koeriers Marechaussee-museum in het Koninklijk weeshuis van Buren f EUROPA'S PARADIJZEN Stop met woningwetbouw bedreigt werkgelegenheid -BRINKMAN It Koningin Wilhelmina dankte 'Klompenwacht' Stalgeur uit een spuitbus Brabant blij onveiligste in het verke« 'Betere bewaking^ nodig kwaliteit gezondheidszorg' NU NOG 3 DAGEN! Adverteren doet verkopen TROUW/KWARTET MAANDAG 21 APRIL 1975 door Fred Lammers BUREN Het oude stadje Buren heeft er een attractie bijgekregen, die de nauwe banden van onze Gelderse gemeente met het Huis van Oranje onderstreept. Koningin Juliana heeft er toe stemming voor gegeven dat het voormalig weeshuis, dat in 1613 werd gesticht door Maria van Nassau, de oudste dochter van Willem van Oranje en Anna van Buren, voortaan als museum zal gaan functioneren voor de Koninklijke Marechaussee, het wapen dat als voornaamste taak heeft het beschermen van de leden van het Oranjehuis. Bij de Koninklijke Marechaussee was men al jaren op zoek naar een geschikt onderkomen. In het begin van de jaren dertig werden al stappen ondernomen om zaken die betrekking hebben op de his torie van ons wapen bijeen te brengen. Het was de in 1953 over leden kolonel M. C. van Houren die er het initiatief toe nam. Hij is de man geweest die de mu seumplannen jarenlang heeft ge stimuleerd en eigenlijk doet hij dat nog. omdat hij ons behalve tal van interessante zaken uit zijn privé verzameling ook een flinke som geld heeft nagelaten', zegt kolonel A. J. Weekenstroo, die onlangs is benoemd tot conserva tor van het museum. De eerste oproep te komen tot het bijeenbrengen van een geschied kundige verzameling over de ma rechaussee haalde weinig uit. Na dat in 1936 in een zaaltje van de Van Haeftenkazerne in Apeldoorn een bescheiden permanente expo sitie was ingericht, die overigens niet voor publiek toegankelijk was. nam de belangstelling toe. "Van een eigen museum durfden we jarenlang niet te dromen. In de oorlog viel de verzameling ge heel uiteen. Belangrijke stukken werden bij particulieren onderge bracht. de rest verhuisde naar de zolders van de kazerne. Het heeft me achteraf nog verwonderd dat wat daar werd verstopt de oorlog zo betrekkelijk goed heeft door staan. Er waren wel onderdelen verdwenen en het vijf jaar op een zolder In kisten en dozen staan was ook niet zonder gevolgen ge bleven. maar er was na de oorlog toch nog heel wat dat de moeite waard was', aldus de heer Wee kenstroo. De verzameling verhuisde naar het Legermuseum in Leiden. De heer van Houten was daar inmid dels directeur geworden en ruim de een vertrek in voor zijn oude wapen. Maar op een zeker ogenblik kreeg men daar zo met ruimtege brek te kampen dat het kiezen of delen was: of alles móest naar het depot van het Legermuseum of de verzameling moest naar een andere plaats verhuizen. Er werd gekozen voor het laatste. Na lang zoeken werd een nieuw onderdak gevonden in de konink lijke stallen te Den Haag en later op de zolder van de mare chausseebrigade aan de Rotter damse Westersingel. Daar kon men evenmin blijven omdat de museumcollectie langzamerhand zo gewichtig werd dat men door de vloer dreigde te zakken. Nadat nieuwbouwplannen in Apeldoorn op niets waren uitgelopen bood koninging Juliana de helpende hand. door het gebouw waarvan zij nog steeds regentes is, aan te bieden. Vrijwilligers Daarmee zijn de problemen nog niet allemaal uit de weg geruimd. Het oude weeshuis mag dan wat de buitenkant betreft dankzij de zorg van het Rijk het bekijken waard zijn. van binnen is het erg verwaarloosd. Sinds enige tijd is de marechaussee nu met vereende krachten "pezig daarin verandering aan te brengen, 's Avonds en in de weekeinden werkt een groep vrijwilligers, bestaande uit hoge officieren en gewone manschap pen. aangevuld met belangstellen de burgers uit Buren, onder wie ook twee wijkverpleegsters, met grote voortvarendheid aan de in richting van het museum. 'We krijgen er geen subsidie voor. We bekostigen alles uit vrijwillige bijdragen en de baten die wij ontvangen van de bezoekers die wij sinds kort in het museumge deelte dat nu klaar is toelaten', vertelt de heer Weekenstroo. Het komt er in de praktijk op neer dat de begane grond nu als mu seum in gebruik is. Heel veel 'over de historie van het wapen der koninklijke mare chaussee. dat op 26 oktober 1814 door de toenmalige prins van Oranje werd gesticht, is er te zien. Zo ligt er de stichtingsacte, waarop de latere koning Willem de Eerste eigenhandig het woord gendarmerie heeft veranderd in marechaussee. Marechaussee is het oude Franse woord, dat tij dens de Franse revolutie werd vervangen door de benaming gen darmerie. omdat marechaussee te veel verbonden was met het ko ningshuis. Grappig en tevens een illustratie van het feit dat het een gevoelig punt was, is dat men in de zuidelijke Nederlanden meteen na de onafhankelijkheidsverkla ring van België het woord mare chaussee weer door gendarmerie verving. Politietaak In Nederland had de marechaus see lange tijd vooral een politie taak. In het eerste reglement staat allemaal heel mooi omschre ven. De marechaussee moest oogstbedervers en struikrovers 'vatten'. Hetzelfde gold voor 'alle personen, bij welke bebloede wa penen. van wat aard ook worden gevonden, welk eene begane mis Hoewel de officiële opening nog wel een paar jaar op zich zal laten wachten is het door koningin Juliana beschikbaar gestelde weeshuis in Buren thans gedeeltelijk voor het publiek geopend als museum. Vanaf 1 mei kan men er van dinsdag tot en met vrijdag van tien tot twaalf en van twee tot vier uur terecht, op zaterdagen en zon- en feestdagen van half twee tot vijf uur. Het laatste geldt nu al. daad doen vermoeden. Ook was het zaak degenen aan te houden 'die andere in de uitoefening van derzelver godsdienst zoude storen'. Incidenteel mocht de marechaus see in actie komen om de vorst te bewaken. Zo liet de prins van Oranje zich tijdens de Tiendaagse Veldtocht in 1831 beschermen door een detachement van de ma rechaussee. Klompenwacht De koninklijke paleizen werden door gewone militairen bewaakt, net zo als het uitkwam. Op paleis Het Loo zorgden de tuinmannen voor de bewaking. Als ze aan de beurt waren op wacht te gaan trokken ze snel een ander pakje aan en dan was de zaak voor elkaar. Koningin Wilhelmina kreeg in 1909 genoeg van de 'klompenwacht', zoals deze hele maal niet voor dat doel opgeleide personeelsleden, die inderdaad als ze op wacht stonden hun klompen aanhielden, spottend werden ge noemd. Op 10 juni 1909. toen prinses Juliana voor het eerst op Het Loo arriveerde, stond er een wacht van marechaussees aange treden. In de meidagen van 1940 namen bijna vierhonderd man van de eerste divisie de wijk naar Engeland. Zestig van hen werden belast met de bewaking van de koningin en prins Bemhard, een- klein detachement werd naar Ca nada gestuurd om prinses Juliana en haar kinderen te beschermen. Na de oorlog werd de bewaking van de koninklijke familie de voornaamste bezigheid van de 3700 marechaussees die Nederland nu telt. Diorama's Wat deze militairen in het verle den en het heden verder zoal bezig hield en houdt wordt in Buren eveneens op aantrekkelijke wijze duidelijk gemaakt, in de vorm van oude prenten, vele fo to's maar vooral met levensechte diorama's, waarin de hand van de heer J. Duyvetter, die daarmee in het Openluchtmuseum in Arnhem grote bekendheid heeft gekregen, goed herkenbaar is. Er is een kroegje anno 1900 nagebowd, waarin te zien is dat marechaus sees het met de controle op het naleven van de sluitingstijden druk hadden. Boeiend is ook de paardestal, waaraan de stalgeur niet ont breekt. Hoe dat wordt bereikt is een verhaal op zich'. Er kwam onlangs een bezoeker die er een opmerking over maakte dat je niets rook in die stal. Ik reageer de met te zeggen dat ik er toch moeilijk paardevijgen in kon de poneren. Maar de bezoeker wist er wel iets op. Hij stuurde mij kort na zijn bezoek een spuitbus, waarin een chemisch bereidde stallucht zit. Die haal ik nu regel matig voor de dag', vertelt kolonel Weekenstroo. Een gedeelte van het gebouw is weer ingericht als weeshuis. De regentenkamer behoort daartoe. Ook zijn er enkele diorama's te bewonderen die hoogtepunten uit de. historie van de Oranjes weer geven, speciaal in verband met Buren. Een van deze diorama's toont koningin Juliana behangen met haar lievelingsjuwelen, de zgn. Anna Paulowna-set, als laat ste regentes van het weeshuis. TILBURG Noord-Brabant zijn verkeer nog altijd de or ste provincie. Van 1971 tot 1974 vormde het 'aantal bij vallen dodelijk getroffen fers circa 18 procent van ds heel Nederland. Toch is oo dezelfde gunstige ombuiging sinds 1960 steeds opgaande zien. Het Tweede-Kamerlid ir. P. Co melissen, verkeersdesk van de KVP-fractie, schrij voornamelijk toe aan het heidsbeleid en aan allerlei m teitsbeïnvloedende acties, niet aan de oliecrisis, die, na J beweerd wordt, tot gevolg he had dat het totale door het nenautopark afgelegde kilom#" gedaald. Daar is volgens he de heer Cornelissen verricht 1 derzoek, waarvan hij de resi j vrijdag in Tilburg toelichtte sprake van. Er is in 1974 juis procent ofwel 2.950.000.000 ter meer gereden dan in ombuiging van de curve bli het feit dat in 1960 1926 mei de weg het leven verloren, topjaar 1972 3.092 en vori| 2.504 Ook het aantal gei neemt af. In 1960 waren er net topjaar was 1971 met 72 vorig jaar waren er 66.280.. 1960 zijn er 39.574 mensen leven gekomen, van wie sin< 15.244. De heer Cornelissen wil een 1 verdere scheiding van de ve j sorten. Het onderzoek he., 'derde notitie over de verk 1 veiligheid in Noord-Brabant verd, die aan de minister het provinciaal bestuur zal aangeboden, met het verzo wetenschappelijk onderzoek ten instellen naar de oorzak het feit dat Brabant wel trend meegaat, maar blijft. Van een verslaggever UTRECHT De regionale ties van de volksgezondheid beter in staat moeten word: steld, hun functie van kwaii waking 'ogen en oren') te len. De regionale inspecteu actiever, sneller, meer bemicL meer kwaliteitsbewakend, m j specterend kunnen optrede, waartoe zijn ene lichaam i> in staat stelt. Drs. M. A. M. Eisen, plaats! f gend directeur-generaal van j gezondheid, zei dit gisteren inleiding 'Gezondheldszorj overheidsprobleem', in het van de ziekenhuisbeurs Med G. J. van Erk tandarts Oegstgeest dinsdag 22 april geen praktijk. Voor spoedgevallen telefoon 52694. Donderdag 24 april a.s. tot 's avonds 9 uur DEMONSTRATIE WANT DAN IS HIJ ER PIANO HANDEl- opgericht 1870 PRINS HENDRIKPLEIN 8 TELEFOON 070-325888 personeel gevraagd Gevr. MEDEWERKSTER voor halve dagen, 18-30 jaar. Voor onze corres pondentieafdeling. Als je een Mavodiploma, type vaardigheid en enige di ploma's handelscorres pondentie moderne talen hebt is dit leuk en afwis selend werk. Enige erva ring op dit gebied strekt tot aanbeveling. Tel. 071- 46646. HL2 woonruimte aangeboden Zoekt u naar kamers of etages en div. andere woonruimten of kantoor ruimten. kom dan naar het kamer- en etagebe- middelingsbedrijf 'CEN TRUM' B.V. op woensdag, donderdag en zaterdag a.d. van Baerlestr. 24, Den Haag. tel. 070-654778. Steeds van 11.00-18.00 uur. HL5 woonruimte gevraagd Uw flatwoningen, villa's en bungalows, kantoor ruimten en etages wor den snel verhuurd of ver kocht door kamer- en etagebemiddeltngsbedrljf 'CENTRUM' B.V., op woensdag, donderdag en zaterdag a.d. van Baerle- straat 24, Den Haag, telef. 070-654778. Steeds van 11.00-18.00 uur. HL6 onderhoud en reparatie Bankstellen met 5 J. ga rantie op het binnen werk, normale prijs 1350.- voor 1 695.-. Ver der talloze mogelijkheden tegen de scherpste prij zen b.v. zeer fraai hoek- bankstel in ribkord 795,-. LUNSTROO-MEUBELEN B.V., Industriegebouw, Oostzeedijk 234, R'dam, 010-129038. Hoefweg 129. Bleiswijk 01892-5188 di t.e.m. za. 10-17 uur. Vrij dag tot 21 uur. HL 12 IJSKASTPLAATJES slij pen wij op ZATERDAG terwijl u wacht. Glas industrie J. J. Poppink jr. Rotterdamseweg 60-68, Delft. HL12 Vrijblijvend prijsopgave, behang-, wit- en schilder werk. Gedurende de win termaanden 20 pet. kor ting. Gebr. Heystek, L. v. Meerdervoort 392, Den Haag. tel. 336502. WASSERIJ 'OZON' voor uw was. chemische reini ging, partijen jassen, over hemden, overalls, kleding- reparatie, stoppage. suède- reiniging enz. Vraagt in lichtingen. Tel. 22675. HL9 meubilair en huisraad TE KOOP diepvrieskisten met 5 jaar garantie. 10 tot 30 pet. korting. In houd: 200 1. 550,- 300 1 700,- 420 1. 825,- 60U 1. 1025.- Prijzen incl 16 pet. BTW. Uit voorraad le verbaar. Inhoud verze kerd. Inl. Weber Koel techniek. Hoofdstraf 110, Leiderdorp. Tel. 071 - 31726. HL12 Ook zaterdags van 9.30 tot 12.30 uur zijn wij geopend voor het afhalen van gra tis glasmonsters (of spoed bestellingen). Glasindu strie J. J. Poppink jr. Rot terdamseweg 60-68, Delft. HL12 auto's en autobenodigdheden □ATSUIM DEALER AUTOBEDRIJF BROERTJES SASSENHEIM 02522-12921 lessen en klubs BEVOEGDE DOCENTEN V.W.O. - HAVO - MAVO Huiswerkopleiding, bijles sen, privé-opleidingen. In elk stadsdeel en rand gemeenten. Comb, van Leraren MO. Telef. 070 - 23.17.17. HL25 huwelijk en kennismaking, korrespondentie Jong beschaafd gezin in het Westland, vader 34 en twee kleuters, waar van moeder is overleden zoekt contact met jonge vrouw met of zonder kin deren teneinde gezamen lijk een clompleet en harmonieus gezin te vor men. Br. o. no. 2646 bur. v. d. blad. HL29 LAAT NU UW GRASMA CHINE SLIJPEN EN NA ZIEN. Korte levertijd. Kip pengaas, harm, gaas, afr.- palen en alles voor uw tuin en gazon. W. P. Hart- rijk, Nwe Beestenmarkt 7-11, Leiden. Telef. 26627. HL31 Het nieuwe, fascinerende boek over onze nabije natuur Eugen Schuhmacher De laatste sporen - de laatste kansen Boeiende tekst - zeldzame foto's De vermaarde zoöloog en filmer van in het wild levende dieren - Eugen Schuhmacher - verhaalt in dit boek op boeiende wijze wat hij te zien kreeg in gebieden waar nog allerlei zeldzame «keren te vinden zijn. Fascinerende vaak zeldzame foto's illustreren welke prachtige natuurparadijzen ons omringen, maar tegelijkertijd ook hoe de mens bezig is deze wérkelijke rijkdom te vernietigen. Laatste appèl aan onze "beschaving" Het is eigenlijk een wonder dat deze dierenparadijzen nog bestaan. Steeds meer diersoorten sterven onnodig uit Een apart hoofdstuk is gewijd aan de ecologische crisis met haar rampzalige gevolgen voor de planten- en dierenwereld. Een uitvoerige en interessante beschrijving van alle afgebeelde dieren besluit dit prachtboek voor de natuurliefhebber. 320 bladzijden groot formaat *121 kleurenfoto's 49 zwart/wit foto's linnen prachtband prijs f 75.- Met medewerking van het WERELD NATUUR FONDS Verkrijgbaar bij uw boekhandelaar VAAZOMER KEUNING - WAGENINGEN llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIII door Jac. Lelsz APELDOORN Het besluit van B. en W. in Apeldoorn woningwetbouw-stop af te kondigen voor De Maten, vrijt enige wijk in deze gemeente waar nog huizen worden gebo in de bouwwereld en ook in andere kringen als een bom i j gen. Het lid van de Eerste Kamer, drs. D. Eisma (D'66), heef minister Gruijters vragen gesteld over deze kwestie, waar alleen zwaarwegende financiële factoren in het geding zijn j waaraan ook consequenties voor de huisvesting en de werkj legenheid verbonden zijn. Het gemeentebestuur van Apel doorn. dat een tekort van zes ton gevolg van een te lage grond prijs onverantwoord acht, heeft gesproken van 'een noodgreep in een dwangpositie'. Minister Gruij- ter bij wie al op 14 november '74 een onderhoud is aangevraagd om uit de moeilijkheden te komen, vol hardt tot nu toe met in alle talen te zwijgen. Volgens wethouder H. F. G. Porrin- ga (ruimtelijke ordening, openbare werken, volkshuisvesting enz.) gaat het in De Maten zelfs om een tekort voor de gemeente van enkele miljoenen wat de grondexploitatie betreft. Deze situatie, heeft overi gens niet uitsluitend te maken met de te lage grondprijzen. Zij houdt ook verband met het feit dat men niet kon komen tot een meer ren dabele bebouwingsdichtheid. Wet houder R. Krol van financiën heeft erop gewezen dat Apeldoorn niets anders vraagt dan de moge lijkheid om zo te bouwen, dat an dere noodzakelijke algemene voor zieningen niet in gevaar komen. In eerste instantie gaat het in Apeldoorn om twee complexen wo ningwethuizen. resp. 100 en 109 stuks. Ze zouden gebouwd worden door Bouw- en Aannemingsmaat schappij Brand NV te Apeldoorn. De activiteiten van dit bouwbedrijf zijn vrijwel geheel op De Maten georiënteerd. De ministeriële ver gunning hiervoor kwam 20 maart binnen. In november '74 was de voorlopige grondprijs 10.900 gulden. Bij na-calculatie kwam de prijs op 13.340 gulden. De minister ging echter uit van tienduizend gulden. Van gemeentezijde wil men de zaak in Den Haag dóórspreken om tot aanvaardbare grondprijzen te ko men, maar in afwachting daarvan is een interim-regeling voorgesteld. Het voor Apeldoorn nadelige prijs verschil gaat te zwaar wegen omdat het niet alleen om de 209 woningen gaat, waarvan de bouw op korte termijn zou beginnen. Er r nog voor enige grotere en kleine re complexen woningwet financiële steun aangevragd. Wat gevolgen van d» bouwstop betreft, deze leidt er- toe dat twee bouwstromen men zo'n achthonderd komen stil te liggen. In tot het om 520.000 manuren. Volgens de directeur van westelijk arbeidsbureau U doorn, de heer J. Zonderv het er in zijn rayon som 8 Door de ontwikkelingen Maten worden 250 bouwval] hun werkgelegenheid t Hierbij komt nog eens dat het provinciehuis in Arnh 8 paraaf je voor enkele Ape bouwplannen steeds meei{ hangen. Vier bouwbedrijvei totaal ruim 380 man lijkf door gedupeerd te worden. Drie maanden stilstand vierhonderd woningen mini komt niet alleen bij de hard aan. maar het werkt bij vele andere bedrijven, met de woninginrichter, huisvesting is het ook een handicap. Apeldoorn telt zend woningzoekenden. vijfhonderd bejaarden. O o verwacht dat het uitstel bouw tot hogere huren za Tenslotte wordt verwacht in de premiesector moeil: zullen rijzen, wanneer ovei ploitatie-opzetten van geen snelle overeenstemmii Het gaat hier intussen niet specifieke Apeldoornse pi tiek. Zij speelt in een aants re gemeenten, onder meer o, hem, Utrecht en Gouda. M het veelal niet van elkaar, verwachting is dat er nu meer coördinatie komt in h de aandacht brengen van d< verheid van het probleem grondprijzen. Volgens mr. Westerdaal. hoofd van de volkshuisvesting en woontu deling te Apeldoorn, is de van de grondprijzen in een versnelling terecht gekomei ook gelet op de ontwikkel de rentevoet en dergelij. 'bruine boekje' dat in De nog altijd wordt gehantee j de bepalingen van de gront; is dringend aan herziening

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8