reigement van rkije tegen VS tierikanen in los vrijgelaten Reeks schandalen beukt Israëls zelfrespect Rechts in Spanje demonstreert met behulp van politie Situatie Libanon wordt dreigender ;en willen weer wapens .iten hulpmissies buiten Vientiane Kremlin laat Sjelepin nog verder vallen Als een tweede Jom Kippoer plfesi p^ggaisrijgSsÜj Hoesak straks ook president Tsjechoslowakije In Rhodesië weer gesprek tussen Smith en zwarte nationalisten Overleg tussen Joegoslavië en Roemenië over communistische top Ontvoering zou politieke daad van verzetsgroep zijn Terreur tegen Palestijnen KWARTET VRIJDAG 23 MEI 1975 BUITENLAND J (UPI, Reuter) Turkije heeft de Verenigde Staten gisteren gewaarschuwd dat zij een Éring van de betrekkingen met de Turken riskeren als zij niet snel zorgen voor hervatting (apenleveranties aan Turkije. Minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger kreeg deze «ring toegediend op de ministersconferentie van de Centrale Verdragsorganisatie in de lofdstad Ankara. van de lidstaten van isatie, waarbij Turkije, istan zijn aangesloten, ral economische vraag- ;proken toen de Turkse buitenlandse zaken .yangil met zijn voor onvriendelijke opmer- Terwijl zijn Ameri- lega recht tegenover hem Turk: 'De houding van iaanse Congres verband tussen de kiwestie-Cyprus iveiitaire hulp en bevoorra- e|s Turkije heeft een betreu- v ge situatie geschapen die flijk negatieve gevolgen voor de nauwe samen- vriendschap tussen Tur- VS.' s daaraan toe dat de jen danig zullen verslech- nd| teren als de houding van het Ame rikaanse Congres niet spoedig ver andert. Het Congres bestrafte Tur kije vorig jaar voor zijn krijgshafti ge houding in de kwestie-Cyprus met een verbod op wapenleveran ties aan de Turken. Na een slepend conflict tussen het Congres en pre sident Ford ging dit verbod in fe bruari in. Maandag stemde de Se naat voor opheffing van dit verbod, maar dit is kennelijk niet genoeg geweest om de Turkse regering te vreden te stellen. Gehele opheffing van de wapenembargo tegen Tur kije kan pas als ook het Huis van Afgevaardigden er mee instemt. Het Huis zal zich hierover volgende maand weer uitspreken. Kissinger is direct na de ministersvergade ring gaan praten met de Turkse premier Soeleiman Demirel, de mi nister van buitenlandse zaken Cag- layagil en president Fahri Koroe- f.urk. In zijn toespraak had hij Tur- 'xije 'een waardevolle vriend en partner' genoemd. Kissinger zei dat zijn regering alle mogelijke moeite doet. om 'de normale betrekkingen op het gebied van de verdediging met Turkije' te herstellen. Cyprus Spaanse betogers trekken door de straten van Madrid. n j isl «1 ^NE, BANGKOK (Reuter, UPI, AP) De groep Amerika- redurende negen dagen door Laotiaanse studenten in de ^hoofdstad Savannakhet zijn vastgehouden, zijn gisteren 'Al vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht geëvacueerd, e^de Amerikaanse ambassade in Vientiane gisteren bekend- ch} I °jten lieten de gevangenen II Tat de Laotiaanse regering Lerjde dat de Verenigde Sta- a* hadden toegestemd haar ajs in Laos buiten de Vientiane te sluiten. Dit ïr%te stap zijn naar ophef- het gehele Amerikaanse ^or internationale ontwik- ïei*Laos. Deze bekendmaking e kan door een woordvoer- de Laotiaanse regering, Vagende studenten de zetel ïtapierikaanse hulpmissie in nog steeds bezet hielden. va(e studenten herbergt de ;atie agenten van de ise inlichtingendienst CIA. hailand ambassade van de VS in zijn de Amerikanen uit LCpet naar Thailand gevlo- in met een aantal functio- 11 wan het Japanse vredes- ndEuropese missionarissen iWBritse vrijwilligers. Tege- Pjliet de ambassade weten ai%idaag begonnen zal wor sten grootscheepse evacua- n|nerikanen uit Laos. Giste- en de Amerikanen met nnen al voorbereidende °§en. Enige kilometers ten fan Vientiane verblijven 11 400 Amerikanen in een c0 :omplex, dat door gewa- f thet Lao militairen be- dl rdt. ten die het kantoor van de ïd Isatie bezet houden eisten lijk dat de Amerikanen d(:ie dagen zouden vertrek- !g r gingen zij akkoord met de van 30 agen. De Ame- d ambassade houdt echter -1' dat de functionarissen een in 1951 gesloten ver- agen de tijd hebben om te elt)tiaanse regeringswoord- leeft gezegd dat de rege- prijs stelt op Amerikaanse ^:he hulp maar deze hulp e direct aan de Laotiaanse worden verstrekt en niet ilporganisatie gaan. a ugscoalitie in Laos, waarin munistisch georiënteerde (iao sinds kort de macht tft de post van inspecteur- van het koninkrijk, die 'd door de rechtse prins afgeschaft. De 64-jarigp tegenwoordige koning Si- itthana bij officiële plech- Hij is van 1961 tot 1962 geweest en stond in 1949 met Frankrijk over zijn elijkheid onderhandelde hoofd van de Laotiaanse ij bodjaanse prins Norodom titulair hoofd van de nieuwe Cambodjaanse regering heeft op een banket in de Noordko- reaanse hoofdstad Pjongjang ge zegd dat de Cambodjaanse regering niets afwist van enige Amerikaanse diplomatieke stappen om het on langs geënterde Amerikaanse vrachtschip Mayaguez vrij te krij gen. Ook steunen de Verenigde Staten alle inspanningen om Griekenland en Turkije tot een vergelijk te brengen over Cyprus, omdat dit voor de Europese veiligheid belang rijk is'. Over Cyprus zei minister Caglayangil dat de leiddraad voor de Turkse Cypruspolitiek is 'territo riale integriteit' en 'het garanderen van de rechten van de Turkse min derheid op het eiland'. Over het zelfde onderwerp zei de Britse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Roy Hattersley, dat de beste kans voor een oplossing voor Cyprus is, onderhandelingen tussen Turkse en Griekse Cyprioten. De twee gemeenschappen hervatten hun gesprek op 5 juni in Wenen. Minister Kissinger zei over andere internationale zaken dat de VS nog steeds bezig waren met het inven tariseren nu het mislukken van Kissingers persoonlijke bemiddeling in het Midden-Oosten. 'Het Midden- Oosten staat op de rand van of een nieuw conflict of hopelijk een proces van beweging in de richting van vrede', aldus Kissinger. De Amerikaanse bewindsman noemde de snelheid waarmee Iran moderni seert 'een van de indrukwekkendste voorbeelden van nationale toewij ding', en hij prees de economische vooruitgang in Pakistan sinds het wegvallen van Bangiadesj drie jaar geleden. PakistansJ onafhankelijkheid is een eerste belang van de VS, die daaihij hun krachtige steun aan het 'veelbelovende proces van toe nadering tussen Pakistan en India' niet onthouden, aldus de minister. MOSKOU (UPI) Aleksan- der Sjelepin, die tot voor kort nog als één van de machtig ste mannen van de Sowjet- Unie gold, lijkt definitief aan het eind van zijn politieke loopbaan te zijn gekomen. Het persbureau Tass meldde gisteren dat de 56-jarige Sje lepin 'op eigen verzoek' was ontslagen als hoofd van de vakbondsfederatie in de Sow- jet-Unie. Op 16 april was hij al ontslagen als lid van het politburo van de communisti sche partij. Sjelepin is vroe ger hoofd geweest van de KGB, de Russische politieke politie. Volgens kenners van het Kremlin was hij een tijd lang een serieuze kandidaat voor het leiderschap van de communistische partij, de be langrijkste functie in de Sow- jet-Unie. Hij zou bij zijn stre ven naar de hoogste macht vooral op tegenstand van de huidige partijleider Leonid Breznjew zijn gestuit. Brezn- jew heeft al geruime tijd ge probeerd Sjelepin zijn macht te ontnemen en lijkt daarin geheel geslaagd. MADRID (UPI, AP) Honderden rechtse Spanjaarden hebben gisteren in Madrid gedemonstreerd tegen de als wat minder rechts bekend staande premier Carlos Arias Navarro. Hoewel alle demon straties tegen de regering in Spanje zijn verboden was de politie de demonstranten zeer behulpzaam- De politie, die doorgaans korte metten maakt met elke linkse de monstratie, legde voor de anti-Ari asbetoging het verkeer stil en salu eerde toen ongeveer tweehonderd demonstranten het strijdlied van de ultra-rechtse falangistische bewe ging aanhief voor het gebouw van de veiligheidsdienst. De demonstratie was een uitvloeisel van de onrust in twee noordelijke provincies, waarvoor de Spaanse regering vorige maand de noodtoe stand afkondigde om harder te kunnen optreden tegen de Baski- sche verzetsmensen. Afkondiging van de noodtoestand betekent dat de in Spanje toch al niet zo best beschermde burgerrechten worden opgeschort. Bij incidenten in de twee provincies zijn de afgelopen weken drie burgers en drie politie- door J. N. Dorsey ntrum van de Zuidvietna- fdstad Saigon is na de seling van eind vorige n enorm oorlogsmonument In januari 1974 ontving de Is raëlische minister van finan ciën een memorandum van een van 's lands leidende zakenlie den. Drie maanden na de Jom Kippoer-oorlog verstrekte deze een in harde taal gestelde ana lyse van Israëls economische situatie. 'We bevinden ons thans ln een noodsituatie, die van ieder van ons uitzonderlijke inspanningen zal vergen.We hebben veel te weinig rekening gehouden met het feit dat we een klein land zijn dat voor elke vitale sector van hulp van buiten afhankelijk is.We hebben ons geen rekenschap gegeven van onze toenemende diplomatieke iso lering en van de groei van onze buitenlandse schulden die schrik aanjagende proporties hebben aangenomen.Iemand met zulke heldere inzichten over Israëls no den zou stellig ook wel met een remedie komen. En jawel, het me morandum liep uit op enige sugges ties: een verbod van twaalf maan den op stakingen, vrijwillige arbi trage in alle vitale sectoren en geen loonsverhoging zonder ver hoogde productiviteit. Uitzonderlijk zijn zulke aanbevelingen niet maar wat het memorandum achteraf zo interessant maakt is dat het werd opgesteld door Michaël Tzur. Deze maand zal Michaël Tzur na melijk terechtstaan voor de dis trictsrechtbank van Tel Avlv op aanklachten die zonder weerga zijn in Israëls annalen. In de kranten kan men de verbijsterende lijst van vergrijpen lezen die hem ten laste gelegd zullen worden: corruptie, omkoping en deviezensmokkel die hem tesamen twintig miljoen dollar zouden hebben opgebracht. Indien deze aanklachten zelfs maar zeer ten dele juist zouden zijn kan men vaststellen dat Tzur niet alleen tijd besteedde aan de economische pro blemen van zijn land maat ook zijn persoonlijke financiële situatie krachtig aanpakte. Manusje van alles Het schandaal kwam op het mo ment dat Tzur een van de bekend ste en meest gerespecteerde figuren in Israëls zakengemeenschap was. Hij stond aan het hoofd van de Israël Corporatie een internatio naal consortium bestemd om bui tenlands investeringskapitaal In Is raëls groeiende economie te pom pen. Hij was directeur van verschil lende topconcerns zoals de olieraf finaderijen en de Zim-scheepvaart- 'la Michael Tzur buikriem maar niet voor zichzelf. maatschappij. Maar zijn bekend heid verwierf hij daarvóór al toen hij onder Pinhas Sapir werkte in het ministerie van handel en in dustrie. In de vijftiger jaren toen Sapirs agressieve jonge manusjes van-alles de bureaucratische kno pen doorhakten die Israëls eerste industriële ontplooiing belemmer den, werd Tzur beschouwd als de beste van het stel. Bij dde noeste ontginningsarbeid waren er wel eens klachten over zijn arrogante manieren en flarden van geruchten dat hij het niet altijd even nauw nam met Israëls strenge ethische normen. Maar Sapir heeft zijn jon ge protégé altijd verdedigd en ten slotte zijn vertrouwen in hem gede monstreerd met zijn benoeming tot directeur-generaal van zijn minis terie. In Israëls unieke huishouding, die door sommigen wel eens een door de staat gefinancierd kapitalisme ls genoemd, heeft zo'n directeur-ge neraal een bijzonder machtige posi tie. Grote sectoren van 's lands be drijfsleven zijn zwaar afhankelijk van hem: hij bestuurt de stroom van toegewezen investeringskapi taal. hij kan eventueel belasting vrijstellingen toepassen of lucratie ve regeringsbestellingen plaatsen. De polit'e zegt nu over bewijzen te beschikken dat Tzur de officiële gunsten nog al eens inruilde tegen omkoopsommen die in zes tot zeven cijfers geschreven worden. Wie betaalde? Maar als een overheldsflguur om koopsommen krijgt moet er ook Tibor Rosenbaum, hoofd van de vo rig jaar failliet gegane Zwitserse bank, bevindt zich in Zwitserland in arrest. iemand zijn die ze betaalt. Wie deden dat? Tot dusver zijn er maar een paar namen uitgelekt: diamant handelaren. een autofabrikant, een groep Westduitse investeerders in de Israël Corporatie allemaal ge respecteerde zakenlieden. Het pro ces zal wellicht nog dramatische onthullingen opleveren over de identiteit van Tzurs contacten. Maar het is niet gezegd dat de nieuwsgie righeid geheel bevredigd zal worden een aantal van de ten laste ge legde vergrijpen moet in de vijfti ger jaren hebben plaatsgehad en kan als gevolg van de toen gelden de wetgeving slechts beperkt open baar worden. Voorts bestaat in Is raël het wantrouwen dat er invloed rijke figuren zijn die er alle be lang bij hebben dat hun betrokken heid bij de malversaties verborgen blijft. Sommigen zien als een be wijs van deze Invloeden reeds het feit dat Tzur met succes om uitstel van het proc< gevraagd heeft om gezondheidsredenen. Een golf De affaire-Tzur ls geen geïsoleerd gevaL De vroegere directeur-gene raal moge dan de meest prominen te gestalte zijn, die de Interesse van de recherche wekte, Israël wordt overstroomd door nieuws over schandalen op hoog niveau sinds vorig jaar twee banken in het buitenland op de fles gingen die nauwe verbindingen met Israël hadden. Hoge bar.kfunctionarissen en leiders van grote bedrijven (zo als het ln bezit van die vakbeweging zijnde bouwbedrijf Solel Boneh en het semi-overheids aannemingsbe drijf Vered) ondergaan verhoren of zitten in voorarrest. Er komt in de kranten zoveel over los, dat het publiek het nauwelijks bij kan hou den. Bij veel arbeiders overheerst de woede dat zij, die er niet meer in slagen om de eindjes aan elkaar te knopen omdat hun lonen ver achterblijven bij de 40 percent in flatie, nog vermaningen hebben moeten aanhoren van figuren als Tzur die via zwendel met openbare gelden méér bijeenveegden dan zij in een heel mensenleven konden verdienen. De regering-Rabin geschokt door het effect van dit soort schan dalen op het moreel van het land heeft een volledig onderzoek van alle aanklachten toegezegd, zonder dat er iets wordt achtergehouden. Maar het publiek haalt er zijn schouders over op: er zijn geruch ten dat de regering zelf ten einde raad is over een document dat zij ln handen kreeg na het faillisse ment van de Rosenbaum-bank, vo rig jaar in Zwitserland. Israëliërs mogen geen buitenlandse bankre keningen hebben, maar de lijst van rekeninghouders bij de Rosen baum-bank zou overeenkomst ver tonen met de 'Who is Who' van Israël. Ook defensie Alsof dat allemaal nog niet genoeg is heeft de sfeer van verdenking zich inmiddels ook uitgebreid over Israëls defensie-apparaat dat altijd tegen corruptie bestand leek. Doua ne-autoriteiten, die onregelmatig heden op het spoor waren gekomen bij de import van grondstoffen, zo genaamd ten behoeve van bedrij ven die voor defensie werkten, stuiten toen ook op duistere trans acties binnen het ministerie van defensie. Met een bestedingsmoge lijkheid van twee miljard Israëli sche ponden en miljarden in het buitenland te besteden dollars moeten daar de verleidingen ook wel het grootst zijn geweest. Tot dusver zijn vijftien man ingesloten, acht ervan zijn defensie-ambtena ren van wie één de rang van gene raal heeft. Het ls moeilijk te schatten welke slagen door deze ontdekkingen zijn toegebracht aan het Israëlische zelf respect. Deze maatschappij ls er altijd fier op geweest dat zij over het algemeen onkreukbaar was. Zij sprak dikwijls met verachting over corrupte Arabische regimes. Som mige Israëliërs hebben het al over de tweede Jom Kippoer. Op de eer ste stortte de mythe van het onfeil bare leger. Nu is ook die hoge schatting van de onkreukbaarneid der administratieve élite bedenke lijk gezakt. mensen om het leven gekomen. Er zijn veel arrestaties verricht. Eerder deze week werd er een rapport ver spreid over de zeer slechte behan deling van de politieke gevangenen in Spanje. Het rapport werd toege schreven aan Amnesty Internatio nal, maar deze organisatie sprak dit tegen. Vast staat dat één gearres teerde Baskische priester zo ernstig door de politie is mishandeld dat hij aan inwendige kneuzingen is overleden. Herdenking De rechtse demonstratie van giste ren begon niet een herdenkings- diéhst voor de 35 Spanjaarden, die de afgelopen jaren door acties van de Baskische afscheidingsbeweging en andere linkse groepen om zijn gekomen. Onder hen is premier Arias voorganger Luis Carrero Blanco die in december 1973 bi; een bomaanslag omkwam. Ultra-rechts in Spanje is ontevre den over de manier waarop de hui dige regering onder leiding van de wat gematigde Arlas een eind pro beert te maken aan de activiteiten van de Basken. De betogers riepen gisteren leuzen als 'Separisten te gen de muur', 'Nationale eenheid' en 'Arias verdeelt het land'. In een pamflet stond: 'De vijand dringt ons land binnen en is zelfs al tot de regering doorgedrongen'. Pre mier Arias werd opgeroepen af te treden om erger te voorkomen. 'Het vaderland eist het, Franco eist het en de Spanjaarden eisen het. Ga weg, blijf geen dag langer'. Premier Arias heeft verschillende keren ge zegd dat hij heel voorzichtig enkele politieke hervormingen wil door voeren in Spanje, waar elk politiek leven sinds 36 jaar onder Franco is afgeknepen. Hiermee heeft de pre mier onrast gezaaid in uiterst rechtse kringen. PRAAG (UPI, AFP) Gustav Hoe sak. secretaris-generaal van de communistische partij van Tsje choslowakije. zal waarschijnlijk volgende week ook tot staatshoofd worden gekozen. Dit is gisteren in Praag vernomen. Hoesak, die in 1968 de volgens het Kremlin te liberale Doebtsek verving, zal par tijleider blijven. SALISBURY (Reuter, UPI) Een uit zes man bestaande delegatie van de Afrikaanse Natonale Raad (ANR) heeft gisteren een onderhoud gehad met premier Ian Smith van het blanke minderheidsbewind in Rho desië. Het was het eerste officiële contact tussen belde partijen ln ruim twee maanden en het heeft weinig concreets opgeleverd. Dele gatieleden van de ANR zelden na afloop dat er hoofdzakelijk was ge praat over de voorwaarden van het staakt-het-vuren akkoord dat in de cember van het vorig jaar in Loe- saka werd bereikt. Een van de voor waarden was dat Smith ongeveer 300 zwarte nationalisten zou vrijla ten. Smith maakte een eind aan de vrijlating omdat volgens hem de zwarte nationalisten zich niet aan het akkoord hielden. Een andere on derwerp was de toekomstige consti tutionele conferentie over Rhode sië, waarvan Joshua Nkomo, één van de ANR-leiders gezegd heeft dat de raad niet zou instemmen met een grondwetsconferentie tussen alleen de ANR en de Rhodesische regering. Ook Groot-Brittanië moet daar aan mee mogen doen, aldus Nkomo. Voor dat het staakt-het-vuren opnieuw geregeld is zal er van deze confe rentie niets kunnen komen. Volgens een woordvoerder van de ANR zal het overleg op een nog niet nader bepaalde datum worden voortgezet. WENEN (Reuter) President Ni co lae Ceausescu van Roemenië heeft gisteren met de secretaris van buitenlandse zaken van de Joego slavische communistische partij, Aleksander Grlickow, van gedach ten gewisseld over het omstreden plan voor het houden van een con ferentie van Europese communisti sche partijen. Joegoslavië verzet zich met kracht tegen een Russische els dat de 28 partijen ln Europa zich vastleggen op een gezamenlijk actieprogram. Er zijn aanwijzingen dat Belgrado wellicht niet aan de conferentie zal deelnemen. In meer of mindere mate wordt Joegoslavië gesteund door de partijen van Roemenië, Italië, Engeland en Spanje. Vorige week pleegde Grlickow drie dagen overleg in Moskou. Volgens de Russen moet de genoemde con ferentie in Oost-Berlijn worden be legd, kort na een voorgenomen top conferentie van de 35 landen die deelnemen aan de conferentie over de Europese veiligheid. Voor deze top is overigens nog geen datum vastgesteld. DAR ES SALAAM (AP) Bronnen ln Tanzania zien de ontvoering van de Nederlandse studente Emily Zln- nicq Bergmann, twee Amerikaanse studentes en een Amerikaanse stu dent uit het wlldonderzoekscentrum Gombe aan het Tanganjikameer als een poging van een guerrillabewe ging in het aangrenzende Zaïre om internationaal in het nieuws te ko men. Zoekacties naar de ontvoerders en ontvoerden hebben tot nu niets opgeleverd. In Tanzania wordt aangenomen dat, als de ontvoering inderdaad is ge pleegd door een gedisciplineerde po litieke beweging (de Parti de la re volution populaire), die strijd voert tegen de regering van Zaire, een ge bied aan de overzijde van. het Tan ganjikameer beheerst maar verder zou worden doodgezwegen) de ge vangenen goed zullen worden be handeld. BEIROET (UPI, Reuter) Pa lestijnen en Falangisten hebben elkaar gisteren opnieuw lang durig beschoten in Beiroet na dat onder druk van de Libanese regering even een wapenstil stand in acht was genomen. De gevechten die nu al drie dagen voortduren, hebben al minstens twintig mensen het leven gekost. Het aantal gewonden ligt boven de honderd. Het Palestijnse persbu reau Wafa meldde dat er verschei dene vrouwen en kinderen waren omgekomen bij een beschieting van het Palestijnse vluchtelingenkamp Al-Zaater. Volgens het persbureau proberen de Palestijnse comman do's 'de uiterste zelfbeheersing' te bewaren, omdat zij het plan van de rechtse Falangistenbeweglng door zien. 'Zij wil het kamp laten ver plaatsen en het land ln een nieuw bloedbad dompelen', aldus de Wafa. De Falangistcn-leider Pierre Ge- mayel heeft inderdaad vele malen aangedrongen op ontruiming van het kamp Al-Zaater. dat naar zijn zin te dicht bij Beiroet ligt. De Libanese regering maakte gis termorgen bekend dat alj een be stand tussen de Palestijnen en Fa langisten tot stand had weten te brengen. Even was het ook rustig, maar later op de dag werd er weer hevig geschoten in de buitenwijken van Beiroet. Tegen de avond kon digde de regering een nieuw be stand aan, maar het schieten ging gewoon door. Ondertussen moet president Soelei man Frantsjek zich bezig houden met een regeringscrisis, die een rechtstreeks gevolg is van de heilige strijd tussen Palestijnen en Falan gisten in april, toen minstens 140 mensen het leven lieten. De helft van de ministers van het kabinet van premier Al-Sohl is in de daar op volgende weken afgetreden om dat zij het niet eens waren met da wijze waarop de premier de moei lijkheden wilde oplossen. Al-Solh heeft eind vorige week zelf ook een zetel beschikbaar gesteld. Een woordvoerder van de Palestij nen zei gisteren nog dat hun leider Jasser Arrafat de verzekering van Syrië heeft gekregen dat dit land hen zal blijven steunen. Hij noem de de boodschap 'zeer belangrijk' en zei dat daaruit bleek dat 'Syrië achter ons staat ln deze moeilijke tijd'. Inmiddels heeft de Libanese politie opdracht gekregen naleving van een bestand met geweld af te dwingen. Zij heeft de opdracht te schieten op iedereen die weigert het vuren te staken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7