verplaatsing bedrijven liaar ontwikkelingsland ok Nederlands belang HBG zoekt groei in buitenland eztg bedrijf Slagers verkochten ver beneden toegestane prijs >PEC volgende laand bijeen Zwitserland nog niet bij 'slang'-landen Uitvoerverbod goedkoop aardgas niet tegen regels Stuw maakt 2 oogsten mogelijk DAF-Car leed verlies van 54 mil joen Na vier jaar: driekwart van fusies geslaagd EG praat met VS over economie Cao vleeswarenindustrie Wall Street vast Markt- en visserijberichten /KWARTET DINSDAG 22 APRIL 1975 FINANCIëN/ECONOMIE PS13/RH15 ternationale arbeidsverdeling hoeft r.,i pt ten koste van werkgelegenheid te gaan ip. overplaatsing van bedrijven ir het buitenland de werk- iheid in Nederland vergroot igt uiteraard af van het ant- ird op deze vraag of de be ven zich hier zouden hebben men handhaven. Het zijn nl. moeilijkheden waarin de be ven komen te verkeren, o.a. gevolg van de hoge loonkos- die hen doet besluiten naar den met lage lonen uit te ten. meer voortgezette produktie ln erland uiteindelijk ook tot be- fssludting of zelfs faillissement leiden, zou eveneens de werk- heid hier vergroot worden. Een rijfstak die structureel de inter- tonale concurrentie niet kan staan dient niet (permanent) beschermende maatregelen in te worden gehouden. Be aming is alleen op tijdelijke gerechtvaardigd, bijv. om een •ijfstak de gelegenheid te geven te reorganiseren. De kledingin- trie is een bekend voorbeeld van arbeidsintensieve industrie die lig mogelijkheden tot mechani- e kent en dus in' landen met lonen, die een uitdrukking zijn de geringe welvaart beter op plaats .is dan in de rijke lan- met hoge lonen. Is in dit verband van belang onderscheid te maken tussen rplaatsing van bedrijven die itsvindt als gevolg van normale ■ktkrachten en waarbij door in- lationale concurrentie wijzigin- optreden in de industriële we- structuur en een hers truc tu re- die geleid en gestimuleerd dt door een bewust overheidsbe- Bij dit laatste gaat het om atregelen in aanvulling of cor- tie op het marktproces. Dit rheidsbeleid zal niet alleen ge- zijn op (geleidelijke) vermin - ing van de omvang van sommi- bedrijfstakken ten behoeve van produktie in ontwikkelingslan- omdat deze daar economisch iciënter kan plaatsvinden. Dit be- tegelijkertijd streven naar verschaffen van vervangende igelegenheid en op het stimule- van de produktie in bedrijfs- ken die hier wel een gezonde nomische basis hebben. libbele karakter dubbele karakter van het her- uctureringsbeleid vindt men ook kielijk terug in de nota van de listers Pronk en Lubbers over onderwerp. vinden van geschikte vervan- ide werkgelegenheid kan natuur- gemakkelijker verlopen bij een door prof. dr. H. C. Bos Prof. dr. H. C. Bos is hoogle raar aan de Erasmus Univer siteit Rotterdam en directeur van het Centrum voor Ont wikkelingsprogrammering. In zijn bijdrage gaat de hoogle raar in op een artikel van onze redacteur Henk Thomas, die zich afvroeg of overplaat sing van bepaalde Nederland se bedrijven naar ontwikke lingslanden wel gerechtvaar digd is. De twijfel die hiero- over wordt uitgesproken be treft niet alleen de rechtvaar diging vanuit Nederlands standpunt (overplaatsing ver groot de werkloosheid in Ne derland), maar ook de recht vaardiging vanuit het stand punt van de ontwikkelings landen (overplaatsing komt de ontwikkeling van die lan den niet ten goede). Op deze twee aspecten gaat professor Bos nader in. Kunstmatig zich expanderende economie met een hoge graad van werkgelegen heid dan bij stagnerende produktie en sterke onderbezetting. Het be strijden van de economische stag natie en werkloosheid door algeme ne maatregelen (nationaal en in ternationaal) is daarom ook voor de uitvoering van het herstructure- rmgsbeleid in het belang van de ontwikkelingslanden een urgente zaak. Onjuist De tweede belangrijke vraag is of de overplaatsing van bedrijven het ontwikkelingsland waar de nieuwe vestiging plaatsvindt ten goede komt. Het gaat daarbij in feite om de meer algemene vraag naar de betekenis van particuliere buiten landse investeringen voor ontwik kelingslanden. Het redactionele ar tikel somt een aantal mogelijke po sitieve en negatieve aspecten daar van op. Hoe relevant en belangrijk deze in een concreet geval zijn, hangt o.a. af van de aard van de investering, het bleid dat door het buitenlandse bedrijf wordt gevoerd en de politiek van het ontwikke lingsland ten opzichte van buiten landse bedrijven. Het lijkt onjuist daarover te generaliseren. Het ontwikkelingsland dat alle moeite doet om buitenlandse inves teerders aan te trekken verwacht daarvan kennelijk voordelen voor Het zou onjuist zijn overplaatsing van bedrijven naar ontwikkelings landen die past in het kader van een politiek van internationale herstructurering en arbeidsverde ling te verwerpen op grond van argumenten die niets met deze po litiek te maken hebben. De werkge legenheid in Nederland dient niet door het kunstmatig Instandhouden van inefficiënte bedrijven verbeterd te worden, maar door maatregelen van algemene economische politiek en het stimuleren van bedrijfstak ken met permanente toekomstmo gelijkheden. Het zal verder in de eerste plaats de taak van het ontwikkelingsland zijn zoveel mogelijk voordeel te be halen uit de activiteiten van de buitenlandse bedrijven. Wanneer dit gebeurt dan zal. niet als ont wikkelingshulp maar uit zuiver commerciële overwegingen, de over plaatsing van bedrijven ook het nationale belang van het ontwikke lingsland dienen. De werkloosheid in die landen is heel wat ernstiger en de noodzaak tot industrialisatie heel wat urgenter dan bij ons. Deze herstructurering behoeft ook niet ten koste van onze werkgelegenheid te gaan, maar zal bij een juist overheidsbeleid ook een Nederlands belang zijn. Dit is het derde artikel van een reeks. Het eerste werd geplaatst in de krant van 9 april, het tweede in die van 15 april. Het laatste artikel zal deze week nog verschijnen. MAS passeert dividend ISTERDAM De resultaten van nas (voorheen Amsterdam Assets pes) hebben in de tweede helft "i 1974 sterk onder druk gestaan ir grote moeilijkheden bij het lgische caravan-dochterbedrijf ostructam. in het bijzonder door nmalige kosten voor reparaties n caravans. 1974 is een verlies geleden van 1,5 min na belasting. Een nadere taillering zal in het jaarverslag ENEN De Organisatie van Olie porterende Landen (OPEC) ludt volgende maand een buiten- e p wone ministersconferentie op ini- tlef van Algerije, dat zics ern- 8 ongerust maakt over de inkom- es nderving van de olielanden als Ti folg van de koersdaling van de 3; Har. zo is van functionarissen o het hoofdkantoor van de OPEC Wenen vernomen. Het wordt de Rte OPEC-conferentie sinds het Islukken van de voorbereidende sprekingen voor een conferentie 'n olieproducerende en oliever- uikende landen. De ministers uit dertien landen die bij de OPEC n aangesloten komen vermoede- op 15 mei bijeen. De eerstvol- ode gewone OPEC-conferentie is 9 juni in Libreville, de hoofd ei van Gabon. feens de zegslieden in Wenen toen de ministers volgende fcand nagaan of er verandering ln E houding van de OPEC-landen lenover de olieverbruikende lan- to moet komen nu er in Parijs sn overeenstemming Is bereikt tor de vraag of de internationale Weren tie die van de zomer wordt houden alleen over olie dan wel grondstoffen in het algemeen >r toet gaan. Sommige radicale olie- nden willen dat de OPEC de olie- ^ruikende landen harder aan- l&t. ook al hebben de ministers 10 olie van de OPEC besloten dat prijzen van ruwe olie tot 30 :Ptember niet zullen veranderen. Twacht wordt dat in mei weer zal orden gesproken over vervanging 511 de dollar als betaalmiddel voor nwe olie om vermindering van de «omsten uit de export van olie °°r een koersdaling van de dollar Ie voorkomen. worden gegeven. Er zal geen divi denduitkering worden voorgesteld. Over 1973 werd een winst na belas tingen behaald van 1,85 min. Over dat jaar werd een dividend uitge keerd van 10 pet in aandelen uit de agioreservo alsmede 0,30 in con tanten. Fors hoger dividend Nat. Nederlanden DEN HAAG Nationale Nederlan- den zal over 1974 een dividend uitkeren van 3.52 per aandeel van ƒ10 (v.j. ƒ2.50), waarvan reeds een interimdividend van 1.24 betaal baar werd gesteld. Na verwerking van de winstdeling bij levensverze kering, na reservering van 57 min. voor belastingen en na aftrek van ƒ5.6 min. voor belangen van derden resteert een winst van ƒ128.3 min. (v.j. ƒ110.2 min). In 1973 kwam daarbij een bijzondere bate van 16 min. vrijgevallen be lastingreserveringen zodat toen 126.2 min. voor verdeling beschik baar was. Vorig jaar is de totale omzet van het concern sterker gestegen dan in 1973 nl. met 11.7 pet. (1973 6 pet) tot ƒ2990 min. Het totale bij het concern verzekerde bedrag voor levensverzekering steeg met 13.9 pet. tot ƒ48.974 min. LUXEMBURG De ministers van financiën van de negen EG-landen zijn het nog niet eens geworden over de vraag of Zwitserland kan toetreden tot de 'slang'-landen binnen de Gemeenschap. Tijdens een lunch-bij eenkomst hebben dc ministers gesproken over de algemene economische situatie in de EG. Er worden geen besluiten verwacht. Volgens politieke kringen in België hebben zowel Frank rijk als België enige bezwaren te gen toetreding van de Zwitserse frank tot de 'slang', omdat het sterke Zwitserse betaalmiddel de waarde van de andere Europese munten tegenover de dollar zou kunnen opdrijven, wat de handels positie van de EG niet ten goede zou komen. Frankrijk is vorig jaar uit de 'slag' gestapt, maar overweegt een terug keer. Momenteel zijn de Benelux, West-Duitsland en Denemarken de enige EG-landen die deel uitmaken van de 'slang'. Daarnaast doen ook Zweden en Noorwegen mee. &L S.-> zijn economie. Dat investeerders gebruik maken van de geboden fa ciliteiten kan men hen moeilijk kwalijk nemen, evenmin zijn zij verantwoordelijk voor de lage lonen en het ontbreken van (voldoende) sociale voorzieningen die voor de ontwikkelingslanden kenmerkend zijn. In sommige gevallen zal het ontwikkelingsland meer faciliteiten bieden dan nodig om buitenlandse bedrijven aan te trekken, in andere gevallen zullen buitenlandse inves teringen achterwege blijven omdat het investeringsklimaat niet vol doende aantrekkelijk is voor een potentieel buitenlands bedrijf. Ne gatieve gevolgen van buitenlandse investeringen zijn niet altijd of al leen het gevolg van het gedrag van de buitenlandse investeerder, maar kunnen ook voortvloeien uit de po litiek die het ontwikkelingsland voert. Het is bijv. niet aangetoond, dat ongelijke inkomensverdeling een onvermijdelijk gevolg is van particuliere buitenlandse investe ringen. Evt. negatieve gevolgen van buitenlandse investeringen zullen door een gepaste politiek van het ontwikkelingsland voorkomen of bestreden moeten worden. In de meeste sectoren is de kwali teit van de werkvoorraad beter dan in het voorafgaande jaar. Enkele HBG-onderdelen kampen met on derbezetting. Alles samen nemend wordt verwacht, dat voor 1975 een voortgaand herstel van de groeps- resultaten mogelijk is, aldus de Raad van Bestuur in haar jaarver slag. In de eerste maanden van 1975 is de orderontvangst inderdaad naar verwachting geweest, maar zij was ongelijk verspreid over de diverse groepssectoren. Het lopende jaar zal mogelijk een omzet te zien ge ven, waarvan 40 pet uit het buiten land komt tegen ongeveer 30 pet in 1974, aldus de voorzitter van de raad van bestuur, ir. M. Bijl in een toelichting op het verslag. Ir. Bijl ziet voor de komende jaren nauwelijks een toeneming in ons eigen land. De wegenbouw geeft een niet beste en onzekere toestand te zien, voornamelijk doordat het beleid van de overheid, de belang rijkste opdrachtgever, geen duide lijk beeld te zien geeft. Een herstel van de woningproduktie is niet te verwachten, eerder een verdere da ling. De 'natte bouw' zou door wer ken zoals in het Delta-gebied nieu we impulsen kunnen krijgen. Ove rigens zal HBG goed kunnen blijven meedoen ln de verminderde wo ningbouwmarkt, zo meent ir Bijl. De winst van HBG gaf in 1974 een stijging te zien van ƒ15,2 min tot 18,6 min of per aandeel van 20 nominaal van ƒ8,53 tot ƒ10.41. Na toevoeging aan de vervangingsre serve resteerde een winst van 12,8 min (v.j. ƒ11,3 min). Voorgesteld DOW JONES INDEX Indust Sporen DfIII. Ohl. Mods 17 april 819.46 170.60 76.72 67.86 745.1 18 apr. 808.43 169.37 76.56 748.9 21 apr. 815.86 171.13 76.50 67.58 748.5 Aard ohl. lot. H. L. 17 apr. 32 650 25 270 1.836 919 513 18 apr. 22.610 1.841 543 885 21 apr. 239.60 21.380 1.831 986 469 wordt een dividend van 4,20, waarvan al ƒ1 als interim werd betaald, zodat het slotdivldend 3.20 bedraagt, naar keuze in con tanten of 2,20 in contanten en 1 in aandelen a pari. Over 1973 werd 4.20 uitgekeerd, geheel in contan ten. DEN HAAG Dat minister Lub bers de uitvoer van aardgas tegen een lagere dan de vastgestelde mi nimumprijs verbiedt, is niet in strijd met de EEG-bepalingen. Dat heeft de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG verklaard in antwoord op vragen van het Westduitse lid van het Europese parlement, Gerlach. Maar zo zegt de EG-Commissie uitvoering van het verbod door Lubbers zou wel een belemmering kunnen zijn van het vrije goederen verkeer tussen de EG-landen. De Commissie heeft daarom de Neder landse regering verzocht op de hoogte te worden gesteld van de minimumprijzen voor aardgas, dat voor de andere EG-landen is be stemd. Aan de hand van de verkre gen inlichtingen wil de Commissie bepalen of de regels voor het vrije verkeer zijn overtreden. Overigens merkt de commissie in het algemeen op. dat het 'van wei nig realisme zou getuigen indien de aardgasprijzen zouden worden be vroren, gezien de beschikbare hoe veelheden en de aanzienlijke stij ging van de prijzen voor de andere energiebronnen. De meeste Neder landse leveringscontacten bevatten clausules volgens welke de aardgas- prijs kan worden aangepast aan de ontwikkeling van de prijs voor stookolie. In andere gevallen zijn volgens de inlichtingen van de commissie nieuwe onderhandelin gen geopend. AMSTERDAM In januari van dit jaar hebben de Nederlandse slagers gemiddeld 42 cent per kilo vlees minder aan de consument doorberekend dan op grond van afspraken met de overheid was toegestaan. De afgelopen vijf weken heeft de inkoopprijs van slachtrunderen de grootste stijging aller tijden ondergaan: van 5,tot 6.40 per kilo. De eerste bouwfase van het grote Taleghan-project in Perzië is voltooid. Doel was de exploitatie van tot dusver ongebruikte water reserves in het Elbursgebergte. Hierdoor zullen in de toekomst in het waterarme dal tussen Gazvvin en Teheran jaarlijks twee oogsten mogelijk zijn. Een Siemens-computersysteem bestuurt stuwen en kanalen, waardoor ook in de droge tijd de velden kun nen worden bevloeid. Op 1700 meter hoogte wordt het water van de Taleghan-rivier door de Sangban-stuw (foto) opgestuwd en door een 10 km lange tunnel dwars door een 2500 meter hoge berg keten naar de Ziaran-rivier getransporteerd. Van hieruit loopt een 150 km lange netwerk van kanalen tot Teheran. RIJSWIJK Op grond van de grote werkvoorraad eind 1974 (on geveer 1,8 miljard gulden) verwacht de Hollandsche Beton Groep (HBG) voor 1975 een verdere stijging van de jaaromzet. Deze zal echter minder groot zijn dan de aanzienlijke stijging in 1974 van 1,16 tot 1,52 miljard gulden. De omzettoeneming zal zich voorna melijk in het buitenland voltrekken. De heer D. Schop, waarnemend voorzitter van de Algemene Neder landse Slagershond, vertelde dit tij dens de jaarvergadering in Amster dam. De vergadering werd bijge woond door ruim honderd slagers. Volgens de heer Schop dienen de verkoopprijzen van vlees zo spoedig mogelijk te worden aangepast aan de moeilijke situatie waarin de sla gers zich bevinden. De slagers zullen zich tijdens de jaarvergadering buigen over een van de meest actuele problemen in de slagerswereld: de herstructure ring van de slachthuizen. Doordat de gemeenten geneigd zijn hun slachthuizen te sluiten wegens de vaak onrendabele exploitatie moe ten de slagers steeds grotere af standen naar en van de slachthui zen afleggen. Dit brengt een sterke kostenstijging met zich mee. Ook toonde hij zich voorstander van de afschaffing van artikel 8 van de Vleeskeuringswet. Volgens dit artikel dient een partij vlees bij het overschrijden van de grens tus sen twee keuringsdistricten op nieuw gekeurd te worden. Die her keuring stamt uit het begin van onze eeuw, toen het vervoer nog langzamer ging zodat de kans be stond dat het vlees onderweg be dierf. De herkeuring blijft nu vol gens de heer Schop in de praktijk achterwege, maar er moet wel voor worden betaald. De verkoop van vlees door niet- slagers werd door de voorzitter fel veroordeeld. Deze verkoop, die de laatste jaren is toegenomen door de grote aantallen vrieskisten die hun weg naar de consument hebben ge vonden. betekent niet alleen een concurrentie voor de ambachtelijke slager, maar ook voldoet de kwali teit van het vlees niet altijd aan de eisen van de Vleeskeuringswet, al dus de heer Schop. Dit geldt vooral voor ingevoerd diepvriesvlees. 'Ik durf te beweren dat in ons land honderdduizenden kilogrammen vlees be- en verwerkt worden op een manier en in ruimten, die een aanfluiting betekenen voor alles wat met volksgezondheid te maken heeft. Ook worden grote partijen vlees niet aangeboden voor nadere keuring', aldus de voorzitter. EINDHOVEN DAF Car heeft in 1974 een verlies geleden van 54,4 min. Ook voor 1975 wordt een ver lies verwacht, zo heeft de directie, vooruitlopend op het jaarverslag, bekendgemaakt. Over 1973 werd nog een nettowinst na belastingen behaald van ruim 7 min. De net to-omzet aan derden bedroeg vorig jaar 537.4 min en lag daarmede ruim 15 pet onder de omzet van 1973. Deze achteruitgang in de omzet te zamen met de sterke kostenstijgin gen en de hoge rentelasten resul teerden in een omvangrijk bedrijfs verlies. Na het treffen van een grote extra voorziening in verband met de hoge voorraad auto's be droeg het verlies voor belastingen 88,5 min. Na gebruikmaking van belastingcompensatiemogelijkheden leidde dit tot een netto verlies van 54,4 min. Door een verhoging van het aande lenkapitaal- in de tweede helft van 1974 blijft, het eigen vermogen van Daf Car na afboeking van het ne gatieve resultaat over 1974 vrijwel gelijk aan de stand per eind 1973. In juli dit jaar zal het eigen ver mogen door een storting van nieuw aandelenkapitaal met 55 min ver hoogd worden. Overeenstemming is voorts bereikt over het aangaan van een nieuwe lening van 50 min met een loop tijd van 25 jaar, onder garantie van de Nationale Investeringsbank. Te zamen met de bestaande krediet mogelijkheden is hiermede volgens de directie de financiering van het lopende investeringsprogramma ge waarborgd. Volvo heeft, zoals be kend, sinds 31 januari 1975 een belang van 75 pet in DAF Car en de naam van het bedrijf zal met ingang van 1 mei worden gewijzigd in Volvo Car. DEN HAAG Driekwart van de fusies, die Nederlandse onderne mingen in 1971 hebben gesloten is volgens de fusiepartners geslaagd. Gedeeltelijk geslaagd was 16 pro cent en mislukt was negen procent. Deze cijfers komen uit een onder zoek dat het centraal bureau voor de statistiek heeft verricht naar fusies in 1971. Het onderzoek werd gericht op 192 ondernemingen, die een belang van vijftig procent of meer verwierven in een andere ondernemingen op 82 samengesmolten ondernemingen. Van de 146 initiatiefnemers, die de fusie als geheel geslaagd noemden, vond 27 procent dat het resultaat boven de verwachtingen lag. Bij twee procent lag het eronder. LUXEMBURG De Ierse minister van Financiën, Richye Ryan, en een aantal vertegenwoordigers van de Europese commissie, het 'dage lijks bestuurv an de EG', gaan een gesprek voeren met de Amerikaanse minister van financiën, William Si mon. Daartoe is in Luxemburg door de EG-ministers van financiën be sloten. Het EG gesprek met Ameri ka zal vermoedelijk op 6 mei in Washington plaatsvinden. Het zal gaan over de door de Vere nigde Saten genomen economische maatregelen en de gevolgen daar van voor de wereldhandel. In Europa bestaat grote ongerust heid over het verloop van de Ame rikaanse economie in de laatste maanden en de gevolgen daarvan voor de economie ln Europa. In het laatste jaar bijvoorbeeld is het bru- to-nationaal produkt in de Vere nigde Staten met tien procent ge daald. De Europese ongerustheid over de weerslag van het verloop van de Amerikaanse economie op de wereldhandel kwam al aan het licht op de jongste Europese top conferentie in maart in Dublin. Vooral ook de Nederlandse premier Joop den Uyl drong toen aan op snel en grondig overleg met de Amerikanen. UTRECHT Werkgevers- en werknemersorganisaties in de vleeswarenindustrie hebben gister middag overeenstemming bereikt over een cao voor dit jaar. De nieuwe cao voorziet ondermeer in een loonsverbetering los van even tuele prijsstijgingen van 1.75 pro cent met een minimum van dertien cent per uur, een verhoging van de minimum vacantietoeslag tot 1.400 giilden en een verhoging van de f unctie j arentoeslag Ook In overeenstemming bereikt over een arbeidstijdvermindering voor 63-jarigen en 64-jarigen op vrijwillige basis, respectievelijk van een half uur en een uur per dag, met doorbetaling van negentig pro cent van het loon over die tijd. HONSELERSDIJK, CCWS, 21 april Snljgroen 178-340, Violieren 378-610. Amaryllis 29-95, Anjers 17-37, Anjers, tros 267-490, Anthurium 147-285. Chrysanten, tros, jaarrondcultuur 265-415. Chrysan ten. gepl. Jaarrondcultuur 97-121. Fresia, enkel 175-585, Fresia, dubbel 221-710. Gerbera gemengd 32-44. Gerbera op kleur 41-70, Gladiolen 563-660, Irissen 123-355, Leliekelken 22-34. Lelletakken 52-220, Or chideeën 102-4, Rozen, f zen,klein 27-53, Tulpen VEILINGVERENIGING 'WESTLAND ZUID' 's-GRAVENZANDE, 21 april Sla 29.5-40, Tomaten 1230-1580, Bloemkool 110-315. Andijvie 150-205, Spinazie 195- 275, Postelein 165-205, PRlnsessebonen 690. Rabarber 85-130. Spitskool 69-90. Komkommers 57-89, Snijbonen 010-680, Radijs 60-90. Selderij 49-50. Peterselie 52- 88. Raapstelen 20-25. Tuinkers 68-74. Prei 72-95. POELDIJK, Velling Westland Noord. 21 april Tomaten a 1420-1490, blnn 1310- 1390, Sla 28,5-39,5. Andijvie 185-215, Spi nazie 255-295, Postelein 265-285, Stoofsla 76-109. Komkommers 35-121. krom kg 75- 83. Pepers groen 830-940. Paprika groen 370-450, Paprika rood 830-980. Selderij 31- 64. Krulpeterselie 60-95, Prei 67-70, Ra dijs 70-83. Prlnsessebonen 880-1070. Snij bonen 580-690. Bloemkool 160-360. Auber gines 65-135. Raapstelen 23-35. DE LIER. Vetllngver. 'DELFT-WESTER- LEE' .21 april Aardappelen 29-30. An dijvie 175-225. Dubbele bonen 760-9. Snij bonen 650-690, Komkommers 34-117. krom p. kg. 78-89. Eieren 14. Rode papri ka p. kg. 7-860. Peterselie 106-113. Poste lein 270-315. Raapstelen 22-29. Rabarber 105-145, Radijs 58-73. Selderij 68-81. Spi- nazie 235-285. Sla 13-43, Bloemkool 150- 320. Tomaten 1140-1680. Prei 62-68. VEILING BARENDRECHT EN OMSTRE KEN Barendrecbt, 21 april Andijvie 205218. aanv. 3000: knolselde rij 6976, aanv. 3000 kg: komkommers: 76-90: 87. 61-75: 85. 51-60: 67—69, 41-50: 59—60, 35-40: 51—53. 31-35: 43—44, 26- 30: 34. aanv 8 000 st.; kromme komkom mers 65, aanv 1.000 kg; peterselie 8699. aanvoer 2.000 bs: rabarber 71116 aanv 5.000 kg: radijs rood 56—71 aanv 63.000 bs: selderij 6482 aanv 2.000 bs: sla glas L 16-22. zw 34-40, aanv. 35 000 st.; uien 4—22 aanv 12.000 kg; APPELEN: Win ston 65 en op 71126, 56-58: 35: Golden Delicious: 70 en op 81—90. 63-77. 58-61: PEREN: Conférence 65 en op: 110, 86 89. Totaal aanvoer fruit 35.000 kg. BARNEVELD, 21 april - Aanvoer 1.134.466 stuks, stemming redelijk. Prijzen: (ln guldens per 100 stuks) eieren van 50 gram 10.33 55 gram 11.90. 60 gram 13.99. 65 gram 14,67. VEEMARKT LEIDEN LEIDEN. 21 april - Aanvoer: totaal 2058. slachtrunderen 1226. varkens 235. scha pen of lammeren 592. bokken of gelten 5. Prijzen: (Ln guldens) stieren le kwal. 6.50-6.90. 2e kwal. 6.15-6,35. vaarzen le kwal. 6.15-6.65. 2e kwal. 5,75-6.05. koeien (resp. le. 2e en 3e kwal.) 6.20-6.70, 5.70- 6,00, 5.30-5.55 worstkoelen 480-5.40, slacbtvarkens (resp. extra. le. 2e en 3e kwal.) boven notering. 2.83-2,85. 2,81-2.83. 2.78-2.80, slachtzeugen 2,20-2,30. zware varkens 2.25-2.35, schapen 150-190, lam meren 200-300. Overzicht: (resp. aanvo;r. handel en prijzen) slachtrunderen Iets minder, vlug. aanmerkelijk hoger, var kens minder, traag, lager, schapen en lammeren minder, redelijk, stabiel. VETTE KALVEREN BARNEVELD BARNEVELD. 21 april - Aanvoer 372 stuks, handel rustig. Prijzen: (in gul dens) le kwal. 5.30-5.50, 2e kwal. 5.05-5.25 en 3e kwal. 4.85-5.00. VISSE11IJ NIEUWS AANVOER ÏJMUIDEN 34 250 kg tong. 238 kisten tarbot en griet. 791 kisten kabeljauw. 544 kisten koolvis, 573 kisten schelvis. 2.276 kisten wijting, 2.201 kisten schol, 337 kis ten schar. 12 kisten haring. 283 kisten diverse, 163 kisten makreel. Prijzen per kilogram, tarbot 12.21-11.01, gr. tong 6.88-6 17, gr. m. tong 9.17-8.80. kl. m tong 8.92-8.46. tong I 8.95-8 22. II 7.92-7.31. heilbot 12.20-8.-. zalm 11.47. Per 40 kilogram: schelvis I 82-57. II 82-39. III 70-41. IV 01-35: wijting II 42-30. III 41-27 20. IV 32-25: schar 47-25: tongschar 170-116; koolvis II 47.33. III 56-37. IV 42- 27; schol I 82.64. II 80-70. III 76-64, IV 74- 63: makreel II 29-20.80, III 20.80; haring I 44.80-20.80, III 20.80, haring I 44.80-20; kabeljauw I 98-66, II 112-69, III 110-72, IV BESOMMINGEN KW-22 16.600. KW-24 38.000, KW-25 31.000, KW-29 2.100. KW-41 38.000. KW-44 30.000. KW-45 29.000. KW-55 20.000. KW-88 18.000. KW-113 12.000 KW-J21 14.000. KW-149 5.600. KW-150 12.000. KW-152 6.300. KW- 175 32.000. KW-187 10.000, KW-189 23.000, KW-4 10.600, KW-185 8.200, KW-213 6.000. SCH-117 14.500, SClI-256 12.000. UK-1 27.000. UK-18 5 100. UK-73 2.900. UK-207 21.000, VL-7 3.07.5. VL-153 19.600. VL-105 40.000, WR-32 30.000, WR-45 6.600. WR-57 35.000, IJM-U 12.500, IJ-29 12 000. IJ-30 28.300. IJM-44 29 000. IJM-115 27.000. IJ- 154 7.000. IJ-211 10.600. SPANVISSEUS KW-33-KW-120 2.480. UK-6-UK-186 3.200. EFFECTEN KOERSEN WONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondverkeer kwamen de volgende koersen tot stand (tuusen haakjes de offiolële slotkoers van gisteren. AKZO 44.60 (44 50). Hoogovens (58.70 GL>. Kon. Olie 87.00-87.30 (86.60). Phi lips 27.70GB-27.80 (27.90GL). Unilever 111.00-11 30 (111.60). KLM (50.8OGL). NED. FONDSEN IN NEW YORK NEW YORK Kon. Olie noteerde giste- teren (in dollarsi 35%-%. Philips 11%-%. Unilever 46- v, en KLM 23%-%. Opgave Hornblower Weeks. NEW YORK ACP Industries Aireo Allied Chemical Alum Co of Am American Brands American Can Am Gyanarald Am Electr Power Am Metal Cllma» Am Motors Am Smelt P Am Tel TeJ Ampex Anaconda Armco Steel Atlant Richflelc Bendix Bethi. Steel Boeing Burlington Lnd. Can Pacific Ry Ceianese Chase Manhattar Chessle 6ystem Chrysler Cities Service Colgate Palmoilv Colt Industries Commonw Edlso Cons Edison Cont Can Cont OU 18/4 1 40 17% 37% 45 38% 29% 27% 17 40% 5H 18% 48% 4% 19% 35% 37% 24% 25% Eastman Kodak 80% 81% Exxon Dow Chemical Du Pont (Bi) 122122% 102% 103% 77% 77% First Nat City 37% 37% Gen Electric Gen Funds Gen Motors Gen Publ. Utll. Gen Tel TeJ Getty OU üllette Glmbel Brothers 3oodyear I and Gulf OU 44% 45% 23% 23% 41 42 14% exd 20% 20% 155159% 33% 33% 18 18% 28% 28% 19% 19% Illinois Central lnd. 13% 13% Instlco 7 7 Int Busin Mach 209 213% Intern Harvester 25% 20'» Int Nick of Can 27 27 Int Paper 46% 46% Int Tel Tel 20 20% Johns Manvllle 20% 21 Ling Lemco Vou? 17% 19 Litton lnd. 6% 6% Lockneed Atrcrai 7% 7% Marcor 26% 26% Martin Marietta 17% 17% May Dep Stores 39% 39% McDonnel Dougl 12% 13% Mobil OU Corp. 39% 39% Nabisco Nat Cash Reg Nat Distillers Nat Gypsum Nat Stee: Nat Lead lnd. 32% 32% 30 31% 15% 15% 12% 13 42% 42% 15% 18 19% 19% 2 1% 63% 65 38 37% OUn Pac Gas and El. Penn Central PepsIco Phelps Dodge Philip Morris oo% ö6 Phillips Petr. 43 43% Procter Gambl 90% 96% RCA 15% 15% Republic 8teel 34% 35 Reynolds Ina. 56 56% Royal Dutch Pet) 35% 35% Santa Fê lnd. Sears Roebuck Shell OU Southern Co Southern Pacific Southern Raliw. Sperry Rana Stand OU Callf Stand OU Indian. Studebak. Wortb Sun OU 26% 27% 03% 65% 44 44% 10% 10% 30 30% 52% 53% 39% 40% 25% 25% 39% 39% 28% 29% 29% 29% Texas Gulf 24% 24% Texas Inst 104105% Transaraerlca 8% 8% 45% 45% 62% 63% 7% 8 Allegheny Pow Akzona Am Standard Amsted Lnd. 15% 15% 16% 16% 13% 13% 55% 57% Cerro Chase Select Fd Columbia Gas Cominco Cont Telephone 4% 12% 18% 23 27 n.o. 26% 26% 30)% b 11 11% 30% 31 13% 13% Kansas City Irid 9 9% Kansas Power 16% 16% KLM 23% 23% Kroger 22% 4 ex. Nat Can. N Y (Jeritr A rt.h West R 11% 11% 6% 5% b 69 67% N Am Philips Co 18% 17% Unilever Union Carbide Uni Royai United AircraTt United Brands ÜS Steej West Onion Tel. 13% 14% Westinghouse El 14% 14% Wooiworth 10% 16% Occidental petr. 15 14% Pacific Light 17% 17% Public Service 14% 14 Reliance Group 6% 6 Standard Brands 66% 67% Tandy 34% 36% Union Electr. 10% 11 United Electr 5% 5% üg Corp 12% 12% Western Bancorp 23% 24%

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15