MMjT WW Veel doden bij ramp op schip Ogen iet Nieuwe Haaöse Courant en met Nieuwe Leidse Courant pmars VRR naar Eiigon gaat door Cruijff en Neeskens niet in interland Muizen slaan alarm I Bureau van Wereldraad rrx Studentenstop voor acht richtingen aanbevolen !n deze krant Nieuw bestuur Uw kleine advertentie voor DS-70 - pag. 3 Schoonmaak van Friesland levert minder vuil op Minder-validen en stewardessen omgekomen eu sluit generaals op gezegd olkenvelden Academische Raad elmeervogels Weer kanselbijbel uit kerk gestolen Rijnmond vlagt niet rood Triest einde vakantietocht Abonneer eens iemand. Goed bekeken. Welkomstvoordeel. Of v. 1 liscü't L:ji!. 33e JAARGANG NO. 9501 - MAANDAG 21 APRIL 1975 vandaag voor 11 uur opgegeven, wordt morgen geplaatst en kan dezelfde dag al resultaat hebben. jAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDS VOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 iNNEMENT f 13,00 PER MAAND 39,00 PER KWARTAAL 154,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTE GIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 Van onze correspondent LEEUWARDEN Zesduizend vrijwilligers hebben zaterdag in verscheidene Friese natuurgebie den deelgenomen aan een door het provinciaal bestuur in samen werking met diverse verenigin gen georganiseerde schoonmaak- dag. In totaal werd er zo'n dui zend kubieke meter vuil opge ruimd. Dat is minder dan in vo rige jaren en dat komt overeen met de algemene conclusie dat de vervuiling in deze natuurge bieden zo langzamerhand gerin ger wordt. Hoopgevend is dat in het meren gebied niet meer zo veel lege flessen, spuitbussen en dergelijke worden aangetroffen. Toch viel er nog heel wat te doen en dat gebeurde met veel enthousiasme door leden van water- en hengel sportverenigingen, vogelwachten en vooral door middelbare scho lieren. Van onze correspondent EINDHOVEN Muizen hebben dit weekeinde een groot aantal keren (loos) alarm veroorzaakt in het stedelijk Van Abbe Museum in Eindhoven. Diverse keren rukte de politie uit nadat een 'stil' alarm was binnengekomen. In alle gevallen werd het museum echter in diepe rust aangetroffen. Toen zondagmiddag samen met enkele functionarissen van het museum een uitgebreid onderzoek werd ingesteld, bleek dat muizen een kabel van het stil alarm hadden doorgebeten. ION (UPI, AP) De troepen van de Voorlopige Revolutio- fc Regering (VRR) en Noord-Vietnam blijven gestaag door met hun opmars naar de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon. isten van Saigon rukken zij ar de provinciehoofdstad Ham )De troepen, die afgelopen Ie stad Phan Thiet innamen, t vlak voor Ham Tan doorge- Duizenden burgers verlaten d. Een groot deel van de gstroepen die de stad zouden i verdedigen, is met helikop- gevoerd naar een basis dich- Saigon. Daaruit wordt afge Ham Tan praktisch al is feven door de troepen van ent Ngoejen Van Thieu. directe omgeving van Saigon e grote luchtmachtbasis Bien [rider zware druk. De afgelo- lagen is Bien Hoa weer be- met zware artillerie. Er zou j slechts _zeer geringe schade IitstaandSlMttHtijHttËHMB van Thieus van deze Bien Hoa overge naar Tan Son Nh.ut. een grote vliegbasis bij Saigon, litairen in Saigon vrezen dat nenkort een grote aanval op loa zal worden ondernomen. uatie Iussen gaat de uittocht van :anen en van hen afhankelij- etnamezen in hoog tempo In het weekeinde kwamen den uit Saigon aan in de inen, hun eerste pleister- op weg naar de Verenigde imerikaanse ministerie van andse zaken heeft de autori teiten op het eiland Goeam in de Stille Oceaan opgedragen zich ge reed te maken voor de opvang van een stroom vluchtelingen uit Zuid- Vietnam. Naar verluidt hebben Zie verder pag. 5, lc kolom Coöperatie voor ontwikkelingswerk zeer geringe schade -j -1 Zaterdag is bijna de Q lOVlH ieus militaire lucht- lil U11Ö ICXllvA tg de macht en de inko- niet gespreid zijn, zul je innis moeten spreiden. F. J. Roefs, voorzitter van het Nederlands Genootschap van Leraren lkenvelden, maar geen re- van betekenis. Zwakke tot tige wind uit west tot zuid, de kust mogelijk toene- nd tot vrij krachtig. Maxi- mtemperaturen van 12 tot graden. iRGEN EN OVERMORGEN: lelijk meer bewolking met atselijk regen en vooral op :nsdag kouder. rgen zon op: 05.30 onder: 19.48 maan op: 15.48 onder: 03.36 Van een onzer verslaggevers GENEVE De wereldraad van ker ken heeft besloten de nieuwe co- operatieve bank voor ontwikkelings werk in ons land te vestigen, om dat Zwitserland beperkingen oplegt aan de toelating van buitenlands personeel. Het is een van de zakelijke agenda punten, die stonden op de agenda van het uitvoerend comité van de wereldraad, dat vorige week in Ge- nève bijeen was. Het comité kwam ook overeen met het Vaticaan te gaan spreken over een vaste datum voor de viering van Pasen. De bijeenkomst was de laatste voor de komende assemblee van de we reldraad in Nairobi. Terwille van deze grote kerkelijke vergadering heeft paus Paulus een bedrag van tienduizend dollar bijgedragen om de grote kosten te helpen verlich ten. De brief waarin dezë gift werd aangekondigd was geschreven door de Nederlandse kardinaal Wille- brands, de voorzitter van het Vati caanse secretariaat voor de eenheid der christenen. De kardinaal kon digde aan dat zijn secretariaat later deze maand nog eens zo'n gift zou doen. De cinanciële positie van de wereld raad van kerken is zo zorgelijk, dat volgens de voorzitter van de financiële commissie van de wereld raad, de Britse graaf van March, in Nairobi zeker maatregelen geno men moeten worden. Het budget voor dit jaar sluit nog, en voor volgend jaar wordt een verlies ver wacht dat nog net dragelijk is, indien er voldoende besparingen gedaan kunnen worden en Indien de leden-kerken een zondag collec teren voor de wereldraad. De 'Irene' stak gisteren nog ten dele boven het water van de Rijn uit. Vannacht zou het schip ge licht zijn en zou meer zekerheid over het aantal slachtoffers verkregen worden. (ADVERTENTIE) In ons landje zitten dagelijks gemiddeld 4 miljoen voer tuigen op de weg. Om je nou zo snel en veilig mogelijk te verplaatsen zijn 4 bewegingen toegestaan. Vooruit, achteruit, rechts af, links af. —•Voer je die zelfverzekerd uit en maak je tijdig duidelijk wat je wilt, dan zijn wij'n stuk verder. En u ook. De politie. schijnt het zich nogal trekken AMSTERDAM Nauwelijks zijn de privé-problemen, die George Knobel er aanvankelijk van weer hielden het hem voorgelegde 4- jarig contract als technisch direc teur van de KNVB te tekenen, opgelost, of er dreigen weer nieu we moeilijkheden rond het Neder lands elftal. Vanuit Barcelona heeft Knobel bericht ontvangen, dat Johan Cruijff en Johan Nees kens geen vrij zullen krijgen voor de op 30 april te spelen vriend schappelijk interland BelgiëNe derland. KNVB-secretaris-pen- ningmeester Henk Burgwal zal nog wel trachten het Barcelona- bestuur tot andere gedachten te brengen, maar Knobel rekent daar al niet meer op. Knobel, za terdag in Rome een belangstel lend toeschouwer bij de teleur stellende EK-voorrondewedstrijd Italië—Polen (0—0, waardoor Po len vóór Nederland de leiding nam in groep 5). zegt het 'niet waarschijnlijk te achten dat hij met de beide Johannen zal kun nen verschijnen. Een trieste ont wikkeling,' aldus Knobel, 'temeer omdat voor Barcelona In de com petitie toch niets meer is te be reiken'. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De Academische Raad zal staatssecretaris Klein voorstellen een studentenstop in te stellen voor de studierichtingen: geneeskunde, tandheelkunde, die- rengeneeskunde, lichamelijke op voeding, biologie, fysische geogra fie, geschiedenis en Engels. Plaatsingscommissies zouden er moeten komen voor farmacie, rechtsgeleerdheid, Frans, Spaans, Duits. Slavistiek, sociologie, cultu rele antropologie, en niet-westerse sociologie, politicologie, psycholo gie, pedagogische en andragogische wetenschappen, sociale geografie, geologie en geofysica en muziekwe tenschap. De Raad stelde vast dat de onder wijscapaciteit weliswaar door de inspanningen van de universiteiten vergroot is, maar dat ruimtegebrek studentenstops nog steeds noodza kelijk maakt, hoe tragisch de Raad deze stops ook vindt. Het Landelijk Overleg van Grondraden pleitte er voor geen stops aan te vragen, om de indruk te vermijden dat studen tenstops een goede oplossing voor de problemen zijn. Bovendien is het afgelopen jaar gebleken dat stops lang niet altijd noodzakelijk zijn. In een brief aan de Tweede Kamer heeft de raad gesteld dat het wets ontwerp herstructurering niet aanvaard moet worden, omdat, on danks de kleine verruimingen die de bewindslieden hebben voorge steld aan de vele bezwaren niet voldoende wordt tegemoet geko men. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Binnen drie weken is voor de tweede keer een kansel bijbel gestolen uit een Rotterdamse kerk Werd vorige maal een bijbel gestolen uit de vrijgemaakt-gere- formeerde kerk. nu verdween er een uit de Pilgrim Fathers-kerk aan de •uiepjaiioH ui 3no3fsiqo9jq[av Van een verslaggever ROTTERDAM Op 1 mei zal er géén rode vlag wapperen op het gebouw van het openbaar lichaam Rijnmond in Rotterdam. Dit blijkt uit het antwoord dat het dagelijks bestuur van Rijnmond (PvdA en PPR) geeft op vragen die het raadslid H. E. Mol (PvdA) stelde over de 1-mei viering. Aart Staartjes brengt het pro gramma Woord voor Woord uit volle overtuiging. De bijbel en de evangelische boodschap vind ik enorm belangrijk voor het leven, vertelde hij tegen verslaggever Fred Lammere. Het verhaal staat op pagina 7. Buitenland Sowjet-Unie: In juni naar Genève 5 Onderzoek politieke gevangenen in Rusland 5 Kissinger wil Thieu niet aan de kant zetten5 Kerk Groeiende mannenbond 2 verontrust over kerk 2 Wereldraad en de Parijse akkoorden 2 Brieven van lezers 2 Itadlo- en tv-nleuws 1 Strips en feuilleton 4 Weer 5 Uw probleem 7 Van een onzer verslaggevers KEULEN-ARNHEM Het stond gisteravond vrijwel vast dat bij de brand op het Rijn-hotelschip 'Irene' in Keulen zeventien passa giers (van wie de meesten minder valide waren) en drie stewar dessen om het leven zijn gekomen. De brand is waarschijnlijk be gonnen in de hut van de stewardessen. Vermoed wordt dat zij ge rookt hebben, hoewel in de hutten een rookverbod gold. Aan vankelijk veronderstelden de Keulse brandweerlieden dat de brand in de machinekamer of in het stuurhuis ontstaan was. Zekerheid over de ware oorzaak van de brand zal pas verkregegen worden als het schip gelicht zal zijn. Twee drijvende bokken zijn gisteren onder het toeziend oog van duizenden nieuwsgierige Keule naars met dit karwei begonnen. Volgens de laatste berichten zou het schip vanmorgen om vier uur uit het water getakeld zijn. Direct daarna zou begonnen worden met het bergen van de slachtoffers. Tot gisteravond laat was slechts één slachtoffer geborgen. Op de 'Irene' verbleven 105 opva renden, 72 vakantiegangers, voor wie de tocht georganiseerd was door de vereniging 'De Zonnebloem', twin tig leden van de begeleiding en dertien bemanningsleden. Vier per sonen zijn met ernstige verwondin gen naar ziekenhuizen in Keulen gebracht. Hun toestand was gister avond nog zeer ernstig. De overige overlevenden werden zaterdagmor gen vroeg naar het bejaardenzie kenhuis het Riehler Statten in Keulen vervoerd. Daar werden 31 lichtgewonden medisch behandeld. Even na elf uur reden tientallen ambulances van de Malteser Hilfs- dlenst de gewonden naar Arnhem. De nietgewonden werden met bus sen vervoerd. Zesdaagse reis Binnenland 'PvdA weer niet eens over volkscongres3 De discussie over de F-16 4 Zaterdag werden de overlevenden door familieleden opgehaald. Gister avond verbleven nog vier personen in het Arnhemse gemeentezieken huis. Twee worden daar nog ter observatie gehouden, maar zij mo gen vandaag naar huis. Eén heeft een ribfractuur opgelopen, en één man is alleen achtergebleven. Hij heeft geen familieleden of kennis sen die hem kunnen opvangen en zijn moeder behoort tot de vermis ten. Het opvangcentrum van het Arnhemse gemeenteziekenhuis hoopt dat de man spoedig ergens kan worden ondergebracht. De 'Irene' was vrijdag na een zes daagse reis over de Rijn in Keulen aangekomen. Zaterdag zou het schip naar Nederland terugvaren. Na het afscheidsavondje gingen de 92 passagiers en de bemanningsle den om elf uur naar bed. Volgens directeur C. J. Ketel van de Zut- phense rederij werd tot half twee 's nachts op het schip wacht gelopen. iDe 'Irene' zou 's morgens om half .vijf wegvaren. Even naar twee uur >'S nachts moet de brand uitgebro ken zijn. De 27-jarige stuurman Jan de Haan ontdekte op het schip het vuur. Hij sloeg direct alarm. Vanaf de wal zagen twee surveillerende agenten vanuit hun auto de vlammen uit het schip slaan. Om 02.48 kwam bij de Keulse brandweer hun melding binnen. De Keulse brandweer rukte met groot materieel uit. Tachtig brand weerlieden en dertig politiemensen werden ingezet, vier brandweerwa gens en drie blusboten begonnen met het bluswerk. De overlevenden waren zaterdag vol lof over de moed die brandweerlieden en poli tieagenten betoonden. Maar het was onmogelijk alle opvarenden, van wie velen moeilijk ter been waren, door de twee smalle gangen naar het dek te brengen. Gegil Eén van de overlevenden, de 24- jarige stewardes Truus Linde uit Zuidwolde. vertelde ons: 'Ik ben waarschijnlijk wakker geworden door het gegil van mijn kamerge- notes. Met alleen een slipje aan Zie verder pagina 3, 7e kolom. Terwijl Amnesty International in Genève vergadert over het lot van andersdenkende Russen, wordt in Moskou de plaatselijke leider van Amnesty Interna tional opgeparkt. Je moet zowat ogen in je achter hoofd hebben om bij te blijven Hebben we. Nieuwe abonnee:. Straat: Plaats: -Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag: Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pas). Luxe telefoonklapper, ook bruikbaar als adressenlijst. Dc nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij beta (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebbc ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, antwoordnummc 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Trr>.} Vn

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1