bgering ongerust over twikkeling Portugal Bloot krijgt op ons strand meer ruimte Mogelijk vanavond keuze voor opvolger Starfighter bekend Deining over ontslag leraar aan Leidse school houdt aan spraak centraal sdisch tuchtcollege Tontrust Hendriks de fiets Van Thijn vraagt aan Van Agt 'binnenbrandje' zelf te blussen ScotcTi-Brite Voorzitter van Joodse Raad leverde kinderen zelf uit aan Duitsers ^er StoelSituatie nog zeer onzeker ter Antunus ft begrip Onder voorbehoud eenheidskeuze leg met artsenorganisaties morgen naar beekse bergen! Na uitspraak van minister Van Agt over 'duidelijk afgebakend terrein': Niet langer kans op een 'bon' Ouders winnen geding tegen Sosjale Joenit '%WARTET VRIJDAG 23 MEI 1975 BINNENLAND 3 l Haagse redactie iAG Het tweedaags bezoek van Melo Antunus, de Portugese minister van buitenlandse jan Nederland heeft de ongerustheid van de Nederlandse regering over de ontwikkeling in j niet weg kunnen nemen. Minister Van der Stoel noemde de situatie in Portugal nog zeer jjen durfde geen enkele voorspelling over de afloop te doen. ïtunus geloofde niet. dat k.l in een communistische terecht zou komen. Dat rofaal zijn voor het land. er begrip voor, dat een iet zolang onder een dicta- feft geleefd, het moeilijk jt de eerste passen in de aljugese minister geloofde een burgeroorlog zal door het bestaande me- tussen de socialisti- ommunistische partij. Vol- ontwikkelde Portugal richting van een bevesti- de democratie. De militai- is verantwoordelijk voor ckeling en zal alles in m leiden, aldus Melo An- ïinister Van der Stoel noemde zijn Portugese collega een goede democraat. Hulp De twee ministers hebben vooral gesproken over de bijstand van Ne derland aan Portugal, 'dat zulke moeilijke dagen doormaakt.' Over e«kele weken zal Nederland van Portugal een lijst krijgen met con crete wensen. Dan zal in Den Haag snel de beslissing vallen over de hulp. Verder zal Portugal ook in EEG-verband hulp moeten worden geboden. De besprekingen over de Neder landse hulp konden gisteren nog niet worden afgerond, omdat mi nister Pronk van ontwikkelingssa menwerking nog niet was terugge keerd uit Suriname. Minister Antunus legde in Den Haag nog uit. dat de nationalisatie van grote banken noodzakelijk was voor de ontwikkeling van de demo cratie. Er was nu eenmaal een strenge controle van de staat no dig. Aan de andere kant. aldus Me lo Antunus, is er voldoende armslag voor het particulier initiatief blij ven bestaan en zullen er garanties komen voor het particulier be drijfsleven. Minister Van der Stoel in gesprek met zijn Portugese collega, Antunus. Van een verslaggever BRUSSEL Kringen in Brussel verwachten dat de Nederlandse regering vanavond in het kabinetsberaad een beslissing zal nemen over de vervanging van de Starfighter. In Den Haag verwacht men echter vanavond nog geen beslissing, temeer omdat het kabinet zich eerst uitvoerig zal beraden over de kwestie Glastra van Loon. verslaggever AG Staatssecretaris Hendriks is verontrust over een r van het centraal medisch tuchtcollege inzake een arts kind een paar jaar lang het middel enterovioform voor- ook nadat in het tijdschrift voor geneeskunde gewaar- Iwas tegen de gevaarlijke nevenwerking van dit middel. Het college meende dat de arts niet verweten kon worden dat publikaties aan zijn aandacht ontsnapt waren. K!ffiendriks zal over de gevol- leze uitspraak overleg ple- Je Koninklijke Maatschap- S-J Bevordering der genees- !t Nederlands Huisartsen- iap, de redactie van het ,,.'t voor Geneeskunde en nog met andere institu- LEIDEN Het verzet op de Leidse Rembrandt - Scholengemeenschap tegen het ontslag van de 28-jarige leraar Nederlands Paul Marijnis duurt onverminderd voort. Inmid dels hebben voorstanders van het ontslag tegenacties aangekondigd. Nadat eerder deze iveek een grote groep leerlingen in het geweer kwam tegen het ontslag hebben gisteren collega's van de heer Ma rijnis geprotesteerd. Op voordracht van de schoolleiding heeft wethou der Tesselaar (onderwijs) dezer da gen besloten de heer Marijnis niet als leraar te handhaven. De heer Marijnis is vier jaar als onbevoegd docent aan de scholengemeenschap verbonden geweest. Als reden van het ontslag werd genoemd het ge brek aan verantwoordelijkheidsbe sef, dat de heer Marijnis aan de dag zou leggen. Ook zou hij 'weinig pedagogisch en dicactiscli inzicht' getoond hebben en werd hem ge brek aan collegialiteit verweten. Vijf leraren, die wegens hun vaste aanstelling niet de kans lopen het zelfde lot als hun collega te onder gaan. hebben gistermiddag met spandoeken de wacht betrokken bij het hoofdgebouw van de school, die bijna vijftienhonderd leerlingen telt. De leraren dringen erop aan, dat het ontslag ongedaan gemaakt wordt, dat er betere garanties ko men voor onbevoegde en tijdelijke leerkrachten en dat de schoollei ding hun en alle collega's medebe slissingsrecht biedt. In een protest brief aan het gemeentebestuur noe men de protesterende leerkrachten hel beleid van de schoolleiding 'willekeurig, kneuterig en weinig inspirerend op het gebied van de onderwijsvernieuwing'. Leerlingen van de Reinbrandt- scholengemeenschap zullen van middag een mars naar het stadhuis houden. Aan de demonstratie zullen leerlingen van tien andere scholen uit Leiden en omgeving deelnemen. Een groep leerlingen, die het beleid van de schoolleiding onderschrijft, wil vanmiddag tot tegenacties over gaan, waarbij 'de kans op rake klappen' niet uitgesloten wordt ge acht. De rectrix van de scholengemeen schap, mevrouw J. L. de Boer-Pie- no, heeft de acties van de vijf leraren 'verachtelijk' genoemd. 'Dit gaat in tegen de wensen van de overgrote meerderheid van docen ten en leerlingen', aldus mevrouw De Boer. De Noorse minister van defensie. Fostervoll. heeft gisteren in de halfjaarlijkse vergadering van mi nisters van defensie van de vijftien NAVO-landen in Brussel meege deeld dat Nederland, België. Dene marken en Noorwegen voor het einde van de maand een beslissing willen nemen. Na afloop van het kabinetsberaad in Den Haag ver wacht men in Brussel een summie re mededeling. Begin volgende week zou dan aan het parlement een stuk met nadere bijzonderhe den worden voorgelegd. In Den Haag overweegt men zoals bekend, nog geen definitieve be stelling te plaatsen voor de 102 toestellen die nodig zijn. maar voor een beperkt aantal toestellen een optie te nemen. Dit in afwachting van een onderzoek naar de moge- li jkhedén van eêri door de Europe se landen gezamenlijk gebouwd toestel. De Nederlandse keuze voor een op volger van de Starfighter zal overi gens gemaakt worden onder het voorbehoud dat alle vier landen hetzelfde toestel kiezen. Mocht één land tot een afwijkende keuze be sluiten, dan ontstaat naar Neder landse opvatting een nieuwe situa tie. waarin de regering zich verder (Advertentie) Veel plezier voor weinig geld. (ciyflgj) Tussen Tilburg en, Hilvarenbeek. Kamer drong giste- ,-woordvoerder Drenth er aatssecretaris op aan een laken waarin wordt vastge- artsen verplicht zijn in het Iddelenbulletin geplaatste 'ettelijke verplichting leek Tendriks echter nauwelijks 'De controle zal niet ;r zijn. Bovendien, als bij •dt voorgeschreven welke wel en welke niet wor- :en moeten worden, wordt verantwoordelijkheid op ing gelegd. Zij zal er zeker ten zijn dat de verstrekte compleet is.' Drenth had als voorbeeld de verplichtingen in de art: de kapitein is op in de schepenwet verplicht, de reis te beginnen, te at er aan boord de nodige aanwijzingen en instru- zijn en dat deze behoorlijk en bijgesteld zijn. Ook kapiteins en stuurlieden lemen van berichten van ng hydrografie van de ko- marine. Als bij een ramp at zij van vermelding in geen gebruik ge- _j lebben wordt dit als een igerekend. De heer Hendriks zei dat binnen kort bepaalde advertenties voor ge neesmiddelen in medische tijd schriften, wat de tekst van de aan prijzing betreft, aanzienlijk verbe terd zullen worden. Dit is een ge volg van het werk van de raad voor de geneesmiddelenaanprijzing, die begin vorig jaar van start ging. De raad gaat van twee gedragsregels uit: verbod van misleiding en de verplichting ervoor te zorgen dat de aanprijzing in overeenstemming is met goede smaak en fatsoen. GORKUM Fractievoorzitter Van Thijn van de PvdA verwijt minister Van Agt dat hij niet in staat is een 'binnenbrandje op het departement van Justitie te blussen'. Van Thijn zei dit gister avond op een bijeenkomst van de PvdA in Gorkum. Van Thijn heeft gisteren minister Van Agt gevraagd om toch nog zelf met een oplossing te komen voor (Advertentie) •v-:j Aangeboden:groen gele Vj keukenhulp b.b.h.,in bezit van j hardeen zachte kant,gespecia- liseerd in het schoonmaken van i pottenen pannen. Scotch-Brite,de meest f nagemaakt e dubbe 1 spons van Nederland. De meest nagemaakte dubbelspons van Nederland. het conflict, nog voor dat vandaag he.t kabinet voor haar wekelijkse beraad bijeen komt. Hij verweet de minister van Justitie dat hij de beslissing om de staatssecretaris te vragen weg te gaan alleen maar baseert op zijn staatsrechtelijke be voegdheid om dat te doen. 'Politiek is echter meer dan staatsrecht', al dus Van Thijn. Hij gaf toe dat Glastra van Loon een wat ongebruikelijke weg heeft bewandeld om zijn grieven tegen de top van het departement naar buiten te brengen. 'Staatsrechtelijk zijn de bewindslieden de macht hebbers op het departement, en niet de top-ambtenaren', aldus Van Thijn, die de grieven van de staats secretaris best kon begrijpen. OPTIMISTISCH De fractievoorzitter zei te verwach ten dat er wel een oplossing voor het conflict te vinden zal zijn, zij het dat premier Den Uyl daar hoogstwaarschijnlijk wel aan te pas moet komen. tVan onze correspondent AMSTERDAM Aan de directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie prof. dr. L. de Jong is een geval bekend datp rof. dr. D- Cohen, een van de twee voorzitters van de tijdens de jodendeportaties werkende Joodse Raad zelf on dergedoken joodse kinderen heeft opgehaald en ze bij de Duit sers heeft afgeleverd. Deze beschuldiging aan het adres van deze voorzitter van de Joodse Raad onderstreept de au teur van het Koninkrijk der Ne derlanden in de tweede werel doorlog tegenover het Nieuw Is- raëlietisch Weekblad. Het blad had prof. De Jong commentaar gevraagd op een voetnoot in het zesde deel van het Koninkrijk der Nederlanden waarin wordt vermeld, dat vaststaat dat prof. Cohen alsmede de vertegenwoor diger van de Joodse Raad inDen Haag de Duitsers adressen heeft gegeven van ondergedoken jood se kinderen. Tegenover het Nieuw Iraëlitisch Weekblad ver zwaart prof. De Jong de beschul diging door te beweren, dat hij ermee bekend is, dat Cohen in één geval zelf de kinderen van onderduikadressen ophaalde. Uitvloeisel Tot verraad beschouwt De Jong deze handelwijzen van Cohen echter niet. Hij vindt het een uitvloeisel van het noodlottig beleid. 'Of hij (Cohen) nu zegt: daar en daar zitten die kinderen, halen jullie ze op, of dat hij er zelf naar toe gaat om ze in te leveren, maakt voor de betrok kenen geen enkel verschil. Je kunt zeggen in zijn dienstbaar heid gaat hij nog verder. Maar men moet goed in het oog hou den, dat als Cohen iets hoort, waarin joden zich individueel gedragen in strijd met de gel dende regels, dat is dat een ken nis die hij nooit onder zich houdt, dat moet hij doorgeven 'anders, aldus zijn vrees, loopt hij zelf tegen de lamp', zegt prof. De Jong tegen het Nieuw Israëlitische Weekblad. In een commentaar vraagt het blad overigens om bewijzen voor de beschuldigingen 32 jaar nadat de feiten zouden hebben plaats gevonden. 'Cohen leeft niet meer en kan zich tegenover de zware aantijgingen niet verwe ren. Wie wel leven zijn nog tal rijken die binnen de Joodse Raad een functi hadden. Zij zoudne zich alsnog verantwoor delijk en bezwaard kunnen gaan voelen voor de daden vanCohen zoals prof. De Jong doet tegeno ver ons blad heeft geuit', aldus het Nieuw Israëlietisch Week blad. 3«e Hendriks noemde het voor een Rotterdams tandheel- nstituut waar een vrouw na rcose overleed, bijzonder id. Er is alle reden na te r wellicht maatregelen rekking tot dergelijke insti- ftitroffen moeen worden, al- heer Hendriks. Hij ant- op vragen van het Kamer- Houwelingen, die opwierp eclame die tandheelkundige mfn maken niet in strijd is ;els voor de aanprijzing ïeesmiddelen. door Dick Ringlever piers meditatieweeken d van ivopd 30 mei tot zondaga- 7 juni op Hoekelum te Ede. 08380-11138. vrouwendagen: 27 - 29 21 aug., 26 - 28 aug. inf. tel. 01820-17720. (Advertentie) ROTTERDAM Na de verwarring van de laatste .jaren om de vraag: 'Mag bloot of mag het niet?', na discussies onder gemeentebestuurders, proefprocessen, boe tes en daarna in hoger beroep weer vrijspraken, lijkt de tienduizenden, die af willen van textiel als zij in de openlucht recreëren, nu meer duiedlijkheid te zijn gegeven. Minister Van Agt zei het begin deze maand onverbloemd: als de ge meenten er geen bezwaar tegen hebben en een openbaar, maar duidelijk afgeba kend terrein beschikbaar stellen voor blootlopers, mogen ze dat en zal er wat hem betreft niet tegen worden opgetreden. Zelf uw fiets onderhouden? Dat kan heel gemakkelijk met behulp van 't boekje "Fietsverzorging". Tienlallen pagina's vol duidelijke onderhoudstips en reparatie-adviezen; kA d vele foto's en ^3 technische illustraties. Maak (6.50 N» (incl.btw en verzendkosten) Al over op postgiro 234567 tav stichting: fiets!, A'dam Aa en u ontvangt RJ de nieuws'e druk thuis. Dat mnisteriële flat kwam na een studie van een werk groep, gevormd door onder anderen de burgemeesters van Callantsoog en Zand- voort, de groepscommandant van de rijkspolitie in Alk maar. de hoofdcommissaris van Den Haag. de Haarlem se officier van justitie en top-ambtenaren van justitie, die de minister een gelijk luidend advies hadden ge geven. Bij het begin van een hopelijk zonnig strandsel- zoen was dat vooral voor de Nederlandse federatie van naturisten verenigingen (o- verkoepeling van achttien verenigingen met zo'n twin tigduizend leden en 27 eigen terreinen) heuglijk nieuws. Zij hoeven zich op onze stranden in ieder geval niet langer te voelen als 'schen ders van de openbare eer baarheid'. zoals ze in artikel 239 van het wetboek van strafrecht tot nu toe werden bejegend. Blootlopen uit principe heeft niets te ma ken met exhibitionisme, vonden de werkgroep en de minister. En dus kan dit artikel niet van toepassing zijn op nu- disten en naturisten. Meer stranden In de praktijk zal deze uit spraak betekenen, dat er binnenkort waarschijnlijk meer textielloze stranden zullen worden geopend. In ieder geval, dat die stranden legaal zullen mogen worden gebruikt zonder dat de zon- ners bevreesd hoeven te zijn door politiespeurders achter de broek te worden gezeten. Want officieus waren er naast de door de federatie beheerde terreinen (waar blootlopen geen misdrijf was omdat ze besloten waren) toch al verscheidene stuk ken openbaar strand, waar zwembroek en bikini uitgin gen. Maar ondanks het feit. dat dit meestal oogluikend werd toegelaten omdat het gemeentebestuur er eigenlijk weinig gegronde bezwaren tegen kon aanvoeren bleef toch altijd de mogelijkheid, dat er proces-verbaal werd opgemaakt. Twee van die standen wa ren Callantsoog en Zand- voort, waar het gebruik was, dat je niet werd lastig ge vallen als je je badkleding in de tas hield. Maar omdat de federatie dat een weinig bevredigende situatie vond. spande zij proefprocessen aan. In beide gevallen von niste de politierechter tot een boete van enkele tien tjes en werden de geverbali- seerden later door het Am sterdamse gerechtshof vrij gesproken. Dit vond dat er geen sprake was van 'het willens en wetens verrich ten van een voor het nor maal ontwikkeld schaamte gevoel kwetsende hande ling'. Tweeslachtig Hoewel de ministeriële uit spraak deze vertolking van het gerechtshof blijkt te hebben bekrachtigd en de federatie al heeft gezegd in genomen te zijn met de nieuwe stellingname. ge waagt federatie-voorzitter Bob Stolk toch nog van een 'zekere tweeslachtigheid'. Zijn bezwaar is vooral, dat ondanks die uitspraak de gemeenten het nog helemaal voor het zeggen hebben. 'Als de gemeente niet wil, krijgt ongedwongen bloot geen kans. En dat is in feite een zotte situatie omdat een plaatselijke politieverorde ning niet in strijd mag zijn met de wet. Dat die situatie zich kan voordoen, komt al leen omdat de uitspraak van de minister nog niet tot wet verheven is. Wij hopen, dat dit zo snel mogelijk gebeurt. Dan zijn we tenminste niet langer afhankelijk van de welwillendheid van een aan tal gemeenteraadsleden'. Dat het standpunt van de minister een belangrijke slap is. ontkent hij overi gens niet. 'De gemeenten weten nu hoe de kaarten liggen en zullen zeker niet al te drastisch optreden nu justitie zich zo duidelijk heeft uitgesproken, al zijn juridisch gesproken nog al lerlei beperkingen inge bouwd. Pet kan nog steeds gebeuren, dat vreemde situ aties ontstaan, zoals in Domburg, waar de politie verordening zegt, dat het bij zon verboden is bloot op het strand te liggen. Als je die verordening letterlijk neemt mag het bij bewolkte lucht dus wél 60.000 Zestigduizend Desondanks ziet de federatie meer perspectief dan tot nu toe en verwacht zij, dat het effect van de uitspraak van Van Agt zeker volgend jaar duidelijk merkbaar zal zijn. Zij houdt er rekening mee. dat naast Zandvoort en Cal lantsoog bloot lopen straks ook officieel zal mogen op de stranden, die Den Haag (bij de grens van Wasse naar) en Rotterdam (in Hoek van Holland en wel*- licht ook op de Maasvlakte) daarvoor hebben aangewe zen. 'En we hopen', zegt Bob Stolk. 'dat het daartoe niet beperkt zal blijven. De be langstelling voor het onge kleed recreëren is de laat ste tijd sterk groeiend. We schatten, dat zo'n 60.000 Ne derlanders in de vakantie blootstranden opzoekt, he laas nog voor het grootste deel in het buitenland om dat men daar tot nu toe veel toleranter was dan hier. Maar hoewel de toestand hier nog niet helemaal ide aal is, geloof ik, dat de pro blemen zich vanzejf zullen oplossen. Als er eerst maar een paar stranden zijn, komt de rest vanzelf wel'. Eigen terrein Overigens is de aandacht van de federatie niet alleen gericht or die stranden. Op het ogenblik werkt zij een plan uit voor de inrichting van een honderd hectare groot naturistenterrein 'er gens in midden-Nederland'. Bob Stolk zegt er nu nog niet meer over te kunnen zeggen 'omdat de gesprek ken met het ministerie over de pacht nog gaande zijn'. In tegenstelling tot de an dere terreinen van de fede ratie, waar slechts leden van de aangesloten verenigingen worden toegelaten, zal dit terrein toegankelijk zijn voor iedereen, zij het dat wél daggeld zal moeten wor den betaald. Bob Stolk: 'De opzet wordt helemaal commercieel. We hebben er de Nederlandse Naturisten Terrein BV voor opgericht, die de zaak gaat exploiteren. Hopelijk zal een kwart van het terrein vol gende zomer al functione ren. Later komt dan de rest. Als dit doorgaat, wordt het het grootste naturistenter rein van Nederland. Waar behalve gezond ook gekam peerd kan worden. En van beperkende bepalingen zul len we daar helemaal geen last hebben'. zal willen beraden. Dit zou beteke nen dat alles afhangt van België, dat de laatste tijd een sterke voor keur voor de Franse Mirage heeft doen blijken. Noorwegen heeft zich reeds voor de Amerikaanse F 16 uitgesproken, eveneens onder het voorbehoud van een gezamenlijke keuze. Gezien de Noorse uitspraak kan een eenheids keuze dus alleen nog worden gerea liseerd op basis van de F 16, het toestel dat ook de Nederlandse voorkeur zou hebben. In Brussel heeft men de indruk dat niet alleen Nederland het nemen van een optie overweegt, maar dat ook andere landen deze mogelijk heid willen openhouden. In Wash ington zou dit volledig begrip ont moeten en zou het geen invloed hebben op de prijs van het toestel. Noordzee-overleg Op initiatief en uitnodiging van minister Vredeling wordt op 5 juni in Den Haag een conferentie van vijf Noordzee-landen gehouden over de mogelijkhed om sabotage van en terreur tegen olie- en gasinstal laties in de Noordzee tegen te gaan. Aan de conferentie zal worden deelgenomen door vertegenwoordi gers van de ministeries van defen sie. buitenlandse zaken, economi sche zaken en justitie van Neder land. Duitsland. Engeland. Dene marken en Noorwegen, zo is giste ren in Brussel meegedeeld. Van een verslaggever DEN HAAG De Jongeren- hulpverleningsorganisatie So sjale Joenit mag zich niet meer bemoeien met de 14-jarige Jac queline van der H., die na een vlucht uit een inrichting is on dergedoken op een geheim adres van de Sosjale Joenit. Dit heeft de president van de rechtbank in Den Haag. mr. J. H. Blaauw. gisteren bepaald in het kort geding dat de ouders van Jac queline tegen de Joenit hadden aangespannen. De ouders wilden dat de Joenit het adres zou verstrekken waar hun dochter zich bevindt. Het meisje zou dan terug moeten gaan naar de inrichting waar zij ter observatie opgenomen is. De president zei er echter wel uit drukkelijk bij dat het verbod voor de Joenit alleen geldt onder de bijzondere omstandigheden van dit ogenblik. Deze zijn namelijk dat de kinderrechter het meisje in de in richting heeft laten opnemen, om te kunnen bekijken wat nu precies de moeilijkheden zijn en wat de beste oplossing voor Jacqueline zou zijn. Op het niet nakomen van het vonnis staat een dwangsom van tienduizend gulden per keer, met een maximum van een ton. Het kort geding was de nasleep van een verhouding die Jacqueline had met een 25-jarige man. die bij haar ouders niet in de smaak viel, onder andere wegens druggebruik. De re latie moest worden verbroken, maar Jacqueline liep weg en dook onder op een geheim adres van de Joenit. Na enige verwikkelingen werd de oplossing bereikt dat het meisje naar een inrichting zou gaan. Zij voelde zich daar niet op haar gemak en liep weg: eerst naar haar ouders en toen die haar terug wilden sturen naar de Joenit. De Sosjale Joenit heeft in de loop van de avond besloten tegen het vonnis in hoger beroep te gaan. Vol gens de Joenit proberen de 'veront ruste ouders' de alternatieve hulp verleners af te schilderen als 'alco holische druggebruikers, die zieke meisjes opofferen en normale gezin nen uiteenrukken teneinde maat schappij-kritische opvattingen op te dringen*. (Advertentie) n METZLER- brilieders oogmer1'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3