Geen gevangenisstraf voor Pronk laast alle bosbranden zijn mensenwerk Rijkspostspaarbank Voor iedereen een eigen spaarvorm. Let op de zeer hoge rente bij de Rijks postspaarbank Hopelijk werkt Pronks vonnis ook gunstig voor anderen door Gewoon sparen Jeugd sparen Termijn sparen iHir* uw nationale spaarinstelling H3IPS3 Politierechter: Nut ervan aan twijfel onderhevig '{hoging van nimumloon lies aan leidsplaatsen eidooi voor internationaal waarschuwingsbord lUW/KWARTET ZATERDAG 12 APRIL 1975 BINNENLAND rolg pag 1 moeten worden. 'Door onmid- lljke verwijdering van de kern- tens kan ons land een sein ge- Tvoor een andere defensiepoli- L Voor uitbanning van deze wa- 5 en voor de vorming van pmvrije zones in Europa', voer- de voorstanders aan. Joofwaardigheid tieleider Van Tijn waarschuw- at de geloofwaardigheid van de w-vredespolitiek in het geding ;hoi «wij voeren een eenzame om de NAVO ook voor ver- 1DHdering van de tactische kern- us te krijgen. Als stok achter eur hebben wij de mogelijkheid mg kernwapens te verwijderen als JAVO ons niet wil volgen. Het tgt van slechte politiek bi] baat die stok achter de deur in null veren', zei hij. PvdA-buitenlands specialist Re- ter Beek voerde aan: "Die be wapens uit Nederland zouden verwijdering naar West-Duits- gaan. Dan schepen we onze listlsche vrienden daar met dit waTje op. Het zou het Oostblok maar wantrouwiger tegen- 1 de ontspaning maken als wesland volgeladen wordt met n wapens. Het is, aldus Ter Beek, f illusie te menen dat Nederland er kernwapens geen oorlogs- pit meer zou zijn, als er een liet komt raken wij er altijd g letrokken. Verwijdering van de »ap ens lost niets op van de ige" problematiek, zo besloot 1 lïlend was ook de weinige lathie die het congres kon op- zen voor de pogingen van Van [Stoel op de Europese Veilig- iconferentie afspraken te ma- over vrije uitwisseling van per- a en informatie. Algemeen ZZ de men kennelijk dat de na- op dit punt een doorkruising betekenen voor het beleid tot m nvermindering te komen en omzou dan kunnen betekenen dat j federlandse defensiebezuinigin- j voorlopig niet door kunnen 'gp dt het congres werd ook aan- :rd dat de ontspanning tussen taten moet gebeuren, terwijl e ter Beek tevoren had betoogd echte socialistische vredes tek ook betekent ontspanning Wh de volkeren zelf. Het con- ging echtér in meerderheid met de uitspraak dat de ont- ningsbesprekingen toch voor- moeten hebben. ■3; :en vX* RPS- boekje RPS- spaar- rekening (zonder boekje) Rente rekening (voor houders vaneen postrekening) Plus- rekening (voor houders vaneen postrekening) Zilvervloot sparen met 10% premie Beleggingsrekeningen met opzegtermijn Bcleggingsbewijzen le inleg minimaal f 1.000,-; voor jongeren t/m 20 jaar f 100,- coupures van 1.000,-en f5.000,- Direct opvraagbaar zonder kosten Over elk op te nemen bedrag wordt 1% in rekening gebracht Opzegtermijn 3 maanden Opzegtermijn 1 jaar Opzegtermijn 2 jaar Opzegtermijn 3 jaar 3 jaar vast 4 jaar vast 5 5 5 7 7i 51 6 7 81 OO oo Wilt u meer weten? Ook over de direkte opvraagbaarheid van het termijnsparen? Bel gratis 0017 Vraag informatie bij het postkantoor Schrijf - zonder postzegel - naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam ADVERTENTIE lees het weekblad WAARHEID EN EENHEID ^afhankelijk aktueel anthen- Gereformeerd. lagt proefnummer postbus l Utrecht. (res landelijk secretariaat ireformeerde bdtekeningen-aktie is: iulevard 11, Velp. jlefoon 08302 - 6050. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE Evenals de officier van justitie, mr- dr. H. van Buuren, zag de Zwolse politierechter mr. B. J. A. Sprey gisteren geen aanleiding de minister van ontwikkelingssamenwerking, drs. J. P. Pronk (35)wegens overtreding van de wegenverkeerswet tot een onvoorwaardelijke gevangenis straf te veroordelen. HAAG Op langere termijn - ent de verhoging van de mi- mlonen per 1 april jongstle- lïen verlies van 3.000 a 4.000 agpd arbeidsplaatsen. Deze 'the- jche en voorlopige berekening' minister Boersma in een no- ie is gemaakt naar aanleiding de 180 kamervragen die de werkgelegenheid heeft opgele- Itwoord op die vragen zegt de ter dat de verhoging van het ïumloon de loonsom per ïemer met ongeveer 0.2 pro- doet toenemen. Bij doorbere- g hiervan in de prijzen bete dat een reële arbeidskostenstij- van 0,1 procent. In totaal zul- n-e reële arbeidskosten dit jaar irie procent stijgen. ,-iinister rekent de Kamerleden a"dat in de jaren 1960, 1961 en de gemiddelde stijging vijf it was. In die Jaren bedroeg itto schepping van arbeids leven ongeveer 135.000 per jaar. In zijn vonnis noemde mr. Sprey de gevangenisstraf 'zo'n beetje het laatste paardemiddel' dat de rech ter ten dienste staat. Het nut er van, voegde hij hieraan toe, is aan twijfel onderhevig. De politierechter vond het ook niet noodzakelijk de minister tot een voorwaardelijke gevangenisstraf te veroordelen, omdat hij herhaling van de overtreding uitgesloten acht. 'Als u het nu nog niet weet, dan weet u het nooit', zei hij tegen minister Pronk. De officier van justitie had naast een geldboete van tweeduizend gul den, subsidiair veertig dagen hech tenis, een voorwaardelijke gevange nisstraf van een week met een proeftijd van drie jaar geëist. De rijbevoegdheid had hij de minister voor de tijd van een jaar ontzegd willen zien. De rechter maakte van dat jaar negen maanden. Minister Pronk antwoordde kort op de vragen die hem door de politie rechter werden gesteld. H}j beves tigde dat hij in de nacht van 4 op 5 maart met zijn auto op de Elspe- terweg in Nunspeet in de berm terecht was gekomen, nadat hij achter het stuur in slaap was ge sukkeld. De minister was op weg naar huis na een bespreking met een aantal topambtenaren in hotel De Mallejan in Vierhouten. Tijdens die bijeenkomst, die volgde op een inspannend debat in de Tweede Kamer, had de heer Pronk een aantal glazen bier en jenever ge dronken. Na ongedeerd uit zijn vernielde au to te zijn gekropen, was de minis ter door een passerende automobi list meegenomen naar diens huis, waar hij de politie belde. Een bloedproef wees uit dat het alco holpromillage 1.41 -bedroeg. Die uitslag wekte verbazing, omdat bij een eerder gehouden blaastest het promillage onder het maximum van 0.8 was gebleven. De politierechter constateerde dat de blaastest ken nelijk 'niet voldoende waterdicht' is. In zijn requisitoir zette de officier van justitie uitvoerig uiteen waar om niet overtreding van lid 1 van artikel 26 van de wegenverkeerswet, maar van lid 2 ten laste was ge legd. Het eerste lid handelt over het besturen van een voertuig on der zodanige invloed van alcohol dat van 'behoorlijk besturen' geen sprake kan zijn. In het tweede lid wordt slechts gesproken van een te hoog alcoholgehalte van het bloed. ol6Unpil<iren de -Invoering van de nieuwe alco holwetgeving in het verkeer per 1 november 1974 binnen het open baar ministerie afspraken zijn ge maakt over de te eisen straffen. Bij een alcoholpromillage tot 1.5 wordt doorgaans een forse geldboete (van minimaal 500 gulden) geëist, alsme de een ontzegging van de rijbe voegdheid gedurende gemiddeld zes maanden. Met een eerdere veroordeling we gens eenzelfde delict van de minis ter wilde de officier geen rekening houden, omdat voor recidive een periode van vier jaar geldt. De heer Pronk werd in 1970 door de Rotter damse politierechter veroordeeld tot zeven dagen hechtenis en drie jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Oververmoeid Volgens de officier viel niet te be wijzen dat de minister niet als gevolg, van alcoholgebruik tot 'be hoorlijk besturen' in staat was. Naar zijn mening was het ongeluk mede een oververmoeidheid te wij ten. Hij vond het zelfs 'zeer waar schijnlijk' dat deze oververmoeid heid de minister 'het spoor bijster deed worden'. Daarbij wees hij erop dat geen kenmerken van dronken schap te bespeuren waren. Er was geen sprake van een onzekere gang, bloeddoorlopen ogen, een belem merde spraak, moeite met het be waren van het evenwicht. Kenmer kend vond hij het daarentegen dat de heer Pronk op het politieburèau was 'ingesluimerd'. Met betrekking tot de strafmaat memoreerde de officier dat er bij Aannhet slot van zijn, naar eigen zeggen, 'vrij kille requisitoir', hield de officier van justitie de ininister voor: 'Chauffeurs zijn er niet voor niets. Zij zijn de steunpilaren, de als zodanig bedoelde steunpilaren, van uw eigen en andermans veilig heid'. Na het pleidooi van de raadsman van de minister, mr. W. Taekema uit Den Haag, deed de politierech ter onmiddellijk uitspraak. Hij stel de zich daarbij op het standpunt dat het onderhavige delict iemand met een opleiding als de heer Pronk heeft gehad, zwaarder valt aan te rekenen dan iemand die zo'n opleiding heeft ontbeerd. 'Ik neem het u iets meer kwalijk dan bepaalde andere klanten die ik hier krijg', aldus mr. Sprelj. 'Ik zou het mezelf ook meer kwalijk nemen'. Voordat de minister en zijn raads man gistermorgen de rechtszaal be traden, iiet de Zwolse politierechter weten 'niet zo vreselijk gelukkig' te zijn met de grote belangstelling van publiek en pers, omdat die zich geheel 'op de persoon van de ver dachte' richtte. 'De anonimiteit van dé verdachte', aldus mr. Spreij, 'komt daardoor behoorlijk in het geding en het schandpaaleffect wordt behoorlijk versterkt. Ik kan daar niets aan doen, omdat de wet openbaarheid toestaat'. Een uit vele Mr. Spreij, legde er in zijn 'verma ning' de nadruk op dat de zaak- Pronk er een uit vele is. Hij kon digde aan dat hij de minister zou berechten 'als iedere andere Neder lander die voor een soortgelijke zaak terechtstaat'. Aan zijn woor den verbond hij het dreigement dat hij bij een eventuele betuiging van bijval of afkeuring de zaal zou la ten ontruimen. Na de uitspraak deelden de heer Pronk en de officier van justitie de politierechter desgevraagd mee niet in hoger, beroep te zullen gaan. Aan de vooravond van de berech ting van minister Pronk hebben ruim twintig organisaties op het gebied van ontwikkelingswerk pre mier Den Uyl gevraagd de bewinds man in het kabinet te handhaven. Volgens de organisaties heeft het ongeluk niets met het werk van de minister te maken. Foto: Minister Pronk (links) en zijn raadsman mr. W. Taekema bij het paleis van justitie in Zwolle, .waar de bewindsman voor de poli tierechter moest verschijnen. een onzer verslaggevers •IHEM Sinds 1945 is in Nederland 75.000 hectare aan bos en andere na- rgebieden in vlammen opgegaan en in 99 procent van de gevallen was de is de oorzaak. Dat zei ir. A. van Maaren, inspecteur Bosbouw van het Staats- lebeheer, op een gisteren in Arnhem door het Bosschap georganiseerde voor- tingsdag over Voorkoming en bestrijding van bos-, heide- en duinbranden. A. L. des Tombe, voor van de commissie bos- dweer van het Bos- voegde eraan toe dat vaak moeilijk te ,eren zijn, maar dat wordt enomen dat 25 procent de branden wordt ge- t. Al jaren blijft het ïl bosbranden in Neder- (de meeste komen in ft, april en mei voor) per jaar in de buurt vim driehonderd bewe- v dat is een verontrus- cijfer. ITS ALS 't HARDE' MEER MOGELIJK? van de grootste bos ten, die ooit in Neder- hebben gewoed, was ij 't Harde op 18 Juni Ongeveer vierhonderd hectare natuurterrein ging toen verloren. Het liep enorm uit de hand doordat de militaire autoriteiten te laat alarm sloegen. 'De schietkampen zijn sindsdien echter zodanig beveiligd dat mijns inziens zoiets nooit meer kan gebeuren', aldus de heer A. Bloem, comman dant van de Veluwse Bos- brandweer gisteren. 'Natuurgebeurtenissen leiden in Nederland zelden tot een catastrofe', zei ir. Van Maa ren, die zelfs rekening hield met de mogelijkheid dat de menselijke ingreep tenslotte ook nog iets te maken heeft gehad met de stormrampen van '72 en '73. waarbij zes duizend hectare bos verloren ging. 'Bij de bedreigingen van bos, natuur en land schap neemt de mens een centrale plaats in. Ook over matig gebruik van de natuur door de recreërende mens speelt hier mee. Brand is echter de meest meedogen loze bedreiging van de na-, tuur'. Mentaliteit De mentaliteit van het pu bliek, vond hij, moet drin gend veranderd worden. Een gewoonte als het afbranden van ruigten dient te worden tegengegaan. Doorgaans niet-verharde wegen in het bos moeten gesloten worden voor auto's en dergelijke. Overal dient de wandelaar in natuurgebieden aandui dingen te vinden waar een telefoon is om bij brand Het eventueel te inter nationaliseren Franse bord ter waarschuwing voor bosbrandgevaar. met spoed alarm te kunnen slaan. Mr. Des Tombe wilde niet meedoen met hen, die sma lend spreken over 'bermtoe risme', maar was er wél blij om dat toch ook steeds meeT mensen het bos intrekken. De standpunten van hen, die niet zo gelukkig zijn met veel mensen in de natuur en van hen die daarmee juist wél gelukkig zijn, lij ken niet gemakkelijk te ver enigen. De bestrijding van- bosbran den is de laatste tijd tech nisch, onder meer door de komst van de tankauto, be langrijk verbeterd. Aan de voorkoming ervan is nog veel te doen. In dit verband pleitte de ,heer Des Tombe voor het invoeren van een internationaal waarschu wingsbord. In Nederland is bijvoorbeeld het bord met het opschrift 'Bosbr^ndgevaar' voor bui tenlanders onbegrijpelijk. Hij deed de suggestie voor dit doel het Franse bord te gebruiken, dat het picturaal erg goed doet. Een controverse blijft, aldus de heer Des Tombe, of er een rookverbod moet komen in het bos. De mensen wor den milieubewuster, en het overgrote deel zal zich dit offer van niet-roken wel willen getroosten. Wil men echter niet zover gaan, dan zal men het roken op zijn minst duidelijk moeten af raden, bijvoorbeeld met bordjes zoals ook de Neder landse Spoorwegen hebben. Een stelling die de heer Des Tombe voorts nog lanceerde, was dat het aanbeveling verdient landelijk één tele foonnummer in te stellen voor een snelle alarmering van de brandweer. Preventie Men was het er over eens dat er veel meer dient te worden gedaan aan brand preventie. Er zal ook belan grijk meer geld voor be schikbaar moeten komen. De commissie, die zich hier mee voor het Bosschap be zighoudt, werkt met een jaarbudget van nog geen tiénduizend gulden. Van onze juridische medewerker mr. N. D. Jörg. Tweeduizend gulden boete voor rijden met meer dan het toegestane per centage alcohol in het bloed is niet niks, ook al verdien je één ton 's jaars. Erg véél is het ook weer niet terwijl de bijkomende straf van ontzegging van de rijbevoegdheid voor negen maanden zonder veel betekenis Is vóór iemand die toch al voortaan verplicht was van een van staatswege gereed staande chauffeur gebruik te maken. Zolang we strafrecht hebben (en dat zal in ieder geval blijven zolang er heersende en beheerste groepen zijn in de maatschappij) moet er geprobeerd worden de toepassing van strafrecht zoveel mogelijk te beperken en de schadelijke neven gevolgen van de toepassing zoveel mogelijk te vermijden. Deze maken immers dat het strafrecht groten deels alleen maar een averechtse uitwerking heeft. Met name de ne gatieve gevolgen van een bepaalde soort veroordeling voor de werk kring van de betrokkene behoren tot de onbedoelde en ongewenste ef fecten van toepassing van straf recht. Dit te hebben vermeden door in- plaats van vrijheidsstraf een geld boete op te leggen, strekt de rech ter over minister Pronks rijgedrag tot eer. Je mag hopen dat ook voor de mindere burger, die 'weet-je- wetje- negeerde, zelfs voor de man van twaalf ambachten en dertien ongelukken, de gevangenispoorten vóór hem en niet achter hem geslo ten blijven. Dit klemt te meer daar men op grond van onderzoek wel mag aan nemen dat een vrijheidsstraf geen of weinig invloed heeft op het rij den met een borrel te veel of in de toekomst. Wat vreemd doet de vermaning van depolitierechter aan de pers aan. -Ongetwijfeld vormt een tot de nok met pers gevulde rechtszaal een schandpaal voor wie voor het hekje ^staat. Van enige ano nimiteit is geen sprake. Maar het lijkt onmogelijk in ons winde rige landje dat een hoge boom niet veel wind vangt. En Pronk is wel bewust een hoge boom. Een derge lijk verwijt aan de pers gaat op wanneer het iemand betreft die de publiciteit niet gezocht heeft. En het verwijt zou ook terecht zijn als het aan het adres van opsporende instanties werd gedaan, wanneer zij de initialen van een verdachte uit een klein dorp aan de pers doorge ven, of anderszins gegevens toevoe gen (slager, Ambonees enz.) die de man publiekelijk bekend maken en eventueel de groep in discrediet brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3