'Over Youth for Christ wordt, hoe kan het anders, heel verschillend gedacht. Er zijn enthousiaste mede werkers, voorzichtige afstandsbe waarders en duidelijke tegenstan ders. Iedereen moet maar doen zoals hij/zij wil. Uit een berichtje in Diakonia blijkt, dat de hervormde kerk in de figuur van dr. A. H. van den Heuvel, sympathiek staat tegen over Youth for Christ en dat het hervormde diakonaat vorig jaar ve le duizenden guldens beschikbaar stelde (op de noemer van hulpver lening aan jongeren in nood) en bovendien deze organisatie positief vermeld heeft in het zgn. 'giftenad- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In de volgende uit gave van de hervormde katern bij het Liedboek voor de kerken zal ook de Heidelberger catechismus worden opgenomen. Hiermee is tegemoet gekomen aan de wens van vele kerkleden. Aan vankelijk was de gedachte, dat de catechismus de katern te dik zou maken, om nog achterin het lied boek te passen, maar in de gerefor meerde katern bleek het ook te kunnen. De verdere samenstelling van de katern blijft ongewijzigd: verschillende liturgische teksten, enkele orden van dienst voor een morgendienst en voor een leer- dienst. Waarschijnlijk zal de katern in september verschijnen. vies 1975'. De landelijke staf van de hervormde jeugdraad heeft kontakt gezocht met het landelijk centraal bureau van Youth for Christ. Beide zijn gevestigd in Driebergen en kij ken op eikaars gebouwen uit. Het zou vreemd zijn, als het bij zo'n 'ogen-blik' zou blijven'. Gruwel De jeugdraad constateert, dat jon geren en ouderen uit hervormde gemeenten zich gretig laten verza melen in bewegingen als Youth for Christ, Navigators, Vuur en Oase. 'Deze bewegingen zijn voor de mar xisten onder ons een gruwel, voor de geseculariseerde gelovige een onmogelijke teruggang, voor de nette burgers een onnutte, maar ongevaarlijke aangelegenheid en voor de geëngagerd jeugdwerkers een niet te hanteren sociaal feno meen. Toch horen wij regelmatig enthousiaste verhalen en willen wij deze beweging positief waarderen, omdat uit ervaringen bekend is, dat voor zeer velen deze groepen een bron van christelijke inspiratie ge weest zijn of nog zijn', aldus de jeugdraad. Hoewel, het rapport ook negatieve punten van het Youth for Christ- werk opsomt, adviseert de jeugd raad toch: Youth for Christ wel (Advertentie) naar de kerk toewerken, dan doet het kerkelijk jeugdwerk er goed aan, daarop in te spelen. 'Wij kun nen gerust stellen, dat Youth for Christ een positieve werking heeft op het geheel. Oppositie is ook in de kerk nodig. Konkurrentle kun nen wij ook in het kerkelijk bedrijf niet missen'. EINDHOVEN De stichting steun fonds voor het protestantisme in het zuiden heeft een beroep gedaan op de hervormde gemeenten in de rest van het land, om de kleine en daarom vaak armlastige hervormde gemeenten in het zuiden van ons land te hulp te komen. De stichting hoopt op een bijdrage van minstens een ton, teneinde daarmee het kerkewerk der her vormde gemeenten op gang te hou den en subsidies te verlenen voor restauratie en onderhoud van kerk gebouwen en pastorieën. Op het ogenblik hebben zes en twintig hervormde' gemeenten in Brabant en Limburg een beroep gedaan op de stichting. In 1974 werd ongeveer een ton aan subsi dies uitgegeven. Onder meer voor de restauratie van het orgel der hervormde kerk in Grave, voor her stel van de pastorie in Oosterhout en voor een verbouwing van de pastorie in Veldhoven. Daarnaast voor plaatselijk, provinciaal en in terkerkelijk werk. De hervormde gemeenten werken samen in de stichting steunfonds om niet elk voor zich aparte acties in het land te voeren. Van een onzer verslaggevers NIJKERK De protestants-christelijke kosters kunnen nog dit jaar een arbeidsovereenkomst verwachten, die geënt is op een wet telijke status. Gemeentevernieuwing hoe? Weekend voor allen, die hiermee bezig (willen) zijn, vrijdagavond 6 juni half acht tot zaterdagmiddag 7 juni vijf uur, op Kerk en Wereld, Driebergen (tel. 03438-2241). Dit deelde de voorzitter van de protestants-christelijke vereniging van kosters (PCVTK), de heer E. van den Brink uit Nijkerk gisteren mee tijdens de jubileumbijeenkomst van 0 Evangelisatieconferentie van de hervormde bond voor inwendige zending, vrijdagavond 30 mei acht uur tot zaterdagmiddag 31 mei vier uur. Sprekers prof. dr. C. Graafland (het gebruik van de bijbel in het evangelisatiewerk)ds. B. de Graaf (de overdracht van het evangelie door middel van he t gesprek) en ds. P. P. J. Monster (evangelisatie via radio). Inl. en aanm. tel. 033- 11949. Theologische charismatische conferentie, dinsdag 3 juni van half tien tot half vijf in het Mar kuscentrum, Wijnesteinlaan 2, Utrecht. Thema'Charismatisch pastoraat.werking van de Heilige Geest in de zielszorg', ingeleid door Dik Voordewind uit Amsterdam. Inl. en opg. tel. 010-181755. de PCVK, die 25 jaar bestaat. Aan de arbeidsovereenkomst zijn jarenlange besprekingen voorafge gaan. De moeilijkheid daarbij is, dat de gesprekspartners van de PCVK, de vereniging van kerkvoog dijen in de hervormde kerk en het. landelijk verband van commissies van beheer in de gereformeerde kerken, geen bindende adviezen kunnen opleggen aan de plaatselij ke kerken. De heer Van den Brink vroeg zich af, waarom dit wel mogelijk is voor de salariëring van de predikanten, maar niet voor de kosters. Hij merkte ook op, dat nog te veel kerkbesturen te weinig oog hebben voor de vele arbeidsuren, die de koster moet maken. Horeca Steeds meer kerken proberen hun gebouwen de hele week door renda bel te maken. Dat brengt ook weer met zich mee, dat de kosters hore- ca-bekwaamheid moeten hebben. De omzetten lopen tot twee ton per jaar en de heer Van den Brink schatte, dat al twintig procent van de plaatselijke kerken in deze rich ting werkt. Hij sprak verder de hoop uit, dat kerkbesturen meer gebruik zullen gaan maken van de ervaring van hun kosters bij de voorbereiding van nieuwbouw of vernieuwingen. door Aldert Schipper HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Deze week in Hervormd Nederland o.a.: De duivel wat moet je je daar nu bij voorstellen? Interview met Bas de Gaay Fortman: Een menselijke samenleving geen kwestie van onmacht maar van onwil. O Liebje Hoekendijk: Opval lend veel mensen willen wat voor een ander doen. Onderwijsfabrieken zijn rampzalig. 0 Deense volkskerk voelt oecumenische vragen niet aan. Aad van den Heuvel: Ik relativeer misschien wel te veel. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: TELEFNR.: Abonnementsprijs 25,50 per half jaar: 51,— per jaar. Abonnementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- l'ERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antw.nummer 1776, Den Haag. Als wij aandeelhouders van de AMRO-bank waren, zouden we dr. Van den Brink in zeker op zicht een eng iemand vinden. In zijn brief aan de wereldraad van kerken geeft hij twee argumen ten, waarom zijn bank haar le ning aan de Zuidafrikaanse overheidsbedrijven niet wil te rugtrekken. De eerste ls dat de Nederlandse regering die lening niet heeft ver boden. Onze krant heeft daarover reeds een keer zijn mening ten beste gegeven. De tweede reden is dat investeringen de apartheid zou den ondergraven. Op deze reden komen we straks nog even terug. Het gaat ons nu even over een ander punt, dat de AMRO-directie in haar brief aan de wereldraad uiteraard niet noemt, maar dat wij als aandeelhouder toch wel van be lang zouden achten. Wij vinden dr. Van den Brink meer dan een gewo ne bankier. Hij durft in elk geval zijn nek uit te steken. Daarmee verdient hij ons respect, maar niet onze instemming. Een beetje ban kier betrekt in zijn beleid de veilig heid van zijn investering. Die vei ligheid bestaat uit de solvabiliteit van de credietontvanger. Hoe sol vabel is de staat Zuid-Afrika? Veiligheid Over die kwestie wordt tegenwoor dig nogal nagedacht, vooral omdat er erg veel verandert in Zuidelijk Afrika (Angola vrij, Mozambique vrij, Rhodesië in beweging, Namibië bijna vrij, opwinding in Zuid-Afri ka). Ook op de Amerikaanse am bassade in Pretoria is over de vei ligheid van investeringen nage dacht, dat blijkt uit een document dat deze ambassade in februari Dr. J. R. M. van den Brink heeft uitgegeven en waarin de eco nomische toekomst wordt geanaly seerd. Behalve een teruggang in de groei dit jaar, verwachten de Ame rikanen een goed 1975, maar 'poli tieke aanvallen op Zuid-Afrika in de Verenigde Naties en elders en de gebeurtenissen in de buurlanden dragen bij tot gevoelens van onze kerheid over de toekomst op lange termijn.' Even verder in hetzelfde document zegt de ambassade in Pretoria: 'Deze onzekerheden ver oorzaken een aanzienlijke onge rustheid in zakenkringen over de verdere toekomst.' Opstand Een grote Newyorkse advocatenfir- ma bestudeerde in opdracht van een klant, die over een Zuidafri kaanse investering nadacht, de kansen -in Zuid-Afrika. De advoca ten zeggen in htm vertrouwelijk rapport onder meer: 'Instabiliteit en onveiligheid: dat zijn de termen waarmee men buitenlandse investe ringen in Zuid-Afrika moet aandui den. De zwarte onrust en de blanke onveiligheid zijn mateloos toegeno men sinds de Portugese staatsgreep van 25 april 1974.' 'Het succes van de zwarte onafhankelijkheidsbewe gingen in de aangrenzende gebie den heeft de zwarten van Zuid- Afrika geïnspireerd nog harder aan te dringen op gelijkheid. Zelfs al zijn de protesten tot dusver vreed zaam geweest, er is aanleiding te menen dat de onbuigzaamheid van de Zuidafrikaanse regering, Zuid- Afrika's nieuwe vijandige grenzen en de toenemende strijdvaardigheid van Zuid-Afrika's zwarten aanlei ding zullen zijn tot een opstand binnen de komende vijf jaar. Vol gens rapporten van kerkelijke lei ders, die Amerikaanse investerin gen in Zuid-Afrika hebben bestu deerd, zijn Amerikaanse banken reeds begonnen de periodes waarop zij bereid zijn geld uit te zetten in Zuid-Afrika te bekorten.' Ander doel Dié dr. Van den Brink zal heus ook wel informatie hebben met een zelfde strekking als wat de Amerikanen ten dienste staat. Wij zijn geen aandeelhouder, zelfs geen rekeninghouder van de' AMRO- bank. Maar als wij dat wel waren, dan zouden we ons toch een beetje ongerust maken. Als aandeelhouder mag men toch verlangen dat er zuinig met de centjes wordt omge sprongen. Wij zouden menen, dat de heer Van den Brink met zijn onveilige belegging een ander doel nastreeft. Hier komen wij mis schien toch terecht bij de argu menten, die de AMRO-bank ge bruikt in haar brief aan de wereld raad van kerken. Dat zijn gedeel telijk argumenten van ideële aard. De AMRO-bank zegt in haar brief ongeveer dat buitenlandse investe ringen helpen de kleurbarrière af te breken. Dat is een mooi ideaal, dat ons best een miljoen of wat mag kosten (zeker als men toch geen aandeelhouder is). De redene ring van de bank is: als je maar aan mensen die hetzelfde werk doen, gelijke lonen betaalt, ook al zijn ze van verschillend ras, dan ondergraaf je de apartheid. Hoezeer is dit een droomwens! In het blad The Banker van september 1971 wordt de Zuidafrikaanse econoom prof. Arkin geciteerd dat 'er geen teken is dat er op wijst dat econo mische groei de kleurbarrière breekt.' Deze Zuid-Afrikaan voegt daar aan toe: 'De toonverschillen nemen toe. Deze werkelijkheid vormt duidelijk een dillemma voor buitenlandse industriëlen met in vesteringen in Zuid-Afrika of met plannen daartoe. Zolang het moge lijk was te argumenteren dat bui tenlandse investeringen doordat zij de welvaart van de republiek hielpen verhogen ten goede kwamen aan alle rassen, kon men politieke kritiek wel aan. Zoals de Barclays Bank echter heeft ge merkt, kunnen banden met Zuid- Afrika een voortdurende hinder zijn. Als overzeese vakbonden druk combineren met zwarte agitatie, zo als gebeurde in het geval van Pola roid, kunnen zulke banden meer dan hinderlijk worden.' Terughalen Investeringen als van de AMRO- bank in Zuid-Afrika zijn onveilig en bovendien zijn ze niet dienst baar aan het ideaal van de bankdi- rectie, de apartheid te ondergraven. Waarom zou de AMRO-bank dan niet gewoon maar het voorbeeld van de vier kleinere Amerikaanse banken volgen en veilig is veilig de centjes maar gewoon terug halen, ook al omdat 'deze leningen in feite een subsidie vormen aan de blanke overheersende regering in Zuid-Afrika'. (Een citaat uit de woorden, waarmee de voorzitter van de Amerikaanse raad van ker ken, ds W. Sterling Cary, de terug trekking bekend maakte van de Merchants National Bank, de City National Bank, de Central National Bank en de Wachovia Bank en Trust Co. NED. HERV. KERK Beroepen te Bodegraven: Vreugd te Haaften. Aangenomen naar Breda: Oijen te Oldenkeppel; naar leusenJ. W. Glashouwer te G -Oudekerk. die bedankte Murmerwoude. Bedankt voor Nunspeet: H. kamp, te Oosterwolde; voor Gent (toez.) H. J. J. Drost k Den Haag. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Hilversum-Oost: Amstel te Enschede-West. Bedankt voor Emmeloord: Mulligen te Rotterdam-Zuid. De verovering van het wildi ten, door Dee Brown. 281 37,50 Uitgave H. Meulenhoï Een mooi uitgegeven boek ov boeiend stuk Amerikaanse gi denis: de verovering van he ten, vanaf de Spanjaarden 16e tot de grote westerner T re Roosevelt in de 20ste eeu auteur heeft eerder roem g met zijn 'Bury my heart at ded Knee'. Dit is uiteraard nl 'definitieve standaardwerk' z< in een folder las maar wi spannend verhaal óver de nissen van pioniers en hun sla fers (dat waren dus meesl indianen). Een typerend citaat: 'Het 1 was er om uitgebuit te word in de verwezenlijking daarva hun opmars naar de Wes Oceaan, vernietigden zij en van de duizenden die na hen men, een inheemse beschavil vaagden zij ontelbare dier- gelsoorten van de aardbodem, verkrachtten, stroopten en plii den het land, alsof zij de Tul het Westen met 'een felle stocht haattenDe on^ woestijnen en bergkloven, de den en rivieren begonnen z! vullen met puin, het afval e vuilnis van de veroveraars - 4 hopingen van glas en metaal nés van afgedankte karren, wagons en locomotieven, het en het rubber en de kunsts van weggesmeten automobiel vliegtuigen'. De levensgeschiedenissen gouddelvers en pelsjagers, veel mormonen maar ook wegbouwers en cowboys, wor< dit kostelijke boek opgeteken De Azteken, door Nigel Daviei gave H. Meulenhoff. 336 32,50. Nigel Davies, in de Mexicaan schiedenis goed thuis, beschrl voor Europeanen ongewone, mysteries omgeven geschl van de exotische beschavin Azteken van het jaar 1111 to het drama van een groepj migranten dat in de vallei Mexico een keizerrijk vestigd tenslotte onder Spaanse dru zweek. Er is natuurlijk al vee de cultuur van Mexico gesch maar weinig over hun politiel schiedenis. Davies wil deze 1 vullen. Hij gaat grondig te behandelt de immigratie, de i heersers, de tijden tussen de Montezuma's en de ondei Kaarten, stambomen, lijsten godheden, foto's van monumi een enorm aantal noten, een ografie en een register ha veel voor een populair-wetens pelijk bedoeld werk als dit. A zijds bevordert dit de bruikbaa en overzichtelijkheid, want dl terie is ingewikkeld genoeg. P men als het'hoe en waarom v menigvuldige mensenoffers de Azteken pakt Davies bij beeld goed aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2