bnomische systeem a maatschappelijke (wikkeling niet aan' Nederland tegen boycot Vietnam en Cambodja 'Voor vrijheid en onafhankelijkheid moet je véchten' Een goede bank voor mensen die graag een financiële reserve hébben. ler systeem voor jemen ambtenaren fient overweging Krantendirecties hebben weinig vertrouwen in Van Doorns mediabeleid _Jalberstadt bepleit grotere overheidstaak Geen protest uit Den Haag Prof. Wertheim op symposium in Leiden: Junckers deens, parket bnflict Glastra van Loon-Van Agt Vrijwilligers moeten weg t A'gemene Bank Nederland Demonstratie voor behoud GLtwee Vier arrestaties in moordzaak Ede [WARTET VRIJDAG 23 MEI 1975 BINNENLAND der ^ciaal-economische redactie Prof. drs- V. Halberstadt meent dat het huidige economische systeem in Nederland culiere ondernemingsgewijde produktie de op ons afstormende maatschappelijke ont- i niet meer aankan. De overheid zal volgens hem meer dan voorheen een leidinggevende conomie moeten krijgen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van der Stoel vindt de economische boycot van de Verenigde Staten tegen Vietnam en Cambodja bepaald geen bijdrage tot het normaliseren van de betrekkingen met Indo- China. Hij is niet overmatig gelukkig met dit plan. Ivoor de produktie, de ïeid, de inkomensver- prijspeil zijn zo itsluitend een zorgvul- planeconomie soe- len', aldus prof. Hal le jaarvergadering van Maatschappij voor Handel, die gisteren werd gehouden. En- i congresgangers ns Claus discussi- over het thema 'Onder inder druk', itadt bepleitte een eco- •de, die werkt op de idicatieve planning'. Dit de overheid meer dan 'ijzingen en richtlijnen in dat ondernemersbe- >oraf moeten kunnen itst op hun maatschap- 'Daarbij is niet de (et ambtelijk apparaat slagvaardig genoeg is id, maar het feit dat .atschappelijke belan- spel staan dan alleen van de individuele in- aldus prof. Halberstadt, J superwinsten van de dat ook een door de introleerd bedrijf doel- werken'. Ook moet er een vorm van plan studie worden geno- lij moet overigens op arden worden gelet: itaan van de huidige individuele vrijheid en in de internationale omgeving. .nuit gaan dat langs de ilijkheid en geleidelijk en in de ecomonische worden aangebracht inste naar elkaar ;ren, aldus de Leidse :ij noemde het noodza- artoe alle betrokkenen ondernemers en werk- 'verkrampte stellingen' jij ten. oorzitter W. Kok be gingen in het economi- n via de weg van de ï:pid. Hoewel hij eenzij - ;de dictaten door de werknemerscollectieven it zich volgens hem wel celing te voltrekken van iegendom naar de ndom. 'Dat wil zeggen 'vin die de beschikkings- de produktiemiddelen ^voor hun beleid verant- uilen moeten afleggen', ter Kok. 1de dat allerlei vormen van modern management, zoals meer sociaal gericht leiderschap, werkoverleg, taakverruiming, ver- rijging en roulatie op zichzelf ge nomen doorgaans onvoldoende bij dragen aan de vergroting van de medezeggenschap. Een meer sociaal gerichte bedrijfs voering mag volstrekt niet gebruikt worden als instrument om de werk nemers af te houden van hun stre ven naar meer medezeggenschap op alle niveaus', aldus de NW-voorzit- ter. Er zijn volgens hem geen argu menten te bedenken waarom de ene mens het recht zou hebben zonder hantering van democrati sche normen de situatie waarin an deren moeten leven en werken een zijdig te bepalen. Het NW meent dat het doel van de ondernemingsraad de belangenbe hartiging van de werknemers is. 'En ook al is de onderneming dan een samenerkingsverband, dat be tekent niet dat de belangen van alle betrokken groeperingen auto matisch samenvallen. Die belangen kunnen uiteenlopen en aan elkaar tegenstrijdig zijn', aldus de heer Kok, die hieraan toevoegde dat de ondernemingsraad, om deze reden alleen dient te zijn samengesteld uit gekozen vertegenwoordigers. De ondernemingsleiding behoeft daar in niet langer, vertegenwoordigd te zijn'. Ernstige bezwaren opperde hij tenslotte tegen het toekennen van ingrijpende bevoegdheden aan de werknemers op het bedrijfs-econo- mische vlak zonder dat tegelijk de totale maatschappelijke orde zoda nig wordt herzien dat overheid en werknemers een wezenlijke invloed kunnen uitoefenen op het econo misch gebeuren boven het niveau van de afzonderlijke onderneming. 'Verregaande medezeggenschap op het sociale vlak is niet mogelijk zonder gelijktijdig grotere invloed op het economisch beleid', aldus de heer Kok. De twee inleiders uit de onderne merswereld. de heren Bloembergen en Stikker bleken de conclusies van de heren Halberstadt en Kok aller minst te delen. Bijkens vragen 'uit de zaal' stonden ze daarin niet alleen. Mr. E. Bloembergen, voorzitter van de raad van bestuur van de VNU, verweet de heer Kok het star berij den van stokpaardjes omdat hij had gezegd dat er maatschappelijke controle op het ondernemersbeleid moet komen, omdat bij de onder nemer de eisen van het rendement te zeer voorop staan. 'Bij het stre- de bezetting zijn de mo- ilijke kanten hiervan ge weten: de niet wezen- catische instelling van secretarissen-generaal departementen. Ministers entsleden zouden alleen in voor zand in de mooie machine. Wanneer de aan, maar de topambte- ren zitten, is te verwach- Jet meeste bij het oude |l eval is er sinds het kabi- AfUyl niets wezenlijks op Het vertrek van aren onder secretaris-ge- j A. Mulder in het recente hebben Mulders positie iet verzwakt. Zijn ambi- ok niet gering: hij heeft Bflterschap voor DS'70 ge en hij heeft het, naar al bijna in kannen en ehad om de procureur lij de Hoge Raad, Lange- i te volgen, waar echter ogste direct betrokkenen gt een stokje voor hebben steken. 1 ct dat nu tussen staatsse- lastra van Loon en mi jl Agt is uitgebroken over van het ministerie, dat van Mulder, is typerend ■Nederlandse situatie. De '0< rges die nieuwe ministers "lebben tot beleidsombui den niet in de laatste oorzaakt door de ambte- laflop een aantal ministeries, :tafconservatisme niet vreemd iin een goede gedachte om te denken over verande- d ie zin, dat ministers hun anten meenemen en op jri latsen van de door hen departementen neerzet- t de vierde macht, zoals lenarenapparaat wel wordt inderdaad dienstbaar is Wanprodukt Vooralsnog moet Je zeggen dat de massale gratieverlening zo'n wetge vend wanprodukt is ten gevolge van een volstrekt falend beleid op het ministerie, dat daar best wel eens de consequenties voor verant woordelijke ambtenaren uit mogen worden getrokken. Van Agt die er een fijne neus voor schijnt te hebben op de verkeerde momenten zijn been stijf te houden deed er beter aan de zakelijke kritiek op zijn waarde te schatten en eens als Vredeling in te zien dat hoge ambtenaren natuurlijk óók politiek bedrijven en geen juffershondjes zijn die zich niet zouden kunnen verdedigen. Inmiddels moet ook het parlement waken. Wat het al eens bij minister Vorrink heeft gedaan: ondersteu nende moties aannemen die haar positie ten opzichte van haar me deministers (lees: ten opzichte van haar topambtenaren) moest ver sterken, is in de onderhavige kwes tie meer dan ooit nodig. Wanneer het conflict hoog oploopt (ministerscrisis?) laat het zien hoe groot de feitelijke macht van het ambtenarenapparaat is. Als de stof wolken van deze strijd zijn opge trokken kan het parlement zich eindelijk ook weer bepalen tot de kwestie die wezenlijk op het spel staat: het gevangeniswezen. ven naar meer winst wordt onvol doende rekening gehouden met maatschappelijke behoeften zoals volledige werkgelegenheid, regiona le ontwikkeling en milieu', aldus de heer Kok. •Ondernemingen, zei mr. Bloember gen, hebben een redelijk rende ment nodig en dat is ook maat schappelijk gezien noodzakelijk. Tegen de achtergrond van de te genwoordige ontwikkeling van het rendement zijn deze beschuldigin gen grotesk'. Volgens de beer Bloembergen maakt de NW-voor- zitter zich schuldig aan dagdrome rij als .hij. iets verwacht van uit breiding van de overheidsinvloed. 'Daarvoor heeft de overheid te veel gebreken. Zij kan niet eens zichzelf behoorlijk organiseren'. Dhr. Halberstadt Ook ir. A. Stikker, president-direc teur van Rijn-Schelde-Verolme be toogde dat de ondernemer de nodi ge vrijheid moet hebben, omdat hij snelle besluiten moet kunnen ne men. 'Het blijkt in toenemende mate onmogelijk te zijn om als ondernemer te voldoen aan alle wensen en eisen die de buitenwe reld en de binnenwereld stellen', zei hij. Ook vertolkte hij de vrees van veel ondernemers' dat de vak beweging bij elke zet op het schaakbord een vooropgezet doel voor ogen heeft: staatssocialisme of arbeiderszelfbestuur. 'Opzichzelf is arbeiderszelfbestuur niet onaan vaardbaar, maar dan moet het een gevolg zijn van een gezamenlijk optrekken', aldus de heer Stikker. In deze diplomatieke taal gaf de minister van buitenlandse zaken zijn oordeel over de Amerikaanse handelsbelemmeringen, toen het Kamerlid Relus ter Beek (PvdA) hem hiernaar mondeling vroeg. Dit is toch wel in internationaal ver band heel duidelijke taal, merkte de minister op, toen hem om een nóg harder oordeel werd gevraagd. Over het 'waarom' van deze nieuwe Amerikaanse boycot kon de heer Van der Stoel niet veel zeggen. Hij vermoedde, dat een zekere wrevel van de Verenigde Staten na de terugtrekking uit Vietnam een fac tor is geweest. Een juist beleid van de Verenigde Staten zou zijn zo snel mogelijk met Vietnam en Cambodja volledi ge betrekkingen aan te gaan om zo te kunnen samenwerken aan de opbouw van de landen. Dat is ook volgens de Parijse Akoorden. Maar hieraan niet gebonden, omdat die akkoorden toch al geschonden wa ren. Niet meedoen Nederland is in ieder geval niet van plan mee te doen aan de boy cot, verzekerde de minister. Den Haag is trouwens ook niet over dit voornemen benaderd. Minister Van der Stoel was niet bereid bij de regering van de Vere nigde Staten tegen de boycot te protesteren, omdat ze in strijd is met de Parijse akkoorden. De Ame rikaanse regering zal toch wel ver nemen, veronderstelde de minister, wat hier is gezegd. Bewapening1 Tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer maakte minister Van der Stoel verder duidelijk, dat er geen enkel verband bestaat tus sen de onderhandelingen van Oost en West over een wederzijdse ver mindering van de strijdkrachten en de vervanging van de Starfighter. De heer Waltmans van de PPR had gevraagd de beslissing over de ver vanging uit te stellen in afwach ting van het resultaat van de be sprekingen in Wenen. De Weense onderhandelingen, aldus de minister, hebben alleen betrek king op het verminderen van het personeel en niet op het materieel. De bewindsman ontkende, dat de vervanging van de vliegtuigen geen stimulans is voor de bewapenings race, gezien vooral, voegde hij er aan toe. alles wat in het Sow jet- blok is gebeurd. de Verenigde Staten voelen zich (Advertentie) Van een onzer verslaggevers LEIDEN 'Vrijheid die je cadeau krijgt is meestal geen echte vrij heid. Landen die echt vrij en onafhankelijk willen zijn, zullen er voor moeten vechten. Dat was vierhonderd jaar geleden zo toen Nederland zijn vrijheid bevocht op Spanje, en dat is nog zo wan neer Vietnam na een dertig-jarige oorlog eindelijk bevrijd is'. Dit zei prof. dr. W. F- Wertheim gisteren op het symposium over (on afhankelijkheid en (de) kolonisatie, dat gisteren gehouden werd ter ere van de vierhonderdste verjaardag van de Leidse universiteit, die in 1575 gesticht werd als symbool van de vrijheid. BEUKEN. EIKEN, ESSEN, SYLVAKET 20 SOORTEN EN PATRONEN Map met volledige informaties bij de Importeur JUNCKERS NEDERLAND B.V., Antwoordnr. 712, Zoeterwoude (Rijndijk) 2406. onder vermelding van letter K6. Telefonisch mag ook: 071 - 3 34 45 (Codan-Groep) juridische medewerker, mr. N. D. Jörg Jederland sprake van twee lood-om-oud-ijzer-theorieën. is de bekendste en doet bij sommige confessionele poli- izers opgeld: regeren samen met de PvdA of de VVD s3fen noemenswaard verschil. De tweede theorie wordt in e13n geboren, maar past heel goed op een al lang bekend •lel: dat het voor het beleid van een bepaald ministerie aakt welke minister komt en welke gaat: de machtigste lijven zitten, namelijk de topambtenaren. en flexibel reageert op de andere wind die gaat waaien op een depar tement wanneer de politieke ver houdingen zijn gewijzigd. Bij voor baat kun je zeggen dat er ook nadelen aan zitten: de mogelijk heid van opportunistische maatre gelen ten behoeve van de gunst van de kiezer neemt wellicht toe. Maar er is van vele landen om ons heen wel wat te leren, als erop gestudeerd wordt. Volgens Wertheim blijken onafhan kelijkheid en vrijheid meestal loze woorden, wanneer ze zonder strijd verkregen worden. Dat hebben de Amerikaanse negers gemerkt na de burgeroorlog en dat 'is ook de erva ring geweest van veel volken in de koloniale wereld, die na de onaf hankelijkheid economisch nog even afhankelijk van het Westen waren als daarvoor. Het verschil tussen echte en onech te vrijheid kwam steeds weer terug in de discussie. Bas de Gaay Fort man, fractieleider van de PPR in de Tweede Kamer, zei dat economi sche onafhankelijkheid van een land voorwaarde is voor economi sche ontwikkeling. Alle buitenland se investeringen en hulpverlening moeten beoordeeld worden vanuit de eis dat ze de onafhankelijkheid bevorderen. Als de westerse techno logie en de internationale onderne mingen de vrije hand krijgen zal de produktie in het ontwikkelings land misschien stijgen, maar deze produktie zal vooral ten goede ko men aan de rijksten in de arme landen. De Gaay Fortman prees het Neder lands ontwikkelingsbeleid, omdat dit inderdaad uit is op vergroting van de zelfstandigheid van het hulp- ontvangende land. Als voorbeeld van grote economische zelfstandig heid noemde hij met name China. Dit land heeft bewust elke afhan kelijkheid van het buitenland van de hand gewezen. China is er op die manier in geslaagd ledereen werk en eten te geven. De westerse technologie wordt alleen gebruikt als dit past in het eigen ontwikke lingsmodel. psychisch leed en zien zijn door een weinig verdraagzame houding van de buitenwereld wordt onder houden, maar dat het opmerkelijk is. dat het isoleren als daad, zowel in de binnen- als in de buitenwe reld wordt bedreven. Met andere woordendat de mens zich niet alleen l&frt isoleren maar ook zich zelf isoleert, en dan komt men uit bij termen als vrijheid en bevrij ding. Prof. dr. M. C. Colenbrander hield een korte inleiding over 'bevrijding van ziekte als schuld', waarin hij opmerkte dat nog geruime tijd na de middeleeuwen de overtuiging heerste dat ziekte een straf van God o fbeproeving betekende. Me vrouw dr. A. M. Leyendijk-Elshout gaf een historisch overzicht en prof. dr. J. Spierdijk sprak over 'bevrijding als pijn'. DEN HAAG Twee Nederlandse ontwikkeldngssamenwerkers moeten op korte termijn Bangladesj verla ten. Het zijn Arnold Holleman (44) en Hans de Gier (23) die beiden vanaf april 1973 in Bangladesj wer ken. De heer Holleman was team leider en Hans de Gier verzorgde het onderhoud van medische appa ratuur. Waarom zij het land moeten verla ten is nog niet bekend. In Bangla desj werkt nu alleen nog de assis tent teamleider mejuffrouw Van Oven voor de stichting Nederlandse ontwikkelingssamenwerkers. 'Grove miskenning van eeuw uitgeversfunctie' Van een verslaggever AMSTERDAM In de algemene vergadering van de vereniging de Nederlandse Dagbladpers (NDP) heeft mr. C. J. Houwert, voorzit ter van de vereniging, gezegd, weinig vertrouwen te hebben in de wijze, waarop minister van Doorn door middel van de nota over het mediabeleid denkt in te grijpen in de dagbladpers. 'De minister geeft -n de nota een nogal ongenuanceerde visie op de pers., boven dien is de conceptie van de nota onaanvaardbaar' zei de heer Hou wert ondermeer. De rol die de overheid in een de mocratie speelt ten opzichte van de pers is van kenmerkende betekenis. Die rol zal nooit het verzwakken van de economische bestaansmoge lijkheden voor de dagbladen mogen zijn, evenmin het volledig afhanke lijk maken van de bladen van de overheid, aldus de heer Houwert. Wie door het fraaie omhulsel van de formuleringen van de nota heenkijkt, krijgt een beeld van een bedenkelijke benadering van het begrip persvrijheid. Als sprekende voorbeelden noemde mr. Houwert, dat zowel voor nood lijdende als voor nieuwe kranten steunverlening bepleit wordt, ter wijl de minister niet vasthoudt aan een van tevoren vastgestelde maat staf. Voor die steunverlening wordt negentig miljoen gulden uitge trokken zonder motivering van de hoogte van dat bedrag. Verder noemde hij als voor beeld, dat het bedrijfsfonds voor de pers alleen een adviserende rol wordt toegedacht die niet bindend is voor de minister, dat er geen norm is voor de samenstelling van het bedrijfsfonds en dat de minis ter niet de noodzaak ziet van een wettelijke basis voor het beleid van de overheid ten aanzien van de pers. Voorts noemde mr. C. J. Houwert de nota een grove miskenning van honderd jaar uitgeversfunctie. 'Van Doorn schildert de ondernemings gewijze produktie van dagbladen uitsluitend als een kwaad, maar de nota rept er met bijna geen woord over, dat het staatsmonopolie op de etherreclame de dagbladen in blij vende grote moeilijkheden heeft gebracht. Prijsbeleid (Advertentie) China De China-kenner prof. dr. K. Zürcher en de politicoloog prof. dr. H. Daalder lieten zich wel kritisch uit over de vrijheid die in een land als China bestaat. Volgens prof. Daalder moeten we in het westen voorzichtig zijn de democratische vrijheden, waaraan wij zelf gehecht zijn. voor andere landen van min der belang te achten. De vrijheden van vandaag moet Je niet te gauw inruilen voor de maatschappij van morgen vond hij. Zürcher meende dat in China erg weinig individuele vrijheid bestaat. Maar daar staat wel tegenover dat in nauwe aansluiting bij de traditie van het oude China veel nadruk gelegd wordt op de sociale gebor genheid. Ook kleine groepen heb ben volgens hem binnen bepaalde grenze neen grote mate van econo mische onafhankelijkheid, zodat zij zelf kunnen bepalen hoe zij hun leven inrichten. Psychiatrie Op een eveneens gisteren ter gele genheid van het vierde eeuwfeest van de Leidse universiteit gehouden symposium zei de hoogleraar psychiatrie dr. J. Bastiaans dat de geestesgestoorde eigenlijk tot ver in onze moderne tijd de laatste ge weest is die voor volwaardig a-socia le voorzieningen in aanmerking kwam. 'Ten opzichte van hen', al dus prof. Bastiaans, 'is de tolerantie van de maatschappij geringer dan tegenover andere zieken en nog dagelijks strijden wij tegen de vooroordelen en discriminerende benaderingswijze ten opzichte van de psychiatrische patiënt.' Prof. Bastiaans merkte op dat veel Oftewel het ABN Plan-Krediet U krijgt bij wijze van spreken een ABN-portemonnee. Samen met u bepalen we de inhoud daarvan. U kunt dat geld (of een gedeelte daarvan) gebruiken waar en wanneer u maar wilt Zolang u niets gebruikt hoeft u ook niets te betalen. Dus u hebt doorlopend geld achter de hand, zonder dat het u iets kost Een prettig idee. Mr. Houwert zei, dat in verband met die moeilijkheden enkele be langrijke maatregelen die in het verleden genomen zijn, zoals het btw-nultarlef voor abonnementen en een soepel prijsbeleid van eco nomische zaken moeten blijven doorgaan. 'Door dergelijke maatre gelen hebben de meeste dagladon- dernemingen gedurende de ongun stige afgelopen periode hun econo mische basis kunnen herstellen van de STER-ingreep. Die beleidslijn zal doorgetrokken moeten worden', aldus mr. Houwert. Via een wette lijk gefundeerde, van de regering onafhankelijke stichting voor de pers kan er in bijzondere gevallen individueel gerichte overheidshulp gegeven worden, tenminste als daarmee weer uitzicht geboden kan worden op herstel van een gezonde bedrijfsvoering. Tenslotte zei de heer Houwert te verwachten, dat de betrokken vak organisaties medewerking zullen geven aan het streven van de NDP tot het scheppen van betere om standigheden voor onze bedrijfstak. 'De Nederlandse vereniging van journalisten lijkt echter door een te weinig op de werkelijkheid ge richt beleid, de structurele verbete ring steeds meer te gaan tegenwer ken.' MAASTRICHT Op zaterdag 31 mei zal in Maastricht een demon stratie en manifestatie worden ge houden voor het behoud van het vormingstoneel G. L. Twee, een on derdeel van de Belgisch-Nederland se toneelgroep Groot Limburgs To neel. De medewerkers van GL-Twee eisen dat minister Van Doorn alles in het werk zal stellen om het voortbestaan van de vormingsgroep te garanderen. Verder eist het vor mingstoneel dat de provincie Lim burg het recht op toneel voor ar beiders, werkende jongeren en scholieren erkent en subsidie geeft aan GLTwee. Van een verslaggever DORDRECHT Vier nieuwe arres taties zijn verricht in verband met het onderzoek naar de moord op de expediteur G. Bouw (40) uit Nlj- kerk, die werd doodgeschoten toen hij een van zijn eigen vrachtwa gens achtervolgde, nadat deze was gestolen. In totaal zijn nu al zeven mensen in arrest. In dit stadium wil de politie, in het belang van het onderzoek, geen na dere mededelingen doen. De nieuwe arrestanten zijn de 29- jarige P.W.B. en de 27-jarige W.C. van K, beiden met hun echtgeno tes. Ze zijn aangehouden door het recherchebijstandsteam, in samen werking met rijks- en gemeentepo litie. De verdachten zijn afkomstig uit Dordrecht, en overgebracht naar Ede. De vier worden ervan verdacht be trokken te zijn bij de diefstal van vrachtauto's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9