Haven voor de kust bij IJmuiden wekt verzet dichtbij lentaar Planologische en milieuhygiënische bezwaren fcaribo 'egdoening en dictatuur an verdient ast bijstand [er een ton V I 1 'Te optimistische kijk op het containervervoer' Strauss en mei weerrapporten vrouwen doen het anders pastoor zwart uitzonderlijk kusbestendig VARTET VRIJDAG 23 MEI 1975 BINNENLAND achten was, is gebeurd. :ntie in Paramaribo heeft onopgeloste problemen rz al was de Nederlandse met name premier Den ^fclan in één keer alle zaken oende af te handelen. imse regering mag zichzelf S3 tvig tegen de muur hebben zich zo strikt te binden ifbankelijkheid op zo korte 1 de Nederlandse regering k in Paramaribo ervaren s'jt de Surinaamse regering j oxaal van haar zwakte tege- eijterkte heeft gemaakt. a%em van de Surinaamse re- de N derlandse voor- lie uit een positie van over- le macht worden gedaan) bij 4g aan het thuisfront te ver- t lijkt een vrijwel onmogelij- e in een land, waar de [ïgen toch al op scherp ron heeft kans gezien de n het land, waarvan de se bewindslieden met eigén nis hebben kunnen nemen, liddel op Nederland te ge- orte termijn geen alternatief Surinaamse regering en er- nde dat er ook geen alter- oor de onafhankelijkheid per mber (want een wat langdu- el zou voor grote groepen in onoverkomelijk gezichtsver enen en dat is, gezien die Dok nergens goed voor) zit in -Nederlandse regering in de ie tang. egering-Arron ooit met een gebaar zou aftreden onder p: 'Burgers van Suriname Nie Nederlandse houding kun- jniet langer de yerantwoorde- ragen', dan is in de praktijk weer verantwoordelijk; ze- betreft de handhaving van I en rust in dat land. r de Nederlandse troepenmacht s ame die zich nu heel j iteeds paraat heeft gehouden ichijnlijk uit de beslotenheid ;ampementen moeten treden. B s, gezien de emoties, de boot i: in Paramaribo, maar ook eld voor het internationaal n de Verenigde Naties, van die emoties ook lijkt «g ons een betere plaats voor letting van de conferentie dan bo, al zal de Surinaamse pre- 1 ron dan wat minder prestige intlenen aan zijn rol als gast- '^n de Nederlandse premier; I hij om persoonlijke en bin- -politieke redenen kennelijk in te nodig heeft. i de twee meest fameuze uni- n van de Verenigde Staten, J University heeft gisteren een 13raat in de godgeleerdheid id aan kardinaal Alfrinfc. Bij regingen die geleid hebben tot loctoraat is onder meer gewe- de grote betekenis die het in Alfrink voor de kerk in de wereld heeft. iet voor de kardinaal, op wie an eenmaal nogal onbillijke is geuit, een grote genoegdoe- n juist van een universiteit die onder presbyteriaanse invloed in dergelijke voorname onder- ig te ontvangen. Een gelukwens Navo-ministersconferentie in heeft minister Vredeling er er nog eens, naar onze over- zeer terecht, op gewezen dat idige Spanje geen lid van de kan en mag worden. Je kunt k anders zeggen. 'Spanje mag 1 worden van de NAVO, maar oet eerst de democratie in dat orden hersteld.' n de grondrechten van de NA- de verdediging van de democra- onrechte wordt nog wel eens t dat de NAVO uitsluitend en bedoeld is als een anti-commu- bolwerk. Dat is een vergis- let behoort een verdedigingsor- ie te zijn tegen elke dictatuur. Naast een bijstandsuit- van de gemeente Meiick wegens werkloosheid en validiteit heeft de 55-jari- .tventer E. K. de afgelopen minstens 100.000 ver- met tapijtenhandel in Duits- pan is vorige week door de (e recherche aangehouden. De Irche had argwaan gekregen |t K. bij een onderzoek in het 'bleek te.zijn van een merce- een nieuwe caravan en een [antieke inrichting. Ook had p een bank in België een ton faatventer is door de rechter- pissaris in Roermond vrijgela- tadat hij de bijstandsuitkering aan de gemeente Meiick heeft [betaald. door Jan Brokken IJMUIDEN Het verzet In de IJmond tegen de aanleg van een havencómplex voor de kust bij IJmuiden wordt voelbaar. Op vrijdag 23 mei zal, op uitnodi ging van de Vereniging Milieu defensie, een- aantal actievoer ders uit IJmuiden de hoofden bij elkaar steken. Geprobeerd zal worden een actieprogramma op te stellen en een aantal men sen aan te wijzen die de 'ont wikkelingen scherp in de g^ten zullen houden'. Aanleiding voor deze vergadering is het rapport dat-de Commissie Zee- havenoverleg op 2 mei over de aan leg van de voorhaven uitbracht. De commissie, waarin vertegenwoordi gers van alle Nederlandse zeeha vens zitten, oordeelde d^t de aanleg van deze haven uit economisch oogpunt een haalbare zaak is en voor 's lands economie van belang kan zijn. In een eerste reactie op dit rapport zegden de Kerngroep IJmond van de Vereniging Milieudefensie en de Wereldwinkel dat de commissie verouderde cijfers gebruikt heeft. De cijfers dateren van voor de olie crisis en sjnds 1973 is de situatie ingrijpend veranderd. Verder, zo zeggen de actiegroepen, heeft de commissie een veel te optimistische kijk op de toekomstige ontwikke ling van het containervervoer. Maar als voornaamste - bezwaar te- 'gen het rapport voeren de groepen toch aan dat de commissie met planologische en milieuhygiënische zaken geen rekening heeft willen houden. In het rapport schrijft de commissie dat zij zich op dit punt niet competent acht, maar, zo oor delen de groepen, planologie en milieuhygiëne zijn onafscheidelijk aan de voorhaven-problematiek verbonden. De voorhaven, die fel door Amster dam wordt begeerd, zal namelijk een aanslag doen op het milieu in de IJmond. Voor het strand van IJmuiden zal een tweehonderd hec tare .groot havencomplex worden aangelegd, dat toegankelijk moet zijn voor schepen tot 180.000 ton. Dit haventerrein zal tot aan het strand van Bloemendaal reiken. Niet alleen gaat daardoor een stuk recreatiegebied van de gemeente Velsen (waaronder IJmuiden valt) verloren, ook op het Bloemendaalse" strand en de noordkant van het Zandvoortse strand zal het onaan genaam toeven zijn, want de erts- bergen, de containers, de tankers zullen vlakbij liggen. Het lossen van het erts zal een enorme stof overlast tot gevolg hebben, het los sen en laden van de containers zal veel lawaaioverlast geven. De containers zullen per spoor of over de weg aan- en afgevoerd moeten worden, en dat zal de we gen varj de IJmond overvol maken. (Volgens de berekeningen zullen er ruim tweeduizend vrachtwagens per etmaal rijden). Kortom, van recre atie kan in dit gebied dan geen sprake meer zijn. De tienduizenden Amsterdammers en IJmonders zul len ergens anders een plaatsje on der de zon moeten vinden. Het milieu in de IJmond zal door de activiteiten in de voorhaven sterk verslechteren. De stofoverlast is door toedoen van Hoogovens in dit gebied al tot boven het toelaat bare gestegen, zeggen Ad Corten van de Vereniging Milieudefensie en Rob Schoondergang van de We reldwinkel in IJmuiden. Als daar nog eens een haven bijkomt waar grote hoeveelheden erts gelost wor den, zal die stofoverlast ver en ver boven de toegestane grenzen stijgen. Het plan van de gemeente Amster- müüiflPl - -:Y Foto boven: Velsen-Zuid: het strand bij IJmuiden. waar de voorhaven is geprojecteerd. Foto onder: Velsen-Noord:. het Noordzeekanaal en de Hoogovens. dam om die voorhaven aan te leg gen staat bovendien niet op zich zelf. De voorhaven komt aan de zuidkant van de pier. Aan de noordkant wil Hoogovens in de toekomst sterk gaan uitbreiden; het bedrijf wil de duinen daar weggra ven en enkele honderden hectares zee In land veranderen. Deze twee plannen tezamen geven een somber beeld van wat de IJ mond te wachten staat. Maar, het moet gezegd worden, sombere toe komstbeelden hebben stadsbesturen zelden doen terugschrikken voor grote plannen, noch in Rijnmond, noch in Antwerpen, noch in Am sterdam. Of Amsterdam zijn zin zal krijgen zal afhangen van de renta biliteit van deze haven. Economi sche motieven zullen vooral de doorslag geven. Het rapport van de Commissie Zeehavenoverleg is voor Amsterdam dan ook een welkom steuntje in de rug. De inhoud van dit rapport heeft de ingewijden in de zeehavenproble- matiek toch wel enigszins verbaasd. Dat Amsterdam enthousiast is over die voorhaven weten wij al vanaf 1958. Het in 1969 in opdracht van het Amsterdamse gemeentebestuur uitgebrachte Inbucon rapport over de haven zag alleen maar pluspun ten. Zelfs op recreatief of milieuge bied zag Amsterdam geen moeilijk heden. De gemeente Velsen heeft zich in <1971 in een rapport scherp verzet tegen de optimistische kijk van Amsterdam op de rentabiliteit van de haven. Deze mening werd ge deeld door Rotterdam. over de wenselijkheid van de voor haven bij IJmuiden. 'Wij hebben er geen strijd van wil len maken tussen Rotterdam en Amsterdam', zei de heer Pieters, 'maar we vinden objectief dat de kosten-batenanalyse niet kan lei den tot de indruk dat de aanleg verantwoord zou zijn. Daarvoor zijn twee kernpunten te onzeker. Uitge gaan wordt van een containerover slag van vijf miljoen stuks in het jaar 2000. Dat lijkt ons zeer twijfel achtig. Het andere punt is of er werkelijk raffinaderijen naar de voorhaven willen komen. De ratio tussen kosten en baten ligf van 1.1 tot 1.3. Dat betekent dat, wanneer er maar één verwachting tegenvalt, de zaak negatief uitpakt'. De drie voornaamste activiteiten op het havencomplex zullen zijn: erts- overslag, container- en olieover slag. Twee ervan trekt de heer Pie ters bij voorbaat al in twijfel. Pie ters een groot man In de haven- wereld betwijfelt dan ook of die voorhaven er zal komen. 'Daarvoor zijn er teveel tegenstanders in den lande'. Onbezet Bedenkingen Op 22 april Jl. zei de voorzitter van de Scheepvaart Vereniging Zuid te Rotterdam, mr. L. J. Pieters. nog dat het bedrijfsleven in de Maas stad ernstige bedenkingen heeft Die tegenstand komt vooral van enkele havens die over vele hecta ren onbezet zeehaven-industrieter rein beschikken, Moerdijk, Vlissin- gen, Rotterdam. Het verwonderlijke is dat al deze havens vertegenwoor digers in die Commissie zeehaveno verleg hebben. Hoe komt hét dat deze commissie dan toch een posi tief .advies heeft gegeven -over de voorhaven? De gemeente Velsen heeft het ant woord op deze vraag al vier jaar geleden gegeven. Velsen beweerde toen dat het grote probleem van de Amsterdamse haven is dat er steeds maar weer beslissingen worden ge nomen om voorgaande, te optimis tische besluiten goed te maken. De voorhaven, zo stelde en stelt Vel sen, is nodig om de investeringen die de afgelopen jaren in de ver breding van het Amsterdam-Rijn kanaal zijn gedaan (ten behoevp van de duwvaart van containers) goed te maken. Ruim 72 hectare van de voorhaven zal immers voor de container-overslag bestemd wor den. Velsen noemt deze politiek 'goed geld naar kwaad geld gooien'. Werkgelegenheid Een tweede, grote moeilijkheid bij de voorhaven-problematiek is de werkgelegenheid en de woningnood. De voorhaven zal werk geven aan zeker vijftienhonderd mensen. In de IJmond is de arbeidsmarkt, nog steeds, zeer krap. Bovendien zijn er geen huizen voorradig. De arbeiders moeten dus van elders aangetrok ken .worden, en pendel betekent weer een nieuwe overbelasting van de wegen. De krappe arbeidsmarkt en een twijfelachtige rentabiliteit zullen er wel de oorzaak van zijn dat &e voorhaven (kosten vijfhonderd mil joen) voorlopig niet aangelegd zal worden. Dat wil niet zeggen dat de actiegroepen in de IJmond er on verstandig aan doen zich over deze problematiek te buigen, want alle zeehavens hebben zich, met uitzon dering van Velsen, nu achter Am sterdam geschaard. En het gemeen tebestuur van Amsterdam breng je zo vlug niet van de wijs. Van onze weerkundige medewerker Het is onaannemelijk dat Johann Strauss toen hij de wals 'O schone Mai' componeerde een weertype zo als nu in west-midden-Europa heerst, voor ogen stond. Ongetwij feld zal het in Wenen juist zomers en zonnig geweest zijn. Het jaartal, waarin de wals werd gecomponeerd staat, blijkens een in mijn bezit zijnd boek, niet geheel vast. Wel meent men dat het ergens tussen 1873 Wiener Blut) en 1881 (Frühlingsstimmen) moet liggen. Afgaande op de gemiddelde tempe ratuur in ons land en voorop ge steld dat Johann junior weer-min- ded geweest is, maakt 1875 als ont- staansjaar een goede kans. In Utrecht lag de gemiddelde maxi mum-temperatuur toen met 19.3 gr. C: 1.7 graden boven de normale waarde en tussen 1873 en 1881 waren de andere meimaanden kouder. Het aantal zomerse dagen was toen in 1875 overigens in Utrecht slechts één beperkt, vooral in verge lijking met de meimaanden van 1865 en 1868: elk negen!, maar dat kan bij de 'Schóne blauwe Donau' wel heel anders -geweest zijn. Late kou in het voorjaar en zelfs in de voorzomer behoeft voor de oogst helemaal geen ramp te zijn. Zo kwamen van 21 op 22 juni 1874 buitengewoon strenge nachtvorsten voor. Rondom Apeldoorn en Beek bergen ging vrijwel alle boekweit verloren terwijl de bloei hier en daar al begonnen was. Toch was de oogst naderhand over het algemeen goed. Op 10 mei 1919 zaten de boeren van Rouveen met de han den in het haar: mei was toen zo Weerrapporten van gisteravond 8 uur, maximum-temperaturen van gisteren en neerslag 7 tot 19 üur. Amsterdam regenbul 11 0.1 De Bilt regenbul 12 0.1 D?clen regen 11 0.1 Eelde regenbui 11 0.1 Eindhoven zwaar bewolkt 12 0 Den Helder licht bewolkt 11 0 Luchth. Rtd. regenbul 11 0.1 Twente zwaar bewolkt 11 0 Vllssingen zwaar bewolkt 10 O Zd. Limburg zwaar bewolkt 13 0 Aberdeen half bewolkt 9 1 Athene licht bewolkt 26 0 Barcelona half bewolkt 20 O Berlijn regenbul 13 0.1 Bordeaux licht bewolkt 24 O Brussel half bewolkt 13 O Frankfort licht bewolkt 16 0 Genève zwaar bewolkt 18 4 Helsinki zwaar bewolkt 9 3 Innsbrück regen 22 14 Kopenhagen regenbul 10 1 Lissabon zwaar bewolkt 23 0 Locarno onweer 21 15 Londen zwaar bewolkt 13 O Luxemburg zwaar bewolkt 14 O Madrid half bewolkt 22 21 Malaga half bewolkt 25 O Mallorca licht bewolkt 22 0 Mtlnchen geheel bewolkt 16 1 Nice half bewolkt 21 0 Oslo zwaar bewolkt 14 0 Parijs onbewolkt 16 0 Rome half bewolkt 25 0 IIOOG WATER VOOR ZATERDAG 24 MEI Schevenlngen 1.5914.28, IJmuiden 2.32 15.01, Den Helder 7.0619.32, Harllngen 9 22—21.40, Delfzijl 11.14—23.29. koud dat er helemaal geen gras was voor het weidevee. Veel boeren moesten voor vierhonderd gulden stro bijkopen bij gebrek aan hooi. In mei 1868 was het daarentegen zo warm, dat de roggevelden bij Borne dichte wouden met hoge stammen leken. Zelfs op de bij traditie koude dagen 13 en 20 mei was de tempe ratuur hoog. Wat het huidige weer betreft: er verandert nauwelijks iets. Vandaar ook morgen en overmorgen te koud weer met plaaiselijk een bui, overi gens zonnige perioden. Op Corsica was het gisteren onweer sachtig: Ajaccio meldde 's middags codecij- fer 99: zwaar onweer met hagel. Gisteravond onweerae het langs een koufront van midden Portugal over oost-Spanje via de Rivièra tot de Alpen en het oosten van Tsje- choslowakije. Het Algerijnse woes tijnstation In Salah op 26 graden onder redactie van loessmil MAX.TEM». 0 UIN.TFH». WINORICHTINO N.B. méldde een maximum van 38 gr. C., gisteravond om 7 uur was het er nog 35 graden. Als het kabinet uit vrouwen be stond, zou het ministerie van defensie een vredesapparaat worden en zou Nederland uit de NAVO stappen: 'Een ministerie van de vrede zal tot doelstelling moeten hebben zichzelf overbo dig te maken in die zin, dat vrede niet meer wordt gevoeld als het tegenovergestelde van oorlog. Vrede zal een vanzelf sprekendheid zijn die slechts be dreigd kan worden door natuur geweld. En pas dan krijgt het ministerie zowel als een geoe fend leger zin, omdat zij een positief dienende taak hebben. Dit leger zal bestaan uit vrouwen en mannen, die niet zijn getraind in het hanteren van moordende wapens, maar die dingen hebben geleerd die nodig zijn om mensen te helpen die slachtoffer zijn van branden, aardbevingen en watersnood.' Zo zou Nel van Beek-van Koten het doen, want zij is de minister van defensie in het 'vrouwenka binet'. dat het radikaal feminis tisch maandblad Opzij als zijn bijdrage aan het Jaar van de Vrouw presenteert. Joke Smit zou als minister van binnen landse zaken onder meer in de grondwet een artikel opnemen, dat alle discriminatie verbiedt en in verband daarmee het OBRO Oprichten: het Overheids Bureau voor Rol Ombuiging, zo nodig voorzien van discrimina tie-inspecteurs. Minister Mar- greet Kolkman voor scholings voorzieningen wil verplichte scholing voor vijf- tot zestienja-, rigen, die onder meer moeten leren op volstrekt gelijke voet om te gaan met alle andere mensen en ook meisjes èn jongens hoe je een huis on derhoudt en mensen verzorgt. In de 'schooling society' kun je een betaalde parttime-taak in scho- lings- of vormingswerk hebben en voor de rest van de week een andere baan. En zo brengen al deze ministers hun ideeën in Opzij naar voren: Paula Wq.ssen-van Schaveren over volksgezondheid en milieu hygiëne, Liesbeth Brandt Corsti- us en Ella Snoep over crm, Meta van Beek over sociale zaken, Harriet Freezer over landbouw, Elisabeth Poot over volkshuis vesting, Anneke Reuvekamp over ruimtelijke ordening en verkeer en waterstaat (die één ministe rie worden), drs. M. Bruyn-Hund over economie, mr. Annemieke Gerritsma over justitie en Anne ke Rooselaar over buitenlandse zaken en ontwikkelingshulp. Eén doel hebben ze gemeen: ze zijn er allemaal op uit discriminatie weg te werken, niet alleen voor vrouwen, maar voor iedereen die in onze maatschappij onderligt. In de eerste hoofddoelstelling van dit \abinet' de talenten van de mens te benutten en de barrières die dat in de weg staan te slechten vat minister-pre sident Nellien C. de Ruiter dat kort en krachtig samen, want 'aan beiden, mannen en vrou wen, wordt te kort gedaan, bei den ontmoeten vooroordelen die voor hen wezenlijke terreinen ontoegankelijk houden.' Dit 'kabinet 'zal, aldus het inlei dend hoofdartikel, helaas wél niet QP korte termijn tot rege ringsverantwoordelijkheid geroe pen worden, 'maar we hopen vooral dat vrouwen die over het algemeen zo'n afkeer hebben van de politiek, een beetje geën thousiasmeerd worden en gaan voelen dat het terzijde schuiven van de politiek in feite betekent, dat je een stuk inspraakmoge lijkheid in je eigen leven aan anderen (lees: mannen) over laat.' In dit meinummer van Opzij (f 2,955) kunnen die en wèl politiek geïnteresseerde vrouwen lezen hoe het ook anders kan. Adrian, Barbara, Karin, Daniela en Beat zijn samen een vijfling. Ze rijn kinderen van het Zwitserse echtpaar Winterberger, dat de vijf kleine Winterbergertjes nu wel gauw thuis zal krijgen. De kleintjes hebben een maand in de couveuse moeten liggen, maar zijn er In middels kerngezond uitgehaald. Zelfs de meest progressieve rooms-katholieke parochies ken nen (nog) geen vrouwelijke pas toors: dat ambt is aan mannen voorbehouden. En toch was van ochtend in deze krant (en in andere ochtendbladen, waaron der de r.k. Volkskrant) een ad vertentie te lezen, waarin de Vereniging 'Het Ziekenhuis' in Velp een 'pastoor (mnl. of vrl.)' zoekt. Een fout van een zetter? Op het eerste gezicht niet, want in de tekst wordt de functie nog eens herhaald: 'De voorkeur gaat uit naar een universitair opgeleide pastoor die de pastora le klinische training heeft ge volgd. Dus toch een vrouwe lijke pastobr? Het ziekenhuis zelf geeft uitsluitsel: de bedoe ling was u had het al geraden om een pastor aan te trekken, een zielszorger in een meer alge mene' betekenis, en het is niet de schuld van een zetter dat er een o teveel in geslopen is, maar van het advertentiebureau dat de tekst heeft opgegeven. Iedere pastor, mannelijk of vrouwelijk, kan dus solliciteren en geen pa tiënt hoeft een in het zwart geklede dame. met een hoog, rond boordje aan de sponde te verwachten. 'U kunt mij beter laten zakken dan Ik u', sprak Hendrik Faber uit Lemmer tot zijn rij-exami- nator die hem net had laten zakken. Een brokje zwarte hu mor. maar de examinator snapte het niet. Wij wel. dankzij het Friesch Dagblad, dat een uitvoe rig verhaal wijdt aan Hendrik Faber, die net als grootvader en vader Faber tot aan zijn pensio nering grafdelver van beroep was. Het kan sinds de geboorte van de baby Ledegang kort geleden Ibest een jaar of dertig geleden zijn, dat er voor het laatst in een gereformeerd Amsterdams domineesgezin een kindje werd geboren, maar dat was dan toch niet de dochter van ds. en me vrouw Harrenstein, weet de Am sterdamse mevrouw Van Roon. Zij reageert op het berichtje 'uitzonderlijk' van woensdag in deze rubriek, waarin overge nomen uit het gereformeerd Kerkblad voor Amsterdam melding werd gemaakt van dat feit. De baby die zo ongeveer dertig jaar geleden in een gere formeerd domineesgezin in de hoofdstad geboren werd, was de jongste dochter van de in den lande welbekende dr. P. G. Kunst; volgens mevrouw Van Roon kwam de boreling in het gezin Harrenstein al enkele Ja ren eerder. Mary Quant, de Engelse mode ontwerpster die in 1960 de toen revolutionaire minirok 'uitvond' en daar beroemd door werd, doet opnieuw een gooi naar net zo'n groot succes. Deze week heeft ze in Engeland haar 'beauty-case voor heren' uitgebracht, waarin zich een poederdoos met man- nenpoeder bevindt, tegen tranen bestendige mascara en lipstick» in 'discrete' tinten. De mannen - make up kost ongeveer 17,50 (in Engeland tenminste) en Mary geeft er de garantie bij dat alle verfraaiingsartikelen be stand zijn tegen de meest gepas sioneerde omhelzing. 'Ik heb zojuist de vloer gewreven, Simpkins

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5