ït sneltram begint in recht nieuw tijdperk or openbaar vervoer Avontuur in Zuid-Afrika: een echte business-film FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Amerikaan in Japan lekker curieus bezig Tentoonstelling van Bieling in VU 4 Vergeer: Metrotijdperk behoort tot verleden Black Samson: zwarte held uit jongensboek |INEN NAAR TOEKOMST Snelheid van het grootste belang Vellekoop voorgedragen voor Spaanse vredesprijs Speelfilms voor huiselijk gebruik ;WARTET VRIJDAG 23 MEI 1975 BINNENLAND/FILM |r Op het gebied van het openbaar vervoer staat in de stad Utrecht een nieuw tijdperk eur, nu de gemeenteraad akkoord is gegaan met het voorstel van B. en W. een sneltram te leggen tussen Utrecht en Nieuwegein met een zijlijn naar IJsselstein. Zowel Nieuwegein als a ontwikkelen zich als de voorsteden bij uitstek van Utrecht, dat praktisch volgebouwd is. [er mensen die in de stad Utrecht zelf geen woning kunnen vinden, wijken uit naar de ge- die nu via een sneltram met elkaar verbonden zullen worden. bedoeling in de tweede 1976 met de aanleg te Eind 1981 zal de eerste tussen Utrecht en Nieu- c rijden en een jaartje het traject naar IJssel- len opengesteld. De rail- 5 kilometer lang en gaat 5 huidige ramingen zo'n h gulden kosten, t wordt geheel door het ld. Ook eventuele kosten- neemt het Rijk voor zijn Dat is een belangrijk 1 Utrechts wethouder van |e heer W. J. Vergeer, Bprekiingen in Den Haag ►nder deze helpende hand lerheid zou het realiseren iillijnplan voor Utrecht ijk zijn geweest, jt tegenover dat de stad ich door deze gebonden leun te accepteren aan I voeten heeft laten bin- ime tijd was het de be- n radlijn aan te leggen »uwe stadswijk Lunetten, ling zou voordeliger zijn iet name omdat gedeelte- ik kon worden gemaakt bestaande tracé van de voo r het Lunetten- tracé jekozen, had Utrecht een innen maken volgens het See. Dat houdt in dat Ifde lichte N.S. materieel (ereden als nu op de lijn j-Zoetermeer wordt inge- Vergeer laat er geen dat hij 'geluk- geweest met dat Utrecht zou dan vervoerssysteem dat niet wordt door het overige verkeer, te overlast bij een snel- eo veel mogeüjk beperken, blijft dat een sneltram ;een volkomen vrije baan aldus de heer Vergeer, gaf Utrecht echter dudde- rstaan, onder geen voor lid te willen geven voor (laag wilde men er zelfs ons over praten. Daar jen het standpunt dat er pbinding Utrecht-Nieuwe- I komen, die te zijner tijd ben worden doorgetrok- Zeist. Wij hebben ons »er te leggen, er is in de Bad, waar de meningen waren (ook wethouder van culturele zaken hield het Lunetten-tracé) ge- f Utrecht zich niet door de wet moet laten voor- Dat kan wel zijn, en ik __pn toe dat ik er ook niet —mee ben dat Den Haag ■4draagkrachtige gemeente i hoek manoeuvreert, dat t nemen van een zelfstan- Issing geen sprake meer !n ik van mening dat je blijven. De standpunten laag zijn duidelijk. Als je tegen zou zeggen, zou je de gek houden. Het zou dat er helemaal geen mt\ wethouder Vergeer uit at hij al met al de nu beslissing voor de stad glangrijk' vindt. Brie artikelen over het fvervoer, door haro erna, fred lammers en w. ledeboer Wethouder W. J. Vergeer: armetierige zaak zonder doortrekking. nt iilijk punt is waar het i eindpunt van de raillij n n, Die beslissing zal pas irhalf jaar volgen, als een pementale studiegroep met het onderzoek naar of de Utrechtse raillijn et worden doorgetrokken fct en de Uithof en in kantte naar een punt zo blijk de binnenstad in. verkeersdeskundige pro- j H. Schaechterle uiit Ulm, acht van de Kring Mid- Vht de verkeersproblema- entraal Nederland heeft |t, heeft gezegd dat er in op langere termij in goede oostwestverbin- komen. Hoe, dat is een punt, dat de eerste tien pens wethouder Vergeer j actueel is wat uitvoering laatste tijd beweerd dat trekken van de sneltram Utrechtse binnenstad met Bis zout moet worden ge nomen. Wethouder Vergeer zegt dat het 'volkomen serieus' is bedoeld, 'Als die raillijn niet wordt doorge trokken in de toekomst, wordt het een armetierige zaak'. Doortrekken van de nu geplande raillijn zal Utrecht voor grote problemen stellen. 'Een volledige metro voor Utrecht heb ik altijd als een droom gezien, die op geen en kele wijze te realiseren is. Het me- trotijdperk behoort tot het verle den. De steden die een metro heb ben, kunnen zich daar gelukkig mee prijzen. Rotterdam is nog net op tijd geweest. Financieel is me- trobouw thans niet haalbaar meer. In Duitsland zijn daar goede voor beelden van. In München is een schitterend metronet. Alles zit daar optima forma in elkaar. De lasten die deze metro echter op de bevol king legt zijn zo onvoorstelbaar groot, dat ik rustig kan zeggen dat men er in München nooit aan was begonnen als men dat van tevoren allemaal had kunnen overzien. Als de raillijn in Utrecht echter wordt doorgetrokken door de binnenstad, zal men er niet aan kunnen ontko men deze lijn op vitale punten ondergronds te maken'. Ook als de raillijn niét wordt door getrokken. vindt wethouder Vergeer dat het eindpunt zo oostelijk moge lijk moet komen te liggen om de waarde van de lijn groter te ma ken'. Een eindpunt aan de westzij de van het centraal station, ter hoogte van hotel Holiday Inn is verre van aantrekkelijk. Je moet de mensen die van de sneltram ge bruik maken zo diep mogelijk in de binnenstad brengen. Daar is de middenstand in de oude binnenstad ook mee gebaat. Het eindpunt dient daarom in elk geval op het Leidse- veer te komen. Persoonlijk voel ik veel voor het doortrekken van de raillijn tot het Vredenburg of de Neude en als het mogelijk is zelfs tot het Janskerkhof. Maar dat is eenvoudig gezegd, de stedebouw- kundige gevolgen van zo'n door trekking zullen heel groot zijn'. Het is met name de vraag of de kleinschaligheid van de oude bin nenstad het verdraagt, dat de vrij forse tramstellen die Utrecht wil aanschaffen - op het ogenblik wortd gedacht' aan de trams die in Bonn rijden - het. stadsbeeld ko men aanvullen. Voor het traject Utrecht-Nieuwegein-IJsselstein zijn die tramwagens wel geschikt, vooral daar ze een flinke snelheid kunnen bereiken. Op het traject tussen de bebouwde kom van de aangesloten gemeenten kan een maximum snelheid van 85 kilome ter worden gereden. In de binnen stad valt daaraan uiteraard niet te denken. Regelmaat Juist die snelheid is van belang, omdat men op die manier toekom stige reizigers vlug kan vervoeren, 'Willen wij zoveel mogelijk mensen van die sneltram gebruik laten ma- Van een verslaggever DEN HAAG Kees Vellekoop, die na vier maanden gevangenisstraf voor dienstweigering op vrije voe ten werd gesteld, is voorgedragen voor de vredesonderscheiding van de Spaanse afdeling van Pax Chris- ti. De prijs is genoemd naar de priester L. M. Xirinachs uit Barce lona, die al drie jaar gevangen zit omdat hij opkwam voor minderhe den. Pax Christi Nederland, dat de voordracht deed, schrijft dat Velle koop door oprechte, moedige en volhoudende houding invloed heeft gehad op de publieke opinie en op de regering. Samson mag dan een nachtclub hebben in Los Angeles waar sterke drank bij liters wordt geschonken en go-go-girls halfnaakt dansen, hij is desalniettemin de typische held (uit een jongensboek. Geheel in zijn eentje weet hij, gewapend met een soort Afrikaanse stok en enige kennis van 'het oude Japanse kindo' (zal wel een soort karate wezen) zijn buurt schoon te houden van drughandelaars en andere maf fia-schurken. De leeuw die hij houdt is meer voor de entourage bedoelt, want het beest is zo tam als een schoothond je. In de ure des gevaars kan zijn vriendin het niet meer aan, zijn vrienden Laten hem in de steek, zijn nachtclub wordt ópgeblazen (de leeuw leeft, het zou natuurlijk te erg zijn als die dood ging) en hij loopt van de ene valstrik in de andere. Maar zieop het aller laatst blijkt dat hij niet voor niets zo opofferend is geweest, zo wijs en zo goed, want zijn mensen komen hem en massa te hulp. Ze verschij nen op de daken van de huizen en gooien de bandieten heel of half dood met gesloopt meubilair. Politie komt er weer in het geheel niet aan te pas, die wordt, zoals men weet, voor de duur van dit soort films afgeschaft. W.W.-B. (Amsterdam-Royal, 18 jr. AERDENHOUT Het Aerdenhout- se bedrijf 'Filmland' heeft als eer ste in Nederland een supermarkt voor super-acht milimeter speel films opgericht. Men kan daar, aan de hand van een catalogus met titels en prijzen, kiezen uit onge veer 800 films. Levering geschiedt alleen via postorders. Het zelf t bezitten en thuis draaien van 'bio scoopfilms' is een liefhebberij die in het buitenland de laatste jaren sterk is toegenomen. Men moet er uiteraard wel een apparatuur voor in huis hebben. Vele amateursmal- filmers beschikken daar echter over, en tot hen richt zich het nieuwe bedrijf Filmland in de eer ste plaats. Volgens schatting zijn er op dit moment meer dan 400 pro jectoren bij particulieren in ge bruik. Filmland heeft een grote sortering films o.a. uit Amerika. Duitsland en Frankrijk, met of zonder geluid, in zwart-wit of in kleuren, ger zijr. geen sex- af por nofilms bij. ken, dan is een eerste vereiste, dat men weet waar men aan toe as als men in die tram stapt. De mensen kan het weinig schelen of ze op pluche banken zitten en of de trams waar ze in stappen stralend rood gelakt zijn. Ook de tarieven zijn tot op zekere hoogte bijzaak. Belangrijk is vooral dat de mensen weten dat, als ze naar een tramhal te gaan, ze niet lang hoeven te wachten en ook van tevoren onge veer weten hoe lang ze onderweg zijn. Met de huidige stadsbussen kan je aan dat verlangen niet meer vol doen. De regelmaat is daarbij vol strekt zoek. De stadsbus -wordt meegesleurd in de verkeersopstop pingen. Dat wordt steeds erger. De straal waarbinnen je niet meer aankunt op het regelmatig rijden van stadsbussen wordt jaarlijks groter. Vroeger hadden we daar al leen in de binnenstad mee te ma ken. Nu ook al in de buitenwijken'. Aan andere oplossingen is daarom niet meer te ontkomen. De raillijh Utrecht-Nieuwegein is zo'n oplos sing. 'Als het de aanzet vormt van de totstandkoming van de zo nood zakelijke oost-west-as. zal deze raillijn van bijzonder grote beteke nis worden', stelt de heer Vergeer. Bezwaren In Den Haag wil men Utrecht op alle manieren helpen om de plan nen snel te verwezenlijken. Er wordt daar ook gezocht naar moge lijkheden om het behandelen van de bezwaarschriften die zijn aange kondigd tegen het raillijnplan (vooral door bewoners van de Be- neluxlaan. die veel overlast vrezen van een tram. waaraan het plant soen van de middenberm moet worden opgeofferd) te bespoedigen. Den Haag houdt zelfs helemaal geen rekening mee vertraging van de plannen door bezwaarschriften. De grondwerving voor het raillij n- tracé zal volgens wethouder Vergeer geen problemen opleveren. Even min zijn moeilijkheden te verwach ten op het gebied van het slopen van bestaande bebouwing of het treffen van extra voorzieningen bij de bouw van kunstwerken. De rail lijn zal grotendeels door nog maag delijk terrein gaan lopen. Dit is het laatste van vijf artikelen over het openbaar vervoer. De voorgaande stonden in onze krant van 7. 10, 16 en 20 mei. Regisseur Ralph Nelson heeft in 'Soldiers Blue' de kant van de Amerikaanse Indianen gekozen en hun uitroeiing in schrille, waarschijnlijk levensechte kleu ren geschilderd. Zijn 'The Wind of Violence' (oorspronkelijke ti tel 'The Wilby Conspiracy') speelt in Zuid-Afrika, en er wordt knap in tekeer gegaan tegen het daar heersende be wind. Maar om Nelson nu een schouder klopje te geven wegens zijn anti- aparte gezindheid is ook weer over dreven, want het land is voorname lijk als avonturen-achtergrond ge kozen. Enig inzicht in de werkelijke problemen geeft hij niet en aange zien de helden terwille van de broodnodige spanning van de ene zenuwslopende ontsnapping naar de andere moeten jakkeren blijft niet veel tijd over om na te denken over de achtergronden. De zwarte verzetsheld Shack Twala (Sidney Poitier) wordt na een plei dooi van zijn blanke advocate Rina nogal verrassend vrijgelaten. Hij heeft er dan tien jaar gevangenis straf opzitten, maar nauwelijks is hij eruit, of de handboeien klikken alweer om zijn polsen. Hij heeft geen pas, daarom wordt hij gear resteerd. In een handgemeen slaat hij, tezamen met de blanke vriend van Rina, Keogh (Michael Caine) de politiemannen in elkaar en nu zijn ze met zijn drieën op elkaar aangewezen. Te overhaast Intussen weten wij, de kijkers, al dat de politie die hem arresteerde te overhaast gehandeld heeft, want Shack Twala is met opzet vrijgela ten. de staatsveiligheidsdienst hoopt, dat hij hen het spoor zal wijzen naar de leider van het 'Zwarte Congres' Wilby Xaba. Onze eigen Rijk de Gooyer als een steeds grijnzende politiedokter die een aar dig mondje Afrikaans spreekt zit met zijn maat per auto en helikop ter achter ze aan en zorgt ervoor Herman Frederik Bieling was één van de oprichters van de avant- gardlstische kunstbeweging 'Bran ding' te Rotterdam. Bij deze bewe ging sloten diverse vooraanstaande kunstenaars zich aan. Richters, Canter, Kuik, Ladage, Gits, Smits, Adegeest en Sirks. Bieling was de motor achter deze kunstgroep: hij trachtte in Nederland begrip te kweken voor nieuwe kunstuitingen zoals het dadaïsme en het kubisme. Hij haalde belangrijke internatio nale kunstenaars of hun werken naar Nederland: o.a. Kandinsky, Klee, Picasso. Maar het lukte Bieling en zijn Sidney Poitier in 'The wind of Violene'. dat ze steeds net niet gepakt wor den. Maar ze moeten het land uit. Hoe nu? Na veel gedonderjaag met diamanten in een zinkput en verra derlijke tandartsassistenten komt Rutger Hauer aansnellen in zijn vliegtuig om ze te redden (gedwon gen, want Rutger is ook een schurk). Zijn ze eenmaal in Botsj- wana, dan is het nog niet afgelo pen, maar intussen is de intrige zo lek geworden als een mandje, de ongeloofwaardigheid sproeit eruit. Zo'n film zou eigenlijk net zo goed in Niemandsland kunnen spelen als in Zuid-Afrika. Alleen als fenomeen is hij niet onbelangrijk: de Zuid- Afrikaanse apartheid is blijkbaar allerwegen zo impopulair, dat het verzet daartegen als entourage kan worden gebruikt in een echte busi- nessfilm. W. Wielek-Berg Amsterdam, Tusschinski 1, 18 j. In Japan schijnt al jaren een 'Yakuza'-rage te heersen. De samu- rai-films met hun zwaardgevechten werden vervangen door Yaku- za-films, gangsterfilms die spelen in het moderne Japan, maar een soort ethische code aanhouden van eer, trouw en zelfopoffering die is overgenomen uit de oude traditie. Ze vertonen ook gelijkenis met de klassieke Amerikaanse Westerns, omdat zij onveranderlijk gaan over een echte man, die eenzaam en stoer zijn eigen pad volgt. Verheerlijking en mystificering van het gangsterdom dus: daar komt het, ontdaan van alle fraaie franje, wel op neer. Nu, daar zijn de Ame rikanen ook niet vies van, die heb ben er hun eigen traditie op ge bouwd, Verder bindt hen een soort verering aan Japan: ze kwamen als bezetters en gingen als bewonde raars, als je ettelijke boeken en films moet geloven. Het is dan ook niet zo vreemd, dat een Amerikaanse regisseur, Sydney Pollack, zich wierp op een zo typisch Japans thema als 'The Ya zuka'. Maar hij- heeft er wel het nodige aan verwesterd, want van het origineel kan men buiten Ja pan gemeenlijk geen chocola ma ken. Alhoewelde Chinese vecht films het in de authentieke vorm hier best gedaan hebben. Misschien staat ons nog een Yazukagolf te wachten. Oud-strijder In Pollack's film gaat een Ameri kaans oud-strijder (Steve McQueen) naar Japan. Op verzoek van een vriend, wiens dochter daar is gekidnapt. Hij vertrekt niet on gaarne, want in Tokio woont zijn grote liefde, een Japanse weduwe die hem teder bemint doch niet wil huwen. Er schuilt daar een geheim, waarin haar broer (Takakura Ken) een grote rol speelt. En die broer moet Steve McQueen nu juist heb ben. want die heeft toegang tot de 'Yakura's', de gangsters. Dat zijn getatoueerde mannen die soms wel eens een pink missen. Ofschoon ze geen eerbaar beroep uitoefenen zijn ze zo zeer gebonden aan een streng ritueel, dat men wel bewondering moet hebben voor hun wilskracht en discipline. Erg slechte dingen doen ze overigens ook niet, In de film dan, ze roeien alleen elkaar uit, en dat slechts na herhaalde buigingen. Welnu, Steve McQueen leert na tal loze verwikkelingen de Grote Broer (die in het geheel geen broer blijkt te zijn) zozeer bewonderen, dat hij tenslotte zijn pink voor hem af snijdt, het grootste bewijs van on derwerping, gehoorzaamheid en ge negenheid dat een Yazuka kan ge ven. Eeuwige bloedbroederschap tussen blank en geel is het gevolg. Bedaard Wie wilde karate-gevechten ver wacht, zoals in de Chinese films, komt bedrogen uit. Het gaat in 'The Yazuka' allemaal veel plecht statiger en bedaarder, ook al vallen er wel doden. Wie denkt dat hij na het zien van de film enig inzicht heeft verworven in het Japanse gangsterdom s op zijn achterhoofd gevallen, 'tls rituele nep, gangsters zijn gangsters, die deugen niet. Maar de film steekt wel aardig in elkaar en Steve McQueen en Taka kura Ken. allebei uitgerust met een droefgeestig pokerface, zijn lekker curieus bezig. W. Wiele-Berg. Amsterdam. Cineac Damrak, 18 jr. Een van de werken van Herman Bieling op de expositie in het Exposorium van de Vrtfe Univeristeit te Amsterdam. AMSTERDAM Werk van H. F. Bieling is momenteel in het Ex posorium van de Vrije Universiteit, De Boelelaan 1105 (Buitenvel- dert) te zien; een belangrijke maar enigszins miskende figuur uit het begin van deze eeuw, die vooral in de jaren 1910-1930 als een voorloper van het kubisme in Nederland beschouwd kan worden. bentgenoten niet om het publiek warm te laten lopen voor hun idee- en. Teleurgesteld keerde Bieling in 1930 het kubisme de rug toe en wierp zich weer op het naturalisti sche wereldbeeld. Op de expositie in de restaurant- ruimte zijn kubistische schilde rijen en beeldhouwwerken te bezich tigen. Daarnaast is werk aanwezig waaruit zijn ontwikkeling via de Art-Deco Stijl (langzamerhand het stokpaardje van de Exposorium- commlssle) naar een picturaal na turalisme af te leiden valt. Vrij toegankelijk: van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Takakura Ken, in 'The Jazuka'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11