akbonden van studenten lijven vechten tegen rkorting studieduur prijsvogel! pnisvogel! prijyogel! Blouson-colpidl Shirt Streeppull f In bestuur kerk en school meer plaats maken voor vrouwen Rotterdamse rechter acht zich onbevoegd in proces kalimij nen Vormingswerkers tegen tweedaagse leerplicht <1 lerlid vergoedt 'Proloog' duizend gulden Ln gewond, huis "lar beschadigd gasexplosie J. S. van Dijk veertig jaar bij christelijke pers Scholier aangereden CDA-studiedag emancipatiebeleid: Tuinders geschaad door vervuilen Rijn Geen samenwerking met streekscholen Jazz-marathon in Groningen adverteren o C&oi Li tbcfi ihnïcU£i^e\! kr/KWARTET DINSDAG 13 MEI 1975 RH9 -pefs gevecht tegen zaak die in feite beslist is ïze parlementsredactie IA AG Hoewel het Amsterdamse studentenblad Folia et Civitas na de eerste ronde van het in de Tweede Kamer over de herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs concludeer- het verzet van de universitaire wereld is uitgerangeerd, geven de studentenvakbonden de log niet op. i nog richtte de overkoepe- organisatie van studenten den (log) zich (wederom) politieke partijen en de le- m de Twede Kamerover wat emen 'de ondemocratische ctuering'. Een vergeefs ver- int wanneer minister Van ade (onderwijs) en staatsse- Klein vanmiddag in de Kamer uitvoerig ingaan op de zekerheid dat de meer- herstructuering, doen zij dat van de Tweede Kamer het e lijnen eens is met hun Zij zullen echter wel de noeten wegnemen, die met bij de christen-democraten locialisten leeft, dat de over- n te grote macht krijgt over versitaire onderwijs. n it-stof Hede Kamer houdt zich deze, >1 k weer eens volledige wer verder bezig met een aantal >p het sociale vlak. Zo ligt er orstel om de werkingssfeer silicosewet uiit te breiden. 1- et is bedoeld om de gevaatr- 3 erking van steenstof in het 3_ien bij arbeiders binnen aan- "are perken te houden. Mijn- werden in het verleden 3-eens het slachtoffer van het i-pjke kolenstof dat zij ina- De uitbreiding van de wet al bedoeld voor een betere ming tegen stofdeeltjes van die kanker kunnen veroor- aan de longvliezen en het :R edure ingetrokken OVEN De toneelwerk - 'Proloog' uit Eindhoven en veede Kamerlid voor DS'70 iw Phia van Veenendaal-Van zijn het eens geworden c en beëindiging van de ge lijke procedure die de toneel- •oep tegen het Kamerlid had pannen. ïw Van Veenendaal heeft er- dat de feiten die zij in een atie had gesteld onhoudbaar en zijn, zij betreurt de publi- irvan en zij heeft zich bereid u ird de kosten van de rechts god aan 'Proloog', die geschat op zo'n tienduizend gulden, ;oeden. e^w Van Veenendaal had in j blikatie gezegd dat 'Proloog' ^jode mantelorganisatie is en chuldig maakt aan afluiste- pionage en fraude. In een leding werd 'Proloog' In het gesteld, waarna de toneel- oep een procedure tegen me- Van Veenendaal aanspande schade vergoed te krijgen, leelgroep heeft nu met deze ng ingestemd. De schade was it aar nog niet opgemaakt door een paar meevallertjes e groep financieel rond ko- indien de kosten van de rijstand vergoed worden. Zo- levrouw Van Veenendaal als »ep vindt dat deze kosten niet iste van de subsidiënten van :p mogen komen. I r eveneens over buigt, is de vraag hoe openbaarheid en inspraak gere aliseerd kunnen worden bij het ruimtelijk beleid op nationaal ni veau. Het rijk neemt nogal wat beslissingen, die zeer ingrijpen in Ider voorstel dat deze week orde komt, is het aanpasssen uitkeringen volgens de soci- aan de bij- orm, die vorige zomer is op en tot het netto-minimum- r-fiet gaat met name om de K ng van de vakanbie-ultke- mi de voorzieningen met be ng tot het minimumdagloon. Jooeilijkheden zal dit, gezien n van de drie chrlstendemo- (ie partijen en de socialisten, ;ven, evenmin trouwens als ertekening van een verdrag, 1971 op de internationale conferentie in Genève is ge- Dit verdrag heeft tot doel mers te beschermen die deel n van ondernemingsraden door vakverenigingen zijn of benoemd ln personeels- nwoordigingen. Het verdrag >ok de faciliteiten die derge- rerknemers- vertegenwoordi- oeten hebben om hun taak doeltreffend te kunnen ver- De wet op de onderne- aden regelt dergelijke rech- ids, terwijl ook on afzonder- ao's beschermende bepalin- n opgenomen telijk beleid teressant probleem waar de Kamer zich deze week Deze studiedag werd gehouden met het oog op de bijdrage van de vrouwenorganisaties van KVP, ARP en CHU aan de manifestatie 'E- mancapade' van 20 mei tot 8 juni in Utrecht. In de conclusie wordt gesteld dat het CDA zijn politiek vooral moet richten op de 'dienst baarheid' van de mensen in de samenleving. Deze arbeidsethiek betekent dat ieder mens, niet al leen in betaalde maar ook in onbe taalde functies zich moet kunnen inzetten. Dat wil ook zeggen dat én de man én de vrouw naar vrije keuze moet kunnen deelnemen aan het onbetaalde werk, waartoe ook het huishoudelijk werk wordt gere kend. De man, zo vervolgt de con clusie, moet daarom voldoende tijd krijgen om meer in het huishouden te kunnen doen. Het gaat ons, zo vatte mevrouw H. Tegelaar-Boonacker (presidente van de centrale van CH-vrouwen) aan het slot van de studiedag sa men, niet alleen om materiële za ken. Wij zijn samen op weg, zo herinnerde ze aan de preambule van het CDA, naar een verantwoor de maatschappij. Dit samen slaat in dit verband ook op de man en de vrouw. Opdracht Tijdens de discussie wees men vooral op de evangelische opdracht ten aanzien van de emancipatie van de vrouw in de Derde Wereld. Juist het CDA, zo merkte mevrouw Andriessen (echtgenote van de KVP-fractievoorzitter) op, moet hierop het accent leggen. In een woonhuis in Ede zich gisteren een gasontplof- oorgedaan, waarbij een werk- van het gemeentelijk gasbe- l^V'rij ernstige brandwonden aan t en armen opliep. De man is 'j en ziekenhuis gebracht. Over ^Jrzaak van de ontploffing is Upiets bekend. Twee mannen met herstelwerk van de gas- g bezig. Potseling ontstond de lie, de woning werd zodanig - adigd, dat het verder wonen «verantwoord is. De secties vormingswerk van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel en de Protestants-chris telijke Onderwijsvakorganisatie heben in maart een enquete ge houden waarvan de resultaten nu bekend gemaakt zijn. Uit de enquete blijkt dat driekwart van de ondervraagde vormingslei ders september vorig jaar nog posi tief stond tegenover de tweedaagse leerplicht die toen voor 15-jarigen ging gelden. Maar na kerst was nog slechts 23 procent van de vor mingsleiders voorstander van een tweedaagse vormingsplicht. Streekscholen Een van de voornaamste struikel blokken ls de samenwerking met streekscholen. Het was de bedoeling dat vormingsinstituten en streek scholen overal nauw zouden sa menwerken bij het opzetten van tweedaagse programma's. Eén dag zou dan het vormingswerk centraal staan, de andere dag zou meer het karakter van beroepsbegeleidend onderwijs krijgen. Slechts drie pro cent van de ondervraagde vor mingsleiders werkt met zulke geza menlijke programma's. Elders kwam de samenwerking niet van AMSTERDAM 'Een echte Gro ninger die gewend is in zware klei hard te werken'. Zo karakteriseerde Trouw-directeur O. Postma ing. gis termiddag de heer J. S. van Dijk, die op 1 mei jl. veertig jaar werk zaam was bij de christelijke pers, en daarvoor werd gehuldigd in een van de zalen van het Amsterdamse Krasnapolsky. de omgeving waarin wij leven. Zo moeten bijvoorbeeld beslissingen worden genomen over de aanleg van wegen, militaire of en terreinen, verstedelijking, de inpoldering van de Markerwaard, de aanleg van een tweede nationale luchthaven, nati onale parken en de Waddenzee. De vorige minister van volkshuisves ting en ruimtelij ie ordening, Udink, heeft hier een nota over uitge bracht, waarin een bijzondere pro cedure in het leven wordt geroepen voor de zogenaamde planologische kernbeslissing (pkb). Hieronder wordt in eerste instantie verstaan beslissingen van algemeen belang voor het ruimtelijke beleid en be slissingen over concrete plannen, die afwijken van de vastgestelde hoofdlijnen. Udlnks opvolger, Gruijters. heeft hier beslissingen aan toegevoegd, die vooruitlopen op de vaststelling van hoofdlijnen. Van een veslaggeve; HEERLEN De dertienjarige scholier J. Diederen uit Heerlen is in zijn woonplaats bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. Hij werd, toen hij'op zijn fiets naar school ging, door een dragline aan gereden. De heer Van Dijk (54) begon in 1935 zijn loopbaan bij de voormali ge Niieuwe Groninger Provinciale Courant, waar hij o.a. op dè adver tentieafdeling met grote nauwge zetheid zich voor die christelijke krant inzette. Toen de Nieuwe Pro vinciale Groninger opging in Trouw, verhuisde de heer Van Dijk (in april 1962) uiteraard mee naar Amsterdam. Ook daar werd hij en is hij nog steeds belast met de verzorging van de advertentie pagina's. Directeur Postma zei dat de heer Van Dijk steeds getoond heeft zijn vak te beheersen. 'Al is hij thuis misschien niet zo goed voor de afwas', wij zijn dankbaar voor wat de heer Van Dijk al die jaren voor ons bedrijf heeft gedaan', aldus de heer Postma, die ook mevrouw Van Dijk en de kinderen complimen teerde. Hij overhandigde de jubila ris een horloge en een 'envelop met inhoud'. De heer K. Horjus, die zijn collega 'een voortreffelijk en principieel man' noemde, bood twee tuinstoe len aan en o.m. namens de mede werkers van de zetterij van Trouw eveneens een bedrag in geld. Directeur O. Postma (rechts) overhandigt de heer Van Dijk (links) het cadeau. Van onze Haagse redactie UTRECHT Voor de vrouw zal meer plaats moeten worden ge maakt bijvoorbeeld in de besturen van kerken en scholen, waar ze voor de hand liggende taken hebben. Dit is een van de eonclusies waartoe men gisteren in Utrecht kwam op een CDA-studiedag over het 'emancipatiebeleid'. ROTTERDAM De civiele rechter van de Rotterdamse rechtbank acht zich niet bevoegd in het proces tegen de Franse kalimijnen. In zijn uitspraak in het proces, dat een tuinder en de Stichting Reinwater tegen de kalimijnen heeft aangespannen, verwees de rechter gisteren naar de Franse rechter. In de conclusie werd wel het voor behoud gemaakt, dat de verbetering van de positie van de vrouw in de Derde Wereld moet worden bereikt tegen de achtergrond van de socia le en economische omstandigheden. Veel kritiek hadden de dames op het bestaande onderwijsbestel dat de emancipatie van de vrouw ln de weg staat. De knelpunten liggen bij het basisonderwijs (waar het rol lenpatroon al wordt opgedrongen), bij het lager beroepsonderwijs en de beroepsbegeleiding. Een wens was de brugklas tot meer jaren uiit te breiden, zodat de leer lingen niet zo vroeg hoeven te kie zen v/elke richting ze hun beroep moeten kiezen. Ook moet later een correctie op het gekozen onderwijs pakket mogelijk zijn. Prof. J. W. van Hulst, lid van het forum dat de discussie begeleidt, pleitte ervoor dat veel meer vrou wen in belangrijke functies bij het onderwijs worden benoemd. Op de ze manier kan ook de emancipatie doorwerken. Hard aanpakken De taak van de huisvrouw, zo luid de een andere conclusie, moet op z'n minst worden beoordeeld als een beroep. De levendige discussie leverde ook nog de uitspraak op, dat hoewel de problemen in overleg en harmonie moeten worden opge lost, de vrouwen haar zaak hard moeten aanpakken. De laatste op merking in de discussie van de CDA-vrouwen sloot hier goed op aan: 'Wij hebben nog een hele weg voor ons van vechten voor onze eigen rechten'. De Stichting Reinwater, die werd veroordeeld tot het betalen van de proceskosten (tweeduizend gulden), toonde zich erg teleurgesteld over de uitspraak van de rechter, mr. L. Erades. De raadsman van de stich ting, mr. J. R. Voute, overweegt in hoger beroep te gaan bij het Hof in Den Haag. Hij heeft hiervoor drie maanden de tijd. Een van de overwegingen van de Rotterdamse rechter, die hem tot het oordeel brachten dat hij niet bevoegd is, is dat het proces thuis hoort waar het zout in de Rijn wordt geloosd, te weten de kalimij nen in de Franse Elzas. Volgens de Stichting Reinwater is het twijfel achtig of de Franse rechter de kalimijnen (de Fransen zijn voor meer dan de helft verantwoordelijk voor de zware zoutlast van de sterk vervuilde Rijn) ooit zal veroorde len. De kalimijnen houden zich na melijk aan de voorschriften die in Frankrijk aan de lozing zijn ge steld. Desondanks berokkent het lozen van het zout in de Rijn ernstige schade in Nederland. Het Centraal Bureau voor de Statistiek schat de totale waarde die door het zout in de Rijn aan de tuinders in het Westland wordt toegebracht op dertig miljoen gulden per jaar. De tuinder, die het proces had aange spannen, schat dat hij jaarlijks een schade heeft van tien- tot twintig duizend gulden. Bovendien moest hij een ontzoutingsinstallatie van veertigduizend gulden aanschaffen. De Stichting Reinwater meent dat de kalimijnen aansprakelijk kun nen worden gesteld op grond van het Verdrag van Brussel, waarin onder meer is overeengekomen dat iemand die schade veroorzaakt in het land waar die schade wordt veroorzaakt, kan worden opgeroe pen. Ander proces Naast de mogelijkheid van hoger beroep heeft de Stichting Reinwa ter nog een mogelijkheid in de strijd tegen de kalimijnen. In Den Haag hebben twee andere tuinders met behulp van de stichting een zelfde proces aangespannen, dat op 10 juni zal dienen. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De meerderheid van vormingswerkers ziet niets in de tweedaagse leerplicht voor zestienjarige werkende jongeren. De jeugdwerkloosheid, de slechte samenwerking met streekscholen en de geringe opkomst van cursisten maken tweedaagse program ma's ongewenst. de grond. Voor de vormingsleiders betekent dit dat het erg moeilijk is een goed programma te maken, dat twee da gen per week boeit. Dat wordt nog moeilijker als de cursisten zelf niet veel voelen voor de tweedaagse leerplicht. Die onwil ls vooral een gevolg van de jeugdwerkloosheid. Als werknemer voor drie dagen per week komen zij niet gemakkelijk aan de slag. Op grond van deze ervaringen met vijftienjarigen zegt 62 procent van de vormingswerkers, dat zij opzien tegen Invoering van de tweedaagse leerplicht voor zes tienjarigen. Minister van Kemena- de zal daartoe binnenkort een wet sontwerp indienen. De vijftienjari gen worden dan per 1 augustus volledig leerplichtig en de zestien jarigen zouden dan twee dagen per week onderwijs moeten volgen. Op 20 maart heeft de Tweede Ka mer hierover al gesproken. In de Kamer bestond grote aarzeling te genover de tweede dag voor zes tienjarigen. Ook de Nederlandse fe deratie van Onderwijsvakorganisa ties heeft zich hiertegen uitgespro ken. De NFO wil liever één dag voor de zestienjarigen en één dag voor de vijftienjarigen. Sammy Price (foto) and his Harlem Beggars, behoren tot de bui tenlandse gasten op de jazz-marathon in Groningen. GRONINGEN Op vrijdag 16 en zaterdag 17 mei vindt in de Gro ningse 'Oosterpoort' voor de tweede maal een aantrekkelijke en geva- riëerde jazz-marathon plaats, waar aan ruim 70 musici uit binnen- en buitenland deelnemen. Een scala van jazzstijlen komt aan bod in een programma dat o.m. een optre den vermeldt van Sammy Price, Pierre Courbois, Anthony Braxton, het Willem Breuker Kollektief, Charles Tollivier, het Theo Loeven- die Consort en Chris McGregor's 13-mans formatie 'Brotherhood of Breath'. Duo Fusion Moderne naar Zagreb Biennale AMSTERDAM Het duo 'Fusion Moderne' gevormd door Harry Sparnaay. basklarinet, en Polo de Haas, piano, geeft op 14 mei tijdens de Biennale te Zagreb een concert met composities van Enrique Raxach, Anestis Logothetis. Theo Loevendie en Ton Bruynèl. Zij zul len daar tevens de eerste uitvoering geven van 'Fusion' voor basklarinet piano en bandapparatuur van de Belgische componist Lucien Goe- thals. Eind mei vertrekt Harry Sparnaay naar Bonn om mee te werken aan de manifestatie 'Musik im Raum" in samenwerking met de Tsjechische componist Ladislav Kupkovic. je weet niet half wat de krant voor oplossing brengt Praktische regen blousonvan polyester/ katoenen gabardine. Originele klepzakken met extra steekzak eronder. I Dunne polyester trikot colpullover in heel nieuwe zomerse j kleuren. S.m.l.ex.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9